Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
PaulT
[attachmentid=1627650657]
[attachmentid=1627650658]


L.E. - Ca locatie pentru o noua intalnire ce parere ati avea de Voineasa? Intre Lepsa si Voineasa mie mi se pare cu mai mult potential natural cea din urma.. Plus ca se pot face o gramada de excursii si spre Vidra si spre Ciunget/Petrimanu si pe drumul vechi spre Vidra(care e pe valea Lotrului in continuarea barajului Vidra). Eu am fost in ambele locatii si Voineasa e mult peste Lepsa. La capitolul pensiuni si vile de inchiriat se sta excelent, oferte fiind berechet. Si e bine ca si altitudinea e moderata(600m), deci ne putem astepta la vreme frumoasa si temperaturi placute chiar si in octombrie. Locuri de gratar si plimbare sunt, la fel, extrem de multe. Si, inca un avantaj, locatia este in centrul tarii, cu acces facil din toate zonele.
Merced
Iti dai seama ca daca e Voineasa, pentru mine e super ok, as veni si weekendu' viitor fiind chiar mai aproape decat la Ranca.
Dar cei din Moldova s-ar putea sa nu fie prea incantati.
Cineva a zis ca greu o sa mai adunam suficienta lume imediat dupa Transfagarasan, la doar o luna distanta. E adevarat, in afara de mine si argon n-a mai fost nimeni de la intalnirea precedenta, daca-l scoatem pe corbex din calcul ca el doar a trecut pe langa noi. 04.gif
Ar fi ceva sa mai iesim inca un weekend undeva inainte sa inceapa octombrie, mie mi-ar face o deosebita placere.
corbex
Am ajuns si eu la calculator!
A fost placut ! Din punctul meu de vedere, parastasul a inceput in cel mai curat spirit Dacia-cafenea, prin punerea pe foc, de catre subsemnatul, a unui filtru de cafea electric. Culmea e ca si dupa ce l-am repus la locul lui de drept a functionat si cafeaua a iesit buna! Martor ocular Cdadan, care, baiat fin tongue.gif , nu m-a turnat proprietarului, m-a turnat pe forum 10561582.gif La proprietar m-am autodenuntat.
S-a dovedit ca toti sint baieti buni, pacat ca-s dinamovisti ! Si rigurosi. Nu s-au lasat pina nu s-au convins ca limuzina lui Argon are chiar 4 roti. Sa-i fi vazut: doi numarau rotile si doi notau rezultatele ! Treaba de ingineri.
Tot inginerie a fost si organizarea. Adica buna. Gratarul, ultimul racnet in domeniu, cu senzori si autoreglare manuala, se legana producind curenti convecsi in jaratec, drept urmare friptanele au fost mai bune decit pe dealul Negru.
Acum imi dau seama ca nu m-am prezentat personal celor doi colegi cu care am mers in masina. Preasupun ca au fost Ageana si Vallyyy. Le cer scuze cu ocazia asta.
Bioane, cind o sa ai curaj sa vii, eu ma ocup sa te indop cu cafea, pina n-o sa mai poti bea bere.

Nu stiu pe unde ati gasit vacile alea din poze, as fi muls una in ceasca de cafea, imi place cu lapte.



Andy_ACS
Pe Valyyy l-ai nimerit, insa celalalt nu era ageana. Era un amic de-al lui Valyyy, nici nu stiu daca era membru pe forum. Ageana a venit mai tarziu si a fost foarte discret.

Legat de locul urmatoarei intalniri - si eu tot Voineasa as vota dintre cele doua propuse.

Bafta!
Merced
Eu as inclina ca cel alb era un tauras. radmasa.gif Era lapte in frigider parca. Colegii din masina erau unul, vallyyy, celalalt un bun prieten de-al sau. Cred ca plecasei deja cand a aparut ageana.
BZN
De Cheia ce ziceti?
Andy_ACS
Pe unde e Cheia?
Merced
Pana acum avem vreo trei, chiar patru propuneri. Nici nu s-a pus praful pe intalnirea asta ca deja planuim alta?
Eu zic sa incepem cu voturile.
corbex
Toate locatiile propuse sint bune, m-as gindi insa la una care sa fie cam la egala distanta de punctele cardinale ale forumului. Undeva in Ardeal. Si oltenii, si muntenii, si moldovenii au cai rapide de acces. Le va fi la fel de usor celor din banat si nordul ardealului. Daca locul nu e foarte mediatizat, o sa fie rezonabil la pret. Daca o sa fiu "pregatit", eu o sa vin unde ziceti, 200 de km in plus sau minus sint o gustare pentru o masina ca Solenza tongue.gif Cind o sa se strice, imi iau alta, din alea despre care se zice ca s-ar face in Siberia, pe post de mini Humer icon_mrgreen.gif .

