Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vw Touareg - The Battleship
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86
YRX
Bamele sunt misto, dar ai mei nu sunt de aceeasi parere... biggrin.gif
Am furtun de picurare si programator, are programat noaptea un interval de 1:30 ore in fiecare zi, dar de anul asta si-a stabilit socru-miu resedinta de vara la tara si le-a udat el cu furtunul. Personal mie mi se pare pierdere de vreme, dar lui ii place sa stea cu furtunul in mana prin gradina, asa ca n-am mai folosit picurarea.
Facusem 5 coloane principale cu ramificatii pieptene care imi asigurau o presiune constanta a apei pana la capat.
einstein1984
Stiu ca magiunul de prune fara zahar suna bine in teorie, dar fierbi la el pana nu mai ramane nimic bun din pruna (gen se afuma ). Ala era facut cand nu se gasea zahar sau era scump. Un gem cu zahar se fierbe mult mai putin si mai ramane ceva din aroma prunei/fructului.
tatabobu
Chestii complet diferite, gusturi complet diferite, mai exista si oameni carora zaharul adaugat le este contraindicat. Nu-s interschimbabile. Si, apropo, sa incerci tu sa faci cornulete cu gem de prune in loc de magiun si sa spui dupa aia in fata clasei cum a curs umplutura din ele.
Agrig
QUOTE(einstein1984 @ 17 Aug 2021, 09:19)
Stiu ca magiunul de prune fara zahar suna bine in teorie, dar fierbi la el pana nu mai ramane nimic bun din pruna (gen se afuma ). Ala era facut cand nu se gasea zahar sau era scump. Un gem cu zahar se fierbe mult mai putin si mai ramane ceva din aroma prunei/fructului.
*



Maestre, am participat la o astfel de activitate in copilarie, dureaza fiertul cam 24h in caldare de fonta, mare, 200l macar, cu sistem de amestecat, o palet de lemn cu sustem biela manivela! biggrin.gif incit sa nu se afume nimic.
Este altceva decit se crede, nu se strica nici in 20 de ani silvoita, asa se cheama in Ardeal.
Se face doar din prune Bistrite foarte bine coapte.
einstein1984
In ardeal utilizarea de prune pentru altceva decat tuica se numeste braconaj.
Asta e ca mancarea de urzici, pentru unii era mancare de subzistenta, pentru altii e delicatesa.
YRX
Stati ma, nu va agitati. Se face destul de simplu, trebuie un tuci de fonta gros, prune coapte si atentie. Am spalat prunele si le-am scos samburii, apoi le-am pus la fiert.
Am lasat-o pe nevasta-mea la foc cu consemn sa nu lase sa se prinda. Evident a stat pe telefon si s-a prins, nu grav, ca am venit repede. Am mestecat bine si arsura s-a ridicat de unde am pescuit-o, impreuna cu un sambure, ca de, se putea sa fim si noi atenti...
Apoi am stabilit ture la ceaun si nu l-am mai lasat sa se prinda. L-am scazut pana am fost multumit (cred ca undeva la 6h), apoi fierbinte la borcane si bain Marie inca o ora. S-a intarit bine, gelificat corespunzator si cred ca va tine mult si bine. Inca nu l-am gustat, dar nu mirosea a afumat.
IRONICK
QUOTE(YRX @ 13 Aug 2021, 12:04)
Meguiars Ultimate Tyre Gel aplicat acum o luna jumate plus jet de la spalatoria self. Asta dressing, 3 luni, cel putin, cauciucurile se spala cu un simplu jet.

[attachmentid=1628130770]
*


Este mai bun asta la spray?
Ca mie mi s-a terminat Endurance High Gloss Tyre Gel.
Asta mi se pare fain, pana il bagi pe pamant.
miki
QUOTE(YRX @ 17 Aug 2021, 12:48)
Stati ma, nu va agitati. ...
..... L-am scazut pana am fost multumit (cred ca undeva la 6h), .... Inca nu l-am gustat, dar nu mirosea a afumat.
*


Refractometru ai? https://www.wall-street.ro/articol/Companii...metru.html#gref
YRX
@Ironick: Nu stiu ce sa zic, n-am folosit, dar cred ca e mai light si versiunea cu pulverizator e mai greu de aplicat, va ajunge si pe jante si prin alte parti. Eu, Tyre gel, il aplic cu un burete patrat cu suport, pun foarte putin pe fiecare cauciuc, daca dai gros toate au efectul de atragere praf.

