Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Multam-fain de sfaturi.
E si normal ca un ambreiaj nou sa mearga mai finut decat cel inlocuit.
Momentan ma voi limita la inlocuirea cablului si problema ramane in studiu.
Daca dispare pacanitul e bine,daca nu,nu.
De-o fi sa ma lase ambreiaju',asta e.Inseamna ca m-or ajuns blestemele grecesti. sleep.gif
P.S.
Cat a costat kit-ul ala?
corbex
In drahme?
marian-j
In lei-tramvai daca se poate. blush.gif
andri1940
Kitul a fost 500 lei, identic cu ce s-a dat jos de pe masina (adica placa si disc Valeo si rulment INA).

Din pacate, multi vand piese contrafacute sau fabricate prin china, turcia, etc tot de Valeo la preturi mult mai mici si promovate ca "de origine". Cu piesele in fata insa calitatea mai slaba este evidenta, se vede cu ochiul liber ca sunt lucrate altfel, mai grosolan.
marian-j
Aaaa,pai nu-i chiar asa scump.
120 de euro.E decent pretul si mi-l pot permite.Cand ma gandesc la faptul ca la jigodia de ford ce am avut-o in batatura am dat 220 de euro doar pe rulment...
cdadan
La TM nu ajunge cursul BNR? Se erodeaza pe traseu? tongue.gif
gabize
8-9 EURO sunt rezerva de bere!
turbodxman
Trebuie sa schimb si eu ambreiajul la frontozoaica cea mica (R 21). blush.gif
In primavara trec la atac. smile.gif
Valeo of course. rolleyes.gif
andri1940
turbodxman, Valeo made in France sper...
Am vazut ca la Valeo China sau Turcia nu se potrivesc nici codurile cu cele de pe original!
turbodxman
Numai Made in France cumpar. smile.gif
Chinezarii nu agreez de fel, indiferent de produs (ca e piesa auto, aparat electronic sau electrocasnic). wacko.gif
Prefer sa ma lipsesc de ele decat sa dau banii pe gunoaiele lor. wink.gif

Referinta Valeo pt kit-ul necesar masinii mele (R 21) ar fi 006730 conform unui site romanesc.

Imi poti confirma ca acest cod e cel Valeo origin (Franta)?
andri1940
Imi cer scuze lui marian ca ii poluam topicul, poate sterge oricum...

Deci codul Valeo pt R21 cu VIN-ul tau este 006730 sau 899025.

Codul original al kitului de ambreiaj pentru R21 in echiparea ta este 7711134063.
marian-j
QUOTE(cdadan @ 18 Dec 2013, 22:27)
La TM nu ajunge cursul BNR? Se erodeaza pe traseu?  tongue.gif
*


Doua-trei "luki-striki",o cafa si gata.Pic pe curs!Ioai da' carcotas te-ai facut in ultima vreme.
turbodxman
Multumesc pt ajutor andri1940 si pt intelegere Conului Marian. up.gif
Scuzele mele pt off topic. blush.gif ph34r.gif
marian-j
QUOTE(andri1940 @ 18 Dec 2013, 23:39)
Imi cer scuze lui marian ca ii poluam topicul, poate sterge oricum...

Deci codul Valeo pt R21 cu VIN-ul tau este 006730 sau 899025.

Codul original al kitului de ambreiaj pentru R21 in echiparea ta este 7711134063.
*


Nu poluezi nimica,si nici prin cap nu-mi trece sa pun mana pe guma de sters!Sunt informatii interesante!Da-i inainte.Poate ma mai intreaba si pe mine cineva despre acest subiect si voi profita de bunavointa dumitale! smile.gif
M.C.
QUOTE(marian-j @ 19 Dec 2013, 01:43)
Doua-trei "luki-striki",o cafa si gata.Pic pe curs!Ioai da' carcotas te-ai facut in ultima vreme.
*


