Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
gabize
QUOTE(Laurentziu83 @ 20 Nov 2015, 20:47)
Pe parte de tren de rulare, daca mergi putin, nu iesi din oras, vrei sa cheltui cat mai putin sau sa vinzi masina, poti sa pui cele mai gunoaie piese inainte de ITP, iei ITP-ul, apoi, 2 ani mai tarziu, le schimbi din nou SAMD...
*


Bune sfaturi dai... up.gif
mars
Stiti unde am gasit cel mai ieftin tampon hidroelastic? La Reno, original. Cea mai ieftina bieleta anti-cuplu? La Reno, originala. Care a fost cea mai buna oferta de manopera pentru schimbare arcuri? Service autorizat Reno. Care a fost cea mai buna oferta de schimb distributie, plus accesorii, bujii etc? La reprezentanta, cu piese originale.

Eu zic sa intrati cu curaj pe myrenault.ro, sa va faceti cont si sa vedeti cam ce promotii (gen 25% reducere la piese si manopera pentru masini mai vechi de 3 ani) gasiti, plus reduceri suplimentare de 10% pentru orice, doar pentru ca online.
Diac
Depinde si de perioada. Adica sa nimeresti promotia cand ai nevoie de ea. Altfel distributie + fulie defazoare "peste 3000 ron". Fulia pe care menic o vinde pe forum cu 450 ron e 800 la reprezentanta. Aceeasi piesa Delphi venita din Turcia.
mars
Ca recomandare generala, intrebati si pe la reprezentante inainte de a cumpara piese, intrebati de reduceri. In Bucuresti, recomand Mival Mach 1, am avut, in general, surprize placute.
Dodone
Hombre, eu sunt omu' cu mașina și cu banu', reprezentanța e cu serviciile și ofertele. Devreme ce sunt înregistrat la ei dar nu primesc niciodată vreo oferta/info despre campaniile de reduceri înseamnă că sunt varza la capitolul management clienți. Nu am avut pretenția să-mi facă vreo ofertă personalizată. Nu e treaba mea să le vânez ofertele. Menționez că am istoric de service în baza lor de date, cu 3 mașini, concomitent.
mars
Si te doare mana sa suni si la ei inainte sa comanzi de pe net si sa montezi la service-ul din colt? Dar sunt banii tai, treaba ta, pana la urma.

Treaba cu 25% la masinile mai vechi de 4 ani e permanenta, de vreo doi ani incoace. Pentru ca foame mare!
Diac
Nu stiu cum e la leguma, dar la megane nu merita. Reprezentanta e cu muuuuuult mai scumpa decat aftermarket. Intotdeauna mi-au dat un deviz dublu fata de service independent.
kum
plm ma mars-ule, cand io ziceam ca am dat 300 de ron pe nush'ce bieleta/... la APAN, cine zicea ca-s nebun?
mars
Tot forumul! Bielete antiruliu gasesti pe toate gardurile si una TRW te va tine suficient, avand in vedere ce rol are. Dar na, si tu esti d'ala cu masina si cu banu'.

Dar cu alte piese, mai "sensibile", cum ar fi tampoanele motor, poti lua teapa cu aftermarket, ca au si anumite coduri de culori, in afara seriei. Vad ca cei de la Cobalcescu au si magazin online: http://www.piese.autocobalcescu.ro

In afara de piese, mai e si manopera. La unele operatiuni mai simple, de mai multe ori am constatat ca mecanicii sau service-urile arunca un "50" sau "100", chiar daca dureaza putin, platesti deranjul. La Reno poate fi "28", respectiv"64".
dr_mKe
Distributia in servis BMW costa cel mai eftin: cam 9.000 de lei. In privat costa cam sub jumatate wacko.gif
kum
QUOTE(mars @ 22 Nov 2015, 09:36)
Tot forumul! Bielete antiruliu gasesti pe toate gardurile si una TRW te va tine suficient, avand in vedere ce rol are. Dar na, si tu esti d'ala cu masina si cu banu'.
*




Nu ma, nu-s din ala cu masina si cu banu'... Io-s din ala care habar n-are.
Io-s din ala cu ciasu' si cu banu' daca vrei... Da' la masini nu ma pricep => iau ce si de unde ma duce capu' la acel moment.
mars
E, habar n-ai pe naiba. Citesti pe aici, il suni pe Danut etc. D'aia avem forum, nu numai pentru cafinea.
kum
Ma, asa cum mie nu-mi place sa fiu sunat pentru orice rahat (am io niste "prieteni" din astia care au descoperit calculatoarele/smar'foanele la o varsta mai tarzie si ma fwt la cap la greu), cuget umpic inainte de a pune mana pe telefon.
Drept pentru care, sun doar cand am intr-adevar dubii sau e o chestiune mai importanta. Sau cand vreau sa stau la palavre. Un rahat de bieleta m-am gandit ca poci sa-l schimb si singur. Daca tot eram cu masina-n servis la acel moment (nu mai retin pentru ce eram) si mi-a zis ala ca trebuie schimbata, am intrebat cat, am avut banu' => am schimbat-o. Daca n-aveam banu', n-o schimbam atunci (si poate cautam sa vaz cat costa si aflam). Dup-aia am aflat de la voi ca puteam s-o cumpar cu un sfert de pret. Data viitoare o sa stiu.
Si uite-asa am invatat o chestie fara sa dau telefoane. biggrin.gif
Laurentziu83
QUOTE(gabize @ 20 Nov 2015, 23:01)
Bune sfaturi dai... up.gif
*


Nu dau eu sfaturile, ci asa procedeaza majoritatea soferilor romani, care merg pana ce cad rotile si le creste tensiunea cand se apropie ITP-ul.

