Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
marian-j
Sa nu-ti spun,Gabi draga,cum imi frigeam mainile de el pe timp de vara! blush.gif
Si apropo de volan.Am,aci la mine in urbe, un ungur dracos de poa' sa-mi faca volanu' cum vrea sistemul meu muscular.Alcantara bleu-verzui cu Cordoba gri-perforat daca ma tine buzunarul.Spre marea mea surprindere,volanul de reno a rezistat eroic celor 12 ani de existenta si a celor 215k pe bord.Ca or fi mai multi km reali,D-zeu cu mila.Io-s multumit de cum arata si n-am de gand sa intervin.
La pisoi a necesitat interventia din cauza faptului ca se misca deja spuma poliuretanica pe miezul metalic si conferea o senzantie neplacuta la manuire.
Cu 200ron am rezolvat,zic eu,onorabil treaba si volanul arata foarte fain.Daca nu esti foarte atent nici nu zici ca nu-i de fabrica. wink.gif
argon
De cand ai luat-o m-am uitat si eu pe strada dupa Lagune d'astea, inainte nici nu le vedeam, dar sunt destule, din pacate le-am numarat pe degete pe alea bune, majoritatea sunt mancate de rugina la aripi si praguri. Ma gandesc ca a ta e din aia buna, nepregatita de vanzare si in primavara infloreste toata.
cristio_79
Nea mariane pacat ca urbea matale este tocmai in partea opusa urbei mele, ca si eu as vrea sa fac o operatiune d-asta la frantuz.
marian-j
QUOTE(hitman1234 @ 4 Dec 2011, 20:25)
Te-a molipsit si matale de la nea Romica? Sau ti-a facut cineva vreo oferta de nerefuzat?
*


M-ai inteles gresit.
Prea curand n-o sa plece leguma de la mine din curte.Prea mi-o/ne-o place!
Mi-s lefegiu la stat si am "renumeratia' mica,dupa bujet,daca ma inteleji...
Prin urmare,imi numar cu atentie paralele din buzunare si sper sa pun masina la punct in cel mai scurt timp posibil.
Mi-s platit sa inspectez masinile altora si mi-ar crepa obrazu' ca sotia mea sa umble cu o masina cu hibe!Ar fi de rasul lumii! blush.gif
cdadan
QUOTE(cristio_79 @ 4 Dec 2011, 20:46)
Nea mariane pacat ca urbea matale este tocmai in partea opusa urbei mele, ca si eu as vrea sa fac o operatiune d-asta la frantuz.
*


Mai este un meserias in Craiova. Am vazut aici pe forum o lucrare de-a lui, de-am ramas cu gura cascata.
Poti sa trimiti obiectul muncii prin curier, asa ca se rezolva lejer. Doar sa te descurci sa-l demontezi ...
cristio_79
Nu stii vorba aia cu cizmarul ?

Da, stiu de cel din Craiova, am vazut si eu mai multe lucrari si mi-au placut foate mult. Nu ma grabesc si am un oareșce morcov in legatura cu scoaterea air-bagului. Trebuie sa vorbesc cu cineva care a mai facut operatiunea. Chiar daca am studiat manualul.
marian-j
Coane argoane,si daca "infloreste" ce crezi as mai putea face?Sa-mi tai venele?
Am inspectat-o "milimetric" pe "burta".Rugina apare(putina de tot) doar in zona suportilor de cric din spate.Masina a circulat in zona Hamburg-ului si se pare ca a fost,oarecum, pregatita pentru circulatia in zone neprielnice.E suflata peste tot(pe burta) cu un soi de zmac uleios si foarte rezistent la atingere.Cu prima ocazie iti ofer si niste poze.
In timp ce o cautam de ruginituri,am constatat(cu bucurie!) ca au fost inlocuite conductele de frana ce alimenteaza rotile din spate.Poate nu as fi observat schimbarea,daca nu as fi cautat,cu mare grija,acea mufa albastra de-mi pomenea de ea colegul de la Cluj.Din pacate nu am asa ceva.Am doar mufele individuale ce vin de la senzorii corespunzatori fiecarei roti.Dar abs-ul s-a "calmat".Acum primesc doar mesajul ala ca-s binevenit la bord si toate sistemele de control sunt activate.Mein herz brent! wub.gif
Victorine
Mein Herz brennt - haha, n-as fi zis ca asculti Rammstein radmasa.gif Mai baga niste poze, de cand cu noua ta achizitie si eu ma tot uit pe strada dupa legume smile.gif si urmaresc topicul cu interes
romeodr
..sunt cotete venite praf din germania..uite cateva poze cu un asemenea exemplar..inmatriculat de curand...se vede clar uzura materialelor din interior..inchipuieti ca la exterior este chiar mai rau...
marian-j
Pai ce m-ar impiedica sa ii ascult cei de la Rammstein?Parul alb? biggrin.gif
Stai ca mai caut niste poze.


