Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
einstein1984
cata invide pe uniii bai nene si cat de acrii pot fi strugurii de la benzina....
mars
QUOTE(argon @ 6 Sep 2018, 12:56)
M-am dat cu leguma doi zero te, dar 170 de cai, și nu m-am impresionat deloc, puterea cam la fel cu dci, dar cuplul substanțial mai mic și consum cu 50% mai mare. Poate cea de 205 cai e mai ok, dar prefer cuplu de tractor, să meargă de la 1700 rpm ca trenul.
*



Dar tu esti constient ca 2.0T 170 BVA presteaza ceva mai bine decat a ta, nu? Nu cu mult, dar mai bine, cel putin in reprize.
pishky
m-am dat cu doite ocazional, si dincolo de consum (unde nici doideceii nu exceleaza) nu vad absolut nici o broblema.
urban si doideceiiul meu (si urban constanta de septembrie fara turisti si temperaturi extreme adica) se invarte in jurul lui 10%, deci 12 de la doite nu prea ma sperie.
daca dati citate de la colegu de bucuresti du doidieselul de 130 cp care scaote 8 urban sau cat scoate el n-aveti decat. eu in jurul lui 10 vad pe bord - 8 - 12 ca sa fiu mai precis - strict urban.
Extraurban , mers ca bunelu` se apropie si de 5% dar tre sa fie la 4 dimineata, cand nu e nimeni si sa merg in jurul lui 90 kmP/h, pe drum relativ plat (nu dealuri, vai, etc) si sa fiu doar eu si duba de paine pe drum (nici macar domnu agent cu radarul).
Singurul dezabantaj la cupeu - ar putea fi usile fara rama la geam - iarna sau la zgomot, dar asta tine de fiecare.
Oricum - ca masina e ce trebuie. comboul motor / cutie mi se pare exceptional.

nea marian are o varsta, respectabila (multi inainte), si nu face :tuning", dar motorul ala merge impins bini di tat.

https://www.youtube.com/watch?v=PYCmyrW2PNQ&t=624s
AndreiMR
Să o stăpânești sănătos! Mini Cooper S și Laguna Coupe, ăsta da "garaj" cu stil. Și ambele cu motoare corespunzătoare biggrin.gif
argon
Mariane, te-a făcut tractoristu de CT batran ohmy.gif
Laurentziu83
QUOTE(marksman @ 6 Sep 2018, 14:13)
Oare nu baga Dacia 2.0T pe Duster? biggrin.gif
*


Condu unul pe o autostrada gen A2 unde topai la poduri si iti transpira mainile pe volan si ai sa intelegi de ce 110 CP pe masina aia sunt arhisuficienti. Asa ma intrebam si eu de ce n-au pus macar 1.9 dci, dar dupa drumul ala m-am lamurit.

Motor 2.0, dar fara T, gasesti la rusi o groaza.
psychoo
Shhhhh, lumea zice ca alea sunt masini...
marian-j
Bah, esteti bolunzi la cap!
Atatea felicitari nu am primit nici cand m-am insurat!
Nu zic nu, ma simpt flatat dar uameni buni: mi-am luat o traoca reno batrana de un deceniu! Si lovita in bot pe deasupra!
Va multumesc frumos!
Is tare obosit, dar iau la rand spusele voastre.

[quote=einstein1984,6 Sep 2018, 06:50]Pai bine Marian, nu puteai sa dai si tu un sms cu vinu sa-ti zic ce si cum?
Multi kmp fara probleme.
P.S. cand vin la timisoara musai trebuie sa gasesc timp sa-ti fac cinste cu o cafea, macar leguma sa o vad daca nu miniul.
*

[/quote]
Coane einsteine, cand am avut actele masinii in mana, primul gand a fost sa te sun! Apoi m-am razgandit. Mi-a fost rusine sa te mai deranjez iarasi. blush.gif
Doua zile la rand m-ai asistat cand mi-am refacut directia la leguma verde! Atatea informatii cate me-ai oferit, nu cred ca au nici servisurile reno!
Spusele dumitale, precum si sfaturile clujeanului, m-au ajutat sa ii fac la aia verde o directie brici! Nu am pretentia sa zic ca e ca una 9 oem, dar nici departe nu-i. smile.gif
Asadar, d-aia nu mi-am permis sa te mai deranjez. Pur si simplu mi-o fo' jena! blush.gif
Multumesc pentru gandul bun!
Daca te afli pe la mine prin urbe, iti pun tot parcul din dotare la dispozitie. Mai putin Leguma verde.
Se pare ca la aia am deja client. Ar fi posibil sa se aplice proverbul care zice vaca buna se vinde din grajd si nu mai trebe dusa la targ.


[quote=cristic1982,6 Sep 2018, 05:04]Frumoasă mașină, iar motorul este pe măsură. Să o volanești cu plăcere câți mai mulți km.
*

[/quote]
Multam fain, Cristi! Asa am sa fac!

[quote=mars,6 Sep 2018, 06:18]wub.gif
*

[/quote]
Dejaba mustacesti, ma!
Tu ai fost catalizatorul!
Nu comentez despre motor si cv. Ma refer la coaja in sine!
Cand mi-am trantit fundul pe scaunul masinii tale, era deja hotararea luata!
Ma rog, a durat oleaca. A trebuit sa imi termin casa, sa o izolez, sa o bapesc si p-afara, etc. Aveam oarice bani stransi sa imi fac automatizari la porti, sa pun oleaca de gazon, sa imi nivelez curtea, etc. Eh, dar mai da-le in ma-sa de amenajari! Cred ca este momentul sa ma ocup si de mine!
Tonul l-a dat nevasta-mea! Citez: bah, barbate, ne tot spetim cu casa asta, dar noi nu ne mai bucuram oleca si de viata?
Peste o saptamana aveam S-ul in curte.
Dupa cca 3 luni, a aparut si cupeul.

