Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vw Touareg - The Battleship
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86
YRX
E un filtru destul de mare, are peste 1 litru de motorina in el. Ca sa il umplu manual pe gaurica de intrare imi lua o vesnicie, plus ca n-aveam nici motorina. Ala in care se schimba doar cartusul e usor de umplut.
Se poate si cu pus contactul, nu de 20 de ori merge cred si de 3, 4 ori, dar termini bujiile si pui calculatoarele sa-si faca autotestul initial de multe ori, se poate lasa cu vreo eroare.
YRX
Am pus aseara si portbagajul pe plafon, sa se vada valoarea.... biggrin.gif
E reconditionat complet la toate parghiile, uns la rulmentii pe care culiseaza si ceruit. Din pacate masina dupa o zi de la spalat nu e asa curata, mai ales ca pomul din spate infloreste cu matzisori.
Initial il pusesem invers, cu partea mai tesita in fata, dar nu se incuia si am bagat repede un google sa vad cum se pune.
Daca suiera, fluiera sau face cel mai mic zgomot il dau jos si il pun pe olx... biggrin.gif

[attachmentid=1628084785]
dizzy
Pai toate fluiera si incetinesc masina.
Am mers fix doua drumuri cu Octavia cu asa ceva dupa care l-am dat jos.
tatabobu
Ai si cosciug de-ala de pus peste? Avea Oaie, dar l-a dat mult inainte sa dea Focusul.
RZV
QUOTE(dizzy @ 16 Apr 2018, 11:27)
Pai toate fluiera si incetinesc masina.
Am mers fix doua drumuri cu Octavia cu asa ceva dupa care l-am dat jos.
*


Confirm.
Am si acum niste bari de plafon originale de Golf 6 Hatchback, folosite fix o saptamana, dupa care le-am dat jos urgent. Masina a plecat de la mine de mult, barile au ramas pe stoc. Trebuie sa ma invrednicesc sa le fac vant.
YRX
Ba, a fost ordin pe unitate portbagaju', de look. Oricum nu car nimic cu el.
Pare destul de aerodinamic, vad ca multi il au pe masini, dar voi vedea la prima iesire la peste 100 de km/h.
Daca nu, ii pun carenaje si generatuare de vortex... radmasa.gif

Am mai gasit ceva stricat la interior. Incuietoarea suportului de pahar din cotiera. Ma uit pe catalog si ce sa vezi, este piesa, dar costa 90 de lei ... mad.gif
Reperul 21 din poza, e un rahatel de 10/20 mm cu dublu click, apesi o data se incuie, apesi iar se descuie. Foarte frumos, exista butoanele, toate piesele, exista pana si puferele de cauciuc. De asta mi-am luat VW... dry.gif

[attachmentid=1628084793]
einstein1984
daca fiecare rahatis din ala e 40-90 de lei tot degeaba se detaliaza.
marksman
Lasa, ca nici cu Dacia nu mi-e rusine.
andreig1982
eu am o intrebare
cand ii faci un detailling? icon_mrgreen.gif
parca imi aduc aminte de niste leatherique si miros urat in masina
daca n-ai cumparat ceva pentru miros iti recomand Valet Pro - Enzyme Odour Eater
YRX
Urmeaza...
Cand sa dau si eu comanda de Leatherique, nu e pe stoc, vine peste o luna.
Pana atunci pentru we viitor am dat comanda la Colin de o lotiune Meguiars Mirror Bright pentru piele si un Megs hyperdressing de plastice.
Sper sa am timp de un interior, trebuie neaparat curatata tapiseria.
N-am nevoie chiar de Odour eater, s-a aerisit intre timp, dupa curatenia din iarna e bine.
andreig1982
Poate zici si pe aici ce parere ai de megs hyperdressing.
Eu am comandat Sonax Xtreme Tyre Gloss pentru anvelope si pentru plastice Sonax Xtreme Exterior Plastic Restorer Gel NanoPro.
Neavand decat volanul si mansonul schimbatorului din pele o sa incerc Sonax Profiline Leather Care Foam.
Pe lista mai am un sonax clay disc cu lube de la vicont ca sa decontaminez ca lumea geamurile si niste bilberry pentru jante.
Daca vede colegul de la cj ce am scris pe aici ma face cu ou si otet smile.gif
tatabobu
QUOTE(andreig1982 @ 16 Apr 2018, 13:12)
si niste bilberry pentru jante.

