Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Pisoiul este pe OLX.
Flatron
Hmm, păi fă-i și tu o reclamă la bursă sau aici, ca să ne clătim și noi ochii, ori dacă vrei să-l lauzi sau faci de râs. biggrin.gif
einstein1984
nu-l ia doctoru de backup?
tatabobu
Cautat anuntul. Daca nu i-au crescut brusc inca doua usi nu l-am gasit.
gabize
Itepeu la zi, nu se încurcă... biggrin.gif
einstein1984
il ia si noaptea daca e nevoie
gabize
eu vorbeam de "prospețimea" lui. smile.gif
Habba
QUOTE(tatabobu @ 14 May 2019, 11:57)
Cautat anuntul. Daca nu i-au crescut brusc inca doua usi nu l-am gasit.
*



N-ai cautat bine.

Mariane, daca vrei, poti sterge. smile.gif
tatabobu
M-am conversat si cu Bucatzel pe tema cautatului, a vazut (sper ca a dat click atunci pe link) cum cautasem si nu aparea. Acum pe aceeasi cautare apare.
marian-j
QUOTE(Flatron @ 13 May 2019, 22:40)
Hmm, păi fă-i și tu o reclamă la bursă sau aici, ca să ne clătim și noi ochii, ori dacă vrei să-l lauzi sau faci de râs. biggrin.gif
*


A pus colegul Habba link-ul de reclama.
La bursa, parca nu m-as baga.Ii cam jenant sa incerc sa vand un bmw batran pe un forum reno. Pas. blush.gif


QUOTE(einstein1984 @ 14 May 2019, 09:39)
nu-l ia doctoru de backup?
*


Nu.

QUOTE(tatabobu @ 14 May 2019, 13:57)
Cautat anuntul. Daca nu i-au crescut brusc inca doua usi nu l-am gasit.
*


A aparut pe olx la cca 20 de minute dupa postare. Am primit mail de confirmare a aparitiei.

QUOTE(einstein1984 @ 14 May 2019, 14:20)
il ia si noaptea daca e nevoie
*


Coane einstein, a luat itp-ul pe bune! Nu-ti pot oferi alta garantie, in afara de cuvantul meu. Stiu, pot fi banuit de subiectivitate. Poate ar ajuta niste poze.
[attachmentid=1628104490]
Atat a scuipat pisicul prin esapament, cu motorina veche din Iunie anul trecut. RNTR-1 il admitea cu 3,00 ppm dat fiind faptul ca este E2.
Constructorul e si mai restrictiv! Mi-a acordat doar 2, 2 ppm(parti per milion). Pisicul s-a multumit cu o treime din valoarea maxima indicata de constructor. Mi-a placut. smile.gif
[attachmentid=1628104491]
QUOTE(gabize @ 14 May 2019, 14:44)
eu vorbeam de "prospețimea" lui. smile.gif
*


Coane, stiu ca incerc sa vand o masina veche, dar nu cer o mie de euro pe o ruptura. Cam atata consider eu ca merita masina. Si mai las din pret daca ii place cuiva. smile.gif
[attachmentid=1628104492]

QUOTE(Habba @ 14 May 2019, 16:04)
N-ai cautat bine.

Mariane, daca vrei, poti sterge. smile.gif
*


Multumesc! smile.gif
gabize
Coane, m-ai înțeles greșit: mă refeream la prospețimea itepeului! biggrin.gif
Și era de bine, din cât am apucat a te cunoaște din slove, mă asteptam să fii meticulos, să o prezinți la măritiș în straiele cele bune (adică cu toate cele importante puse la punct, ca să nu mă fac iar greșit înțeles smile.gif)
Spor la vânzare!
einstein1984
Marian, ma refeream ca sunt sigur ca pisicul ia itpul si cu Dinicutu la RArul din grivitei bucuresti daca il scoli pe ala noaptea sa-l faca si e nervos. Anu trecut sau acu 2 ani i-a facut doctoru "revizia italiana" pe baza de blana?
tatabobu
Mie-mi place, dar are doua hibe: e diesel (hai sa zic ca peste asta as putea trece) si nu-si da aere de-alea reci. Asa ca bafta la vanzare, si sper sa nu te sune numa' de-aia cu "care-i ultimu' pret bosultane" si "cate accidente a avut, ca-i panfeu si la astea asa se intampla".
MuciX
Te stiu priceput, BMW-urile vechi sunt ca lego. Gasesti relativ usor A\C pentru E36 (e aceeasi instalatie pentru toate motorizarile, difera doar suportul de compresor de la una la alta), ba chiar climatizor automat. Nu e rea deloc de un proiect. Eventual cu un motor corect si o cusca ar deveni un track-tool interesant.
einstein1984
intra 6 cilindri pe asta? fara sa il dezechilibreze?
MuciX
Pai au avut si din fabrica. Sau doar E46? nedumerire.gif Oricum, merge si un 1.8is, adica M42B18, 4 cilindre. 138 cp stock.

