Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
Laurentziu83
In manualul rablei mele scrie ca producatorul interzice adaugarea de aditivi in motor, se pune doar ulei si atat. Si am motor K4M 858.
Iar uleiul ELF nu-i chiar asa scump ca sa zici ca te-a fraierit producatorul la schimb. Eu puneam Elf Evolution 5w40 si inainte la Clio si acum la Megane. Clio l-am maritat la 75000 de km fara sa pape gram de ulei, asta in conditiile in care motorul 1.4 8v vedea saracu' tot A2-ul constant cu 170-180 la ora pe GPL, iar Megane-ul acum vede si el limitarea foarte des.
Castrol, Liqui Moli, etc, eu nu pun in motor. If ain't broke, don't fix it ! icon_mrgreen.gif
romeodr
nu este vorba de duralube...este in discutie CERATEC..cauta pe net si citeste despre el...
..scuze care este LL de la ELF ..CA NU PREA MA INTERESEAZA MARCA??

6 Dec 2011, 22:16:
QUOTE(Laurentziu83 @ 6 Dec 2011, 22:12)
In manualul rablei mele scrie ca producatorul interzice adaugarea de aditivi in motor, se pune doar ulei si atat. Si am motor K4M 858.
Iar uleiul ELF nu-i chiar asa scump ca sa zici ca faci o investitie cand il schimbi.
*


am citit si manualul de la L2 si acesta de la L1...SI NU SE INTERZICE NIMIC...DOAR SE FAC RECOMANDARI VIS-A-VIS DE ULEI...
argon
Elf Excellium xll, garantat 40.000 la diesel si 30.000 la benzinare. Nu-i pacat sa-l strici cu duralub?
romeodr
CERATEC nu este aditiv...este TRATAMENT MOTOR CU PARTICOLE CERAMICE...

6 Dec 2011, 22:20:
xll...nu am auzit si asa ieftin..??,un top tec 4200 5w30 de la luiqi costa 50 lei litrul..garantat 30,000-50,000 km sau 2 ani...
Laurentziu83
De Cucuteni?
marian-j
Misterioase sunt uneltirile doftorului! 04.gif
Nush ce tot bodogane.Nu-i place de bujiile legumei.
Zice 'mnealui ceva,dat fiind faptul ca este foarte posibil ca zündkerze-le alea sa nu mai fi fost schimbate de pe vremea lui de Gaulle.
Amu,ii si tare atent dumnealui la amanunte.Doftor,deh. smile.gif
Sa nu-ti zic(coane argoane) de faptul ca intr-o zi o venit cu un portbagaj plin cu aparatura, sa-mi faca "noxele" la bojoci!
Ii manios pe mine ca dohanesc! blush.gif
QUOTE(cdadan @ 6 Dec 2011, 08:36)
a scapat.gif
*


Sezi molcum.N-ai scapat! rolleyes.gif
Da-mi numa' oleaca de vreme sa pun leguminoasa verzicolora la punct si ma apuc iara de facut prin casa!
Sper ca n-oi fi asa cainos la suflet sa nu-mi dai si mie oarice sfaturi,daca ti-oi cere.
Baremi cum sa amestec colorile pe pareti. happy.gif

QUOTE(bmwh548 @ 6 Dec 2011, 14:20)
Nenea Marian, cam pe la ce liniuta sta acul ala prin oras cand ajunge la temperatura "normala"?
*


Sta,undeva,la mijlocul scalei gradate.Aprox. 45 de grade de la orizontala.
Cu prima ocazie fac o poza

QUOTE(bucatzel @ 6 Dec 2011, 14:31)
@marian-j

Alternativ,, daca hellcat nu mai are, poate-ti poti comanda de aici, ca vad ca astia personalizeaza suporti de numere.

