Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vw Touareg - The Battleship
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86
YRX
Am incercat sa fac niste poze noaptea, fara blit, la lumina ledurilor.
Asta mi-a iesit, nu stiu cat de stralucitoare se vad in poze, dar eu ma declar multumit. Trecem peste "retrofitul" cu leduri. La plafoniere nu pun, poate daca gasesc unele cu lumina foarte calda, acolo am tot becuri sofit de 10w.
Dar ma-sa mare, trec la lucruri serioase - suspensia fata. Incep cu bara antiruliu.

Portbagaj - scuzati troacele dar eram in proces de curatenie interior.

[attachmentid=1628116870]

Jos la portiera si la picioare

[attachmentid=1628116871]

[attachmentid=1628116872]
IRONICK
QUOTE(YRX @ 11 May 2020, 09:36)
Portbagaj - scuzati troacele dar eram in proces de curatenie interior.
*

Normal, pe primul loc solutia de curatat jantele.
YRX
Aaaa, aia e extra. E o intreaga poveste...
Am fost la tara in 2 masini. Pe drum ma suna nevasta-mea din spate:
- Ba mecanicu' lu' peste iti oscileaza o roata pe spate! Te mai dai si mare cunoscator!
- Ba, esti nebuna? Cum dracu'? Imi trec toate scenariile prin minte, prezoane, fuzete, brate, in timp ce trag vijelios pe dreapta. Misc de roata, misc de masina, nimic.
- Da mie sa conduc Touaregu si treci tu in Ford sa vezi.
Ma urc in Ford, ma inghesui in setarile de scaun a neveste-mii si plecam sa vad si eu minunea. Calca ea masina, ii zic sa mearga mai pe centru, ma uit si pe viraje, nimic. Masina statea corect pe picioare.
- Vino mai aproape, tuna ea, de la distanta aia n-ai cum sa vezi.
- Nu vreau sa ma mai apropii, as fi singurul tampit care-si loveste singur masina cu a nevestii.
Ma uit din toate unghiurile si nimic, doar o pata pe flanc care din rotatia rotii pare ca se misca.
In fine, ajungem la tara, ridic roata pe cric, trag in toate directiile, nici un joc, improvizez dintr-un bat un "ceas comparator" cu care verific pe marginea jantei bataia. Nimic.
Noroc cu SFE-ul din portbagaj, am spalat bine rotile si am rezolvat fularea. Oricum, i-am zis ca are si o problema la amortizoarele fata, la bara antiruliu si s-ar necesita o geometrie 15d. A zis sa inaintez devizul spre aprobare, asa ca o sa am bani de spart pe troaca. Si e numai vina ei ca a observat cu ascutime tipic femeiasca "problema"... laugh.gif
marksman
QUOTE(YRX @ 11 May 2020, 11:44)
as fi singurul tampit care-si loveste singur masina cu a nevestii.


Punem pariu?...
Lord Hades
Distinsa doamna nu stie ca ai cont pe dacia club, asa e? Te cauta doar pe vw 😉
Daca ar stii ea cu ce te ocupi matale, ai dormi pe preș la usa.

Asta cu pata pe pneu care da senzatie optica de oscilație am patit-o si eu.
bucatzel
QUOTE(YRX @ 11 May 2020, 12:44)
- Nu vreau sa ma mai apropii, as fi singurul tampit care-si loveste singur masina cu a nevestii.
*



La o saptamana dupa nunta finului meu, socrii erau in vizita la parinti. la un moment dat, nu se stie de ce, socrul a simtit nevoia sa-si miste masina. O goanga de Lupo. A spart bara Loganului. Radea finu-miu de se cracana povestind-mi, ca mie imi tot zicea cat de antitalent ii socru-su la volan, dar alt public nu prea avea.
dizzy
QUOTE(marksman @ 11 May 2020, 12:50)
Punem pariu?...
*



