Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
einstein1984
78 de locuri? la bucuresti s-ar numi maxi taxi la capacitatea aia.
cj98czh
vezi ca parca alea de 12m turcesti parca au mai putin ...

Da, oare de ce ii poluam noi topicul lui Marian ?



einstein1984
Alea de 12 m au 101 persoane, alea de 10.8 m au 94.....
Cand procentul de calatorii facute cu vehicule electrice la Cluj o fi cat ala de la Bucuresti (tramvai, metrou, troleibuz) sa ma suni si pe mine.
wolfin
nu % de calatori e problema ...

ci milionul ala de masini aflate in fiecare zi in trafic.

sunt curios cum ar arata clujul cu 1.5 mil masini in trafic zilnic. tongue.gif sau brasovul..ca doar sunt mai mari ca suprafata ca bucurestiul. tongue.gif
v ati plange cu lacrimi de elefant
einstein1984
ma refer ca clujenii se simt miezul ca au cateva zeci de autobuze electrice. care nu cara pasageri nici cat 10 tramvaie din bucuresti.... nu mai zic de 1200 de calatori intr-un metrou.
YRX
Ma scuzatz ca ma bag si eu.
Observ efervescenta asta cu autobuzele electrice. Nu sunt mai eficiente totusi troleibuzele? Ca am vazut autonomia aia de 100 de km, plus o gramada de mentenanta, statii de incarcare etc.
Asta daca vrem transport electric...
bgdrenault
Troleele presupun si o retea electrica specifica pe masura,
MuciX
Lojic. Modernizată infrastructura tramvaielor. Troleu in zona in care e mai potrivit decât tramvai, autobuze acolo unde nu poate ajunge niciunul dintre ele.
As mai adauga bilet unic pe toate mijloacele, sistemul de card folosit doar pentru abonamente, revenire la bilet cum e la metrou pentru restul, automate de bilete și hărți cu întreaga rețea de transport în toate stațiile.

17 Apr 2019, 08:58:
@bogdan ceva îmi dă impresia că e mai ușor de facut rețea de trolee decât de tramvai.
cj98czh
undeva la 35-40% din transportul comun se face cu troleibuz si tramvai ... primele noi, adica au vreo 1-2 ani + cele care vin/au venit deja ... vreo 50 ... tramvaiele sunt un mixt de nou cu vechi ...

Liniile de tramvai au fost refacute din temelie acyum vreo 5 ani .. de la stadiul de fundatie .. pana la linii noi care sa nu fie zgomotoase ..
bucatzel
No hai, puteti sa va gasiti alt topic de transportat comunul.
einstein1984
pai hai la jurnalul lui czh, ca f mandru de 24 de kilometri de linie de tramvai, cam cat braila.... Timisoara are peste 70.
cj98czh
sunt foarte mandru ... avand in vedere ca atat eu cat si consoarta folosim transportul in comun cam maxim 2 zile din 365 ... deci sunt direct interesat ..

tatabobu
Ar trebui sa fii interesat. Aia care-l folosesc nu-s pe strada in masina, te ajuta direct.
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 16 Apr 2019, 18:39)
La Cluuuj au Mercedesuri electrice  laugh.gif
*


O iesit doctoru' din cochilie. smile.gif


Dopul S iese din oras. Pleaca in Fagarasi.
bion
Cam multi i smile.gif
einstein1984
ii ajung 2 plinuri pana acolo?
bion
Daca merge singur
Dodone
QUOTE(einstein1984 @ 9 Apr 2019, 07:13)
din pacate venind cu treaba, nici cu marian nu apuc sa ma vad la un cico. ori stau de dimineata pana seara, ori cand ies de la uzina tot cu furniozrii ma duc la masa. Mai rara sa apu si timp de relache ca sa punem de meeting. Dar cand o fi cazul anunt smile.gif
*


Bhhei, vrei și io! Dați si mie un țing.
marian-j
Stai linistit! Daca va fi sa fie, bat clopotele!
Din pacate, neica einstein are multe pe cap in clipa de fata.
Asteptam sa se mai degajeze si vedem dupa aia cu sta treaba. N-or intrat zilele-n sac. smile.gif

QUOTE(bion @ 17 Apr 2019, 23:57)
Cam multi i smile.gif
*


Mai bine sa prisoseasca, decat sa lipseasca. tongue.gif
Io ma refeream la munti, nu la localitate, carcotasule!

