Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
Iulikk
Stickerul ala il folosesti? 04.gif
bucatzel
@Hack. da.

Numa' ca pana si in poza asta arata tubul mai mare decat este in realitate.

Si citez o binecuvantare de-aseara:
QUOTE
'Mi-as ***, dupa ce ca-i mic, mai e si pe jumate gol!
IRONICK
Alifia mea sta in sertarul biroul de doi ani! radmasa.gif
marian-j
Vezi sa nu se fi uscat deja,la cat de "mult" maglavais e in tubuletul ala pricajit. unsure.gif

QUOTE(Iulikk @ 25 May 2012, 13:40)
Stickerul ala il folosesti? 04.gif
*



E deja sub capota la frijideru' lu' doftoru'.
pcs
Oare cum s-o putea recupera platina din catalizator? Citeam pe undeva ca-s 2-4 g de platina intr-unul ... iese de-un inel mic sau un lantisor subtire pentru doamna j....
marian-j
Tiii ce bafta ca madam-j nu citeste p-aci!
Sau cel putin asa imi place sa cred! rugaciune.gif
Daca citeste,vei afla in scurt timp care-s ultimele trenduri in materie de bijuterii din platina. mellow.gif
LE
Parca e si rodiu prin catalizatoare,nu?Sa facem o combinatie frumoasa daca tot ne apucam. cool.gif
argon
QUOTE(IRONICK @ 25 May 2012, 13:53)
Alifia mea sta in sertarul biroul de doi ani!  radmasa.gif
*



Bagati-o in cor, poate n'o sa mai fi asa indispus data viitoare cand o iei.
MuciX
Bine bre nea mariane, daca e la moda sa ne expunem piesele, le fac si eu poza celor care mi-au ajuns pana acum. smile.gif Imi mai trebuie amortizoarele si ma apuc de treaba.