*



Puteai sa zici romaneste, afine.
AR-18-MOS
QUOTE(andreig1982 @ 16 Apr 2018, 12:56)
Valet Pro - Enzyme Odour Eater
*


up.gif
Am si comandat-o, si-am bagat pe langa si Gyeon Q2 Leather Coat, sa fie dupa ce dau un tratament cu Leatherique.
YRX
Pentru cauciucuri folosesc Megs endurance tyre gel. Cred ca il am de 5 ani si am folosit cam 1/3 din sticla, 2-3 picaturi pe roata. Dupa mine e cel mai grozav dressing. La jante Sonax FE.
Pentru plastice interioare am cam ramas fara, mai am numai 1Z Deep Cleaner si un ArmorAll din supermarket. Initial vroiam PB natural, dar am legat comanda cu Megs pentru piele si am luat Hyperdressing. O sa pun poze cu ce-i poate pielea, dar in general am experiente placute cu Megs.
A, si mi-am mai luat un HCC400 pentru niste zgarieturi de ghiare la deschiderea hayonului.
La Touareg s-a dus mirosul initial de tutun si vad ca si climatizarea e curata, am schimbat filtrul de polen si atat. Probabil si filtrul carbon ajuta.

Argila am una no-name americana adusa de un tip din state la o intalnire DC, la baton de 400g. Am decontaminat tot cartierul si mai am... biggrin.gif

Prin mai, cand apare la Pro-detailing Leatherique, mai intregesc arsenalul.
andreig1982
Megs ala mi se pare prea lucios, prefer ceva mai mat. Sonax FE cred ca mai am de o janta, si bilberry-ul asta e la 1l si se poate dilua de la 1:1 la 1:10. Pentru plastice interioare folosesc ceva la Sonax care curata si lasa un aspect mat ceea ce la logan e ideal pentru bord.
La polish nu ma bag biggrin.gif.
Nici eu n-am sesizat vreun miros la tractor dar daca pot, la schimbarea filtrului de polen i-as face si o igienizare. Sa vad daca gasesc vreo poza sau tutorial unde sa se vada unde e vaporiatorul
YRX
Cel mai simplu - prin gaura filtrului de polen. Scoti filtrul si bagi spuma bine de tot pe partea cu vaporizatorul. O lasi sa se stinga si sa curga si pui filtrul la loc.
Ani de zile la Logan si la cele din casa am folosit CRC AircoCleaner, luat de la Bardi Auto (e mult mai ieftin ca la altii - vreo 26 de lei).

Mosule, mai baga bre recomandari pentru piele, ca eu n-am avut pana acum.
cj98czh
QUOTE(YRX @ 16 Apr 2018, 15:35)
recomandari pentru piele, ca eu n-am avut pana acum.
*



Lapte de corp Doina (ala cu capacul mov) aplicat cand este cald afara si lasata masina in soare cu usile inchise vreo 40 de minute ... sters bine cu carpa de bumbac ulterior .... face minuni, la modul cel mai serios ... i
wolfin
eu folosesc servetele pt piele. sunt ok. ma sperii cand citesc aici. aveti solutii si creme pt masina cat au femeile. sleep.gif
dizzy
QUOTE(cj98czh @ 16 Apr 2018, 15:40)
Lapte de corp Doina (ala cu capacul mov) aplicat cand este cald afara si lasata masina in soare cu usile inchise vreo 40 de minute ... sters bine cu carpa de bumbac ulterior .... face minuni, la modul cel mai serios ... i
*



Aplicat de o mulatra senzuala cu ochii verzi radmasa.gif
Aveti creme pt masina cate au la un loc maica-mea si nevasta-mea.
R19/16v
Pielea masinii e mai greu de intretinut decat pielea muierii.

