Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
Markos
Mișto poza aia cu Temesvar.
C a t a l i n
Păi de ce nu ni le transmite doctoru' direct? unsure.gif
marian-j
Pen'ca umbla de bolund!
Uite pe unde-l poarta dracu' cu puii lui! mad.gif
Markos
Îi cazuse o roată?
C a t a l i n
Nu, era doar el în mașină. smile.gif
marian-j
Ba da!I-o picat o roata! sleep.gif
cdadan
QUOTE(hitman1234 @ 21 Jan 2013, 22:57)
da, trag ca proastele pana in 100, dar si 2.0 are 140-180 in 20 de secunde! 20! pai imbatranesti dracu, unde e cuplul, unde e zvacul? 
*


Mariane, vad ca m-ai starnit si tu, uite primul clip gasit pe iutub, pede de doi pe balena de octavia, 200 si ceva de mii, trage bine, hai sa nu mai vorbim aiurea. unsure.gif
marian-j
Iesti cam nesuferit irascibil in ultima bucata de vreme. tongue.gif
Nu te mai chinui sa-mi explici de dizele.Pentru mine, acest capitol este incheiat.Io masina dizel nu(cred sa) mai imi cumpar veci!Si daca castig una la Loto,o vand a doua zi si-mi cumpar un treiar cu maxim doua usi sau o Laguna coupe.PE BENZINA,ca sa fim bine intelesi!
Daca va fi cazul vreodata sa-mi revizuiesc parerile,imi voi pune cenusa in cap si vei fi primul caruia ii voi da dreptate.
mk2
Nea Mariane. dar nu ne-ai spus si de ce ti-ai schimbat parerea asa de radical.

Mai ales ca pe la inceput pareai multumit de pisoi.
Markos
QUOTE(mk2 @ 24 Jan 2013, 00:50)
Nea Mariane. dar nu ne-ai spus si de ce ti-ai schimbat parerea asa de radical.
*


Era dizăl.
marian-j
Pisoiul nu m-a dezamagit.M-am dat cu el o gramada de vreme.Este el cam lenes sub 2000/rpm dar dupa aia se invioreaza oleaca si se misca multumitor.
E drept ca nici la capitolul dotari nu-i prea bogat.
Totusi,cel ce mi-a pus capac a fost Fordul nevesti-mii! mad.gif
Mi-o mancat zilele masina aia!
Prin analogie,am inceput sa caut nod in papura.
Laguna(asa submotorizata cum e) se misca mai vioi decat beamveul,cu toate ca-i mare cat o vaca,vireaza putin,trage nu impinge, e grea ca o barja si mai are si doua usi in plus. happy.gif
In schimb are climateric si fo 17 cai in plus.Punct.
De ce crezi matale ca n-am zis nici pâs cand o zis muierea sa facem schimb de masini? rolleyes.gif

De fapt si de drept,io am cumparat Laguna special pentru sotia mea.Nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca o sa ma dau io cu leguma!
cdadan
QUOTE(marian-j @ 24 Jan 2013, 00:31)
Iesti cam nesuferit irascibil in ultima bucata de vreme. tongue.gif
*


Ba nu. blush.gif
Colegul hitman e confrate bemevisto-golfisto-pedist, daca ne mai tachinam nu-i cu suparare.
argon
QUOTE(marian-j @ 23 Jan 2013, 22:20)
Pen'ca umbla de bolund!
Uite pe unde-l poarta dracu' cu puii lui! mad.gif
*



Parca vad descrierea din anuntul de vanzare...masina de doctor, pan' la piata si napoi.

QUOTE(marian-j @ 24 Jan 2013, 02:38)
Pisoiul nu m-a dezamagit.M-am dat cu el o gramada de vreme.E
Totusi,cel ce mi-a pus capac a fost Fordul nevesti-mii! mad.gif
Mi-o mancat zilele masina aia!
*



Zic si eu..ti-ai format parerea de la un diesel obosit din anii 90 uzat fizic si moral? Pai incearca un diesel mai nou ca sa-ti formezi parerea, sa nu comparam mere cu pere.
pishky
argon ma asteptam sa zici despre film ca se vede cu oclhiul liber cum se duce.......acul de la rezervor.


edit: si ultimul post imi lasa putin parerea ca incepi sa tii partea diselurilor? astea de la care fac altii cancer? blink.gif
C a t a l i n
QUOTE(argon @ 24 Jan 2013, 08:52)
Parca vad descrierea din anuntul de vanzare...masina de doctor, pan' la piata si napoi.
*



Astfel de anunțuri ți se adresează. blush.gif
argon
QUOTE(pishky @ 24 Jan 2013, 10:50)

edit: si ultimul post imi lasa putin parerea ca incepi sa tii partea diselurilor? astea de la care fac altii cancer? blink.gif
*