Mai stiu eu un vecin care a pocnit masina nevesti-sii.
Bicicleta galbena
Eu stiu pe unu' care si-a atins masina personala cu aia de servici doh.gif




(nu spui cine, e coforumist si raspunde la infamul nume de bicicl...)


dizzy
Vezi daca ai prea multe?
Daca aveai "decat" una, nu puteai sa ajungi in situatia asta.
YRX
Eu aveam o parere buna despre forumisti ... biggrin.gif
Auzi la ei, isi lovesc masinile singuri, incercati si voi cu ale dusmanilor... radmasa.gif

Bai, am bagat si motorina, initial, cand m-am uitat pe panoul de preturi, am crezut ca au numai GPL. 4,31 Petrom standard. Am bagat aproape 50 de litri de 200 de lei. Sa traiasca neamu' lu' regele Arabiei Saudite.
tatabobu
QUOTE(YRX @ 11 May 2020, 11:44)
as fi singurul tampit care-si loveste singur masina cu a nevestii.
*



Acu' vreo doojcinci de ani un unchi de-al meu avea un aro 244 si o dacie sport. Dacia in pana, luat aro s-o tracteze si pe matusa mea sa conduca dacia. La un facut stanga de pe DN el a franat.

bgdrenault
stiti ca rca aul nu functioneaza intre rude de gradul i, nu?
tatabobu
Stii ca doar la Oedip era sa fie sotia ruda de gradul 1, da?
bgdrenault
Da, ma rog

Oricum, am facut o greseala, nu e vorba de rude

Asiguratorul RCA nu acorda despagubiri pentru:
cool.gif prejudiciile produse bunurilor apartinand conducatorului vehiculului raspunzator de producerea accidentului, precum si cele produse ca urmare a vatamarii corporale sau decesului acestuia, indiferent cine solicita aceste despagubiri;
i) prejudiciile au fost produse bunurilor apartinand persoanelor fizice sau persoanelor juridice, daca au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat in proprietatea ori utilizat de aceeasi persoana fizica sau juridica si care este condus de un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o alta persoana pentru care raspunde persoana fizica sau persoana juridica;
IRONICK
QUOTE(YRX @ 11 May 2020, 12:44)
- Vino mai aproape, tuna ea, de la distanta aia n-ai cum sa vezi.
- Nu vreau sa ma mai apropii, as fi singurul tampit care-si loveste singur masina cu a nevestii.
*

Ti-e teama ca-ti pune frana brusc, aaa? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
YRX
Am pastrat o distanta de vreo 2 lungimi de masina, aveam totusi viteza, vedea naibii vreun popandau pe drum si eu eram cu ochii la roata. Plus ca in Fordul ala aveam si senzatie de viteza mare, e joasa rau si m-am cam dezobisnuit de masini de genul.
einstein1984
QUOTE(bgdrenault @ 11 May 2020, 20:36)
stiti ca rca aul nu functioneaza intre rude de gradul i, nu?
*


e ok, ca daca vad aia acelasi nume pe amiabaila baga la cercetari suplimentare de frauda
psychoo
Temperatura mare sau compusii petrolieri din gaze au avut niste efecte...dar in 30km nu am gasit nimuc in sticla.
Ce drac de recipient sa pun acolo?
tatabobu
Filtru decantor de combustibil?
psychoo
Nu, rezervor unde sa prind ce produce un catchcan ca al lui YRX.
Diferenta e ca la mine e si din fabrica unul si eu l.am inseriat pe iesirea din ala
tatabobu
Pai....da! Capacitate circa 50 de ml, daca zici ca nu-ti produce mare lucru e taman bine. Daca-i de-ala gen pahar de sticla, cum aveau unele dacii vezi exact cat se strange in el. Ii astupi iesirea, ii scoti cartusul filtrant (de-aia am ais filtru decantor, nu filtru serie) si aia e, ai un recipient gandit sa adune niste compusi din benzina.
Uite la asa ceva magandeam, fara cartusul filtrant.
psychoo
up.gif scuze ca am fost blond biggrin.gif
Pare ok o chestie de genul. Merci de idee
YRX
Pune o sticluta pe care vezi marcaj LDPE sau HDPE, nu PET. Eu am pus acum un recipient de la vopsea de par, dar nu se incalzeste.
YRX
Vineri am dus Logan-ul la ITP si l-am luat la tara pentru deparazitare generala si schimbat planetara stanga. Treaba a mers snur, am avut putine emotii la piulita de la planetara, pentru ca tubulara de 30 o am pe patrat mic si nu am putut folosi breaker-bar-ul adevarat pe care il luasem pentru operatii de genul.
Burduful era terminat de tot, avea vreo 3 rupturi asa ca toata vaselina a ajuns afara.