Colegul Krueger care a facut conversia la climatizor acum ceva ani.

L.E. a fost 323ti care avea M50B25, adica fix 2.5, 6 cilindri, 24v, non-vanos. Preferatul pentru swap-uri pe urs. Duce lejer 400 cai cu turbo si interne stock.
tatabobu
Must resist, sunt la reducerea flotei. Mai am 4 masini (de trei am scapat), trebuie sa mai scap de 2 inainte sa mai iau ceva.
marian-j
QUOTE(gabize @ 14 May 2019, 22:19)
Coane, m-ai înțeles greșit: mă refeream la prospețimea itepeului! biggrin.gif
Și era de bine, din cât am apucat a te cunoaște din slove, mă asteptam să fii meticulos, să o prezinți la măritiș în straiele cele bune (adică cu toate cele importante puse la punct, ca să nu mă fac iar greșit înțeles smile.gif)
Spor la vânzare!
*


Nu te-am inteles gresit, coane! smile.gif
Chiar i-am primenit straiele batranului cotoi!
Vreau ca un posibil cumparator sa stie exact pe ce da banii. Si cu bune, si cu rele!
L-am spalat pe afara si inauntru. Nu am spalat compartimentul motor! Doar am sters praful de pe capace.
Singura "zgaiba" pe care mi-o pot reprosa la itp a fost geamul sofer. La aia nu ma asteptam! Am coborat geamul cand am plecat de acasa si cand am ajuns la lucru am incuiat masina din telecomanda. Alarma inchide geamurile electrice ramase deschise. Am auzit o pocnitura si o inceput alarma sa schiauane. Geamul a plecat in sus cu tot cu periile de ghidare si s-a inpanat in caile de culisare. Mi-o picat falca!
Trebuia sa vand pisoul anul trecut, dar n-am putut de gura muierii. mad.gif


QUOTE(einstein1984 @ 15 May 2019, 08:06)
Marian, ma refeream ca sunt sigur ca pisicul ia itpul si cu Dinicutu la RArul din grivitei bucuresti daca il scoli pe ala noaptea sa-l faca si e nervos. Anu trecut sau acu 2 ani i-a facut doctoru "revizia italiana" pe baza de blana?
*



Cu Dinicutu la butoanele standului de franare Cartec mi-am luat atestatul in vigoare. Cu taica Grigore in coada, de veghe ca hultanul!
Da, anul trecut a luat doctorul pisicul la plimbare. I-a facut si i-a dres ce a vrut el pana la Deva si retur. Pe langa faptul ca a ramas placut surprins de pisic, l-a adus inapoi acasa spalat bec si cu plinul facut cu motorina de top de la omv.
Ii el mai sonat doctorul, dar cu masinile altora se comporta domneste. smile.gif

QUOTE(einstein1984 @ 15 May 2019, 10:55)
intra 6 cilindri pe asta? fara sa il dezechilibreze?
*


Intra! Chiar cu 24 de valve benzinar, dar cu ventilatoarele electrice mutate in masca anterioara, cu barele cu suporti mai lungi, cu suspensiile de rigoare si cu un strutbar gros ca pe mana si cu discuri si pe spate. Nu s-au oferit public. Masini de politie, guvernamentale, etc. Sunt rare!

