Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
ady77
QUOTE(vis-a-vis @ 1 Sep 2010, 19:32)
Merg si eu pe Lepsa, ca doar e propunerea mea blush.gif
Poate vin si scursurile moldovene...
*


Eu nu vin ca mi-e frica ca ma arunci in vreo rapa icon_mrgreen.gif
vis-a-vis
Mai bine...
slider2
QUOTE(slider2 @ 1 Sep 2010, 20:13)
intre timp vreau sa fac un drum pe ruta bucuresti - ramnicu valcea - voineasa - lacul vidra - sebes -.....
ma intereseaza aceasta portiune din transalpina (lacul vidra - sebes), este practicabila?? as vrea sa fac un drum in acest weekend cu un mondeo 2004. pot sa trec sau mai bine ocolesc??
*




QUOTE(cdadan @ 1 Sep 2010, 20:16)
De la Obarsia la Sebes e lejer, poti merge si daca ploua. Doar 10-12 km neasfaltati, in rest e brici.
*



intrebare: cam cat estimati ca dureaza parcurgerea traseului voineasa - obarsia lotrului - sebes??
Markos
pe jos?
Andy_ACS
Nu, pe sus
b76bgaarh
da un paltinis nu suna bine? e si mai central
radian
Branza topita?
PaulT
QUOTE(b76bgaarh @ 2 Sep 2010, 22:15)
da un paltinis nu suna bine? e si mai central
*




Suna bine dar cred ca e un pic cam sus pentru octombrie.. Parca e pe la 1440m. Propune o cazare si il bagam la vot. biggrin.gif
b76bgaarh
nu am mai fost din 1984 la paltinis, habar nu am de cazare in zona.
Merced
Ti-ai terminat domnule camera? 04.gif Masina ai luat?
b76bgaarh
cei de la reno au stat aici

http://www.scpaltinis.ro/

mercede... camera aprope, masina inca este in studiu.....
Lostboy
QUOTE(argon @ 2 Sep 2010, 14:59)
gata, pe mine nu ma mai vrei? sad.gif
*


De cānd nu mai ești moderator nu mai prezinți interes. biggrin.gif radmasa.gif
corbex
Scump, dom'le, scump! Dincolo era mai ieftin.
LE: Daca toti de pe aici isi intituleaza intilnirile ca fiind "nationale", hai s-o facem pe a noastra internationala ! Un grec avem.
cdadan
QUOTE(slider2 @ 2 Sep 2010, 21:02)
intrebare: cam cat estimati ca dureaza parcurgerea traseului voineasa - obarsia lotrului - sebes??
*


Sebes - Obarsia am facut cam 1h si 40 de minute, atat la dus cat si la intors. Cu mici pauze pentru poze si tigara. Am mers incet pe portiunile neasfaltate, ca nu ma alerga nimeni, si moderat pe asfalt (e virajat al dracu', o nebunie). Daca eram singur scoteam mai bine, dar cu nevasta si raul ei pe viraje ...
Voineasa - Obarsia nu stiu, vezi pe net, sunt destule topicuri cu informatii recente.

Paltinisul e goaznic, am fost acu' 2 ani vara, conditiile sunt jenante si preturile aberante. N-am intors frumos in Sibiu si am dormit la o pensiune in oras.
l@u
QUOTE(b76bgaarh @ 2 Sep 2010, 22:15)
da un paltinis nu suna bine? e si mai central
*



Paltinisul e paraseala curata !!!
slider2
QUOTE(cdadan @ 3 Sep 2010, 14:23)
Sebes - Obarsia am facut cam 1h si 40 de minute, atat la dus cat si la intors. Cu mici pauze pentru poze si tigara. Am mers incet pe portiunile neasfaltate, ca nu ma alerga nimeni, si moderat pe asfalt (e virajat al dracu', o nebunie). Daca eram singur scoteam mai bine, dar cu nevasta si raul ei pe viraje ...
Voineasa - Obarsia nu stiu, vezi pe net, sunt destule topicuri cu informatii recente.

