Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
einstein1984
QUOTE(Muttley @ 25 Aug 2010, 21:31)
Judecand dupa CD-ul cu treisudest, ala-i clar ainjtain.
Da' nu-nteleg cum o apeleaza pe gajica-sa la 0:36...
*


Da de unde ai scos-o ca eu ascult 3 SE?
Muttley
Ai infatisarea unui fan infocat.
Merced
@einstein1984: Da' pana la urma s-a mai produs intalnirea dintre tine si argon pe litoral? Sau cand el era la mare te-ai dus pe Transalpina? blush.gif
Muttley
Pe mine, pe mine, intreba-ma pe mine!!!
einstein1984
QUOTE(Merced @ 29 Aug 2010, 22:13)
@einstein1984: Da' pana la urma s-a mai produs intalnirea dintre tine si argon pe litoral? Sau cand el era la mare te-ai dus pe Transalpina?  blush.gif
*


Regret sa spun ca nu, mi-a fost lene sa-l sun. In plus, la ce penurie de locuri de parcare moca era in Mamaia, nu prea m-am plimbat cu masina.
Oricum, cand erati voi la ranca a fost misto pe Transfagarasan. Cam aglomerat (vezi mallul Vitan sambata dupa masa), dar misto.
vis-a-vis
Gata, m-am lamurit si cu tine... Doar gargara faci.

Ce facem ma pana la urma, unde mergem si cand?
DragosP
Hai la Lepșa.
tribunul
QUOTE(einstein1984 @ 31 Aug 2010, 10:46)
  Oricum, cand erati voi la ranca a fost misto pe Transfagarasan.
*



Unul pe un varf, celalalt pe alt varf, si-si faceau bezele de la distanta. argue.gif
cdadan
QUOTE(DragosP @ 31 Aug 2010, 12:00)
Hai la Lepșa.
*


Aruncati un ochi pe posibilitatile de cazare si daca gasim ceva ok, atunci np. blush.gif
Pana acum (concret) solutiile date de Paul, pentru Voineasa, par a sta in picioare.
BZN
Eu am fost la Cheia si Slanic PH in weekend. Misto insa foarte obositor drumul, am facut 3 ore de la Rucar la Slanic (cam 150km, rar portiuni fara serpentine)...
Eu am propus initial Cheia insa imi dau seama ca nu era tocmai ok. Cei care faceti propuneri, luati si asta in considerare, un traseu greu si/sau aglomerat este de evitat, acum..., cat se poate de mult. smile.gif
cdadan
Usor si accesibil: Voineasa. wink.gif
PaulT
QUOTE(cdadan @ 31 Aug 2010, 19:20)
Aruncati un ochi pe posibilitatile de cazare si daca gasim ceva ok, atunci np.  blush.gif
Pana acum (concret) solutiile date de Paul, pentru Voineasa, par a sta in picioare.
*




Si propunerea ta cu Nehoiu suna bine. Chiar mi se pare frumos si acolo, si zona si pensiunea.
Markos
Pana acum, Lepșa si Voineasa par variantele. Ramane sa alegem.

La Lepșa cred ca ar veni si Manuel wub.gif

Apropo, aici cred ca ar veni si nea Romica.
zanzie
...la tricou rosu si pantaloni scurti...sai pune-ti o poza cu bideu in camera...neaparat... blush.gif
corbex
Suna bine si una si alta. La lepsa poate vine si DragosP, daca-i vremea nasoala, mai facem o gramatica.
cdadan
Pensiunea Monte Carlo nu cred ca se incadreaza in cerinte. Are doar 7 camere (speram sa fim mai multi), in living doar o singura masa unde cu greu pot sta vre-o 6-8 oameni, si cea mai delicata ... are buda doar o singura camere, restul la comun.

