Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
Dodone
QUOTE(marian-j @ 24 Dec 2011, 19:02)
Azi m-am invrednicit de am am pus numerele pe frontozoaica.
Ia uite ce fain le sta una langa alta! wub.gif
Alaska blau und Abyss grün.
[attachmentid=1627774417]
Am reintregit "cârdul"! happy.gif
33 PUI se afla in continuare pe fostul nostru R5.Amu circula prin Arad.

*



Din poza eu trag concluzia ca, conu' Marian si-a cumparat stradă. Si nu oricare, ci cea pe care locuieste naughty1.gif .
Urmatoarea investitie ar trebui sa fie o laveta din piele/inlocuitori, limuzina nu e stearsa dupa spalare. Daca se usuca asa raman pete de clor/calcar, in functie de sursa de apa (retea/foraj). Daca mai gasesc la magazinele TCM iti fac una cadou, ca trebuie sa caut si pt. masina mea.
Drajilor, lasam frecusurile in urma. Cracin Fericit !
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 24 Dec 2011, 23:11)
Pfoai ! Are numere ! In mod clar, cum vin din conced' nu scapa fara un schimb de bujii  laugh.gif
*


Doftoru' o tine pe a lui! happy.gif
I s-o pus pata pe bujiile bietei legume.
Bi mai ghest,doc! up.gif
Cheie de bujii ai,ti-ai comandat si dohot d-ala de se pune in capu' bujiilor,ai si experienta de la frijider,io aduc trusa de torxuri,etc.
Pun bujiile in șiregla renoului si cand ai chef de lucru te las sa te bagi,cu bocoance cu tot daca vrei,sub capota .Promit sa nu misc un jejt!Cel mult fac o poza-doua.
Pana atunci,iti urez sa-ti tihnesca Craciunul! imbratisare.gif
P.S.
Nu exagera cu soricu' ca te strici la foale! tongue.gif

Colegul Dodone dixit:
"Din poza eu trag concluzia ca, conu' Marian si-a cumparat stradă."
Nu mi-am cumparat ulita,bade! laugh.gif
Matale omiti faptul ca locuiesc la mahala si la mine pe strada trece o masina(cel mult doua) la un ceas!Am scos masinile din curte,le-am facut poza,le-am bagat inapoi la odihna,interval de timp in care nu a trecut nici macar vreun pieton,daramite vreo masina happy.gif
A doua rectificare.
Troacele nu-s proaspat spalate!Dimineata era pe ele o bruma groasa si sclipitoare.A dat oleaca soarele si bruma s-a transformat in brobonite dese de apa.Cand imi scot trotinetele din curte,urc oleaca cu spatele pana dau de asfalt.Prin urmare,toata apa de plafoane li se scurge pe boturi.D-aia iti par ca fiind spalate mai adineauri.
Dar sa nu crezi matale ca as avea inima sa-ti refuz cadoul!Aferim! biggrin.gif
Apropo,daca mai e vreunul pe care-l pocneste excesul de darnicie,sa stiti ca mai imi face trebuinta o distributie completa,niscaiva ulei si filtre,o baterie,cureaua de accesorii,etc. happy.gif
Coane Dodone,sarutari de maini doamnei tale,sa va creasca pruncul mare si frumos, si va doresc toate cele bune la "amântrei"! biggrin.gif
Dodone
Multam de urari. Dar noi suntem patru:
[attachmentid=1627774741]
Sarbatori Fericite !
romeo3108ro
Coane Mariene se vede ca ti-au priit sarmalele si friptanele lui Madame-j caci dupa o absenta nemotivata de aproape doua zile ai reaparut si ai postat cat juma de roman de Sanda Brown.Apropos de role si de curele sa stii ca eu am vazut la juma de preturi pe pajinili de vanzari de afara.Tot ce iti recomand este sa nu iei de la pretini nostrii otomani ca sunt de o calitate indoielnica(ia ca exemplu ramele care l vezi prin curte pe la scarbiciu si care mi-au mancat si mie cativa ani din viata tongue.gif)
cosmin_2300
QUOTE(marian-j @ 24 Dec 2011, 22:10)
Aseaza-te linistit la masa de Craciun si sa-ti tihneasca toate cele! cheers.gif
*



QUOTE(Dodone @ 25 Dec 2011, 10:46)
Drajilor, lasam frecusurile in urma. Cracin Fericit !
*



Sănătate amândorura și numai bine! happy.gif
4x4
QUOTE(marian-j @ 24 Dec 2011, 19:02)

[attachmentid=1627774417]