Sa fie intr-un ceas bun. Auspuff ai, frane pui, s-a ajuns leguma. Mai umbli si la altceva?
marian-j
La directie. smile.gif
Vreau sa schimb rulmentii de sarcina ai telescoapelor fata si cred ca si capetii de bara,ca mai apoi sa imi fac unghiurile.Rulmentii cam troncane si fac zgomote cand virez maxim. Mocanicu'meu zice ca nu-i nicio surpriza sa maraie rulmentii aia.Masina are acusica 220k.Interesant e faptul ca flansele telescoapelor sunt perfecte!
Tot atunci schimb si lichidul servo.Cu capetii de bara depresati voi incerca si bieletele de directie.Daca nu-mi place vreuna,le schimb pe amandoua.Cam cu 100 de euro imi cumpar rulmentii,bieletele,capetii si lichidul.Pivotii si bieletele bara stabilizatoare fata sunt schimbate deja,telescoapele si flansele sunt bune,caseta de directie n-am observat s-aiba vreo hiba.Sa vedem ce ne rezerva viitorul.
Dar mai intai sa ajungem pana acolo.Joi voi afla daca am belele la franele pe puntea spate.Daca iiceva buba pe acolo,las totul balta si imi rezolv problemele!
Privitor la poza cu placutele:era un soi de gluma!
Io ma tot ciondanesc cu doftoru pe tema Ferodo vs Ate! laugh.gif
Amu doctoru s-o ambitionat si si-o luat 'niste placute foarte performante,da' Laguna are placutele si discurile mai mari! Sa vedem care pe care! sleep.gif
Pe de alta parte,nu mi se pare ceva rau sa ne facem poze la piese.
Exemplu personal:pana n-am vazut pe forum o poza cu motorasul de ralenti,habar n-aveam care-i ala!Pana la frontozoaica n-am avut asa ceva pe troacele din dotare.
Mie personal,mi se pare destul de interesant sa vedem cum arata piesele la diverse masini.Vazandu-le cum se prezinta separat,poate ne vin orice idei in a le depista metehnele atunci cand se uzeaza.
Deformatie profesionala,deh! blush.gif
Prin urmare,chiar te rog frumos sa pui niste poze cu piesele ce urmeaza sa la schimbi.
Daca ai mai pune si niste poze cu piesele inlocuite, carora li se pot evindentia defectiunile survenite,ma pregatesc cu niste 6Xberi!Dă firmă! 04.gif
MuciX
Glumeam domnule J. smile.gif
Maine chiar o sa fac poze. 2 Lucruri m-au mirat la discuri:
sunt extraordinar de grele - am transpirat ducandu-le in casa;
nu au indicator de uzura.
Voi pune clar poze si cu "maselele stricate". Creca le am si deformate (discurile) ca am inceput de la un timp sa simt frana in hopuri, si nu e numai de la asfalt. Culmea e ca nu am simtit mare lucru la frane la viteze mari.
Si eu vreau sa schimb lichid de servo. Cum se face? Trebuie desfacut vreun "shtutz" de la caseta de directie? Eu nu am gasit in manualul ford-ului cat intra, doar norma ceruta de producator.
As vrea sa schimb si lichidul de frana, dar nu stiu unde sa ma duc sa aiba instalatie d-aia smechera cum ai avut matale la motan.
Am cumparat si bieleta anticuplu, cea care vine pe cutie, dar mi se pare cam dubioasa in sensul ca e luata vopseaua pe margini, ca si cum ar fi si improscata cu nisip. Bucsa de cauciuc pare noua pe ea. Are si eticheta motorcraft albastra, lipita peste una ford alb-portocaliu, care a suferit o tentativa de a fi inlaturata... o sa se vada maine nedumerire.gif
argon
Domnu Marian, despre ce am discutat noi, pun o poza aici, ai detalii pe PM.
hitman1234
lol am crezut ca-i faci o oferta la alea in forma de aragaz..
marian-j
Saru'mana,coane! worship.gif
Am vorbit cu vanzatorul.
Mi-ar fi convenit totul:
-aspectul jantelor(in primul rand!!)
-pretul foarte convenabil
-faptul ca vinde jantele si separat,nu neaparat cu gume cu tot
-faceam o vizita la Deva wink.gif
Necazu-i insa altul:jantele sunt de pe un Clio II! frustrat.gif
Am in pod,la pastrare,rotile de iarna(cu jante tabla) ale unui coleg ce are un astfel de Clio.
Am pus repede o roata d-aia pe Laguna,am vorbit dinou cu vanzatorul,rugandu-l sa-mi citeasca datele de pe jantele ce le are de vanzare.Raspuns:6J15H2
Identic cu cea pusa provizoriu.Despre ET nu stia sa-mi zica,dar presupun ca e 43.
S-ar potrivi la gauri dar:
-sunt prea inguste ca sa pot pune pe ele gume de 205.Baremi 6,5J sa fi fost!La beamveu am 7J la rotile de vara cu gume de 205.Alea-s jantele cu care l-am cumparat.
-avand alt ET(Laguna are ET 50),am toate sansele ca atunci cand inlocuiesc placutele de frana,sa-mi frece janantele in etriere.Acuma,ca-s placutele uzate la maxim si nu cred sa fie mai mult de 2 mm intre janta si etrier.
Prin urmare sunt obligat sa zic pas! sad.gif
Hai ca am facut repede si niste poze,ca sa-ti dai mai bine seama ce vreau sa zic.
[attachmentid=1627813169] [attachmentid=1627813170] [attachmentid=1627813171] [attachmentid=1627813172]
Inchei prin a iti multumi frumos,si daca se poate,te-as ruga sa mai cauti! blush.gif
P.S.
L-am suntat colegul cu Clio si mi-a confirmat:si la rotile de vara(adica cele de alu) tot ET 43 are.
Gabryel.GLN
Din cate stiu eu ET43 inseamna ca janta iese cu 7 mm mai inafara fata de cea originala(ET50). Eu la cele de vara am ET35 si vin foarte frumos la linie cu aripile, iar la cele de iarna ET50 si intra mult la interior, parerea mea este ca mergea facuta o proba, eu zic ca difera de la cele de aliaj la cele de tabla. Postez si 2 poze cu masina sa vezi cum arata cu jantele vara/iarna.
M.C.
QUOTE(Gabryello @ 27 May 2012, 15:05)
Din cate stiu eu ET43 inseamna ca janta iese cu 7 mm mai inafara fata de cea originala(ET50).
*


