Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Cu parere de rau si cu scuzele de rigoare,dar sunt nevoit sa pun mana pe matura.Pe bucatica asta de forum io mi-s shafu' si n-am chef sa asist la certuri.Daca nu va puteti abtine,voi"rade" tot fara alte explicatii. excl.gif
Dodone
Te rog frumos. Merci.
cosmin_2300
Nea' Mariane: down.gif

Dodone: îți mai explic o dată, poate reușești să înțelegi ce ai greșit: mașina aia mergea prost pe motorină și bine pe GPL+motorină.
marian-j
Bine.
Putem considera discutia asta incheiata,da?
Te rog io frumos. smile.gif
iulia_boris
......
''Daca n-am bani sa merg cu masinile asa cum le-o facut mamicile lor,circul cu tramvaiu' si basta,ca doara nu-mi pica galoanele de pe umeri.'' adevar graiesti,dom'marian.. smile.gif pt mine culmea meschinariei este sa-mi iau suv si sa-i montez gpl.. wacko.gif
Thor1983
Daca nu-i inmatriculat in Bg si cu volan pe dreapta, e degeaba.
marian-j
O venit iarna și jeru' de mi se zbîrlește păru'!
cdadan
Prestiju' e dat cu ciara, d'aia nu sta zapada pe el. wink.gif
marian-j
Doftoru' ii tare pedant. smile.gif
Markos
QUOTE(cdadan @ 3 Feb 2012, 21:34)
Prestiju' e dat cu ciara, d'aia nu sta zapada pe el.  wink.gif
*


Nts. O topeste auspufu.
dr_mKe
Pentru o ciara veritabila musai sa fac un drum la Cluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj.

Astia de la Timisoara m-or fentat . . .
cdadan
Pun niste beri la frigider?
corbex
Nu e nevoie, coniacul se bea la cald. Scoate paharele cu burta din trusou.
marian-j
N-ati ghicit!Doftoru' nu baga in el alcoale! tongue.gif
corbex
Doctorul sa-l aduca. Pe urma se descurca ei.
Suma viciilor e mereu constanta. Cu ce compenseaza doctorul lipsa acestuia?
dr_mKe
Sa zicem rolleyes.gif [attachmentid=1627784627] [attachmentid=1627784628][attachmentid=1627784629]
cdadan
Sau:

[attachmentid=1627784630]
dr_mKe
Pardon, am deja mai mult de o luna de cand nu mai beau.
Markos
QUOTE(dr_mKe @ 4 Feb 2012, 21:53)
Sa zicem  rolleyes.gif [attachmentid=1627784627] [attachmentid=1627784628][attachmentid=1627784629]
*


Titi Aur, sa muara Bibi Argint mellow.gif
bmwh548
QUOTE(dr_mKe @ 4 Feb 2012, 21:56)
Pardon, am deja mai mult de o luna de cand nu mai beau apa.
*



P-A-C-O
QUOTE(dr_mKe @ 4 Feb 2012, 21:53)
Sa zicem  rolleyes.gif
[attachmentid=1627784665]
*



si uite asa se rupe bara de rigidizare a puntii spate rolleyes.gif
Laurentziu83
Care bara de rigidizare? Are Loganul asa ceva?
corbex
Misto drumul din ultima poza! Nu avea santuri, ca ala de anul trecut.
marian-j
Nu-l intarata!S-o fost dus la Deva in we.
Te miri pe unde l-o mai plimbat satana! ph34r.gif
P-A-C-O
QUOTE(Laurentziu83 @ 5 Feb 2012, 12:56)
Care bara de rigidizare? Are Loganul asa ceva?
*


tu ce parere ai? dry.gif
dr_mKe
Fusei dus la Deva [attachmentid=1627784914] dară zăpezi ca-n Timișoara n-am pomenit