23 Aug 2010, 21:21:
QUOTE(Andy_ACS @ 23 Aug 2010, 21:16)
Pe unde e Cheia?
*


Sub presul de la intrare.
BZN
DN1 Bucuresti - Ploiesti (60 km) , apoi DN1A Ploiesti-Valenii de Munte-Cheia (60 km )

Sau

DN 1A Brasov Cheia (50 km)
Andy_ACS
Parerea mea e ca nu trebuie sa ne grabim cu urmatoarea intalnire. Prea dese isi pierd farmecul si mai e si latura timpului si cea financiara.
Eu as zice ca peste vreo luna asa sa o facem, iar in ideea asta sa alegem un loc unde nu vine iarna prea repede.
Mie Voineasa mi se pare o propunere foarte buna (si din punct de vedere al locatie, accesului, cazarii, peisajului).
Nu stiu exact Cheie unde este si daca avem ce vedea acolo, daca avem posibilitati de cazare.

Bafta!
corbex
La cheia sar cam sus la cap cu cazarea.
O intilnire buna e aia despre care vorbesti minimum trei luni icon_mrgreen.gif
BZN
Eu incerc sa ajung in zona aia la sfarsitul saptamanii. Daca e vremea buna.
Andy_ACS
Pentru mine Cheia e cam departe, avand in vedere ca am doar 2 zile libere (week-end) pierd foarte mult pe drum si ajung obosit, pentru mine tot Voineasa e no 1.

Bafta!
Merced
E ok si acolo.
Andy n-a zis nimeni sa plecam iar maine, dar din punctul meu de vedere daca am reusi sa ne organizam si sa mergem pana la finele lui septembrie ar fi ok. Diferenta cam de o luna a fost si intre iesirea de pe Transfagarasan si asta.
Andy_ACS
Da, nu e bine prea repede.
Pai intai sa se hotarasca locatia, apoi data cum ai zis si tu - pe la finalul lui septembrie ar fi OK.
In principiu as incerca si eu sa vin, depinde totusi de locatie pentru mine, prea departe nu m-as aventura.

Bafta!
vallyyy
QUOTE(corbex @ 23 Aug 2010, 20:06)
Am ajuns si eu la calculator!

Acum imi dau seama ca nu m-am prezentat personal celor doi colegi cu care am mers in masina. Preasupun ca au fost Ageana si Vallyyy. Le cer scuze cu ocazia asta.

*



Decat pe mine m-ati nimerit ,celalalt era un tovaras de-al meu (nu are nicio treaba cu forumul si nici cu Dacia).......a fost o onoare sa calatoresc cu dvs icon_mrgreen.gif ......70 de km /h la coborare cool.gif - m-am uitat pe ceas tongue.gif
Merced
Slab, pe motor la vis-a-vis am vazut si aproape 100. 04.gif
corbex
Daca ma mai iei cu "domnu" nici data viitoare nu dau mina cu tine! Corbex si atit, se presupune ca sintem domni cu totii. tongue.gif
Andy_ACS
QUOTE(Merced @ 23 Aug 2010, 21:36)
Slab, pe motor la vis-a-vis am vazut si aproape 100. 04.gif
*



Cu sau fara TVA? biggrin.gif
vallyyy
Asa se intampla pe motor poti mai mult tongue.gif ....... eu zic ca un octombrie ar fi mai ok ....multi ,printre care si eu ,suferim cu financiarul ..........de locatie nu-mi pasa atata timp cat nu am mai fost acolo icon_mrgreen.gif , multumim si lui Dan pentru organizare

