Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna si Mini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105
gabize
L-au redus la tacere pe DC
IRONICK
ZTV a incercat sa isi dreaga situatia referitoare la masinutele lui pline de defecte. Evident ZTV minte ca de obicei. Am pus niste posturi pe topicul de la jurnal ...

QUOTE(ZTV @ 17 Nov 2011, 11:12)
DA, in sfarsit am rezolvat problema. Sincer, intre timp am mai luat un Citroen C5 (motiv: volan pe dreapta, se conduce mai usor in UK), dar azi am ramas uimit, de consum/performanta pe autostrada.  Eram f nervos pe aceasta masina, am bagat multi bani in ea ca sa aduc la perfectie. Am schimbat multe piese, doar asa preventiv (care mergea inca).

Cred ca prima oara in 6 luni pot sa zic ca merge perfect. Sper sa ramana mult timp asa ! wub.gif wub.gif wub.gif


QUOTE(ZTV @ 17 Nov 2011, 01:16)
Revin cu rezultatele, era clapeta..ati avut dreptate, am ajuns sa pun pe tester, nu era absolut nimic. Am fost la reprezentanta, era unu mai priceput, care a explicat ca trebuia macar de 2 ori pe luna curatat.
Legat de planetare, planetarele sunt OK. Era problema cu o bieleta, cred ca am luat eu o bordura candva, si acuma dupa aprox 4000-4200 de km a mai agravat.
Deci, problema este rezolvata. Multumesc !


Cred, ca nu am mai avut masina mai sensibila, ca si raport consum/performanta este super, si imi vine sa rad cand am zis ca TDI-ul de pe A4 este un motor sensibil.


PS: Daca cineva are nevoie de piese, nou noute pt Carisma GDI, sa-mi trimite pe PM ce are nevoie. Aici in UK am gasit muuuuuuult mai ieftine, si in maxim 24 de ore vin, indiferent ca aftermarket sau pe original.
M.C.
post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif
marian-j
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 14:54)
[...] belea masina [...]
*


Chiar ca e! wub.gif
Coane,adunam amandoua renoiele noastre la un loc(cu cai,cu vulve,cu tot) si abia atunci putem sa radicam nasurile spre ce stie sa faca un 2.0 cu T in coada! happy.gif
Da-i numa' pace la nen'-to kum.Personal,12-13% mi se pare chiar decent la ditai harablaia.
dr_mKe
Tamburii așteaptă un strat de farbă neagră, probabil în tandem cu varăsa mai puțin nobilă. De data asta nu mă mai amestec la procedeu de uscare laugh.gif
argon
Cum ba, ditai limo cu 107 cai are tamburi? Pana si drujbele de unupatru au discuri wacko.gif
kum
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 14:54)
Auleu, m-am luat dupa consumu ala de 13% si am zis ca stai in trafic, daca in conditiile alea de mai sus ai consumul ala ce sa mai zic, belea masina , macar de ai merge cu 180 sa justifici aia nush cati cai.
*



Bai ciac noris al romaniei... in trafic nasol (gen bucale) masina consuma 25%. In trafic precum cel din orasul meu cred ca ar consuma undeva pana in 11% maxim 11,5%. Dar... dar... cum spuneam: pana ajung eu la birou nu apuca sa se incalzeasca motorul cum trebuie, adica sa functioneze la parametrii optimi (scuze daca te ametesc folosind cuvinte prea complicate pentru tine). Conditii in care normal ca masina consuma mai mult. Tii minte socul la dacia pe carburatie? Ei bine, ia zi matale cam ce facea socul ala?

E cazul sa continui? doh.gif
M.C.
Lasa-l coane Kum,are si el o obsesie in legatura cu consumul!
Care o fi consumul optim pentru o masina in acceptiunea lui?
Se pare ca nu vrea sa priceapa ca sunt multi,pe care nu ii intereseaza un consum putin mai mare, in favoarea confortului,echiparii sau a sigurantei masinii !!
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2011, 15:42)
Tamburii așteaptă un strat de farbă neagră, probabil în tandem cu vară-sa mai puțin nobilă. De data asta nu mă mai amestec la procedeu de uscare  laugh.gif
*