La intrarea în oraș râdeam de unul care-și punea lanțurile. După 500m am priceput de ce laugh.gif [attachmentid=1627784916]
marksman
Io am scos ieri tractoru' din garaj da' n-am mai putut sa-l bag 'napoi. Ca sa-l scot, am dat vreo juma' de ora la lopata. Zapada depasea marginea inferioara a portierei. Cand deschideam usa unde nu dadusem la lopata, raschetam zapada cu usa. Macar are marginea inferioara din plastic, la B7 au scos-o, 're-ar ai dreacu' cu cost reduction-ul lor!
marian-j
Pai si io bag la lopata de n-am aer! happy.gif
De Vineri seara incepand!Prin curte,pe trotuare(am doua,ca m-o mancat in cwr sa-mi cumpar casa pe colt),pe masini si pe sub ele,etc.
Iote-ma gata de actiune! cool.gif
[attachmentid=1627785090]
Peste aprox. 40 de minute am ajuns la munca.Inainte de a pleca din fata casei am resetat contoarele.Cand am tras frontozoaica in parcarea de la lucru,ma simteam ca un boss! mandru.gif
Nu conduc un Aventador dar baremi consum la fel! 04.gif
[attachmentid=1627785093]
Iulikk
Macar are benzina tongue.gif .
pcs
Credeti ca aia-i iarna? Ia poftim pe la noi sa va bucurati de temperaturi maxime de -12 ( maxima ultimelor doua saptamani ), de o ninsoare care a inceput joi la pranz si nu se mai opreste ( acu', ca sa fiu sincer, s-a oprit azi de la ora 14 pana la ora 18, da'recupereaza vartos ) si sosele cu borduri de zapada de 50 cm. Nu mai zic ca am curatat locurile de parcare de nu mai stiu cate ori, de am reusit sa-mi rup lopata ( asa ca ieri la ora 18 inchideam magazinul la Metro cumparand lopeti - penru mine una simpla, pentru doamna una de vreo 150 lei).
marian-j
Ntz!Mi-am "scurtcircuitat" sonda litrometrica sa nu ma fac de "halva". 04.gif
Dodone
QUOTE(marian-j @ 6 Feb 2012, 20:51)
Pai si io bag la lopata de n-am aer! happy.gif
De Vineri seara incepand!Prin curte,pe trotuare(am doua,ca m-o mancat in cwr sa-mi cumpar casa pe colt),pe masini si pe sub ele,etc.

Asa-ti trebe, daca ti-ai cumparat stradă ! Ma simt razbunat ! Daca nu credeti, priviti cum tine masina pe mijlocul strazii, in timp ce se face ca  lopateaza ...[/COLOR]

[COLOR=gray]Iote-ma gata de actiune! cool.gif
[attachmentid=1627785090]
Peste aprox. 40 de minute am ajuns la munca.Inainte de a pleca din fata casei am resetat contoarele.Cand am tras frontozoaica in parcarea de la lucru,ma simteam ca un boss! mandru.gif
Nu conduc un Aventador dar baremi consum la fel! 04.gif

ARO-ul 243 benzinar , cu 8 oameni si bagaje mi-a consumat 28 l/100 km. in conditii identice de iarna, cu 4x4 cuplat pe high. Esti tare, coane !

[attachmentid=1627785093]
*

marian-j
Mi-s perfect de acord cu matale,coane pcs,da' Timisoara nu-i in Bucovina. smile.gif
Io n-am mai vazut asemenea turturi si troiene p-aci cam de prin '84,de cand am fost in armata.
[attachmentid=1627785098] [attachmentid=1627785100] [attachmentid=1627785101]
Si daca tot ai pomenit de doamna dumitale:madam-j s-a dat lovita.O sunat la munca si s-o declarat "sinistrata".
Prin urmare,beamveul sta frumos in curte iar madam si-o adunat toate pisicile pe langa centrala termica si se uita la tv sa vada ce naspa ii p-afara.
P.S.
Ziceai ca la matale s-o oprit ninsoarea?O inceput la noi!Indracita si cu valatuci!
-10 grade si bate si un vant subtire de te taie.
Daca o tine asa pana dimineata,am kkat steagu'! ph34r.gif