Mie imi place sa stiu ca pot sa plec si maine cu masina pana la Casablanca sau Murmansk fara sa stau cu frica ca as putea ramane in drum. Altii insa nu ies din oras cu lunile.

Si eu vanez promotiile de pe myrenault, asa am schimbat distributia si lichidele si mi-am luat si bare de pavilion de la ei la preturi ok. Am mai avut eu role accesorii aftermarket la Symbol si huruiau dupa 7000 de km. Nu am timp de umblat si stat prin service-uri ca sa stau sa remediez carpeli.
l@u
QUOTE(Laurentziu83 @ 20 Nov 2015, 20:47)
Pe parte de tren de rulare, daca mergi putin, nu iesi din oras, vrei sa cheltui cat mai putin sau sa vinzi masina, poti sa pui cele mai gunoaie piese inainte de ITP, iei ITP-ul, apoi, 2 ani mai tarziu, le schimbi din nou SAMD...
*




QUOTE(Laurentziu83 @ 23 Nov 2015, 11:43)
Nu dau eu sfaturile
*




radmasa.gif
Laurentziu83
Hai zi ca nu cunosti cazuri care procedeaza fix asa...tongue.gif
gabize
La ce te referi, la dat sfaturi? wink.gif
l@u
Bineinteles!
marian-j
QUOTE(mars @ 20 Nov 2015, 06:33)
1.200 de lei la Pilkington, 2.200 la Reno. Am intrebat eu, sa vad cat va plati firma de asigurari wink.gif.
*



Am intrebat si io la Pilkington.Pt. Reno Laguna II, bj 2006, exista doo variante de atermic cu tenta bleu-verzuie.Una e 810 ron , una 890.Nu ma intreba de unde diferenta de pret, ca nici aia de acolo n-au stiut sa-mi spuna.Varianta cu senzorii dispusi intr-o ferestruica patrata, e aia mai ieftina.Varianta cu ei dispusi intr-o ferestruica ovoidala alungita, e aia mai scumpa.Tva+manopera+kit de montaj inclus.
Ambele variante sunt fara dejivrare electrica inclusa.
La reno, n-am sunat.Mi-a ajuns cand m-am interesat pentru mine.Suna matale daca vrei. blush.gif
Nu te-am sunat nici pe matale.Mi-o fo' teama sa nu te trezesc din somn, si sa ma iei la 11 metri. ph34r.gif
Btw, m-ar interesa niste setari la un ruter, si am niste lacune grave in ceea ce priveste functionarea androidului din okos-tilifonu' meu.Pot sa te sun maine pe la 8 a.m.? unsure.gif
QUOTE(mars @ 21 Nov 2015, 10:30)
Si te doare mana sa suni si la ei inainte sa comanzi de pe net si sa montezi la service-ul din colt? Dar sunt banii tai, treaba ta, pana la urma.

Treaba cu 25% la masinile mai vechi de 4 ani e permanenta, de vreo doi ani incoace. Pentru ca foame mare!
*


Coane mars-ule, de fiecare data cand am avut de cumparat ceva repere mai importantante, am sun SI la reno.Sa fie al naibii daca am gasit ceva mai avantajos la ei!Doua exemple,rapid:
-galerie de evacurare.Reno=>1000 € .After marchet(ceva italienesc, MTI parca)=>500€
-parbriz.Reno 212€.Fara TVA, fara manopera, fara kit de montaj si livrabil la sfantu' asteapta.Pilkington 650 ron, totul inclus si dupa 2 zile de la efectuarea comenezii il aveam pe masina.Fix la 1/2 din pretul oferit de reprezentanta.
Ok, ok, recunosc:poate piesele de la reno trec prin niste filtre de calitate suplimentare, dar si sa platesc dublu pentru acelasi reper, parca nu-mi vine.Imi place sa cred ca sunt doar atent pe ce dau banii, nu si tampit! sleep.gif

QUOTE(Laurentziu83 @ 23 Nov 2015, 11:43)
Nu dau eu sfaturile, ci asa procedeaza majoritatea soferilor romani, care merg pana ce cad rotile si le creste tensiunea cand se apropie ITP-ul.

Mie imi place sa stiu ca pot sa plec si maine cu masina pana la Casablanca sau Murmansk fara sa stau cu frica ca as putea ramane in drum. Altii insa nu ies din oras cu lunile.