Paltinisul e goaznic, am fost acu' 2 ani vara, conditiile sunt jenante si preturile aberante. N-am intors frumos in Sibiu si am dormit la o pensiune in oras.
*



inca o data mersi frumos de raspuns
PaulT
Pentru Voineasa-Obarsie mai pune 1h10'-1h-20' .
vis-a-vis
Da' nu mai bine mergem noi la Baneasa, bagam un gratar, o bere si ne intoarcem frumos acasa? 04.gif
bygy007
ar fi bine o intilnire "dasta blush.gif
einstein1984
QUOTE(slider2 @ 2 Sep 2010, 21:02)
intrebare: cam cat estimati ca dureaza parcurgerea traseului voineasa - obarsia lotrului - sebes??
*


4 ore mers linistit, cel mai rau e la cativa km de obarsie, mergi cu 1-a, mai rau ca pe alea neasfaltate. In cateva saptamani pozibile sa termine de asfaltat tot intre obrasie si Sugag, ca lucrau de zor ieri. Brezoi-Voineasa e ok drumul, fara gropi.
Nah, ca macar odata am ajuns inaintea voastra pe acolo. Cazare la hotel lotru 2* cu 75 de lei camera dubla pe noapte +5% taxa de statiune (apa calda cu program, mobila veche, pret imbatabil). Existat si vilele Lotru la 3* cica dar nu le-am vazut pe dinauntru.
[attachmentid=1627653995]
corbex
Care vreti sa faceti tuning la masina lu' Einstein, salvati poza acum, sa nu faceti confuzii pe urma !
einstein1984
E deja tunata.... cu cheia pe o usa. Se vede in poza.
Markos
Frumoasa masina, multi km fara probleme!
tribunul
O urare din suflet.
corbex
Nu mai are scuza sa lipseasca de la proxima intilnire.
DMP
QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2010, 15:34)
...
cel mai rau e la cativa km de obarsie
...
*



Din locul unde isi poza einstein masina spre Obarsia Lotrului drumul este foarte foarte prost pe o portiune de vreo 6 - 7 km.
Markos
se referea la obarsia lui.
slider2
QUOTE(PaulT @ 3 Sep 2010, 17:28)
Pentru Voineasa-Obarsie mai pune 1h10'-1h-20' .
*




QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2010, 15:34)
4 ore mers linistit, cel mai rau e la cativa km de obarsie, mergi cu 1-a, mai rau ca pe alea neasfaltate. In cateva saptamani pozibile sa termine de asfaltat tot intre obrasie si Sugag, ca lucrau de zor ieri. Brezoi-Voineasa e ok drumul, fara gropi.
Nah, ca macar odata am ajuns inaintea voastra pe acolo. Cazare la hotel lotru 2* cu 75 de lei camera dubla pe noapte +5% taxa de statiune (apa calda cu program, mobila veche, pret imbatabil). Existat si vilele Lotru la 3* cica dar nu le-am vazut pe dinauntru.
[attachmentid=1627653995]
*




QUOTE(DMP @ 4 Sep 2010, 19:43)
Din locul unde isi poza einstein masina spre Obarsia Lotrului drumul este foarte foarte prost pe o portiune de vreo 6 - 7 km.
*



am revenit. concluzia: regret ca am ales aceasta parte a traseului, voineasa - obarsia - sebes. la voineasa n-am ajuns ca ne-am cam grabit. drumul este foarte prost per total, desi se asfalteaza dar doar obarsia - sebes. de la voineasa la obarsia Dzeu cu mila.
de asemenea se pare ca nu m-am informat eu suficient in legatura cu transalpina, pentru ca aceasta parte obarsia - sebes mi s-a parut foarte slaba din punct de vedere al peisajelor oferite. celebrele poze de pe transalpina cu acea sosea proaspat asfaltata si care se unduieste sus pe munte cred ca sunt facute pe portiunea spre novaci.
einstein1984
De acord cu concluzia, ca aceiasi teapa am luat si eu.
cdadan
QUOTE(slider2 @ 5 Sep 2010, 17:00)
de asemenea se pare ca nu m-am informat eu suficient in legatura cu transalpina, pentru ca aceasta parte obarsia - sebes mi s-a parut foarte slaba din punct de vedere al peisajelor oferite. celebrele poze de pe transalpina cu acea sosea proaspat asfaltata si care se unduieste sus pe munte cred ca sunt facute pe portiunea spre novaci.
*


