Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
corbex
Pardon! Pe Lastun aveam de 55 icon_mrgreen.gif
Shush

Aveai varianta hibrida ?
bucatzel
No, daca n-oi fi incredibil de mahmur sambata, poate ma primiti si pe mine la claca mai sus pomenita.
marian-j
Cu,maaare,drag de irima!
Stai sa vedem ce fac vecinii tai! wink.gif
G I M
Nea Mariane, mi se pare mie sau antigelul agregatului a facut mormoloci? 017.gif
marian-j
Sambata ce vine,draga mea leguma,va "avorta" si mormolocii! happy.gif
Primeste Rowe d-ala albastru ca cerneala! wink.gif
ArtVandelay
Butonul asta ce face? Pe jos iti baga caldura si pe sus iti scoate? blink.gif

[attachmentid=1627772540]
dr_mKe
Ala-i pentru cazul in care soferului ii put picioarele laugh.gif
marian-j
Doctoru' iara se tine de shotii! laugh.gif
Nu stiu sa-ti spun exact,colega ArtVandelay.Doar banuiesc.
Cand ma dumiresc,iti dau de stire.
Markos
QUOTE(ArtVandelay @ 15 Dec 2011, 00:54)
Butonul asta ce face? Pe jos iti baga caldura si pe sus iti scoate? blink.gif

[attachmentid=1627772540]
*


Baga aer la picioare atunci cand ragai.
argon
QUOTE(C a t a l i n @ 14 Dec 2011, 22:23)
Eee, departe de mine așa gânduri negre... voiam doar să spun că lui hargon i se potrivește mai mult un led verde, el e ecologist de fel, strânge tot felul de gunoaie. De aia detectorul hargonian ar trebui să aibă, zic eu, semnal vizual verde.

Asta nu înseamnă că mașina dumitale e un gunoi, nicică  trebuie sau merită să ajungă la hargon.
*



Pai vezi ca esti cam degeaba, adica meganu meu din 2005 cu jumate din km lui e un gunoi, si leguma nu e, hai ca esti logic de nu se poate.


PS: Marian, sa nu intelegi ca am zis ceva rau de masina ta, m-am legat de logica de 2 bani a unora care se trezesc vorbind aiurea.
C a t a l i n
Păi nu e nevoie de vreo deducție complicată pentru că oricine știe că tu asta strângi: gunoaie! o spune prețul, o spun imaginile, o spun postările tale.
Dodone
QUOTE(marian-j @ 14 Dec 2011, 21:20)

Neica Dodone,te lasai la urma,da' nu te superi matale pentru atata lucru! biggrin.gif
In primul rand, vreau sa-ti multumesc pentru "pila"! worship.gif
Ai avut dreptate!Loredan este un om de toata isprava!Finut,cu bun-simt si sfatos ca un bunic! Inca un om de nota 10+!!Sa nu-ti mai spun de seful de compartiment!Il stii matale,cel ce l-am cunoscut cand am fost la reno!Iata un nou motiv sa ma bucur ca am intrat inapoi in "tagma" posesorilor de renoaie! biggrin.gif
Toate cele bune iti doresc!
P.S.
Am fost si la zapciu sa-mi platesc biru'.
*


Cu placere, moncher. biggrin.gif
Pai, vorba unui forumist : "Ori suntem forumisti, ori nu mai suntem deloc !"

M-am uitat pe țâdula aia, cu care te-au jecmanit inainte de Craciun si nu mi-a venit sa cred blink.gif 4 (paatruu !!!) semnaturi, doamnelor si domnilor !!
Va dati seama cat c.acalau de bani platim fiecare dintre noi ca niste birocrati sa stea confortabil pe niste lefuri bunicele intr-un palat nou-nout si sa dea un aspect de legalitate la o treaba pentru care UE si (recent) Curtea Constitutionala au spus fara echivoc ca este ilegala. !
Kafka a trait vremuri elegante, cred ca si domnia sa ar fi uimit de ce se intampla acum in Romanica pitoreasca.
M.C.
Frate,intocmit,avizat,aprobat plus semnatura casierului!!! ohmy.gif doh.gif
Parca e pe vremea lui ceasca!
Dodone
Cei 3 care au semnat in partea de jos pot fi adusi in fata instantei (cel putin a celei de contencios administrativ, daca nu cea penala) , sa raspunda solidar cu institutia, pt. ilegalitatile comise. Asta daca avocatul cunoaste bine Contenciosul Administrativ...
Casiera n-are nicio vina ca mai exista. In vest treaba ei e preluata de mult de un ATM. Asa am platit eu in Germania o taxa la Primaria de unde am cumparat masina din semnatura.
argon
QUOTE(C a t a l i n @ 15 Dec 2011, 08:53)
Păi nu e nevoie de vreo deducție complicată pentru că oricine știe că tu asta strângi: gunoaie! o spune prețul, o spun imaginile, o spun postările tale.
*