[attachmentid=1628117085]

Prima treaba - trosnit piulita planetarei - a mers din prima. Apoi scos uleiul din cutie, demontat amortizorul si capul de bara si eram cu planetara veche in mana. A mers usor si pentru ca dau cu vaselina pe toate piulitele si suruburile, in scop anticoroziv.
Asa arata piulita de 15 ani pe masina

[attachmentid=1628117095]

Si asa arata la amortizor si cap de bara, schimbate de mine acum vreo 5 ani.

[attachmentid=1628117087] [attachmentid=1628117088]

Chinezul care a asamblat-o a pus tabla invers pe planetara SKF, bine ca m-am prins la timp. In rest nici o reclamatie, pare bine facuta totusi.

[attachmentid=1628117089]

Pus totul la loc, uleiul la cutie, curatat bine discul si placutele si refacut protectia anticoroziva.

[attachmentid=1628117090] [attachmentid=1628117091]

Acum, decizia de a schimba planetara cu totul am luat-o datorita faptului ca burduful din spre roata nu se poate schimba decat cu demontarea partii din spre cutie. Asa ca trebuia sa mai iau si burduful de acolo si ma ducea aproape de pretul planetarei SKF. Plus ca aveam si bataie pe viraj. Acum bate numai pe partea cealalta.
Asa arata partea de la roata.

[attachmentid=1628117092]

Treaba s-a terminat cu un spalat motor si un exterior urmat de o ceruire rapida cu Sonax Hartwax.

[attachmentid=1628117093] [attachmentid=1628117094]

Avem din nou Logan functional.
einstein1984
Daca vrei sa nu iei foc la vara, pune ceva de sticla!
andreig1982
imi place invelitoarea bateriei smile.gif
Ma bate si pe mine gandul sa spal motorul passatului, dar parca sunt multe mufe expuse...
YRX
De mult folosesc husa de baterie. Am facut-o eu din chestia aia de pus sub sacul de dormit aluminizata. E a 2-a sau a 3-a.

Motorul la Logan l-am spalat frecvent. Cu o solutie de degresare motor pulverizata peste tot, lasat sa actioneze apoi clatit cu furtunul de gradina cu presiune scazuta. Nu trebuie sa folosesti presiune mare si sa bagi pensule, carpe prin spatii inguste. Risti sa rupi plasice, mufe sau sa deranjezi diverse. Trebuie asa, mai fara atingere.

LE: Dap, pe viraj la stanga nu mai bate nimic, doar pe viraj la dreapta. Cand s-or duce burdufurile... biggrin.gif
cj98czh
plastice pe la motor mai curat si eu cand ma plictisesc .. dar de spalat motorul never ... de ce dracu sa ma chinui cand nu ma doare ...
einstein1984
nu-l vezi ca a vopsit si scutul termic de la galerie, desi e aluminizat?
cj98czh
fiecare cum crede si cum ii place ... eu am zis ce fac eu doar ..
IRONICK
QUOTE(andreig1982 @ 18 May 2020, 10:18)
imi place invelitoarea bateriei smile.gif
Ma bate si pe mine gandul sa spal motorul passatului, dar parca sunt multe mufe expuse...
*


Nu a vrut sa isi cumpere de fabrica, se gasesc de VW la pret de nimic
YRX
E mai bun decat ala de fabrica VW. Dupa 3 ore de mers vara bateria e rece.

