Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
cdadan
Si uite cum un presupus dezavantaj devine chiar un avantaj (acces nerestrictionat la bucatarie).
In caz de nevoie, mancam la "vecina". user posted image

Pana acum Belvedere pare locatia preferata. Alte pareri?
Nasol e ca nu avem masa de pingpong. blush.gif
Markos
QUOTE(cdadan @ 3 Aug 2010, 20:41)
Nasol e ca nu avem masa de pingpong.  blush.gif
*


jucam pe limuzina, np.
Andy_ACS
Nasol, fara masa de pingg pong. Chiar aveam pofta sa joc ca nu mai jucasem de secolo. sad.gif

Bafta!
Merced
Eu trebuia sa merg asta seara la un tenis de masa, dar se pare ca a picat faza. Chiar ca n-am mai jucat de ceva vreme.sad.gif

Partea cu bucataria v-am zis, e ok. Pentru cine vrea vreo ciorba ceva duminica, se gaseste pe undeva un local, tre sa fie. Dar in rest, pentru friptane plus garnituri si ceva aperitive ne putem descurca.
Mai bine mai multa liniste. Hai sa vedem exact care cum umplem camerele alea.
Andy_ACS
Sunt de acord cu Merced, din punctul meu de vedere cu mancarea ne descurcam, pana la urma e o iesire mai spartana.
Totusi sa isi dea cu parerea si cei ce vin cu sotia/copilul, poate nu sunt de acord cu noi.
P.S. daca nu au masa de ping pong acolo poate mergem in alta parte si inchiriem masa 2-3 ore sa dam cateva serve smile.gif

Bafta!
Andy_ACS
Double Post
Merced
Sotiile pot sa faca si o ciorba daca le e pofta. 04.gif
Andy_ACS
Talentul asta se pare ca incet incet dispare la sotiile din ziua de azi.
Pe de o parte eu le inteleg, mai nou femeile au o slujba, o cariera, la fel ca barbatii. Iar daca eu nu am timp sa gatesc si nici nu imi place, de ce ar face-o ele? smile.gif

Edit: +1/2 in lista aia de participanti inseamna copil? Ca vazusem si eram curios, stiam ca nu umblam cu jumatati de masura smile.gif
cristio_79
Da' inainte crezi ca stateau cu mainile in san toata ziua si nu faceau nimic?
Merced
Deviam de la subiect si chiar n-are sens. Daca ma suparati fac eu o ciorba de burta si rezolvam problema asta. blush.gif
Markos
QUOTE(Merced @ 3 Aug 2010, 21:03)
Daca ma suparati fac eu o ciorba de burta

38.gif

SUPARATI-L MA P-ASTA!! 38.gif
Merced
Adu burta, cu restul ne descurcam. radmasa.gif
Andy_ACS
Pai zi-i ceva de Dinamo, ca sa il ofticam smile.gif
Eu va zic parerea mea - la toate iesirile astea ne-am facut probleme cu mancarea si s-a dovedit ca de fiecare data am aruncat mancare. Nu asta e problema, si in cort sa stai 1 zi si te descurci, mai ales ca venim cu masinile si putem sa ne luam de acasa ce dorim.
Mai bine ne gandim ce alte activitati recreative o sa facem, eventual drive test cu limuzina lui argon daca ne permite, sau macar testul ala daca se aude claxonul in interior smile.gif

Bafta!
cdadan
QUOTE(Andy_ACS @ 3 Aug 2010, 20:55)
Totusi sa isi dea cu parerea si cei ce vin cu sotia/copilul, poate nu sunt de acord cu noi.
*


Eu inainte sa postez variantele discutam cu Paul si tot Belvedere ne facea cu ochiul. Suntem cu nevestele si copil. Se pune? biggrin.gif
Andy_ACS
Sigur.
Si pentru ca eu nu v-am facut probleme nici cu data intalnirii, acceptand ce hotarati voi, nici cu cazarea nu o sa pun piciorul in prag, asa ca ce decideti aia e wink.gif
argon
QUOTE(Andy_ACS @ 3 Aug 2010, 19:24)
Nu, nu vreau sa renunt, iar eu sunt genul de om care daca am zis ca merg....
*



deci nu esti markos, am inteles.
Andy_ACS
De ce, a zis ca nu mai vine?
Merced
Pai tocmai ca nu a zis. tongue.gif Da' e in interesu' meu ca am un "saseberi" promis cand ajungem acolo. blush.gif
argon
QUOTE(Andy_ACS @ 3 Aug 2010, 20:21)
De ce, a zis ca nu mai vine?
*



e vorba de episodul trecut cand tu nu ai participat.
cdadan
Argoane pune mana si voteaza locatia.
argon
unde decide majoritatea, am incredere.
Merced
Daca ar fi sa ne luam dupa logica, ar trebui sa iasa [mult] mai bine tura asta. Si din ce in ce mai bine urmatoarele.
Intr-un fel sunt offtopic, dar tin sa va spun ca ma bucura astfel de actiuni. Ne distram, altfel privim apoi forumul. Pana la urma asta e socializarea reala.
tribunul
Mie unul, asa zisa socializare din fata monitorului mi se pare una dintre cele mai meschine forme de socializare.

