Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vw Touareg - The Battleship
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86
bion
Doi progresisti au un schimb de idei wub.gif
IRONICK
neomarxisti
YRX
Am fost si eu in prima mini-vacanta pe anul asta. Evident la mare, la noi, am gasit o casuta in Eforie Sud, aproape de noua Sahara, adica plaja refacuta... biggrin.gif Mare frate, se pot organiza curse gen Daytona Beach.

Pe drum, aceeasi aglomeratie specifica zilelor de sarbatoare, asta e, n-ai ce sa faci. La dus a fost cum a mai fost, dar la intors am prins celebrul accident de la Branesti. O ora la coada. Cativa netrebnici pe banda de siguranta. Au fost opriti prompt de un Cayenne din fata mea care li s-a pus in fata. A venit un politist, idiotul a inceput cu tipul cu Cayenne-ul sa se dea din drum, am intervenit si i-am recomandat sa inceapa cu carnetul unei pupeze cu masina de servici de la Hilti. El ca "in ce calitate recomand eu?" Asa, ca opinia publica, ii zic, daca nu-i face proces verbal tutei, promit ca ma trag pe dreapta si opresc motorul. N-a mai avut ce sa faca si a inceput sa-si faca treaba. Trebuie sa terminam odata cu nesimtirea asta!

Iar am remarcat ca (Victorine, baga destele in urechi) soferii de Toyote Auris, Corolla, Yaris sunt neinfricati. I-au depasit si pe cei cu Skode Scala de servici, baga masinile in nisip fara frica de inpotmolire sau amenzi, merg la 130 la ora la "aspiratie" asteptand sa tasneasca victoriosi in depasire ca Senna la Monaco, dau faruri de pe dealul anterior sa te dai din calea lor.

Poze cu marea nu va mai pun, o stiti voi. Am fost si la Eforie si la Tuzla, unde s-a cam mancat plaja fata de cum o stiam eu. Bors de peste la "Tica" la Tuzla, lufar, palamida. Bune.

Ce am gasit misto - o cutie nedesfacuta de Fanta adusa de mare. Este din Egipt, fabricata in 2016. O fi venit singurica sau de pe vreo nava? Mister....

[attachmentid=1628149921]
IRONICK
QUOTE(YRX @ 6 Jun 2023, 11:11)
Pe drum, aceeasi aglomeratie specifica zilelor de sarbatoare, asta e, n-ai ce sa faci. La dus a fost cum a mai fost, dar la intors am prins celebrul accident de la Branesti. O ora la coada. Cativa netrebnici pe banda de siguranta. Au fost opriti prompt de un Cayenne din fata mea care li s-a pus in fata. A venit un politist, idiotul a inceput cu tipul cu Cayenne-ul sa se dea din drum, am intervenit si i-am recomandat sa inceapa cu carnetul unei pupeze cu masina de servici de la Hilti. El ca "in ce calitate recomand eu?" Asa, ca opinia publica, ii zic, daca nu-i face proces verbal tutei, promit ca ma trag pe dreapta si opresc motorul. N-a mai avut ce sa faca si a inceput sa-si faca treaba. Trebuie sa terminam odata cu nesimtirea asta!
*


Bai frate, da aia de la Hilti pare ca-s construiti toti la fel.
Am mai prins si eu in Bucuresti nesimtiti tot de la Hilti in trafic. Inclusiv trotuar blocat pentru pietoni.
einstein1984
scoteai telefonul si sunai de fata cu el la 112 sa zici ca o masina cu nr xyz e pe banda de urgenta, erau obligati sa rapsunda si el era cel mai aproape smile.gif
YRX
Au trecut mai multe echipaje in sus si in jos pe banda de urgenta, accidentul s-a produs langa popasul unde este sediul politiei autostrazi. Doar ii atentionau pe nesimtiti fara sa-i si invete minte, data viitoare vor fi doar mai atenti sa nu fie echipaj cad fac asta.
Am mai patit asta, pe A2 inainte de statia de taxare, pe A1 cand se intoarce de la munca Ciorogarla Park. De fiecare data nu s-a luat nici o masura, echipaj era, asa ca au invatat ca se poate.
einstein1984
Si la A1 dupa hornbach spre Maniu e sport national avansatul pe acolo cand e coloana. Daca chiar ar fi norma de amenzi cum cred unii ca e, acolo e de ajuns sa stea ca sa le dea.
YRX
In alta ordine de idei.
Am vazut stiri de genul asta cu biocombustibil