<span class='edit'>4 Dec 2011, 21:53:</span>

P.S.
Coane Romeo,hai sa nu ne mai umflam in pene.
Sunt totusi niste vechituri.
Ca ne plac noua si suntem subiectivi e cu totul alta poveste. smile.gif
Stii matale cum imi vad io "leguma"?
Ca iesita la pensie! Dupa 215k,merita si ea,saraca,oleaca de odihna;)
Daca nu eram io s-o iau,o faceau nemtzii conserve de bere!
O sa primeasca ingrijire maxima,papa bun,oleca de miscare(max.1,5k/an),"pampersi" schimbati la timp,tot tacamul. biggrin.gif
romeodr
..nu se ,,umfla,, nimeni...pozele ,, vorbeste,,.....ideea este ca sunt ceva cotete..de dat oricand la rabla...dar parca nu sunt...


marian-j
Pai si pe matale ce te impiedica sa accepti situatia?
Astea sunt,niste "fier batran". sleep.gif
romeodr
..situatia o accepti in momentul cand achiti suma cu care intrii in posesia ei..!!

..ideea de baza este ca RENAULT LAGUNA..indiferent de anul de fabricatie,din 1994 pana 2010,este SUBEVALUATA ca pret de achizitie la second,asta insemnand ca nu pretul reflecta starea masinii in sine,ci perceptia cumparatorului,recte,roman fascinat peste masura de marcile germane,WV,OPEL,si FORD sa zicem,sinonime ca oferta pe piata..!!

..nu trebuie acum sa ne vaicarim ,ca este asa si pe dincolo,ca o scuza fara sens pentru achizitie
..sunt masini de 1600 sau 1700 euro..bine fara taxa..dar posibil in stare tehnica ok

..nu vad de ce atata lamentare..!! blush.gif

..scuze de interventii....!!!

o sa zica gasca de frustrati ca iti poluez topicul..cu 183gCO2/km radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif !!

4 Dec 2011, 23:32:
..cum si taxa la a ta este de 3510 lei daca ies gazele...fara nicio negociere..!!
marian-j
Coane Victorine,masina asta nu-i chiar o miss. blush.gif
Daca a lui kum e "milfa" a mea trece direct la categoria "bunica".
Are deja nepotii mari si insurati. wink.gif
Uite ca am gasit totusi o poza in amurg care mi-o place:
[attachmentid=1627769988]
Si revin cu o poza prin care sa-i precizez colegului argon o chestie:
[attachmentid=1627769989]
e2-ul ala nu reprezinta norma de poluare ci tara care a emis certificatul de omolgare european.Daca nu aveam chestia aia in brief eram fiul ploii!
Mai plateam niste bani(buni!!) la RAR.

<span class='edit'>4 Dec 2011, 22:56:</span>
Coane Romeo,hai sa ne intelegem:io nu imi permit sa numesc "frustrat" pe nimeni.
Ce mult pe mine!
Mie imi plac beamveurile.Din '96 "imping" nu "trag".Ti-e clar?
Si totusi,curveta asta de frantuzoiaca,mi-a intrat pe sub piele.
E drept ca sintetizatorul vocal tolocaie in germana dar dessouri-le sunt frantuzesti.Cu dantela! wink.gif
Compris,mon ami? happy.gif
P.S.
Si,da!Imi voi plati toate taxele.O sa strang din dinti si din buci,dar imi voi plati totul!Chiar daca unii au sa rada de mine ca o sa dau o caruta de bani pe o gioarsa.Mi-am asumat deja aceasta postura .Exista niste subrefugii prin care mi-as putea cobori taxa dar nu am chef sa ma complic.Dau banu' la stat si,baremi,dorm linistit .
Toate cele bune.
Ciao!M smile.gif
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 19:33)
Stiu ca-i suparacios,i-am facut deja fisa de cadre.
Am deja oarice vechime ca si cadru operativ.
Under cover,biensur! 04.gif
*
Deci m-am ars. Mai bine taceam. ph34r.gif
kum
QUOTE(marian-j @ 4 Dec 2011, 18:15)
...
Sa nu-mi spui ca si la nenea kum ii plac pisicile,ca dau pe spate.Mai degraba l-as vedea crescator de caini de lupta.N-ai vazut ce fioros negociaza? ph34r.gif
...
*