uite asta: http://www.turistinfo.ro/lepsa/cazare-leps...tei-c39047.html
cica 8 camere duble si 2 triple (desi in descriere apar ineptii)
partea buna: acces la bucataria utilata, la sala de mese si la livingul cu televizor, gratarul din curte si locul de parcare
Manuel
A fost o intalnire reno la Lepsa, cred ca s-a mai amintit pe-aici. Noi am stat la Flora, au 20 camere si a fost OK. Gasiti aici poze si impresii.
Grecule, nu mai insista ca n-am cum sa vin. sad.gif
Merced
Depinde de cand o programam. Daca e mai repede, votez Voineasa pentru ca scutesc ceva drum, deci bani. Daca e mai tarziu, merge si Lepsa. Pana la urma eu merg pe votul majoritatii fara jena. Sper sa se adune iar scursurile, poate si altele in plus. laugh.gif
PaulT
QUOTE(cdadan @ 31 Aug 2010, 22:04)
Pensiunea Monte Carlo nu cred ca se incadreaza in cerinte. Are doar 7 camere (speram sa fim mai multi), in living doar o singura masa unde cu greu pot sta vre-o 6-8 oameni, si cea mai delicata ... are buda doar o singura camere, restul la comun.

uite asta: http://www.turistinfo.ro/lepsa/cazare-leps...tei-c39047.html
cica 8 camere duble si 2 triple (desi in descriere apar ineptii)
partea buna: acces la bucataria utilata, la sala de mese si la livingul cu televizor, gratarul din curte si locul de parcare
*



O stiu si pe asta. Este fata in fata cu cea la care am stat eu(Knorr Haus). Dar cu Lepsa problema ar fi ca nu exista drum "de joaca" si nici zone cat de cat "spectaculoase". Si sper ca soseaua este imbunatatita fata de cum a fost anul trecut in aprilie.... Drumul de acces pana la pensiunea Cheile Tisitei consta in poteca de pamant si usor pietruit pe vreo 5-600m. Mie mi se par cele mai atragatoare dintre locatii Nehoiu si Voineasa.
DragosP
QUOTE(corbex @ 31 Aug 2010, 21:47)
Suna bine si una si alta. La lepsa poate vine si DragosP, daca-i vremea nasoala, mai facem o gramatica.
*


Bună nu prea mai are cum să fie de acu' înainte, așa că pregătiți-vă! smile.gif
Merced
D-aia trebuie sa cautam ceva cu un foisor care sa aiba gratar zidit sub el. tongue.gif
radian
Si o copertina deasupra...
Merced
Foisorul in mintea mea e automat acoperit. tongue.gif
ady77
Pai folositi-l pe ala icon_mrgreen.gif
DragosP
Mie mi-ar conveni de minune 15..17 octombrie. Evident, Lepșa.
Dacă se agrează idea, cel puțin ca locați, mă pot interesa la un amic de prețuri la căbănuța/pensiunea unei cunoștințe. Nu știu însă dacă are ceva pus pe wewewe.
Markos
Avem deci deja o propunere concreta: 15-17 oct, Lepșa.

Pentru mine e ok si zona, si perioada.
vis-a-vis
Merg si eu pe Lepsa, ca doar e propunerea mea blush.gif
Poate vin si scursurile moldovene...
dragoselu
Dragoselu? plange.gif
cdadan
QUOTE(dragoselu @ 1 Sep 2010, 19:38)
Dragoselu?  plange.gif
*


Asta ce-o fi patit? blink.gif

Eu votez cu Voineasa, e mai aproape de mine cu cel putin 2 ore. blush.gif Pe baietii din Deva, Petrosani sau Craiova o sa-i ia gaia pana ajung la Lepsa. Sa mai zic de Timisoara?
slider2
ma bag si eu dar doar 50% sigur. mai e timp pana atunci (15 - 17 oct). intre timp vreau sa fac un drum pe ruta bucuresti - ramnicu valcea - voineasa - lacul vidra - sebes -.....
ma intereseaza aceasta portiune din transalpina (lacul vidra - sebes), este practicabila?? as vrea sa fac un drum in acest weekend cu un mondeo 2004. pot sa trec sau mai bine ocolesc??

