Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
bucatzel
Neh, e doar vizita de complezanta, vreau numai s-o scot un pic la dezmortit, ca de ultima oara cand am fost cu ea la matale o zacut in garaj pana ieri. Numa' sa-mi dau seama inainte exact de ce semnalizarile si-au luat pauza. Banui ca s-o fi oxidat/parlit siguranta.

Cat despre fostu' R5, nush' ce sa zic. Ca si varsta, paremi-se ca nu se incadreaza ca vehicul istoric.
marksman
Io stiu ca R5 a iesit din fabricatie prin '89.
Hack
QUOTE(marian-j @ 18 Apr 2013, 20:58)
Urmeaza sa-mi cumpar gumele de vara.
Si aici stau in cumpana.Am tot "cernut" si m-am oprit la doua variante.
Astea
Sau astea
Diferenta de pret este nesemnificativa dar este in favoarea celor Hankook.
Ce parere aveti? rolleyes.gif
*


Astea nu te coafeaza nea' Marian? Eu d'astea am pus pe nemtoaica si pana acum(circa 3000 Kmdp) nu ma pot plange de ele.
argon
QUOTE(marian-j @ 18 Apr 2013, 21:58)
                                                                 Total=1585,24   


*



Daca esti bun, poti sa faci un calcul aproximativ cat ai bagat in masina asta cu totul(ea, taxa, piese fara numar), ca pare un sac fara fund, se apropie de 5-6000 de euro...pentru un Laguna 1 de 15 ani?! wacko.gif
Si eu am luat Renault SH, dar daca as fi bagat cat ai bagat tu in el, mai bine ii dadeam foc.
marksman
Daca si Meganu il intretii ca pe Sexpero cu spuma-n praguri, e clar. Plus ca e diferenta de varsta intre Megane 2 si Laguna 1, nu crezi?
argon
Espero l-am dat bococ, dar daca iti aduci aminte aveam doua, ala cu spuma il mai am inca, si-s asteapta randul sa primeasca 1500 de euro de la stat. Merita sa bag banii?
ipiq
QUOTE(marian-j @ 18 Apr 2013, 22:35)

BMW-ul face cam o mie de km/an.La un asa parcurs,i-as putea pune si doua cozi de matura in loc de telescoape!
*



nea Marian: nu te-ai gandit niciodata ca la km astia pe an e mai rentabil cu taxiu?
~ 1000 km /an cu 9 % => vreo 600 motorina
~ RCA + impozit => mai vreo 600
~ o revizie => mai vreo 400
Nu mai punem anvelope, frane, telescoape, lichid parbriz, consumabile si eventuale defectiuni...

Zic si io...
marksman
Mai argoane, Marian a luat masina aia sa circule in siguranta cu ea, nu sa astepte sa creasca prima de casare.

Acu' la Fordu' nevestei, daca are 10 ani si se mai defecteaza una alta, ce sa-i fac? Sa-l las in ma-sa ca si asa e vechi, sau sa remediez defectiunile si sa circule cu el?
andreig1982
nea Mariane, la anvelope eu ti-as recomanda asa ceva BF Goodrich G-grip
am modelul asta de vreo 2 ani si sunt best value for money
am si un filmulet din taraboanta proprie la viteze "legale" pe ploaie unde n-au nici o greata biggrin.gif
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=_S1N1hI-3qc
argon
QUOTE(marksman @ 19 Apr 2013, 11:53)
Acu' la Fordu' nevestei, daca are 10 ani si se mai defecteaza una alta, ce sa-i fac? Sa-l las in ma-sa ca si asa e vechi, sau sa remediez defectiunile si sa circule cu el?
*



Absolut trebuie remediate defectiunile, dar asta a lu' Marian vad ca o duce dintr-o defectiune in alta, cu alte cuvinte creca a fost un junghi de masina, si el o face ca noua, si nu prea merita.
corbex
Pasiunea, Argoane! Laguna e o masina destul de potenta si dotata, daca-ti palce si ai cu ce, o faci boboc.
b76bgaarh
mariane, mai bine iei niste all season, scapi si de schimbatul anvelopelor de 2 ori pe an. debica navigator 2 au iesit f bine in teste si sunt la pret de anvelope de vara.