[quote=b06fcn,6 Sep 2018, 06:39]up.gif
*

[/quote]
10X, doc! biggrin.gif

[quote=cj98czh,6 Sep 2018, 07:08]Halatu? cat a fost halatu ?

Km in bord cati zice ca are ?
*

[/quote]
5800 oiro la Tg Mures. In curte, cu numere rosii a ajuns undeva in jur de 6k.
Cu inmatriculare, numere preferentiale, rca, etc cred ca sare in 6300. Gume noi si schimbat ulei si filtre, sar binisor de 7000.
Km pe bord? 170k, luat rotund.

[quote=marksman,6 Sep 2018, 07:15]Multi kmp fara probleme! Daca-i gata concediu' poate vin maine sa o vad live
*

[/quote]
Multumesc frumos, marksmane!
E gata concediul!
Haida!

[quote=Victorine,6 Sep 2018, 07:35]Si io vreau sa o vad pe viu! Tre s-o uzi  smile.gif
*

[/quote]
Bi mai ghest!
Tu alegi locatia si io ud!

[quote=einstein1984,6 Sep 2018, 08:09]poti deja sa-ti iei actiuni la petrom, la cat consuma astta cu miniul iti produci singur dividende.
*

[/quote]
Mdeah. Coane einstein, tie iti acord circumstante atenuante. Se pare ca nu ai fost atent cand vorbeam despre Mini.
Cand am luat-o, stiam clar ca masinuta aia bea la benzina cum bea bou' apa, cu vadra! Si io, si muierea mea am lins la forumuri o saptamna intreaga! Daca era oem, trebuia sa suga cam 12-13/ % in oras. S-a nimerit ca S-ul sa fie tunat undeva la cca 200 de cai. Pai caii aia in plus ce sa manance? Ovaz si aier? Ntz! Papa benzina, si oxigenul aferent! 18, ba chiar 19 litri% in oras.
Surprinzator, pe afara(autostrada, drumuri nationale, si localitati) a scos o medie fuarte onorabila de 8,4 litri de la plin la plin.
Dar cum mere ragalia aia mica, te scapi in izmene! Rupe asfaltul sub ia, jur!! wub.gif
Cupeul a scos o medie de 9,1 cand am adus-o de la Tg Mures. Dar nu cunosteam masina, am si repezit-o pe autostrada undeva aproape de 180, coloane infernale de tiruri, etc. Alaltaieri i-am facu plinul si am resetat contoarele. Bordul indica 10, 4 cu o viteza medie ce cca 30 km/h.
Ca sa concluzionez, ultimul aspect care ne-a interesat cand na-am cumparat tigaile(retine, ultimul!) a fost consumul.
Daca ne doream sa facem economii, ne luam doo Clio dizel si incheiam balciul!

[quote=bogdanbiciusca,6 Sep 2018, 08:19]Dinte albastru, cica..........

Multi km cu placere.

Dar ce e cu masinile din Germania, de ziceai ca ruginesc, e luata din zona marina?
*

[/quote]
Multumesc, Bogdane!
Cu "dinte albastru" este o poveste destul de amuzanta. Inclusiv sigla este de acolo. Da un sarci pe gogu si ai sa te convingi. happy.gif

[quote=cj98czh,6 Sep 2018, 09:03]Numerele de Zoll nu sunt din zona marina ..
*

[/quote]

Nu, sunt de Nurenberg. nici o taina cu zona maritima.
[quote=madhorsefuzzy,6 Sep 2018, 09:22]Era vorba de Leguma 1 nu de 3.
*

[/quote]
Da, asa este!

[quote=MuciX,6 Sep 2018, 09:35]Exact. Iar D este regina ruginii, se da mult cu sare iarna. Moartea tablei.
*

[/quote]
Corect!
Laguna verde a venit din Hanovra! Zona portuara+ sarea de pe drumuri isi spun cuvantul. Adaugand si varsta masinii(bj 1999) este de inteles de ce a pushcat rugina in arcul aripii posterioare stg. Si ca a pushcat in aripa nu ar fi bai, dar zona afectata este direct legata de oala telescopului. Eh, acolo ii necaz! Cupola telescopului este o zona intens supusa la solicitari de tot felul. Prin urmare, tabla din zona respectiva este puternic obosita, iar rugina isi va gasi rapid drum prin ea. Si daca apare prima coroziune strapunsa, ceau! Masina pleaca direct la schrott!
Sa repari zona respectiva ( s-o repari, nu sa o carpacesti! ) costa cat nu face toata troaca.
Nu va spun povesti! La fostul meu rechin am decupat oalele telesoapelor posterioare, mi-am facut tipare din lemn, si am ambutisat manual tabla de 2mm. Dupa cca 3 zile aveam oalele gata de sudat inapoi pe masina. In schimb nu mai aveam fo doo unghii, nervii imi erau pe moatze, iar buricele deshtelor imi erau ferfenita!
Mucise, cred ca tu pricepi cel mai bine ce vreau sa zic.

[quote=Flatron,6 Sep 2018, 09:41]Pff, ne-ai uns pe toți cu asta.

Mă înscriu și eu printre cei care vor să o vadă. Când ne dai o tură?
*

[/quote]
Ma bucur ca v-am gresat!
Cand va dau? Cand vrea sistemul vostru muschiular!
Dati un semn, si vin!

[quote=cj98czh,6 Sep 2018, 09:52]De aia vad in DE masini vechi fara gram de rugina ...
*

[/quote]
Bade, cand neamtu vede rugina pe troaca lui, auf wiedersen! Los schrott!