Io parca tot ca pe aia de pe matzoc i-as face. unsure.gif
Apropo,azi n-am prea avut de lucru si m-am plictisit grav.
Ca urmare,m-am servit cu nesimtire din spray-ul ala negru de mi-l lasasi in custodie.
Dar nu ca sa dau pe tamburi cu el! naughty1.gif
argon
Nu exista sa nu te intereseze consumul cand iti iei renou SH. Binenteles ca fiecare-si ia ce vrea, dar eu de banii aia sau pe aproape, imi luam Laguna dizel cu 173 de cai si aveam aceleasi performante la jumate de consum. Asta daca as fi reisar de duminica, da nu-s , si imi e mai mult decat suficient megan de unupatru.
dr_mKe
Adică pe românește ai fost al mai mare tălâmb din Deva (plus 100 km in jur) când ti-ai luat paharul ala de iaurt cu motor bun pentru Twingo, la pret dublu față de o super extra mega hepta pizdu' Laguna dizel de 173 cp, cu consumul la jumate.


LE : aaaa, am uitat, tu vei cumpăra următoarele Renouri sehaș numai de la Romică, la extra discount, plimbate numai pe autostrazile din Europa ! Văz că n-ai fost deloc pe fază și ai ratat o bijuterie de esteit cu perfuzie monopunct laugh.gif


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
l@u
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2011, 16:19)
Adică pe românește ai fost al mai mare tălâmb din Deva
*




Poti sa o spui si in ungureste caci se intelege radmasa.gif
kum
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 16:15)
Nu exista sa nu te intereseze consumul cand iti iei renou SH. Binenteles ca fiecare-si ia ce vrea, dar eu de banii aia sau pe aproape, imi luam Laguna dizel cu 173 de cai si aveam aceleasi performante la jumate de consum. Asta daca as fi reisar de duminica, da nu-s , si imi e mai mult decat suficient megan de unupatru.
*


Vezi ca incepi sa semeni nitel cu niste consacrati de pe-aici (nu ca tu n-ai fi)... Pentru ca tu citesti da' nu prea pricepi, iti explic tie personal: io am avut doua optiuni clare: ori laguna lu' Dan ori un megan nou. Ca io masini sh nu ma pricep sa cumpar (poate ai timp vreodata sa-mi faci un crash-course despre ce inseamna sehas, ca tu esti taticu' lor). Chiar daca masina lu' Dan avea motoru' cel mai putin potent (1,5 DCI sau 1,6 MPI, nu stiu care din astea e cel mai naspa), tot o cumparam. Tu ai impresia ca am oferi o poala de bani in plus fata de ce discutasem initial cand i-am facut prima propunere doar asa, ca sa ma aflu in treaba?
Da' lasa... nu-ti mai forta neuronu'... Astea sunt chestii abstracte pentru tine. Sunt sigur ca tu ti-ai fi gasit o Laguna diesel de 173 CP muuult mai ieftin decat am cumparat io masina. Ba chiar sunt sigur ca ti-ar fi dat proprietarul si bani numai pentru privilegiul de a spune:
HSBP! I-am dat masina lu ARGON! mellow.gif
argon
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2011, 17:19)
Adică pe românește ai fost al mai mare tălâmb din Deva (plus 100 km in jur) când ti-ai luat paharul ala de iaurt cu motor bun pentru Twingo, la pret dublu față de o super extra mega hepta pizdu' Laguna dizel de 173 cp, cu consumul la jumate.
*



ALo gara, jumatate din Laguna lui. Paharu ala de iaurt e de doo ori mai sigur si de 3 ori mai confortabil ca si friginedrul tau.
kum
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 16:27)
ALo gara, jumatate din Laguna lui. Paharu ala de iaurt e de doo ori mai sigur si de 3 ori mai confortabil ca si friginedrul tau.
*


Saniervat argon radmasa.gif radmasa.gif
nu mai nimereste tastele de draci
radmasa.gif
argon
Iar cu tine problema e ca n'ai recunoaste niciodata ca ti ciuda in draci ca-ti consuma cat tiru.
dr_mKe
Zău ? Când vinzi Meganu' mi-s interesat blush.gif
argon
Nu tise potriveste, pentru tine trebuie de la RS in sus.
dr_mKe
Păi mă gandeam că o dai la pachet cu garajul tongue.gif
M.C.
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 18:29)
Iar cu tine problema e ca n'ai recunoaste niciodata ca ti ciuda in draci ca-ti consuma cat tiru.
*