bafta.
ss_remus
Debica Navigator all seasons am pe Skoda de un an si ceva si nu ma pot plange, dar pe Laguna nu cred ca as pune asa ceva. La Fabia nu ma limiteaza cauciucurile in curbele stranse ci botul ala greu al ei care ma arunca in exterior. Laguna e mult mai echilibrata si mai stabila, iau aceleasi curbe mult mai repede decat cu Skoda in deplina siguranta. Daca as avea all seasons pe Laguna cu siguranta ar limita stabilitatea masinii pe serpentine. La Loganul de munca nu mai conteaza ce cauciucuri am deoarce se rastoarna daca ma avant in aceleasi curbe cum fac cu Skoda, nu mai vorbesc de Laguna.
Si ca bonus, daca ai cauciucuri de vara, iti bati joc de orice Megane 2 pe serpentine smile.gif
bucatzel
QUOTE(b76bgaarh @ 19 Apr 2013, 12:25)
mariane, mai bine iei niste all season, scapi si de schimbatul anvelopelor de 2 ori pe an. debica navigator 2 au iesit f bine in teste si sunt la pret de anvelope de vara.

bafta.
*



Jante are, caucioace de iarna are, n-are rost sa ia all season.
Laurentziu83
QUOTE(ipiq @ 19 Apr 2013, 10:53)
nea Marian: nu te-ai gandit niciodata ca la km astia pe an e mai rentabil cu taxiu?
~ 1000 km /an cu 9 % => vreo 600 motorina
~ RCA + impozit => mai vreo 600
~ o revizie => mai vreo 400
Nu mai punem anvelope, frane, telescoape, lichid parbriz, consumabile si eventuale defectiuni...

Zic si io...
*


La asta ma cam gandeam si eu...nu de alta, dar anul asta eu am deja 1000 de km cu bicicleta...
La taxiu in Bucuresti n-am dat niciodata mai mult de 40 de lei si asta pe curse de Otopeni, altfel dau pana in 15 lei.
Nu zic ca e si pasiunea la mijloc, dar, totusi, sunt niste bani.
marian-j
Cam asa e,coane Laurentziule!
Oleaca de pasiune,o vedere realista asupra puterii de cumparare,un pic de straduinta,niste bani,un strop de entuziasm si iaca:o masina mai veche adusa la un nivel acceptabil!
O masina mai veche,dar care-mi place tare mult! smile.gif
QUOTE(Hack @ 19 Apr 2013, 10:36)
Astea nu te coafeaza nea' Marian? Eu d'astea am pus pe nemtoaica si pana acum(circa 3000 Kmdp) nu ma pot plange de ele.
*


Nu prea ma coafeaza,coane Hack.M-am tuns scurt-scurt si nu se potrivesc cu freza(aproape) "jarhead". happy.gif
In plus,nici nu se afla in oferta tarabei unde am de gand sa fac targuiala.
In segmentul de pret ce-l pot aloca sunt urmatoare:
-Viking Protecth II 219ron
-Barum Bravuris 2 226ron
-Hankook Ventus K115 244ron
-Semperit Speed Life 259ron

Pretul e per bucata,dar cu toate hangaralale incluse,adica:montat,echilibrat,valve noi,tot tacamul.Posibil sa capat si un mic discount la setul de 4 buc.Am multe motive sa cumpar de la magazinul respectiv. smile.gif

Gumele allseason ies din discutie.Daca tot fac un compromis si-mi cumpar gume mai ieftine,baremi ce pun sa fie de sezon.
Pana la urma cred ca o sa iau Hankook.Semperitele is mai frumoase dar tin cont si de sfatul baietilor din pravalie.Evident ca diferenta ridicol de mica de pret nu poate fi luata in calcul.