Daca in cafa aia ai pune si citeva picaturi de coniac,ar fi perfecta ! smile.gif
marian-j
Coane M.C.,matale chiar voiesti sa abati focul grecesc asupra bietei barcute? ph34r.gif
Asta daca nu i se buleste mai intai ,cand mi-o fi lumea mai draga,ambreiaju'. sleep.gif
Dodone
Coane Mariene, vezi ca pe str. Cuvin din targu' nost e un servis care inlocuieste discul de ambreiaj si placa de presiune cu kit din reteaua Dacia, cu garantie. Pret: 900 lei, cu T.V.A.
marian-j
Coane Dodone,frontozoaica mea ii taaare sfioasa si nu-i place sa-si puna poalele-n cap de fata cu necunoscuti. blush.gif
Asa ca prefer s-o duc la "doctoru' " ei,daca-o fi sa fie.
Si-apoi daca-i 500 de lei kit-ul,mi se par cam multi cei 400 pentru manopera.Nu stiu.Sa vedem cum evolueaza lucrurile si voi lua deciziile la momentul oportun.
Multumesc de sfat.
Altufel,cum esti?Bine,sanatos?Te-ai intors din Doici? rolleyes.gif
corbex
E timpul ca Reno sa recunoasca aparitia clasei "Ambreiage" la limuzinele sale.
Dodone
@corbex
laugh.gif
@conu' Marian
Daca e kit cu 500 atunci merg si eu la mecanicul preferat, ca-mi face schimbul cu 200. De lei paralei , nu drahme sau lei-tramvai...
In rest, m-am intors din lumea cilivizata (cu mare strangere de inima...) abia astept sa organizam o intalnire zilele astea, sa mai stam la un pahar de vorba.
marian-j
Pai a pus colegul andri1940 mai la deal(postul #2650) poza cu kit-ul si mi-a precizat si pretul.
Cand mai am drum pe la Ciclop intreb si acolo.Sper sa n-am gura aurita! happy.gif
Cand te mai degajezi cu treburile,ne vedem.Io mai merg la arbait numa' in 23 si 24 si dupa aia ciao!Pana in 6 Ian. nu mai dau p-acolo.Ramane sa vezi matale cand iti gasesti oleaca de timp.Dam si sfoara-n tara poate mai sunt curiosi si altii. smile.gif
See ya!
gabize
QUOTE(marian-j @ 20 Dec 2013, 14:31)
Dam si sfoara-n tara poate mai sunt curiosi si altii. smile.gif
See ya!
*


Dacă vă cuprinde atmosfera sărbătorilor și organizați, așa cum șede bine unui bănățean, mese-nbelșugate cu preparate a la marian-j, facem cumva și ne-on strânge v-o câțiva ș-om vini la colindat. rolleyes.gif
DragosP
Lumea-i pusă pe colindat anul ăsta!
gabize
yupy.gif
MuciX
QUOTE(gabizegrean @ 20 Dec 2013, 14:39)
ne-on strânge  v-o câțiva ș-om vini la colindat.  rolleyes.gif
*



nedumerire.gif
b76bgaarh
ora si data?

ps sa nu fie dupa 27.
Markos
QUOTE(b76bgaarh @ 20 Dec 2013, 15:27)
ps sa nu fie dupa 27.
*


ora?
b76bgaarh
decat.
marian-j
QUOTE(gabizegrean @ 20 Dec 2013, 14:39)
Dacă vă cuprinde atmosfera sărbătorilor și organizați, așa cum șede bine unui bănățean, mese-nbelșugate cu preparate a la marian-j, facem cumva și ne-on strânge  v-o câțiva ș-om vini la colindat.  rolleyes.gif
*


Pe mine nu ma cuprinde nimic!Matale nu stii ca banatenii e zgarciti?Cu cat creste numarul de giratorii,cu atat se incrementeaza si chitrosenia locuitorilor urbei respective!Si Temeswaru' are(mult!) mai mult decat 7 giratorii! tongue.gif
Deci mai usor cu entuziasmu',si pofta-n cui!Ce mese imbelsugate,ce colindat?O cafa,un suc si gata!Ura si la gara! laugh.gif

