Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vw Touareg - The Battleship
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86
YRX
QUOTE(YRX @ 2 Nov 2021, 10:12)
Pana la urma am schimbat la Logan bratele stergatoarelor cu unele Asam (21 lei bucata). Deocamdata merg bine, problema de topaiala pe parbriz era de la brate, intr-adevar. O fi unghiul, o fi arcul, nu ma prind.

Si, ca sa mai variem, de la temele auto, am cumparat de pe Olx doua rasnite foarte misto. Una este Leinbrock si una este Zassenhaus, fabricate undeva pana in 1930 (datorita emblemelor metalice). Sunt complete, corp lemn amandoua. Zassenhaus-ul, dupa restaurare, va fi cadou pentru o prietena iar Leinbrock-ul mai vedem.

[attachmentid=1628133345]
*



Am reusit sa termin si Leinbrock-ul. De data asta am mers pe restaurare "cu patina", incercand sa dau lemnului aspectul de vechi. Dar totusi cu restul elementelor stralucitoare... biggrin.gif
Lemnul a fost reconditionat, colturi refacute, indreptat si baituit stejar, apoi impregnat cu ulei de ricin, deci fara lac.
Nu sunt eu fanul patinei, mie-mi plac obiectele care arata factory fresh, dar pana la urma mi-a placut ce a iesit.
Leinbrock model 80 este fabricat intre 1930-1939 si este un produs ieftin. Costa aprox 2 reichsmark (fata de Zassenhaus care era dublu) si era destinata maselor. Lemnul este o esenta mai proasta, capacele vopsite (nu placate), lipsa palniei emailate pentru boabe. Dar, pe vremea aia ieftin nu insemna prost, are acelasi sistem de macinare, otel de calitate si, dupa cum se vede, a trecut de "durata medie de viata" cu brio... biggrin.gif
Sper sa va placa.

[attachmentid=1628142435] [attachmentid=1628142436] [attachmentid=1628142437]

Zassenhaus-ul, dupa ce initial prietenei care l-a primit i s-a parut greu de manevrat, este in functionare zilnica acum.


bgdrenault
Ne place, cum iese cafeaua?
tatabobu
Și zi cum îți place parcarea asta noua, că văd că au terminat-o.
YRX
Cafeaua iese buna, rasnita face de la fin la grunjos, de cand am Peugeot-ul n-am mai cumparat decat boabe. Folosesc in general espresso clasic dark, boabele alea bine prajite. Pe forum-uri am citit ca sunt la mare moda rasnitele astea manuale ca cica au turatie mica si nu incalzesc cafeaua. De altfel se produc inca, diverse firme.

Parcarea este deosebit de prost facuta, parca e o compozitie de Marius Teicu interpretata de maestrul Arsinel. Au reusit performanta sa le iasa in minus vreo 15 locuri, in conditiile in care si pe cele care sunt le-au facut minuscule. Arhitecti de rahat, constructori de rahat, primarie de rahat. Daca Ciucu o sa vina la vot sa-i aratam ce credem despre edificiile lui, imi pare rau ca arhitectii si urbanistii pustii o sa ramana in continuare la servici, sa nenoroceasca si pe urmatorul primar cu incompetenta si idiotenia lor.
sobolan
alt nebun... biggrin.gif nu gasesc o lampa,are una arsa...
Laurentziu83
QUOTE(YRX @ 26 Sep 2022, 18:37)
Pana la urma am schimbat la Logan bratele stergatoarelor cu unele Asam (21 lei bucata). Deocamdata merg bine, problema de topaiala pe parbriz era de la brate, intr-adevar. O fi unghiul, o fi arcul, nu ma prind.
*



