Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
argon
Alea sunt demontate demult de pe aialalta, asta cu care as veni, nu a avut niciodata asa ceva. Cauciucele au DOT de 2008 si mai au pana la semnul de uzura.

In legatura cu masina matale, avea un coleg de munca un 525 TDS, ala da motor, cred ca era cel mai potrivit pe masina ta, parca are si un cilindru in plus, e mai echilibrat, si rontaiala nu e asa pronuntata, cu 143 de cai, si consum mai mic decat cu cel de 1.7 pentru ca disparea aspectul submotorizarii. Pe compacta rupea asfaltul, pacat de taxele pentru 2500cc.
bmwh548
QUOTE(argon @ 2 May 2011, 14:50)
525 TDS, ala da motor, cred ca era cel mai potrivit pe masina ta, parca are si un cilindru in plus, e mai echilibrat, si rontaiala nu e asa pronuntata, cu 143 de cai, si consum mai mic decat cu cel de 1.7 pentru ca disparea aspectul submotorizarii
*



Mai baga o fisa. Audi puneau motoare in 5 cilindri (si parca si cei de la Volvo), BMW punea motoare L4/L6 etc. Cat priveste aspectul echilibrarii sper doar ca te-ai exprimat prost avand in vedere ca e vorba de un L6.

Edit: nu mi-au placut niciodata modelele astea compacte de la BMW, se termina prea brusc pentru gusturile mele, dar apreciez faptul ca masina e intretinuta excelent, felicitarile mele!
argon
Atunci 6, mai bine, oricum sunetul aluia e mai placut, nu mai face a o tacanitoare de genul Logan 1.5 dci.
ipiq
QUOTE(marian-j @ 1 May 2011, 21:11)
............
Viteza maxima cu care am mers cu ea a fost 200 km/h pe autobahn.Pana la 160 ajunge hai sa zic multumitor,Dupa aia cu pedala in podea mai faci vre-o 2 km pana sa vezi acul la 200.In consecinta nu cred ca se poate compara cu motoarele moderne.
*



nea marian:
http://www.autoevolution.com/engine/bmw-3-...994-318tds.html
sau
http://carfolio.com/specifications/models/car/?car=76538

acolo zice ca Vmax=175...
Posibilitati:
1. ai tastat greist
2. au gresit aia specificatiile pe ambele siteuri
3. ai eroare mare de vitezometru
4. te-ai molipsit de la argon!!! radmasa.gif



cosmin_2300
este normal a vitezometrul să aibă eroare! Ținând cont că a mers ceva km până să ajungă la "top speed", se poate depăși puțin acea viteză maximă. Adaugă eroarea vitezometrului și ăștia sunt cei 200km/h arătați de vitezometru.
Tamango
Fac pariu ca pisoiu' lu' nea' Marian va aduna cele mai multe pagini de topic din aceasta sectiune wink.gif
argon
O sa pierzi wink.gif
mk2
Ce sa zic, frumoasa si ingrijita masinuta.
De cand cu invazia de bulgaroiace, nu prea am mai vazut e36-uri ingrijite.

Totusi, un singur lucru nu-mi place. Preturile la piese mi se par enorme pentru o masina de 16 ani.
Se vede ca nu e 'woo tongue.gif

marian-j
QUOTE(MuciX @ 2 May 2011, 12:35)
Sa-l stapanesti sanatos nea Marian. S-a cam lasat asteptat jurnalul asta smile.gif.
*


Si s-ar mai fi lasat asteptat mult si bine daca nu m-ar fi indemnat cativa colegi sa-l deschid. blush.gif
Motivele pentru care m-am codit atata sunt urmatoarele:
-posesorii de beamveuri nu prea sunt priviti cu ochi buni din varii motive mai mult sau mai putin intemeiate.Asta sa discutat si s-a rasdiscutat si n-are rost sa mai aducem vorba.Incerc cu tot dinadinsul sa provoc cat mai putine motive de disputa.Ma si mir ca nu m-a luat inca nimeni la trei-pazeste! rolleyes.gif
-mai pe la inceputuri mi se parea cel putin ciudat sa deschid un topic unde sa-mi laud fierotenia avand in vedere ca suntem pe un forum reno.Vazand insa cate jurnale cu alte marci de masini sunt pe aici m-am mai linistit.
-nu-mi place sa deschid topice noi.Daca nu ma insel,cel de fata este al treilea pe care il deschid in trei ani de cand haladuiesc p-acilea.Am gasit singur thread-urile ce-mi erau necesare si cand nu m-am descurcat am cerut ajutor sau informatii prin pm.N-a fost data in care sa nu primesc lamuririle necesare!In acest fel evit sa incarc forumul cu chestii inutile sau de interes scazut.Ca mai bat din cand in cand campii,te miri pe unde,aia nu se pune. sleep.gif

