Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce îmbunătățiri ați făcut DSN-urile voastre?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146
catarrrr
i-am schimbat farurile cu xenon
Maskatu
Asta nu este imbunatatire. Este altceva dar nu vreau sa mai reiau discutia.
Laika
Nu te mai chinui cu Legile Maskatu'le biggrin.gif lasa omu sa se bucure de imbunatatire rolleyes.gif
ionut81
Bravo

O sa ai frigiderul plin radmasa.gif
Laika
Poate i le-a reglat cineva, dar sa vedem si noi ceva poze catar...
ionut81
Oricat de reglate ar fi, pe SuperNova nu vor batea deloc bine.
Laika
Din partea mea sa fie sanatos si spor sa aiba in continuare biggrin.gif
catarrrr
QUOTE(Maskatu @ 17 Jan 2011, 22:19)
Asta nu este imbunatatire. Este altceva dar nu vreau sa mai reiau discutia.
*


adica i-am pus xenon
Maskatu
S-ar putea sa te mai fericesti cu inca un warn pentru goana de posturi. Si la al treilea cu concediu de odihna pe perioada nedeterminata. smile.gif
ionut81
Numai probleme aduce xenonul radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Laika
QUOTE(Maskatu @ 20 Jan 2011, 22:58)
S-ar putea sa te mai fericesti cu inca un warn pentru goana de posturi. Si la al treilea cu concediu de odihna pe perioada nedeterminata.  smile.gif
*




Dar care-i treaba cu goana de posturi? unsure.gif
and_rei
QUOTE(catarrrr @ 17 Jan 2011, 17:58)
i-am schimbat farurile cu xenon
*




QUOTE(catarrrr @ 20 Jan 2011, 17:02)
adica i-am pus xenon
*



adica nu era necesar sa spuna de 2 ori aceeasi chestie
91_CTL
Lasa omu sa se bucure de marea imbunatatire radmasa.gif
alex3faq
xenonul reglat cum trebuie eu chiar il consider o imbunatatire , poate gresesc eu
fuzzzy
Xenonul reglat corect insa trebuie intreaga instalatie sa fie "ok". O instalatie chinezeasca, ieftina, proasta poate fi reglata degeaba... Becul, balastul si lupa trebuie sa fie calitative, altfel sunt bani aruncati degeaba...
Maskatu
QUOTE(Laika @ 22 Jan 2011, 19:24)
Dar care-i treaba cu goana de posturi? unsure.gif
*


Daca ai fi citit regulamentul ai fi stiut. Dar pentru a iti fructifica curiozitate, raspunsul la intrebarea ta il vei gasi la punctul 2 din regulament, litera a.

QUOTE(alex3faq @ 23 Jan 2011, 15:17)
xenonul reglat cum trebuie eu chiar il consider o imbunatatire , poate gresesc eu
*