Bine ma, cum vrei tu, va ca ai boala pe mine, de fapt pe oricine incearca sa-ti mai scoata fumurile de parlit imbogatit peste noapte.
M.C.
QUOTE(Dodone @ 15 Dec 2011, 11:20)
Casiera n-are nicio vina ca mai exista. In vest treaba ei e preluata de mult de un ATM.
*


Sau doar casiera.
Printeaza factura si platesti pe loc.
iulia_boris
off..ce de bani dusi pe apa sambetei. mad.gif incredibil.. cata hotie.. gun3.gif asta le-ar trebui hotilor! am un prieten care si-a adus un opel din germania si bag sama ca tot pe la suma asta se va opri..
hitman1234
QUOTE(argon @ 15 Dec 2011, 09:31)
fumurile de parlit imbogatit peste noapte.
*



vad ca ai adoptat limbajul elevat de la mcdonald's, daca nu stii sa faci caterinca de calitate,lasa pe altii...
marian-j
Usurel,mai baieti!
Haideti sa ne calmam! rolleyes.gif

<span class='edit'>15 Dec 2011, 12:04:</span>
Sa fiti voi sanatosi,mai oameni buni!
Chitanta aia e doar "varful aisbergului",ca sa zic asa! blush.gif
Pana sa fac cel de-al patrulea(!!) drum la Palatul Finantelor,adica cel de ieri seara cand am reusit in sfarsit sa achit nenorocita aia de taxa,am mai fost de inca trei ori pe acolo.
Prima data sa depun dosarul cu acte(o caruta de copii dupa civ,contract,brief-uri,legalizari,cereri,chitante,etc).
A doua zi am tras o fuga(inainte de a merge la lucru) sa-mi scot dosarul de la "aprobat".'tu-le muma-n tur de zapcii,trebuie sa iti dea aprobare ca sa poti sa dai biru' la visterie. mad.gif
Acea zi a fost una mai linistita la munca,asa ca m-am invoit doua ore ca imi platesc taxa.
Am ajuns iara la Finante,mi-am scos numar de ordine(suntem evropeni "automatizati",ce credeti voi!) si ma duc in sala de asteptare de la casierii.Acolo,o mare de oameni!Ma uit pe bon:254.Pe monitor apare numarul ce urma sa fie deservit:121!!!Sa pic jos!Din sase(6!!) casierii functionau doar doua!! asteapta nervos.gif
M-am uitat atent cam cat dura deservirea unui client:aprox 3-4min.N-ar fi fost mult dar inmultit cu numarul de persoane ce le aveam in fata...
Mi-am luat coada intre picioare si am plecat bombanind inapoi la lucru! mad.gif
Aseara am ajuns pe la ora 17 si un pic si pe la ora 18 aveam deja taxa platita.A fost "boierie" doar cu vreo 7 persoane in fata.Evident ca functiona doar o singura casierie! happy.gif
Dar ciudat:casieria era impartita in doua!La primul ghiseu era o tanti la care ii dadeai actele si incarca nush ce date intr-un calculator si apoi(printr-o fanta practicata in zidul ce despartea cele doua ghisee) ii dadea unei alte muieri actele si aia iti incasa banii si-ti elibera chitanta.Nu m-am prins de ce era nevoie de doua persoane acolo!
Bine,acuma ca sa nu fiu un carcotas vesnic nemultumit:cea de-a doua tantica avea un decolteu tare bine "mobilat".Dupa mintea mea,i-as fi pus impozit pe respiratie la cata-i "pepenii" avea! rolleyes.gif
kum
Hmmmm...nedumerire.gif
Deci sa inteleg ca doamna -j nu citeste pe-aici?
Care stiti ma numarul doamnei? Facem si noi un folos necuvenit acu' de sarbatori. radmasa.gif
bucatzel
De ce nu esti atent? Ne-o zis chiar el tongue.gif
QUOTE(marian-j @ 13 Dec 2011, 00:53)
33 PUI
*