*


Nici io nu ies din oras cu lunile, dar nu am palpitatii cand imi duc troacele la inspectie. tongue.gif
E drept ca am "pile" la itp, dar te asigur ca nu ma apuc sa le leg cu sarma cu doua zile inainte. happy.gif


Noah, pisicu e in mintile lui.Cam toate!Mere fain pe drum, chiar si la viteze ridicate.Laic! wub.gif
S-au inlocuit telescoapele dinainte si flansele aferente.In momentul demontarii, s-a constatat ca limitatorul de cursa de pe partea dreapta era cam terciuit.Nu aveam cum sa-l vad, deoarece era ascuns in fusta de plastic cel precede de jos in sus.Sincer, acest amanunt mi-a scapat din vedere!Dar nu-i bai!Nenea mecanicu' a gasit la el in dulap unul sh ca nou si l-a inlocuit.N-o vrut sa-mi ia nici un ban pe el. blush.gif Daca eram baiat destept, comandam si 2 bumpere noi, dar asta e.Am omis.
Sa recapitulam;cu bujii, cu diverse maruntisuri, cu telescoape, cu flanse, cu manopera schimbare amortizoare si reglat geometrie directie dupa noii parametri am ajuns la 1551 ron.Boierie!Pe madam-j o "fezandasem" pt cca 2000! sleep.gif


Laguna e ok si ea.Are parbriz nou.Af 2013.
[attachmentid=1628014881]
Noah, mai fratilor, am ramas gura-casca! Iaca:nici treij' de lei manopera! ohmy.gif
[attachmentid=1628014882]
Vorba aceea:pentru banii aia nici nu ma deam jos din pat! happy.gif
Ah, era sa uit:chederul de sus a fost recuperat fara probleme, si nu a necesitat inlocuirea.

Offtopic.
Mi-am facut niste analize.Intre altele, si unele de sanje.Le-am scanat si i le-am trimis la doftoru'.M-o sunat sa-mi spuna ca nu mierlesc prea curand, dar hematiile mi-s la limita inferioara si nici cu hemoglobina nu stau prea bine.Noah, bun si asa.Bine ca nu-i mai rau!
A doua zi, m-am trezit cu Fan-Curier-u' la usa! ohmy.gif
[attachmentid=1628014883]
Doua kile de must rampas, si doo de vin vartos.Doctor defect! biggrin.gif imbratisare.gif
10X, doftore!Sa fie primit! happy.gif
bucatzel
Da' ce-ai fi preferat, sa-ti trimita doo kile de cuie, sa le rontai ca pe seminte?

Cat de router si handroid, sper ca-ti aduci aminte ca sunt si alte solutii si mai pe-aproape. Desi, la ore de alea, tare mi-e ca prima recomandare o sa fie sa torni benzina pe ele si sa le inveti sa fumeze.
marian-j
Meeh, prefer variantele oferite doftor.De la cuie ma tem ca fac matreatza. mellow.gif
N-am, bre, nicio treaba cu ruteru', si nici cu omida!Numa' ii trageam arcu' lu' galatanu'.
Si vad ca repede rezonati(voi astia, IT-stii) la orele matinale.Putorilor!
"sa le inveti sa fumeze!" mad.gif
P.S.
Si nu-ti bate capu'!Daca o sa am ceva bai, doamne-feri!, sun pana raspunzi!Egal ce ora e!Claro?!
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 23 Nov 2015, 23:41)
sun pana raspunzi!Egal ce ora e!Claro?!
*



Claro. Doar ca raspunsu' va fi in functie de ora si de starea de agregare a interlocutorului.

Sa egzemplificam:

8 AM - pensuleaza-le cu un pic de benzina si baga-le in priza. Stai cu un apartat foto pregatit, sa ai poze cu artificii pentru craciun.

11 AM - 5 PM.
I-ai dat un reset?

5 PM-10 PM
No, daca nici dupa reset n-o mers, ia zi-mi ce scrie pe eticheta aia de pe spate, poate-o aparut un firmware nou

10 PM - 4 AM. I-o fi sete, da-i si lui un vizichi, ceva.
4AM - 8AM Abonatul nu poate fi contactat
marian-j
Mdeah.Om rău! sad.gif
Am priceput mesajul!
Da' o imagine de înapoisus îmi faci la standul de frânare ăla nou?Îmi faci, îmi faci, îmi faaaci? rugaciune.gif
[attachmentid=1628015026]
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 24 Nov 2015, 20:26)
înapoisus
*