Credeam ca am lamurit problema cu xenoanele insa vad ca mai exista dubii in ceea ce priveste montarea, reglajul si circulatul cu ele. Intra aici si vei intelege care este baiul cu xenoanele.
Spor!
quick
Maskatu nu te supara nu au de unde sa stie toti ca pe dacia club nu se tolereaza xenoanele. eu unu nu dau 2 mere stricate pe o instalatie de xenon, dar poate nu toti judeca ca tine si ca mine si cred daca isi vara acolo in faruri niste xenoane este "cool", si ce il doare pe el capu de alti participanti la trafic:))
explica omului care-i treaba.
scuze de off
vick_supernova
e treaba lor ma cel mai bine e sa nu ii mai judecam noi pe cei care isi pun xenon. am si eu un var care si-a pus pe o bora cu tot cu lupe si chiar se vede bine si nu derajeaza pe nimeni. va zic din propria experienta ca m-am intalnit cu el pe un drum care nu era luminat si nu ma deranjat chiar am crezut ca e din fabrica.
danciusergiu84
e alta treaba daca montezi xenon cu lupe, atentie ca lupele pot fi pentru xenon sau pentru halogen, plus ca nu exista termen de comparatie intre farul de bora si cel de sn, si se mai tine cont si de faptul ca bora are "sticle" clare (ma rog din plastic), deci s-ar putea ca lumina sa fie dirijata cum trebuie de lupa si sa nu fie deranjata de oglinda farului si binenteles sigur nu de "sticla"/geamul farului
91_CTL
Salut!
Mare dreptate are @danciusergiu84, una e sa-ti montezi xenon cu lupe si sticle clare, am vazut la cineva aici pe forum, asta cred ca s-ar numi o imbunatatire, si alta e sa pui doar 2 becuri xenon sleep.gif , asta nu prea e imbunatatire.
Bafta!
djasu82
daca e in plasat xenonul identic pecum e halogenul o sa lumineze alb si o sa fie amplificat de sticla si geamul cu striati la fel cum s-ar monta cu lupa.
De aceea pentru cele cu geam se cauta xenoane pentru asa ceva iar pentru cele prevazute cu lupa din fabrica se cauta si se monteaza xenoane pentru acest tip. Am spus si repetat de atatea ori .
Eu cum nu am lampi de ceata am exclus xenonul de pe lipsta ... nu prea circul noaptea cu sn si isi fac destul de bine treaba halogenele xp.
danciusergiu84
nu vei gasi xenoane OEM decat cu lupa, acuma ca aftermarket se fac tot felul de porcarii nu ma mir... poate se apuca ASAM sa faca si xenoane si atunci le vor vinde fara lupa sa le iasa mai ieftin si vor zice ca nu e nevoie de ea
gcgeorgescu
fi mai indulgent maskatu , mai ales cu cei noi. cei drept regulamentul e regulament, dar cam mult de citit acolo si mai sare lumea peste unele aspecte.
oricum laika e unul dintre care ne-a cam facut pe toti sa-i urmarim posturile. sper ca ma intelegi si nu o iei ca pe un afront. pokey_eye.gif
respect.
puiu82
Mai baieti.....lasati naibii cearta........fiecare face ce vrea cu banii si masina lui.
Ca e ilegal,imoral,ca deranjeaza pe altii........o sa se convinga singuri.
Inca ceva pt cei care sustin ca fac o imbunatatire montand xenon pe farurile stock de dsn... FALS....oricat ati regla farurile tot o sa aveti frigiderul plin si tot o sa fie deranjante........o sa mergeti cu ele la maxim in jos........si degeaba vezi bine 20 de metri.........vorbesc din experienta.....si eu refuzam sa cred.....pt ca am dat bani pe xenon...si daca am dat bani trebuie sa fie mai bun decat halogenul.....
Daca vreti sa faceti o treaba.....sa fie cum trebuie cum trebuie.....cu lupe,sticle clare si oglinda farurilor neagra........dar treaba asta COSTA.
Va las.....rezervoare pline,bani pe carduri si taloanele in buzunar va doresc.
Bafta!
yooyoo
plange.gif
Salutari, domnilor!
Cine ma poate ajuta cu un logo(emblema, stema) fata, mic, albastru ?
Nu gasesc asa ceva prin Piatra-Neamt!
Daca are cineva.......
Platesc cat cereti, eventual taxe postale.
Maskatu
Indulgent? Sa inteleg ca tu esti indulgent si nu te deranjeaza cei cu xenoane montate aiurea, care vin de pe contrasens si iti rup retina in 3. Si aici nu ma refer doar la super nove, ci la orice masina. Chiar acum cateva zile m-a orbit un clio care avea nu numai xenoane in faruri, ci si in proiectoare, si evident le avea aprinse pe ambele... Pai ce poti sa le doresti unor asemenea "oameni" decat un permis suspendat pe cel putin 1 luna si poate chiar si permisul, ca daca ar fi invatat cartea aia ar fi stiut ca nu este voie cu asa ceva, sau poate ca stiu dar refuza sa recunoasca, din motiv de obraz gros.

@yoyo: incearca la magazinele de piese auto, ar trebui sa gasesti, sau la dezmembrari.
Laika
gcgeorgescu

oricum laika e unul dintre care ne-a cam facut pe toti sa-i urmarim posturile. sper ca ma intelegi si nu o iei ca pe un afront. pokey_eye.gif
respect.
*

[/quote]


Ce vrei u sa spui aici ca nu pricep? Chiar ma consider neutru din toate punctele de vedere si evit discutiile in contradictoriu. happy.gif
vick_supernova
eu nu vreau sa ma cert cu nimeni de pe forum dar sa stiti ca maskatu trebe mereu sa nu fie de acord cu ceva. pe majoritatea topicurilor pe aare am intrat a trebuit sa comenteze ceva si sa nu fie de acord cu ce face omu la masina. cum am mai zis fiecare face ce vrea la masina lui si punc gata si cu xenoanele astea ca de aproape 2 sapt numai asa ceva se vorbeste pe forum. respect pt toata lumea
BoR
Nu vreau sa se interpreteze ca m-as da bine pe langa moderator,dar faptul ca Maskatu precizeaza aici si a mai spus-o si cu alte ocazii,preluand din legislatia rutiera faptul ca este interzis a se monta pe masina lumini de alta culoare/intensitate decat cele originale,aceasta insemnand contraventie nu este nimic rau.