xcss
radmasa.gif Parca suntem la Jocurile Paralimpice... Nenea Marian, fara suparare, da' mai da cu joarda...
marian-j
Alex,astampara-te!
Colega Romeo,io n-am venit sa-ti fac mizerie la matale in batatura!
Prin urmare,te-as ruga sa-mi lasi topicul in pace daca ti-e teama ca faci diabet.
Bravo,coane bucatzel!!Da-ma in gat!! tongue.gif
Poate reusesc sa-mi petrec Craciunul cu motanii prin pod!
Coane kum,cam cat ar trebui sa decartez ca sa pui batista pe tambal? rolleyes.gif
Alex4u
"Nu ma astampar nea mariane deloc ..."

Alex draga,daca ai chef sa te certi cu cineva exista alte moduri sa o faci.
Aci de fatza,cadem in penibil si numa' plictisim lumea.
Iti multumesc pentru intelegere.
Dodone
Din respect pentru conu' Marian, va rog tare mult sa va ciondaniti in privat, daca nu va puteti abtine. Nu crede ca merita asta sleep.gif .
Multumesc pentru intelegere.
corbex
QUOTE(marian-j @ 15 Dec 2011, 15:03)
Coane kum,cam cat ar trebui sa decartez ca sa pui batista pe tambal? rolleyes.gif
*


Cred ca-i scump. A lucrat numai ca capsunar I si capsunar emerit.
Laurentziu83
@Marian, antigelul din borcan nu arata cam urat? Eu il vad negru din poza.
MuciX
QUOTE(G I M @ 15 Dec 2011, 00:29)
Nea Mariane, mi se pare mie sau antigelul agregatului a facut mormoloci?  017.gif
*




QUOTE(marian-j @ 15 Dec 2011, 00:49)
Sambata ce vine,draga mea leguma,va "avorta" si mormolocii! happy.gif
Primeste Rowe d-ala albastru ca cerneala! wink.gif
*




smile.gif

Nea' Marian nu umbla cu "scursuri", nu umbla nici leguma, nu?
marian-j
Stie cineva pe unde se da drumul la antigelul din blocul motor la frontozoaica? unsure.gif
M-am tot uitat dar nu dibuiesc .
dr_mKe
Dap, desfaci jos la radiator, la asta nu-i nici un risc, ca n-are intercooler laugh.gif
marian-j
Sa fi vazut ce contrariat am fost cand am dat jos furtunul de la intercooler si al dreaq antigel nu voia sa curga pe acolo. laugh.gif
Dodone
Coane Mariene, ce zmău de cerneala de la rouă pui la lebădă ? De ce nu pui antigel Elf Glaceol verde, asa cum recomanda mamica ei ? huh.gif
dr_mKe
L-o fi șmanglit de la firobuze tongue.gif
Dodone
Nope, eu cred ca vrea sa-l fraiereasca vreun sofer de pe râmele Mergedes si sa-i de-a antigel de spritgel dă la alea... Coane, nu te lasa prostit !
marian-j
Mai nenea cu stetoscop,matale ai shpioni,sau cum?De unde naiba stii de antigelul de la Iveco? huh.gif
Si nu l-am șmanglit,daca vrei sa stii. tongue.gif
Mi-au oferit cehii 4 litri moca.Concentrat!E d-ala de se baga in motoarele astea noi,E4.
Coane Dodone,cat e kila de Glaceol d-ala?
M.C.
QUOTE(dr_mKe @ 16 Dec 2011, 00:20)
L-o fi șmanglit de la firobuze  tongue.gif
*


Fara suparare,ce-i ala firobuz bre? blink.gif intrebare.gif
Are vreo legatura cu LEDUL ? icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
dan22y
QUOTE(marian-j @ 15 Dec 2011, 23:33)
...cat e kila de Glaceol d-ala?
*