QUOTE(argon @ 19 Apr 2013, 10:43)
Daca esti bun, poti sa faci un calcul aproximativ cat ai bagat in masina asta cu totul(ea, taxa, piese fara numar), ca pare un sac fara fund, se apropie de 5-6000 de euro...pentru un Laguna 1 de 15 ani?!  wacko.gif
Si eu am luat Renault SH, dar daca as fi bagat cat ai bagat tu in el, mai bine ii dadeam foc.
*


Nu te lasi pana nu ma pui la munca,asa-i? tongue.gif
Mi-am tras cozorocul si manecutele de contabil.
Haida!!
-1600 troaca
-100 drumul(tren,benzina,rovigneta)
Cu troaca in curte avem 1700.
-840 taxa de inmatriculare
-250 gume iarna+capace roti+polish faruri
-200 RAR,numere,talon,etc
Avem 2990.
-900 coloana de evacuare
-460 distributie,role+curea accesorii,termostat,antigel etc
-310 directie,ulei cv,filtre,etc
Cat se facu?Cling-clang:4660.
Rotunjim la 4800 ca am mai cumparat maruntisuri:becuri,stergatoare de parbriz,bujii,etc
Urmeaza fulia alternator si a doua bieleta anticuplu.Inca o suta.
Sa nu uit de jantele de vara:180
Cu gumele de vara iesim la cca 5200.
Cam asta ar fi.Deocamdata! wink.gif


QUOTE(ipiq @ 19 Apr 2013, 10:53)
nea Marian: nu te-ai gandit niciodata ca la km astia pe an e mai rentabil cu taxiu?
~ 1000 km /an cu 9 % => vreo 600 motorina
~ RCA + impozit => mai vreo 600
~ o revizie => mai vreo 400
Nu mai punem anvelope, frane, telescoape, lichid parbriz, consumabile si eventuale defectiuni...

Zic si io...
*


Daca te aude nevasta-mea,iti ia glanda!! laugh.gif
Dumneaei vrea sa aiba masina ei,proprie si personala,si sa nu depandeze de nima! sleep.gif
QUOTE(argon @ 19 Apr 2013, 11:39)
Absolut trebuie remediate defectiunile, dar asta a lu' Marian vad ca o duce dintr-o defectiune in alta, cu alte cuvinte creca a fost un junghi de masina, si el o face ca noua, si nu prea merita.
*


Noah gata,ca deja m-ai scos din papuci! mad.gif
Ce credeai ca o sa cumpar de 1600 de euro?O masina condusa de o batranica de la moara pana la gara?Nu,coane!Am luat o masina cu peste 210.000km la bord!!
Ma tot freci la melodie ca trebuia sa-mi iau o Laguna II.Corect,dar cu ce bani?Io aveam in buzunar fix 3000 de euro!!Cea mai ieftina LII ce am gasit-o era undeva in jur de 4000.Si avea si volanul pe partea gresita!!Cu ce draq s-o cumpar?Sa ma imprumut in banca?Si ce rezolvam?Numa' daca trebuia sa-i cumpar 4 gume si ma apropiam de 4800.Fara taxa,fara RAR,fara nimic.Iti tot spun(a treia sau a patra oara!!!) ca nu-s convins ca-mi pot permite sa intrentin(la un nivel decent) o LII.Doar nu-ti imaginezi ca o sa-mi iau de la gura ca sa-mi intretin troacele?!Cum bine zicea colegul kum:"masina nu este un drept,ci un privilegiu"!E drept,am bagat multi bani in frontozoaica,dar i-am bagat in timp,nu toti odata!!Azi una,maine alta si am cam adus-o la liman.Iti tot repet chestiile astea,da' tu o tii una si buna:uomo pipistrello,uomo pipistrello!! mad.gif
Amu mi-s multumit!Laguna e bibilita,pisoiul merge in legea lui,toate bune.
Stai numa' sa-mi pun si gumele de vara si mai vorbim.Te-as face o tura prin giratorii cu ciubaru' meu vechi de 15 ani(aici ai fost nepoliticos cu frontozoaica,ca dumneaei are doar 14! tongue.gif ) dar ma abtin.Ma tem ca dupa ce te-ai da jos din leguma,te-ai duce sa-i dai foc la petu' ala al tau cu motor de Clio,cum boscorodeai mai sus! tongue.gif
On.
Pisicul o capatat sandalele de vara de 205 si leguma a fost la "climatologi".
A fost pusa pe "robotel".Scos maglavaisuri,bagate altele,totul in parametri.Am mai rezolvat o treaba.Tura asta a fost moka.Ca intre colegi,deh. wink.gif
corbex
Nu stie baietii ce bun pretext e masina sa scapi din casa si sa bagi 5-6 una dupa alta. Beri, desigur!
cdadan
QUOTE(marian-j @ 22 Apr 2013, 22:50)
cca 5200.
Cam asta ar fi.Deocamdata! wink.gif
*