Maskatu
Eu credeam ca atunci cand le spui unor oameni ca ceea ce fac nu este bine, moral si legal, inseamna ca intr-un fel sau altul le vrei binele. Si ca sa nu mai derivez de la subiect imi permit sa las un citat celebru ce il consider destul de util in situatia de fata.
Fii tu însăți schimbarea pe care vrei să o vezi în lume. (Mahatma Gandhi)
91_CTL
Are dreptate @maskatu, si ar trebui sa fim toti constiinciosi si sa ne gandim daca punem xenoane sau nu, pentru ca in primul rand punem viata altora in pericol, pentru cei care sunt pro xenon, voi chiar nu v-ati intalnit niciodata pe sosea cu astefel de masini? nu ati observat ca dupa ce treceti de ei cateva secunde nu mai vezi nimic in fata? Ahhhh ce m-as face politai sa le iau taloanele... gun3.gif

P.S.
Am uitat de cei cu stopuri negre, chit ca stric masina dar cu prima ocazie o sa lovesc unu cu stopuri negre, pe motiv ca nu l-am vazut ca a franat sau a semnalizat.
and_rei
daca ai ajuns sa ti distrugi tu masina pt niste....inseamna ca e grav.nu ai ce sa le faci.si daca il lovesti o sa bage aia.de ce nu ai pastrat distanta?ca si la trecerile pt pietoni.ii lovesti cand nu sunt pe trecere te duci la politist "a traversat pe unde nu trebuia" si el o sa ti zica "nu ai vazut ca la 20m era trecere?ce viteza trebuia sa ai?" si tot asa.nu uita.traiesti in Rromania

on topic : ma gandesc sa mi procur materiale pt o antifonare si cum se face mai cald ma apuc.

bafta!
Laika
Am vazut la audi ceva frumos la inchiderea usilor. Cand inchizi masina din telecomanda se aprinde ceata si sta aprinsa cateva secunde inclusiv lumina din masina. Stiu ca nu este o imbunatatire e mai mult o fitza, dar sunt curios daca a facut cineva asa ceva. Mie mi-a placut treaba asta si prefer idei legate de montaj gen releu sau temporizator etc. nu critici si nici idei pro si contra.

Multam.

P.S. 1. cu ocazia asta mai uitam de xenoanele vietii.

P.S. 2. 91_CTL chiar nu are rost sa-ti strici masinuta ptr astfel de persoane .
djasu82
pai da ce nu-ti poti face un temprizator si care sa fie comandat de alarma mai bine spus cand clipeste semnalizatorele sau ma rog din cea ce vrei tu sa te legi.
Laika
eu m-am gandit la un temporizator de la dacia 1400 cel de la stergatoare.
catarrrr
QUOTE(91_CTL @ 23 Jan 2011, 09:58)
Lasa omu sa se bucure de marea imbunatatire  radmasa.gif
*


macar eu am de ce sa ma bucur si i-am pus kit xenon nu doua faruri excl.gif cool.gif
puiu82
@ Catarrrr....si daca gasesti pe unul care are 'boala' pe xenoane si aplica ce a scris colegul CTL.........ce faci? cool.gif
Bafta!
sorin1983
QUOTE(vick_supernova @ 25 Jan 2011, 23:43)