QUOTE(argon @ 2 May 2011, 14:50)
Alea sunt demontate demult de pe aialalta, asta cu care as veni, nu a avut niciodata asa ceva. Cauciucele au DOT de 2008 si mai au pana la semnul de uzura.
*


Acestea fiind spuse te astept cu drag! smile.gif
In proportie de 90-95% esti ca si rezolvat!
Sa nu uiti sa ai la tine civ-ul si sa nu ai tubulatura de evacuare neetansa ca sa nu avem neplaceri la testul de gaze!
Da-mi un semn cand ai de gand sa vii si iti stau la dispozitie cu maxima bunavointa!
Poate ai chef dupa aceea ne strangem si la un pahar de vorba cu colegii din TM.Ar fi tare fain! smile.gif
Daca "le docteur fou" si colegul bucatzel sunt prin zona ii convocam si pe domniile lor ca sa fie tacamul complet! 04.gif
Colega ipiq,io iti spun ce am vazut pe "ceas". blush.gif
Citind insa explicatiile colegului cosmin_2003 m-am cam dezumflat.Este foarte posibil ca viteza indicata sa nu fi fost cea reala deoarece nu m-a dus capul sa ma uit pe gps!Era prima data cand aveam asa ceva la bord si nu prea stiam io prea bine cu se mananca gipiesu' ala si in plus eram si foarte excitat ca broscoiu' meu fuge "doua sute" chit ca si la mine in civ viteza maxima indicata e tot 175! happy.gif
Apropo,in al doilea link ce mi l-ai indicat e vorba de alt model de compact.Al meu e e36.Acolo se vorbeste de un e46 cu 5 usi.Nu prea inteleg! huh.gif
Colega tamango,matale esti foarte amabil dar nu numarul de postari este scopul acestui jurnal.Vreau doar sa va prezint masina mea atat cu bunele cat mai ales cu neajunsurile pe care le are in ideea de a va face o parere cat mai obiectiva asupra ei.Nu prea am talent de cronicar!
In incheiere vreau sa multumesc inca o data tuturor colegilor ce mi-au adresat urari si ganduri bune! Aferim,boieri dumneavoastra! smile.gif
cosmin_2300
QUOTE(marian-j @ 2 May 2011, 22:00)
Citind insa explicatiile colegului cosmin_2003 m-am cam dezumflat.
*


M-ai botezat laugh.gif

Câteva întrebări am și eu:
- pe spate are discuri sau tamburi (din poze par a fi tamburi)?
- are ștergător la lunetă?
- ce normă de poluare are?
- cutia este în 5 trepte?
- ce dimensiune au cauciucurile?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri biggrin.gif


P.S.: că tot ziceai că nu s-a legat nimeni de tine, fi-ți-ar "antena" de râs happy.gif
argon
QUOTE(marian-j @ 2 May 2011, 22:00)
-posesorii de beamveuri nu prea sunt priviti cu ochi buni din varii motive mai mult sau mai putin intemeiate.
*



Astazi, orele pranzului, un benfeu rosu, numere de Timisoare(pura intamplare), opreste langa mine la semafor dar cu o masina mai in fata, coboara geamul si trage o flegma pe asfalt, inchide tacticos geamul inapoi. Ce motiv o fi asta, intemeiat, sau nu? unsure.gif
cosmin_2300
Argon, te invit în București ... găseși aici orice model de mașină cu imbecil care scuipă pe geam (alții mai imbecili își suflă nasul ... ) rolleyes.gif
argon
Multumesc de invitatie, dar nu imi e dat sa vad prea des un asemenea comporta,emt, dintre atatea masini fix BMW s-a nimerit.
Alex4u
eu am patit sa ma depaseasca un bmw e39 cred ca era seria 5 dala din 99-2000 inscris in spania..si sa arunce un martalog un pahar pe jumate cu bere...abia l-am evitat ca imi crapa grila clar...taman ieri de 1 mai..
Markos
QUOTE(marian-j @ 2 May 2011, 22:00)
-posesorii de beamveuri nu prea sunt priviti cu ochi buni din varii motive mai mult sau mai putin intemeiate.