https://ziare.com/carburanti/carburantii-tr...stibili-1808571

La Touareg am un mare stiker cu "nu biodiesel". Din ce stiam motorina avea de mai mult timp biodiesel in ea. Paca problema cu biodieselul era ca formeaza depuneri mai mari si poate manca anumite cauciucuri si plastice.
La plusuri era lubricitate mai mare, cifra cetanica mai mare, care sunt de bine.
Ma apuc sa ma uit de un aditiv anti-biodiesel sau stau potolit? Care-i treaba?
einstein1984
cred ca zice nu B100 pe sticker, B10 cat e azi din ce stiam nu e problema de compatbilitate.
Victorine
Or fi fost cu NOS Toyotele alea, dacã n-ai zis nimic de GR. Altfel, a mea nu poate decât puțin mai mult ca molcom în modul POWER biggrin.gif
einstein1984
ma uitam la astia https://www.youtube.com/watch?v=pnh1PRBQOPc si mai-am adus aminte de calcukatorul tau de mini, vezi si tu pe ebay dupa piese de la astia https://www.ebay.co.uk/str/charlestrentlimited
bucatzel
QUOTE(YRX @ 6 Jun 2023, 11:58)
In alta ordine de idei.
Am vazut stiri de genul asta cu biocombustibil
*


N-am inteles nimic din stirea aia, limitele pe care le zic aia pe acolo stiam ca au devenit obligatorii acum cativa ani buni.
bion
Poate bga altceva decat etanol in benzina.
YRX
Pai asta zic si io, motorina de aia se numeste B7. A fost stirea asta peste tot.

Einsteine, cam nasol acum cu transportul si vamuirea din UK, adauga la pret binisor. Intr-adevar stiu ce vand, stiu sa dezmembreze si au marfa buna.
einstein1984
Ai romanasi care aduc chestii de acolo pe microbuz. Dar imi pare calitate ce vand, documentate cu VInul amsinii etc. Macr si pt ocazia de nu vorbi cu " ce vrei boss?" de la dezmembrarile noastre si tot ar merita ceva in plus.
IRONICK
QUOTE(YRX @ 6 Jun 2023, 12:58)
In alta ordine de idei.
Am vazut stiri de genul asta cu biocombustibil

https://ziare.com/carburanti/carburantii-tr...stibili-1808571

La Touareg am un mare stiker cu "nu biodiesel". Din ce stiam motorina avea de mai mult timp biodiesel in ea. Paca problema cu biodieselul era ca formeaza depuneri mai mari si poate manca anumite cauciucuri si plastice.
La plusuri era lubricitate mai mare, cifra cetanica mai mare, care sunt de bine.
Ma apuc sa ma uit de un aditiv anti-biodiesel sau stau potolit? Care-i treaba?
*


In alta ordine de idei, vezi ca vezi ca sunt niste juice-uri de bagat in motorina pentru porcaria asta de biodiesel.

Ca exemplu: https://sintoflon.com/en/product-category/fuel-treatments/
bion
bactericidu e mirific. Sa nu faca motoru infectii wub.gif
madhorsefuzzy
Sunt multe solutii pentru diesel ... stiu o lista ... dar e adevarat ca sintoflon nu am folosit, ci doar altele cu un marketing asemanator.

Eu am revenit la Wolf Synth 2T la 50 lei/l. Am bagat 50ml la 10l de motorina. Zgomotul de injectie s-a modificat dupa cum stiam. Sunt curios dupa 1000Km (2 plinuri) sa vad cum se modifica corectiile pe injectoarele 1 si 4 (acum sunt la +- 1.5).[attachmentid=1628149934]
IRONICK
DIESELUBE o sa iti placa in doza de 2ml/litru.
bion
sintoflon ,sintofolin o fi coincidenta cool.gif e pentru pixde de masini radmasa.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(IRONICK @ 7 Jun 2023, 11:22)
DIESELUBE o sa iti placa in doza de 2ml/litru.
*


Eu daca ma apuc bag de toate: DIESELCLEAN apoi DIESELUBE si mai apoi toate alea cu flora si bacterii.
einstein1984
diesel clean e un solvent, dieselube e un ulei... nu se anuleaza unul pe altul? Bactericid e cazul doar daca sta peste 6 luni motorina
madhorsefuzzy
Pai le pui pe rand: bagi o curatare cu solventul si apoi, cand termini motorina aia bagi cu ulei ...

Daca ala e doar ulei pot ramane pe Wolf ca e mai ieftin, desi si asta s-a dublat ca pret: il luam cu 25lei/l si acum e 50lei/l.
IRONICK
bai, dar tu ai ceva cucuratarea

smile.gif)
madhorsefuzzy
Nu as avea nimic cu ea daca nu as avea corectiile alea mari pe injectoare.

