Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Are si d-ala.coane argoane.
Din cate am inteles io,toate echiparile Concorde au(cel putin!) acel reglaj al volanului.Unele au si pe verticala,asta daca am inteles eu bine.
Oricum pt madam e inutil acel reglaj! happy.gif
Are un stil de a sta la volan de te umfla rasul.E mai micuta de statura(pe lung,ca pe lat e mai implinita! tongue.gif ) si isi trage scaunul mult in fata de zici ca vra sa se ghemuiasca sub bord! biggrin.gif
Asa ca,probabil,isi va impinge volanul in pozitia maxim-jos si asa o sa conduca.
argon
Asa conduc ele, si a mea isi trage scaunu asa in fata de abia iese din masina wacko.gif
marian-j
Asta e.'mnealor sa fie sanatoase! smile.gif
Privitor la scaune:ai mare dreptate.Stai in ele ca boieru'. wub.gif
La bamveu am iara niste scaune faine,dar cum zici matale,is cam rigide.Ma rog,beamveu' e low-entry,pe cand Laguna e din alt film.

<span class='edit'>1 Dec 2011, 20:44:</span>
Am promis sa fiu fair-play si sa dau tot din casa.
Banda de pe toba a picat,dimpreuna cu niste bucati de tabla.Huruie de ma scoate din minti!Imi face impresia ca a inceput sa "sufle" si undeva sus,in dreptul galeriei de evacuare.
Se pare ca tre' sa mai las oleaca distributia si sa ma ocup urgent de coloana de esapament.O toba intermediara noua costa 200 ron,daca tot ma apuc as schimba si burduful acela elastic dintre catalizatoare,ca arata cam necajit,si sa vad ce dracu' o mai fi pe la galerie.
Am mai sesizat ca(prin multimea de greieri) a aparut un zgomot suspect.Un tacanit metalic neregulat ce se aude undeva jos,in dreptul pedalei de ambreiaj.
Usa stg. spate nu se mai inchide/deschide din telecomanda.Cand actionez telecomanda,butonul usii "trepideaza" un pic dar nu isi modifica pozitia.Se pare ca acolo s-a mai umblat deoarece fata interioara a usii sta cam anapoda.Chestia asta abia azi am observat-o.
Am io impresia ca masina asta a cam stat nefolosita o buna bucata de vreme inainte sa ajunga in tara.Oltenasu' a cumparat-o in 11.11.2011(a dreaq potriveala! wink.gif ).Deci in tara a ajuns cam prin 12.11. si in 28.11. am plecat io cu ea spre Timisoara.Prin urmare,nu cred sa fi circulat prea mult pe la noi.
Se pare ca incep sa apara niste defecte datorate stationarii indelungate si e posibil ca neamtzu' s-o fi pus in vanzare din cauza faptului ca un lant de esapamente l-ar fi costat cel putin triplul unui TUV.
Asta e:rahat am luat,trebuie mancat,vorba turcului. happy.gif
corbex
Daca actuatorii sint batrini, s-a dus burduful de protectie si a intrat mizerie. Ala sa-ti fie tot necazul, ii schimbi in 20 de minute, nici nu-s cumpi, daca nu vrei "de origine".
argon
QUOTE(corbex @ 1 Dec 2011, 22:59)
Daca actuatorii sint batrini, s-a dus burduful de protectie si a intrat mizerie.
*



Asa ai patit matale?
marian-j
Saru'mana,coane corbex! smile.gif
Voi lua in studiu problema,da' oleaca mai incolo.
Momentan ma preocupa(grav!) esapamentul.
Scol tot cartierul daca ajung serara-tarziu acasa. blush.gif
MuciX
Bre, de aratat arata bine; alta viata cu "ochii" facuti. Acuma sper sa tina la fel de bine pe cat arata.

Maine s-o speli ca lumea sa nu zica astia ca n-ai udat-o smile.gif
cheers.gif
corbex
Miine ploua.
marian-j
QUOTE(argon @ 1 Dec 2011, 19:47)
[...]In schimb vad ca tu ai si rezervor de lichid servo, eu tot nu l-am gasit pana acum  sad.gif
*


Scuze,n-am observat postarea asta!
Vad ca ti-o cauti cu lumanarea! radmasa.gif radmasa.gif
Ia si matale un borcan de iaurt,pune-i un capac de Nutella,scrii pe el cu markeru' "power steering" si-i desenezi in centru un volan,apoi il legi cu un drot de traversa aia de-ti trimeasa masina direct in clubul select al celor cu cinci stele "in cap" si ai rezolvat problema. 04.gif