E vorba despre o anumita categorie ce populeaza tara asta, nu e cazul tau wink.gif
argon
QUOTE(Alex4u @ 2 May 2011, 22:19)
martalog
*



say what? radmasa.gif
semit
aha.
Alex4u
ce espero domne ce espero..nu e domne e o dacie tunata cu dos de sexpero..
Markos
a meritat doua mii de euro nedumerire.gif
argon
O incercare trista de a mai adauga 3 pagini jurnalului cu fundul ala de Espero.
Markos
tu chiar ai emotii radmasa.gif
Merced
QUOTE(cosmin_2300 @ 2 May 2011, 22:10)

- cutia este în 5 trepte?

*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
cosmin_2300
De ce râzi? Nu ai auzit de 6 trepte? Chiar dacă are 90 cp, cuplul e ok!
De ex, Megane are cutie în 6 trepte pe motor de 1.5 litri .. nu mai rețin totuși câți cp are, parcă 105 smile.gif
argon
QUOTE(Markos @ 2 May 2011, 22:51)
tu chiar ai emotii  radmasa.gif
*



Nu recunosc nimic! Ontopic: [attachmentid=1627718329]
cosmin_2300
Măcar de puneai "pisicută" ...
user posted image
Markos
QUOTE(argon @ 2 May 2011, 22:55)
Ontopic: [attachmentid=1627718329]
*


Alta? ce naiba faci cu 4 masini? wacko.gif
Laurentziu83
Argoane, sa nu-mi spui ca iti cautai piese pt limo in scrapyard-ul ala. rolleyes.gif
argon
Shht, e a lu' merced mellow.gif
Alex4u
vai argoane..aia a fost masina candva ...de ai pus-o tu
Merced
QUOTE(cosmin_2300 @ 2 May 2011, 22:53)
De ce râzi? Nu ai auzit de 6 trepte? Chiar dacă are 90 cp, cuplul e ok!
De ex, Megane are cutie în 6 trepte pe motor de 1.5 litri .. nu mai rețin totuși câți cp are, parcă 105 smile.gif
*



E mai aproape de vremurile cu 4 trepte decat de alea cu 6.
In ce secol are Megane-ul 6 trepte, si din ce secol e asta? icon_mrgreen.gif
cosmin_2300
Hai mă că nu-i chiar atât de veche dry.gif
marian-j
QUOTE(argon @ 2 May 2011, 22:11)
un benfeu rosu, numere de Timisoare(pura intamplare),
*


Coane argoane,hai sa-ti povestesc o faza petrecuta in toamna trecuta.
Stateam la un semafor inscris pe banda de viraj la dreapta.Pe banda din stanga mea se opreste un "Serie 5",cu numere de TM,ce "putzea" de nou ce era!La volan era un baiat tanar si in dreapta o fatuca.Afara o caldura de mureai.Io aveam ambele geamuri coborate.Cinciarul doar cel din dreapta deoarece cuconitza fuma.Cum stateam noi acolo trage 'meaei din tigara dupa care intinde bratul si scutura scrumul.Evident ca scrumul ajunge la mine in masina! mad.gif
Ma adresez fetii in modul cel mai mai politicos cu putinta:
-Nu va suparati domnisoara,de ce nu va scuturati tigara in scrumiera masinii?V-ati scuturat tot scrumul la mine in masina.
Se uita aia la mine ca la un pumn de râme si incepe sa debiteze:
-Ce nu-ti convine,mah m*ie??!Inchide-ti in plm geamu' daca nu-ti convine si da-te in mortii ma-tii de sensibilos!
Am ramas cu gura cascata!N-am reusit sa scot nici un sunet.In cateva clipe s-a facut verde si cinciarul a demarat vijelios.Eu am ramas pe loc,siderat!Nu-mi venea sa cred!Abia am nimerit sa bag naibii in viteza si sa plec din loc.Am vrut,la vremea respectiva,sa postez la "Suparati" dar eram asa de scarbit incat am preferat sa tac dracului din gura.
Daca doriti sa continuam discutia pe aceasta tema promit sa particip si sa nu sterg nici o virgula dar imi permit sa va pun in vedere ca mi-e atat de sila de cate mizerii vad zilnic incat as prefera sa ne vedem de masinile noastre nu de jegosheniile din trafic.
Respectfully yours,coane Markos! smile.gif
Kruger
Nu cred ca exista masini mai controversate decat beamweurile in Romania

