Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
b06fcn
Boierule, oltenii nu oprima, dimpotriva! Dovada sunt cei 32 de ani! La mai multi si bucurosi!
Chiar daca e off si mergea la bancuri, las aici o pilda...

Ce e dragostea? Lumina vietii...
Ce e casatoria? Factura la lumina...
AR-18-MOS
La multi ani! cheers.gif
M.C.
Hepi barzdei si aciuleasa ! grouphug.gif
b06fcn
Traiasca 23 august! Si la multi ani!
silvanu96
"18,4% de la plin, la plin"
Eu m-as uita un pic la sondele lambda.
Ian rest ... sanatate sa fie!
marian-j
QUOTE(b06fcn @ 1 Aug 2018, 05:51)
Boierule, oltenii nu oprima, dimpotriva! Dovada sunt cei 32 de ani! La mai multi si bucurosi!
Chiar daca e off si mergea la bancuri, las aici o pilda...

Ce e dragostea? Lumina vietii...
Ce e casatoria? Factura la lumina...
*



Imi platatesc factura consntant. In plus, cand vin din piata, nu uit sa aduc si un buchetel de flori. De flori de camp, de floarea soarelui, de ce-o fi. smile.gif
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Aug 2018, 16:42)
La multi ani! cheers.gif
*


Multam fain, mosule! smile.gif
Apropo, am fost pe la tine prin urbe. Batrana mea Laguna a apreciat cu maxima recunostinta drumurile din Arad. Foarte fain acolo la voi. Laic! smile.gif

QUOTE(M.C. @ 23 Aug 2018, 17:04)
Hepi barzdei si aciuleasa !  grouphug.gif
*



Senciu, sir! imbratisare.gif
QUOTE(silvanu96 @ 24 Aug 2018, 09:43)
"18,4% de la plin, la plin"
Eu m-as uita un pic la sondele lambda.
Ian rest ... sanatate sa fie!
*


N-au sondele nici pe dracu, coane!
Intr-un oras supra aglomerat, cu drumuri carpite si intersectii in care se aduna un sfert de oras odata, nu e de mirare un consum de +18%, dat fiind un motor care isi baga picioarele in orice norma de consum. Suge cat ii trebuie!
Pe autostrada, constant la 135 pe tempomat, suge 8,2. Nevasta a decuplat tempomatul si s-a dus( cativa km) la 160km/h pe gps, aproape 170 pe ceas. 9,2%. Absolut decent, ma cujet. smile.gif

Maxima sanatate si dumitale! smile.gif

<span class='edit'>27 Aug 2018, 22:57:</span>
QUOTE(b06fcn @ 23 Aug 2018, 22:19)
Traiasca 23 august! Si la multi ani!
*


Mulțam fain, doctore! smile.gif
marian-j
Noah.
[attachmentid=1628092646]
Mi-o fo' lene sa mai schimb subtitulul topicului.
UXE
Ce-ti veni? sleep.gif

Multi kmp.
Victorine
Nu cred! Ziceai ca pleci in conced la Maramu si candcolo bateai Autohaus-urile pentru un upgrade la leguma! biggrin.gif
S-o porti sanatos la Kaufland!
marian-j
QUOTE(UXE @ 5 Sep 2018, 20:40)
Ce-ti veni?  sleep.gif

Multi kmp.
*


Eh, ce-mi veni!
Imi venira piticii pe creer de cand am vazut-o 9 in reprezentanta.
Si apoi m-am pus in a lu' marsu. M-am incolacit de masina asta! wub.gif
Multam fain de urare! smile.gif
cj98czh
Multi kmp fara incidente Mariane smile.gif

Singura L3 faina in acceptiunea mea smile.gif

Da si tu niste info suplimentare - data nasterii, ce fel de steroizi sub capota, ce ovaz papa ... are 4 roti miscatoare au ba ? din astea ...
AR-18-MOS
QUOTE(marian-j @ 5 Sep 2018, 20:30)
Noah.
*