2 Dec 2011, 00:19:
Pi es.
Doua intrebari.
1.Cum fac sa-mi modific subtitlul juranlului?Vreau sa inghesui si leguma acolo.
2.Unde am vazut ca se pot cumpara stikere cu forumu',precum si suportii de numere aferenti?Vreau sa stie lumea din ce gashca fac parte. happy.gif
Iulikk
Pentru stickere, da-mi mie PM cu adresa ta si iti dau unu cu daciaclub si unu cu reno.ro . Dar ti le trimit luni, ca abia maine seara ajung la masina, unde am stickerele. Pentru suporti de numere, nu cred ca mai gasesti.
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 1 Dec 2011, 22:46)
Scol tot cartierul daca ajung serara-tarziu acasa. blush.gif
*



Hai dom'le da-o incolo ca juma' de cartier e cimitir tongue.gif


QUOTE(marian-j @ 2 Dec 2011, 00:08)
1.Cum fac sa-mi modific subtitlul juranlului?Vreau sa inghesui si leguma acolo.
2.Unde am vazut ca se pot cumpara stikere cu forumu',precum si suportii de numere aferenti?Vreau sa stie lumea din ce gashca fac parte. happy.gif
*



1. Da-i edit pe primul post din topic
2. Vindea cineva pe la bursa / anunturi permanente, cre' ca-i topic sticky. Nu-s destul de treaz sa stau sa sap de pe telefon.
hitman1234
Arata bine coane,ai facut treaba buna cu ea wub.gif

Cu volanul ala nu prea ma impac eu,e la fel de frumos ca al lui Cdan dar no macar asta sa fie buba. Sa va duca multi kmp fara belele!
cdadan
E mai frumos decat al meu, ca e imbracat in chiele. blush.gif
IRONICK
La vremea ei a avut un design de batea la fund multe masini. L2 si L3 sunt slabe pe langa asta. Doar L3 mai misca ceva la nivel de habitaclu, plansa de bord este reusita. Am vazut prima data o L1 in '95 si mi-a ramas in minte.
AmunDei
QUOTE(marian-j @ 1 Dec 2011, 20:15)
Usa stg. spate nu se mai inchide/deschide din telecomanda.Cand actionez telecomanda,butonul usii "trepideaza" un pic dar nu isi modifica pozitia


Daca ai noroc e doar piesa metalica ce tine cele doua tije legate intre ele. Daca nu e facuta dintr-o bucata au prostul obicei de a se rupe. Acuma cat de bune sunt depinde si de inchiderea centralizata, daca e de serie sau a fost pusa dupa.

Sau actuator dus, ori vreun contact imperfect. In orice caz, rezolvarea e simpla, mai mult e deranjul cu scosul fetei de usa decat cu reparatia smile.gif
Markos
Are si Kum un pisoi albastru.
cdadan
Eunuc?!
argon
Noutati ceva? De bine, sper ca ai terminat cu ghinioanele.
dr_mKe
Laguna merge foarte bine, am forjat-o personal pret de vre-o 20 km, cu mila insa, n-am trecut de 140 kmh si 5000 rpm, nici derapaj peste 80 kmh n-am facut, ca mi-e frica de madam J tongue.gif

Cum saptamana viitoare se anunta vreme calda si uscata, imi iau deselereu' si-l gratulez pe marian cu un set de poze tongue.gif
Markos
Doctore, tu esti, ma? ohmy.gif
marksman
Numa, mi-a lasat mie parola radmasa.gif
corbex
Parol?
marksman
Nu, pistol.
cosmin_2300
Cu apă?
argon
Cu auspuf.
marian-j
Imi cer scuze pt "defazare"!
O cwrva de viroza(d-aia nasoala) da cu mine de toti peretii! blush.gif
QUOTE(bucatzel @ 2 Dec 2011, 05:44)
Hai dom'le da-o incolo ca juma' de cartier e cimitir tongue.gif
*


Pai ce,am zi io ca nu scol si mortii? rolleyes.gif
Si daca tot te apucasi,fa-ti pomana pana la capat!
Nu gasesc topicul cu suportii de numere. blush.gif

QUOTE(hitman1234 @ 2 Dec 2011, 13:30)
Arata bine coane,ai facut treaba buna cu ea wub.gif

He,he.Bre,"asasinule" deja te miros! sleep.gif
O sa ma intrebi,absolut "nevinovat",cum imi troncane flasele la telescoape si cum imi suiera fulia alternatorului.M-am pregatit,psihic,pt astfel de intrebari si sper sa nu-ti dau satisfactie.Cel putin deocamdata.