QUOTE(tatabobu @ 15 May 2019, 11:14)
Must resist, sunt la reducerea flotei. Mai am 4 masini (de trei am scapat), trebuie sa mai scap de 2 inainte sa mai iau ceva.
*


Tatabobu, crede-ma, masinuta asta nu-ti face trebuinta! smile.gif
tatabobu
Stiu, da-mi face cu ochiul 04.gif
Eh, o sa-mi repet ca-i prea departe si diesel, si ca o sa-mi caut altceva de plimbare.
MuciX
In curand pe jurnalul pisoiului. tongue.gif
[attachmentid=1628104595]
b06fcn
Asa ceva...
marian-j
QUOTE(tatabobu @ 16 May 2019, 12:06)
Stiu, da-mi face cu ochiul 04.gif
Eh, o sa-mi repet ca-i prea departe si diesel, si ca o sa-mi caut altceva de plimbare.
*


Ca ar fi departe, nu ar fi o problema! La cata motorina are in tanc, ajungi pana la granita Austriei cu Germania. Testat real(sarcina medie, 3 persoane in masina si bagaje putine) in conditii de iarna. In conditii de vara, cred ca va trebui alimentat la prima benzinarie nemteasca intalnita pe autobahn. E dizel. Da, dar motorasul nu urla prea tare in regim de plimbare. Daca il "frigi" pe autostrada, incepe sa zbiere ca un ied. Atata stie, atata face.
Am vazut 200 pe ceas la pisoi. Autostrada fara limitare de viteza dintre Munchen si granita cu Austria. Am lipit pedala de metal si asa am tinut-o. Motorina Aral Super+. Dupa cativa km acul s-a lipit de 200. Si gata! Megeam in trena unui E46 de 2 litri benzinar cu 24 de supape. Inainte de a intra in Austria, ne-am oprit la un popas. Am saltat capota pisicului. Era pe inserate. Galeria de evacuare era incinsa la rosu si carterele turbinei erau aproape transparente.Elicea de racire urla din toti rarunchii!
Asadar, taicule, nu dizelul te supara asa mult. De plimbare, ar fi ok. Necazul e ca nu are clima si e culoare inchisa. Iese din din discutie!
Orienteaza-te spre altceva. smile.gif
Ti-as putea recomanda Megan 3 GT de 180 de cai. Am cochetat mult cu masina aia. Pret rezonabil, performante bune, probleme cunoscute si perfect indentificabile. Din pacate, are niste scaune urate si inconfortabile

QUOTE(MuciX @ 16 May 2019, 12:30)
In curand pe jurnalul pisoiului. tongue.gif
[attachmentid=1628104595]
*


Nu curge, ma, nimic din pisic! biggrin.gif
Dar daca il mai tin mult in curte nemiscat, o sa inceapa sa curga rugina.
bucatzel
da' mai meri cu el macar o zi la 2-3 saptamani la lucru.
marian-j
Il mai scot la plimbare in we.
Rar. Nu asa de des cat ar trebui.
Fesele mele burgheze s-au dedulcit la fotoliile de Laguna. Prin urmare, scaunele de pisic si de Mini nu ma atrag. Cupeul compenseaza rigiditatea suparatoare a suspensiei si a gumelor cu talon ingust cu niste scaune anterioare exclent construite. Nu laud servo asistarea electrica a scaunelor. Puteam trai , bine mersi, si fara acele 3 memorii, dat fiind faptul ca sunt singurul utilizator al masinii. Pe nevasta-mea nu o pot scoate din Mini-ul ei nici cu clestele. Nici nu vrea sa auda de leguma!
bion
Tarasul de la Prinț la bariera Freidorf infunda catalizatoru. Su mergi numai cu antâia si e turată. smile.gif
Tre sa mai scot slz la drum. Sta de peste o luna sad.gif
marian-j
Mi-am reintregit oglinda din dreapta! wub.gif
Am facut rost de capacul lipsa, cu tot cu o oglinda de rezerva.
[attachmentid=1628104721]
L.E.
Sper ca acea oglinda, dobandita la pachet cu capacul dupa care imi crapa buza, sa imi fie la fel de inutila ca si roata de rezerva. rolleyes.gif
L.E. 2
Cei care vand pe internet oglinzi de L3 spun ca sunt compatibile pe hatch, break si cupe. Bat campii! Oglinzile merg de pe hatch pe break si invers. Cele de coupe nu se potrivesc pe celelalte 2 modele!! Spre exemplu: capacul despre care va spuneam mai sus, nu se regaseste pe surorile de generatie. Desemenea, si "talpa" de contact a oglinzii cu portiera difera net!
madhorsefuzzy
Asta da bucurie! smile.gif
marian-j
Pfoaa! Mie imi spui?! wub.gif
Acum vad sub oglinda din dreapta doar o umbra neagra, nu piulita aia enorma ce fixeaza oglinda de suport. Ma deranja maxim acel aspect. Da, stiu, sunt diliu, nu mai trebuie sa-mi reamintiti. blush.gif
marian-j
[attachmentid=1628105414]
La revedere, pisoi!
Sper ca noul proprietar sa te ingrijeasca cel putin la fel de bine cum ai fost ingrijit in ultima decada.
Pisoiul este dinou pe strada. Pe strazile din Zalau, de data aceasta.
Ar fi trebuit sa fiu putin trist. Nu sunt! Pisicul a devenit iarasi util. Ma intristam grav vazand cun se ofileste stand de pomana in curte.
Este momentul sa imi modific titlul topicului. smile.gif
madhorsefuzzy
Pisoiul a fost vedeta topicului! Masinile trebuie sa mearga! biggrin.gif
einstein1984
a platit in palinca?
dizzy
Sa-l foloseasca cu placere urmatorul!
MuciX
E pentru un bine comun mai bun. sad.gif
danyhhh
Sa il stapaneasca sanatos si sa aibe grija de el cel putin cat ai avut tu. Personal as dori mai multe poze cu Leguma biggrin.gif mad.gif Daca bine am vazut are folii? Sunt curios cum o ,,coafeaza'' pentru ca tare ma gandesc sa ii pun si eu.
AR-18-MOS
QUOTE(marian-j @ 4 Jun 2019, 20:17)
[attachmentid=1628105414]
La revedere, pisoi!
*