Miki, n-am refractometru si nici respect pentru autoritati... biggrin.gif
Masura tipic birocratica care omoara orice initiativa, luata probabil la presiunea producatorilor industriali.
andreig1982
QUOTE(b06fcn @ 16 Aug 2021, 23:28)
Poti da mai multe detalii te rog? Ca pe la Gherghita ma duc si eu la mosie, sa stiu sa fiu atent...merci si sorry de off...
*


in Draganesti, dupa virajul la dreapta cam la jumatatea distantei pana la primarie.
b06fcn
Merci, am sa fiu atent, ca pe acolo am drum. Daca sta doar in localitate si nu bantuie si prin afara, nu e bai, ca acolo merg legal, adica in limita celor 10 km peste...
wolfin
mai exista l imita +10 km?
dizzy
QUOTE(YRX @ 18 Aug 2021, 06:19)
Miki, n-am refractometru si nici respect pentru autoritati... biggrin.gif
Masura tipic birocratica care omoara orice initiativa, luata probabil la presiunea producatorilor industriali.
*



Nu cred că pt producția proprie e necesar refractometrul ăla.
Alta întrebare;
La fabricarea magiunului pot fi utilizate, potrivit ministerelor Agriculturii si Sanatatii, nuci, seminte de oleaginoase, cum ar fi seminte de floarea-soarelui, seminte de dovleac, seminte de susan sau seminte de pin, alune de padure, caju, castane, fistic, migdale, nuci Brazilia, nuci Macadamia sau nuci Pecan.
Ce căuta semințele acolo?
einstein1984
eu la gem de gutui puneam nuca, miez de samburi la ala de caise, de ce nu ar merge si la magiun (bine, e risipa de orz pe gaste)?
YRX
Exista retete si cu nuci, e o combinatie destul de misto, facea bunica-mea, nuci Pecan nici nu stiam ca exista atunci... biggrin.gif
Evident ca productia proprie nu se supune nici unei directive (as asmuti cainele pe ei... mad.gif ), dar asta e un produs de artizanat culinar raspandit. Cel care face 100 de borcane si le vinde pe la targuri, de ex, e vizat. Gandire de bugetar, si daca am refractometru ii dau clientului sa se uite prin el sau ce? O prostie, in loc, de ex, sa verifice gratuit parametrii prin laboratoarele DSVSA si sa emita certificat de conformitate, ca tot platim armate sa stea degeaba.
andreig1982
Ca tot se vorbea de drumul mortii, ieri la Potarnichesti accident cu 4 masini.
miki
QUOTE(YRX @ 18 Aug 2021, 17:21)
.... si daca am refractometru ii dau clientului sa se uite prin el sau ce? ...
*


Data viitoare o sa pun un ad: atentie urmeaza mistoul tongue.gif
Ps! refratometru e misto daca faci mule gemuri...
Ca in functie de procentul de zahar stii sigur daca "e legat" sau mai trebuie sa fierbi
einstein1984
producatorii de alcool trebuie si ei sa aiba mijloace de masurat....
Auzi, mai ai rosii San marzano? Ca am auzit ca se poate face si tuica din ele.
wolfin
tiuca poti face din orice...teoretic (nu ma refer la pietris)
einstein1984
In harghita exista si din telina smile.gif
wolfin
in unele zone din Ro se face si din gainat de pasare....
bucatzel
Eh, prin unele locuri, si pasarea e optionala.
wolfin
am vazut ca cei din TM tot arata catre panoul publicitar...dar nu i bai ..moldovenii au prune destule tongue.gif
YRX
Vreti bataie? blink.gif
Rosiile nu sunt pentru tuica, avem prune pentru ea, alte mizerii chimico-sintetice nu beau.
In loc sa veniti si voi cu chestii interesante, care sa merite aplicate, veniti cu gainat, telina si pietris.
Einsteine, da' pe unde ai auzit ca merge facuta tuica din rosii? Ce medii frecventezi?
Agrig
QUOTE(wolfin @ 19 Aug 2021, 14:47)
in unele zone din Ro se face si din gainat de pasare....
*



De fapt stiti ceva sau asa ati auzit ?