De la 20 ron in sus...
npleshea
Domnule Marian, frumoasa Laguna dar cam cu probleme. Vad ca aveti totusi grija de masini si asta e bine. Laguna pusa la punct o sa va mai fie de folos ani buni de acum inainte.
Dodone
QUOTE(marian-j @ 15 Dec 2011, 23:33)
Coane Dodone,cat e kila de Glaceol d-ala?
*


Scump, scump coane, scump... happy.gif . Da' la pretul la care faci rost matale, cred ca si eu as folosi cerneala din aia... rolleyes.gif
@M.C.
In Banat la troleibuz se zice firobuz. Sau "- Iau firu' pana la..."
tatabobu
QUOTE(M.C. @ 16 Dec 2011, 06:43)
Fara suparare,ce-i ala firobuz bre? blink.gif  intrebare.gif
*



user posted image
corbex
De la asta ciordesti 3-4 l de antigel fara sa se cunoasca.
Dodone
Oameni buni, numa' la furaciune va sta gandul mad.gif . Omu' a scris clar ca e protocol.
npleshea
Pai asa s-au invatat, ca daca poti sa furi atunci o sa faci si bani si esti si smecher.
Dodone
Sa nu luam prea in serios unele afirmatii pe topicul acesta, ca apoi iar se incinta spiritele si trebuie sa faca conu' Marian curatenie tongue.gif .
bucatzel
QUOTE(tatabobu @ 16 Dec 2011, 10:24)
user posted image
*



Ala nu-i firobuz. Ala e un troleu normal. Firobuzele adevarate sunt alb-violete tongue.gif

user posted image
tatabobu
Vad ca ala vestic e Skoda. Are cumva si TDI scris pe spate? 04.gif
corbex
Nu, dar numai asta foloseste Glaceol autentic, roz-violet.
Dodone
bucatzel, esti suuper tare ! worship.gif worship.gif
@tatabobu
Suurpriza: da, are si motor diesel. Cand se retrag in depou sau sunt avarii la liniile de curent, trec pe diesel.
marian-j
QUOTE(npleshea @ 16 Dec 2011, 08:09)
Domnule Marian, frumoasa Laguna dar cam cu probleme. Vad ca aveti totusi grija de masini si asta e bine. Laguna pusa la punct o sa va mai fie de folos ani buni de acum inainte.
*


Colega npleshea,am mai zis dar pentru matale mai repet ca nu ma doare tastatura. smile.gif
Laguna este o masina pe care am dat 1600 de euro.Pai e clar ca la banii astia nu puteam sa cumpar o masina prea buna.Pur si simplu,la asa putini bani nu prea ai ce pretentii sa emiti.Io zic multam ca e intreaga la caroserie si nu-i pocnita grav pe undeva,rugina inca nu-mi face probleme,scaunele sunt uzate dar inca sunt in stare buna,are cateva dotari ce-mi fac tare placuta viata la bordul ei,etc.
Eeee,ca voi mai baga inca o mie de euro(cel putin!) in ea,e foarte clar.Abia atunci as putea sa ma gandesc la faptul ca masina este pusa la punct.Acea mie nu o voi baga toata o data ci cu taraita(cum oi putea) dar nici n-am chef sa o tandalesc prea mult.Acuma o las un pic mai moale,ca trebuie sa termin inmatricularea si printre picaturi mai fac cate una alta.Saptamana ce vine iau leafa si ii schimb uleiul si filtrele de aer si de ulei.Dupa sarbatori trebuie neaparat sa ma ocup de distributie.Aia-mi sta ca un ghimpe in inima dar momentan nu dispun de suma necesara.
Pe langa chestiile mari ma mai ocup totusi si de detalii.
Chiar azi am mai rezolvat un amanunt ce ma "zgaria" la ochi. biggrin.gif
Imi lipsea plasticul ce mascheaza prinderea bratului stergator al lunetei.
[attachmentid=1627772744]
Privitor la antigel:am dat o tura prin magazine.Nu am gasit Glaceol.
Toti imi ofera ca si substituent ceva de la Total cu 80 ron/5l .
Pai daca tot il am pe asta de l-am primit moca,il bag in motor si mai vedem.De banii ce-i economisesc imi cumpar uleiul acela mai scump 5W.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.