Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Nu pune doftoru' gura pe alcoale nici să-l pici cu ceară.Se ține departe de viciile lumești.Nu ai văzut ce urât se uită când mă vede cu țâgarea-n bot?! ph34r.gif
Colega bucatzel,bună asta! laugh.gif
Nene corbex,nu mai trebuia dezinfectat motorașul. sleep.gif
Îl "sfințisem" io înainte(cca un ceas!) încercând să înfig limbricii ăia pe ștuțurile injectoarelor. mad.gif
QUOTE(IRONICK @ 2 Jul 2014, 12:17)
Bre, acum mi-am dat seama ce am atins (cred). Scuzele mele sincere.
*


Da,crezi bine.Am amintirile încă proaspete în minte,și-s tare neplăcute.Îți mulțumesc frumos pentru întelegere. blush.gif
Dodone
Pai, io nu ma gandeam la vicii. Ma gandeam doar ca asa a dezinfectat, nu ca a si baut. laugh.gif
Squirrel
QUOTE(marian-j @ 2 Jul 2014, 14:45)
Nu ai văzut ce urât se uită când mă vede cu țâgarea-n bot?! ph34r.gif
*



Deh, complicații…
user posted imageuser posted image
GIC
Marian, marksman si alti timisoreni - unde recomandati, in Timisoara, o diagnoza si reparatie la un Mini Cooper (masinuta nepotului meu) la care nu mai prinde ambreiajul (motor 1,6 / 115CP). Din cate mi s-a spus, pare ca s-a dus placa si/sau discul de ambreiaj, iar la reprezentanta BMW diagnoza e spre 1200lei, iar piesele catre 1200Eur.
dr_mKe
Îți garantez că vei primi același răspuns și de la marian-j >>> http://service.auto.ro/belavi_8251
MLG
Merci doctore! Ceva recomandari pentru piese (placa, disc, rulment de presiune)?
Motorul e de BMW - nu stiu mai multe detalii in afara de ce s-a scris mai sus(talonul si masina au ramas la reprezentanta BMW).
dr_mKe
Sincer, nu stiu ce sa-ti zic. Presupun c-ar fi bine sa asculti de ce-ti spune ''nea Nicu'', propritarul mustariei.
marksman
Tot "nea Nicu" zic si eu.
marian-j
Subscriu celor spuse de colegii de mai sus.Este singurul service din Tm. pe care mai am coraju' sa-l recomand cuiva.Nu ca ar conta prea mult,dar cu musiu Nicu ma stiu de cand eram amandoi in spilhozani. happy.gif
Am si feedback foarte bun de la cei pe care i-am indrumat intr-acolo.Sigurul care a gasit cate ceva de carcotit a fost,evident,doftoru'.Da' 'mnealui e perfectionist si buzarant. sleep.gif
Atentie insa:nu este un service ieftin!Oamenii de acolo fac treaba buna si ce e bun(cam) costa.
Puneti-mi pe pm datale masinii si ma duc sa intreb.Intrebarea nu costa nimic. biggrin.gif
dr_mKe
Moi ? Buzărant ?
marian-j
Parfois,un peu. tongue.gif
Dodone
Oops ! Coane, l-ai ciupit pă dom' doctor. Si nu se astepta... mellow.gif
dr_mKe
Ți-o sucit franțozoaica mințile tongue.gif

Îți suflu-n ceafă tot mai tare [attachmentid=1627954754]
marian-j
HSBP!
Nu esti zdravan!Mere frijideru' 'nt-o luna cat marg pisicu si frontozoaica un an! wacko.gif
argon
Poate deconteaza spitalul benzina, si eu cand lucram la stat faceam 10.000 pe luna, la Logan e foarte simplu sa dai km inainte, fara calculator , fara nimic, un fir maro scos sub consola centrala unde e radio, si legat la + bricheta, zboara km inainte wink.gif
corbex
Il tine permanent in priza. Caldura mare!
marian-j
Deconteaza spitalu' pe dracu'!
Si ce interes ar avea,coane argoane,sa-si dea doftoru' km inainte? nedumerire.gif
Sa dai km inapoi am mai auzit,da' inainte? blink.gif
dr_mKe
Poate te si ajung din urma anul asta !
marian-j
Mai mult ca sigur!Mai ales ca vine urlaubu',si f-o luna nu se misca din batatura.
dr_mKe
Mi-l poti imprumuta, sa-ti rodez Vikingurile, sa-ti tratez termic corespunzator sistemul de franare ATE si sa-ti dezmortesc volanta cu masa dinamica tongue.gif
AR-18-MOS
QUOTE(dr_mKe)
Îți suflu-n ceafă tot mai tare [attachmentid=1627954754]
*