*




wub.gif, smile.gif si apoi huh.gif , mai uit mai atent si vad ca ai pleoapele alea gay ohmy.gif

Dale la gunoi, strica un clasic. wink.gif
Dodone
Ba mie-mi plac, cu toate ca sunt - in general - adeptul mentinerii masinilor in forma stock, cel mult soft tuning. Sunt niste "pleoape" soft, de bun gust. Priveste ce bine se integreaza, raportat la linia barei de protectie.
marian-j
QUOTE(Dodone @ 26 Dec 2011, 18:19)
Multam de urari. Dar noi suntem patru:
[attachmentid=1627774741]
Sarbatori Fericite !
*


Iuuuuuu!Am uitat de motanoi! blush.gif
Sa va traiasca! wub.gif

QUOTE(romeo3108ro @ 26 Dec 2011, 18:33)
Coane Mariene se vede ca ti-au priit sarmalele si friptanele lui Madame-j caci dupa o absenta nemotivata de aproape doua zile ai reaparut si ai postat cat juma de roman de Sanda Brown.Apropos de role si de curele sa stii ca eu am vazut la juma de preturi pe pajinili de vanzari de afara.Tot ce iti recomand este sa nu iei de la pretini nostrii otomani ca sunt de o calitate indoielnica(ia ca exemplu ramele care l vezi prin curte pe la scarbiciu si care mi-au mancat si mie cativa ani din viata tongue.gif)
*


Pe langa faptul ca mi-au priit bucatele,am mai avut si oaspeti! biggrin.gif
Mdeah,am prostul obicei sa insir cate in luna si in stele.Nu esti primul care imi spune acest lucru. blush.gif
Mecanicul care imi va schimba distributia(si restul) mi-a recomandat curele Conti si role Inna.Colegul Razor imi va oferi cardul lui,ca sa obtin o reducere de 15% la piese.In acest fel, "pic" undeva pe 250 euro,pret total pe piese.Manopera este undeva in jur de 80 de euro.Cu factura,garantie,tot tacamul.
QUOTE(cosmin_2300 @ 26 Dec 2011, 18:56)
Sănătate amândorura și numai bine!  happy.gif
*


Multamim frumos!! cheers.gif

<span class='edit'>26 Dec 2011, 19:48:</span>
QUOTE(4x4 @ 26 Dec 2011, 19:02)
wub.gif,   smile.gif si apoi  huh.gif , mai uit mai atent si vad ca ai pleoapele alea gay  ohmy.gif

Dale la gunoi, strica un clasic.  wink.gif
*


Hummmm.
Io ma cujetam ca se completeza cu linia capotei. unsure.gif
Chiar nu m-as fi gandit,nici macar o clipa,ca as putea fi catalogat drept ghei.
4x4
[attachmentid=1627774800]
Perfection.

Tot ce e in plus e in minus.
Dodone
Cel din poza ta arata neterminat, la propriu si la figurat. Ma uit doar la gaurile din bara si-mi ajunge.
Si apoi conteza mult si unghiul si nivelul fata de sol din care privesti masina.
Coane Mariene, pleoapele tre' sa ramana wise_guy.gif . Parerea mea
4x4
laugh.gif daa, cu exceptia barei de jos desigur.

Ziceam ca masina nu are are nevoie de pleoape ca sa arata bine, are niste linii dementiale, iar farurile alea patrate dau o imagine eleganta si serioasa.

pe cand pleoapele cer un sticker 4tuning pe luneta.

nu te supara mariane, asa vad eu lucrurile.
Dodone
Doar pleoapele nu cer sticker. E prea soft tuningu'
4x4
Parerea mea ramane ca pleoapele nu curg cu liniile drepte si simple ale masinii. Fac farurile prea mici si adormite si nu se mai unesc cu linia aripii.

Nu ai cum sa imbunatatesti un design perfect, e cum ai spune ca Mona Lisa era mai faina cu niste silicoane.
Dodone
Raman la parerea mea. Gusturile sunt impartite, inclusiv in ceea ce o priveste pe urata aia de Mona si mai nu stiu cum.
Asta nu inseamna ca am uitat ce o scris Voltaire in semnatura mea. Mare hecăr mosu' ala...
dr_mKe
Daaaa' , macar avea trasura Reno ?



























