Niste porodici!
[attachmentid=1628130876]
biggrin.gif

P.S. Galeata e de 10l
radmasa.gif

Viitorul lor aparator, ma rog, aparatoare.
[attachmentid=1628130877]
YRX
Foarte frumoase, am si eu un soi gigant (800-1000 de gr) dar cred ca am facut o gresala, le-am pus cam la umbra si s-au facut mai mici. O sa urmeze.
b06fcn
CAnd aveam gradina la mosie, am pus intr-un an un rand de rasaduri de rosii cherry negre...au fost dementiale, am pus si la congelator si erau la fel de dulci si dupa decongelare. Ca sa nu mai zic ca, negre fiind, erau o sursa buna de licopen.
Agrig
Da, pe acolo este greutatea la majoritatea, putine trec de Kg si la mine anul asta.
Este soiul Aurora, au avut soare si caldura cit nu le trebuia, cind am vazut ca se ingroase gluma am pus un sistem de udare prin picurare altfel cred ca nimic nu iesa.
Oricum am de lucru cu pompa, e de citiva ani si s-au dus rulmentii, mai am una aproape la fel dar are ceva fisuri in corpul de fonta la bratele de prindere ale capului de pompare, o sa am de sudat iara fonta... sad.gif
YRX
https://gradina-mirela.ro/

Ce vrea muschiu' vostru in materie de legume. Au fost bune semintele, au iesit aproape toate si erau ce scria pe ele.
Care are curaj sa cultive ardeii aia iuti? Carolina reaper sau Cobra?
wolfin
Productia de anul asta. Un ardei

tongue.gif

Bicicleta galbena
QUOTE(YRX @ 19 Aug 2021, 20:02)
https://gradina-mirela.ro/
Care are curaj sa cultive ardeii aia iuti? Carolina reaper sau Cobra?
*


Radian, dar el nu prea apare pe jurnale biggrin.gif


MuciX
Chiar sunt în căutare de senzații iuți. Momentan am un sos la doar 50k SHU și simt nevoia de mai mult. Mersi de pont. Din păcate nu e sezon de semințe și apar toate ouf of stock.
einstein1984
QUOTE(YRX @ 19 Aug 2021, 18:24)
Vreti bataie?  blink.gif
Rosiile nu sunt pentru tuica, avem prune pentru ea, alte mizerii chimico-sintetice nu beau.
In loc sa veniti si voi cu chestii interesante, care sa merite aplicate, veniti cu gainat, telina si pietris.
Einsteine, da' pe unde ai auzit ca merge facuta tuica din rosii? Ce medii frecventezi?
*


este un grup de FB, chase the craft plin de distilatori amatori. Asta cu rosiile era de la un canadian de origine italiana.
YRX
Nu e sezon, incepand cu iarna o sa apara, cand am luat semintele erau toate. Ardeii aia de milioane de unitati sunt pentru domeniul farmaceutic, nu cred ca ai musca din asa ceva. Si la plantare semintele trebuie manipulate cu manusi.

Trebuie sa studiez, pentru sezonul urmator, o instalatie de lumina artificiala pentru rasaduri.

Stai pe grupuri de distilatori amatori? laugh.gif
Ai cazan, ceva rezultate? Cu distilarea stau mai slab, cu asta se ocupa taica-miu la mosia din Mehedinti unde e mai multa materie prima. A inceput sa se priceapa.
einstein1984
QUOTE(YRX @ 20 Aug 2021, 09:01)


Trebuie sa studiez, pentru sezonul urmator, o instalatie de lumina artificiala pentru rasaduri.


*


bagi Ganja in dulap? radmasa.gif radmasa.gif
MuciX
@YRX Ăla care a hibridat Carolina reaper îi mănâncă ca pe m&m. Eu am zis sa incep lejer cu habanero.

Personal cel mai sus m-am dus cu un currywurst de la Best Worscht de nivel E, care cică ar fi la 666k SHU. Următorul ar fi F, la 1.2m SHU.