<span class='edit'>6 Feb 2012, 21:51:</span>
QUOTE(Dodone @ 6 Feb 2012, 21:36)
Cel ce da la lopata nu-s io!
*


Nu mai esti fecior,coane! tongue.gif
Pune-ti ochelarii! sleep.gif
Tipul cu lopata e patronul fabricii de pita de vizavi de casa mea.Nu vezi ce incheieturi solide are la maini?
Si ca sa nu bombani iara: uite ce incheieturi finute are mandea. rolleyes.gif
[attachmentid=1627785105]
romeo3108ro
coane mariene daca voi va vaetati pe acolo eu ce draq sa mai zic ca zi de zi ma crucesc sa ajung la servici si nu de alta da am decat 25 km de acasa si pana la munci smile.gif) si nu am decat 2 variante 1 centura bucuresti si 2. traversarea bucurestiului din dr. taberei spre soseaua odaii si sunt nametii cat casa
dr_mKe
Ce minunatie ! Asta are frana de mana separata pentru fiecare roata din spate laugh.gif

LE > plus ca are si diferentiale blocabile. Mai ceva ca Impreza wub.gif

LLE > miercuri de vizitez, dupa cum stii mi s-o cam futat termostatu' la Prestij . . .
marian-j
Nu comentez!
Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar,va jur cu mana pe hertz,ca nu-s curios sa circul prin Bucuresti cu una din troacele din dotare.
Mi-a fost de ajuns cand mi-am dus o rola de la standul de frana la reparat,avand drept ghid o masina de la firma respectiva.Dupa ce am sarit vreo trei borduri(cu rola in por'bagaj!!) si am trecut cateva semafoare pe "portocaliu",am franat violent la un "rosu" plin!!Din spate,ma depaseste un deosebit c-un emceveu si mi se propteste langa geamul din stanga:ce faci "mai noapte"!Daca nu franai,mai treceam si io!
Prin urmare,cand am de mers prin capitala,fac uz de cardul TransLoc! cool.gif
Dodone
QUOTE(marian-j @ 6 Feb 2012, 21:45)

<span class='edit'>6 Feb 2012, 21:51:</span>

Nu mai esti fecior,coane! tongue.gif
Pune-ti ochelarii! sleep.gif
Tipul cu lopata e patronul fabricii de pita de vizavi de casa mea.Nu vezi ce incheieturi solide are la maini?
Si ca sa nu bombani iara: uite ce incheieturi finute are mandea.
rolleyes.gif
[attachmentid=1627785105]
*



Frumoasa comparatie, ce sa zic... Langa mamutu' ala si Hong Man Choi din K1 ar parea o silfida.
P.S. Daca tot vorbeai de role, cred ca dupa ce o trecut mamutu' peste ele poti sa-i faci o vizita cat de curand lui Romeo. Numa' bine ca amu' ai Laguna, incap ambele...
L!nuX
QUOTE(marian-j @ 31 Jan 2012, 15:16)
Pen'ce sa te iert,coane?Ca doara nu mi-ai dat in cap!
Mai stam si noi oleaca de vorba. happy.gif
Pai Rombat Premier de 65 sau 70 Ah am vrut sa-i pun dar nu-mi incap in locasul in care tre' sa stea. sad.gif
Au bacul  cu cativa mm mai lung decat cutia ce adaposteste acumulatorul.
Asa m-am pricopsit cu o baterie Banner care a inceput sa-mi faca figuri dupa aprox.un an de cand am luat-o.Cand m-am dus la cei de la firma de la care o cumparasem(stiind ca am garantie 24 de luni la baterie) mi-au ras in nas si mi-au zis ca pierdusem deja garantia din cauza faptului ca nu m-am prezentat la ei sau la un service autorizat sa-mi masoare incarcarea din 6 in 6 luni si sa-mi puna stampila doveditoare pe garantie.
Intradevar,chestia asta era specificata pe spatele garantiei cu niste litere mici-mici de tot,pierduta printre alte o gramada de recomandari.
Normal ca dracu' o vazut-o,mai ales ca era prima data cand auzeam despre asa ceva si din vreo 4 insi cu care am stat de vorba prin firma(2 vanzatori,casiera si electricianul ce s-a ocupat de inlocuirea bateriei) n-a suflat nici macar unul vreo vorbulita despre chestia asta.Prin urmare,am inghitit galusca,am strivit niste sfinti si dumnezei intre dinti si cu coada intre picioare am plecat.
Mi se parea ca am un L mare de tot desenat pe frunte...