laugh.gif
Dodone
Cine ? huh.gif
dr_mKe
Mosu' ala mare hecăr, de la tine din semnatura tongue.gif
Dodone
Probabil... facuta in satul Sandouville rolleyes.gif
xcss
Singura mica-mica problema ar fi ca mos Voltaire n-a zis asa ceva in viata lui... smile.gif
romeo3108ro
dar treaba asta cu prostia de la tine din semnatura cine a zisa?
xcss
Unu' Schiller.
Dodone
@xcss
Acestea sunt primele variante gasite si doar cateva din mai multe, ce sunt pe net:
http://www.citatepedia.ro/index.php?id=56759
Cred ca ar fi fost mai usor sa gugalesti decat sa post(ul)ezi fara acoperire.
Sau mere mai greu netu' la Tg. Mures ? Ma indoiesc, pe telefon imi mergea bine acum o luna rolleyes.gif .
L.E.
Facem ce facem si cum nu-i atent conu' Marian, cum ii facem franjuri topicu' 10412898.gif charge.gif post-336-1110552439.gif Io ma simt in culpa... blush.gif
xcss
QUOTE
The most oft-cited Voltaire quotation is apocryphal. He is incorrectly credited with writing, “I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it.” These were not his words, but rather those of Evelyn Beatrice Hall, written under the pseudonym S. G. Tallentyre in her 1906 biographical book The Friends of Voltaire. Hall intended to summarize in her own words Voltaire's attitude towards Claude Adrien Helvétius and his controversial book De l'esprit, but her first-person expression was mistaken for an actual quotation from Voltaire. Her interpretation does capture the spirit of Voltaire’s attitude towards Helvetius; it had been said Hall's summary was inspired by a quotation found in a 1770 Voltaire letter to an Abbot le Roche, in which he was reported to have said, “I detest what you write, but I would give my life to make it possible for you to continue to write.” Nevertheless, scholars believe there must have again been misinterpretation, as the letter does not seem to contain any such quote.


QUOTE
Charles Wirz, archivist at The Voltaire Institute and Museum in Geneva, recalled in 1994, that Hall, placed wrongly, between speech marks this quotation in two works devoted to Voltaire, recognising expressly the quotation in question was not one, in a letter of 9 May 1939, which was published in 1943 in volume LVIII under the title "Voltaire never said it" (pp.534–5) of the review "Modern language notes", Johns Hopkins Press, 1943, Baltimore. An extract from the letter: 'The phrase "I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it" which you have found in my book "Voltaire in His Letters" is my own expression and should not have been put in inverted commas. Please accept my apologies for having, quite unintentionally, misled you into thinking I was quoting a sentence used by Voltaire (or anyone else but myself).' "The words "my own" were underlined personally by Hall in her letter.


Maistre, mai subtire cu sarcasmu' de Banat si citatepedia ( ...radmasa.gif ). Crede-ma ca am "gugalit" destul problema, si nu acum, si nu din cauza semnaturii matale. Da' las', da-i-nainte cu citatepedia (... radmasa.gif), poate in curand descoperi si ce sursa valoroasa de informatii e "Click".

LE: E nevoie sa asigur si traducerea? </sarcasm>
Dodone
Touche ! aplauze.gif white_flag.gif worship.gif
Faza cu Click e tare radmasa.gif !
Nu, nu-i ne voie sa traduci. "Ma lupt" cu limba lui Shakespeare din '78 090.gif
marian-j
QUOTE(4x4 @ 26 Dec 2011, 21:32)
Ziceam ca masina nu are are nevoie de pleoape ca sa arata bine, are niste linii dementiale, iar farurile alea patrate dau o imagine eleganta si serioasa.

nu te supara mariane, asa vad eu lucrurile.
*


Nu stiu cum arata pleoapele pe faruri patrate.
Ale mele "e" dreptunghiulare. sleep.gif
Si de ce sa ma supar?Fiecare cu parerea lui! smile.gif