Cu volanul ala nu prea ma impac eu,e la fel de frumos ca al lui Cdan dar no macar asta sa fie buba. Sa va duca multi kmp fara belele!
*




QUOTE(cdadan @ 2 Dec 2011, 14:28)
E mai frumos decat al meu, ca e imbracat in chiele.  blush.gif
*



Volane mai frumoase ca cei de la bmw nu face nima'! tongue.gif
Colega Dan,facem schimb? wub.gif

QUOTE(AmunDei @ 2 Dec 2011, 15:56)
Daca ai noroc e doar piesa metalica ce tine cele doua tije legate intre ele. Daca nu e facuta dintr-o bucata au prostul obicei de a se rupe. Acuma cat de bune sunt depinde si de inchiderea centralizata, daca e de serie sau a fost pusa dupa.

Sau actuator dus, ori vreun contact imperfect. In orice caz, rezolvarea e simpla, mai mult e deranjul cu scosul fetei de usa decat cu reparatia smile.gif
*



Saru'mana! smile.gif Voi studia!
QUOTE(Markos @ 2 Dec 2011, 16:19)
Are si Kum un pisoi albastru.
*



Sa nu-mi spui ca si la nenea kum ii plac pisicile,ca dau pe spate.Mai degraba l-as vedea crescator de caini de lupta.N-ai vazut ce fioros negociaza? ph34r.gif
QUOTE(Markos @ 3 Dec 2011, 21:26)
Doctore, tu esti, ma?  ohmy.gif
*



El e,bade! smile.gif
Asa de mult i-a placut leguma ca s-a mai imbunat. rolleyes.gif
QUOTE(argon @ 4 Dec 2011, 09:59)
Cu auspuf.
*


Stai sa-mi pun tobele le punct.
Dupa aia,poate ne invartim si de un auspuf(daca tot am introdus termenul wink.gif )

<span class='edit'>4 Dec 2011, 18:22:</span>
QUOTE(IRONICK @ 2 Dec 2011, 15:20)
La vremea ei a avut un design de batea la fund multe masini. L2 si L3 sunt slabe pe langa asta. Doar L3 mai misca ceva la nivel de habitaclu, plansa de bord este reusita. Am vazut prima data o L1 in '95 si mi-a ramas in minte.
*



Coane IRONIK,sincer,sunt surprins de postarea dumitale.
Am observat ca nu prea apreciezi,la fel ca si Markos,toate ruginiturile care intra in tara.
QUOTE(marksman @ 3 Dec 2011, 22:21)
Numa, mi-a lasat mie parola radmasa.gif
*


radmasa.gif
Si io care ma bucuram...
Iulikk
Sa fie in ton cu masina auspufu.
marian-j
radmasa.gif
Sa dea dracii de nu mi-as pune asa ceva la bamveu! laugh.gif
Coane Iulikk,iti multumesc inca o data pentru solicitudine.Raman dator!
M.C.
Volane mai frumoase ca cei de la bmw nu face nima'!

Conu' Marian,nu te supara,dar in legatura cu volanul de pamfeu,nu prea cred ca ai dreptate! tongue.gif
Ia uite aici!
[attachmentid=1627769924]
Ca sa nu mai vorbesc despre plansa de bord ! wub.gif
Si una mai moderna,ca sa nu zici ca sunt nostalgic! icon_mrgreen.gif
[attachmentid=1627769925] wub.gif

Alfa Romeo,Cuore Sportivo ! up.gif
Iulikk
Stai linistit, nu ai pentru ce. Doar d-asta-i forum smile.gif . Sa ne ajutam.
marian-j
Hopaaa,l-am trezit pe seic! wink.gif
Si amu imi baga pe gat niste Alfa construite de Pinininnfarina.
Coane M.C. ,cei de la Alfa n-au avut "norocul" sa dea peste un idiot ca Bangle(fi-ia-ar numele blestemat in veci!).Yancheul asta cretin,cel putin in acceptiunea mea,a distrus imaginea de marca a BMW.