Aidacapu'meu, ca mi-am fracturat un neuron pan' sa ma prind de ce vorbesti.
Da' am promis ca-l fac, ramasese numa' sa semnalizezi cand ti-i instalat pe el si dracu' si lacu'.
Tre' sa vedem numa' cand, ca wk asta nu poci, si wk celalat vad ca-s sfinti.
b76bgaarh
mariane pune o schita, de mana, ca se gaseste cineva sa o faca.
kum
QUOTE(marian-j @ 23 Nov 2015, 22:27)
Am intrebat si io la Pilkington.Pt. Reno Laguna II, bj 2006, exista doo variante de atermic cu tenta bleu-verzuie.Una e 810 ron , una 890.Nu ma intreba de unde diferenta de pret, ca nici aia de acolo n-au stiut sa-mi spuna.Varianta cu senzorii dispusi intr-o ferestruica patrata, e aia mai ieftina.Varianta cu ei dispusi intr-o ferestruica ovoidala alungita, e aia mai scumpa.Tva+manopera+kit de montaj inclus.
Ambele variante sunt fara dejivrare electrica inclusa.
La reno, n-am sunat.Mi-a ajuns cand m-am interesat pentru mine.Suna matale daca vrei. blush.gif
Nu te-am sunat nici pe matale.Mi-o fo' teama sa nu te trezesc din somn, si sa ma iei la 11 metri. ph34r.gif
Btw, m-ar interesa niste setari la un ruter, si am niste lacune grave in ceea ce priveste functionarea androidului din okos-tilifonu' meu.Pot sa te sun maine pe la 8 a.m.? unsure.gif

*


Samba'picioarele ce limbarita ai... Pana m-am prins ca ai vorbit SI CU MINE, am cetit de fo' doo ori... wacko.gif
Deci, sa recapitulam: parbriz atermic pentru milf-a mea este 810 (respectiv 890) cu montaj inclus? Incluzand si senzorii ploaie, lumini si ce senzori o mai avea?
Vazca au si-n Galati un centru... Ia sa ma duc io pe la ei.

P.S. Acu' am deslusit si la nochea cum sa activez do not disturb-u', deci ma poti suna cand vrei
dr_mKe
Nuș, la Bufnițoi era 2.900 wacko.gif
marian-j

QUOTE(bucatzel @ 24 Nov 2015, 23:37)
Aidacapu'meu, ca mi-am fracturat un neuron pan' sa ma prind despre ce vorbesti.
Da' am promis ca-l fac, ramasese numa' sa semnalizezi cand ti-i instalat pe el si dracu' si lacu'.
Tre' sa vedem numa' cand, ca wk asta nu poci, si wk celalat vad ca-s sfinti.
*


O lasam dupa anul nou cu imaginea aia. smile.gif
Cred ca va fi mult mai simplu sa o realizezi.Uindovsu' e licentiat si proaspat instalat, am mai instalat io doar un vlc, adobu' si cam atat.Nu ofis, nu antivirus, nu mes, nu nimic!Minimal!Un singur hard, fara partitii(deci nu o sa mai lucrezi cu 3 harduri simultan).Desemenea, producatorul standului se lauda ca programul a fost regandit si este mult mai stabil.Acuma cica stie limba romana "nativ"(nush ce inseamna, dar cre-ca-i de bine), este apdatat pe legislatia din RO, este mult mai compact, etc.Deci nu o sa mai trebuiasca sa compilezi si sa suprascrii toate balariile alea in nemtzeste, adunate din te miri ce fisiere obscure si de pe un cd. a scapat.gif
Pentru isprava, o sa ne auzim dupa Sf. Ion, incolo.Saru'mana! worship.gif

Zici ca ti-am fracturat neuronu'?Pfoaa, ce bine ma simpt!!
I-o venit randu' la bolandu'!! yupy.gif
Io am umblat trei zile cu sinapsele zdrobite, dupa ce am citit cele de mai jos. blink.gif
QUOTE(bucatzel @ 19 Nov 2015, 23:55)
Zi-i mai bine ca i-o scapat un edge case in procedura de  recalculare, si de o ora toate serverele is in load de 70.
*



QUOTE(kum @ 25 Nov 2015, 11:31)
Samba'picioarele ce limbarita ai... Pana m-am prins ca ai vorbit SI CU MINE, am cetit de fo' doo ori... wacko.gif
Deci, sa recapitulam: parbriz atermic pentru milf-a mea este 810 (respectiv 890) cu montaj inclus? Incluzand si senzorii ploaie, lumini si ce senzori o mai avea?
Vazca au si-n Galati un centru... Ia sa ma duc io pe la ei.

P.S. Acu' am deslusit si la nochea cum sa activez do not disturb-u', deci ma poti suna cand vrei
*


Scuze, coane kum! blush.gif
Am omis sa citez si postul dumitale.Umblasem deja la vinu' trimis de doctor, si in fundal rula mastersefu'.Cam greu cu concentrarea. rolleyes.gif
Recapitulez:da, alea sunt preturile.Atermice, cu toti senzorii inclusi si nuantate albastru-verzui.FARA dejivrare electrica!
Foarte buna ideea sa te adresezi la reprezentanta!Te duci cu masina acolo, si o sa capeti toate informatiile necesare.Bajetii-s profi!Io, la astia de la mine din sat, nu am avut ce le reprosa!Nici nu se vede ca s-a umblat la parbriz, iar cand am iesit din atelier, am intins mana sa vad daca am sticla in fatza ochilor.Aveam! cool.gif