[quote=bogdanbiciusca,6 Sep 2018, 09:53]De aia veche intrebam. Care e explicatia?
*

[/quote]

Ai capatat-o, da?
[quote=cj98czh,6 Sep 2018, 09:56]poate 20 de ani de la data fabricatiei ...
*

[/quote]

Da!
[quote=MuciX,6 Sep 2018, 10:13]Oare prima leguma a lui marian ce varsta o avea? :nedumrerire:
Nici pisoiul nu a scapat mai ieftin. Bine, astea si-au dus traiul mai mult pe la noi. Sa nu mai spunem ca depinde si de zona. La munte viata masinilor e mult mai grea.
*

[/quote]
Repet: 1999.
Pisoiul e din '95. Normal sa fie si mai necajit.

[quote=Raduchu,6 Sep 2018, 10:55]Zeama campionilor aka zeama tractoarelor, in schimb, Leguma lui Marian functioneaza pe zeama adevarata pentru o masina  .

Foarte faina masina, un motor adevarat + manuala =  wub.gif .
*

[/quote]
Multumesc, Raducule!

[quote=bion,6 Sep 2018, 11:30]Dar parca tot nu vad cati ani lumina  a parcurs si cat a fost in euroi.
J s-a clampit de la andropauza. Ii muare poola si isi ia inlocuitor aka masina sportizda.
o sa ma duc sa o vizionez El nu e ca altii sa tre sa te descalti cand vizitezi leguma  tongue.gif

*

[/quote]
A zis mai sus si km si banii.
Eh, is io clampit de mai multe! Iaca, adropauza mi-am carpit-o cu cupeul! Restul, cu medicamente! tongue.gif

[quote=cj98czh,6 Sep 2018, 11:37]radmasa.gif  radmasa.gif

Mah esti dus ..... acte iti mai trebuie ...
*

[/quote]

Are acte in regula, dar is cu dunga rosie!
La cate radiatii are in el, ma mir ca nu lumineaza noaptea pe strada!

[quote=cristic1982,6 Sep 2018, 12:16]Vorbește din experiența 
*

[/quote]

Ehe, nu stii tu ce bine e sa ai pe unu' cu experienta care sa te sfatuiasca la greu!
[quote=Laurentziu83,6 Sep 2018, 12:50]Offtopic: nea Mariane, te-am vazut prin Sighet, in traficul ala infernal din oras iar apoi prin Sapanta, cand cautai loc de parcare. Ma rog, eu eram pieton in ambele situatii, umblam dupa obiective turistice.
*

[/quote]
Si de ce nu m-ai tras de maneca, mah, belitule?!! mad.gif
Cu ce eram, cu Laguna sau cu citronelul gri?

[quote=marksman,6 Sep 2018, 13:13]Oare nu baga Dacia 2.0T pe Duster? biggrin.gif
*

[/quote]
laugh.gif

[quote=4x4,6 Sep 2018, 13:32]Unii din noi mai stiu sa si schimbe viteza, aparent posesorii de tractoare inca nu au evoluat aceasta aceasta abilitate.
*

[/quote]

04.gif
[quote=AR-18-MOS,6 Sep 2018, 13:41]El e șofer cu licență în bănci (citat din el), ce știi tu?
*

[/quote]
laugh.gif

[quote=pishky,6 Sep 2018, 13:57]sa stapanesti sanatos nea marian
*

[/quote]

Multam fain!
[quote=MuciX,6 Sep 2018, 15:10]coffee_spitsk.gif  Abia acum am citit. 

Hai ca m-ai facut sa rad cu voce radmasa.gif
*

[/quote]
+1! laugh.gif

[quote=argon,6 Sep 2018, 08:19]Felicitări !  Mă speriai că e de aia ce schimba singura iuțeala , dar nu e cazul, așa trebuie sa fie o mașină , cu 3 pedale. Păcat că merge pe combustibil de drujba , daca era pe zeama campionilor , ca a lu marsul , Gabi , și subsemnatul, era perfecta.

Daca e că a mea, poți să-i dai o cartelă la muiere sa o tina in poșetă, și când se suie sa o conducă , se mișcă scaunul pe toate directiile și oglinzile pe măsură ei, automat, deșteaptă chestie. Când gata de condus, și vrei tu, te simte cu cartela cealaltă și ți se face singura înapoi!
*

[/quote]
Bade, fiecare cu gustul lui!
Io nu mai sunt curios de sobe pe motorina.
Cv automata nu am avut nici o data, si nici nu-i duc dorul.
Da, si cupeul stie figuri d-alea cu scaunele. 3 memorii.
Chiar afost un episod amuzant la Tg Mures!
Unguru ii tot dadea inainte cu faruri dupa colt, cu 4control, cu parctronic, etc. Eh, si o vrut sa imi arate si cheiles go ala. La nevasta-mea in poseta erau actele masii si a doua cartela. Eh, m-a indepartat de masina si tot asteptam sa se inchida si sa isi plieza oglinzile. Canci, nu facea nimic droaga! Unguru se uita la masina ca curca-n craci. Io, la fel! Cocoana mea se tot invartea pe langa masina, fara sa stie ce voia unguru. Si odata ii pica fisa la moghior ember: duamnaaa, vreti sa veniti langa noi?! N-o apucat muierea sa faca cativa pasi, ca troaca a ragait scurt din clanson, si-o aprins toate lampile de semnalizare, si-o adunat oglinzile si s-o inchis, spre marea usurare a ungurasului.
bgdrenault
Stiam faza cu dintele albastru , numai ca suna...asa... poetic.Mai ales din gura dumitale.