S-a mai dus o mașină de pe Jurnal de Bord... sleep.gif
marian-j
QUOTE(madhorsefuzzy @ 4 Jun 2019, 22:43)
Pisoiul a fost vedeta topicului! Masinile trebuie sa mearga! biggrin.gif
*


Pai a fost, nu zic nu, dar daca nu pleca la Zalau, in maxim juma' de an, pleca la Remat. M-am luat dupa capu' nevesti-mii si l-am tinut un an in curte fix de pomana!
In acel an de stationare, s-a ponosit rau de tot! A inceput sa il roada rugina, i-a picat o bujie incandescenta, i s-au stricat caile de culisare ale geamului sofer, s-au dus naibii telescoapele ce sustin capota motorului, si cate si mai cate. Masina trebuia vanduta anul trecut!

QUOTE(einstein1984 @ 5 Jun 2019, 08:22)
a platit in palinca?
*


Nu, a fost platit in euro.
A fost cumparat de un om mai necajit, care si-a castigat bruma aia de euro muncind din greu pentru ei!
7 copii are omul ala. Si culmea, nu bea alcool. smile.gif
Putea sa isi cumpere un Clio sau un Logan de banii dati pe pisic. Dar lui i-a placut pisicul meu si s-a rugat 3 zile de mine.
M-am sfatuit in particular cu cativa colegi si am fost povatuit sa renunt la cei cativa euro in plus, si sa dau masinuta unui om care chiar si-o doreste mult.
Am fost de acord cu ei. smile.gif
QUOTE(dizzy @ 5 Jun 2019, 08:52)
Sa-l foloseasca cu placere urmatorul!
*


Placere-neplacere, omul are de dus doi prunci la scoala. La ei in sat nu vine microbuzul scolar, ca e la dracu-n praznic satul ala!
Pisicul are scut la motor si la cutie, are garda inalta si consuma putin. Fix ce trebe.
Tatal pruncilor se incapataneaza sa ii dea la scoala.
Asta mi-a placut. Atat mie, cat si colegilor cu care m-am sfatuit.