QUOTE(einstein1984 @ 18 Apr 2019, 08:12)
ii ajung 2 plinuri pana acolo?
*


Mah, nu-s sigur. S-ar putea sa nu ajunga, dar merem pe un drum cu benzinarii dese.
Io mi-s doar pasager in semi-masina aia. De condus, o va conduce nevasta. Dumneaei n-are trairi cu consumul. Io, nici atat. Mai bem o cafea, mai facem un plin. Nu-i stres. happy.gif
L.E.
Mai degraba mi-as face griji de radare, nu de acul litrometrului.

QUOTE(bion @ 18 Apr 2019, 10:45)
Daca merge singur
*


Nu, nu merg singur. In plus, o sa avem si bagaje. Inclusiv o roata de rezerva, ca io n-a incredere in kktul ala de kit de pana cu care am cumparat cocia.
bion
Si muntii aia se zgrie fara i😀
cristio_79
QUOTE(cj98czh @ 17 Apr 2019, 10:05)
undeva la 35-40% din transportul comun se face cu troleibuz si tramvai ... primele noi, adica au vreo 1-2 ani + cele care vin/au venit deja ... vreo 50 ... tramvaiele sunt un mixt de nou cu vechi ...

Liniile de tramvai au fost refacute din temelie acyum vreo 5 ani .. de la stadiul de fundatie .. pana la linii noi care sa nu fie zgomotoase ..
*


La Constanta am scapat de grijile astea. Liniile de tramvai si toata infrastructura electrica pentru tramvaie si troleibuze a fost dezafectata, tramvaiele si troleibuzele taiate. Nici nu s-au achitat rablele cumparate de drogatul sef dupa numele sau dintr-o fundatura ex-sovietica si ne-am trezit bagati in datorii pe ani de zile de actualul. Deh, fondurile europene nu mergeau praduite cum doreau ei. Dar ne plimbam cu diesele Isuzu turcesti. Multumim pesedeului si votantilor lor, fmcc.
marian-j
Urs cu dop.
[attachmentid=1628103673]
cj98czh
frumoase ambele smile.gif

Marian cred ca doamna ta ar trebui sa ia ursul un pic la dezmortit ...
Victorine
Epic!
b06fcn
QUOTE(marian-j @ 21 Apr 2019, 20:13)
Urs cu dop.
[attachmentid=1628103673]
*



Leguma mea fosta nu a fost?
MuciX
Decât o milfă.
marian-j
QUOTE(cristio_79 @ 19 Apr 2019, 23:51)
La Constanta am scapat de grijile astea. Liniile de tramvai si toata infrastructura electrica pentru tramvaie si troleibuze a fost dezafectata, tramvaiele si troleibuzele taiate. Nici nu s-au achitat rablele cumparate de drogatul sef dupa numele sau dintr-o fundatura ex-sovietica si ne-am trezit bagati in datorii pe ani de zile de actualul. Deh, fondurile europene nu mergeau praduite cum doreau ei. Dar ne plimbam cu diesele Isuzu turcesti. Multumim pesedeului si votantilor lor, fmcc.
*


Deci se poate si mai rau.
Sa fie clar, nu ma bucur de raul altuia, coane cristio!

Se lucreaza de zor la infrastructura electrica la mine in urbe. Cu toate metehnele specifice. Dacalari de termeni de executie, balbaieli, etc. Cu toate acestea, tramvaiele reconstruite incep sa sa se miste din ce in ce mai bine, troleibuzele Skoda se dovedesc a fi foarte fiabile si Mercedesurile de 18 metri isi fac treaba discret si eficient, Alaturi de cele "scurte", Conecto O 345, lumea se misca mai bine in Timisoara. Evident ca suntem departe de un sistem de transport public " ca afara", dar vad ca se fac eforturi in acest sens. Trag nadejde sa fie si mai bine.

<span class='edit'>21 Apr 2019, 22:47:</span>
Nu, clujene! Doamna j a stat pe posteriorul din dotare. La fel si eu. Motorul ala a fost refacut din temelii. Nu-i de joaca cu el. Inca! Ne-am multumit sa il auzim cum suna. Suficient! wub.gif
QUOTE(Victorine @ 21 Apr 2019, 21:17)
Epic!
*


Sa vezi ce fain sunau 10 cilindri azi dimineata. wink.gif

QUOTE(b06fcn @ 21 Apr 2019, 21:39)
Leguma mea fosta nu a fost?
*


A fost! Descrisa si laudata. smile.gif
marian-j
QUOTE(einstein1984 @ 18 Apr 2019, 08:12)
ii ajung 2 plinuri pana acolo?
*