Ai vazut tu sa creasca piele noua in masina?
cj98czh
Mah, mie de Doina mi-au spus acum cativa ani un bun amic care cu detailing se ocupa ... fac cate o treaba din asta o data pe an vara ... si rezultatele pana acum sunt foarte bune ... voi dati bani pe solutii minune cat vreti voi smile.gif nu am eu treaba ...
andreig1982
Pentru masina folosesc si eu crc dar sub 33 nu l-am gasit. Inclusiv la bardi acum vad pret de 37,26 lei.
In casa am altele.
YRX
S-o mai fi scumpit, ultima oara am luat acum 2 ani. Pe magazinele online l-am vazut de la 50 in sus, asa ca tot e bine.

Dupa cum descrii procedeul cu Doina se vrea un substitut la Rejuvenator Oil de la Leatherique, asa faci cu ala, aplici si-l lasi la copt. Se poate sa mearga, daca la sfarsit il cureti cu un cleaner dedicat cred ca faci treaba mai buna decat cu carpa simpla.
Darrr, sa nu subestimam totusi produsele dedicate, or fi scumpe dar reusesc lucruri marete. Pentru asta va invit pe forumul dedicat.... biggrin.gif

Astea-s o parte dintre lavetele pe care le am, cred ca acolo sunt 1/3 din total ... tongue.gif

[attachmentid=1628084808]


Astea nu-mi apartin n-am ajuns la nivelul ala, dar asta inseamna detailing in adevaratul sens al cuvantului. Masinile alea fac peste 10.000 de lei, dar ia uitati ce pot sa faca.

[attachmentid=1628084809] [attachmentid=1628084810] [attachmentid=1628084811]
marksman
In poza aia cu zgarieturile puteam sa jur ca-i Passatul meu.
AR-18-MOS
QUOTE(cj98czh @ 16 Apr 2018, 15:10)
Mah, mie de Doina mi-au spus acum cativa ani un bun amic care cu detailing se ocupa ....
*


Si-a batut joc de tine.
andreig1982
maine poimaine iti deschizi atelier de detailling biggrin.gif
Cu scule bune se cam face treaba buna, Rupes e vreo 450-500 euro, Flex-ul ala mare tot pe acolo smile.gif
Daca avea si un Bigfoot Nano iBrid era smecher rau smile.gif
bion
Pe cand termina colegul de reanimat balena germana, primele piese schimbate or sa cada si o ia de la capat. biggrin.gif
Daca prinde o ploaie cu nisip rosu ( execelent pentru sablat caroseria de la 100km/h in sus)ca azi in Banat o sa fie jale. unsure.gif
tomageorgian
https://youtu.be/kcdyPqRlsS4
Laurentziu83
Eu de 8 ani n-am dat cu nimica pe volan si nici pe schimbatorul de piele, nici cei de la spalatorie (uzualul interior-exterior, eventual portbagaj), dar arata ca-n prima zi. Oare sa incep? huh.gif Mi-e sa nu le stric.
YRX
Ma bucur sa vad ca incepe detailing-ul sa apara si pe aici... biggrin.gif

Laurentziu, ar trebui sa incepi, odata ramai fara vopsea pe volan, mai ales daca vine un baiat de spalatorie cu o piele de caprioara imbibata in spuma activa si iti sterge mai hotarat volanul.

@ tomageorgian, am mai vazut folosit quick detailer-ul pe post de dressing plastice. Pe vremuri am avut o ceara lichida Nigrin care mergea data si pe plastice. Ceara nu era prea grozava, tinea pana la urmatoarea spalare, dar o aplicam foarte usor pe Logan fara sa mai protejez bandourile si partea nevopsita a barilor.