Auzma?! mad.gif
Si io am descoperit tare tarziu leptopu' si zmarfonu', dar sunt tare fericit ca matale te-ai descurcat rapid, si ai gasit functia aia la nochea.O sa-ti trimit porumbei calatori!Retine, te rog!, ca am fost singurul care s-a oferit sa te stearga de sudoare pe frunte, sani si foale, atunci cand ne faceai de mancare!Si nu te-am sters cu paie, ci cu servete Zewa De L(UXE).Io ma zbat sa iti ofer informatii, si matale iti descoperi noi functii la tilifon!Fain!
Facerea de bine=complexu' lu' Oedip. sleep.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 25 Nov 2015, 22:30)
O lasam dupa anul nou cu imaginea aia. smile.gif
*



Io recomand sa ne ocupam de asta inainte, ca o sa am altele in brate prin ianuarie.
Videm, te sun mai pe seara daca nu-mi sare iar din cap ca si ieri.
kum
QUOTE(marian-j @ 25 Nov 2015, 23:30)
Auzma?! mad.gif
Si io am descoperit tare tarziu leptopu' si zmarfonu', dar sunt tare fericit ca matale te-ai descurcat rapid, si ai gasit functia aia la nochea.O sa-ti trimit porumbei calatori!Retine, te rog!, ca am fost singurul care s-a oferit sa te stearga de sudoare pe frunte, sani si foale, atunci cand ne faceai de mancare!Si nu te-am sters cu paie, ci cu servete Zewa De L(UXE).Io ma zbat sa iti ofer informatii, si matale iti descoperi noi functii la tilifon!Fain!
Facerea de bine=complexu' lu' Oedip. sleep.gif
*


Auzma?! Pe mine nici fomeia nu ma trezeste inainte de 9 AM. Nu are nimeni dreptul sa intervina in procesul meu de somn... E al meu si fac ce vreau cum vreau, da?

Cat despre restu', aici recunosc. blush.gif Numai tu mi-ai fost alaturi in clipele acelea grele, cand asudam in fata gratarului... Decat tu mi-ai adus si bere, daca retiu io bine minte blush.gif Restu' erau in lumea lor: hai ma, e gata grataru? mad.gif

Mai bine pune mana si urca-te la doftor in masina si vino sa bei o cafă facuta de je si sa mananci o pasta facuta de domnu'Danut, nu mai freca motanu asteapta nervos.gif
MuciX
Cine lua ma virsli de pe gratar sa imparta la toata lumea, ai? mad.gif
kum
Tu sa taci ca esti moldovean! slap.gif

Nene Marian, baga ochiu' aici, asta e motto-ul meu:
user posted image
marian-j
Pen'că fronțozoaica o fo' fată cuminte, o căpătat cado de la Moșu' Niculai.Winterpaket! cool.gif
[attachmentid=1628017062] [attachmentid=1628017061]
Ș-apăi dacă tot o capătăt ciuboțele noi, am invitat-o să facă o plimbare cu ele, să-mi vază și dumneaei noul loc de muncă.S-a plimbat ea p-acolo( laic ă boasă) și n-o plecat cu mâna goală!S-o învârtit de o bulină azurie! happy.gif
[attachmentid=1628017063]
l@u
up.gif
marian-j
Mi-s oleaca far' de obraz, dar dau vina pe scleroza! blush.gif
Am uitat sa precizez o chestie!Colegul espacern, domn ca de obicei, mi-a furnizat un set de suruburi pentru rotile de iarna.Sh, dar fara de cusur!Astfel, fiecare set de jante ale legumei(vara/iarna) are suruburile dedicate.
marian-j
Am reusit sa inchei un capitol foarte important pentru mine, si anume, vizibilitatea.
Avem asa:
-polishat faruri
-folii(3M) pe faruri si pe lampile de ceata anterioare
-becuri noi(Osram) pe faza scurta
-parbriz nou,Pilkington atermic
-lame de stregator parbriz Denso noi(cele mai bune ce le-am folosit, ever!)
-inlocuit brat stergator stanga(sh, dar mai bun ca cel din dotare)
Cam gata.Mai mult nu pot face.Poate o pereche de ochi noi. happy.gif

Auxiliare.
Demontat grila de sub parbriz si "imbaiat" cu WD-40 toate articulatiile mecanismului stergatorului de parbiz.Scos rondelele de guma ce protejeaza cuzinetii bratelor stergator si lasate sa dospeasca(cca opt ceasuri) in zeama de lapte siliconic.Cand le-am scos din zeama, aratau ca unele noi!Sper sa ma mai tina o vreme.Apoi am curatat(cu mare atentie) traseele de evacuare a apei pluviale.Doo galeti de apa fierbinte cu detergent, si o lamela fina de otel de au rezolvat treaba.La finalul operatiunilor, am colectat de sub masina un pumn de mizerii si frunze aflate in diferite stadii de descompunere.Bleah!