Interesanta polemica colegilor Dodone si xcss!
Chiar m-au incantat voltele fine de "floreta" precum si deznodamantul.
Uite asa,mai bag si io la cap cate una alta. happy.gif
on
Mai fratilor,s-o intors lumea cu cwru' in sus! blink.gif
Ia uitati,domniile voastre,ce cadou de Craciun a primit madam-j de la pretena ei de pă Jermania:
[attachmentid=1627774988]
Io stiam ca muierile isi daruiesc tot felul de iruri cu care sa-si boiasca moacele,parfumuri,esarfe,etc.
Mai oleaca si se apuca sa-si repare singure masinile! happy.gif
Dodone
Asta cu reparatu' e mare pericol pt. barbati ! Pai, daca se va intampla asa trebuie de pe acum sa ne reorientam , macar preventiv: spalat/calcat de haine, tricotaje (goblenul nu se pune, e delectare...), etc. Ca la spalat de vase, spalat de geamuri si aspirat colbul sunt expert. Ne asteapta vremuri grele sad.gif
marian-j
Io am trecut de mult la "reconversie". ph34r.gif
Nu-s putini cei ce-mi apreciza(pe gustate!!) "ispravile" culinare. rolleyes.gif
Dodone
Mie nu-mi place sa gatesc. De aia "prestez" activitatile enumerate in ultimul post tongue.gif .
Uneori nu scap si tre' sa mai gatesc. Oricum, fac sarmale mai bune decat consoarta. Asta nu inseamna ca cele facute de ea nu sunt delicioase.
Dar iar am luat-o pe ulei (Floriol, nu Castrol). Pt. papa e topic dedicat.
MuciX
La multi ani nea Marian! Multa sanatate tie si celor dragi!
La fel si fiarelor din batatura smile.gif
Razvione
bday.gif coane!
La multi ani si un an nou fericit ! cheers.gif
Iulikk
A venit plicu? 04.gif .
Alex4u
mai degraba de maine soseste ...
marian-j
Va multumesc frumos pentru urari! imbratisare.gif
Toate cele bune va doresc si sa aveti un an bun si prielnic! cheers.gif

Despre plic nu stiu nimic.
Pana sambata ce-o trecut nu ajunsese inca si de atunci nu am mai ajuns io pe acasa!
IRONICK
QUOTE(dr_mKe @ 24 Dec 2011, 23:11)
Pfoai ! Are numere ! In mod clar, cum vin din conced' nu scapa fara un schimb de bujii  laugh.gif
*
Macar sa pui DENSO.
marian-j
Sunt cumparate deja.
[attachmentid=1627776298]
Doctoru' o comandat un tub cu pasta d-aia de se pune pe capul bujiilor si probabil ca le vom schimba atunci cand schimbam si oloiu',atat la leguma cat si la frijider.Cel mai probabil,saptamana viitoare.

QUOTE(Iulikk @ 31 Dec 2011, 22:38)
A venit plicu? 04.gif .
*


worship.gif worship.gif
[attachmentid=1627776299]
Maine vor ajunge(toate!) la locul lor,pe luneta Lagunei.
Iuliane draga,ce sa mai zic?
De multumiri ai deja plin podu'! happy.gif

Azi,la muncă,n-o venit mai nimeni.Prin urmare,pe la amiază mă plictiseam de-mi trozneau fălcile.
Da' mi-am găsit de lucru!
Am schimbat bieleta anti-cuplu sau cum moașă-sa pe gheață îi zice.
Era cam necăjită.Mă cujet că o fi fost cea de origine.
[attachmentid=1627776309]
Markos
QUOTE(marian-j @ 3 Jan 2012, 20:25)
Am schimbat bieleta anti-cuplu sau cum moașă-sa pe gheață îi zice.
*


Ii mai zice si engine mount icon_mrgreen.gif
Iulikk
Am niste probleme cu netu... In sensul ca lipseste cu desavarsire. Acum scriu de zmartfon. Nu am putut vedea poza, dar presupun ca au ajuns. Ma bucur ca te-am putut ajuta.
danutsb
QUOTE(marian-j @ 3 Jan 2012, 21:25)
Sunt cumparate deja.
[attachmentid=1627776298]

*



Sunt ca-n poza, ori sunt cu 2 capete la electrod?


argon
Vaselina aia ajuta la ceva? Ma gandesc ca respinge umezeala? Eu am doua bobile Sagem alea originale, si doua Beru, problema e ca nu am vaselina pe niciuna, dar la cele 2 originale ar trebui, pentru ca-s facute cu curul, intra mizeria si umezeala , celelalte , Beru au un guler in capat, care etanseaza perfect in gaura aia, si nu ajunge nimic in capul bujiei, alea n'ar avea nevoie de vaselina de fel.
Iulikk
QUOTE(danutsb @ 4 Jan 2012, 19:11)
Sunt ca-n poza, ori sunt cu 2 capete la electrod?
*




Sunt ca in poza. D-astea cred ca am avut si eu la Ferrariu... da' nu mi-au placut tongue.gif .
marian-j
Cine stie,cunoaste! wink.gif
Exact aia e,coane Markos!
Codul 77 00 422 529 inca se mai poate distige destul de clar pe bucsa mare iar pe cea mica se vede rombuletul.D-aia ziceam ca pare a fi cea originala.
Multam fain de lamurire! biggrin.gif

Au ajuns,colega Iulikk! smile.gif
Aveam de gand sa le si pun astazi dar am avut tare mult de lucru si nu am apucat.
Isi vor gasi locul cat de curand!