Ia de-aici sleep.gif
dr_mKe
Sassy, Ramses, Sarcozy, Bidon si nu mai tin minte, atatea mâțe are prin curte, de nu mai au loc masinile de dansele tongue.gif

Sau ? Era invers ? laugh.gif
marian-j
happy.gif
Mi-s absolut inofensiv,coane IRONICK!Era o gluma rolleyes.gif
Zi mersi ca nu te-ai luat in gura cu aia de-l facura praf pe ZTV.
Sincer,nu mi-as dori asemenea "dusmani".
Dar am avut si de invatat!!!
Sa vezi ce i-am spart gura la oltenasu' de-mi vandu fierotenia! rolleyes.gif
Am facut cum m-ati invatat voi:l-am cautat pe net.L-am gasit! icon_mrgreen.gif
Cand l-am sunat a doua oara ,ca sa ne intelegem,i-am spus ca-l stiu cum arata(inalt,cu mustata si-i plac cainii ciobanesti,are casa la tara langa Craiova,etc).A urmat o luuunga pauza in telefon si apoi intrebarea:
-Da' de unde stiti toate astea,domnu' Marian? ohmy.gif
Ranjeam ca un nesimtit,da' ce era sa-i zic? Am dat-o la intors.
IRONICK
QUOTE(marian-j @ 5 Dec 2011, 00:24)
Zi mersi ca nu te-ai luat in gura cu aia de-l facura praf pe ZTV. Sincer,nu mi-as dori asemenea "dusmani".

radmasa.gif Sincer?
QUOTE(klaus @ 16 Nov 2011, 18:17)
Mi-a indicat un cetatean niste informatii de pe forumul mitsu referitoare la masinute. M-am gandit sa le citez:
*
Hmmm, oare cine era personajul ... ph34r.gif
marian-j
Doctore,esti precis ca un ceasornic elvetian!Aia-s toti! smile.gif
Si acum dati-mi voie sa fac podul.Ca Apolodor!
Nenea kum si o manutza de pisoi. ohmy.gif
Nu mi-as fi imaginat veci!
Coane kum,cine a ales portocaliul ala fain de tot din camera unde cantareai banii?Matale sau doamna?Arat brici!Se pare ca ai o casa tare frumoasa. smile.gif

5 Dec 2011, 01:00:
QUOTE(IRONICK @ 5 Dec 2011, 00:29)
radmasa.gif Sincer?
Hmmm, oare cine era personajul ... ph34r.gif
*


Stiu ca nu-i frumos sa citez postarile imediate dar este in interesul cauzei:coane IRONICK,mi-s absolut sigur ca nu-ti caut galceava. laugh.gif
Imi trag mucii,imi beau ceiucu' si plec la nani.Mi-s umflat de nurofen si de aspirine.
Abia astept sa se intoarca doftoru' de acasa si sa ma "repare"!
Daca nu dau coltzu',pana atunci. sleep.gif
bucatzel
No, l-am gasit.

http://www.reno.ro/-t151790.html

Vad ca topicul e inchis, da' da-i un PM lui hellcat, si probabil te-ar putea el lamuri mai bine pe unde ai mai putea gasi.
kum
QUOTE(marian-j @ 5 Dec 2011, 00:42)
...
Si acum dati-mi voie sa fac podul.Ca Apolodor!
Nenea kum si o manutza de pisoi. ohmy.gif
Nu mi-as fi imaginat veci!
Coane kum,cine a ales portocaliul ala fain de tot din camera unde cantareai banii?Matale sau doamna?Arat brici!Se pare ca ai o casa tare frumoasa. smile.gif

*


radmasa.gif
Mai nenea Marian minus J... Da' matale mai si citesti, sau te uiti numai la poze? nedumerire.gif

Hint: Dan e din Cluj... Io m-am dus sa iau masina de la Dan... etc.
marian-j
Ma iarta,draga colega.Scleroza! blush.gif
Citesc si io,da' asa mai incetuc.Pe silabe.
Amu ma cracanez de ras citind topicul lui Leo! radmasa.gif
Nu vi-s sanatosi!
Baremi grecu' cela ii catastrofa!Da' nici cu matale nu mi-e rusine.Hohoteam ca prostu',de unu' singur(eram la lucru si printre picaturi mai trageam cu ochiu' la forum) prin hala,cand am vazut poza cu tiru' ala pus pe-o latura.Initial nu m-am prins dar si cand mi-o picat fisa,da-i si razi! rofl1.gif
Sa-ti traiasca motanelul!
Am ajuns undeva pe la pagina a saptea si sper sa nu se gate prea repede! biggrin.gif

Coane bucatzel,saru'mana! smile.gif
Am facut cum m-ai invatat.
Se pare ca am si primit deja raspuns.
Merg fuga sa citesc!