Pare tare rau la mine ca pe 4 august nu mi-am facut timp sa te contactez, ca prea le spui cu foc. Statui pe la pensiunea Doria, fusei si pe la concert. Multe investitii trebuiesc si pe la voi, ca se darama vestigiile.
Multi km fara proibleme in continuare.
Pisoiul l-ai dat sau inca nu ?

bmwh548
S-o volanesti cu placere nea Mariane! Mergea un M3 langa Mini totusi tongue.gif
cj98czh
QUOTE(bmwh548 @ 7 Sep 2018, 12:41)
Mergea si un M3 RS langa Mini totusi tongue.gif
*



Mi-am permis sa te corectez eu ... nu putea un M3 fara RS sa stea langa Mini asa turbat smile.gif

Familia J se apuca de facut liniute de la semafor acuma .... smile.gif
MuciX
Putea un M3 cu CSL <3
bmwh548
Stie Mucix ce stie wub.gif
marian-j
Iti multumesc inca o data, Bogdane!
Pisoiul nu l-am pus in vanzare.
Cocoana mea nu vrea sa se desparta de el, si o pastram ca masina de backup, in caz ca una dintre troacele in uz pleaca la servis.
Madam-j ar fi renuntat totusi la pisic, dar cu conditia sa i-l dea lui MuciX, lui M.C. sau lu' doftoru' zalud de la Deva, aka la preteni. N-a fost sa fie, asa ca l-am tras frumos in curte la umbra si sta la odihna.
Si decat sa il pun in ziar si sa vina unul si altul sa ma bata la cap oferindu-mi cativa banuti pe el, am fost de acord cu muierea: ori il ia cineva care ii cunoaste valoarea reala, ori il tinem pentru noi. Il mai luam cand si cum la plimbare, sa nu se intepeneasca in curte.

7 Sep 2018, 12:53:
QUOTE(bmwh548 @ 7 Sep 2018, 11:41)
S-o volanesti cu placere nea Mariane! Mergea un M3 langa Mini totusi tongue.gif
*


Multam fain, coane! smile.gif
M? Te-ai bolunzit la cap? Pai nu-mi ajunge in curte o tigaie cu cozi de matura in loc de telescoape si arcuri ca de vagon de tren?! Mai imi trebuia una?! mellow.gif
Lasa sa imi ramana mie rinichii la locul lor in Leguma cupe, decat sa imi cada in izmene cu un em! wink.gif


7 Sep 2018, 12:56:
QUOTE(cj98czh @ 7 Sep 2018, 11:44)
[...]

Familia J se apuca de facut liniute de la semafor acuma .... smile.gif
*


Alt defect si clujanu'! laugh.gif
madhorsefuzzy
Eu pariez pe Madam-j cu S-ul. biggrin.gif
marian-j
QUOTE(argon @ 6 Sep 2018, 12:56)
M-am dat cu leguma doi zero te, dar 170 de cai, și nu m-am impresionat deloc, puterea cam la fel cu dci, dar cuplul substanțial mai mic și consum cu 50% mai mare. Poate cea de 205 cai e mai ok, dar prefer cuplu de tractor, să meargă de la 1700 rpm ca trenul.
*


Avem cerinte diferite de la troace, fratili meu!
Tie iti place cu dihania aia cat un dric de ti-o luasi? Sa fii sanatos!Da-te cu ea pana ii sar rotile, ca nu-ti am treaba!
Io vreau cu benzina, na! Probleme?!

QUOTE(pishky @ 6 Sep 2018, 18:20)
[...]
Singurul dezabantaj la cupeu  - ar putea fi usile fara rama la geam - iarna sau la zgomot, dar asta tine de fiecare.
Oricum - ca masina e ce trebuie. comboul motor / cutie mi se pare exceptional.

nea marian are o varsta, respectabila (multi inainte),  si nu face :tuning", dar motorul ala merge impins bini di tat.

https://www.youtube.com/watch?v=PYCmyrW2PNQ&t=624s
*


Tocmai acel dezavantaj ca nu am corniere la geamuri ma coafeaza pe mine la maxim! wub.gif
Momentan ma multumesc cu cate martoage am. Nu prea imi place mie sa imi bag botul peste ce o facut constructorul.
Lasa sa ma obisnuiesc intai cu utilaju', sa vad ce poate, sa vad cat ma tin pe mine oole sa folosesc din ce poate, samd.
Dar nu se stie, poate ma apuca vre-un pitic nervos si ii imping si cipul. happy.gif
Mai de mult, cand imi faceam io planuri, am vorbit cu fratili einstein si mi-a zis ca acel combo motor+cv de pe cupe este unul dintre cele mai reusite si mai fiabile ale frantuzoilor.
Deja pe doftoru'de la Deva il manca-n cwr sa isi ia si el un cupe d-asta! 04.gif

QUOTE(AndreiMR @ 6 Sep 2018, 18:49)
Să o stăpânești sănătos! Mini Cooper S și Laguna Coupe, ăsta da "garaj" cu stil. Și ambele cu motoare corespunzătoare  biggrin.gif
*



Multumesc, Andrei! smile.gif
QUOTE(argon @ 6 Sep 2018, 19:05)
Mariane, te-a făcut tractoristu de CT batran ohmy.gif
*


Nu m-a facut el, ci cnp-ul. blush.gif

<span class='edit'>7 Sep 2018, 13:26:</span>
QUOTE(madhorsefuzzy @ 7 Sep 2018, 13:15)
Eu pariez pe Madam-j cu S-ul. biggrin.gif
*


Si bine faci! up.gif
In plus, madam-j e si mai sonata ca mine! wacko.gif
einstein1984
da si tu VInul ca sunt curios ce si cum a fost masina. Daca nu vrei sa aflii nu-ti zic rezultatul smile.gif
bucatzel
Mno, asta fiind cu combustibilul corect, o sa vreau s-o pedalez odata si-odata...
bion
Inspectat fara drive test: OK smile.gif
marian-j
QUOTE(einstein1984 @ 7 Sep 2018, 14:04)
da si tu VInul ca sunt curios ce si cum a fost masina. Daca nu vrei sa aflii nu-ti zic rezultatul smile.gif
*


Oooooof, ca nu ma mai intrebai odata! post-336-1110552489.gif
VF1DTBG0640460308
worship.gif
Scrie tot ce gasesti! Mor de curios!