[attachmentid=1628130909]
YRX
Habanero red am zis ca incerc si eu la anul. Anul asta am cam dat chix cu ardeiul, daca am de un lot de Harissa, anul trecut am facut de 5 ori dulceata si harissa.
YRX
Si am incheiat calatoria de anul asta in Grecia. Am fost tot langa Ierissos, unde am mai stat si acum 2 ani, am zis sa mergem unde cunoastem, sa nu ne flendurim inutil. Am gasit Grecia asa cum trebuie, mai libera ca de obicei, cu preturi mai mari cam la toate, dar acceasi atmosfera care ne place asa de mult, de apa si plaja nu mai spun. Ma speriasem un pic de aglomeratia in vami, de faptul ca trebuie sa-i fac test la intoarcere lui fi-miu, dar am avut noroc, in vami a durat 10-15 minute si testul a mers ca uns. Apropos, la Giurgiu l-am aratat de pe telefon, il aveam si printat, dar a fost in regula si asa.

Plaja noastra din fata casei - distantare cat cuprinde, in cursul saptamanii am cam fost singuri.

[attachmentid=1628131798] [attachmentid=1628131799]

Recordul personal la pescuit marin - Dentex de vreo 600 de grame, m-a chinuit afurisitul pana l-am scos de zici ca era crap de 10 kile. S-a retinut pentru gratar, a fost cea mai buna dorada pe care am mancat-o. In rest am mai prins melanouri (dorada) care colcaiau pur si simplu in apa, un zargan, sardina si un peste ciudat care se ascundea in nisip. Am dat cu bucatele de calamar, e mama lor in materie de momeala, spre disperarea unui bulgar care avea o trusa plina de naluci, rame de silicon etc.

[attachmentid=1628131800] [attachmentid=1628131801]

Masina, ca despre ea e jurnalul, a prestat impecabil, a facut si offroad cu reductor, a facut drumuri de munte si autostrazi, ne-a dus peste tot, cu un consum general de 8.1 pe 2000 de km. Am inceput sa iubesc senzatia de "pot sa merg pe unde vreau "pe care mi-o da, de aia probabil va ramane forever a mea, indiferent de ce zice LGBT-ul european. Ma gandesc sa mai iau una de piese... biggrin.gif
A, si un Q7 4.2 TDI, ca al colegului pescar bulgar, eventual cu numar de Pyce.
Va mai urma cu peisaje si mai ales pentru gurmanzi.


einstein1984
bun consumul. Si misto plaja.
bgdrenault
Detalii despre cazare se poate?
Cum a fost vremea in perioada asta?
einstein1984
plaja era fara salvamar?
marksman
QUOTE(YRX @ 14 Sep 2021, 08:53)
Am inceput sa iubesc senzatia de "pot sa merg pe unde vreau "pe care mi-o da
*


Aceeași senzație am avut-o și eu cu Jimny. În plus, decapotată, cu vântul prin freză, senzația e și mai intensă. Să vedem cum se aliniază planetele, poate la finalul anului...
dizzy
Domnu' YRX, aveti parte de invidia mea sincera biggrin.gif
Ferul, ca ferul, dar pentru pescuit, mai ales;
Ai idee cam care mai e treaba cu inmatricularea pe la fratii bulgartata?

@marks, vezi ca Jimny nu e prea confortabil la drum lung si nici incapator.
bion
marks nu e agabaritic smile.gif
dizzy
Nici io nu-s.
Incap bine si in Matiza si Mazda MX5, dar Jimny e micut.
marksman
Am fost cu Jimny și la drum "lung", adică 80 km dus-întors. Zgomotul de vânt e cel mai deranjant factor. Am ajuns și pe la 100km/h, dar se pare că-i place la 80-90.