http://www.numerepersonalizate.ro/index.ph...te%20individual
*


Nu se mai gasesc suporti,domnule draga. sad.gif
Colegul hellcat nu mai are si nici la bursa nu mai sunt.
Iti multumesc pentru link dar ca sa-mi faca aia suportii cum vreau eu,presupun ca ar trebui sa le trimit desenele vectoriale.Parca le-am vazut si pe alea(pe aici pe undeva). Necazu'-i altu'!Chiar nu vreau sa le dau alora,"mura-n gura",munca altor colegi.
Daca gasesc suporti pe forum bine,daca nu,la revedere!
Ma duc si-mi cumpar de la reprezentanta sau de la magazinul de unde imi iau(cu predilectie) piesele schimb.
Iti tare multumesc de sfaturi! smile.gif

Apdeit!
Habemus pap(irusuri).
[attachmentid=1627770453]
Amu urmeaza partea aia nasola,can' tre' sa dau banii pe taxa de inmatriculare.
De banii aia,imi faceam cotetu' boboc! sad.gif
M.C.
QUOTE(Markos @ 6 Dec 2011, 23:12)
Traficul este in legatura directa cu infrastructura rutiera a localitatii. Poa' sa fie si dooj de milioane, dar sa aiba niste sosele de sta maşa-n coada.
*


Am scris acolo si cu numarul de locuitori.
Normal ca depinde si de infrastructura!
Acum,nu cred ca Deva are infrastructura rutiera mai buna decit a Timisoarei!
Semafoare,sensuri giratorii icon_mrgreen.gif ,care sunt mult mai multe in Timisoara!



corbex
Azi am vazut un X5 cu cauciucuri "Giugiaro". Ma gindesc ca trebuie sa se existe si suporti de numere. Daca nu la fel, macar Bvlgari.
marian-j
Daca nu-s semnati de Bangle,tot degaba! icon_mrgreen.gif
corbex
Chiar am vazut, fara caterinca! Io-te dom'le, la ce grad de civilizatie si confort a ajuns tirlanul roman, mi-am zis! Nu stiam ca s-a ajuns la asa chestii. Urmeaza volan Gucci (aviz amatorilor! icon_mrgreen.gif) si altele .
cdadan
QUOTE(marian-j @ 6 Dec 2011, 21:22)
Sper ca n-oi fi asa cainos la suflet sa nu-mi dai si mie oarice sfaturi,daca ti-oi cere.
*


Oricand, coane Mariane. Dar sa stii din capu' locului, io la trebile alea am avut doar un rol consultativ. blush.gif
corbex
Te-ai consultat cu cardul. Am ghicit?
marian-j
QUOTE(argon @ 6 Dec 2011, 20:37)
N'ar fi fost rau daca ar fi avut, ca aia 11,8 % de pe bord arata nasol  huh.gif   
PS: stiu de ce a turat-o!  Sa-o consume sapte'n Timisoara ca doctorului, in loc de 12, ca doar au acelasi motor , diferenta sta-n turatii blush.gif
*


Ba n-arata rau de loc!
Fordul consuma 12%.Motorina!
Deja incep sa fac economii,ca benzina-i mai ieftina!
Coane argoane,fix mi se rupe de consum!
Masina mere fainut,se incalzeste repede si mi-s tare fericit de scaune.
Stai sa vina si colegul marksman sa-mi puna si "lautarii" la bord si voi parcurge ulitele Timisorii ca boieru'.Asta pana pun numerele alea cu PUI.
Dupa aia mi-o confisca madam.
Si iara ajung tractorist. sad.gif


6 Dec 2011, 22:16:
QUOTE(romeodr @ 6 Dec 2011, 20:50)
..11,8%  chiar numai in oras pare un consum mare..fiind motoare peste 200.000 km necesita obligatoriu un tratament motor...eu am un mixt momentan de 600 km aprox de la ultima resetare saptamana trecuta,si un 7,8 % consum mediu...sigur ceramica in mici particole isi face datoria...si 5W30-ul de la LUIQI-MOLY!!!!

domnul argon plus un tratament cu DURALUBE curatare sistem injectie 42 lei face toti banii..!!
*