<span class='edit'>5 Dec 2011, 22:40:</span>
L.E.
Ntz,era un mesaj de la un alt coleg.
Se pare ca doftoru nu se poate tine departe de leguma. happy.gif
Aci facea el ceva,nu stiu ce.Asculta motoru',numara scanteile la bujii sau vroia sa-mi vada pistoane trecand prin capota.Habar n-am.
Cu ocazia asta iaca si consumul pe azi pana am ajuns la lucru,cale de vreo 7km,in traficul de Luni dimineata.
[attachmentid=1627770241]
Apoi o mai mesterit ceva cu tilifonu' pe langa "climateric" si m-o linistit.
Afisajul e intreg si functional.Ii mai trebuie doar sursa de lumina! biggrin.gif
[attachmentid=1627770243]
Pe cel din bord(cel cu km totali,cu "pipeta" de oloi si ce-o mai fi pe acolo)il pot intrezari destul bine seara.E intreg si ala.La fel,doar lumina-i lipseste.
Iaca si prima zgaiba de cand e la mine(asa,mai are ea o gramada,da-s mai vechi).
Am fost sa fac niste cumparaturi si m-am si ales cu niste zgarieturi in parcarea magazinului. sad.gif
[attachmentid=1627770244]
cdadan
QUOTE(marian-j @ 5 Dec 2011, 00:42)
Arat brici!Se pare ca ai o casa tare frumoasa. smile.gif
*


Deci sper ca nu va pune necuratul sa veniti cu oferte ... huh.gif
marian-j
Io nu ma bag.
Am deja coliba mea.Mi-ajunge.
Bamfeu?
Am si d-ala.Mi-ajunge.
Laguna nu avusei,da' iote ca-mi facui damblaua.Mi-ajunge! biggrin.gif
cdadan
a scapat.gif
argon
QUOTE(marian-j @ 5 Dec 2011, 22:34)
Se pare ca doftoru nu se poate tine departe de leguma.
*



Adevaru e ca la un motor mai obosit peste 200.000 km si rece dupa cum din poza rezulta, e numa' bine ce-i face, mai dai-o!
marian-j
Da-i pace,numa'! wink.gif
Poate-l paradeste.Urjent i-l iau p-ala de pe frijider!
Radem,glumim!Bunga-bunga?Platim! icon_mrgreen.gif
bmwh548
Argoane nu stiu unde vezi ca motorul e rece. Eu vad ca era cam la a doua liniuta acul de la temperatura.

Nenea Marian, cam pe la ce liniuta sta acul ala prin oras cand ajunge la temperatura "normala"?
bucatzel
QUOTE(cdadan @ 5 Dec 2011, 23:43)
Deci sper ca nu va pune necuratul sa veniti cu oferte ...  huh.gif
*



Esti sigur? Am un prieten care-si cauta spatiu locativ in Cluj. Si nici nu-i asa agresiv in negocieri ca si Kum tongue.gif

@marian-j

Alternativ,, daca hellcat nu mai are, poate-ti poti comanda de aici, ca vad ca astia personalizeaza suporti de numere.

http://www.numerepersonalizate.ro/index.ph...te%20individual
cosmin_2300
QUOTE(bmwh548 @ 6 Dec 2011, 14:20)
Argoane nu stiu unde vezi ca motorul e rece. Eu vad ca era cam la a doua liniuta acul de la temperatura.
*


Acul este la sub 1/4 din gradație ... ce-i drept, motorul era rece și nu trebuia turat smile.gif
argon
QUOTE(marian-j @ 6 Dec 2011, 15:15)
Da-i pace,numa'! wink.gif
Poate-l paradeste.Urjent i-l iau p-ala de pe frijider!
Radem,glumim!Bunga-bunga?Platim! icon_mrgreen.gif
*



Macar ai aflat scopul pentru care a turat-o in gol pana'n limitare, sau e un mister si pentru tine? blush.gif
dr_mKe
Rezultatele scontate au fost realizate radmasa.gif

Eu doar atat pot sa mai spun radmasa.gif

radmasa.gif
argon
QUOTE(dr_mKe @ 6 Dec 2011, 21:05)
Rezultatele scontate au fost realizate 
*