Si in cadrul firmelor, asa zisele iesiri le o bere, sau team-buildingurile din punctul meu de vedere sunt cea mai bune forma pt. a uni o echipa, sau un colectiv.
Andy_ACS
Update - e posibil sa mai vin cu o persoana, insa deocamdata nu e sigur. Sa se mai gandeasca, sa vada cum are liber in perioada aia.
Va rog sa spuneti inainte de a rezerva concret, eu i-am zis sa se gandeasca cat mai repede.

Bafta!
radian
OK tribunule, deci o punem de un team-building la bere la Ranca... Cine discuta politica la Ranca sa faca pana de trei ori pe zi, pana la sfarsitul anului... biggrin.gif

Din punctul meu de vedere gratar sa fie, si locuri de parcare sufciente.
PaulT
Si eu votez tot Belvedere. Este mai izolata(Rubin este in centru..) iar faptul ca avem bucataria la dispozitie mie mi se pare un avantaj...
@Andy - 1/2 inseamna copil... radmasa.gif

L.E. - Sa vedem cum o umplem...
Andy_ACS
QUOTE(PaulT @ 3 Aug 2010, 23:27)
L.E. - Sa vedem cum o umplem...
*



Eu e posibil sa mai aduc p cineva.
Insa zic ca si daca nu umplem cabana 100%, impartim suma totala la numarul de persoane si gata. Daca nu trece de 50 ron de caciula eu zic ca e parfum.

Bafta!
Merced
Ar fi bine sa o umplem ca sa nu deranjam pe nimeni. smile.gif
Cat despre politica, eu nici acum n-am rezerva, deci aveti grija ce doriti cu facutul de pana. laugh.gif
Markos
daca nu se umple nu-i problem, iau io doua camere si radian doua, dupa care ne plimbam prin ele, mare chestie...
tribunul
Pai pe Filip l-ai uitat, nu-i rezervi si lui una?

PS.
15 lei o plimbare cu barca in Cismigiu... biggrin.gif
DannyY
Belvedere suna bine.
Tribunule, bati apropouri de mult, dar nu te vad pe lista wink.gif
corbex
O recapitulare finala pentru copii timpiti (adica eu):
Belvedere, 21-22 August.
E corect?
DannyY
Nu-i corect. E doar recapitulare. tongue.gif
cdadan
Update:
Am vazut ca pot aparea probleme pentru ocupare 100%, pana acum sunt 8 camere confirmate si altii care se mai gandesc/inca nu stiu. Am vorbit cu omul, i-am spus ca azi sau maine (in cazul in care ne decidem pentru pensiunea lui) vom confirma 8 camere.
S-a cazut de acord ca pretul sa ramana 75 lei/camera/noapte, indiferent daca ocupam 8, 9 sau 10 camere. Conditia este sa confirmam 8 camere de acum, iar diferenta, in cazul in care va fi nevoie, cu minim o saptamana inainte. In cazul in care nu vom merge pe ocupare integrala, diferenta de 1-2 camere va fi disponibila pentru alti turisti.

QUOTE(radian @ 3 Aug 2010, 23:21)
Din punctul meu de vedere gratar sa fie, si locuri de parcare sufciente.
*


Exista gratar mobil in exterior si utilare completa in interior. Putem gati orice. Partea de parcare va fi amenajata ca lumea in cateva zile, in we 14-15 au rezervare integrala pentru un grup de la Alexandrion (parca). Omul spune ca trage tare sa incheie amenajarile pana atunci, cand ajungem noi nu vor fi probleme. Zice ca in zona nu sunt lucrari, teoretic ar trebui sa fim un pic feriti de praf, noroi si galagie. E singurul care mai are de lucru ...
Mai multe poze poate sa-mi trimita pe e-mail, in cazul in care considerati necesar. Spune ca a incarcat o galerie de imagini pe facebock, poate fi gasit ca Dan Coriolan Florea. Pentru utilizatori de facebock ...
radian
QUOTE(cdadan @ 4 Aug 2010, 09:23)
... S-a cazut de acord ca pretul sa ramana ...
*



Ma tem ca putem noi sa cadem de acord asupra pretului pana ragusim ca nu prea depinde de noi...
cdadan
???
Pai asta am discutat cu proprietarul pensiunii: pentru ocupare integrala 750 lei, adica 75 lei/camera. In cazul in care nu ocupam toate camerele (insa minim 8), ne lasa acelasi pret pe camera, adica 75 lei. Pentru 8 camere ocupate platim 600 lei, pentru 9 camere 675 ...