Problema cea mare cu Sintoflon este ca nu il poti lua decat din Italia.
IRONICK
Dap, nu trimite aici.

https://www.ebay.it/str/lubritechconcessionariosintoflon
madhorsefuzzy
Deci e ca si cum nu ar exista. smile.gif
YRX
Gasesti Wyns, Lm, Valvoline etc.
Biocid o sa bag cat de curand si eu. Am zis preventiv sa mai folosesc si un cleaner.
Dar o sa iau si un set de injectoare de rezerva... laugh.gif

Deci, am lamurit problema cu biodiesel? Era si pana acu'?
Ce s-a ales si de presa...
tomageorgian
Dacum. B7 si B10 este de vreo 2 3 ani pe piata sau chiar mai mult.

Diesel B10 et Diesel B7 : quelles différences ? La principale différence entre le B10 et le B7 est leur teneur en biodiesel EMAG. Le premier en contient jusqu'à 10 %, tandis que le second, le Diesel le plus répandu sur le marché, est composé jusqu'à 7 % d'EMAG(Esters méthyliques d’acides gras)
IRONICK
QUOTE(YRX @ 7 Jun 2023, 19:46)
Gasesti Wyns, Lm, Valvoline etc.
Biocid o sa bag cat de curand si eu. Am zis preventiv sa mai folosesc si un cleaner.
*


Cam apa chioara. Asa ziceam si eu de ele inainte. radmasa.gif
YRX
Pana acum n-am prea folosit. Am mai bagat de vreo 2 ori STP injector cleaner, ca era ieftin si disponibil la supermarket.
Io sunt mai de moda veche, demontez...
Chestia cu biocidul am luat-o in serios pentru ca am rezervor mare care nu sta plin, ca sunt zgarcit si nu vreau sa car dupa mine 100 de kile aiurea. Eu cautam biocidul lui Wynns, dar nu prea il gasesc.
bion
Pilif bapeamati biggrin.gif Io le cumpar de noi si imbatranesc la mine.
Ieri am fost cu draci. La mexicana la imbinarea aripa fata stg. prag a aparut scurgere de apa cu rugina. FMC. acolo e o imbinare antifonata si un burete. Ala se umpe cu apa mizerie si daca nu e grund bun apare cancer.Am facut urari la reprezentanta unde acu trei ani au schimbat aripa dupa ce autobuzul fara frane m- a laminat lateral stg.Poate era mai bine deca numa vopseam si indreptam um pic. Dar am zis new car new piece.Spoiler usa aripa.In timp am invatat ca new originparts sucks uneori. Spoileru spate mad.gif Cand am vazut cum vin in TIR de la hub din HU e clar ca e loterie. Da pretu e ca la virgine.Am vb. cu unu care a lucrat la mare producator german. A zis ca acolo e la fel dar daca piesa nu pusca la fix o arunca si pune alta. Ale aruncate fiind noi merg la reteaua de service.
axabrt
nenea bion cu masinile e ca cu femeile.
Nu zic ba, e bine sa le iei de noi, dar si mai bine sa imbatraneasca la altul
Aveam pretentii de la talica, credeam ca ne inveti matale pe noi, cand colo...
cj98czh
Bioane .. de cand VW este un etalon in masini care nu ruginesc, din contra sunt in top la capitoul rugina pe ele ..
IRONICK
"Buretele" ala intre aripa si montant A, de insonorizare.
Doar ca ala nu este burete chior sa tina apa. Doar daca ....
axabrt
QUOTE(cj98czh @ 8 Jun 2023, 12:54)
Bioane .. de cand VW este un etalon in masini care nu ruginesc, din contra sunt in top la capitoul rugina pe ele ..
*


pai da sunt in top fiindca au sute de mii de km reali, dar la vanzare in romania ajung cu km la sfert
acuma eu vb de seat si skoda n am vazut nici una ruginita, dar toate aveau sub 100.000 km reali
Daca are 400 de mii reali si dati inapoi la 100 de mii, da s ar putea sa fie ruginita
YRX
De doua ori pe an dau contra-aripile jos si curat sub ele de pamant si frunze, la toate masinile.
N-a ruginit niciuna, dar cand stai cu anii cu kile de pamant care nu se usuca niciodata... s-avem pardon.