Sunt exact ca in poza,colega danutsb.Clasice,cu filet lung 14X1,25 si cu hexagon de 16.
[attachmentid=1627776538]
argon
PAr facute de chinezi pe genunchi, asa-i ca nu se desuruba capatul? Nu stiu de ce nu pui matale originale renault cu 2 electrozi, cum vine din fabrica si te incurci cu tot felul de 'compatibilitati' probabil contrafacute.
marian-j
QUOTE(argon @ 4 Jan 2012, 19:43)
Vaselina aia ajuta la ceva?  Ma gandesc ca respinge umezeala?  Eu am doua bobile Sagem alea originale, si doua Beru, problema e ca nu am vaselina pe niciuna, dar la cele 2 originale ar trebui, pentru ca-s facute cu curul, intra mizeria si umezeala , celelalte , Beru au un guler in capat, care etanseaza perfect in gaura aia, si nu ajunge nimic in capul bujiei, alea n'ar avea nevoie de vaselina de fel.
*


Nu stiu,coane!
Cand si-o schimbat doftoru' bujiile originale la frijider,avea smac d-ala pe toate.
Nu mai tin minte ce bobine are 'mnealui.Leguma le are pe toate patru de-un fel:Denso.
Se pare ca dohotu' ala este special conceput sa impiedice aparitia umezelii intre capul bujiei si bobina.
Intreaba-l pe doftor ca el e cel responsabil cu fineturi de gen.Io la Dacii,Oltcit,R5 si rechin n-am avut asa ceva.E drept ca alea aveau cate o singura bobina fiecare,nu patru. happy.gif
In schimb,am participat la schimbarea bujiilor la un BMW 320 mai vechi,in sase cilindri.Si ala avea maglavais d-ala pe bujii.O fi ceva "must have". laugh.gif
Amu,zici matale ca-s facute de vreun covaci chinez pe jerunti.
Asa o fi.Ai dreptate:nu li se desurubeaza capetele.Pe ele scrie "Made in France".
Io-s multumit si de cele din motor da' am zis sa incerc.
Daca nu-s bune,zboara urjent la "fier batran".Si daca ma inervez grav,ii pun d-alea cu iridiu si am gatat balciul!Studiu de caz. wink.gif
Mor de curios sa vad ce neam de bujii voi descoperi ca are masina .
Un bob zabava si lamurim si treaba asta.
Vad ca si colegul Iulikk zice ca n-o fo' multumit.
Asta e!Din greseli invata omu'.
Le schimb si-l trimit pe doftor sa le testeze.
Daca zica ca nu-s bune,le pun la drujba! biggrin.gif
P.S.
off
Azi era cat pe ce sa vad,in table si plastice,"Noua jucarie".N-a fost sa fie! sad.gif

bucatzel
QUOTE(marian-j @ 4 Jan 2012, 20:32)
Amu,zici matale ca-s facute de vreun covaci chinez pe jerunti.
Asa o fi.Ai dreptate:nu li se desurubeaza capetele.Pe ele scrie "Made in France".
*



Pai chineji gasesti oriunde. 04.gif
marian-j
Just! laugh.gif
argon
Trebuia sa pui si bujii Denso daca ai bobinele tot asa. Nustiu ce ai avut tu din fabrica, dar eu mai am inca doo Sagem. Unde se gaseste vaselina aia?
marian-j
Habar n-am!
Doftoru' unelteste din umbra.Cre'ca o comandat-o pe net.
Intreaba-l pe el,ca doara nu te doare tastatura!
P.S.
Ma omori cu zile!
Bine,daca astea de le am nu-s bune,o sa-i pun Denso! white_flag.gif
cdadan
QUOTE(marian-j @ 4 Jan 2012, 20:32)
Azi era cat pe ce sa vad,in table si plastice,"Noua jucarie".N-a fost sa fie! sad.gif
*


Era sa vezi un golf dizel, da' ne-o incurcat doftoru itele.
marian-j
O fo' caz de forta majora!Acordam circumstante atenuante. biggrin.gif
Da' n-or intrat zilele in sac! happy.gif
Tura viitoare sa vii cu mandretea aia de bamveu! wink.gif
danutsb
Intrebam pentru ca am luat si eu acum vreo trei luni aceasi marca, cu cod diferit, pentru un Opel si am primit:

[attachmentid=1627776598]

P.S. : made in Japan
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.