Consideratii.
Magazinul ce aducea lamele de stergator Denso "la raft", a renuntat la furnizor.
Aduc, pe comanda, dar la un pret majorat semnificativ. sad.gif
L-am intrebat pe doftor de SWF-uri, dar doarme-n cizme si nu ma baga in seama. mad.gif
Sewefeuri is bratele(oem) de stergator de pe pisic.Au 20!! de ani dar se comporta ireprosabil.Ma bate gandul sa schimb macazul si sa ma reorientez pe SWF.

Bratul stergator stg a legumei.
Cam de prin vara, am observat ca nu mai apasa bine pe lama.M-am interesat de pret pentru unul nou.Mi-o picat falca!Se livreaza DOAR pe original(Valeo) si costa cca 70 de euro.+/- 2-3 euro fct de magazin.Las-o in pixda ma-sii!!Saptej de oiro pentru o tabla ambutisata, un arc si o carja de fier ordinar?!!Azi am fost la un schrott si am luat un brat stg de pe o leguma brec.E ok!Apasa la fel ca cel din dreapta.Se putea si mai bine, dar asta e!La 30 de lei ce pretentii pot sa am? rolleyes.gif
Buun!
Facem adunarea!Coane argoane, pune socotitoarea in functie! tongue.gif
Parbriz:650+ceva la baietii, de-o bere.
Polish si folii:300
Lame Denso:170
Lame stergator Hella (in portbagaj):80.Nu prea-si merita banii! sad.gif
Becuri Osram:120(la promotie!)
Brat stg sh:30
Zeama EvoX de spalat parbrizul iarna:23
Cati leuti se facura, coane argoane?Is fo 1400?Inseamna ca ai socotit bine! biggrin.gif


Apoi mi-o picat bateria.Mai punem 340.

In iarna asta avem de facut niste drumuri prin Ungaria.
Si ma intreaba muierea:mah, barbate, da' tu ai gume de iarna?
-Am, dar nu-s grozave.Is Semperit-urile alea fabricate in 2009, cu care am inmatriculat tigaia.
-Si te mai duc?
-Io cred ca da.Baremi iarna asta cred ca ma descurc.Mai au "carne" cca 3,5 mm.
-Auzma, io n-am chef sa ne intoarca bozgorii din vama ca n-avem gume bune!Cati bani iti trebuie sa-ti iei gume noi?
Atata mi-o trebuit!!Am scuipat sec:12 bulioane!
-Madam-j: bun!Ia-ti gume noi!!
-Halilujah, haliluiah! coolspeak.gif yupy.gif
-10X,ma'am!! 124.gif
De cand baleam io la A5-urile de la Mishlen! wub.gif wub.gif
Mai punem 1100!Manopera bonus, mi-am cumparat valve noi si doar o bere(sfrijita!) la baietii.Am o relatie excelenta cu oamenii aia! smile.gif
Madam-j o fost tare multumita ca nu am depasit bugetul, ba chiar am intrat sub plafonul alocat.
Dam cu sec.
1400+340+1100=2840
Noah, gata!Iara am cladit un perete de text.

Maxa ma ocup de o chestie cu adevarat importanta!Papa bun!Un muschiulet umplut, si niste carnati proaspeti facuti de belitu' ala de cumnatu-meu.Face omu' niste carnati de ma musc de deshte halindu-i! wub.gif
[attachmentid=1628017476]
dr_mKe
No_1: După WD40 cu ce ai gresat articulațiile ? Cu nimic ? WD40 se evaporă destul de repede d-acolo !

No_2: Zi o dată dimensiunile la ștergătoare, să-ți comand wink.gif

No_3: Dacă mă decid să vin la Timișoara livrez slănina personal. În caz contrar, prin curier, la un loc cu ștergătoarele SWF tongue.gif

No_4: Dacă vin la Timișoara, îți fac curat în pod wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif

PS > dacă dai peste vre-o lamă de petrol, d-aia țifroșă, cu pălărie, pune mânușițele pe ea rapid, că-mi trebuie încă una pentru birou tongue.gif
bmwh548
QUOTE(marian-j @ 19 Dec 2015, 22:31)
Lame stergator Hella (in portbagaj):80.Nu prea-si merita banii! sad.gif
*



A dracu' chelea pe francezi, au pus stergator si in portbagaj.
MuciX
Lamuriti-ma si pe mine: alea SWF sunt doar flat? Ca incerc sa caut pentru mazdoi (600mm, respectiv 330mm) si nu gasesc decat plate. Ori eu asa kitsch nu voi accepta pe masina, ma uit dupa Denso. sleep.gif

P.S. acum observ ca intr-una din pozele de pe prima pagina, pisoiul are niste jante destul de rare, care s-au pus si pe urs (numai ca un ET diferit - si mai rare), anume Style 10. smile.gif
argon
Boier cu 11 bulioane miselinuri noi, eu aș fi dat 1600 pentru aceleasi, la plasticul din dotare.
Diac
Pai daca nu ai lasat tablele pe 15 pentru iarna, acuma ce sa-ti fac? Ia-ti shk9 pe 16.
argon
Si pe 15 sunt destul de scumpe, Marian nu are de Logan, 185? Si in plus arată jenant megane 2 cu table pe 15, pe 17 e dezastru la noi, Louxor pe 16 e compromisul ideeal.

cj98czh
Eu am 18" nu ma deranjeaza deloc ..

