Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
ageana
20-22 sunt ultimele mele zile de concediu, deci sunt pro.
Dar cum oricum o s-o facem in uichend, eu unul pot veni oricand.
Ma foarte indoiesc insa ca o sa se stranga gasca din nou, la o noua ieseala in mai putin de o luna.
Markos
Se strang destui, īti garantez io wink.gif

Mai ales ca deja suntem trei ca si siguri, eu, tu si vizavi. Promit sa discut si cu zdrentele alea umane banate, Marty si Pictoras.

Oricine e binevenit.
Muttley
plange.gif
Eu inca mai vreau sa gust pulpili alea facuti la gratar.
Si n-am sa puot daca va-ntalniti ashe curaaaand plange.gif((((((
C a t a l i n
Eu pun piciorul pe uscat candva intre 25 august si 25 septembrie, asa ca nu pot zice nici da nici ba...
ageana
Daca nu vine si argon sa ne dea benzina de la limo in varf de munte, o sa fie cam problematic tongue.gif
Moaaa', abia astept biggrin.gif

In niciun caz nu mergem pe 26, ca-i ziua mea atunci, si voi ma puneti sa fac cinste dry.gif
vis-a-vis
Macar cate un Ursus la 0,33 tongue.gif
Markos
Locatia e stabilita. Termen pentru stabilirea uikendului pana luni 2 august. Daca o lungim aiurea, o belim original.
pastrama
Da veniti ba dracului la mare sa va bronzati si voi! Ce atata munte?! Io ca sa ajung la voi tre sa bat juma` de tara. greata.gif
ady77
Si invers ti se pare mai putin? rolleyes.gif
tribunul
QUOTE(ageana @ 26 Jul 2010, 23:41)
Eu am fost la Ranca, pensiunea Craiul Muntilor. 80 lei camera dubla, cu mic dejun inclus. Am ramas ohmy.gif cand mi-au zis la receptie pretul.
Plus ca putem gasi o vila doar a noastra.

Si nu mai vorbesc de liniste si civilizatie, mult mai multa decat pe Transfagarasanul cel aglomerat.
*



Probleme cu apa rece au fost?
ageana
Nope, apa rece, calda la orice ora, conditii foarte ok.
Singurele probleme au fost cu electricitatea care a picat de cateva ori, din cauza furtunii cu descarcari electrice, dar revenea in cateva minute.
cdadan
Ranca suna prea bine. De data aceasta cred/sper ca o sa ma bag si eu. Daca tot e liniste si pace, nimeni pe drum, e de dat o mica proba speciala. Macar asa, de gust. VTM-ul se tine anul acesta pe 10-12 septembrie.
DannyY
Putem veni cu progeniturile sau il enervam prea tare pe Marty?

corbex
QUOTE(pastrama @ 27 Jul 2010, 02:09)
Da veniti ba dracului la mare sa va bronzati si voi! Ce atata munte?! Io ca sa ajung la voi tre sa bat juma` de tara. greata.gif
*


Nu, ca ne maninca sobolanii.

Vin si eu. Cascavalul meu e cam cas, vin fara cazare, dar vin.
Drumul arata partial asa:
Partial asa:
si partial asa:
Locatia, in ansamblu, arata cam asa:

Pozele-s facute in primavara, e posibil ca, la ora asta, drumul sa fie in intregime asfaltat.
b76bgaarh
as vrea sa vad si eu transalpina....
Andy_ACS
Daca alegeti o data la care sunt liber ma tenteaza si pe mine o intalnire la Ranca smile.gif
O sa urmaresc aici sa vad ce hotarati

Bafta!
ageana
Drumul pe partea sudica este asfaltat pana la Ranca si destul de mult dupa. Pe partea nordica nu stiu insa daca este pana la capat, deci mai bine veniti prin sud decat sa aveti surprize.
Am vazut si un indicator care zicea ca-i inchis drumul dupa km X (destul de mult dupa Ranca), nu stiu exact care-i treaba.
argon
se poate afla accesul acolo? pe PM daca e prea public aici.. Nu am fost niciodata si as vrea, e in judetul Gorj, nu?
vis-a-vis
Cum ajungi la Ranca, adica?
ageana
Pt cei din Buc: Pitesti-Valcea-drumul spre Targu Jiu, si la 30km de acesta faceti dreapta. E indicator, nu-i nimic complicat.

Presupun ca pe partea nordica se poate veni prin Petrosani->Obarsia Lotrului->Ranca. Dar nu stiu daca au ajuns cu asfaltul pana jos de tot.
argon
si pe transalpina.
marksman
QUOTE(Markos @ 26 Jul 2010, 23:04)
Propuneri pt perioada:

1. 20-22 aug
2. 27-29 aug
3. 3-5 sept

Dupa astea nu prea mai pot eu.

Ganditi-va si care cand luati cascavalul de la patron/stat  icon_mrgreen.gif
*



Io nu pot pe motiv ca sunt plecat din tara pana pe 1 octombrie.
corbex
Pentru toti cei din vest, de la Deva se alege cel mai scurt drum pina la Petrosani, se trece munticelul ala spre Obirsia Lotrului si se face dreapta, spre sud.