adevarul este ca lepsa este cam departe... daca vin la o intalnire a forumului nu vreau sa conduc juma' de zi pana acolo si sa ajung mort de oboseala. si asa bag ca nemancatu' km zilnic...
cdadan
De la Obarsia la Sebes e lejer, poti merge si daca ploua. Doar 10-12 km neasfaltati, in rest e brici.
slider2
ms frumos cdadan
PaulT
Si eu raman la Voineasa... sau Nehoiu. Lepsa nu merita comparat cu astea doua. Pai, sambata sa bagam un vot cu perioada si locatia. Pana acum avem doua perioade propuse si cateva locatii. La cum evolueaza vremea eu cred ca ar fi mai bine la inceputul lui octombrie...
radian
In Parang, la 1700 m altitudine ieri a nins. Mie-mi convine Voineasa ca e la doi pasi de mine, dar, n-ar fi mai bine sa ne orientam pentru o locatie mai la campie? In perioada septembrie / octombrie / noiembrie sunt sanse mari sa prindem vreme proasta (frig, lapovita).
corbex
Vreme proasta (ploaie, vint) putem prinde oriunde. De nins, nu e cazul sa ne speriem, septembrie-octombrie sint, in mod obisnuit, frumoase la munte, acum cum ne-o fi norocul. Perioada imi convine. Si locul imi convine, ma tem doar ca la Lepsa o sa ajungem cam putini.
Marty
Io aduc o vodca si-o sticla de cola.
DragosP
De la vodcă mă doare capu', de la LemonDemon nu prea. wink.gif
corbex
QUOTE(Marty @ 2 Sep 2010, 10:46)
Io aduc o vodca si-o sticla de cola.
*


Io aduc un pahar.
argon
Lepsa e cam departe, si plictisitoare...de ce nu locuiam dracu in Monaco, si era mai simplu, intalnire nationala la birtu din colt.
DragosP
Bine mă. Da' măcar alegeți o locație în centrul țării, unde toată lumea să aibă de mers mai mult de 95 de km! wink.gif
PaulT
QUOTE(radian @ 2 Sep 2010, 08:34)
In Parang, la 1700 m altitudine ieri a nins. Mie-mi convine Voineasa ca e la doi pasi de mine, dar, n-ar fi mai bine sa ne orientam pentru o locatie mai la campie? In perioada septembrie / octombrie / noiembrie sunt sanse mari sa prindem vreme proasta (frig, lapovita).
*



Si Voineasa si Nehoiu sunt destul de jos. Voineasa cam 600m si Nehoiu... poate ne spune cdadan.. Lepsa este plictisitoare intr-adevar, si nu ai unde sa te duci de acolo, in apropiere. In octombrie am mai putea prinde zile foarte frumoase in zona sub-alpina. Eu pana la Voineasa am vreo 250km. Pana la Ranca erau 274km...
radian
QUOTE(Marty @ 2 Sep 2010, 09:46)
Io aduc o vodca si-o sticla de cola.
*




QUOTE(corbex @ 2 Sep 2010, 09:57)
Io aduc un pahar.
*


Io aduc un gat insetat...

2 Sep 2010, 11:00:
DragosP, ramane la Voineasa, si promit ca prima data merg pana la Targu Jiu, astfel o sa fac si eu peste 95 km. biggrin.gif
Lostboy
Radian, tot acolo ne întâlnim? biggrin.gif
DragosP
Voi acilișea vorbiți de Voineasa de Vâlcea?
argon
da sa fie zapada, ca aduc punga. E vorba de voinieasa unde s-a sa dus se calmeze domnu administrator dupa ce l-a enervat romeo.
PaulT
Da, Voineasa Valcea e in discutie.
DragosP
Care administrator? Cel de la bloc de la tine? Sau care? blink.gif
Marty
QUOTE(DragosP @ 2 Sep 2010, 09:47)
De la vodcă mă doare capu', de la LemonDemon nu prea. wink.gif
*

Sa-l bei tu p-ala!
Merced
Si eu votez Voineasa din considerente financiare. Lepsa eu zic s-o lasam pentru la primavara. icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(Lostboy @ 2 Sep 2010, 11:04)
Radian, tot acolo ne întâlnim?  biggrin.gif
*



gata, pe mine nu ma mai vrei? sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.