Un diesel cu filtru de particule(functional) e ok pentru consum, dar in rest nu bate un benzinar turbo.
C a t a l i n
Da, în loc să împrăștie cenușa prin tot orașul, ți-o scuipă pe toată pe o singură stradă.
argon
Nu o scuipa, o arde si nu mai e periculoasa, studiaza principiul.
C a t a l i n
Care principiu? Ăla atât de bun încât ajunge să se înfunde filtrul, și până să facă asta scuipă din ce în ce mai des cenușă, iar consumul se dublează?

argon
Cand se umple se initiaza arderea la temperatura inalta, pe teava nu iese cenusa nici in mor normal, nici cand o arde.
C a t a l i n
Pe stradă realitatea e alta. Unde citești de DPF o să vezi lume care se vaită de fumul și mirosul emanate.
hitman1234
QUOTE(cdadan @ 24 Jan 2013, 09:45)
Ba nu. blush.gif
Colegul hitman e confrate bemevisto-golfisto-pedist, daca ne mai tachinam nu-i cu suparare.
*



mai ca sa vezi ca n-am scos cifrele chiar din burta .. octavia aia o fi fost chipata si drumul era la vale tongue.gif

&feature=player_detailpage#t=17s

zanzie
1.4 tsi:

argon
COmparand un motor de de 2 litri cu unul de 1,4, dieselul e chiar nasol, si comparand cu un benzinar de 2 litri turbo, e chiar varza blush.gif
cdadan
QUOTE(hitman1234 @ 24 Jan 2013, 12:08)
mai ca sa vezi ca n-am scos cifrele chiar din burta .. octavia aia o fi fost chipata si drumul era la vale  tongue.gif
*


Cauta mai multe rezultate pe iutub, nu te lua dupa cel mai slab. Am condus si eu vreo doua conserve cu pede de doi, cam asa merge, nu stiu de ce esti asa mirat.

Argoane, daca tot vorbesti de varza, pune un 140-180 la megan de 1.4 16v, sa mai radem si noi.
argon
Macar prinde 180, fata de multe 1.5 dci pe aceasi masina wink.gif
Dodone
Coane Mariene, rogu-te ia matura in mana si mai fa curatenie in topicul asta ca au inceput sa creasca balarii, versusuri, etc.
Eu vreau sa citesc inainte de a merge la nani ce ai mai bibilit pe la barja lu' matale. Cand aud de Pasaturi si Octavii imi vine rau.
Hack
QUOTE(cdadan @ 24 Jan 2013, 19:47)
Argoane, daca tot vorbesti de varza, pune un 140-180 la megan de 1.4 16v, sa mai radem si noi.
*


Va trebui sa te inarmezi cu mult timp si eventual ceva popcorn, un suculet. lurk0000.gif
argon
Si-a gasit cine sa vorbeasca..cu 5 respectiv 10 cai in plus e racheta ce mai.
cj98czh
Argoane ...pe zi ce trece penibilitatea ta creste ..... normal ma ca 10 cai si ceva cuplu in plus conteaza .... dar ce sa poti gandii tu .....
argon
Esti pe langa..n'ai inteles ideea, vorbiti de parca e diferenta de la cer la pamant, nu cateva secunde...daca imi spunea kum, intelegeam, da' v'ati trezit voi cu 3 cai in plus sa va dati reisari.
Hack
Am zis io ca a mea e racheta? Eu stiu ce am sub capota, tu insa...
MuciX
QUOTE(argon @ 25 Jan 2013, 09:02)
daca imi spunea kum, intelegeam
*



Pai nu ziceai tu ma ca milfa-i lesinata?
cj98czh
Pentru el toate care nu sunt ale lui sunt lesinate/proaste etc .... nu stiu ce va mai bateti capul cu Aber-Jargon ...
cdadan
QUOTE(MuciX @ 25 Jan 2013, 09:30)
Pai nu ziceai tu ma ca milfa-i lesinata?
*


A, nu, la aia radea de consum. In schimb a zis de 318 N43 ca-i lesinat, sau ma rog, lenes, puturos, ceva de genul. unsure.gif
argon
Ai dreptate.
hitman1234
care voi 3 ma ?ph34r.gif
argon
Babaieti, voi aveti impresia ca daca am jurnal de bord eu ma dau doar cu megan unupatru? Sa fim seriosi, stiu ce inseamna sa traga masina, stiu si ce inseamna consumul pe masura, noroc ca nu platesc eu mellow.gif
cj98czh
Argoane ....1.8 -ul ala 20v turbo de 150 cai este un mare mancator de benzina ... am condus ceva vreme unul din asta automat .... performante are .... dar nu te da pe spate ... cum nu te de da pe spate nici la tinuta de drum .... si masina de care vorbesc eu avea 50.000 km nu 250.000 ...

Un batran R19 1.8 16v in mintile lui baga in buzunar skoda aia fara mare chin ...
4x4
QUOTE(cdadan @ 25 Jan 2013, 11:25)
A, nu, la aia radea de consum. In schimb a zis de 318 N43 ca-i lesinat, sau ma rog, lenes, puturos, ceva de genul.  unsure.gif
*



Si nu e?
argon
QUOTE(cj98czh @ 25 Jan 2013, 12:03)
.... si masina de care vorbesc eu avea 50.000 km  nu 250.000 ...
Un batran R19 1.8 16v in mintile lui baga in buzunar skoda aia fara mare chin ...
*


Tocmai, a avut timp sa-si mai dea drumul pana la 250.000. Si-n plus, manuala o birjalesti mai bine, automata e mai lesinata.
marksman
Pe principiul "eu fac ABS-ul din pedala", tot asa schimbi si mai repede decat DSG-ul.