7 Sep 2018, 18:05:
QUOTE(bucatzel @ 7 Sep 2018, 14:08)
Mno, asta fiind cu combustibilul corect, o sa vreau s-o pedalez odata si-odata...
*


Cu drag! smile.gif

7 Sep 2018, 18:13:
QUOTE(bion @ 7 Sep 2018, 17:54)
Inspectat fara drive test: OK smile.gif
*


Nu te alinta! mad.gif
Ti-am zis sa o iei la alergat, dar ti-o fo' lene! Nu-mi baga mie vina!
In plus, nici nu te-am pus sa iti scuturi bocoancele cand te-ai suit in ea, da?!
marksman
QUOTE(bion @ 7 Sep 2018, 17:54)
Inspectat fara drive test: OK smile.gif
*




QUOTE(marian-j @ 7 Sep 2018, 18:01)
[...]
Ti-am zis sa o iei la alergat, dar ti-o fo' lene! Nu-mi baga mie vina!
In plus, nici nu te-am pus sa iti scuturi bocoancele cand te-ai suit in ea, da?!
*



Chiar, oare pisicile au inspectat-o? rolleyes.gif
bion
Io ii laud cazanu si Marean se ia de viata mia. unsure.gif
O iau io la o plimbare dar asa gen merg la job si retur sa pot sa o simtzesc pe Madam Macron. biggrin.gif
Daca nu tipa sau da peste maini vine si propiteru. biggrin.gif
PS Si pana nu are CASCO io nu ma ating de masina altuia. rolleyes.gif
argon
QUOTE(bion @ 7 Sep 2018, 19:56)
gen merg la job si retur

*



Șah in parc?
marian-j
Ba o punem si de o canasta, sau de un bridge scurt.

8 Sep 2018, 01:19:
QUOTE(marksman @ 7 Sep 2018, 18:30)
Chiar, oare pisicile au inspectat-o?  rolleyes.gif
*


Inca nu.

8 Sep 2018, 02:15:
QUOTE(bion @ 7 Sep 2018, 18:56)
Io ii laud cazanu si Marean se ia de viata mia. unsure.gif
  O iau io  la o plimbare dar asa gen merg la job si retur sa pot sa o simtzesc pe Madam Macron. biggrin.gif
Daca nu tipa sau da peste maini vine si propiteru. biggrin.gif 
PS Si pana nu are CASCO io nu ma ating de masina altuia. rolleyes.gif
*


Pai si nu ti-am laudat si io cotezul fauve?
Tu ma lauzi doar din vorbe. Io te-am laudat cu scule si aparate!
Daca iti ai grija de tigaie cum se cuvine, ti-o lasi mostenire la nepoti!
bion
LMA cetatene.
Io nu am cum sa te laud pe baza de aparate ca e mai greu biggrin.gif Tu cui lasi mostenire cazanele cool.gif
BTW. Acu dimi la rece nu mai scartaie smile.gif
bgdrenault
LA MULTI ANI!
marian-j
Iti multumesc frumos, Bogdane! smile.gif


QUOTE(bion @ 8 Sep 2018, 08:46)
LMA cetatene.
Io nu am cum sa te laud pe baza de aparate ca e mai greu biggrin.gif Tu cui lasi mostenire cazanele cool.gif
BTW. Acu dimi la rece nu mai scartaie  smile.gif
*


Multam fain, doctore! smile.gif
Aaaaa, nu, io nu am chef sa ajung in aparatele pe care le manuiesti matale! Doamne-feri, scuip in san! happy.gif
Cui las mostenire? Nimanui! Cand o fi sa dau coltu', nu-mi fac testament. Ii las pe cei ce vor alcatui masa succesorala sa-si scoata ochii unul altuia, ca cum fac corbii pe cadavru! icon_mrgreen.gif

Zici ca la rece nu mai chitaie? Noah, cred ca stiu care e baiul! Am intalnit aceiasi chestie la masina lu' socru-meu. La placa de presiune e baiul. Cred ca sunt obosite niturile ce fixeaza arcul-diafragma. La rece, niturile stau cuminti la locul lor. Posibil sa aiba si infime jocuri radiale, dar alea nu ne interesaza.
Eh, cand se incalzeste placa, niturile alea se dilata. Posibil sa se anuleze jocurile radiale, dar niturile se dilata si longitudinal(adica fix pe directiile de solicitari maxime, unde sunt cel mai obosite). Atentie, vorbim despre niste jocuri aproape inobservabile cu ochiul liber! Macsim cateva zecimi de mm. Noah, cand niturile "se lungesc" se intampla(zic io) urmatoarea chestie: calci pedala de ambreiaj, pui in miscare un lant cinematic hidro-asistat, si bagi rulmentul de presiune in dintii arcului placii de presiune. In limbaj de autobaza la arcu' ala ii zice "soare". Revin. Deci rulmentul se propteste tzapan in soare, dar acesta nu mai este fixat ferm la locului lui de catre nituri, datorita alungirii despre care vorbeam mai sus. Asadar, acesta va culisa in sus pe nituri, pana se propteste la loc in ciupercile niturilor, si abia apoi incepe sa isi faca treaba, adica sa salte placa propriu-zisa de pe discul de ambreiaj. Eh, io sunt de parere ca aia se aude: deplasarea soarelui pe nituri. Ai observat ca zgomotul se aude pe doar 1/2, hai 3/4 din cursa de debreiere, dupa care dispare cu desavarsire. La ambreiere, fix invers! Tace in prima parte a cursei, pentru ca sa reapara la finalul ei.
Trag nadejde ca ai inteles ce vreau sa zic. blush.gif