Intradevar argoane cei 1.15 cm diferenta de talon intre 16 si 17 fac diferenta ...

Domn' Marian, buna alegere cu Alpin-urile alea smile.gif
argon
QUOTE(cj98czh @ 21 Dec 2015, 14:14)


Intradevar argoane cei 1.15 cm diferenta de talon intre 16 si 17 fac diferenta ...


*



Nu stiu ce calcule faci tu, dar diferenta intre 16 si 17 inchi e fix 2.54 cm, tinand cont ca diametrul total al rotii e acelasi la Megane.
b76bgaarh
hincheul ala nu e hamparti la duoi?
cj98czh
QUOTE(argon @ 21 Dec 2015, 14:31)
Nu stiu ce calcule faci tu, dar diferenta intre 16 si 17 inchi e fix 2.54 cm, tinand cont ca diametrul total al rotii e acelasi la Megane.
*




Mah, sidewall-ul ... adica partea aia de cauciuc ... aflata intre asfalt si janta ... ca aia iti incaseaza tie socurile ... ti clar acum ???

Uite ti-am pus si un desen ..

[attachmentid=1628017654]
Gabryel.GLN
QUOTE(argon @ 21 Dec 2015, 13:07)
Si pe 15 sunt destul de scumpe, Marian nu are de Logan, 185?
*


Laguna de fabrica vine cu 195/65/15, 185 doar pe 14".
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 20 Dec 2015, 07:48)
No_1:  După WD40 cu ce ai gresat articulațiile ? Cu nimic ? WD40 se evaporă destul de repede d-acolo !

No_2: Zi o dată dimensiunile la ștergătoare, să-ți comand  wink.gif

No_3: Dacă mă decid să vin la Timișoara livrez slănina personal. În caz contrar, prin curier, la un loc cu ștergătoarele SWF  tongue.gif

No_4: Dacă vin la Timișoara, îți fac curat în pod  wub.gif    wub.gif   wub.gif   wub.gif   wub.gif

PS > dacă dai peste vre-o lamă de petrol, d-aia țifroșă, cu pălărie, pune mânușițele pe ea rapid, că-mi trebuie încă una pentru birou  tongue.gif
*


1.Unde ai citit matale "gresat"?Gresarea se face cu vaselina aflata in cuplele(din plastic, batran ca vremea!) ce articuleaza mecanismul.Iti dai seama ca nu am avut tupeu' sa trag de plasticele alea ca sa le declipsez, pentru a le gresa.Era suficient sa se buleasca o singura cupla d-aia si beleam belengheru'!! ph34r.gif
Am turnat(multa!) apa calda in jgheab, ca sa indepartez mizeriile din canalele de evacuare a apei pluviale, am suflat cu aer comprimat si apoi am dat cu WD pe mecanismul stergatoarelor, in ideea sa impiedic(cel putin deocamdata) aderenta diverselor mizerii in zona cuplelor.A macinat saracu' mecanismu' ala la frunze, de i-a venit rau!
2.24"stg/18"dr, respectiv 600mm/450mm.
3.Mersi bocu!Pun banii jos, indiferent de varianta aleasa! worship.gif
4.Da' vino, frate, si ia-ti Sharp-u' ala, ca m-ai terminat cu nervii!Nu-mi trebe niciun ban pe el!Ia-l, si da-mi pace!M-ai terminat psihic cat ai balit pe langa el! mad.gif
Le ce dracu' iti trebuie ladoaia aia, numa' tu stii! blink.gif
5."Lama de petrol".Ce puii mei ii aia?Lampa cu petroleu ai vrut sa zici?Ai vazut asa ceva la mine in pod, si nu stiu io de ea!?Ti-o dau si pe aia!!!

QUOTE(bmwh548 @ 20 Dec 2015, 08:17)
A dracu' chelea pe francezi, au pus stergator si in portbagaj.
*


He,he, te razi matale! mad.gif Amu-s ceva ani, am pus lame noi(scumpe) la pisic, am intrat cateva minute la nevasta-mea la birou, pret de o cafea, si apoi urma sa merg sa fac ceva cumparaturi.Ploua afara de rupea pamantu'.Cand am dat drumul la stergatoare, pe parbriz mi s-au plimbat doar carjele ciunge ale bratelor stergatorului.Lamele isi gasisera alt utilizator! 251.gif
De atunci, m-am invatat minte!Perechea de lame ce o inlocuiesc,o pun in portbagaj, in locul celei inlocuite anterior.Mai bine sa am(just in case) niste lame uzate
, decat deloc! wink.gif
QUOTE(MuciX @ 20 Dec 2015, 08:24)
Lamuriti-ma si pe mine: alea SWF sunt doar flat? Ca incerc sa caut pentru mazdoi (600mm, respectiv 330mm) si nu gasesc decat plate. Ori eu asa kitsch nu voi accepta pe masina, ma uit dupa Denso. sleep.gif