Din care, cati sunt kilometri de PS? icon_mrgreen.gif
P.S. Interesanta culoarea la bord! up.gif

P.P.S. Ce bujii recomanzi pentru 1.4 GPL?
dr_mKe
NGK BKR 6 EZ ? la 1.4 mpi sunt recomandate cele cu 5, mai calde. Ma gandesc ca ar fi ok cele cu 6 pentru GPL. Cele dedicate GPL stiu ca-s foarte scumpe.
argon
QUOTE(AR-18-MOS @ 22 Jul 2014, 12:45)
P.P.S. Ce bujii recomanzi pentru 1.4 GPL?
*



De stihl.
dr_mKe
Fara misto, NGK sunt cele mai ok bujii pe care le-am incercat, iar pentru GPL trebuie o clasa mai reci, recte la NGK cu un numar mai mare. Un coleg de pe forumul ''concurent'' foloseste cu succes iridium pe GPL.
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 22 Jul 2014, 11:45)
QUOTE(dr_mKe)
Îți suflu-n ceafă tot mai tare [attachmentid=1627954754]
*


Din care, cati sunt kilometri de PS? icon_mrgreen.gif
P.S. Interesanta culoarea la bord! up.gif

P.P.S. Ce bujii recomanzi pentru 1.4 GPL?
*


DENSO
andreig1982
pe un site care comercializeaza diverse chestii legate de gpl am gasit 4 modele de la brisk.
BRISK DR15YS Silver
BRISK DR17YS Silver
Brisk DOR15LGS
Brisk DOR14LGS
dr_mKe
@ marian-j: să-mi zici dacă crescu pipota-n tine tongue.gif

[attachmentid=1627954912] [attachmentid=1627954913]
AR-18-MOS
QUOTE(dr_mKe @ 22 Jul 2014, 17:01)
NGK BKR 6 EZ ? la 1.4 mpi sunt recomandate cele cu 5, mai calde. Ma gandesc ca ar fi ok cele cu 6 pentru GPL. Cele dedicate GPL stiu ca-s foarte scumpe.
*


up.gif

QUOTE(argon @ 22 Jul 2014, 17:16)
De stihl.
*


rolleyes.gif

QUOTE(IRONICK @ 22 Jul 2014, 22:19)
DENSO
*


up.gif

Deocamdata am gasit NGK recomandate de doctoru', la pretul de @50Lei, ramane sa caut si Denso a.i. sa vad care-s mai avantajoase ori mai performante.
cristio_79
QUOTE(dr_mKe @ 23 Jul 2014, 18:04)
@ marian-j: să-mi zici dacă crescu pipota-n tine tongue.gif

[attachmentid=1627954912] [attachmentid=1627954913]
*


Il pui degeaba daca nu ai si discuri + placute Ate. tongue.gif
pishky
e posibil sa fie chiar incompatibile smile.gif
IRONICK
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Jul 2014, 17:23)
up.gif
*


BERU Ultra X

wink.gif
dr_mKe
Are einstein. Recomandă ! După 60k, mașina face 0-105 kmh pe ceas în 12 secunde și-o mustață cu 2 oameni la bord.
AR-18-MOS
QUOTE(IRONICK @ 23 Jul 2014, 21:31)
BERU Ultra X
wink.gif
*


Danke! cheers.gif
Dottore, nu ma astept sa faca minuni niciuna dintre cele doua modele, pe 1.4 gepele. rolleyes.gif
Dar ma gandeam ca n-am mai bagat de mult bani in rabla asta. blush.gif
IRONICK
QUOTE(dr_mKe @ 23 Jul 2014, 23:05)
Are einstein. Recomandă ! După 60k, mașina face 0-105 kmh pe ceas în 12 secunde și-o mustață cu 2 oameni la bord.
*

Si de unde s-a inspirat oare. nedumerire.gif


<span class='edit'>23 Jul 2014, 23:28:</span>
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Jul 2014, 23:23)
Danke! cheers.gif [...]pe 1.4 gepele. rolleyes.gif
*


Pe gpl habar nu am ce face, dar pe benzina sunt mai mult decat ok.
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 23 Jul 2014, 18:04)
@ marian-j: să-mi zici dacă crescu pipota-n tine tongue.gif
*


No,așe dară! happy.gif
dr_mKe
M-am rezolvat să trec fără probleme ITP-ul la anu, cu așa lichid de frână ! Uitai să precizez că și flexibilele-s noi, evident tot marca ATE !