Un BMW nu găseai și tu? sleep.gif
marian-j
QUOTE(Victorine @ 5 Sep 2018, 20:50)
Nu cred! Ziceai ca pleci in conced  la Maramu si candcolo bateai Autohaus-urile pentru un upgrade la leguma!  biggrin.gif
S-o porti sanatos la Kaufland!
*


Am fost si in Maramu, si apoi la Rusca Montana inca cateva zile, dar cu Mini.
Cand ne-am intors acasa, faceam planuri. Batrana mea leguma da semne de oboseala. Se cam cerea schimbata.
A doua zi io verificam masinile, le-am spalat, dereticat etc. Si odata o aud pe nevasta: auzma, cred ca masina ta se afla la Tg Mures!
La ora 10 jumate a fost posta anuntul, la 18:20 aveam masina rezervata. smile.gif
cj98czh
Sper ca ai verificat istoric si tot ce trebuie ..
marian-j
QUOTE(AR-18-MOS @ 5 Sep 2018, 21:42)
Un BMW nu găseai și tu? sleep.gif
*


Am gasit, dar mi-e plapuma prea scurta.
Atat mi-am putut permite. blush.gif

<span class='edit'>5 Sep 2018, 22:24:</span>
QUOTE(cj98czh @ 5 Sep 2018, 21:49)
Sper ca ai verificat istoric si tot ce trebuie ..
*


Am verificat pe dreaq!
M-am dat cu tigaia prin Tg Mures si am cumparat-o in juma de ceas!
Cu 50 de euro iti fabrica turcii din D un istoric de zici ca ii 9!
Unguru care a adus-o mi-a zis foarte clar ca masina a fost lovita. Nu tare, dar vizibil. Doo cartele, facturi de respingere la TUV, etc. Deci nu este masina perfecta. Nici macar nu m-a durut capul! Ne-a dus unguru la el acasa, mi-a inmanat o cartela si mi-o zis sa ma dau cu masina. Peste juma de ora plecam spre Timisoara. smile.gif
350 de km ca o lebada! wub.gif
Tre' sa ii schimb uleiul motor si rulmentii la amortizoare. Rulmentii caraie discret, dar se aud.Pt rest am facturi. Distributie, discuri placute, etc.
andri1940
sa o stapaniti sanatosi!
anuntul nu avea chiar o zi, e 2,0T manuala, nu?
marian-j
QUOTE(cj98czh @ 5 Sep 2018, 21:16)
Multi kmp fara incidente Mariane smile.gif

Singura L3 faina in acceptiunea mea smile.gif

Da si tu niste info suplimentare - data nasterii, ce fel de steroizi sub capota, ce ovaz papa ... are 4 roti miscatoare au ba ? din astea ...
*


Multam fain, clujene! smile.gif
2008/150kW/benzina/doi litri/turbo/vinilin full.
Are si roti d-alea 4control. Sistem audio Carminat 3 Bose cu 10 incinte, dinte albastru si AUX, navi mare, isi pliaza oglinzile, xenoane ce se plimba dupa colt, multe airbaguri, pedale de aluminiu,etc. Se pare ca troaca este echipata in varianta Initiale, dat fiind faptul ca scaunele se misca cu motorase. smile.gif

<span class='edit'>5 Sep 2018, 22:46:</span>
Iaca

<span class='edit'>5 Sep 2018, 22:48:</span>
Jantele sunt Celsium, pe 18.
madhorsefuzzy
E fix ce trebuie!!! Sa o porti cu placere!!!