Problema cu topaiala pe parbriz se rezolva cu WD40 la arc si la articulatie. Bine, posibil temporar, dar tot e ceva, WD40 oricum nu trebuie sa lipseasca din nici o masina mai veche de 5 ani.
marksman
@sobolan: E foarte greu spre imposibil să mai găsești tuburi electronice. Am și eu câteva de rezervă pentru un radio asemănător, cred că se degradează și stând, unul pare fisurat și are o urmă albă pe interior, semn că a intrat aer.
Agrig
Tuburi electronice se gasesc cite doriti, cele de Rf/Mf sint la preturi OK, cele care se incadreaza la capitolul "audiofilie" sint insa scumpe, foarte scumpe, ma rog mai nou au descopreit si E88CC ca fiind audiofil...
marksman
Eu am căutat ECC83 sau echivalent, nu am găsit.
Agrig
Tub audio.
Nici eu n-am din ala ca nu m-a interesat audio.
https://www.ebay.de/b/Rohre-Ecc83/bn_7005733588
6N2P este echivalent pin la pin.
https://www.elforum.info/topic/154915-tubur...comment-2095330
marksman
Mulțumesc!
YRX
Marksman, tot Agrig stapaneste google mai bine ca generatia tanara? Ca daca va da aparatu' de sudura in mana il apucati de stecher... radmasa.gif

E unu prin Slovacia care produce tuburi, printre altele - JJ Electronics.
marksman
Eu am niște magazine de piese de unde mă aprovizionez de obicei, am întrebat acolo. Mi-au zis că ei nu aduc, că nu se mai găsesc decât întâmplător și nu se mai fabrică. Am găsit la un moment dat pe unul la București, cerea 200 de lei pe ECC83, nou, nefolosit, în cutie. Scump, nu trimitea prin curier (nici nu aș vrea), și mi-a dat cineva un pont, să măresc tensiunea de filament că mai duce o vreme. N-am considerat că merită efortul, încă se aude radio-ul, chiar dacă la volum maxim e abia "decent". Ultimul link de pe elforum ar fi ce trebuie, prețul e decent și mă pot deplasa să-l preiau dacă e cazul.
sobolan
QUOTE(marksman @ 27 Sep 2022, 11:29)
@sobolan: E foarte greu spre imposibil să mai găsești tuburi electronice.
*



am un meserias batran,cica cauta zilele astea pe la el prin magazie...tot el il face....


QUOTE(Agrig @ 27 Sep 2022, 12:44)
Tub audio.
Nici eu n-am din ala ca nu m-a interesat audio.
https://www.ebay.de/b/Rohre-Ecc83/bn_7005733588
6N2P este echivalent pin la pin.
https://www.elforum.info/topic/154915-tubur...comment-2095330
*




wacko.gif wacko.gif

QUOTE(YRX @ 27 Sep 2022, 15:43)
Ca daca va da aparatu' de sudura in mana il apucati de stecher... radmasa.gif

*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tom&jerry
marksman
QUOTE(YRX @ 27 Sep 2022, 14:43)
Marksman, tot Agrig stapaneste google mai bine ca generatia tanara? Ca daca va da aparatu' de sudura in mana il apucati de stecher... radmasa.gif



Acu' am văzut și asta și țin să-ți spun că am crescut printre aparate de sudură, cărți de specialitate și prospecte de la diverse firme în domeniu: de la instalații industriale de sudură la aparate pentru uz ocazional, electrozi, sârme, măști, gaze, cam tot ce înseamnă utilajul și tehnologia sudurii, inclusiv sudura submarină. Și un brevet de inovație în domeniu.
Atât doar că nu m-a pasionat "lipeala", am ales altceva. Pot însă oricând să deosebesc o sudură bună de una mai puțin bună.
IRONICK
Reparasem un Temp in urma cu multi ani. Il tineam ca mergea perfect.
Noroc ca l-a dat bunica-miu pe nimic. La fel ca si IJ3-ul mad.gif

Apropo, YRX-ule, spreiul asta este bun pentru chedere?

[attachmentid=1628142469]
YRX
Ironickule, e bun, dar data viitoare ia unul cu burete in cap. E cam greu sa dai cu sprayul fix pe cheder.
Ce-i ala Temp?

Marksman, am glumit cu aparatul de sudura. Dar trebuie sa recunosc ca nenea Agrig tine bine de tot pasul cu noutatile. Coroborat si cu ceva cunostinte solide "offline" din urma.
IRONICK
Un televizor rusesc pe lampi. Printre primele televizoare ajunse la noi in tara pentru pulime.