Asta cred eu ca se intampla. Mai departe, astept cu mare interes parerea specialistilor din reprezentata "masina poporului". smile.gif

<span class='edit'>8 Sep 2018, 14:13:</span>
Noah, babaietz, is suparat fleasca! mad.gif
Mi-o venit in cap sa gatesc o chestie ce am halit-o in concediu la Madaras.
Nu aveam toate ingredientele necesare acasa, asa ca am iesit la o scurta sesiune de cumparaturi pe la Kaufland si Auchan. Am adunat toate cele necesare, si roiu' acasa. Ajung la domicil, ma dau jos din masina si dau sa deschid poarta sa imi bag utilajul in curte. Ma opreste un vecin ce voia sa se uite la leguma. Vorbim oleaca, imi ureaza alea-ale si ne despartim. Ma indrept spre masina(venind din fata de data asta, deoarece in parcaraile magazinelor m-am suit in ea venind din spate) si vad ca ceva nu-i ok la oglinda din dreapta. Parca lipsea ceva. DA! Mi-a disparut capacul de sub oglinda!!! Cred ca am fost la un pas de un avc sever!! 022.gif death.gif
Sa pice singur, exclus!!! La fel, sa fi cumparat masina cu capacul lipsa. O ora intreaga m-am foit pe langa ea in Tg.Mures. Inclusiv am bagat-o pe o rigola la benzinarie sa ma asigur ca are 4control. Ii ditamai capacul, nu un capacel de ventil!!
Usca-i-s-ar mainile, si sa ii moara la intrare aluia de mi l-o furat si mi-o slutit troaca! 183.gif
In plm, circul de doar patru zile cu masina, si deja se fura de pe ea. In ritmul asta, in cateva luni, nu o sa mai adun din troaca nici macar de un Tuingo. plange.gif
Voiam sa ma apuc de gatit. Ma mai apuc o sula!!
Maxa ma imbat de draci!!!
Iaca! plange.gif
[attachmentid=1628092769]
P.S.
Is buzumenit de cap si las rusinea la o parte: coane einstein, cand ai matale timp,te poti uita daca capacul ala are cod de reper separat?
pcs
In primul rand felicitari pentru achizitie, dom' Marian. Cat priveste carcasa oglinzii, sunt baieti care au piese de L3 - vezi forumul dedicat.
Ma gandesc si la alt scenariu - daca nu aveai activata plierea automata, poate a atins-o cineva in parcare. Nu de alta, dar e o piesa destul de greu de vandut, nu scoti cine stie ce bani pe ea, iar in ceea ce priveste o completare - nu cred ca sunt atatea L3 prin Timisoara..
PS - Eram aproape sigur ca mai devreme sau mai tarziu vei pune mana pe o L3 benzina...
marian-j
Multam-fain, coane pcs! smile.gif
Zici ca erai matale destul de sigur ca ma voi lipi de o L3? Asa de usor sunt de "citit"?! biggrin.gif
Prima data cand am dat io ochii cu L3 cupe a fost acum fo 9 ani. Noua, in reprezentanta din Timisoara. M-am suit in masina, si nu imi mai venea sa ma dau jos! My Eleanor, vorba lu' Nicolaie Cushca! wub.gif
Apoi mi-au picat ochii pe pret. +30k oiro. Cu toata bunavointa, dar nu aveam de unde sa scot poala aia de bani nici daca imi vindeam organele. rolleyes.gif
Apoi am dat ochi cu a lu' marsu. Nu mai era 9, dar arata ca si cum ar fi fost! Un gri perlat superb, cu piele crem. Faina masina! Erau o gramada de masini in parcarea aia, dar cum faceam cum ma intorceam, tot pe cupeu' lu' mars imi picau ochii wub.gif
M-am si suit in masina, dar nu am fost curios sa o conduc. Io is satul de condus masinile altora, dat fiind jobul. M-am multumit, si mi-a fost destul, sa regasesc prima impresie. Din acel moment mi-a fost clar: ori o L3 cupe, ori raman cu batrana si credinciosa mea L1. smile.gif