Scutul termic il am vopsit din cauze obiective. Al meu era polishat oglinda dar din pacate s-a rupt la piulita de jos. Am luat din dezmembrari altul si din vreo 10 pe care le-am studiat asta era cel mai bun, dar nu mai era asa de bine aluminizat. Adica era corodat. Decat sa-l las jupuit l-am vopsit cu negru mat hi-temp. Trebuie sa-l refac acum pentru ca am avut tratamentul termic prea agresiv si nu s-a prins vopseaua prea bine pe alocuri.
Laurentziu83
Cati km ai cu Loganul de s-au dus planetarele? Stiam ca daca tii burdufele in buna stare, nu ai treaba cu ele.
IRONICK
QUOTE(Laurentziu83 @ 18 May 2020, 17:16)
Cati km ai cu Loganul de s-au dus planetarele? Stiam ca daca tii burdufele in buna stare, nu ai treaba cu ele.
*


Cum adica tii burdufele in buna stare??? Esti pe bune?
Cauciucul se crapa si daca nu il folosesti. Stii cati km are cu ea?
Laurentziu83
Adica te uiti din cand in cand la burdufe, sa nu fie rupte.

Si ia si tu un Snickers, nu esti tu cand ti-e foame.
YRX
Am 100k.
Planetarele bat de multa vreme si stanga si dreapta. Nu bat rau, doar cu urechea ciulita le prinzi, nici nu m-am stresat de asta. Daca va uitati pe poza cu articulatia se vede uzura pe unde au circulat rolele. E, la mijlocul cursei, adica unde circula rolele cand masina merge drept, s-au format doua mici santuri. Nu se simteau la unghie decat vag, dar in viraj rolele articulatiei trec rapid peste ele provocand zgomotul respectiv. Se poate merge asa mult si bine, nu reprezinta nici un pericol.

N-am avut burdufuri sparte, sunt cele originale.
Laurentziu83
Oricum, destul de repede daca au fost in regula burdufele. Asta e.
AR-18-MOS
Nu știu la alții dar la mine, țin cam 60.000Km planetarele la Logan, după care încep să facă facă ca mitraliera în viraj maxim. În 250.000Km le-am schimbat de 3 ori.
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 18 May 2020, 21:47)
În 250.000Km le-am schimbat de 3 ori.
*

Eu, nu.
Decat ... burduful de la cutie. Si cu ala mi-am luat teapa dupa ce am schimbat amortizoarele si placutele. A iesit lichidul de frana din bidon si a curs direct pe burduf. Probabil ca mai rezista. Oricum aveam in plan sa il schimb preventiv.
YRX
Acum sa fim si realisti, e o solutie constructiva de articulatie foarte slaba, ieftinaciune maxima. Este o realizare ca rezista si atat. Are 3 role pe 3 canale, n-o avea 1.6 MPI sute de cai dar orisicum, e similara cu aia de la berlina de 40 de cp.
La DCI au pus unele mai de doamne ajuta, alea la care se demonteaza capul.
IRONICK
QUOTE(Laurentziu83 @ 18 May 2020, 18:18)
Adica te uiti din cand in cand la burdufe, sa nu fie rupte.

Si ia si tu un Snickers, nu esti tu cand ti-e foame.
*


Asta nu se numeste ca ai burdufele in buna stare, ci preventie. Si este foarte ok asa.
In buna stare inseamna km putini, masina tinuta la umbra, garaj iarna, viraje cat mai putine si nu la maxim, nu gropi, si cine mai stie ce ...
einstein1984
QUOTE(YRX @ 18 May 2020, 13:56)
E mai bun decat ala de fabrica VW. Dupa 3 ore de mers vara bateria e rece.