<span class='edit'>23 Aug 2010, 20:45:</span>
QUOTE(corbex @ 23 Aug 2010, 20:37)
Daca ma mai iei cu "domnu" nici data viitoare nu dau mina cu tine! Corbex si atit, se presupune ca sintem domni cu totii. tongue.gif
*




pai nu am stiut cine esti ,imi cer scuze pe aceasta cale si sotiei lui Dan si patronului ca nu i-am salutat ,initial am avut senzatia ca pensiunea e" locuita "si de altii care nu erau de pe forum
corbex
Vremea potrivita ar fi asa, cam peste doua salarii biggrin.gif Adica octombrie. Sa se refaca lumea. Se circula si mai lejer, se termina toate vacantele. Ar fi buna si o zona de deal, submontana, sa nu ne ia frigul de tot. O sa fiti nevoiti sa va combustibilizati mai mult. Si in loc de bere sa aducem numai visichi.
Markos
am reusit cu pozele alea a scapat.gif
vallyyy
QUOTE(corbex @ 23 Aug 2010, 20:51)
Vremea potrivita ar fi asa, cam peste doua salarii  biggrin.gif  Adica octombrie. Sa se refaca lumea. Se circula si mai lejer, se termina toate vacantele. Ar fi buna si o zona de deal, submontana, sa nu ne ia frigul de tot. O sa fiti nevoiti sa va combustibilizati mai mult. Si in loc de bere sa aducem numai visichi.
*




Asa zic si eu octombrie ar fi ideal ......pana la urma nu are ce frig sa ne ia atata timp cat nu stam cu cortul wink.gif
BZN
QUOTE(Markos @ 23 Aug 2010, 21:53)
am reusit cu pozele alea  a scapat.gif
*


Mai bine nu reuseai. huh.gif
Andy_ACS
...Gata, ne mutam ... la grec ... pe topic biggrin.gif
BZN
Hai mai V***********, baga, ca e pacat. smile.gif
radian
QUOTE(corbex @ 23 Aug 2010, 20:06)
...Nu stiu pe unde ati gasit vacile alea din poze, as fi muls una in ceasca de cafea, imi place cu lapte.
*



Mai, pe vaca aia poti s-o mulgi pana-ti canta Ave Maria ca tot n-o convingi sa-ti dea lapte nici macar pentru o cafea mica, mica...
Andy_ACS
Dar putina smantana poate o convingi, daca insisti smile.gif
radian
QUOTE(Markos @ 23 Aug 2010, 20:53)
am reusit cu pozele alea  a scapat.gif
*




QUOTE(Markos @ 23 Aug 2010, 21:14)
....furia neagra...se odihnea la soare la aer curat de altitudine...

wub.gif  rolleyes.gif  cool.gif  blush.gif  wub.gif
*



??? Si nici macar nu-i o limuzina...
PaulT
QUOTE(corbex @ 23 Aug 2010, 21:51)
Vremea potrivita ar fi asa, cam peste doua salarii  biggrin.gif  Adica octombrie. Sa se refaca lumea. Se circula si mai lejer, se termina toate vacantele. Ar fi buna si o zona de deal, submontana, sa nu ne ia frigul de tot. O sa fiti nevoiti sa va combustibilizati mai mult. Si in loc de bere sa aducem numai visichi.
*




De asta mi-a picat si mie fisa cu Voineasa. La inceputul lui octombrie ar fi perfect. Temperaturile sunt inca ok. Cheia este scumpa rau, nu prea cred ca stau bine la capitolul magazine(comparativ cu Voineasa, care e localitate nu extrem de mica, cu tot ce implica asta). Ca locatie, este destul de central asezata, si, dupa cum am mai spus, sunt o multime de locuri frumoase in zona(Vis a vis cu siguranta poate confirma asta biggrin.gif ). Drumul de acces este foarte bun. Primul w/e in octombrie ar fi chiar 2/3, pentru cine vrea sa vina de vineri inseamna 1/2/3. Hai sa incepem sa ne gandim asupra locatiei si sa gasim si pensiunea... Dupa ce vedem cam cati ne strangem, bineinteles.
corbex
Vaca aia din poza avea deja musteriu, cu ochii pe uger..
Markos
QUOTE(BZN @ 23 Aug 2010, 21:59)
Mai bine nu reuseai.  huh.gif
*


hai ca am pus si la galerie cateva, ca te vad suparat biggrin.gif
corbex
Unde sint?
Markos
banuiesc ca acasa, în pat radmasa.gif
Andy_ACS
QUOTE(corbex @ 23 Aug 2010, 22:42)
Unde sint?
*



Vezi in josul paginii, in dreapta la "last adition" - pozele lui Markos
corbex
Le-am vazut.
Eu trebuie sa stau pe scaun sa butonez tongue.gif
Sa pun si eu poza cu inginerii numarind rotile masinii. Markos si Cdadan numara, Marty trage cite o linie pentru fiecare roata gasita.
dr_mKe
Incredibil, funingine de placute pe jantele fata !