Eu mi-am luat break-ul dupa ce m-a vrajit un coupe din asta.
AR-18-MOS
QUOTE(marian-j @ 5 Sep 2018, 22:42)
2008/150kW/benzina/turbo/vinilin full.
*


up.gif
Multi kmp fara probleme!
marian-j
Multam fain!, vecine! smile.gif
Prea multi kmp nu o sa fac. blush.gif
Cu Laguna aia batrana am parcus cca 40k in aproape 7 ani. Am luat-o la 215 k, si acum are putin peste 255. smile.gif
Amu ma duare sufletul, dar o scot la mezat.
Mai are itp pana la anu' viitor pe vremea asta. Cu fuarte mici interventii, undeva la 100 de euro, mai trece un itp pe bune. Dupa aia, este momentul sa plece de pe strada. Nu ca nu ar fi ok dpdv tehnic! Motor, cutie, frane, directie, este mult peste suratele din generatie. In masura posibilitatilor, m-am ingrijit de ea. Din pacate, caroseria isi arata anii petrecuti in Germania. Iese rugina pe flancurile aripilor posterioare. Daca ajunge rugina la cupolele de sprijin ale amortizoarelor din spate, nu mai merita reparata.

<span class='edit'>6 Sep 2018, 00:19:</span>
QUOTE(andri1940 @ 5 Sep 2018, 22:36)
sa o stapaniti sanatosi!
anuntul nu avea chiar o zi, e 2,0T manuala, nu?
*


Cu o seara inainte ma uitasem pe anunturile din RO.
Erau cupeuri, dar toate dizel!
Sotia mea, asa, in joaca, a scris in vulpea rosie L3 Coupe RO. Bingo!
Nu mai am acces la anunt ca a fost dezactivat.
Avea ora de postare undeva la 10:30. La ora 18 si ceva negociasem deja pretul si ungurul ne astepta a doua zi cu banii. End of story.
Da, este 2,0 turbo in 6 trepte cu schimbator manual de iuteli.
P.S.
Multumim frumos de urare! biggrin.gif

<span class='edit'>6 Sep 2018, 00:35:</span>
QUOTE(madhorsefuzzy @ 5 Sep 2018, 22:55)
E fix ce trebuie!!! Sa o porti cu placere!!!

Eu mi-am luat break-ul dupa ce m-a vrajit un coupe din asta.
*


Multumesc frumos, coane! smile.gif
cristic1982
Frumoasă mașină, iar motorul este pe măsură. Să o volanești cu plăcere câți mai mulți km.
mars
wub.gif
b06fcn
up.gif
einstein1984
Pai bine Marian, nu puteai sa dai si tu un sms cu vinu sa-ti zic ce si cum?
Multi kmp fara probleme.
P.S. cand vin la timisoara musai trebuie sa gasesc timp sa-ti fac cinste cu o cafea, macar leguma sa o vad daca nu miniul.
cj98czh
Halatu? cat a fost halatu ?

Km in bord cati zice ca are ?
marksman
Multi kmp fara probleme! Daca-i gata concediu' poate vin maine sa o vad live smile.gif
Victorine
Si io vreau sa o vad pe viu! Tre s-o uzi smile.gif
einstein1984
poti deja sa-ti iei actiuni la petrom, la cat consuma astta cu miniul iti produci singur dividende.

argon
Felicitări ! Mă speriai că e de aia ce schimba singura iuțeala , dar nu e cazul, așa trebuie sa fie o mașină , cu 3 pedale. Păcat că merge pe combustibil de drujba , daca era pe zeama campionilor , ca a lu marsul , Gabi , și subsemnatul, era perfecta.

Daca e că a mea, poți să-i dai o cartelă la muiere sa o tina in poșetă, și când se suie sa o conducă , se mișcă scaunul pe toate directiile și oglinzile pe măsură ei, automat, deșteaptă chestie. Când gata de condus, și vrei tu, te simte cu cartela cealaltă și ți se face singura înapoi!
bgdrenault
Dinte albastru, cica..........

Multi km cu placere.

Dar ce e cu masinile din Germania, de ziceai ca ruginesc, e luata din zona marina?
cj98czh
Numerele de Zoll nu sunt din zona marina ..
madhorsefuzzy
Era vorba de Leguma 1 nu de 3.
MuciX
Exact. Iar D este regina ruginii, se da mult cu sare iarna. Moartea tablei.
Flatron
QUOTE(marian-j @ 5 Sep 2018, 23:42)
2008/150kW/benzina/doi litri/turbo/vinilin full.