QUOTE(MuciX @ 5 Jun 2019, 09:43)
E pentru un bine comun mai bun. sad.gif
*


MuciX-e, stii clar ca nu am veleitati de Maica Tereza!
Nu am copii, nu am dureri si nici intristari.
Prin natura profesiei, imi adun o multime de blesteme aproape zilnic.
Cu pisicul poate imi mai spal din pacate. rolleyes.gif

QUOTE(danyhhh @ 5 Jun 2019, 20:04)
Sa il stapaneasca sanatos si sa aibe grija de el cel putin cat ai avut tu. Personal as dori mai multe poze cu Leguma biggrin.gif  mad.gif Daca bine am vazut are folii? Sunt curios cum o ,,coafeaza'' pentru ca tare ma gandesc sa ii pun si eu.
*


NU!!
NU ii pune folii!
Io asa am cumparat masina, cu folii. Le-as fi dat jos in secunda 2! Din pacate, am folie si pe luneta. Folie de buna calitate, lipita sanatos de luneta. M-am adresat unei firme cu referinte bune, in vederea indepartarii foliei de pe luneta. Nu au putut sa-mi garanteze 100% ca nu-mi afecteaza rezistentele dejivrarii. O fac riscul propriu. Nu ma incumet!
Dani, las-o in pace!
A mea, baremi, ii neagra, mai treca-mearga. A ta are griul ala elegant si frumos. Nu o sluti cu folii!
Io asa zic.

QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Jun 2019, 20:24)
S-a mai dus o mașină de pe Jurnal de Bord...  sleep.gif
*


Era cazul, moshule.
Dacat dusa la taiat, mai bine sa mai traiasca oleaca.

<span class='edit'>10 Jun 2019, 22:39:</span>
Ultimele poze.
Asa a trecut pisoiul ultimul itp la testul de noxe.
[attachmentid=1628105660]
Placuta de constructor ii oferea 2,2!
[attachmentid=1628105661]
Poza de final al itp-ului. Naitbreicare peste tot.
[attachmentid=1628105662]
Sa fie clar! Pisicul nu a plecat din curte ca o troaca necajita!
A plecat cu itp luat pe bune(valabil un an) cu rca p 6 luni, cu roti de iarna cadou, cu un set complet de bujii incandescente Beru noi+vaselina Beru de montaj, cu aparatul dedicat pentru resetarea bordului la schimbul de ulei, 3 chei, proaspat spalat si cu tot setul legislativ in regula. + o gramada de becuri de rezerva, toate plinurile facute si o umbrela BMW.A ajuns omu' la Zalau si mai avea juma' de tanc de motorina.
Nu am ce sa-mi reprosez.
Victorine
up.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 10 Jun 2019, 20:40)
Prin natura profesiei, imi adun o multime de blesteme aproape zilnic.
*



Auzi, fiecare blestem pe care il murmura vreunu e motiv de bucurie pentru subsemnatul, ca inseamna ca-i o troaca poluanta mai putin pe drumurile noastre.
einstein1984
pai vezi ca RCAul ala pe 6 luni e fix frectie pe picior de lemn la noul propietar, trebie pe numele lui (e instrainata in talon, da? ). Tu poti insa sa-ti recuperezi banii pe el.
In fine, sa o foloseasca sanatos
dizzy
La 7 copii, chiar cred ca nu bea, ca altfel nu ar fi avut bani de vreo masina.
Sa il foloseasca sanatos, si matale sa te bucuri de banuti.
marian-j
QUOTE(bucatzel @ 10 Jun 2019, 23:49)
Auzi, fiecare blestem pe care il murmura vreunu e motiv de bucurie pentru subsemnatul, ca inseamna ca-i o troaca poluanta mai putin pe drumurile noastre.
*


Bucatzele, hai sa nu fim duplicitari.
Pisoiul meu a fost incadrat in noma euro. Una inferioara, dar E!
Ce norma are Dacia ta?
Uite, spre exemplu, am dat drumul pe strada la un Golf 1, benzinar de 1,4. Trei saptamani am urmarit Golful ala! Proprietarul, nascut in 1941.Si-a sudat pragurile, si-a cumparat 4 anvelope decente(din pensie de 800 de lei nu-si putea permite anvelope noi), si-a pus instalatia electrica la punct, etc.Stii cat face Golful ala pe an? Sub 500 de km. Mosulica isi cara sotia la dializa si inapoi si mai cara crumpi si morcovi din piata.
Ce urma sa aleg? Sa te fac pe matale fericit ca am scos un Golf Mk1 din circulatie, sau ca l-am lasat sa mai circule umpic?