Bion, esti un fel de Ironick al intretinerii auto. Da te vad eu cum te intorci la 180 dupa ce scapi de Solenza, cand s-o caca primul porumbel pe Dusterul nou nout si o pleca gainatzul cu tot cu frumoasa vopsea brun cajou pana la grund. Avem rabdare... biggrin.gif
Pentru ploaia aia ( si alea acide, seva de copaci, gainat etc.) exista protectiile de vopsea, de la cea mai simpla ceara carnauba la cele ceramice. Noi am avut zapada portocalie acum ceva timp.
einstein1984
deci vrajeala asta cu cosmetica auto e mai profitabila decat aditivii de ulei...
bion
Slz isi contiunua frumoasa existenta si in iarna a fost la lifting, botox etc.Tanara o sa vada intretinere decenta. Nu sunt sclavul masinii sa fac crize cand e zgariata sau kkt. Functionala si curata. Din cand in cand daca se impune se merge la plastician.Asa am facut cu toate conservele in ultimii 40 de ani. Le-am dat tot ce trebuie fara excese.
La matale am zis . Cand termini de reanimat poti sa o iei de la capat. biggrin.gif
Einstein. Exista ca la orice , pasiuni extreme.
YRX
Mai vedem noi... incepi cu Doina, carpa cu motorina si cola pe plastice si ajungi la Swisswax.
Numai cauciucurile sa nu le ungi cu untura, ca o sa te alerge toate potaile din oras... radmasa.gif
Pai nu e bre never ending story, cand termin Touaregu il vand si-mi iau alta masina cu "potential dar neglijata" ... wheeler dealers autohton.

Gata, trecut pe la Colin si luat cremele. Am luat Supreme shine, stiu ca e mai glossy dar asta e.
Atat am consumat din endurance in 5 ani. Il las mostenire.

[attachmentid=1628084871]
cj98czh
QUOTE(bion @ 17 Apr 2018, 11:32)
Nu sunt sclavul masinii sa fac crize cand e zgariata sau kkt. Functionala si curata. Din cand in cand daca se impune se merge la plastician.Asa am facut cu toate conservele in ultimii 40 de ani. Le-am dat tot ce trebuie fara excese.
*



up.gif up.gif Idem ... mi se rupe ca apare o zgarietura noua sau s-a zgariat o janta ... este un fier pana la urma ..
YRX
Ce-mi place mie de voi... wub.gif ... sunteti moartea pasiunii.

Toti romanii se uita la masinile sh care vin din occident - ba ce bine arata la caroserie, la interior, ce curate sunt. Si tot ei concluzioneaza plini de naduf - da frate da' in Germania nu e praf, apa este alcalina, popourile nemtilor sunt mai fine si nu uzeaza tapiseriile. Asta e...
De fapt toata smecheria este intretinerea, aia au aflat de atelierele de detailing, de produse, de cum se spala si se sterge corect o masina sa n-o umpli de swirls in prima luna.

Poate ati remarcat ca rablele de Anglia arata chiar si mai bine decat cele din Germania, cu toate ca ei au un mediu mai ostil, nu e California. Pentru ca englezii si americanii au cei mai multi fabricanti, comercianti de produse de intretinere si prestatori de detailing.
wolfin
Dupa statistica la fel ne purtam si cu femeile noastre. biggrin.gif
einstein1984
as intelege mania detaiingului la o masina noua si mai deosebita/rara, dar la corocpi banale vechi de 12 ani... arata ca babele machiate si rujate.
IRONICK
QUOTE(YRX @ 17 Apr 2018, 12:44)
aia au aflat de atelierele de detailing, de produse, de cum se spala si se sterge corect o masina sa n-o umpli de swirls in prima luna
*
au aflat mai mult samsarii ...
cj98czh
Daca voi credeti ca masinile aduse din DE sunt curate si lucioase va inselati ... vin unele via de neamul lor ... si le duc ai nostri baieti si le scot ca noi .... sa vedeti cate una spalata cu jetul pe interior ... depinde de bugetul samsarului .... si dupa aia o cumpara omul si incepe sa scrie ca acolo are o problema si dincolo nu merge nu stiu ce ...
einstein1984
aiurea, la cat costa serviciile in uk si germania, spala toti la perii sau la autoservire cu fise, fara 3 BMM sau mai stiu eu ce. Masinile alea arata bine ca sunt noi ca varsta, nu ca e ingrijita cu balsam
cj98czh
In FR cumnatul meu spala masina o data pe an maxim .... ca nu se murdaresc ... vezi multe de nu le mai vezi jantele de aliaj de negreala ... le curata pe dracu si aia ... nu au praf si nu au sare ... acolo este detailing-ul .... nu se murdareste, nu ai ce sa speli .. da in schimb am vazut atatea aduse din DE cu un interior jegos de iti era scarba sa te pui pe scaun sau bancheta .... alea se curata "profesionist" de samsari ca stie tot romanul ca masina din DE este impecabila ... neamtul si cand se partaie miroase a floricele smile.gif