Ai intrebat punctual, stare drum si timpi de parcurs, asa ai primit si raspunsurile. Partea "adevarata" de Transalpina e evident intre Obarsia si Novaci. Restul sunt doar drumuri de legatura ...
corbex
QUOTE(slider2 @ 5 Sep 2010, 17:00)
de asemenea se pare ca nu m-am informat eu suficient in legatura cu transalpina, pentru ca aceasta parte obarsia - sebes mi s-a parut foarte slaba din punct de vedere al peisajelor oferite.
*


1.Asta e adevarata Transalpina
2.Eu ma bazez pe ciini. Gasesc drumul dupa miros.
3.La urma urmei, daca ai masina nici drum nu-ti trebuie
4. biggrin.gif
slider2
QUOTE(cdadan @ 5 Sep 2010, 18:25)
Ai intrebat punctual, stare drum si timpi de parcurs, asa ai primit si raspunsurile. Partea "adevarata" de Transalpina e evident intre Obarsia si Novaci. Restul sunt doar drumuri de legatura ...
*



Scuzati n-am vrut sa se inteleaga ca voi nu m-ati informat suficient. Eu am fost de vina pentru ca nu m-am interesat mai mult. Trebuia sa intreb despre acele celebre poze din ce parte a Transalpinei provin. Am mers pe ideea ca este precum Transfagarasanul, adica destul de ok pe ambele parti...
ady77
QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2010, 17:06)
E deja tunata.... cu cheia pe o usa. Se vede in poza.
*


Deci recunosc icon_mrgreen.gif
corbex
Glumeste lumea. Transalpina e aia mentionata de Cdadan. Se poate merge si cu Tico. Doar sa nu fi plouat inainte.
bucatzel
Cazare in Paltinis e in principal cea din linkul de mai sus... Mai sunt si alte cabane pe acolo, dar habar n-am care is pentru "public".

Insa, mai la baza, in Curmatura, e plin de pensiuni. Da' nu va faceti iluzii ca puteti merge chiar oricum, ca acolo se degera si vara imediat dupa ce s-o retras soarele, multumita raului care tine berile reci, respectiv foarte reci.

corbex
Unde e curmatura asta?
Am gasit-o, pe google Earth nu se vad prea multe constructii acolo. o fi harta veche.
GIC
Sunt ceva pensiuni pe acolo dar la scoruri mari (cel putin asa era acu' 3 ani)
BZN
QUOTE(corbex @ 6 Sep 2010, 19:05)
... Se poate merge si cu Tico. Doar sa nu fi plouat inainte.
*



ohmy.gif

Poate vrei sa spui Solenza. icon_mrgreen.gif
corbex
Cu solenza n-ai treaba cu de timpul probabil.
b76bgaarh
o idee careva?
bucatzel
QUOTE(corbex @ 6 Sep 2010, 19:18)
Unde e curmatura asta?
Am gasit-o, pe google Earth nu se vad prea multe constructii acolo. o fi harta veche.
*



Intre Rasinari si Paltinis, fix inainte sa incepi sa urci.
C a t a l i n
Mai e deschis Trasfagarasanul, sa dau si eu o tura?
corbex
Mai e. Imbraca-te bine.
Merced
Si sa opresti in Pitesti ca vin si eu.
C a t a l i n
Pai zii o ora... smile.gif
Merced
Pai spune in ce zi.
C a t a l i n
Azi.
Andy_ACS
Vrei sa te tii cu Peugeotul dupa el pe Trans sau sa te bagi copilot? biggrin.gif
C a t a l i n
Merg incet ca-s in rodaj prelungit. smile.gif
Andy_ACS
Ce sa zic, distractie placuta, mi-ar fi placut si mie o tura pe Trans, dar sunt in criza de timp si bani, next time smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.