ohmy.gif
Din suma asta poti sa scazi linistit dublura la jante, ca alea n-au fost musai. In rest ce sa zic ... nedumerire.gif
Poate ca pasiunea nu are limite. In cazul asta ma inclin respectuos. Dar eu sunt setat pe alt sistem: mai bine strang din buci o data, cand pun banul pentru troaca, imi iau zama de limba de la nevasta si gata! P-orma nu mai am treaba. Ce mai bag, e doar maruntis sau, ma rog, peste trebile astea, tiganeli complet inutile gen retrofit.
Scumpa distratie ti-ai luat.
marian-j
Pe masura ce imbatranim,ne cumparam jucarii tot mai scumpe. wink.gif
Amu pune matale dunga unde se gata "ieftin" si incepe "scump".
Da' sa nu ma pui sa dardai prin parcari cu lectoaca in brate,ca ma las pagubas din start. blush.gif
kum
Coane Marian, nu-i baga dom'le in seama. Ai facut exact ce-ar face orice om cu scaun la cap. Numai papagalii isi iau masina de toti banii. Daca au 4000 de euro isi cumpara cea mai ieftina masina de 4000 (hai 4100) de euro. Si dup-aia ii vezi cum merg cu 2 km/h peste un damb de un deget inaltime sau cum ii ia cu rau de la lingurica daca ii pica vreo ceva la masina.
Stai linisitit, ca leguma matale o sa te poarte inca zeci de mii bune de kmp daca ai grija de ea asa cum stii matale.
Cand o sa priceapa toti ce inseamna sa intretii o masina, o sa evoluam putin ca natie.
cdadan
QUOTE(marian-j @ 22 Apr 2013, 23:28)
Da' sa nu ma pui sa dardai prin parcari cu lectoaca in brate,ca ma las pagubas din start. blush.gif
*


biggrin.gif
Ce strica omul cu mana lui se numeste lucru de mana.

QUOTE(kum @ 22 Apr 2013, 23:39)
Numai papagalii isi iau masina de toti banii.
*


Asta doare. Io recunosc ca, atunci cand am luat troaca rosie, am dat tot + un pic de maruntis luat imprumut. Da' am calculat ca mai bine fac asa, decat sa regret dupa juma' de an ca m-am zgarcit la o mie, doua de euri.
Nu va mirati, ca sunt destule cazuri mult mai grave, care-si iau troaca pe credit si-o platesc indoit, in rate.