Coane Romeo,nu-ti fie cu suparare dar eu execut pipi(cu bolta!) peste tot ceea ce se numeste "tratament motor".M-o mancat in cwr(acum multi ani) sa-mi bag DuraLube in motorul de la "rechin".Efectul?Au disparut(pentru scurta vreme!) zgomotele din motor.Avea 290k la vremea respectiva.Apoi au reaparut.Dupa o saptamana!!!Si stii ce am gasit in motor(ca tot a trebuit sa-l repar pana la urma!)?Un smac negru depus peste toate piesele statice.In locurile unde ar fi trebuit sa apara acele presupuse efecte benefice,ioc!!
Nu te mai imbata cu apa rece!
Ai un motor mai putin uzat ca si al meu si cu asta basta!Bravo dumitale!
Ceramica aia este doar un placebo!
Cand un producator isi proiecteza un motor,nu are in vedere tot felul de kkturi.
Uleiul ce il prevede ca fiind optim,trebuie sa-i asigure motorului respectiv functionarea(indelungata!!) fara a mai adauga nimic!
Io am deja in vedere sa bag Elf in Laguna.
Asa o gandit-o ma-sa aia frantuzeasca?N-apai asa tre' sa mearga!

Markos
QUOTE(marian-j @ 6 Dec 2011, 21:48)
Coane Romeo,nu-ti fie cu suparare dar eu execut pipi(cu bolta!)
*


Te cam risti, nu mai scapi de el.
romeodr
Nenea Romeo,nu mai cita o ditai postarea foarte apropiata.Umplem aiurea spatiul pe server.
Pricepem ce vrei sa zici.
smile.gif

..mai,faci cum vrei..sa sti ca in TOATE produsele exista o doza mai mare sau mai mica de placebo...chiar si cand crezi ca ELF este ce nu prea este defapt...ELF este marcheting pur...parteneriat cu RENAULT...
.. blush.gif ..eu am bagat din 2000 incoace in toate masinile mele ,in afara de cele 3 noi ,ca erau in garantie,diferite tratamente motor...fffff multumit...

..vezi de aceea progresam noi oamenii pentru ca suntem diferiti..!!
..bafta..


Si eu am mers cu LiquiMoly si in beamweu si in Ford.5W-40 TopTech 4100.
Are toate "tinichelele" de marcheting agatate de coada:BMW Longlife 04,FORD WSS M2C 917-A,etc.Mi-l procuram direct din D(pe motiv de pret mult mai avantajos)
E foarte ok uleiul.
Cu toate acestea,am trecut pe ulei bmw.E un Castrol branduit cu cerculetul taiat in patru!Vezi ce mult conteaza placebo? wink.gif
corbex
DuraLube pentru pixuri exista? De cind i-am schimbat pasta, la revizie, are un tacanit.
marian-j
QUOTE(M.C. @ 6 Dec 2011, 21:08)
*


Nenea M.C.,nush cum sa facem,da' tot ma pagubesti matale de cateva beri! biggrin.gif
Cum o venit Mos Niculae la matale?
Nu i-o intrat nisip in ciubote? rolleyes.gif
kum
QUOTE(corbex @ 6 Dec 2011, 22:32)
DuraLube pentru pixuri exista? De cind i-am schimbat pasta, la revizie, are un tacanit.
*


Care il tine? tongue.gif
Markos
QUOTE(corbex @ 6 Dec 2011, 22:32)
DuraLube pentru pixuri exista? De cind i-am schimbat pasta, la revizie, are un tacanit.
*


E terminat sad.gif
marian-j
QUOTE(corbex @ 6 Dec 2011, 21:41)
Chiar am vazut, fara caterinca!
*


Pai cine-si permite sa o dea la caterinca cu matale,coane corbex?
Esti decan de varsta,ce mama nevoii! rolleyes.gif
Markos
QUOTE(marian-j @ 6 Dec 2011, 22:51)
Esti decan de varsta,ce mama nevoii! rolleyes.gif
*


Apropo, de bion mai stiti ceva? frustrat.gif
corbex
A ajuns rector. Nu mai da pe aici.
Ultima data parea sa aibe sotia cu ceva probleme de sanatate.
Coane Mariane, caterincii ii sta bine cind vine din toate directiile.
marian-j
QUOTE(cdadan @ 6 Dec 2011, 21:43)
Oricand, coane Mariane. Dar sa stii din capu' locului, io la trebile alea am avut doar un rol consultativ.  blush.gif
*