*




Pai coane marian , fa matale public numele firmei respective ca sa stie lumea sa se fereasca .
Este strict mentalitate romaneasca , tot ei au avut de pierdut , ia sa te fi ajutat , sa fi fost proactivi ca poate tot la ei te duceai sa mai iei o baterie sau poate mai aduceai niste clienti . Asa se vinde in romania , ai pacalit prostu , sa vina altul . Pe mine daca m-ai respectat ca si client si ai aratat ca esti cu mine , nu impotriva mea atunci eu tot la tine vin si mai aduc si pe altii
dr_mKe
Vis a vis de bacterie, Rombat -ul Calciu de pe Frijider are 6 ani si 112.000 km, vad ca a trecut si iarna asta.

Coane' , vezi ca vin in vizita in maxim 2 ceasuri ! Mai am o iesire de terminat si-am dezertat laugh.gif
marian-j
Scuze,coane L!nux! blush.gif
Abia acum am observat postarea.
Firma se numeste SC Ovarom srl(Timisoara).
SI DA,ai dreptate:eu unul nu le mai calc pragul veci.
E drept ca domniile lor sunt foarte bine acoperiti de hartoagele de garantie,si nu-i de vina firma ca io le-am semnat ca primaru',fara sa le citesc.Ar fi putut totusi,ca cineva din cei patru cu care am stat de vorba,sa-mi atraga atentia,baremi in treacat,asupra acelei clauze a garantiei.
Asta e:nu deschizi bine ochii,deschizi portofelul.
corbex
Ai avut curaj sa te duci la o firma cu numele asta?
marian-j
Nu vad legatura. mellow.gif
corbex
SC Ovar_om srl. Asta-i nume de mecanic serios?
marian-j
Bace corbex,pe mine nu numele firmei m-a deranjat.
Putea sa-i cheme si Bordel srl dar sa fi fost mai cooperanti.
bucatzel
Daca-l chema asa, sigur erau mai cooperanti tongue.gif
Merced
Oau, un nou posesor de frantuzoaica. Sa va traiasca Mariane! Inteleg ca a iesit din schema "balena" aia de care-mi povesteai? blush.gif
marian-j
Multam,Merced! smile.gif
Am deja vreo trei luni de cand mi-am luat si io un "insectar" d-asta frantuzesc plin cu greieri. happy.gif
"Balena" s-a dus sa troncane prin Bucuresti dar n-ar fi exclus s-o vezi si pe la matale prin urbe.
andri1940
Felicitari pentru masinute, sunt foarte frumoase si ingrijite!

As avea nevoie de un sfat, coane marian, ca tare ma bate un gand sa cumpar si eu o frantuzoaica din asta, imi place chiar mai mult decat laguna2. Imi va folosi doar la drum lung, in oras nu o sa mi bat joc de ea, asa ca as vrea sa stiu daca ai intampinat probleme deosebite la masinuta pana acum si daca esti multumit de motorizarea de 1.6. Multumesc anticipat!
argon
QUOTE(andri1940 @ 22 Mar 2012, 19:56)
, imi place chiar mai mult decat laguna2.
*



De ce? Design-ul e invechit, anii '90, tehnic, la fel... Laguna 2 e peste la toate capitolele, si de 2 ori mai sigura, in special la drum lung eu zic caconteaza, la ce drumuri si bizoni prin trafic are Romania.
andri1940
Argon, pai dupa cum vezi imi plac vechiturile, doar conduc solenza smile.gif))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.