Eu nu critic pe nimeni, doamne fereste, doar ma minunez un pic. Probabil ca-s eu pe setari mai defecte.
GIC
QUOTE(marian-j @ 22 Apr 2013, 23:28)
Amu pune matale dunga unde se gata "ieftin" si incepe "scump".
*


Din experienta proprie dupa aproape 17 ani: tot ce-i pentru masina sau pescuit e scump iar toalele sau boielile pentru doamna sau fiica-mea sunt ieftine. Si cred ca sunt destui care sa confirme blush.gif .

corbex
Cine nu confirma ori e burlac, ori mincinos. Conu' Marian e mai 'otz. Ii spune nevestei "Ma duc sa lucrez la masina pe care urmeaza sa o conduci tu, cind o s-o termin". Partea delicata a frazei e "cind o s-o termin".
kum
QUOTE(cdadan @ 22 Apr 2013, 23:57)
Asta doare. Io recunosc ca, atunci cand am luat troaca rosie, am dat tot + un pic de maruntis luat imprumut. Da' am calculat ca mai bine fac asa, decat sa regret dupa juma' de an ca m-am zgarcit la o mie, doua de euri.
Nu va mirati, ca sunt destule cazuri mult mai grave, care-si iau troaca pe credit si-o platesc indoit, in rate.

Eu nu critic pe nimeni, doamne fereste, doar ma minunez un pic. Probabil ca-s eu pe setari mai defecte.
*



Ma Dane, nu e cazul tau. Pentru ca tu n-ai avut banii ATUNCI. Da' nu faci foamea pentru masina, daca intelegi ce vreau sa spun. Eu discutam de aia care isi cumpara masini pe care nu si le permit.
Diac
Fiecare om alege cum considera el ca e mai bine. Pentru un cumnat de-al meu e mai ok sa stea cu doi copii in 40 mp si sa-si ia masina in leasing la fiecare trei ani, in timp ce un vecin de-al meu, la un venit lunar de 4000 de euro, si-a cumparat un Megane sh. Personal regret ca nu am avut rabdare sa mai pun 1000 - 2000 de euro si sa iau o masina cu mai multe dotari. Urmatoare clar o iau full. tongue.gif
corbex
Cind vreau o masina full, sui 4 persoane in ea.
Diac
Am avut si sase, unul in portbagaj.
hitman1234
QUOTE(marian-j @ 22 Apr 2013, 22:50)

Cu gumele de vara iesim la cca 5200.

*



pff coane, mai strangeai 800 si-ti vindea sir flexalot argonmobilul unicat sad.gif
Diac
Pai avea 3 000 EUR. Se imprumuta de 500 si gata Megane 2 in batatura. Ca dupa aia triada distributie cu fulie defazoare + caseta directie + ambreiaj il ducea la sapa de lemn, asta e altceva. Tot la 5000 iesea.
Iulikk
La megandoi ambreiaju' pica doar daca faci concedii in Bulgaria.
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 22 Apr 2013, 21:50)
da' tu o tii una si buna:uomo pipistrello,uomo pipistrello!! mad.gif
*



coffee_spitsk.gif coffee_spitsk.gif coffee_spitsk.gif

AAAAAAAAAAAAAAAAEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
marksman
@Iulikk: Si numai la 1.6 16v
pishky
QUOTE(kum @ 22 Apr 2013, 22:39)
Coane Marian, nu-i baga dom'le in seama. Ai facut exact ce-ar face orice om cu scaun la cap. Numai papagalii isi iau masina de toti banii.


Cand o sa priceapa toti ce inseamna sa intretii o masina, o sa evoluam putin ca natie.
*




paaai...iote-ma

user posted image

de fapt, am luat masina de mai multi bani decat aveam, dar usor usor am platit-o, nu imi pare rau nici o secunda.
Nu am bagat cine stie ce bani in reparatii / mentenanta (sau asa imi place sa cred, nici nu vreau sa fac calculul)


corbex
N-ai ambitie daca nu-l faci.
pishky
n-am, si nici nu-s masochist.
ce sa fac cu ambitia? la alimentara de unde cumpar eu nu are ambitie la kg.
Markos
QUOTE(pishky @ 23 Apr 2013, 14:52)
paaai...iote-ma
*