Amu sa revin la necazul meu.
Dracu' s-o duca de pliere automata, ca mie nu mi-o trebuie! Inca nu stiu pe ce botoane sa apas, dar cu prima ocazie o dezactivez! Nu imi este necesara! La munca am locul meu de parcare. Suficient de lat si de lung incat sa pot sa parchez si un microbuz acolo. In parcarea aia mai stau doar cele doua masini ale colegilor mei. Asadar, daca imi gasesc masina atinsa in parcare stiu cui sa ii iau gatu' cu brishca! Acasa, imi bag masina in curte. Daca chiar ar fi necesar sa imi pliez oglinzile, o pot face din butoanele dedicate ca nu imi pica deshtele!
Mai zici matale ca acel capac putea fi atins din greseala si sa pice singur. Nu vad cum, coane! Uite, acum am fost in curte si am tras de cel al oglinzii din stanga. N-ai cum sa il scoti de la locul lui din greseala! Este fixat solid! Sa il fi atins cu masina(Doamne apara si pazeste!!) trebuia sa imi infunde mai intai usa. Sa ma fi atins cu oglinda o alta masina si sa imi rada capacul inferior, ar fi trebuit sa fie o masina cu oglinzile aflate la 96 de cm de sol(am masurat!).N-am vazut nici un Ferrari sau f-un McLaren prin parcarile pe unde am fost.Nu, io exclud acest scenariu. Insa ma macina paranoia si am scornit alte 2!
Poate vre-un destept o vrut sa umble la partea inferioara a oglinzii, nu a stiut cum sa declipseze capacul si i-a rupt clemele, Apoi a aflat cum se face si mi l-a ciordit pe al meu.
Saaaau, poate amaratul ala de capac este doar o victima colaterala! Poate ciorditorului nu-i trebuia capacul, ci oglinda cu totul, si nu a mai apucat sa o ia. Eh, ce zici, face sens ce zic?
Scuze, sunt lejer pilit, fierb de draci si este posibil sa fiu destul de incoerent. blush.gif
Da, L3 sunt destul de rare. La mine in urbe, din cate am vazut, le pot numara pe degetele de la o mana. L3 coupe? Nici macar unul!
Acuma nu stiu: oare oglinzile de cupe sunt la fel cu cele de pe hatch si break?
Daca ar fi la fel, posibil sa am o sansa sa imi reintregesc oglinda.
Astept sa vaz ce zice badea ainstainu.
mars
Vezi ca sunt pe OLX doua coupé-uri la dezmembrat wink.gif. Dar poate s-or potrivi de la celelalte variante de caroserie si gasesti mai usor.
marian-j
Multam tare fain, marsule!
argon
Io am dezactivat plierea automata, uzura inutilă, pot sa le pliez din butonul de pe ușă, sau de pe cartela cu apăsare lunga pe butonul de inchidere.. odată cu geamurile , dacă rămân deschise, și opserv după ce m-am dat jos.
mars
Ma vad nevoit sa fiu de acord cu argon. Trebuie sa beau o bere pentru asta radmasa.gif!
GBX
Opserv biggrin.gif
MuciX
Putea fi mai rau. Putea consuma ulei, sau ceva.
pcs
Locul meu de parcare e la strada, pe o fosta banda1, acum marcata ca acostament ( tip E85). De asta folosesc de 10 ani plierea automata ( se seteaza simplu, din calculatorul de bord ) pana acum n-am avut probleme ( afara de o scartaiala la cald a oglinzii din partea soferului ).
La scenariul cu " lovit in parcare " m-am gandit dupa ce am vazut o avarie asemanatoare la un Passat. Acum daca analizez mai bine, mecanismul de la L 3 este foarte flexibil, oglinda se da peste cap sau se pliaza foarte usor ( si se pune la fel de usor la loc ). Totusi, de ce ar lua cineva un capac din asta?

Cat priveste partea cu ghicitul era simplu - spuneai ca iti place confortul oferit de Lagune, sigur benzina ca te-ai saturat de diesel de la pisoi, L1 are niste ani - alegere logica L3 / L3 coupe , benzinar
MuciX
Păi in materie de mașini, el nu suferă 2 lucruri: diesel și Ford.
argon
Normal, daca a avut cadavru ăla de Mondeo diesel și acum le baga pe toate in aceași oala. E subiectiv. Și în plus , după pemfeul diesel, orice benzinar de la 0.9 in sus e racheta rafinată. Când l-a luat doctorul la o tura pe autostrada , au închis un tronson din cauza lipsei de vizibilitate blush.gif
pishky
QUOTE(marian-j @ 8 Sep 2018, 16:29)
Apoi am dat ochi cu a lu' marsu. Nu mai era 9, dar arata ca si cum ar fi fost! Un gri perlat superb, cu piele crem. Faina masina! Erau o gramada de masini in parcarea aia, dar cum faceam cum ma intorceam, tot pe cupeu' lu' mars imi picau ochii wub.gif
*



am lipsit atunci, dar promit ca fac tot posibilul sa nu se mai intample
AR-18-MOS
QUOTE(mars @ 8 Sep 2018, 17:47)
Ma vad nevoit sa fiu de acord cu argon. Trebuie sa beau o bere pentru asta radmasa.gif!
*


Tu nu te râde, că eu prevăd la tine următoarea mașină ca fiind un BMW. rolleyes.gif
einstein1984
CU DUZĂ CONDUCTĂ DE EȘAPAMENT /- SISTEM DESCHIDERE/ÎNCHIDERE UȘĂ 433 MHZ NORMAL /
COMANDĂ VOLAN 0 /VOLAN CU PIELE VLCUIR
FĂRĂ COMPARTIMENT DE DEPOZITARE PORTBAGAJ / RETROVIZOR CROMAT /
ARHITECTURĂ CAROSERIE STANDARD STANDA FĂRĂ MACARA GEAM SPATE /
FAMILIE X91 / KIT DE UMFLARE DE REPARAÌIE /
COUPE X91 D91/ SCAUN CU ÎNCĂLZIRE /
NIVEL DE ECHIPARE AS2 AS2 /MARCĂ RENAULT /
NIVEL DE MOTORIZARE MG /FĂRĂ PROIECTOR DE ZI /
BENZINĂ ESS CU SPĂLĂTOR FAR /
CONDUCERE PE PARTEA STÂNGĂ / TABLOU DE BORD 01 TBOR01
CLIMAT TEMPERAT /FAR 3 /
REGULATOR DE VITEZĂ RV /ASISTENȚĂ LA NAVIGARE NIVEL 4 /
FĂRĂ BARĂ PORTBAGAJ /RADIO AUTO Nr. 06 /
AER CONDIÌIONAT 02 / CVM CU 6 RAPOARTE /
PAVILION NORMAL / COMP PACK SPORT 2 /
GEAMURI COLORATE LATERAL ȘI SPATE VITLAR LUNETĂ SPATE FĂRĂ DESCHIDERE LARNOU
PREECHIPARE RADIO TELEFON / ROUES DIRECTRICES /
SUPERBLOCARE ELECTRICĂ UȘI / SUPCPE FĂRĂ AIRBAG SPATE /
RETROVIZOARE / RET03 FĂRĂ FUNCȚIE S/
FĂRĂ FAR SUPLIMENTAR / FĂRĂ VIDEO SVIDEO
ROTI DIN ALUMINIU 18 /COMPLETARE ECHIPARE EMOTION /