cum am mai zis fiecare face ce vrea la masina lui
*


a dracu democratia asta prost inteleasa...
Maskatu
Bunul simt in ziua de azi a ajuns precum vechiile dacii... putine si scoase din fabricatie.
Laika
Neatza! Djasu'le m-am tot gandit la treaba de care am zis mai sus si daca nu ma insel si sper sa nu zic vreo prostie nu e nevoie de acel temporizator. Practic inchiderea in sine are un temporizator prin semnalul ce-l da prin firele de la releul de semnalizare. Si daca ai lega firul ala la ceata, la inchidere/deschidere ceata se va aprinde ptr o perioada scurta de timp nu?
91_CTL
Si eu m-am gandit la chestia asta si sa nu te mai complici cu alte temporizatoare, dar dat fiind faptul ca nu prea ma pricep am considerat sa stau pe bara.
djasu82
QUOTE(Laika @ 28 Jan 2011, 12:24)
Neatza! Djasu'le m-am tot gandit la treaba de care am zis mai sus si daca nu ma insel si sper sa nu zic vreo prostie nu e nevoie de acel temporizator. Practic inchiderea in sine are un temporizator prin semnalul ce-l da prin firele de la releul de semnalizare. Si daca ai lega firul ala la ceata, la inchidere/deschidere ceata se va aprinde ptr o perioada scurta de timp nu?
*


Daca are un releul se poate pune un condensator pe releul iar dupa aceea o rezistenta de cativa ohmi care alimenteaza releul si condensator in acest fel creeaza un mic timp in care ramane activ releul si cand nu mai primeste tensiune ca sa stea anclasat releul. Partea eletronica e simpla revin mai in colo cu o schema mica.
Laika
Ms sa traiesti rolleyes.gif
raducutu
Sal,ca si o imbunatatire ptr al meu DSN as modifica polita cu boxe si suportii ecesteia.cu ajutorul colegilor de pe forum o sa ma apuc de treaba cand o sa vina primavara si o sa scot polita si suportii ei si o sa le in locuiesc cu tabla groasa apoi o sa lipesc ceva mocheta peste ea!voi cam ce credeti?voi elimina si scartaielile produse de polita si suportii ei?
Laika
daca ai face un cadru metalic pe care apoi sa prinzi tabla cu siguranta va intari caroseria si nu este nevoie sa folosesti tabla mai groasa de 1mm. Ptr cadru poti folosi profil rectangular de 2cm pe 2 cm. up.gif daca n-ai inteles facem si un desen wink.gif
dannyelu
Salut.
biggrin.gif
[moderator edit] Spatiu liber scos pentru incadrare corespunzatoare in pagina.
<span class='edit'>31 Jan 2011, 22:19:</span>
Poate cineva sa ma ajute cu un eleron pentru luneta ?
Va rog.
Maskatu
Dupa 2 ani primul post. E ceva... dar nu trebuie sa dai 100 de spatii si sa ocupi topicul aiurea. smile.gif

Pentru piese incearca la bursa. Aici se prezinta doar imbunatatiri.
raducutu
[QUOTE] daca n-ai inteles facem si un desen!
nu ar strica un desen dar ar fi bine sa raspectam cat de cat forma suportilor si respectiv imbinarea politei cu haionul!
rivas
Sal. Vreau sa pun si io un post in ceea ce privesc chederele de la usi si haion. SN-ul ce il am a fost rasturnat. L-am reparat. Dar na...ce nu se inchidea inainte....dar acum. Haionul nu mai e al ei... nu se inchide ok...se zdruncina in ultimul hal. Usile mai au locuri unde nu se imbina bn...in special cea de la sofer. Avand in vedere vremea de afara, nu m-am putut apuca de interior, insa am cumparat cu 35 lei 10 m cheder XL de usi (e pt uz casnic, pt usi termpopane, chestii d-astea). Am zis sa pun pe usi, unde se atinge chederul de pe caroserie. Personal, eu zic ca merita. Dc suprafata e uscata, si inchizi usa si o ti asa de seara pana dimineata, prinde bn banda adeziva de pe ea. Nu mi-a prins doar unde a fost umde
dar o rezolv eu. Treba a fost facuta la repezeala pe un frig si un viscol beton. A fost urgenta. Knd prind timp liber o aranjez io.
La haion, la mine e beleaua mare, pt k pe la imbinari poti vedea afara. Am pus, tot la repezeala, peste cheder, tuburi din spuma ce se folosesc pt izolarea tevilor. La cineva la care se inchide bn haionul, s-ar putea pune inele de mici dimensiuni, pt a absorbi socurile si zdranganelile. O sa pun si 2-3 poze, pote se poate folosii cnv de ele.
GrOzOy
Ar fi bune niste poze sau niste desene ...ca nu prea se intelege care e treaba cu inelele alea ,sa ne dam si noi seama k poate o solutie pentru rezolvarea galagiei din spate,in special de la haionul ala afurisit sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.