Singurele masini curate (eu doar pe filiera asta cumpar) sunt luate de la reprezentante sau dealer mari gen Autohus, dar alea au alt pret si nu sunt tentante pt. samsari ... cele luate de la turci, rusi, arabi ... se vand si jegoase si de multe ori deja manarite la km ... + ajung la noi si se mai manaresc o data ..
YRX
Cumnat-tu e roman.... radmasa.gif
Einsteine, Loganul l-am avut de nou, se pune? Arsenalul de detailing l-am inceput cu 1300 break si continuat cu Loganele.

Ia, bagati ochiu' la baiatu' asta. E roman de la Argon din sat. Pe site a pus si el masinile mai fatoase, dar grosul are contracte cu firme pentru masinile angajatilor, de aia are si ateliere mobile

http://www.proreflection.com/gallery.html
cj98czh
Fiecare cu pasaricile lui ... eu prefer sa fac altceva cu timpul meu ... nu sa stau sa frec masina ... o spal, o curat de cate ori este nevoie dar fara excese ... daca tie iti place ... baga mare ...

17 Apr 2018, 13:15:
QUOTE(YRX @ 17 Apr 2018, 13:11)
Cumnat-tu e roman....  radmasa.gif
*



Tocmai ca este roman o curata mai des decat ceilalti smile.gif
einstein1984
sa vad si eu masina si o sa-ti zic daca merita smile.gif
Am intins si eu ceara pe a mea ani de zile, dar tot a fost nevie de vopsea
bucatzel
QUOTE(YRX @ 17 Apr 2018, 12:44)
da frate da' in Germania nu e praf
*



Amu' fara gluma, chiar nu e. Recunosc, io nu-s mare spalator de masini, stiu ca daca-i murdara n-o atinge lumea sa nu se pateze biggrin.gif. Daca-i curata in interior (si e de obicei) io-s multumit. Da' in 6 luni in care masina o stat continuu la jermanik, o ramas la fel de curata ca in ziua in care-am adus-o. Ailalta ramasa in tara trebuia s-o duc la spalatorie cand ajungeam la ea tot la cate-o luna doua, ca nu mai distingeai luneta de caroserie.

E drept, la nemti n-am vazut petec de pamant pe care sa nu creasca iarba, ceva, orice care sa tina pamantul la locul lui. Si se simte...
cj98czh
Pai eu ce zic... ala este detailing-ul si girja care o poarta ei la masini ... nu solutiile minune ... ca nu au nevoie de ele ..
AR-18-MOS
QUOTE(wolfin @ 17 Apr 2018, 11:45)
Dupa statistica la fel ne purtam si cu femeile noastre. biggrin.gif
*


Tot dupa statistica avem cel mai mic consum de sapun si pasta de dinti pe cap de locuitor din EU. Atunci ne mai miram de masini?
marksman
Uite io unu' am renuntat la atata grija pentru fierotanii. Nici nu mai am timp, dar am ajuns la concluzia ca la cata badaranie si miserupism e in tara asta, nu poti sa tii o masina in stare impecabila.
De doua ori mi-am gasit Passatul julit in parcare, fara vreun numar de telefon, si de fiecare data era curat, spalat. Fordul avea caroseria fara urma de lovituri si dupa un an de Timisoara s-a umplut de zgarieturi si indoituri.
Ei, de cand nu le mai spal asa des, n-am mai vazut urme de nesimtiti pe tablarie.
IRONICK
Si prin alte tari este la fel.
andreig1982
QUOTE(YRX @ 17 Apr 2018, 13:11)
Ia, bagati ochiu' la baiatu' asta. E roman de la Argon din sat. Pe site a pus si el masinile mai fatoase, dar grosul are contracte cu firme pentru masinile angajatilor, de aia are si ateliere mobile

http://www.proreflection.com/gallery.html
*



Asta e CosminTX de pe DW. E meserias omu'
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.