Au ajuns! Una peste alta, 9,5% afara. Onorabil!
Imi permit sa fac niste precizari. La dus, am prins un blocaj la iesirea de pe autostrada, la Sibiu. 5,2 km parcursi in doua ore! Am zis ca-mi creapa ceva in creier! mad.gif
La intors, s-a abuzat oleaca de pedala din dreapta. Prefer sa nu ofer amanunte, dar e fun rau de tot dopul! Io cred ca masinuta S a fost gandita din start sa fie "ilegala". N-ai cum sa mergi legal cu ea. N-ai cum! Se roaga de tine sa-i dai pedala! Cand incepe sa fluiere compresorul, parca auzi cantecul de sirena.
M-am mutat in leguma. Aia e grea si silentiosa.


QUOTE(cj98czh @ 21 Apr 2019, 21:16)
Marian cred ca doamna ta ar trebui sa ia ursul un pic la dezmortit ...
*


Ba, doamna-j, sa stea pe fundul ei!
S-a obisnuit cu S-ul ei isteric. Nu se potriveste.
Ursul are un motor mare si greu, refacut din temelii. Nu avea rodajul facut. S-a bagat o caruta de bani in motorul ala! Cum sa dai un asemenea motor pe mana unei muieri?! Neah!
marian-j
Urs cu garnitura de leguma si sushi.
[attachmentid=1628103889]

25 Apr 2019, 23:55:
Bai, fratilor, cum reverbera coloana de evacuare a celor 6 cilindri la mine in hala, te ungea pe suflet! Canta dihania aia de motor ca un Stradivarius! Dar nu la relantiu. Motorul inca mai trebe sa se rodeze. Dar cand ii dai ture, blocul ala imens de fonta isi ia in brate vilbrochenul. De acolo incepe poezia. wub.gif
Dodone
Coane Mariene, trebuia să te faci scriitor. Nu mă satur să citesc toipcul. Dar, nu e târziu să iei peniță în mână. Sau tasta la butonat.
YRX
Nu i-ai dat si tu revenire, sa simta si el exigenta autoritatilor... biggrin.gif
einstein1984
sa se simta ca in Germania, nu?
MuciX
Pana nu reuseste tatal meu sa o radieze din RO, va ramane cu numerele alea, deci ITP la AR/TM. Sincer, ma simt cam ciudat cu ea pe strazi, parca se uita lumea lung la mine.

Ieri am dat de un cuplu mai in varsta care se plimbau cu un Audi 80 Variant, intr-un verde foarte similar. Dar masina lor arata muuult mai bine. Ne-am salutat si ne-am vazut de drum.
pishky
asa, ca batraneii
MuciX
Era zona cu limita la 80, se lucreaza acolo, nu aveam cum sa le arat cum suna a mea.
marian-j
QUOTE(Dodone @ 26 Apr 2019, 12:05)
Coane Mariene, trebuia să te faci scriitor. Nu mă satur să citesc toipcul. Dar, nu e târziu să iei peniță în mână. Sau tasta la butonat.
*


Te-am sunat, dar cred ca erai la datorie. Persoana apelata...

QUOTE(YRX @ 26 Apr 2019, 14:00)
Nu i-ai dat si tu revenire, sa simta si el exigenta autoritatilor...  biggrin.gif
*


Poftim?
Mai degraba imi respingeam cupeul din dotare! smile.gif
Dodone
QUOTE(YRX @ 26 Apr 2019, 13:00)
Nu i-ai dat si tu revenire, sa simta si el exigenta autoritatilor...  biggrin.gif
*