QUOTE(einstein1984 @ 11 Jun 2019, 10:38)
pai vezi ca RCAul ala pe 6 luni e fix frectie pe picior de lemn la noul propietar, trebie pe numele lui (e instrainata in talon, da? ). Tu poti insa sa-ti recuperezi banii pe el.
In fine, sa o foloseasca sanatos
*


Nu caut sa imi recuperez nimic! Nu fac avere cu 100 si ceva de lei.
Sa fie de folos, aia da! smile.gif
Azi i-am trimis certificatul fiscal la om.
Sunt perfect solvabil, nu am datorii la stat. happy.gif
QUOTE(dizzy @ 11 Jun 2019, 10:52)
La 7 copii, chiar cred ca nu bea, ca altfel nu ar fi avut bani de vreo masina.
Sa il foloseasca sanatos, si matale sa te bucuri de banuti.
*


smile.gif
Bicicleta galbena
Nea Mariane sa nu patesti ca mine - am vandut Solnitza cu asigurarea facuta pe un an (din care trecuse doar jumatate), iar dupa o luna baietanul o face praf... apoi ma suna pe mine ca sa-l ajut cu asigurarea... i-am spus ca eu deja imi retrasesem diferenta de bani si ca era datoria lui s-o asigure...
Ce a facut mai departe nu mai stiu si sincer nu m-a mai interesat.

Asa ca macar pune-i in vedere noului proprietar sa-si faca asigurare, ca tu o sa-ti retragi banii (chit ca n-o faci). Inteleg ca masina e hat departe, deci bunavointa matale nu ajuta in caz de.


marian-j
Iui!
Multam de sfat!
einstein1984
marian, ca sa ne intelegem, chiar daca nu retragi tu banii, el nu poate folosi asigurarea aia, e ca si cum nu ar avea. Odata masina vanduta si scris pe talon, asigurarea aia e 0 pt el, nu despagubeste. daca loveste pe cineva, plateste din buzunar
YRX
Nu poate sa o foloseasca pana trece termenul legal de inmatriculare? Ca parca ala e 90 de zile acum.
einstein1984
Nu o poate folosi odata ce e facut contractul d evanzare cumparare. Dupa mintea astora de alasigurari, masina trebuie scoasa de la impozit de la vanzator si bagata la ala de acumparat-o in aceiasi zi, astfel cumparatorul isi face RCA pentru inmatriculare si e valabil. Ori asta ori nu mergi cu ea intre momentul cand primesti CV si cand o ai trecuta la tine la impozit (ca numai asa RCAul e valabil)
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 12 Jun 2019, 21:12)
Bucatzele, hai sa nu fim duplicitari.
Pisoiul meu a fost incadrat in noma euro. Una inferioara, dar E!
Ce norma are Dacia ta?
Uite, spre exemplu, am dat drumul pe strada la un Golf 1, benzinar de 1,4. Trei saptamani am urmarit Golful ala! Proprietarul, nascut in 1941.Si-a sudat pragurile, si-a cumparat 4 anvelope decente(din pensie de 800 de lei nu-si putea permite anvelope noi), si-a pus instalatia electrica la punct, etc.Stii cat face Golful ala pe an? Sub 500 de km. Mosulica isi cara sotia la dializa si inapoi si mai cara crumpi si morcovi din piata.
*


Stai ca nu-s... io am o problema cu masinile care fumega vizibil, cu alea de au cauciucuri slick, gzenoane de china, samd. Chestii pe care nu le inghiti nici matale.

Cata vreme masina e in parametrii ei constructivi, oricare ar fi ei, n-am treaba. Doar nu crezi ca eu mai pedalez din cand in cand o non-euro, dar cred ca ailalti ar face bine sa se care de pe strazi?

Dar cand vad noru' negru in fata, apa' stiu ca ala nu ar reusi sa indeplineasca nici macar normele non-euro, in conditiile in care troaca de multe ori are cercu' verde in parbriz... E, la astia ma bucur daca ajung pe mana vreunuia ca tine.
marian-j
QUOTE(einstein1984 @ 13 Jun 2019, 08:19)
marian, ca sa ne intelegem, chiar daca nu retragi tu banii, el nu poate folosi asigurarea aia, e ca si cum nu ar avea. Odata masina vanduta si scris pe talon, asigurarea aia e 0 pt el, nu despagubeste. daca loveste pe cineva, plateste din buzunar
*



Ok, am inteles. Masina a ajuns la Zalau. Isi face treaba. Cum, si in ce conditii, treaba noului proprietar.
Iti multumesc inca o data pentru sfaturi!