HUSĂ SCAUN PIELE CUI /
CUIR NO 06 / CU ACCESORII FUMĂTORI /
ARMONIE INTERIOR 01 HARM01 ȚARĂ TEHNICO-LEGISLATIVĂ GERMANIA /
TETIERE SPATE / FĂRĂ PROTECȚIE DISC ROATĂ /
TIP SCAUN FAȚĂ /
NUANȚĂ CAROSERIE NOIR NACRE / PARASOLAR + OGLINDĂ CU ILUMINARE
UNITATE CONTOR ÎN KILOMETRI KM / GEAM LATERAL CĂLIT VTLATP
FĂRĂ PERDEA /CONEXIUNE AUDIO 1 /
ACCESORIU RADIO AUTO TIP 1 / CONSTRÂNGERI DE MEDIU EUROPA LĂRGITĂ 1 CEE1
FĂRĂ SENZOR PRESIUNE PNEU. / NORMĂ DEPOLUARE EURO 4 /
FĂRĂ PROTECȚIE PLANȘEU SPATE / PUTERE čN CV DIN / KW MOTORIZARE 150 KW 150KW
PARBRIZ COLORAT / FĂRĂ FILTRU EXTERIOR DE CARBURANT /
FĂRĂ PLASĂ REȚINERE BAGAJE / DOC. PERIOADĂ 2007 /
BECURI CU DESCĂRCARE / FAZĂ DOCUMENTARE 1 PHAS1
CONTROL TRAIECTORIE / FĂRĂ DEFINIRE SUPLIMENTARĂ/FĂRĂ SERIE LIMITATĂ /
FRÂNĂ DE PARCARE ASISTAȚI / VERSIUNE COMERCIALĂ VEC016
RADAR PROX FA ȘI SP / MODEL FIȘĂ GAMĂ X911CP
LĂMPI + ȘTERGĂTOR AUTOMAT

masina e livrata in germania (14 11 2008)dar istoricul e ciudat, in 2011 avea 38 000 km, dar in 2018 a scazut la 16800 (ceea ce e ciudat, laguna 3 are kilometrajul in 3 calculatoare, oricare ar fi inlocuit, celalate preiau cel mai mare kilometraj gasit).
fara facturi d eintretinere in retea renault, dar rechemarile in service sunt facute acolo si cateva interventii garantie. Deci la kilometraj pot zice ca sunt minim 40 000... (daca ma intrebai inainte de cumparare nu cred ca te ajuta cu ceva). Pana in 2011 acelasi dealer din Hale, apoi in 2018 unul din Erlangen a facut o diagnoza clima (ala la 16 000 km).


10 Sep 2018, 08:18:
capacul superior de oglinda nevopsit e 30 de euro fara tva, ala inferior nu e separat si oglinda fara capac superior e cam 300 oiro fara taxe.
mars
N-are macara geam spate radmasa.gif. Cred ca 168.000 km avea in 2018.
bion
Traducerea e facuta de Funeriu, Pop si Vasilica. biggrin.gif
Flatron
Da, și eu cred ca și mars, a fost o problemă cu un zero.
argon
Nu cred că e inițiale , cam multe 'fara' in descriere. Daca e inițiale trebuie să scrie pe undeva pe ea.
MuciX
Motorina nu, macarale geam spate nu, initiale nu... Partout?
pishky
nici macar timona de lemn, ce sa mai - sapa de lemn
edit - macar are turbo
einstein1984
QUOTE(argon @ 10 Sep 2018, 11:53)
Nu cred că e inițiale , cam multe 'fara' in descriere. Daca e inițiale trebuie să scrie pe undeva pe ea.
*


ai mai facut un post, bravo.Ca de obicei, fara sa zici nimic util sau amuzant.
Am mai taiat eu cateva, de exemplu e fara filtru decantor sau fara filtru de aprticule (dooh, nu e tractor)
bion
Tractoristii frustrati sar ca hienele pe bietu om care si-a luat autoturism adevarat( mai putin numarul de usi) cool.gif
marian-j
QUOTE(pcs @ 8 Sep 2018, 19:30)
Locul meu de parcare e la strada, pe o fosta banda1, acum marcata ca acostament ( tip E85). De asta folosesc de 10 ani plierea automata ( se seteaza simplu, din calculatorul de bord ) pana acum n-am avut probleme ( afara de o scartaiala la cald a oglinzii din partea soferului ).
La scenariul cu " lovit in parcare " m-am gandit dupa ce am vazut o avarie asemanatoare la un Passat. Acum daca analizez mai bine, mecanismul de la L 3 este foarte flexibil, oglinda se da peste cap sau se pliaza foarte usor ( si se pune la fel de usor la loc ). Totusi, de ce ar lua cineva un capac din asta?

Cat priveste partea cu ghicitul era simplu - spuneai ca iti place confortul oferit de Lagune, sigur benzina ca te-ai saturat de diesel de la pisoi, L1 are niste ani - alegere logica L3 / L3 coupe , benzinar
*


Naiba stie cine si de ce sa ia capacul ala, facea-si-l-ar supozitor! mad.gif
In alta ordine de idei: de admirat logica dumitale fara cusur, dar m-ai dat pe spate cu memoria!
Cum naiba ai reusit sa tii minte balmajelile mele de acum cativa ani, cand io nu mai tin minte ce am mancat ieri? rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.