Ceea ce spune colegul este foarte corect si exact,dom'Marian ! up.gif
argon
QUOTE(marian-j @ 27 May 2012, 13:33)
-avand alt ET(Laguna are ET 50),am toate sansele ca atunci cand inlocuiesc placutele de frana,sa-mi frece janantele in etriere.
*



Pai et mai mic inseamna ca-s mai iesite, daca e sa atinga, ating alea cu et50. In fine, mai cautam, tinem legatura.
zanzie
QUOTE(marian-j @ 27 May 2012, 13:33)
Raspuns:6J15H2 ...
-sunt prea inguste ca sa pot pune pe ele gume de 205....


-avand alt ET(Laguna are ET 50),am toate sansele ca atunci cand inlocuiesc placutele de frana,sa-mi frece janantele in etriere.Acuma,ca-s placutele uzate la maxim si nu cred sa fie mai mult de 2 mm intre janta si etrier.


Bre, astia spun ca pe janta 6j intra si gume de 215: http://www.alloywheels.com/Tyre_Calculator

Iar a doua afirmatie nu reusesc s-o inteleg. wacko.gif
argon
Eu am avut 205 pr 6J fara nici o problema, da' eu doar i le-am aratat mai ales ca pe forum se speculeaza asa ceva la pret dublu, nu-i plac e okei, mai cautam happy.gif
marian-j
QUOTE(Gabryello @ 27 May 2012, 14:05)
Din cate stiu eu ET43 inseamna ca janta iese cu 7 mm mai inafara fata de cea originala(ET50). Eu la cele de vara am ET35 si vin foarte frumos la linie cu aripile, iar la cele de iarna ET50 si intra mult la interior, parerea mea este ca mergea facuta o proba, eu zic ca difera de la cele de aliaj la cele de tabla. Postez si 2 poze cu masina sa vezi cum arata cu jantele vara/iarna.
*


Iti multumesc!

QUOTE(M.C. @ 27 May 2012, 15:08)
Ceea ce spune colegul este foarte corect  si exact,dom'Marian ! up.gif
*



Iti multumesc si dumitale!
QUOTE(zanzie @ 27 May 2012, 15:10)
Bre, astia spun ca pe janta 6j intra si gume de 215: http://www.alloywheels.com/Tyre_Calculator

Iar a doua afirmatie nu reusesc s-o inteleg.  wacko.gif
*


Pai daca zica aia ca intra,inseamna ca stiu ei ce spun! up.gif
Normal ca n-ai cum sa intelegi a doua afirmatie!Asta din cauza ca abia acum imi dau seama ca mi-s io bolovan si interpretez invers valorile ET-urilor! blush.gif
Cu mare multam si dumitale,pentru lamuriri! smile.gif

QUOTE(argon @ 27 May 2012, 15:15)
Eu am avut 205 pr 6J fara nici o problema, da' eu doar i le-am aratat mai ales ca pe forum se speculeaza asa ceva la pret dublu, nu-i plac e okei, mai cautam happy.gif
*


Zici ca ai avut 205 pe 6J si n-ai avut probleme?Bine!Stop joc!
Nu mai cautam nimic!
Daca pana in we viitor nu se vand,va prezint jantele de vara ale frontozoaicei! biggrin.gif
Coane argoane,iti multumesc mult de tot!Il sun pe concitadinul tau si sa vad daca imi pot face o "rezervare pentru jantele alea!