Semeni cu Rod Stewart.
marian-j
QUOTE(kum @ 22 Apr 2013, 22:39)
Stai linisitit, ca leguma matale o sa te poarte inca zeci de mii bune de kmp daca ai grija de ea asa cum stii matale.
*


Multam-fain!Asa sa fie! smile.gif
argon
QUOTE(kum @ 22 Apr 2013, 23:39)
Coane Marian, nu-i baga dom'le in seama. Ai facut exact ce-ar face orice om cu scaun la cap. Numai papagalii isi iau masina de toti banii. Daca au 4000 de euro isi cumpara cea mai ieftina masina de 4000 (hai 4100) de euro. Si dup-aia ii vezi cum merg cu 2 km/h peste un damb de un deget inaltime sau cum ii ia cu rau de la lingurica daca ii pica vreo ceva la masina.
*



Vai, ma simt bine,eu am avut acum 2 ani vreo 6000 cash de dat pe masina, am luat cazanu cu 3800 si-n 2 ani, exceptand benzina, consumabilele, taxele am ajuns la 3959 de euro cu piesele, adica 2 tampoane la motor noi, si un capac de rezervor sehaj ca nou. Si n'am menajat-o, am mers normal. Acu sa dai 5200 de euro pe o Laguna 1 de 14 ani cu 2,5 stele eurocap, chiar si decalat in 'rate', mi se pare...pasiune sa-i zic.
Diac
Cāti km ai facut de cānd ai luat-o?
GIC
Ocolu' pamantului, cel putin odata.
argon
24.000
Diac
Las ca-ti vine si tie rāndul 243.gif
Hack
QUOTE(argon @ 24 Apr 2013, 08:58)
Vai, ma simt bine,eu am avut acum 2 ani vreo 6000 cash de dat pe masina, am luat cazanu cu 3800 si-n 2 ani, exceptand benzina, consumabilele, taxele, vreo 10 randuri de jante, am ajuns la 3959 de euro cu piesele, adica 2 tampoane la motor noi, si un capac de rezervor sehaj ca nou. Si n'am menajat-o, am mers normal. Acu sa dai 5200 de euro pe o Laguna 1 de 14 ani cu 2,5 stele eurocap, chiar si decalat in 'rate', mi se pare...pasiune sa-i zic.
*


Te-am completat eu. laugh.gif
cj98czh
Acuma serios ... voi mai luati in seama aberatiile lui Argon?
argon
QUOTE(Diac @ 24 Apr 2013, 11:06)
Las ca-ti vine si tie rāndul  243.gif
*






Pai vine, dar renourile astea se sfarama pe la 200.000, o mai tin 50.000 si o dau cuiva sa bage el 3000 de euro in ea, ca eu nu-s cu capu'.



QUOTE(Hack @ 24 Apr 2013, 11:08)
Te-am completat eu. laugh.gif
*



Le-am dat toate, am ramas cu jantele de tabla si 2 randuri de gume.

QUOTE(cj98czh @ 24 Apr 2013, 11:09)
Acuma serios ... voi mai luati in seama aberatiile lui Argon?
*



Si anume, aberatia unde e?
Hack
QUOTE(argon @ 24 Apr 2013, 10:09)
Le-am dat toate, am ramas cu jantele de tabla si 2 randuri de gume.
*


Gumele astea le-ai luat odata cu masina? Pe jantele si gumele celelalte ti-ai scos banii? unsure.gif
argon
Am zis consumabilele neincluse, si oricum am mai scos din banii pe anvelope(noi nu sehaj), de la 3 randuri de jante de aliaj vandute cu mai mult decat le-am luat blush.gif
Hack
worship.gif Dar vezi ca si tampoanele de la motor sunt tot consumabile.
argon
Pe principiul asta, la megan si usa de la rezervor cu clemele alea idioate de pastic e.
Diac
Distributia, ambreiajul, discurile de frana tot consumabile sunt. Eu estimez cheltuieli cu intertinerea masinii 2000 - 2500 RON in medie pe an.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.