Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
corbex
In folclorul soferesc "nu papa un gram de ulei" inseamna ca nu completezi intre schimburi wink.gif
MuciX
up.gif
argon
Excelium xll, zice si in fisa lui ca e pentru 30.000 la gasoline si 40.000 la diesel(posibil sa fie invers)

Nu e vorba ca nu completezi, la 29.000 km rulati era tot la maxim, nu la trei sferturi, sau jumatate.
corbex
Sa zici ca nu-ti consuma gram de ulei e ca si cum ai zice ca-ti lasi scula in custodie la o fata mare si-o iei intreaga.
cj98czh
Lasa Argoane ca noi te credem de fiecare data, nu-i nevoie sa insisti .... biggrin.gif


Este bine ca bagi un ulei recoamndat pentru BMW ... buna alegere ...

http://www.lubadmin.com/upload/produit/Fic...lang_1/4304.pdf

Stiu ca tot timpul ti-ai dorit unul ... si daca tot nu poti sa-l ai macar ulei "special" pentru el sa-i bagi biggrin.gif
kum
QUOTE(Raduchu @ 2 Aug 2012, 13:27)
huh.gif De cand o forja din cand in cand inseamna a-ti bate joc de motor? Doar pentru aia a fost proiectat, sa reziste la orice "tortura" pe care o poate suporta. Sa zicem ca te afli intr-o situatie in care m-am aflat si eu, sa depasesti 3 camioane, iar ultimul depasit sa accelereze si el, in viteza a 3-a pe la ~100 la ~4000 rpm, tu ai fi schimbat intr-a 4-a sau ai mai fi lasat-o pana la 5500-6000 rpm? La benzina maximul de putere nu se obtine la turatii mari?
*


Lasa-l ma... El n-o tureaza ca n-are de ce. Nu-i la fel de lesinata ca a mea radmasa.gif
Markos
QUOTE(argon @ 16 Jun 2012, 14:40)
o prins aproape 200 pe ceasuri
*


QUOTE(argon @ 2 Aug 2012, 13:07)
6000 rpm nu a vazut si nu va dedea vrodata, nu-i genul meu
*


sleep.gif
bmwh548
Pai ce n-ai inteles? 100 pe unul si 100 pe altul.
corbex
Io-l bag mereu in 180.000 rph.
marian-j
QUOTE(argon @ 2 Aug 2012, 13:07)
Nu ai de ce sa te superi Mariane,[...]

[...] 6000 rpm nu a vazut si nu va dedea vrodata, nu-i genul meu sa-mi bat joc nici de lucrurile altora, apai ale mele.
*


N-am de ce sa ma supar,coane,stai linistit.Cum sa ma supar io pe matale? biggrin.gif
Am luat nota de cele ce mi-ai zis.

Amu nu pricep ce intelegi matale prin bataie de joc.
Ca sa nu dau "caboul"prin toate gropile,sa folosesc piese/consumabile de cea mai buna calitate,sa nu deschid usa ca taranu'si sa dau cu ea de zid sau in masina altuia,da,asta inteleg sa nu-mi bat joc,dar sa imi fie frica sa apas pedala de acceleratie,asta nu mai inteleg.L-o facut musiu le constructeur sa mearga pana la +6000?N-apai sa merga,ca il ia mama nevoii! Daca nu merea atata,il limitau frantuzoii la tri mii si ceau! tongue.gif
La dracu' i-am pus distributie noua,filtre Mann,bujii de orijine si al mai mega,hepta,*izdu oloi recomandat de reprezentanta reno?Ca sa-l tin de bibelou?N-ai ghicit.Daca io m-am ingrijit sa primeasca tot ce-i traba,n-apai sa-si faca treaba si cand man ca pensionarii si cand ii dau in gura ca la coasa,de ajung cu pedala pana la faruri!Am zis!
Zici ca motorul dumitale nu vede aia sase mii?Al meu ii vede.Si nu rareori! wink.gif
Fiecare cu piticii lui...