IRONICK
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 18:15)
Coane IRONIK,sincer,sunt surprins de postarea dumitale.
Am observat ca nu prea apreciezi,la fel ca si Markos,toate ruginiturile care intra in tara.
*
Pai ai zis bine, nu apreciez ruginaturile care scot funingine, curg lichidele din ele, frane din parti, etc ... Dar cum matale nu esti genul, mi-am permis sa scriu. Este bine ca ai rabdarea si dorinta sa faci asta, eu nu m-as mai baga la asa ceva, chiar daca am nutrit anumite sentimente fata de masina acum ceva timp.
M.C.
@marian-j
tongue.gif
Coane,dar la viroza aia nu merge tratamentul ala special cu aspirina saracului? wink.gif icon_mrgreen.gif
gabize
nu-i de post ! wink.gif
M.C.
Asa e,dar pentru scopuri nobile,iarta Doamne Doamne! icon_mrgreen.gif
marian-j
Coana mea doarme.E "sclava" lui Funeriu! blush.gif
Abia azi apuca sa doarma si ea pe staturate.
Deci cu "aspirina" mai amanam.Ce atata graba?! biggrin.gif
Coane IRONIK,acorada-mi ragaz pana dupa sarbatori.Cam pana de Pasti,preconizez sa nici nu stiti ca exist pe strada cu "leguma".Apar finut si dispar la fel.Nu supar pe nima',nu deranjez...
argon
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 20:19)
Coana mea doarme.
*



Cu atat mai bine, nu observa cand parasesti perimetrul locuintei conjugale 04.gif
romeo3108ro
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 20:19)
Coane IRONIK,
*


Ai grija ca e cam suparacios din fire ,sa nu afle ca i-ai pocit numele radmasa.gif
marian-j
He,he,tie-ti da mana sa razi,coane argoane. sleep.gif
Stii care-i prima facultate pe care a absolvit-o madam-j? huh.gif
Chimie farmaceutica.
Crezi ca m-as risca sa mestec in furadan in loc de supa cu galusti?
gabize
E, riscant cu chimistu' prin bucatarie... smile.gif
Da poti incerca si matale putina chimie de-a noastra, din popor: suc de poame + piper, fierte la un loc pret de cateva minute. Scapi de viroza garantat!!!
Pana una-alta, sanatate multa!
marian-j
QUOTE(romeo3108ro @ 4 Dec 2011, 19:25)
Ai grija ca e cam suparacios din fire ,sa nu afle ca i-ai pocit numele  radmasa.gif
*


Stiu ca-i suparacios,i-am facut deja fisa de cadre.
Am deja oarice vechime ca si cadru operativ.
Under cover,biensur! 04.gif
romeo3108ro
QUOTE(gabizegrean @ 4 Dec 2011, 20:31)
E, riscant cu chimistu' prin bucatarie... smile.gif
Da poti incerca si matale putina chimie de-a noastra, din popor: suc de poame + piper, fierte la un loc pret de cateva minute. Scapi de viroza garantat!!!
Pana una-alta, sanatate multa!
*


ce sa mai fiarba ca si asa aia a voastra are 50 de grade tongue.gif
gabize
Aia la 50 de grade e slabuta, la 70 te mai apropii de realitate smile.gif.
marian-j
Rectificare!
Am si "radacini" in Bihor.Tata o fost(Doamne-iarta-l!) bihorean.
Se poate si la 40 de grade aia fiarta,ca ii iei "clopu' " daca o lasi oleaca sa se aprinda!
Multam de urari.
Amu ii dau cu ceva kkt scarbos(din pliculet) cu gust de lamaie rancezita.
zanzie
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 19:15)
Volane mai frumoase ca cei de la bmw nu face nima'! tongue.gif
Colega Dan,facem schimb? wub.gif

Coane Marian, nu fa schimb cu Dan ca te pacalesti!
Mai bine pui unu d-asta: wub.gif
user posted image
marian-j
Olelicaaa,mumaaaa!
Coane zanzie,pai un corman d-ala costa mai mult de cat am dat io pe tot "zarzavatul" ista frantuzesc! happy.gif
gabize
Cunoscatorii stie smile.gif


P.S. : E si 'eftin in targ
marian-j
Ai sa razi,dar am tinut asa ceva in mana vre-o 2 ani.
Prima mea Dacie a fost o droaga din '73. smile.gif
gabize
E, a fost "cel mai bun prieten al meu" pret de cativa ani, pe vechea dacie ('71 sau '72) a lu' taica-miu. De cate ori nu-mi patina in mana volanu' asta, de la cat de lustruit era... Alte vremuri!!!
hitman1234
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 19:19)
Cam pana de Pasti,preconizez sa nici nu stiti ca exist pe strada cu "leguma".Apar finut si dispar la fel.Nu supar pe nima',nu deranjez...
*



Te-a molipsit si matale de la nea Romica? Sau ti-a facut cineva vreo oferta de nerefuzat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.