Wrong mistake,mister inert gas! icon_mrgreen.gif
A recunoscut,dar nu-l intereseaza! icon_mrgreen.gif
Kum dealtfel nu-l intereseaza nici parerile ( obsesiile ) tale in legatura cu acest subiect! tongue.gif
Alex4u
QUOTE(argon @ 8 Dec 2011, 16:29)
Iar cu tine problema e ca n'ai recunoaste niciodata ca ti ciuda in draci ca-ti consuma cat tiru.
*

argon mobilu' la 100km/h wink.gif
kum
Ma argoane, tu chiar crezi ca io mi-am luat o masina care sa-mi produca sentimente din alea negative cum ai tu la orice cenzuratel pe care ti-l cumperi? Tu chiar crezi ca pentru mine e o problema ca in loc de 8,5 - 9 % cat imi lua Loganu acum consum 12,5 - 13%? Pai tu vezi cat merg io ma cu masina zilnic? Chiar crezi ca la distante din astea de nu mi se incalzeste motorul conteaza 3 - 4 l in plus la suta de km?
100 ron/saptamana benzina chiar e mult? Poate pentru tine, da' pentru mine asta e pretul pe care tre' sa-l platesc ca sa merg cu ACEASTA masina! Io am vrut-o neaparat pe ASTA, stiam de la inceput cat consuma, deci unde e ciuda? Unde e oftica?

Ma argoane... cum sa spun io... Stii cum esti tu? Agati o tipa beton, stilata, etc. si vrei sa i-o pui. Numa' ca tipa e obisnuita sa mearga prin carciumi din alea cu staif. Aici intervine dilema lu' argon: as phoote-o si cu ochii, da' coastă scump huh.gif Ce sa fac? Da-o-n plm, nu dau banu'
Ei bine, in aceasta parabola, io daca vreau sa-i iau blanita pe caltabos, apoi nu ma uit la bani.
N-ai tu de un' sa stii, da' e vorba aia:
Niciodata n-am cârtit, am scos banii și-am plătit!
Alex4u
QUOTE(kum @ 8 Dec 2011, 16:54)
Ma argoane, tu chiar crezi ca io mi-am luat o masina care sa-mi produca sentimente din alea negative cum ai tu la orce cenzuratel pe care ti-l cumperi? Tu chiar crezi ca pentru mine e o problema ca in loc de 8,5 - 9 % cat imi lua Loganu acum consum 12,5 - 13%? Pai tu vezi cat merg io ma cu masina zilnic? Chiar crezi ca la distante din astea de nu mie se incalzeste motorul conteaza 3 - 4 l in plus la suta de km?
100 ron/saptamana benzina chiar e mult? Poate pentru tine, da' pentru mine asta e pretul pe care tre' sa-l platesc ca sa merg cu ACEASTA masina! Io am vrut-o neaparat pe ASTA, stiam de la inceput cat consuma, deci unde e ciuda? Unde e oftica?



*


Cu toate ca nu il sufar pe tipul asta la faza asta nu pot sa nu ii dau dreptate wink.gif
tzavalau
smile.gif un soi de sah-mat la argon?tongue.gif
IRONICK
Deci sa inteleg ca tu duci lipsa de femei si trebuie sa le platesti ca sa le ai?
kum
îhî sad.gif
IRONICK
kum de nu mi-am dat seama pana acum. Mai naspa la argon, ca asta da la automat ca sa tina banul in buzunar.

ps. se duce si topicul asta de rapa
bucatzel
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2011, 16:31)
Păi mă gandeam că o dai la pachet cu garajul  tongue.gif
*



Pai depinde. Daca reuseste sa-l scoata din garaj, da doar meganu. Daca nu, le da la pachet tongue.gif

@marian. Imi pare rau ca m-am bagat si io la deturnat jurnalu', da' prea era ridicata la fileu ca sa n-o amendez.