Gabryel.GLN
Cu placere! Si succes, sa se potriveasca perfect pe Lagunitza, ca merita! biggrin.gif
marian-j
Doftoru' ii in Deva,si amu il suna pe vanzator.
Din pacate,vanzatorul e din Calan!Sa vedem ce iese!
Daca e treaba oabla,doftoru'are la el si banii necesari achizitiei!
Da Doamne sa fie bine! rugaciune.gif
Dodone
rugaciune.gif grouphug.gif rugaciune.gif
argon
Sper ca ti se uita doctoru la ele, ca eu doar la prima m-am uitat, si intradevar sunt de Clio 2 bicorp, si mie mi-au placut, fata de urateniile de pe symbol. Daca nu ti le pui tie, le mariti urgent, o gramada de Loganari cauta jante pe 15.
marian-j
Acuma cateva clipe m-a sunat doctoru'!
S-a inteles cu vanzatorul asupra locului de intalnire.
O zis ca-si da jos de pe frijider o roata din fatza si incearca fiecare janta in parte.
Bine ca nu poate sa-mi traga(prin telefon) palme peste ceafa privitor la ET-uri! ph34r.gif
Dodone
Mooamă ce tranzactie îi in curs de desfasurare hiptnotizat.gif !! Si inca in direct, pe reno.ro ! Cat suspans ! Sa vedem ce iese... huh.gif
marian-j
Jantele-s in por'bagaj la doftor! worship.gif
argon
Si gumele?
marian-j
Gumele nu.Is 185 si n-am ce face cu ele!
argon
Si un' le-o dat jos duminica?
marian-j
Vanzatorul are masina de jantat/dejantat acasa la el la Calan!Dotat omu! wink.gif
Dodone
Un lenes, n-a auzit de leviere si ciocan ?
Felicitari coane, abia astept sa le vad incaltate cu gume de 205.
marian-j
Stai intai sa-i dau banii la doctor pe jante.
Poate cand iau leafa viitoare ma voi orienta si asupra unor anvelope.
M-ar bate gandul sa-mi iau asa ceva..
Nici prea-prea,nici foarte-foarte.Ceva mediu si mai accesibil dpdv al pretului.
Dodone
Da, arata bine, au profil pt. evacuarea rapida a apei. Atentie insa, unde sunt produse, pt. ca SEMPERIT se produc in Irlanda, Germania, Austria si Turcia, din cunostintele mele. Cele mai bune ar fi cele irlandeze (putin probabil sa le importe cineva de acolo) iar cele mai slabe sunt cele turcesti.
marian-j
Hint:jantele-s Made in Turkey! laugh.gif
Dodone
Nu comparam mere cu pere.
marian-j
Mama ei de globalizare!
Masina frantuzeasca,cu frane nemtesti si roti turcesti! laugh.gif
Dodone
Nu vreau sa stiu din ce tara si in ce conditii de munca si de mediu a fost extras si prelucrat wolframu' de la becuri, de exemplu...
marian-j
Pune-ti xenoane atunci! icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(marian-j @ 27 May 2012, 19:24)
Hint:jantele-s Made in Turkey!  laugh.gif
*



A mele, alea de care ti-am zis sunt France, da-i masina turceasca, se compenseaza reciproc, ca si in cazul tau icon_mrgreen.gif
Victorine
Domnu' J, daca ai o sursa buna de gume in Timisoara, da-mi te rog si mie de stire, caut si io gume de vara pentru lighean, sarumana.
Markos
Sunt frumoase jantele, să-ți trăiască întregi smile.gif
marian-j
QUOTE(argon @ 27 May 2012, 19:37)
A mele, alea de care ti-am zis sunt France, da-i masina turceasca, se compenseaza reciproc, ca si in cazul tau icon_mrgreen.gif
*


Asa cum zici,coane! biggrin.gif
Apropo,oare cum ma poci revansa fata de matale? rolleyes.gif

QUOTE(Victorine @ 27 May 2012, 21:06)
Domnu' J, daca ai o sursa buna de gume in Timisoara, da-mi te rog si mie de stire, caut si io gume de vara pentru lighean, sarumana.
*


Franck srl.Cum cobori podu' Sagului,imediat pe dreapta.Cand vrei sa mergi pe la ei,da-mi un pm si te indrum spre un cunoscut cu care colaborez de multa vreme.