QUOTE(cj98czh @ 2 Aug 2012, 13:26)
Mariane, ce ulei are utilajul in motor? Te intreb pt. ca stiu un caz al unui amic ... asa ii placea Castrolul la motor de numa .... a trecut pe Elf si nu mai are treaba .... se poate sa fie acest motiv?
*


Din acesta.
Asta mi-a fost recomandat de mecanicii de la reno.
Cica ar fi mai cu mot ca ielfu' iar ca pret a fost doar putin mai scump,nesemnificativ.
M-a surprins insa faptul ca l-am cumparat din reprezentanta reno si a fost mai ieftin decat la magazinele de profil.
Da'nu-i bai.Tura viitoare(adica prin ianuarie 2014) ii bag Elf.Sa mai traim pana atunci.
argon
QUOTE(marian-j @ 2 Aug 2012, 19:26)


Amu nu pricep ce intelegi matale prin bataie de joc.
*



Hai sa-ti zic atunci. Turat in blana cu acul de temperatura pe minim, ai si un filmulet mai inainte pe topic, nentu' doctor e autorul.
MuciX
Odata-i ca niciodata!
cosmin_2300
QUOTE(corbex @ 2 Aug 2012, 13:27)
In folclorul soferesc "nu papa un gram de ulei" inseamna ca nu completezi intre schimburi  wink.gif
*


Nenea Corbex, nici rabla mea nu consumă ulei! Îl pierde icon_mrgreen.gif
MuciX
Sa inteleg ca tu in tot timpul asta ai fost de parere ca nea J n-are grija de fiare? Cate piese a schimbat acolo unde multi ar fi cautat sa se peticeasca?
marian-j
Amu bagi si matale in seama toate fleacurile. happy.gif
Vorba lu' nenea MuciX:o data nu se pune.Doara n-o fost fata mare! sleep.gif

2 Aug 2012, 19:49:
QUOTE(cosmin_2300 @ 2 Aug 2012, 19:38)
Nenea Corbex, nici rabla mea nu consumă ulei! Îl pierde  icon_mrgreen.gif
*


coffee_spitsk.gif
cosmin_2300
QUOTE(marian-j @ 2 Aug 2012, 19:47)
coffee_spitsk.gif
*


Îl pierde pe la distribuție biggrin.gif N-are nimic, o unge să n-am probleme cu ea radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 25 Jul 2011, 22:44)
Doctore,mi-am vopsit tamburii!
*



No, ti-am povestit mai demult ca am un set de discuri de amu' o mie de ani pentru prazilianca. Vopsite tot amu' o mie de ani. Si as vrea sa le curat si sa le revopsesc frumos inainte sa le montez.

Cum se prezinta vopseaua de-ai dat-o pe tamburi dupa un an? Si de-unde ai luat-o? Si ar fi vreo problema s-o pun pe discuri? Ca alea banui ca se incalzesc mai tare decat tamburii.
tatabobu
Bucatzel, are you for real? Chiar vrei sa vopsesti niste discuri de frana pe care sa le folosesti la franat?
bucatzel
Discurile oricum au fost vopsite amu' 20 de ani pe intreaga suprafata pentru protectie impotriva ruginii.

Suprafata de franare o s-o curat doar si clar n-o mai revopsesc, ca le si pun pe masina. Dar restul (interiorul discului, partea de prindere) vreau sa arate ca lumea.
corbex
La coborirea mai vioaie a unei pante serioase poti duce discurile la rosu in prima frinare prelungita. Va iesi, din vopsea, un fum la carui miros va fi dependent de viteza si forta de frinare icon_mrgreen.gif
bucatzel
Pai in post-ul citat de mine mai sus, e si poza unui spray cu vopsea arjintie care cica rezista pana la 690 de grade.
marian-j
Asta-i spreiu':
[attachmentid=1627838073]
Mi-o ramas de cand am festit tamburii frontozoaicei.
Baga-te maine,dupa ce gati munca,pe la mine.
Dam flexurile jos din pod si ne punem pe treaba.
Mai e destul vopsea in in badoaca,sa nu cumperi alta!
Vorbeste cu doctoru,ca cica ar vrea sa vina si el sa-i faca niste poze la Leo.Poate veniti impreuna.
Io pun doua bardace d-alea mari de pepsi la rece,iar raftul urmator il umplu cu "ursi" d-aia mici.Fara lamaie!
Va astept! smile.gif
P.S.
Amu vazui abia ca te confrunti cu probleme grave.
Cre-ca tre' sa-ti fac io o vizita mai intai,sa-ti scot ciotul ala de bec din dulie.
Dracu' te pune sa te bagi la chestii care nu au biți?! sleep.gif
Apropo,tanti-ta aia Norica nu vinde si lanterne?
Lasa-le nevoii de lumanari,ca-ti mai dai amarului foc la casa! ph34r.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 18 Sep 2012, 22:48)
Baga-te maine,dupa ce gati munca,pe la mine.
*