Daca vrei, cand ne-om vedea, te ajut la facutul de curatenie, ca am antrenament.
M.C.
QUOTE(tzavalau @ 8 Dec 2011, 18:58)
smile.gif un soi de sah-mat la argon?tongue.gif
*


Sah mat la Regele Spuma !! icon_mrgreen.gif
Si inca o poza cu un pic de trafic,in care dumnealui ar realiza un consum de 6% ,cu 1,4 16 vulve! tongue.gif tongue.gif
[attachmentid=1627771015]
P.S
Conu'Marian,scuze.
Daca le consideri offtopic,te rog sterge postarile mele.
dan22y
QUOTE(tzavalau @ 8 Dec 2011, 16:58)
smile.gif un soi de sehas-mat la argon?tongue.gif
*


Am corectat nitel...

Coane M.C. frumoase ceasuri... is de Mustang? icon_mrgreen.gif ca atunci inteleg consumul tongue.gif

Si fiindca sunt off-topic, vreu a trece la subiect.
Coane Marian, am vaz intr-o poza de-a matale cu ceasurile de la "noua fardata" si am vaz ca ii lipseste un led tocmai acolo unde iti indica km totali...

O fi blestemu' zeteve nedumerire.gif ... asa ca sa nu mai repetam aceeasi intrebare la infinit: ce face ledul acela? tongue.gif
M.C.
QUOTE(dan22y @ 8 Dec 2011, 20:19)
Si fiindca sunt off-topic, vreu a trece la subiect.
Coane Marian, am vaz intr-o poza de-a matale cu ceasurile de la "noua fardata" si am vaz ca ii lipseste un led tocmai acolo unde iti indica km totali...

O fi blestemu' zeteve nedumerire.gif ... asa ca sa nu mai repetam aceeasi intrebare la infinit: ce face ledul acela? tongue.gif
*


Ledul acela lumineaza! radmasa.gif

Problema mare este ca ledul are culoarea portocalie,ca la sidipleiurile de megan,si astea e mai speciale cind se inlocuieste ! tongue.gif icon_mrgreen.gif
Chiar daca ie noi,se iegzista posibilitatea sa nu fonctioneze!! biggrin.gif
marian-j
QUOTE(bucatzel @ 8 Dec 2011, 17:18)
@marian. Imi pare rau ca m-am bagat si io la deturnat jurnalu', da' prea era ridicata la fileu ca sa n-o amendez.

Daca vrei, cand ne-om vedea, te ajut la facutul de curatenie, ca am antrenament.
*


Lasa-i coane ca se plictisesc ei si renunta.
De ce sa le stric voia-buna?Mai ales ca si io ma umflu de ras! laugh.gif
Momentan vad doar un soi sueta.Ici mai hazlie,colo mai muscatoare dar per total, amicala.
Daca situatia degenereaza,scot maturitza si purced! sleep.gif
M.C.
Boierul tot boier ramine! worship.gif
Pentru asta cheers.gif
[attachmentid=1627771028]
marian-j
QUOTE(dan22y @ 8 Dec 2011, 18:19)

Coane Marian, am vaz intr-o poza de-a matale cu ceasurile de la "noua fardata" si am vaz ca ii lipseste un led tocmai acolo unde iti indica km totali...

O fi blestemu' zeteve nedumerire.gif ... asa ca sa nu mai repetam aceeasi intrebare la infinit: ce face ledul acela? tongue.gif
*


Nu numa' km totali is acolo ci si "pipeta" ce-mi indica nivelul de ulei.
[attachmentid=1627771029]

Da,e ars.La fel ca si cel de la climatronic.Dar am vorbit deja despre ele! wink.gif
Cat despre ZTV,nu cred ca l-am suparat io asa tare incat sa ma blasteme desi aseara am avut si io neliniste legata de un led de prin bord.
Norocu' meu cu neica Markos,ca ma lumina in timp util,inainte sa umplu netu' cu aceiasi intrebare:ce face ledul ala rosu! happy.gif