[attachmentid=1628142471]

Nici nu mai stiu cand l-am cumparat, l-am gasit intamplator. O sa folosesc un burete sa aplic.
Am intrebat mai mult sa nu scartaie dupa ....
einstein1984
ala gen crema de ghete cu burete e brici, am folosit la logan ani de zile si nu am avut probleme cu chederele.
Bicicleta galbena
QUOTE(IRONICK @ 27 Sep 2022, 17:14)
Un televizor rusesc pe lampi.
*


Merge de un proiect: curatat bine, scoti tubul, cauti pe olx un monitor 4/3 si pui in loc, pozezi cablurile sa nu se vada si il vinzi smile.gif
Se poarta din astea, pe fb e un tip care vinde aparate foto vechi transformate in lampi de birou, etc.


YRX
Eu am avut la bunica-miu un televizor Rubin 102. Nu mai mergea, dar l-a tinut saracu' in casa 40 de ani. M-am ofticat ca l-a aruncat maica-mea, avea o carcasa din lemn superba, sigur mergea facut ceva cu ea.
dizzy
un acvariu mergea brici din cutia aia de lemn.
Sau un retro-pc
marksman
QUOTE(YRX @ 27 Sep 2022, 16:12)



Marksman, am glumit cu aparatul de sudura. Dar trebuie sa recunosc ca nenea Agrig tine bine de tot pasul cu noutatile. Coroborat si cu ceva cunostinte solide "offline" din urma.
*


Zilele astea nu-s prea receptiv la glume, sorry. Oricum, de când am căutat eu tuburi și am găsit doar la nenea ăla de pe olx au trecut vreo patru ani. Radio-ul încă merge cu tubul vechi.
IRONICK
QUOTE(Bicicleta galbena @ 27 Sep 2022, 17:51)
Merge de un proiect: curatat bine, scoti tubul, cauti pe olx un monitor 4/3 si pui in loc, pozezi cablurile sa nu se vada si il vinzi  smile.gif
Se poarta din astea, pe fb e un tip care vinde aparate foto vechi transformate in lampi de birou, etc.
*


Ala avea alta valoare, ca era din familie. Avea istoric.
Agrig
QUOTE(YRX @ 27 Sep 2022, 17:13)
sigur mergea facut ceva cu ea.
*



De reparat ala nu e greu insa merita daca avea ecranul schimbat, alea originale cu capcana de ioni pe tun tineau citiva ani se se terminau, desi prin anii 90 am mai vazut unu functional, de` la 2 ore de program...parca de la Tonita si National de 43cm se potriveau dupa ce aranjau bobinele de deflexie de la 70 grd de la rusesc la 90grd la japonez.
Dupa asta mai avea viata destula in el.
eurocristi
YRX, cum se impaca Touareg cu uleiul Mobil ESP?
Ceva diferente fata de original VW?
sobolan
QUOTE(dizzy @ 27 Sep 2022, 18:23)
Sau un retro-pc
*



mie mi-a trecut prin cap asta acum vreun an biggrin.gif
YRX
Am si uitat.
Deci, la OE VAG 0w30 m-am sesizat ca temperatura la ulei a crescut, la un drum normal, la peste 110 grade. Niciodata nu vazusem acul la valoarea aia, era inca in parametri, sectorul de alarma e pe la 130 de grade.
Cu Mobil, prin toata Grecia nu am vazut mai mult de 100, chiar si pe urcari serioase. Am mers mai tare si pe autostrada, nu a urcat mai mult. Bine, Mobilul este 5w30, o fi si asta, n-au fost nici 40 de grade afara.
Am citit pe oil club ca multi au experimentat cresterea temperaturii cu OE 0w30.
in rest merge bine, nu sunt eu prea sensibil sa imi dau seama de diferente de zgomot, masina consuma la fel, dar nici nu ma astept de la Mobil1 sa nu performeze.
Cred ca il pastrez si pe viitor, ii salut cu OE-ul lor fuel economy.
bucatzel
Pe Octavia 3, cu 2.0 Dieselgate, singurul mod in care convingeam uleiul sa treaca de 100 era autobahn-ul, cand pedalat constant la 160 il convingea sa se duca pe la 105 grade. Dar cum semnalizam ca vreau sa ies de pe autostrada incepea sa scada biggrin.gif