Multzam' tare fain de oferta. Daca nu ma retine prea tare lucrul, iar matale esti dornic de oaspeti, vin.

QUOTE(marian-j @ 18 Sep 2012, 22:48)
Apropo,tanti-ta aia Norica nu vinde si lanterne?
*



Pai m-am gandit si eu sa iau lanterna, da' si alea cica au bec, si-o iau iar de la inceput.
corbex
Cele cu bec nu se mai vind decit la tara. Ia una cu led, care nu se schimba decit cu lanterna cu tot.
marian-j
Am inceput pregatirile de de iarna.
De azi,pisoiul are(in sfarsit!!) "resouri" in scaune! mandru.gif
Cu diferenta ca acestea nu vor mai incalzi(preponderent) ouauă ci ovare. sleep.gif
N-am putut "scufunda" butoanele de comanda pana la nivelul celor de geamuri si arata cam butucanoase,dar asta e.Is butoane specifice grupului VAG si n-am avut spatiul fizic necesar sa le cobor complet in consola,deoarece sunt mai mari ca cele de bemveu.
Important e ca-si fac treaba!
Functioneaza pe 5 trepte de temperatura iar iluminatul intern nu l-am legat pe pozitie ci l-am folosit ca martor al functionarii.In schema originala,iluminatul se lega pe pozitie(sa fie vizibile pe intuneric) iar martorii de functionare erau prevazuti in bord.
Din pacate,matzocul n-a fost prevazut cu acei martori,asa ca am preferat sa se ilumineze butoanele cand incalzirea se afla in functiune.Mi s-a parut mai important acest aspect.
Amu aștept să vină muierea de la lucru și si-mi facă cinste cu o zeamă de plosnițe că m-am ingrijit să nu-i inghețe târtița la iarnă! 124.gif alcoholic.gif
Markos
QUOTE(marian-j @ 5 Oct 2012, 21:33)
De azi,pisoiul are(in sfarsit!!)  "resouri" in scaune! mandru.gif
*


Poate citește Stingu aici doh.gif
Iulikk
Stingu isi baga direct centrala electrica si din portbagaj face cada... cu leduri uatărpruf.
Dodone
Daca un ochi avizat e atent observa ca nu sunt comenzi stock. Dar nici pe departe nu arata a tiganeala. Si acesta eu cred ca e cel mai important lucru.
Cat despre incalzire, pana la ovare mai sunt alte parti anatomice, daca ne raportam la uauăle masculilor... icon_mrgreen.gif
marian-j
Mi-o fo' jena sa ma refer direct la partile "de contact"! blush.gif

5 Oct 2012, 21:59:
QUOTE(Markos @ 5 Oct 2012, 21:36)
Poate citește Stingu aici doh.gif
*


Si daca citeste,ce?
E de rau? unsure.gif











l@u
QUOTE(Markos @ 5 Oct 2012, 21:36)
Poate citește Stingu aici doh.gif
*



prea gutuie ca sa inteleaga !
Dodone
Oameni buni, io-s mai mocofan in sara asta, da' zâce-țâ-mi si mie, cine puii mei ii Stingu !? Ce tre' sa fac la aparitia lui, sa tremur sau sa worship.gif worship.gif ?
Iulikk
http://www.daciaclub.ro/Renault-Megane-Sedan-II-t233087.html

Spor la citit.