Ori lumea se uita cu admiratie, ori cu dispret la tine. E ok si asa smile.gif)))

Cum spunea cineva pe un alt forum, odata ce esti la volanul unui asemenea "bolid" (ca sa vorbesc in limbajul presei) - esti din start vinovat. Nu se stie exact de ce, dar devii un fel de Iisus, si tre' sa iei asupra ta pacatele tuturor posesorilor.

Mai deunazi ma intorceam din Carrefour cu nas-mio. El are o frumusete de Audi din 2007 - 2.0 benzina - 200 cai quattro - S-Line. Cu mergeam noi frumos pe la gradina zoologica, garcea cu suita sare intre noi si ma opreste pe mine. Imi ia toate datele, intreb de ce, ce s-a intamplat, el zice "asa...preventiv, sa nu se intample"

Ce sa se intample....

Ma intreaba asa..complice "fuge de rupe, nu?" Taranu lu peste. I-am zis, sa se uite in fata la audi (nas-mio se oprise si el) si sa isi reconsidere parerile, ca nu e nici un bolid la 150 de cai a mea, si ca audi-ul e mult mai racheta decat ce am eu. I-am zis cam explicit si cu dispret vadit, ca era baiat tanar si destept si a inteles mesajul, drept urmare s-a cam ofilit putin.

Exact ce spuneam mai sus. Eram vinovat...nu se stie exact de ce, dar meritam sa imi ia datele...doar ca mergem in beamweu.

Coane Mariane, imi cer scuze de off-topic smile.gif


Ma uit si eu (nah, om sunt) pe la stop asa cand am masina curata, si mi se umfla inima in mine cand vad oameni in masini de 3-4-5 ori mai scumpe cum se uita cu admiratie la mine. Cu invidie, cu ce-o fi. E ca si cum ai merge cu o panarama la brat, cu chiloti in cur si ciorapi de plasa. Nimeni n-ar vrea-o acasa, dar toti i-ar da un numar.
cdadan
QUOTE(Kruger @ 2 May 2011, 23:16)
Nu cred ca exista masini mai controversate decat beamweurile in Romania
*


O laie. Zi ceva de TDI. blush.gif
Kruger
Nu mah...TDI-urile sunt creatia lui dumnezeu ce mai de succes - perfectiunea intruchipata, dau mucu la tot si merg cu aer, la 450.000 ies din rodaj...
cdadan
Pai vezi? Exact ce spuneam.
Markos
QUOTE(Kruger @ 2 May 2011, 23:19)
sunt creatia lui dumnezeu ce mai de succes - perfectiunea intruchipata, dau mucu la tot si merg cu aer, la 450.000 ies din rodaj...
*


asta nu era sexpero? huh.gif
bmwh548
Mariane nu mai dau quote la postarea ta de mai sus, zic doar ca esti mult prea politicos/manierat pentru personajele cu care avem de-a face din ce in ce mai des. Eu recunosc ca as fi facut in asa fel incat sa ma auda injurand vreo jumate de ora incontinuu fara sa ma repet (nu dupa ce mi-a ajuns scrumul ei in masina ci dupa ce m-a injurat).
marian-j
Ca sa rezolv ce?Sa-i fac eu aleia educatie din mers?Poate imi luam si un scuipat intre ochi drept bonus.
Si in plus cu ce sa ma tin io dupa dihania aia de cinciar?
bmwh548
Scuipatul era cireasa de pe tort dupa ce terminam de injurat. Din pacate astfel de specimene nu inteleg altfel. Ma rog, deraiem de la subiectul jurnalului si poate se supara pisoiul matale blush.gif
cosmin_2300
QUOTE(cosmin_2300 @ 2 May 2011, 22:10)
M-ai botezat  laugh.gif