Dacă nu, îmi iau costumu' de mafiot ! [attachmentid=1627955011]
marian-j
Tulai că nealcoș mai ești! coffee_spitsk.gif
Ausmă,da' brâu d-ăla dă mătasă,de te încingi cu iel păstă bendeu,n-ai? tongue.gif
argon
Sunt de acord cu cetateanul din stanga pozei.
AR-18-MOS
laugh.gif Asa rau e argon, si-n real life?
corbex
Cichicean.
cdadan
QUOTE(dr_mKe @ 23 Jul 2014, 18:04)
@ marian-j: să-mi zici dacă crescu pipota-n tine tongue.gif

[attachmentid=1627954912] [attachmentid=1627954913]
*


Eu cred ca-i facatura. Propun sa se schimbe titlul topicului in "pixelul albastru".
Squirrel
Ce pixel, că e tătă cutia albastră…
marian-j
Nu-l mai provocați pe doctor!
Acușica începe să bombane că lichidul din badoaca aia albastră are punctul de fierbere prea scăzut,vizavi de pretențiile dumnealui. sleep.gif
Cre-că și-o luat lichid Ate numa' să-mi facă mie hatâru'. biggrin.gif
bucatzel
Poate nu-i pentru el.

De cand i-am zis ca am luat iridiumuri pentru dacie in urma laudelor pe care li le-o adus, mi se pare ca nu mai e la fel de entuziast la recomandari tongue.gif .
dr_mKe
Pentru că nu aș fi pus iridium pe o mașină cu carbelitor și nici BremboMax pe Civicul tău care mai mult stă decât rulează, pentru că au să rujinească-n parcare.

Pe braziliancă aș fi pus niște bujii normale de calitate bună, la care eventual le-aș fi dat o gaură în electrodul de masă, centrată cu cel central și au revoir. Nu știi ce minuni face treaba asta. Pe vremea Sinteroamelor, ăsta era ''tuning -ul'' meu la ordinea zilei.

Personal, iridium pe motorul ăla mi se pare o chestie gen ''lipstick on a pig'', pentru că n-a fost refăcut să fie ''neckermann'', cum se zice prin zonă laugh.gif

ATE TYP 200 mi-am luat ca să-i fac hatârul lui marian (pe bune), iar flexibilele ATE, pentru că astea au fost OEM pe mașină. Oricum TYP 200 nu-i nici SuperBlue Racing și nici RBF 660 Factory Line, dar se împacă foarte bine cu sistemul ABS, spre deosebire de celelalte două sleep.gif

A propos mon cher marian, pe 8 august vin la Temeșvar să-mi culeg un vechi prieten de la aeroport, așa că te-oi vizita !
IRONICK
QUOTE(dr_mKe @ 25 Jul 2014, 22:26)
Pe braziliancă aș fi pus niște bujii normale de calitate bună, la care eventual le-aș fi dat o gaură în electrodul de masă, centrată cu cel central și au revoir. Nu știi ce minuni face treaba asta. Pe vremea Sinteroamelor, ăsta era ''tuning -ul'' meu la ordinea zilei.
*
LolLolLo.gif
dr_mKe
N-am dreptate ?
bucatzel
doctore, discurile de frana o fo' mai mult din intamplare, din cate tin minte, o fost printre putinele brembo-uri care le-am gasit livrabile in timp util. Oricum, semnificativ mai ieftine decat ce preturi mi-au trantit in reprezentatanta.

Chiar m-am uitat de curios de problema pe care o semnalasesi tu la un moment dat, cu adunarea de praf de placuta de frana in santuri, si nu mi se pare a fi cazul la mine. Dar, pe de alta parte, eu nu fugaresc masina ca tine. Mai ales ca eu prefer sa conduc in asa fel incat sa nu fiu nevoit sa calc frana prea mult. Nu ca ar sughita, doar ca-mi place mie frana de motor din timp mult mai mult.

Iar bujiile alea, sper sa fie o imperechere fericita cu aprinderea aia cu senzor hall.

a, da... vezi ca e prazilianca, de la Rio de Jiu, nu brazilianca, de la Rio de Janeiro biggrin.gif
marksman
QUOTE(dr_mKe @ 25 Jul 2014, 23:26)
Pentru că nu aș fi pus iridium pe o mașină cu carbelitor și nici BremboMax pe Civicul tău care mai mult stă decât rulează, pentru că au să rujinească-n parcare.

[...]
*


Au ruginit deja...
bucatzel
Las' ca le lustruiesc saptamana cealalta, mai ales ca tre' sa-i fac si o vizita lui marian, s-o verifice ca e demna de circulat pe drumurile patriei. Oricum, n-aveam de unde sa stiu acum un an ca o sa-i dau atata pauza la masina... si si daca as fi stiut, nu cred ca as fi cautat discuri mai proaste, ca nu cred ca ar fi fost o diferenta de pret atat de mare incat sa merite bataia de cap.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.