Cei care vin din centru, coboara pe Valea Oltului pina la Brezoi, fac dreapta pe valea Lotrului si o tin batz pina la Obirsia Lotrului, unde fac stinga.

Cei din zona Alba pot veni direct pe valea Sebesului.
vis-a-vis
De la Ranca incepe Transalpina. Partea cea mai frumoasa si grea e pana la Obarsia Lotrului, actualmente-n lucru. Daca ploua, e mai greu de ajuns la Ranca venind de la Obarsia Lotrului. Continuarea e pana la Sebes. Dar daca vrea cineva sa se aventureze sa faca Transalpina de la Sebes la Ranca, sa ii aloce cam o zi la dispozitie. Acum e asfaltata destul de mult, dar mai sunt si portiuni cu sleauri.
tribunul
Cine vine din Bucuresti poate sa faca si o plimbare la pestera muierilor.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pe%C8%99tera_Muierilor

si

pestera Polovraci
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pe%C8%99tera_Polovragi

plus cateva manastiri.
Este o zona in care ai ce vedea, sa ai o saptamana sa poti sa te plimbi in voie.

Cine are un pic de curaj, ma ofer sa va duc pe un drum de vis, putin stiut, se vede pe harta lui vis-a-vis, biserica Pahomnie, si schitul Iezer, drumul se termina cu un tunel, iar privelistea este de vis. Tunelul este in varful muntelui, asemanator cu transfagarasanul, drumul nu este asfaltat este drum de munte.
corbex
De la Obirsia Lotrului spre valea Sebesului am fost eu anult trecut. Drum foarte bun, fie ca era sau nu asfaltat. Acum, in primavara, urcarea spre Sebes era facuta praf de taietorii de lemne, dar asta a fost scum citeva luni. Si drumul ala se afla in extindere si asfaltare, posibil sa fie terminat, nu mai aveau mult de lucru la el inca de anul trecut.
vis-a-vis
S-au dus vremurile bune smile.gif
Markos
Pana la urma, ce varianta de uikend dintre alea 3 preferati?

Sa zica fiecare, ca sa ne facem o idee de ansamblu. Eventual sa mentioneze fiecare si cand NU poate, ideea e sa fim flexibili ca sa multumim pe toata lumea.
corbex
27-29 presupunind ca e inca destul de cald, dar pote fi la fel de bine si 3-5 sept.
Andy_ACS
QUOTE(corbex @ 27 Jul 2010, 11:47)
27-29 presupunind ca e inca destul de cald, dar pote fi la fel de bine si 3-5 sept.
*



Idem smile.gif
b76bgaarh
in principiu si eu zic la fel.... dar trebuie sa mi se spuna programul....
Filip
Fain rau corbex, la cum arata portiunile alea de drum, cred ca si Dacia mea berlina trece pe acolo, mai ales ca am scut de 1300 la baia de ulei! tongue.gif
argon
nu mai ne fa iluzii desarte, iar n'o sa vii nici acolo.
Andy_ACS
Normal ca nu vine, costa, trebuie facute economii smile.gif
corbex
Dacia ta, cu sau fara scut, urca oriunde. Tu nu esti in stare sa urci in ea. tongue.gif

In caz ca nu stii, pe transalpina e o troita facatoare de minuni.
DannyY
27-29 august e perfect.
3-5 septembrie la fel.

Care-i lista?
cdadan
QUOTE(Markos @ 27 Jul 2010, 00:04)
Propuneri pt perioada:

1. 20-22 aug
2. 27-29 aug
3. 3-5 sept

*


Eu as pune in discutie si 13-15 august. Ranca e la 1600-1800 m, pe sfarsit de august sau inceput de septembrie posibil sa fie destul de frig (noaptea, corturi). Stie cineva unde se poate gasi prognoza meteo pentru zona respectiva? Eu nu am gasit decat pentru urmatoarele 15 zile. Macar sa avem certitudinea ca nu se voteaza pt un WE cu vreme de muraturi.
Merced
In aproximativ orice weekend as putea veni si eu, doar sa am banii pentru strictul necesar.
tribunul
Pai acum berile le ai asigurate.
Merced
Sase beri? Pai ce, e intalnire de doua ore? laugh.gif
vis-a-vis
Nu va mai satura Dumnezeu! radmasa.gif
tribunul
De aia le da ploaie sa-i sature odata.
Merced
04.gif
DannyY
Pai ploua bere?

13-15 august (si pana atunci) e imposibil pour moi.
vis-a-vis
Eu zic sa ne facem si tricouri cu id-urile de pe forum, sa nu mai existe dubii pe urma wink.gif
Merced
Eu zic sa ne facem toti tricouri cu argon. wink.gif
bion
Vezi ca alea sunt scumpe
Markos
QUOTE(DannyY @ 27 Jul 2010, 12:52)
27-29 august e perfect.
3-5 septembrie la fel.

Care-i lista?
*


Pana acum si-au manifestat interesul urmatorii:

Markos
corbex
Andy_ACS
b76bgaarh
DannyY
Merced
vis-a-vis
ageana
cdadan

Ca perioada, ramane de ales īntre 27-29 aug si 3-5 sept.
argon
si eu.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.