QUOTE(einstein1984 @ 13 Jun 2019, 08:45)
Nu o poate folosi odata ce e facut contractul d evanzare cumparare. Dupa mintea astora de alasigurari, masina trebuie scoasa de la impozit de la vanzator si bagata la ala de acumparat-o in aceiasi zi, astfel cumparatorul isi face RCA pentru inmatriculare si e valabil. Ori asta ori nu mergi cu ea intre momentul cand primesti CV si cand o ai trecuta la tine la impozit (ca numai asa RCAul e valabil)
*


Cu toata bunavointa, dar nu se putea muta certificatul fiscal in aceasi zi cu CV. Primaria mi l-a emis in 10 zile.
Coane einstein, amu am priceput si io mecanismul. Iti multumesc, iarasi, pentru lamuriri! smile.gif

QUOTE(bucatzel @ 13 Jun 2019, 11:16)
Stai ca nu-s... io am o problema cu masinile care fumega vizibil, cu alea de au cauciucuri slick, gzenoane de china, samd. Chestii pe care nu le inghiti nici matale.

Cata vreme masina e in parametrii ei constructivi, oricare ar fi ei, n-am treaba. Doar nu crezi ca eu mai pedalez din cand in cand o non-euro, dar cred ca ailalti ar face bine sa se care de pe strazi?

Dar cand vad noru' negru in fata, apa' stiu ca ala nu ar reusi sa indeplineasca nici macar normele non-euro, in conditiile in care troaca de multe ori are cercu' verde in parbriz... E, la astia ma bucur daca ajung pe mana vreunuia ca tine.
*


Ma iarta, am interpretat gresit spusele dumitale. blush.gif

Mai zilele trecute, un musteriu m-a facut "absurd". Un BMW in cauza. Csenoane de kkt, cu o temperatura de culoare albastra. Da, faruri cu lupe, dar pt H7, nu pt czenon, spalatoare faruri canci, usw. Si ii zic omului: masina asta se respinge din start! "Surse de lumina neomolagate".
Si sare clientul de cur in sus: esti absurd, mah! Mi-am pus in faruri niste becuri mai performante!
Am, la intrarea in hala, un format A3 unde se precizeaza toate informatiile necesare pt xenoane. L-am pus pe miraculos sa silabiseasca si l-am last in pace. Dupa circa doua minute, s-a carat din curte scrasnind din roti.

Bucatzele, revin. Oricand intind mana unui om care se zbate sa-si puna troaca la punct! In schimb, nu trec de mine xenonarii minune.
Asadar, daca langa Honda dumitale aia noua, stralucitoare si frumoasa, se intampla sa apara un Golf 1 alb, uratel si ponosit, nu injura prea tare. Io i-am dat voie sa ti se alature la semafor. smile.gif
P.S.
Golfuletul ala, saracu', e non euro. Daca il vezi, pune-ti sofisticatul sistem de climatizare pe "recirculare habitaclu", ca sa nu-ti puta la nas. sleep.gif
bmwh548
QUOTE(marian-j @ 13 Jun 2019, 22:13)
Mai zilele trecute, un musteriu m-a facut "absurd". Un BMW in cauza. Csenoane de kkt, cu o temperatura de culoare albastra. Da, faruri cu lupe, dar pt H7, nu pt czenon, spalatoare faruri canci, usw. Si ii zic omului: masina asta se respinge din start! "Surse de lumina neomolagate".
Si sare clientul de cur in sus: esti absurd, mah! Mi-am pus in faruri niste becuri mai performante!
Am, la intrarea in hala, un format A3 unde se precizeaza toate informatiile necesare pt xenoane. L-am pus pe miraculos sa silabiseasca si l-am last in pace. Dupa circa doua minute, s-a carat din curte scrasnind din roti.

*



Ai o bere! Fie ea si virtuala! cheers.gif
psychoo
Bravo domnule Marian!
Daca toti ar face asa si daca ar iesi mai multe echipaje la defilat poate s-ar curata strazile...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.