Clar ca ma bazam doar pe rolul consultativ!
Doar nu-ti imaginai ca te chem sa dai cu trafaletu'. biggrin.gif

6 Dec 2011, 23:29:
Colegul bion e acela ce avea un samoyede la avatar? unsure.gif
Daca bine imi amintesc,mi-e concitadin dar nu ne-am cunoscut.Inca!
Imi pare rau sa aud ca are necazuri.
dr_mKe
Totusi masina parcusese doar 7 km de la reset, statuse destul la ralanti dimineata, apoi cat am mai tinut-o eu inainte de poza.
Consumul real in oras nu ajunge la 10% decat in mod exceptional. La mine pe bord zice acum 8.7% si viteza medie 17 kmh.
Ruta pe care o parcurg eu zilnic este una din cele mai aglomerate din oras la orele cu pricina excl.gif La fel cea pe care o parcurge marian.

Mariane, chiar vrei matzul inapoi ? wub.gif
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 6 Dec 2011, 21:22)
Misterioase sunt uneltirile doftorului! 04.gif Nush ce tot bodogane.Nu-i place de bujiile legumei.
Mai incape vorba? NGK Iridium!
dr_mKe
V-line, ca nu renteaza la 10k pe an tongue.gif

Evident, le montez personal tongue.gif

Si pe care ai sa le si cumperi,la fel de personal! tongue.gif
M.C.
QUOTE(marian-j @ 7 Dec 2011, 00:45)
Nenea M.C.,nush cum sa facem,da' tot ma pagubesti matale de cateva beri! biggrin.gif
Cum o venit Mos Niculae la matale?
Nu i-o intrat nisip in ciubote? rolleyes.gif
*


Daca-i ordin,cu placere! biggrin.gif
Warsteiner,nu?
Dar sa stii ca nu ma supar daca o fi Ciucas! icon_mrgreen.gif
Pacat ca distanta e cam mare de la Ploiesti la Timisoara.
Dar ne auzim macar la un telefon,caci de sarbatori vin acasa.
Mos Nicolae nu a venit,ca s-a pierdut prin dunele de nisip! tongue.gif
In legatura cu bujiile,eu am pus pe meganica NGK Iridium BKR 6 EIX,si sunt multumit.
Si ca sa mai agitam un pic spiritele lui dom'Argon in legatura cu consumul. laugh.gif
[attachmentid=1627770517]
O fi bun consumul asta la un motor de 2,3 litri,in Abu Dhabi? icon_mrgreen.gif
Ca tot spuneau unii ca au consum de 9,4 %,cu motor de 1,4 litri 16 vulve in Deva. icon_mrgreen.gif
Poza de azi-dimineata.
argon
Pe drumurile alea nasoale din abu dabi as scoate 6% cu leguma mea, stai relax, dar tu cu a ta ai scoate 23% la Deva wink.gif
R19/16v
Mergi des prin Abu Dabi, argoneata? Me thinks not.
argon
Am zis as nu scot, cauta pe net ce infrastructura e acolo.
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 6 Dec 2011, 21:22)
Iti multumesc pentru link dar ca sa-mi faca aia suportii cum vreau eu,presupun ca ar trebui sa le trimit desenele vectoriale.Parca le-am vazut si pe alea(pe aici pe undeva). Necazu'-i altu'!Chiar nu vreau sa le dau alora,"mura-n gura",munca altor colegi.
Daca gasesc suporti pe forum bine,daca nu,la revedere!
*



Te ingrijorezi prea mult. Vectorii aia au fost pusi la liber, cine-o vrut sa-i ia de aici ( http://www.reno.ro/autocolant/ ) o putut sa-i ia linistit. Nici nu trebuie sa fii logat ca sa poti descarca vectorii de pe pagina in cauza.
M.C.
QUOTE(argon @ 7 Dec 2011, 10:53)
Pe drumurile alea nasoale din abu dabi as scoate 6% cu leguma mea, stai relax, dar tu cu a ta ai scoate 23% la Deva  wink.gif
*