P.S. acum observ ca intr-una din pozele de pe prima pagina, pisoiul are niste jante destul de rare, care s-au pus si pe urs (numai ca un ET diferit - si mai rare), anume Style 10. smile.gif
*


Ciudat!Io credeam ca singurul dezavantaj al lamelor Denso este aspectul lor "butucanos".Arata ca niste soareci tatu! happy.gif
Avantajul acelor "carapace" ce adapostesc articulatiile lamelor, ba chiar si lamelele in sine, este faptul ca le protejeza excelent.Un an, un an jumate, nu ai treaba!Dupa cum am mai spus, sunt tare faine.Sterg bine de tot, silentioase chiar si la tempereturi scazute, se muleaza perfect pe curburile parbrizului bash daca imbatranesc oleaca, etc.Io le recomand in gura mare!Daca SWF-urile vor fi (cel putin la fel de) bune, voi fi foarte bucuros sa iti spun ce si cum! smile.gif
Style 10.Humm, te referi la BBS-urile alea cu spite multe? smile.gif
QUOTE(argon @ 20 Dec 2015, 08:41)
Boier cu 11 bulioane miselinuri  noi, eu aș fi dat 1600 pentru aceleasi, la plasticul din dotare.
*


Coane argoane, matale ma ucizi cu banii!Amu nu stau,de fiecare data, sa numar la leutz, dar dumitale iti raportez contabiliceste!
Gumele au costat 1060 ron.Luate de pe net(DOT 2615) aduse acasa.
Valvele au fost cam 10 lei.
Pai pune doua sixpack de bere nemteasca.Iese(putin) peste 11 bulioane, dar oamenii au refuzat categoric sa-mi ia f-un ban!Am fujit pana la primul butic, am luat berile, le-am pus discret pe biroul de facturare(nu inainte de a-mi lua certificatul de garantie ) si am demarat tiptil. End of story.happy.gif

Da, am fost si zgarcit, atunci cand am hotarat sa nu-mi iau brat nou de stergator!Dar nu-mi fie cu suparare: am dat 340 de lei pe o baterie noua, reno!Cum mama dracului sa fi dat 320 de lei pe un brat?! ohmy.gif
Mai departe; zici matale ca niste A5 noi pe 16, te-ar fi costat 16 meleone.Pai e normal!Prima, si prima, data cand am vazut io gumele astea(amu-s ceva ani) costau cca 100 de euro bucata, pe 15!M-am indragostit pe loc de ele, dar nu mi le puteam permite! blush.gif
Iaca, s-a ivit ocazia sa mi le capat. wub.gif
E drept ca gumele Conti TS 850(diferenta de pret/total ar fi fost de ordinul a catorva zeci de lei!) au rupt toate topurile winterreiffen pe anul acesta, dar io am vrut Michelin.A5-urile NU mai sunt clasate nici macar in top 5! smile.gif

QUOTE(argon @ 21 Dec 2015, 13:07)
Si pe 15 sunt destul de scumpe, Marian nu are de Logan, 185?
[,,,]
*


Nu, Marian are la leguma doar doua variante!195 sau 205, ambele pe 15".Astea-s cele oferite de constructor.Altele nu ma intereseaza.Nu cred ca e cazul sa-ti mai precizez de ce. smile.gif
Cativa colegi, mult mai bine informati, mi-au oferit suficiente argumente care sa-mi scoata din cap 205-urile.
Noah, e clar ce am avut de spus? rolleyes.gif

QUOTE(cj98czh @ 21 Dec 2015, 13:14)
[...]

Domn' Marian, buna alegere cu Alpin-urile alea smile.gif
*


Doftoru' zice ca se teme sa nu fi dat banii doar pe firma, nu si pe performante.
Abia astepta sa le friga oleaca! happy.gif
MuciX
QUOTE(marian-j @ 22 Dec 2015, 01:11)
Style 10.Humm, te referi la BBS-urile alea cu spite multe? smile.gif
*



QUOTE(marian-j @ 1 May 2011, 21:11)
[attachmentid=1627718031]
*




Legat de stergatoare, mi se pare ca arata mai bine cele clasice, cecat prinderea aia grosolana de pe cele plate.
Ce-i drept nu prea gasesc din alea clasice cu flaps nici macare pentru sofer si nu ca as merge eu prea tare, dar parca vreau sa stiu ca pot sa le folosesc si in afara localitatii. Cele plate ar elimina problema asta. Dar arata ca dracu. nedumerire.gif
cj98czh
Marian, nu vreau sa te supar ... dar WD40 prin multele lui proprietati are si una care face exact inversa operatia la care l-ai folosit tu .... este hidrofil ... pentru asa ceva era mult mai bun un spray cu ulei siliconic ... wd40 nu prea este ok pentru asa ceva .. decat pentru o rezolvare de scurta durata ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.