Mai multa sarcina constanta decat sa se bata cu aerodinamica, nush' cum i-ai putea da. Ulei era ce punea reprezentanta, deci banui ca OE.
YRX
Touaregul are sarcina in mod constant... greutatea si aerodinamica de dulap.
Daca pana la uleiul 0w30 temperatura se juca intre 90 si 100, dupa, a trecut in urmatorul patratel 100 - 110 cu depasire, de aia am dat vina pe ulei.
Cu Mobil a revenit. In mod normal uleiul ar trebui sa nu fie departe de apa, ca are 9 litri si oil cooler.
bucatzel
QUOTE(YRX @ 28 Sep 2022, 08:10)
aerodinamica de dulap.
*


Tot patratu' vitezei ii ala care-i vine de hac.
tatabobu
Cubul
bucatzel
Ala-i Er Kann, Sie Kann, Nissan.
Agrig
Si cubul da` si patratul influenteaza!
radmasa.gif
https://www.engineeringtoolbox.com/rolling-...nce-d_1303.html
IRONICK
QUOTE(YRX @ 28 Sep 2022, 09:10)
Touaregul are sarcina in mod constant... greutatea si aerodinamica de dulap.
Daca pana la uleiul 0w30 temperatura se juca intre 90 si 100, dupa, a trecut in urmatorul patratel 100 - 110 cu depasire, de aia am dat vina pe ulei.
Cu Mobil a revenit. In mod normal uleiul ar trebui sa nu fie departe de apa, ca are 9 litri si oil cooler.
*


Pai si este mai bine sa preia din temperatura sau nu?
YRX
Nu stiu ce sa zic. De ce se incalzeste uleiul mai tare ma depaseste.
IRONICK
Si la benzina turbo se intampla acelasi lucru.
Cum ii dai talpa, cum se ridica temperatura.
einstein1984
Unde e sonda de temperatura? in baie sau in galerie dupa pompa?
IRONICK
Tu ne intrebi pe noi??????
einstein1984
pe YRX nu pe tine. In plus, nu am duba VW.... Si nici nu m-a pasionat subeictul pana acum. Spre deosebire de tine nu stiu cum arata chestii pe care nu le-am vazut nici in poze.
IRONICK
Injineru' cu acces la documentatie habar nu are unde se monteaza un senzor. Vai de capu' tau.
Stiu, suferi ca autodidactii iti dau lectii.
einstein1984
de ce m-as obosi sa caut? Ma rog, ca de obicei cu flameurile tale. Evident, nici tu nu stii unde e sau de ce e diferenta de tempeatura dar altfel nu te baga nimeni ins eama
IRONICK
Nici macar nu ne-ai dat pozitia senzorului la un reno.
Asta pentru comparatie. De ce ar tine cineva rost de parerea ta cand habar nu ai unde este pozitionat.
Esti fix cum a zis si Marty.
tatabobu
QUOTE(bucatzel @ 28 Sep 2022, 08:54)
Ala-i Er Kann, Sie Kann, Nissan.
*



Ma' bed. Is de bula. Noroc că nu-i și Chaka Khan in can-urile alea.
YRX
Va bat !
Senzorul este in baie, combo cu ala de nivel, quality etc.
b06fcn
Ca la Opel deci... radmasa.gif
Agrig
QUOTE(einstein1984 @ 28 Sep 2022, 11:29)
Unde e sonda de temperatura? in baie sau in galerie dupa pompa?
*



La alea mari ai dupa radiatorul de ulei.
Astea mici probabil dupa termoflot si daca-i asa...se incalzeste apa din bloc, se incalzeste si uleiul...
Gil26
Pentru VW Tuareg 7L 2007 120kW motor 2.5 TDI BPD atasat locatiile senzorului nivel \temperatura ulei (din baie) si lichid racire.
Agrig
Ce fain e pus senzorul de temperatura a "apei"...arata la fix doar ca daca ramii fara apa nu se mai incalzeste motorul!
radmasa.gif
Gil26
Da smile.gif , asa este, dar acesta este senzorul T1 cu fire gri\rosu si violet galben ce ”merg” in pinii B52 respectiv B53 din injectie, din datele pe care le am insa se pare (interesant si poate pentru asta) ca ar mai fi un senzor temperatura lichid de racire T5 cu fire albastru si maro pe pinii B37 respectiv B38, vezi atasat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.