Nu prea are cum. Eu schimb orice piesă care îmi pare că începe să fie uzată. O fi barja mea din 1998, dar trec ITP la orice stație din Românica, 24/7.
Cât despre exigența autorităților, o simt ori de câte ori dau o amendă, rețin un certificat de inmatriculare și plăcuțele aferente, un permis de conducere, întocmesc un dosar penal, o imobilizare cu încătușare. Îmi ajunge... biggrin.gif
bion
Esti cap de creta?
Dodone
Nu, dă ghips, printre altele. Și organ dă cercetare penală.
bion
Ajham, procusecu rolleyes.gif
Inima partidului care bate, bate, bate biggrin.gif
Dormi cu poza lui lck sub perna biggrin.gif
Pliz scoate mizeria aia cu republika banat.
marian-j
Doctore, hai sa nu sarim calul. Usurel.
Ma stiu cu colegul Dodone de cca 10 ani.
Te asigur ca il evaluezi gresit!
Atata zic!
bion
Posibil si bine ar fi.Cinste lui. up.gif Io am dat portretul robot al procu.
Sper sa il intalnesc.
PS Dar de aia cu republika nu il iert. sad.gif
Dodone
Coane Mariene, îți poluez o țâră topicul, da' nu mă pot abține. Te rog să mă ierți.
Spunea cineva că cine își uită istoria, să fie osândit s-o retrăiască. Mai gugăliți, să înțelegeți de ce au fost nevoiți bănățenii să proclame Republica Banat. Sigur nu v-a spus de asta niciun profesor de istorie, subiectul fost dintotdeauna tabú.
gabize
Doar că-i spunea Republica Bănățeană și a fost o încercare de alipire a Banatului la Ungaria. A fost însă dejucată această inițiativă a lui Otto Roth prin neașteptata mobilizare a românilor care s-au coalizat atât în Timișoara, cât și în Arad.
Dar, vorba ta, nu e aici locul...
AR-18-MOS
Bion a trăit live vremurile acelea, din postura de proaspăt pensionar. icon_mrgreen.gif
bion
Si batea la ovreii unguri bolsevici a lui Kuhn biggrin.gif
Dar sa lasam topicul lui Marean in pace . Aicea e vorba de limourile lui si ale jupanesei.
Io tot ii fur jantele la frantuzoaica. wub.gif
PS Glad imi era unchi de var dupa matusa.
gabize
QUOTE(AR-18-MOS @ 7 May 2019, 12:30)
Bion a trăit live vremurile acelea, din postura de proaspăt pensionar. icon_mrgreen.gif
*


De fapt regiunea, inițial, s-a numit Bionat, de la întemeietorul ei, Bion. Ulterior a devenit Banat.
Da' mă opresc aici, să nu ajung și eu banat, da' cu literă mică... tongue.gif
marian-j
QUOTE(bion @ 7 May 2019, 00:19)
Posibil si bine ar fi.Cinste lui. up.gif  Io am dat portretul robot al procu.
Sper sa il intalnesc.
PS Dar de aia  cu republika nu il iert.  sad.gif
*


Eu am evaluat discutia per se, doctore!
Prin urmare, aproape ai reusit sa jignesti un om pe care nu il cunosti.
Norocul face ca Dodone e un om fain si foarte atent la detalii. Nu s-a inflamat.
Stai ca vine vara! Iesim la o bere si ne judecam in particoler! smile.gif
Mie mi se rupe de republika voastra.
bion
Ca sa incheiem subectu degenerat. Io fac urat de tot cand e vorba de militieni, politisti, servicii, procurori, judecatori, apvisti. Si la perioada tulbure f. de kkt din Banat 1918-1919 sunt sensibilos ca o domnisoara la banane rascoapte.Asa ca scuze colegului care a intrat in malaxor a priori smile.gif
Pazea la roti. wub.gif
marian-j
QUOTE(bion @ 7 May 2019, 12:38)


Io tot ii fur jantele la frantuzoaica. wub.gif

*


Bai, nene, m-ai omorat cu jantele alea! Ai facut o pasiune, bag sama!
Da, is misto, si mie imi plac. Celsium, asa le cheama. Se pot gasi si pe 17", ca sa incapa sub mexincanca. Necazul e ca nu se potrivesc la prinderi. Nu te gandi la flanse de adaptare, ca te trantesc la itp! nono.gif

7 May 2019, 23:00:
QUOTE(bion @ 7 May 2019, 22:37)
Ca sa incheiem subectu degenerat. Io fac urat de tot cand e vorba de militieni, politisti, servicii, procurori, judecatori, apvisti. Si la perioada tulbure f. de kkt din Banat 1918-1919 sunt sensibilos ca o  domnisoara la banane rascoapte.Asa ca scuze  colegului care a intrat in malaxor a priori smile.gif
Pazea la roti.  wub.gif
*


Stiu ca faci urat! Am vazut-o si pe aia data cu manta, vizavi de banana rascoapta a lui Sven.
Iti multumesc ca-mi faci pe pe plac. smile.gif
Prin urmare, punem batista pe tambal.
Ce ramane in picioare din toata povestea asta, este invitatia mea la o bere!
La mine acasa, sau unde vreti voi. Bun asa? rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.