Ihi,sunt sigur! icon_mrgreen.gif
Mai ales ca aici mergi cu aerul conditionat in functie aproape tot timpul tongue.gif
Probabil o sa si produci benzina,si uite asa vei deveni concurenta foarte periculoasa pentru astia !!! tongue.gif radmasa.gif
Si ceva poze din trafic care demonstreaza ca poti realiza un consum de 6%,poate chiar mai putin !! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif tongue.gif
[attachmentid=1627770891] [attachmentid=1627770892] [attachmentid=1627770893]
marian-j
QUOTE(bmwh548 @ 6 Dec 2011, 14:20)
Nenea Marian, cam pe la ce liniuta sta acul ala prin oras cand ajunge la temperatura "normala"?
*


Uite-l,coane!
[attachmentid=1627770840]
Acolo sta,manca-l-ar tata!
Baga o caldura frontozoaica cum n-am avut la nici un otomobil pana acu',iar grilele alea de ventilatie de pe usi is belea!Le pun sa bata oleaca in jos.O adevarata desfatare pentru jeruntii mei hodorogiti. biggrin.gif


QUOTE(Markos @ 6 Dec 2011, 21:12)
Poa' sa fie si dooj de milioane, dar sa aiba niste sosele de sta maşa-n coada.
*


Nu prea avem d-alea,coane Markos.
Hartoape,ca peste tot. blush.gif
Moaaa,ca uitai sa va zic: imi rupsera gura oltenii!
Pai plecai io din Prazburg si mersei pana dincolo de Orsova,ca pe pita unsa cu unt!Drumul ca-n palma! Faina treaba!


QUOTE(dr_mKe @ 7 Dec 2011, 00:13)
Mariane, chiar vrei matzul inapoi ?  wub.gif
*


Grea intrebare! rolleyes.gif


QUOTE(M.C. @ 7 Dec 2011, 06:34)
Dar ne auzim macar la un telefon,caci de sarbatori vin acasa.
*


imbratisare.gif
Nu-mi vine coane sa pun bujii d-alea cu iridiu cum ti-ai pus matale pe Megan.Is scumpe ca naiba si la cati km va face Lagunica pe an nu cred ca s-ar justifica.Bune-s si V-Line.Un 20-30k tot fac cu ele.

<span class='edit'>7 Dec 2011, 22:17:</span>
Hai ca o iau pe urmele lui ZTV! tongue.gif
Uitai sa va intreb o chestie.Dupa ce opresc motorul si scot cheia din contact incepe sa clipeasca un led rosu in bord,undeva in zona gradatiilor superioare ale ceasului de apa.
Este ledul de stare al imobilizatorului si asa face toate?? unsure.gif nedumerire.gif
Markos
QUOTE(marian-j @ 7 Dec 2011, 22:04)
incepe sa  clipeasca un led rosu in bord
*


Ia legatura cu ZTV.
marian-j
Ce legatura sa mai iau,ca l-ati facut arsice!
Oameni rai ce sunteti! sleep.gif
Markos
Acu' serios: da, e ledul imobilizatorului smile.gif
sorin1983
QUOTE(M.C. @ 7 Dec 2011, 06:34)
O fi bun consumul asta la un motor de 2,3 litri,in Abu Dhabi?

La relanti mi se pare un consum cam mare biggrin.gif
M.C.
Pai poza era facuta asteptind in trafic,desi culoarea semaforului era verde,d-aia viteza era 0 ! biggrin.gif
bmwh548
QUOTE(marian-j @ 7 Dec 2011, 22:04)
Uite-l,coane!
[attachmentid=1627770840]
Acolo sta,manca-l-ar tata!
*



Deci la forjare nu atinsese temperatura optima, dar nici rece nu era... Multumesc de lamuriri smile.gif
marian-j
Cu mare placere,colega!Oricand! biggrin.gif

Multam fain,coane Markos!Ma linistisi! smile.gif
Mi-era sa nu fi pus dracu' nemtii fo bomba prin bordul ala.