Multam-fain,coane Markos!
Asa sa fie! biggrin.gif

apdeit

DHL-u-i pistol cu apa pe langa doftor! wink.gif
Jantele au poposit deja la mine in curte.
Ui' la ele! wub.gif
[attachmentid=1627813346] [attachmentid=1627813348] [attachmentid=1627813349] [attachmentid=1627813351]

Vreau sa va multumesc tuturor,si fiecaruia in parte,pentru informatii,sugestii,aprecieri,precum si pentru sprijinul logistic!Aferim,boieri dumnevoastra! worship.gif
P.S.
Am si io o nelamurire.De ca ma tot luati cu "domnul" in ultima vreme?
Simplu:Marian sau marian-j,nu se mai ajunge? unsure.gif
Markos
Muamă, ce beton o să arate franțuzoaica cu astea wub.gif

Bravo mă argoane salut.gif
argon
Nu ai pentru ce te revansa stai linistit, ma bucur ca -ti plac, arata bine, le-as fi luat chiar eu... dar..... pe megan 2 arata ca nuca in perete jantele de aluminiu mai mici de 16, asa ca o sa le invart pe alea pe 17.
Victorine
Foarte misto jantele, fara julituri sau bucati lipsa, curate smile.gif Sunt curios cum dau pe leguma. Asteptam poze. Merci pentru pont, tot pe Frank ma gandeam si eu sa merg, parca au gama cea mai larga, sa vedem daca gasesc ceva in categoria de pret in care caut eu.
Dodone
QUOTE(marian-j @ 27 May 2012, 20:54)
Asa cum zici,coane! biggrin.gif
Apropo,oare cum ma poci revansa fata de matale? rolleyes.gif
Franck srl.Cum cobori podu' Sagului,imediat pe dreapta.Cand vrei sa mergi pe la ei,da-mi un pm si te indrum spre un cunoscut cu care colaborez de multa vreme.

Multam-fain,coane Markos!
Asa sa fie! biggrin.gif

apdeit

DHL-u-i pistol cu apa pe langa doftor! wink.gif
Jantele au poposit deja la mine in curte.
Ui' la ele! wub.gif
[attachmentid=1627813346] [attachmentid=1627813348] [attachmentid=1627813349] [attachmentid=1627813351]

Vreau sa va multumesc tuturor,si fiecaruia in parte,pentru informatii,sugestii,aprecieri,precum si pentru sprijinul logistic!Aferim,boieri dumnevoastra! worship.gif
Suna de parca ai fi la microfonu' premiilor Oscar. Ai uitat sa mentionezi familia, pisicile, vecinii, care au avut rabdare cu tine si ti-au oferit suport moral. Mai bine ar suna: "Bine baieti, dau un rand de bere la urmatoarea intalnire. Tot de  la portbagaj, ca-i mai savuroasa."
P.S.
Am si io o nelamurire.De ca ma tot luati cu "domnul" in ultima vreme?
Simplu:Marian sau marian-j,nu se mai ajunge? unsure.gif
Tot simplu: pentru ca asta esti: un DOMN.
*


marian-j
QUOTE(argon @ 27 May 2012, 22:06)
[...]asa ca o sa le invart pe alea pe 17.
*


Invarte-le sanatos! biggrin.gif

Colega Victorine,un bob zabava sa ma mai adun cu banii si pun,inevitabil,si poze cu rotile de vara.
Repet,cand vrei sa mergi la Frank,suna-ma sau da-mi un pm.Fara gluma!Am pe cineva de incredere acolo! wink.gif


Mare figura esti,mai nene Dodone! laugh.gif
Auzi la el:"premiile Oscar"! radmasa.gif radmasa.gif
Retine ca n-am zis nimic de salvarea balenelor albastre! tongue.gif

Dodone
happy.gif
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 27 May 2012, 21:54)
Jantele au poposit deja la mine in curte.[attachmentid=1627813396]
*
Bre, iti recomand sa le cureti depunerile de oxid/rugina inainte sa le montezi. Cu o lama ascutita si perie de sarma.
ipiq
si inainte da-i cu Triunf (dinala galben de spalat aragazu') wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.