Câteva întrebări am și eu:
- pe spate are discuri sau tamburi (din poze par a fi tamburi)?
- are ștergător la lunetă?
- ce normă de poluare are?
- cutia este în 5 trepte?
- ce dimensiune au cauciucurile?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri  biggrin.gif
P.S.: că tot ziceai că nu s-a legat nimeni de tine, fi-ți-ar "antena" de râs  happy.gif
*


silly1.gif
marian-j
QUOTE(argon @ 2 May 2011, 22:55)
Nu recunosc nimic! Ontopic: [attachmentid=1627718329]
*


Coane argoane,ai sa razi dar cu un prieten de-al meu si construit o casa cu o masina ca aia!Un 520i.Facea taxi cu ea si seara ii atasa o remorcuta si isi cara cu ea cele trebuincioase.E drept ca bea la benzina cum bea boul apa dar cand trebuia sa traga apai tragea ca bivolu'.O poreclise "Die grosse Helga". happy.gif

<span class='edit'>3 May 2011, 00:11:</span>
Scuuuze,Cosmine!Si pentru "botez" si pentru neatentie! blush.gif
S-a schimbat pagina si am omis postarea matale!
Ma grabesc sa-ti raspund!
-tamburi.La nouaj' de cai nu se justificau discurile.
-nu are dar nici nu-i simt nevoia.Poate ar fi fost util dar nu-i simt lipsa.Eu ma bazez mai mult pe oglinzile exterioare.Neam de manivela,deh.
-E2
-Da
-185/65 R15 88T respectiv 205/60 R15 91H.Daca m-as duce la cei de la BMW cred ca as mai obtine o "adeverinta" pentru inca vre-o trei variante dar cele doua mentionate in civ mi-s absolut suficiente.Am si "brif-ul" nemtzesc al masinii! wink.gif
Am seturi de roti complete de vara pe 205 si de 185 pt iarna.Ambele seturi pe jante de aliaj ca m-a impulsionat taica argon si m-a invatat cum sa reconditionez niste jante vechi dar de origine! wink.gif
P.S.
Nu rade bre de "aripioara" mea ca te bat! tongue.gif
Cand mi-am licitat eleronul pe e-bay.de(prin intermediul unui prieten din Germania)am vazut si "aripioara".Stii cum figura la vanzare?"Hay-antenne"! laugh.gif Am dat pe ea 5 euro prin cumparare directa fara licitatie si am mai dat 10 euro s-o vopsesc. radmasa.gif
In schimb am ajuns cu eleronul la aproape 90 de euro.Intre timp mi-am cumparat si "pleoapele"(30 de iepuroi).Ca sa le vopsesc pe toate m-a mai costat inca 50 de euro.Fitzele costa! happy.gif
Puteam sa-mi cumpar si pleoape si eleron mai ieftine dar nu aveau TUV.Si ce folos?Am fost oprit la un control de rutina la iesirea din Oradea.Aveam in talon omologarile internationale pt eleron si pleoape.Abia cand am ajuns acasa am constatat ca certificatul de omologare pt eleron nu il mai aveam! sad.gif Acuma pastrez in torpedou omologarea pleopelor si actele insotitoare ale eleronului.
cosmin_2300
apreciez totuși că "antenoiu" e de origine tongue.gif
St
QUOTE(Kruger @ 2 May 2011, 22:16)
E ca si cum ai merge cu o panarama la brat, cu chiloti in cur si ciorapi de plasa. Nimeni n-ar vrea-o acasa, dar toti i-ar da un numar.
*



Nu sunt de acord cu partea cu "nimeni n-ar vrea-o acasa"
Asta se potriveste mai mult la Alfa Romeo, mergi cu o panarama de brat, bine imbracata, nimeni n-ar vrea-o acasa, dar absolut toti i-ar da un numar .
para06
Pleoapele si eleronu trebuie omologate?:|
Iulikk
Ce dracu sa omoleghezi la pleoape? Cica sunt ilegale ca obtureaza din far si nu se mai raspandeste lumina cum trebuie... o prostie dupa parerea mea smile.gif . Am vazut "live" cum politia impreuna un echipaj RAR opreau masini in trafic si ii puneau pe soferi sa smulga pleoapele de pe faruri...
para06
Si cu badboy look , iti scoate capota:)))
Kruger
Sa le zmulga de pe masina.....cata cruzime......
SiloS
Se inmultesc jurnalele de bord ale BMW-urilor pe forum... si pana acum nici un flame, nici o cearta? laugh.gif
Markos
Nu, ca e normali proprietarii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.