<span class='edit'>23 Aug 2010, 23:23:</span>
Hmmm, Cheia, Babarunca cu retur pe partea cealalta, super drum de raliu tongue.gif

Dar de o excursie in Maramu' ce ziceti ? Mie-mi place tare acolo, plus ca la Sapanta, duminica, plin de fete faine la biserica wub.gif


[attachmentid=1627650740] [attachmentid=1627650741] Oare cum ar arata peste multi multi ani, crucea unui pasionat de Woo ? [attachmentid=1627650747]

PS > argoneatza sa nu te superi, ca nu zic cu intentii rele, Doamne fereste !
Muttley
QUOTE(Andy_ACS @ 23 Aug 2010, 21:21)
Parerea mea e ca nu trebuie sa ne grabim cu urmatoarea intalnire.

Eu as zice ca peste vreo luna asa sa o facem
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Pai in ritmu' asta ajung sa mananc si eu ciulama si omleta abia pe la a 10-a intalnire sad.gif
vis-a-vis
Eu de Voineasa nu vreau sa aud... e cea mai deprimanta "statiune" prin care am trecut. Daca se alege asta, eu nu vin sigur tongue.gif
dr_mKe
Io credeam ca Rinca ii cea mai deprimanta, degustibus tongue.gif
PaulT
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Aug 2010, 23:36)
Eu de Voineasa nu vreau sa aud... e cea mai deprimanta "statiune" prin care am trecut. Daca se alege asta, eu nu vin sigur tongue.gif
*



Cadrul natural e mult peste Lepsa, iar deprimanta nu are cum sa fie daca ne adunam noi acolo. radmasa.gif
radian
Maramuresul ar fi o locatie deosebita, dar, cat ar fi zona de spectaculoasa, haidati totusi sa gasim un loc care sa fie cat mai accesibil pentru cat mai multe zone ale tarii.

Si in Apuseni am putea gasi cateva locatii demne de pretentiile noastre. biggrin.gif Sau poate in zona Sibiu, Fagaras?

Constat o mica anomalie. cei mai multi va plangeti de aspectul pecuniar, dar la Ranca ati adus mancare de puteam sa stam acolo o saptamana fara sa mai cheltuim un ban. A fost o adevarata risipa. Cum credeti ca am putea face sa ne optimizam cheltuielile cu papa? Nu sunt pentru economii, dar, parca, e pacat sa caram zeci de kg de carne ca sa faca apoi cotetarii locali burta mare...

L.E. Vis-a-vis, lasa bre, ca nu vei fi fiind tu ghinionistul sef sa te lase cricul de doua ori in aceeasi zona. biggrin.gif
PaulT
Ai perfecta dreptate. Data viitoare facem cum am vrut eu si cu cdadan sa procedam si de data asta. Se face un necesar, se deleaga 3-4 persoane care sa cumpere ce este trecut pe lista si la destinatie se face totalul si se imparte pe participant. In felul acesta o sa cumparam exact ce si mai ales cat trebuie. Marty estimase perfect necesarul de carne la aproximativ 9-10kg. Maramuresul este superb, dar este la o distanta mult prea mare pentru a putea fi destinatie de w/e pentru sudul tarii.
Merced
Eu zic sa aduca cineva pastrama d-aia si radian pasta de ardei, in rest ne descurcam. blush.gif
radian
radmasa.gif

Promit ca la urmatoarea intalnire o sa ai un borcan doar pentru uz propriu, cu dedicatie!
dr_mKe
Apusenii sunt accesibili, subscriu !

Lostboy
Eu zic așa: dimineața 3-4 mici de fiecare, la prânz 5-6, iar seara. mai slăbuț, 2-4 și ceva visichi să-i ardă. Simplu, nu?!?!

24 Aug 2010, 03:27:
Să moor ce poftă de mici mi-am făcut singur. biggrin.gif
Markos
da' tu di ci nu dormi la ora asta? huh.gif
Lostboy
Draq știe ....

LE: Bre, matale ești din ....Scursurești?!?Și acum ne spui, ai?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.