Ca sa iti fac un rezumat:

Un tip cu un megan cu leduri, csenon, lampi de semnalizare de dacia 1300 in usi si proiectoare de ceata cu enjăl aiz...
Dodone
Daaa, suuper tare radmasa.gif ! M-am distrat de minune doar din ultimele 2 pagini radmasa.gif Am trăcuit topicu', amu' stiu ce sa citesc cand vreu sa ma veselesc.
Ce-mi place e ca baietii-s in vana, gun3.gif din toate pozitiile.
l@u
QUOTE(Dodone @ 5 Oct 2012, 22:07)
Oameni buni, io-s mai mocofan in sara asta, da' zâce-țâ-mi si mie, cine puii mei ii Stingu !? Ce tre' sa fac la aparitia lui, sa tremur sau  sa worship.gif  worship.gif  ?
*



daca nu ai vazut stil autentic si pur de cocalareala fa-ti cruce cu limba-n gura !!!!!
marian-j
Nene Dodone,inarmeaza-te cu rabdare si fii bland.
Lectura propusa de colegul Iulikk e destul de solicitanta!
Gosfrabaaa... rolleyes.gif
Dodone
Băietu' are bune intentii, da' educatie estetica nexam.
marian-j
E tanar,coane!
Fii ingaduitor. rolleyes.gif
Dodone
Io sunt, numa' ca ar trebui ca cineva sa-i sugereze sa-si caute un Yoda, chiar cu riscul ca ar trebui sa-l plateasca. In ultima situatie ar avea mai putini bani pt. cocalarisme.
Da' hai sa ne intoarcem la pisoiu' doamnei si la barja ta.
marian-j
Ma bucur ca mi-ai prins gandul! smile.gif
Fiecare cu treaba lui. rolleyes.gif

Btw,maine seara ai vreo treaba anume?
Colegul MuciX o sa ne viziteze(in treacat) urbea.
N-ai chef de un pahar de vorba,mai pe sera,asa? smile.gif
Dodone
Tare cu drag as veni, dar maine sunt pleca din oras, nu stiu la ce ora ma intorc. Cam pe la ce ora ar fi intalnirea ?
marian-j
Nici eu nu stiu exact.
Undeva dupa ora 17-18,functie de trafic.
Sa vad,poate sunt disponibili si alti colegi.
Dau telefoane si te tin la curent.
Sara faina si hogina placuta. smile.gif
Dodone
F. putin probabil sa pot mai devreme de orele 21.00 sad.gif . Ci vediamo. Noapte buna.
MuciX
Mi-ar fi facut placere sa cunosc pe cat de multi posibil dintre voi, dar daca nu se poate, nu-i bai, n-au intrat zilele-n sac. Poate mi-a in stare de poposit si la intoarcere.
Dodone, ai absentat mult, grosul a fost sters de catre initiator. sad.gif
marian-j
Ce-am sters,coane,ca io nu-mi amintesc sa fi sters ceva p-aci de foarte mult vreme! blink.gif
Markos
Nu tu, Stingu.
marian-j
La dracu'!Iara mi-s defazat!
Mi-o facu,Mucixu! laugh.gif
Dodone
@MuciX
Si mie mi-ar fi placut tare mult sa te intalnesc, mai ales in compania dragilor mei forumisti din TM. Din pacate, doar la ora 20.00 am ajuns acasa, frant de obosit.
M-am "reparat " un pic cu un dus lung, o cina copioasa si trei sute de Burgund de Recas. As fi preferat sa-l savurez cu voi. Dar, speranta moare ultima, poate data viitoare...
Cat despre Stingu, o sa-l urmaresc si eu, dar pe topicul asta a primit mult mai multa atentie decat i se cuvenea. Parerea mea.
marian-j
Poate reusim sa ne revedem cand s-o intoarce alde MuciX din Vaterland.
E insotit de un amic de al lui.Doi tipi cat se poate de agreabili.
Mi-o fo' tare drag de ei. smile.gif
Sa-ti tihneasca Burgundu'! biggrin.gif
Dodone
Pai, le uram Gute Fahrt ! Burgund mai am. Cine stie, poate ne delectam cu el impreuna...
marian-j
Genau!Gute Fahrt ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.