S-a ales cu o bataie la motor? 052.gif
M.C.
Daca ar fi avut motor de flecs turcesc ieuro 4 ,1,4 16 vulve,poate ca da! icon_mrgreen.gif
Iecschiuzmi,frantuzesc am vrut sa zic! icon_mrgreen.gif
argon
N'ar fi fost rau daca ar fi avut, ca aia 11,8 % de pe bord arata nasol huh.gif


PS: stiu de ce a turat-o! Sa-o consume sapte'n Timisoara ca doctorului, in loc de 12, ca doar au acelasi motor , diferenta sta-n turatii blush.gif
M.C.
Dom'argon,oare ce consum crezi ca ar avea meganelul mataluta in Timisoara?
Deva 69000 de locuitori
Timisoara 312000 locuitori
intrebare.gif intrebare.gif
romeodr
..11,8% chiar numai in oras pare un consum mare..fiind motoare peste 200.000 km necesita obligatoriu un tratament motor...eu am un mixt momentan de 600 km aprox de la ultima resetare saptamana trecuta,si un 7,8 % consum mediu...sigur ceramica in mici particole isi face datoria...si 5W30-ul de la LUIQI-MOLY!!!!

domnul argon plus un tratament cu DURALUBE curatare sistem injectie 42 lei face toti banii..!!
cdadan
popa.gif
Alex4u
QUOTE(argon @ 6 Dec 2011, 20:37)
N'ar fi fost rau daca ar fi avut, ca aia 11,8 % de pe bord arata nasol  huh.gif   
PS: stiu de ce a turat-o!  Sa-o consume sapte'n Timisoara ca doctorului, in loc de 12, ca doar au acelasi motor , diferenta sta-n turatii blush.gif
*


Argoane..matale vorbesti de turatii ? doh.gif
Markos
QUOTE(romeodr @ 6 Dec 2011, 20:50)
sigur ceramica in mici particole isi face datoria...
*


Cică aia de Cucuteni e fiță maximă wink.gif
Laurentziu83
Eu nu stiu de ce pun unii toate kkt-urile in motor atata timp cat motorul nu bate, nu consuma ulei, nu-i zgomotos. Elf Evolution 5w40 e suficient la motorul asta ca sa mergi lejer la regimul de putere maxima.
Mitul cu aditivii, tratamentele de ulei, etc e de pe vremea rapandulei de 1310 care papa ulei orice ii faceai.
argon
QUOTE(M.C. @ 6 Dec 2011, 21:49)
Dom'argon,oare ce consum crezi ca ar avea meganelul mataluta in Timisoara?
Deva  69000 de locuitori
Timisoara  312000 locuitori
intrebare.gif  intrebare.gif
*




COnteaza viteza medie si nu numarul de locuitor, si te faci ca ploo, ca de stiut sunt convins ca stii. Mie-mi afiseaza ~21 km/h la Megan si consum 9,4%, si 19km/h la Logan 1.4 cu consumul 9,1%.

Mariane tu ce viteza medie ai la 11,8%, sa se linisteasca tovarasu mc hamar..
romeodr
de ce pun unii ..treaba lor fac ce cred si ce vor cu masinile lor...intrebarea este alta..

de ce producatori,gen luiqi-moly,nr1 anul acesta pe piata din germania fabrica aceste kkt-uri???,le si recomanda ...

CERATEC,este produs de LUIQI-MOLY!!
Laurentziu83
Ca sa ia banii la fraieri...
M.C.
Conu' argon,eu sunt linistit,vezi-ti de treaba.
Traficul este in directa legatura si cu numarul de locuitori ai localitatii.
Doar tu ai o obsesie cu consumul.
Si nu uita,totusi, leguma e o masina mai mare decit megane-ul
argon
Nu-i adevarat, gandeste-te ca aia 69.000 locuitori au mult mai putine strazi decat ala 300.000, de unde rezulta o viteza medie asemanatoare indiferent de locuitori si consum in consecinta.
romeodr
banii se iau si de la cei care cred in RENAULT RECOMANDA ELF...
argon
Eu am dat 155 ron pe 5 litri de Elf long life si il tin 30.000 km, un flacon de duralb cat costa? deci ce bani au luat de la mine?
Markos
QUOTE(M.C. @ 6 Dec 2011, 21:08)
Traficul este in directa legatura si cu numarul de locuitori ai localitatii.
*


Traficul este in legatura directa cu infrastructura rutiera a localitatii. Poa' sa fie si dooj de milioane, dar sa aiba niste sosele de sta mața-n coada.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.