Faptul că e mic îmi place. Pe străduțele alea în pantă unde am ajuns, s-a descurcat foarte bine. Un Touareg sau alt 4x4 lung ar fi fost în dificultate la curbe, un 4x4 mai scurt ar fi fost la limita de lățime. Poate ar mai fi încăput un pieton pe lângă el sau un scuter. Oricum, sunt doar eu și doamna în plimbări, nu avem nevoie de ceva mai mare. Avem celelalte mașini pentru pasageri.
dizzy
Mda, la mine 80 km e "calatorie urbana".
Un 250 km ar fi drum lung;
Pana la urma, important e sa-ti placa tie calatoria.
einstein1984
sta mai aproape de munti ca tine, dar nici bucuresti-muntii baiului si retur intr-o zi nu sunt o problema. Mai ales ca fara airbaguri, poti pune usor alte scaune daca e cazul.
YRX
Cazarea este intr-un complex de case de vacanta numit Nautilus residence - Gavradia. In esenta este un golf la 2-3 km de Ierissos unde un dezvoltator a facut un mini orasel. Sunt casele de vacanta ale grecilor care ocazional se mai si inchiriaza. Sunt niste casute tip, pe 2 nivele, numite maisonette, 2 dormitoare, living, bucatarie, curte, foisor, gratar, cam 75 mp casa si 500 mp curtea. Noua ne plac foarte mult, ai loc net superior fata de hoteluri sau apartamente. Grecii vin in special in wekend, in cursul saptamanii au fost cazuri in care mai erau vreo 3 case locuite. Se gasesc pe airbnb.com. Au inceput sa le si vanda, multi proprietari sunt batrani. Plaja este foarte mare raportat la spatiile de cazare, se poate pescui, iesi cu barca, inota fara sa deranjezi pe altii si este cal la 30 de metri de casa. Exista si case in linia a doua, dar nu e de speriat. E grozav sa te duci in slip la plaja de acasa, vrei o bere, te duci la frigider, vrei pipi te duci in casa.

Intre Ierissos si Stavros sunt multe case private cu plaja, daca gasiti de inchiriat nu ezitati, e cu totul altceva fata de hotel, o sa gustati Grecia adevarata.
Trebuie neaparat masina pentru ca magazinele, tavernele si alte utilitati de genul sunt in localitati, dar exista magazine de peste foarte bine aprovizionate, butcher shop adevarat, cu carcasele in cui si itit taie ce vrei, legume, Lidl, bautura etc.
Tavernele mai pastreaza ceva din Grecia de mai demult, mancare buna (in special marina) si stilul ala de mese pe sub copaci, nu se debaraseaza masa pana nu pleci si primesti si desert.

Este a treia oara cand mergem acolo, ne-a placut asa de mult ca nu mai gasim in alta zona ceva similar macar... biggrin.gif

Clima a fost bunicica, 2 zile am avut probleme cu vantul, in rest a fost cald si frumos. Tot septembrie e foarte misto, merge plaja pana in octombrie.


Dizzy, e o placere pescuitul in mare, mai ales in Grecia unde zona costiera colcaie de pesti. Nu impresionanti, dar ai distractia asigurata. Si trag astia micii de zici ca sut apucati, drilul este mult mai misto decat la pestii de balta.

Inmatricularea la bulgari este mult mai avantajoasa decat la noi la motoare de la 3 litri in sus. Din cate stiu au inceput si cu o forma de rezidenta, sa ai masina pe numele tau. Oricum, toate masinile pe care le vedeti cu motoare mari la noi fie sunt autoutilitare, fie inmatriculate pe persoane cu handicap, fie in zone defavorizate, fie pe Bulgaria. Sunt pe un grup de facebook unde sunt multe 3.0, 5.0, nici una nu e inmatriculata normal, asa ca statul o ia in mana cu gratie.
De fapt, prost sa fii sa le dai asa impozite. O sa mai fie o categorie de scutiti de impozit - cadrele militare si MAI, nu mi-e clar daca aia din teatrele de operatiuni, sau si aia de la intendenta si popota.

Marksman, da' Mazda nu e buna? Nu o ai 4x4? ca nu mai tin minte. Daca o ai pe aia e pacat sa nu o folosesti pentru inceput, nu offroad serios, dar un forestier mai larg sa nu o zgarii de crengi nu cred ca sughita.
Offroad-ul, pe langa masina, necesita si dotari speciale (cauciucuri, lumini, subzistenta, scule etc.) si cunostinte de condus, vezi pe topicul lui Silos. Apuca-te intai de chestii usoare si vezi daca iti place.
Agrig
Hmmm, aia cu impozitul pentru zone defavorizate mai este valabila?
In zona Apusenilor tin minte ca se platea 1/2 din impozitul aferent masinii, deci la un 2,8l tot e ceva pentru stat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.