Scutul termic il am vopsit din cauze obiective. Al meu era polishat oglinda dar din pacate s-a rupt la piulita de jos. Am luat din dezmembrari altul si din vreo 10 pe care le-am studiat asta era cel mai bun, dar nu mai era asa de bine aluminizat. Adica era corodat. Decat sa-l las jupuit l-am vopsit cu negru mat hi-temp. Trebuie sa-l refac acum pentru ca am avut tratamentul termic prea agresiv si nu s-a prins vopseaua prea bine pe alocuri.
*



ma gandeam ca negru find radiaza muult mai bine decat ala argintiu si incinge GMVul degeaba.
Al leu dupa 13 ani era ca nou scutul, nema rugina.
YRX
Ironickule, daca pe viraj mai accentuat cu accelerare nu-ti bat, inseamna ca ori ai intretinut burdufurile foarte bine, ori ai Dacia comanda speciala de export... biggrin.gif

Einstein, nici al meu nu era corodat, dar s-a rupt la o prindere si a trebuit sa iau din dezmembrari pentru ca banuiesc ca stii cat costa nou.
Aia cu negru vs argintiu ma gandesc ca e valabil mai degraba la absorbtia radiatiei solare, dar el sta la umbra.
einstein1984
nope, merge si in emisie nu doar in absorbtie. in mers e ok, ca ai convectie peste el, mai rau e cand opresti ca creste temp sub capota.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 19 May 2020, 09:07)
nope, merge si in emisie nu doar in absorbtie
*
Si daca nu-i lumina sub capota? Eu stiam ca doar la lumina se comporta asa caldura.


19 May 2020, 17:57:
QUOTE(YRX @ 19 May 2020, 09:00)
Ironickule, daca pe viraj mai accentuat cu accelerare nu-ti bat, inseamna ca ori ai intretinut burdufurile foarte bine, ori ai Dacia comanda speciala de export... biggrin.gif
*

Daca ar mai tine inca un an, ar fi perfecte. Acum, nah, masina mea este si insonorizata bine.
Laurentziu83
Nu stiam ca Loganul are planetarele asa slabe. Am avut in flota sute de Logane la diversi clienti si diverse utilizari, multe dintre ele au sarit de 180 de mii de km, dar n-am schimbat nici o planetara fara sa fi avut burduful rupt inainte.
YRX
Sunt mai multe tipuri de planetare pe Logan. Si acum, sa fim seriosi, nu baga toata lumea in seama orice zgomot la masina. Logan-ul are oricum destule zgomote suspecte

Sau altii, nu dam nume, mai bine umplu masina de pasla si bureti in loc sa schimbe planetarele... radmasa.gif

[attachmentid=1628117173] [attachmentid=1628117172]

Dar, comparand tripoda fixa cu ailalta articulatie (rzeppa parca ii zice), care credeti ca e mai buna si mai rezistenta? Si care e mai cost effective?
A nu se intelege gresit, la momentul proiectarii Logan-ului 1 Dacia (sau cine l-a facut) a avut un moment de mare inspiratie, au folosit exact ce trebuia, unde trebuia. Eu ma minunez in continuare ca am folosit 15 ani cu succes o masina pe care am dat 8.450 de euro noua, cu tot ce se putea pune pe masina atunci. Si o sa o mai folosesc inca 10 ani, numai asa de al dracu', ca o am in buna stare si imi place cum stramba toti luzarii din nas ca n-am conexiune bluetooth, car android si rearview camera... biggrin.gif
einstein1984
pai pui medianav si rezolvi si aia....
wolfin
Conexiunea bt e necesara nu intra ca strambat din nas.

Si ma refer la telefon...nu pt muzica
einstein1984
exista receiver BT si-l bagi pe aux...daca vrei hu de origine. SI e bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.