Bioane, in caz de accident se mai pot misca si prinderile elementelor si nu mai stau bine indiferent ce-i faci. Usile si aripile sunt reglabile, dar barile nu.
einstein1984
uat? aveam un coleg care dadea periile de la geamuri jos sa le spele in casa, dar asta nu o stiam pana azi cu demontata aripa de pe masina semestrial.
tr04www
Cred cã se referã la carenajul de plastic/mocheta, nu la aripa in sine.
einstein1984
ah, mea culpa. Aia ar fi mai digerabila dar totusi....
bion
HSBP. La o conserva care are saptamana viitoare 7 ani si 177k ha nu zic ca e vechitura si nu astept rugina ascunsa. Cand a fost violata am pus totul nou
Am mai niste puncte cu pb de ciupit farba
de unde am banuiala ca vopsirea desi f. laudata de la reprezentanta lasa de dorit.
Vad marti cum ma impac cu ei 022.gif
Laurentziu83
Da' cat de vechi sunt masinile voastre de ruginesc asa?

Eu pe tabla n-am gram de rugina in 13 ani, si a stat cu pamant pe ea cu lunile, parcata in locuri umede si umbroase, etc. Ah, ca au ruginit discurile, bratele, tobele, etc, da' nimic din ce e element vopsit.
YRX
Depinde cat de bine cauti rugina... biggrin.gif

Einsteine, nu dau mama aripile jos, desfac carenajul in partea cu pragul si scot mizeria. La Logane am lasat deschis, fara niturile de plastic, sa le curete usor si pensionarii de le folosesc, care, de altfel, se cam fofilau.

Golful, Polo si Jetta au o mare problema cu acumularea pamantului in capul de prag. Am vazut multe cu aripile gaurite.

In alta ordine de idei, ma suna nevasta-mea vineri ca a facut balta de ulei in parcare la servici si ca relanti-ul face urat. Ma gandesc la toate scenariile posibile, Vanos, distributie, oil cooler etc. Colac peste pupaza a ramas si geamul de la sofer deschis si nu vrea sa se mai inchida.
Ajunge acasa si investighez problema. Curgea ulei pe la filtru. Ca mecanic de VAG pusesem garnitura capacului filtrului de ulei la capat, unde se imbina cu corpul. E, la BMW nu-i asa, garnitura se pune pe un canal mai sus si intra in corpul filtrului. Cu injuraturile de rigoare desfac filtrul, repozitionez garnitura, strang la loc, spal bine zona.
Pun diagnoza pentru relanti-ul instabil - "unmetered air", vine eroarea. Cand se balbaia scadea MAF-ul pe la 10 g/s si crestea MAP-ul pe la 390-400 kpa
Pe unde dracu' ia aer fals? Dupa mult pipait, mirosit, gandit gasesc furtunul PCV dinspre MAF ca nu prea sta bine in stutzul capacului, e mai larg (capac Febi) si n-are colier. Ii pun un soricel de plastic si treaba revine la normal, am tot mers in wekend cu ea si n-a mai miscat in front. Trebuie sa schimb capacul ala ca ma seaca, bag comanda saptamana asta.

Geamul l-am rezolvat cu diagnoza prin calibrarea senzorului. A invatat unde-i jos si unde-i sus si merge perfect.

I-am dat comanda si de bujii si antigel. Am gasit OE-ul BMW la 46 de lei 1,5 l, pret de Hepu, asa ca l-am luat. Sa vad cu water wetter-ul de il mentionase Enstein, am vazut pe la Motul.
einstein1984
Motul MoCool parca ii zicea.
YRX
Studiat putin despre acesti aditivi. Amsoil, Redline, Motul.
Redline recunoaste ca functioneaza numai cu apa, in amestec cu antigel beneficiile sunt marginale, dar e safe de amestecat.
Amsoil vrea sa pui solutie in fiecare an, ca se consuma.
Motul e cel mai laudaros, dar nu prea spune mai nimic.
Pe forumurile de raceri se folosesc in curse, in amestec 95% apa 5% aditiv, ca nu au voie cu antigel datorita reglementarilor. Recomandarile generale pentru masini de strada/track day sunt sa se pastreze amestecul apa/antigel.
Deci si prin urmare, o sa fac un amestec normal, curat bine circuitul, dau bara jos si curat bine radiatoarele si poate nu fac un 50/50 ci mai degraba un 60/40.
einstein1984
60 apa adica?
YRX
Da.
40 apa/60 antigel ingheat la -52 de grade
50/50 ingheata la -38 de grade.
60/40 nu cred ca scade sub -25, ceea ce e mai mult decat suficient.
einstein1984
-23.5 https://www.engineeringtoolbox.com/ethylene...ycol-d_146.html dar ar trebui sa fie ok prin bucuresti
psychoo
De ce nu 50-50?
YRX
Ca sa-i dau mai multa "cooling power".
Nu discutaram mai in urma ca Mini merge foarte incins? 104 - 108 grade, termostatul deschide la 105?
Cu 60/40 ar mai fi ceva in plus si nici n-as avea probleme de coroziune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.