Abia astept sa schimbi Megane-ul cu alta conserva SH (desi am impresia ca dupa atatea incercari ai nimerit si tu o masina SH cinstita) ca sa ne spui ce lipsuri avea de fapt, si cum "noua" ta masina e peste toate celelalte.
cdadan
QUOTE(4x4 @ 25 Jan 2013, 11:04)
Si nu e?
*


Nu cred, alearga un pic mai bine decat meganul de 1.4. unsure.gif
Merced
Ce lipsuri avea Esperou'? Ca am vazut unele frumoase pe la nemti, la vreo 5-600 de euro. biggrin.gif
argon
QUOTE(marksman @ 25 Jan 2013, 12:49)
Abia astept sa schimbi Megane-ul cu alta conserva SH (desi am impresia ca dupa atatea incercari ai nimerit si tu o masina SH cinstita) ca sa ne spui ce lipsuri avea de fapt, si cum "noua" ta masina e peste toate celelalte.
*



De ce, iti suna cunoscut? Trebuie sa fie musai Passat? unsure.gif
pishky
QUOTE(argon @ 25 Jan 2013, 11:00)
Babaieti, voi aveti impresia ca daca am jurnal de bord eu ma dau doar cu megan unupatru?  Sa fim seriosi, stiu ce inseamna sa traga masina, stiu si ce inseamna consumul pe masura, noroc ca nu platesc eu mellow.gif
*




se vede, are plinul facut radmasa.gif
marksman
QUOTE(argon @ 25 Jan 2013, 12:19)
De ce, iti suna cunoscut? Trebuie sa fie musai Passat? unsure.gif
*



Ce legatura are Passatul? wacko.gif

Spre deosebire de tine, eu am avut (si) masina cumparata de noua, pe care n-am ridicat-o in slavi nici cu consumuri productii SF de combustibil sau cu top-speed-uri de racheta. Nu ma face sa-ti culeg cu quote posturile alea.

La capitolul masina SH, chiar daca ambele pe care le-am cumparat sunt peste ce am avut, nu m-am apucat sa fac comparatii sau sa spun celor ce inca mai au modelul respectiv (ori altul) cat de buna e troaca mea SH fata de troaca lor cumparata de noua.

Si daca totusi te roade subiectul Passat TDI, vezi ca unul SH in stare buna nu e 6500 E cum scrie pe autovit sau anuntultau punct ro.
marian-j
QUOTE(cdadan @ 24 Jan 2013, 08:45)
Ba nu. blush.gif
Colegul hitman e confrate bemevisto-golfisto-pedist, daca ne mai tachinam nu-i cu suparare.
*


Pedist de la ce vine?"Pumpe Düse"? rolleyes.gif

QUOTE(argon @ 24 Jan 2013, 08:52)
Zic si eu..ti-ai format parerea de la un diesel obosit din anii 90 uzat fizic si moral?  Pai incearca un diesel mai nou ca sa-ti formezi parerea, sa nu comparam mere cu pere.
*


Coane argoane,daca-ti spun ca m-am dat cu masini dizel pe care matale le-ai vazut numa' la televizor,ma crezi? rolleyes.gif
Ia-ti matale dizel daca te incanta,sa fii sanatos si sa te bucuri maxim de el.Mie nu-mi mai trebuie tractorase cat ii hau' si bargau'!
Aoleu,stai putin ca te dezinformez!Mai sunt curios de dizele,dar pe alea nu stii matale sa le mani! tongue.gif
Ceva de genu':
[attachmentid=1627865665]
Asa-i ce poza mistoaca mi-o iesit? cool.gif
Eram pe sub el si-i cautam seriile! sleep.gif

QUOTE(Dodone @ 24 Jan 2013, 20:50)
Coane Mariene, rogu-te ia matura in mana si mai fa curatenie in topicul asta ca au inceput sa creasca balarii, versusuri, etc.
Eu vreau sa citesc inainte de a merge la nani ce ai mai bibilit pe la barja lu' matale.
*


Coane Dodone,nu-mi vine sa sterg.N-am de ce. blush.gif
Dupa cum am mai spus,mi-s tare curios de parerea fiecaruia.Daca vrei,te sun cand postez ceva legat de troacele din dotare.Cinstit destul? rolleyes.gif
Dodone
Cooaaaane, da' de poate rolleyes.gif !? Cuvantu' lu' matale e postulat pe topicu' aista. Nu tre' sa ma suni, am bifat subscriptie de mult la topic, imi apare instant in gimeil. Oricum, multam de intentie. Maare om, mare caracter ! worship.gif
crysty972011
Cam ce lipseste de la Espero:>
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.