Pff, ne-ai uns pe toți cu asta.

Mă înscriu și eu printre cei care vor să o vadă. Când ne dai o tură? wub.gif
cj98czh
QUOTE(MuciX @ 6 Sep 2018, 10:35)
Exact. Iar D este regina ruginii, se da mult cu sare iarna. Moartea tablei.
*



De aia vad in DE masini vechi fara gram de rugina ...
bgdrenault
De aia veche intrebam. Care e explicatia?
cj98czh
poate 20 de ani de la data fabricatiei ...
MuciX
Oare prima leguma a lui marian ce varsta o avea? :nedumrerire:
Nici pisoiul nu a scapat mai ieftin. Bine, astea si-au dus traiul mai mult pe la noi. Sa nu mai spunem ca depinde si de zona. La munte viata masinilor e mult mai grea.
Raduchu
QUOTE(argon @ 6 Sep 2018, 09:19)
Păcat că merge pe combustibil de drujba , daca era pe zeama campionilor , ca a lu marsul , Gabi , și subsemnatul, era perfecta.



Zeama campionilor aka zeama tractoarelor, in schimb, Leguma lui Marian functioneaza pe zeama adevarata pentru o masina icon_mrgreen.gif .

Foarte faina masina, un motor adevarat + manuala = wub.gif .
bion
Dar parca tot nu vad cati ani lumina a parcurs si cat a fost in euroi.
J s-a clampit de la andropauza. Ii muare poola si isi ia inlocuitor aka masina sportizda. biggrin.gif
o sa ma duc sa o vizionez rolleyes.gif El nu e ca altii sa tre sa te descalti cand vizitezi leguma tongue.gif icon_mrgreen.gif
cj98czh
QUOTE(bion @ 6 Sep 2018, 12:30)
Ii muare poola si isi ia inlocuitor aka masina sportizda. biggrin.gif
icon_mrgreen.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif

Mah esti dus ..... acte iti mai trebuie ...
cristic1982
Vorbește din experiența sleep.gif
Laurentziu83
Offtopic: nea Mariane, te-am vazut prin Sighet, in traficul ala infernal din oras iar apoi prin Sapanta, cand cautai loc de parcare. Ma rog, eu eram pieton in ambele situatii, umblam dupa obiective turistice.
argon
QUOTE(Raduchu @ 6 Sep 2018, 11:55)
Zeama campionilor aka zeama tractoarelor, in schimb, Leguma lui Marian functioneaza pe zeama adevarata pentru o masina  icon_mrgreen.gif .

Foarte faina masina, un motor adevarat + manuala =  wub.gif .
*



M-am dat cu leguma doi zero te, dar 170 de cai, și nu m-am impresionat deloc, puterea cam la fel cu dci, dar cuplul substanțial mai mic și consum cu 50% mai mare. Poate cea de 205 cai e mai ok, dar prefer cuplu de tractor, să meargă de la 1700 rpm ca trenul.
cj98czh
Da, numai ca a lui incepe sa traga misto de acolo de unde dieselul tau intra in limitare ....
marksman
Oare nu baga Dacia 2.0T pe Duster? biggrin.gif
4x4
QUOTE(argon @ 6 Sep 2018, 12:56)
să meargă de la 1700 rpm ca trenul.
*



Unii din noi mai stiu sa si schimbe viteza, aparent posesorii de tractoare inca nu au evoluat aceasta aceasta abilitate.
AR-18-MOS
El e șofer cu licență în bănci (citat din el), ce știi tu?
pishky
sa stapanesti sanatos nea marian
MuciX
QUOTE(argon @ 6 Sep 2018, 08:19)
Păcat că merge pe combustibil de drujba , daca era pe zeama campionilor , ca a lu marsul , Gabi , și subsemnatul, era perfecta.
*


coffee_spitsk.gif Abia acum am citit.

Hai ca m-ai facut sa rad cu voce radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.