8 Dec 2011, 19:21:
Hai sa traiesti,coane M.C.! biggrin.gif cheers.gif
Si daca tot veni vorba de boieri:fu doctoru' pe la "moghior-orsag".
Si nu s-a intors cu mana goala de acolo,trai-i-ar tat neamu'! wub.gif
Iote:
[attachmentid=1627771031]
Amu dau cep la una,sa vad cum imi sta! alcoholic.gif
Hai noroc la toata lumea! cheers.gif
P.S.
Coane bucatzel,cand ne-om intalni o sa te rog sa ma inveti cum sa-mi editez subtitlul jurnalului.Atata mi-s de "pafarist" ca nu ma prind cum se face!
Daca n-am clicait prin primul post de mi s-o acrit.
Nu reusesc si pace! blush.gif
xcss
Nenea Marian, daca indicatoru' din bord funktionieren corect, e cam mic nivelu' la oloi...
corbex
Se compenseaza. La nevoie o ia si soferul pe ulei.
marian-j
Urmeaza sa-l schimb cat de curand,coane xcss!Pe joja e oleaca mai sus de jumatate.E pe lista de prioritati!Multam oricum pentru atentionare! smile.gif
Coane corbex,daca vrei matale sa ma "bagi pe ulei" cu bere,te las calic.
Nu stii matale,dar eu am radacini(adanci!) in Bihor.Acolo se foloseste alt lichid(mult mai aprig!!!) pt"lubrifiere"!Berea e doar un biet diuretic. tongue.gif
P.S.
Saru'mana coane bucatzel! worship.gif
Am reusit! 090.gif 053.gif
argon
Uleiul ala s-a dus cand o facut poza de mai sus, turata de doctor sa-i sara pistoanele, d'aia io adus acu' bere sa completeze la nivel !
marian-j
A naibii pielea aia pe tine!Nu cumva sa ramai dator!! radmasa.gif radmasa.gif
xcss
QUOTE(marian-j @ 8 Dec 2011, 19:49)
Pe joja e oleaca mai sus de jumatate.
*


Deci functioneaza bine smile.gif
marian-j
Acu' pe bune!
Masina asta cre' ca o fost conceputa special pentru...femei! happy.gif
Sintetizatorul sta de veghe,bordul il completeaza,etc.
Poti sa fi "bota" in materie ca iti spune masina singura ce baiuri are! wink.gif
argon
Sa mai bag o stramba..de ce nivelul e putin peste jumatate? Motoarele de renou pe benzina nu consuma gram doar daca sunt pe duca, si poate confirma orice forumist cu renault, sau Logan. tongue.gif
marian-j
Dracu' stie,io asa am luat-o.
Poa' sa consume si ulei!
Nici aia nu m-ar oftica.Prea tare!
Uiti cam si un bmw?
Lasa-le coane sa consume,ca nu consuma de la matale! happy.gif
dr_mKe
Argoane, tu consumi ulei de muuuulta vreme si totusi inca esti p-aci.

La kilometrajul respectiv, cea mai posibila cauza sunt simeringurile supapelor tongue.gif

Parca vaz io zilele astea afis in jam la Megan', si treci pe Laguna radmasa.gif
M.C.
Nu-i buna,Laguna consuma mult in traficul din muncipiul Deva! icon_mrgreen.gif tongue.gif
marian-j
Uof ca rai mai sunteti! tongue.gif
Doftore,nu ma intrebi pe ce ti-am "cheltuit" spray-ul? rolleyes.gif
argon
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2011, 21:24)
La kilometrajul respectiv, cea mai posibila cauza sunt simeringurile supapelor  tongue.gif
*



Si de ce nu segmentii? La supernove sunt atatia pe sectiune cu motorul muci si segmentat la 150.000 km, si e tot motor reno.
M.C.
Cita dreptate ai! biggrin.gif
Segmentii raclori sunt de vina,d-aia a iesit bine la testul de gaze! icon_mrgreen.gif tongue.gif
dr_mKe
Pai care din ele ? Ala de frane ori ala negru mat de vopsit tamburi ? tongue.gif

Argoneatza, SN a mea are amu cam 150.000 km, nu papa gram de oloi, dar deh, Motul ori Mobil1 o vazut numa, si tot asta vede si-n continuare.

Deci, dai din nou dovada ca esti un mare pasaroi. Cati km are la bord motorul ala de Moulinex MagiMix pe care-l ai sub capota ? Acusica 150.000 ? In mod clar, estem pe duca !

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
argon
De ce ma bagi pe mine in discutie? Uleiul a fost schimbat din 30 in 30 de mii, nu consuma gram , la 28.900 km era la maxim nivelul si in bord, si pe joja, spre deosebire de! iar gazele au iesit bine.

QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2011, 21:45)
Argoneatza, SN a mea are amu cam 150.000 km, nu papa gram de oloi
*



Nici n-am zis, si n'o sa pape nici la 220.000. Ca daca ar papa ar fi fost pe duca mellow.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.