Coane argoane,uite ca se poate si asa:
[attachmentid=1627770947]
Identic acelasi traseu,aceiasi "piesa" dintre volan si scaun,tot asa lasat motorul sa mearga un pic pe loc pana incepe clima sa bage(pe electric) aer caldut si pana inchid poarta pe unde ies din curte,DAR cu o juma' de ceas mai devreme ca de obicei si implicit cu mai putini participanti la trafic.
N-apai pentru doua kile de benzina in plus la suta de km nu-mi parasesc io culcusul cald cu jumatatea aia de ora mai devreme,nici sa ma tai! tongue.gif
Plus ca ar trebui sa-mi dereglez oleaca "ritualul" de dimineata,chestie care m-ar putea indispune.
Si nu-i bine sa ajung io cu cwru' in sus la lucru.
S-ar putea sa sufere altii. sleep.gif
kum
D-apoi io cu-a mea po' sa plec si la 3 noaptea, ca tot doișpejumate spre treișpe consuma sad.gif
Ca fac cam intre 7 si 10 minute pana la birou, si nici n-apuca sa se-ncalzeasca motoru' mad.gif Noroc cu incalzirea-n scaune, ca incepe sa bage caldura exact cu vreo juma' de km inainte de a o parca sad.gif
marian-j
Facem schimb? rolleyes.gif
argon
QUOTE(kum @ 8 Dec 2011, 12:52)
D-apoi io cu-a mea po' sa plec si la 3 noaptea, ca tot doișpejumate spre treișpe consuma sad.gif
Ca fac intre cam intre 7 si 10 minute pana la birou, si nici n-apuca sa se-ncalzeasca motoru'  mad.gif Noroc cu incalzirea-n scaune, ca incepe sa bage caldura exact cu vreo juma' de km inainte de a o parca sad.gif
*




Deci ai un km jumate pan' la lucru, intreb si eu, te-ai gandit vreodata sa mergi pe jos sau te-njur deja cu d'astea?
Hack
N-ai inteles nimic din ce a vrut sa spuna omu'! Mai citeste o data wink.gif .
kum
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 12:07)
Deci ai un km jumate pan' la lucru, intreb si eu, te-ai gandit vreodata sa mergi pe jos sau te-njur deja cu d'astea?
*


In urma caror calcule savante ai ajuns tu la concluzia asta? nedumerire.gif
Sau ai aplicat teorema lu' Argon?
argon
In urma timpului in care-ti da caldura. Daca-ti incepe sa " bage caldura exact cu vreo juma' de km inainte de a o parca " cati km ai putut face inainte de asta? 1 km prin oras nici atat wink.gif

Sau ai termostatul defect.
kum
Ma argoane, io fac in 5 minute cam 5-6 km (adica merg fara oprire cu viteze cuprinse intre 60 si 90 km/h). Merg pe soseaua de pe faleza (cine sta in Galati stie despre ce vorbesc). Nu fac 1 km in 5 minute! Cam in cat timp crezi tu ca e normal sa ajunga la temperatura optima motorul? Intr-un minut? Minut argonian, nu?
Daca tu imi spui mie ca meganu tau minune se incalzeste intr-un minut, adica indicatorul de la temperatura ajunge la valoarea normala (la jumatate in cazul meu) io ii dau foc la leguma!

Incerci tu sa te dai mare detectiv, da' esti cam depasit wink.gif.
bv-08-fgm
Lasa leguma nui da foc ca dupaia ingheti de frig pana ajungi la munca smile.gif

Intr-un minut nare cum sa se incalzeasca poate sa fie ce masina vrei tu.
argon
QUOTE(kum @ 8 Dec 2011, 15:11)
Ma argoane, io fac in 5 minute cam 5-6 km (adica merg fara oprire cu viteze cuprinse intre 60 si 90 km/h). Merg pe soseaua de pe faleza (cine sta in Galati stie despre ce vorbesc). Nu fac 1 km in 5 minute! C
*



Auleu, m-am luat dupa consumu ala de 13% si am zis ca stai in trafic, daca in conditiile alea de mai sus ai consumul ala ce sa mai zic, belea masina , macar de ai merge cu 180 sa justifici aia nush cati cai.
IRONICK
QUOTE(Markos @ 7 Dec 2011, 22:25)
Ia legatura cu ZTV.
*
Chiar, ce mai face?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.