Acum chiar de noi depinde ...
DannyY
QUOTE(PaulT @ 3 Aug 2010, 18:16)
1. ageana + 1 (o camera) 1 noapte
2. PaulT 2+ 1/2 (o camera) 2 nopti
3. Argon 2 + 1/2 (o camera) 1 noapte
4. cdadan 2 (o camera) 2 nopti
5.Markos/Radian (o camera) ? nopti
6. DannyY 2 - (o camera) 1 noapte
7. Merced 1+1surpiza(ex vally?!) - (o camera?) ? nopti
8. Andy_ACS - 1 persoana, 1 noapte

*



Eu zic sa confirmam cele 8 camere.

Markos, cum luam legatura cu Marty si Victoras, poate vor si ei sa mearga? Intreb chestia asta de o groaza de vreme. Facem petitie de 'bilet de voie' de 3 zile pentru pacatosi?
DragosP
QUOTE(DannyY @ 4 Aug 2010, 10:47)
Markos, cum luam legatura cu Marty si Victoras, poate vor si ei sa mearga?
*


Pe peme.
DannyY
N-am prea folosit PM-ul din armata.
Merge si cand esti banat?
tribunul
Primeste email.
Andy_ACS
Eu zic sa confirmam cele 8 camere, oricum astea sunt deja ocupate.
Daca mai apar doritori mai luam dupa in masura in care mai sunt libere.
P.S. Vrea avans? Sau mergem pe incredere?

Bafta!
cdadan
Putem confirma azi cele 8 camere, iar celelalte 2 ne raman "la dispozitie" pana in we 14-15 august. Daca atunci spunem pas, vor fi disponibile pentru alti turisti. Ar fi bine sa ocupam toata pensiunea, mai sunt 10 zile la dispozitie pentru alti doritori (sau nehotarati).
Teoretic va trebui un avans (20-30%). Dar cum spuneam, suma poate fi transferata de o persoana si ne decontam intre noi la fata locului. Se ofera cineva? (daca nu, pot rezolva eu)
Andy_ACS
Eu zic ca aranjamentul asta e excelent - sa rezervam de azi 8 camere, apoi avem prima optiune pana pe 14-15 august la restul de 2 camere. Poate mai sunt doritori.
Eu votez sa rezervam cat mai repede in formula asta. E destul de convenabila oferta.
@cdadan - daca te oferi sa te ocupi tu si esti de acord, depune avansul si apoi la fata locului ne descurcam. Eu am o parere buna despre membrii acestui forum in general si despre participanti in special, nu cred ca sunt tepari printre noi.

Bafta!
PaulT
Si eu zic sa confirmam cele 8 camere de astazi. Si, daca tot avem la dispozitie bucataria complet utilata .. cred ca ar fi pacat sa nu si profitam de ea... Nu suntem o armata sa fie nevoie de tone de mancare, ci doar de ceva sambata seara si ceva duminica dimineata(eventual si la pranz o gustare daca nu se pleaca pana atunci...). Adica nimic care sa nu poata fi facut in regie proprie biggrin.gif . Ce ziceti?
Merced
Asa e posibil sa mai vin si eu cu cineva, pana atunci aflu exact, la fel si vallyyy, deci pana la urma o camera posibil sa mai umplem lejer. Plus ca poate se mai decid si alti colegi de aici, mai e timp de gandire pana atunci. Timp sa fie, ca foarte scump nu e, daca reusesc eu sa vin din punct de vedere financiar, poate sa vina oricine are timp liber si placerea sa ne cunoasca. laugh.gif
PaulT
Celor doi banati le-a dat cineva mail?
Merced
Din cate stiu eu merge si cu PM. Dar adu-ti aminte ca si tu parca ai dat niste mail-uri inainte de tura pe Transfagarasan si nu stiu ce raspunsuri ai primit, dar respectivii n-au venit. Ca idee tind sa cred ca ori n-au timp, ori nu le face placere sa cunoasca personal lumea de p-aici. Sper sa ma insel. smile.gif
radian
Cu papica cum facem?

Aduce fiecare "cate ceva"? Nu cred ca ar fi ideea cea mai buna. Ne trezim cu 20 de kile de mici si niciun borcan de mustar...

Sau, facem o sedinta ad-hoc, daca vremea permite si facem gratar, stabilim necesarul si dam o fuga la cel mai apropiat hypermarket?

Eu as opta pentru a doua varianta, mai ales ca daca ploua, e mai greu cu gratarul.

Cei care veti participa la intalnire, aveti vreo "jena" sa va faceti publice numerele de mobil sa putem comunica intre noi?

Argon o sa fie singurul "oficial"? biggrin.gif
PaulT
Radian... care supermarket?? In Ranca.. nu prea e asa ceva. Mai bine stabilim inainte ce avem nevoie si cine ce sa aduca. Asa cred ca e mai ok. Iar cu gratarul eu zic ca ne descurcam oricum, avem si la pensiune facilitati....
Andy_ACS
Daca exista hypermarket in zona de unde putem lua cate ceva e mai bine sa cumparam pe loc. Dar trebuie sa stim ca gasim cele necesare acolo.
Daca nu aducem de acasa, insa discutam aici pe forum cam ce aduce fiecare, astfel incat sa avem si mancare in cantitati echilibrate, si cheltuieli echitabile.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.