Coane barfi,te tinem la curent! biggrin.gif
gabize
Madam-j (săru'mâna, doamnă, sănătate multă vă doresc) știe cum faci matale reclamă gospodăriei, dar mai cu samă gospodarilor? tongue.gif
Ani la rând ne provoci salivație ca Pavlov amărâtului de câne, prezentându-ne "felurite feluri" de bunătățuri, și acum, când mai-mai c-am reușit a ne strânge o mână de oameni (că știi și matale bine că nu suntem mulți prin zonă), o dai la-ntors... sad.gif mad.gif
Dodone
QUOTE(marian-j @ 20 Dec 2013, 14:31)
Pai a pus colegul andri1940 mai la deal(postul #2650) poza cu kit-ul si mi-a precizat si pretul.
Cand mai am drum pe la Ciclop intreb si acolo.Sper sa n-am gura aurita! happy.gif
Cand te mai degajezi cu treburile,ne vedem.Io mai merg la arbait numa' in 23 si 24 si dupa aia ciao!Pana in 6 Ian. nu mai dau p-acolo.Ramane sa vezi matale cand iti gasesti oleaca de timp.Dam si sfoara-n tara poate mai sunt curiosi si altii. smile.gif
See ya!
*


Sper din tot sufletul sa ne vedem. La mine s-a ivit o problema, s-a imbolnavit juniorul. Nu e grav, dar tre' sa ma ocup de el. Sper sa-i treaca repede, ca apoi avem zilnic de recuperat materia pe care lenesul a invatat-o superficial in primul semestru. Si avem mult, nu gluma. In functie de rezultate primesc bilet de voie de la sefa mellow.gif . Sau nu...
marian-j
Ba,pardon,coane Gabi!Io nu-mi pot permite sa va ofer portii de 80 de oiro bucata.
Asa ca m-am tras pe cwr-napoi.Discutia respectiva imi depaseste posibilitatile. blush.gif
L.E.
Nene Dodone,imi pare rau sa aud ca ai probleme! sad.gif
Nu-ti bate capul!Fa sa fi bine acasa,si lasa restu'.
N-or intrat zilele in sac.
argon
Daca era vorba sa-i iei legumei ceva de 80 de euro, imediat luai sleep.gif
gabize
QUOTE(marian-j @ 20 Dec 2013, 23:17)
Ba,pardon,coane Gabi!Io nu-mi pot permite sa va ofer portii de 80 de oiro bucata.
Asa ca m-am tras pe cwr-napoi.Discutia respectiva imi depaseste posibilitatile. blush.gif
*



Coane Marian, mai și glumim, să ne treacă urâtu' wink.gif
Dodone
@gabizegrean
Glumim noi , da ce ti' face de-i găsî la vraniță între Crăciun și Ajun o motorijecție franțozoaică cu numere de TM, plină cu nește flămânzi care ț'or porunci sa le pui pă masă nește cârnaț, clisă de la porc negru cu "năframă" albă, ai, bruji de mămăligă, pălincă, piroște cu groștior de diboliță, coptături și alte bunătăți ? rolleyes.gif Adică o parte din ce am mâncat cât am pruncit pe la bunici, lângă Jibou. tongue.gif
gabize
N-ai pus tomna bine întrebarea. Corect era: ce s-or face flămânzii ăia când s-or da jos din motorijecția aia ș-or videa poarta încuiată și gazda plecată...

În altă ordine de idei, io făcuși o glumă. Dac-o fo' cu supărare, mă rog a fi cu iertare. De nu, oi învăța al'dat să mă abțin.
kum
QUOTE(gabizegrean @ 21 Dec 2013, 17:52)
N-ai pus tomna bine întrebarea. Corect era: ce s-or face flămânzii ăia când s-or da jos din motorijecția aia ș-or videa poarta încuiată și gazda plecată...

În altă ordine de idei, io făcuși o glumă. Dac-o fo' cu supărare, mă rog a fi cu iertare. De nu, oi învăța al'dat să mă abțin.
*



făcui sleep.gif

CODE
eu făcui
tu făcuși
el/ea făcu
noi făcurăm
voi făcurăți
ei/ele făcură
gabize
m'neata să fii sănătos! blush.gif
CODE

Perfect simplu
eu  făcui
tu  făcuși
el  făcu
noi făcurăm
voi făcurăți
ei  făcură

mea culpa! blush.gif
corbex
O penitenta de doo saptamini la Caracal!
marian-j
Bueey,stati ca chierdui startu'! ohmy.gif
In prima instanta ma adresez colegului Gabi!

Na claaar,domnule dragă!Cine se poate supăra pe matale? biggrin.gif
Spre osebire de hoavăru' de mai jos! mad.gif
QUOTE(argon @ 21 Dec 2013, 09:28)
Daca era vorba sa-i iei legumei ceva de 80 de euro, imediat luai  sleep.gif
*


Ioai "drag" mi-ești,cu remarcile tale cu tot! sleep.gif
Vorba lu' Creangă:te-aș baga-n sân,da' nu-ncapi de urechi! tongue.gif
Normal că dacă se facea vorbire despre fronțozoaică,nu stăteam la discuții.Cum zice sârbu':șta treba,treba!
Și dă-mi pace că am draci!Atâta mi-s de bovideu,de n-ai văzut așa ceva!
Azi am fost invitați la prânz la soru-mea.Ne-am dus cu Laguna.Am adăstat câteva ceasuri bune,interval în care mașina s-a răcit și mama ei.Plecăm.Îi deschid ușa la muiere,se instalează,pun plasa cu cadourile de Crăciun ce le primisem in portbagaj și mă sui și io la volan.Când să-mi pun centura,constat că mi se strânsese jacheta sub cwr și mă deranja.Mă prind cu mâna stângă de scaun,mă proptesc apoi în copitele dinapoi și mă salt de pe scaun,în ideea să-mi scot cutele ce mă deranjau de sub buci.Și ghici ce reușesc să fac?Îi fwt un cap zdravăn la suportul de ochelari aflat deasupra ușii șoferului.Bietul plastic(de reținut,era rece-butuc!) a pârâit resemnat și gata.Când am demarat,m-am trezit cu suportul in poală!Reușisem să-i rup una dintre urechiușele balamalelor! asteapta nervos.gif
Mi s-a dus dracu' și tihnă și tot!Nu mă durea devla cât mă durea plasticu'! sad.gif
Amu iară tre' să mă sui pe sistemul nervos al colegului katalyn,să-mi facă rost de alt suport. blush.gif
corbex
Alti 80 de euro. Cobea de Argon. biggrin.gif
marian-j
Am deja pm! wink.gif
gabize
Apăi, coane Marian, dacă nu fu' cu supărare, om căta să vinim să te colindăm, ca să ne-mpăcăm! tongue.gif
DragosP
Auz' mă bistrițene?
Da' niște țuică verde ai?
gabize
Am, vrei?
Îți trimit pe PM?
cdadan
La schimb c-o ruda de carnati si-o tabla de slanina.
kum
QUOTE(gabizegrean @ 21 Dec 2013, 18:10)
m'neata să fii sănătos!  blush.gif
CODE

Perfect simplu
eu  făcui
tu  făcuși
el  făcu
noi făcurăm
voi făcurăți
ei  făcură

mea culpa! blush.gif
*


10 flotari, 15 flic-flac-uri si 3 tatal-nostru. sleep.gif
gabize
nono.gif
am beut nijte coniac, și n-am voie c-amețesc!
kum
radmasa.gif
Daca te vede grecu sa vezi ce te spurca.
DragosP
QUOTE(gabizegrean @ 21 Dec 2013, 19:09)
Am, vrei?
Îți trimit pe PM?
*


Să nu fie Fan Courier, în rest n-am rețineri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.