Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
argon
QUOTE(paradox_utopic @ 27 Jul 2010, 21:55)
la intalnirea "dacia"club cate dacii au fost ?
*



3 dacii si 6 altele, adica Woo Pejo Hyundai Kia Opel Vw
b76bgaarh
multumesc

cine e din zona, ranca, si se ocupa de organizare? ca daca il lasam pe grec asta fuge cu bani de avans sa cumpere un tir de sitrise
argon
cel mai din zona e mister radian rolleyes.gif
DannyY
Poate ne obtine niste fonduri UE pentru cazare. biggrin.gif
dr_mKe
Urmatorul ca apropiere este argonelu' tongue.gif
marksman
QUOTE(dr_mKe @ 28 Jul 2010, 14:56)
Urmatorul ca apropiere este argonelu'  tongue.gif
*



ahem... ia mai gandeste-te tongue.gif
dr_mKe
Nu tu, e mai mare distanta. Eu stau in centru, deci mai departe decat argonel. Sa nu mai vorbim ca juma din timp sunt la Timisoara.
argon
asa este, eu stau cu 1 km mai aproape decat doctorul radmasa.gif
Filip
Hi! Vaaai, chiar nu m-asteptam, Argon sa stea la periferie? ohmy.gif
bion
Bai fraiere afla ca la periferie stau bastanii ca are case, fomistii stau in centru la blocu` comunist biggrin.gif
Andy_ACS
nu neaparat, poate argon sta in centru si doctorul la periferie, insa in directia opusa wink.gif
Iar te arunci la concluzii pripite.

Bafta!
bucatzel
QUOTE(dr_mKe @ 28 Jul 2010, 16:17)
Nu tu, e mai mare distanta. Eu stau in centru, deci mai departe decat argonel. Sa nu mai vorbim ca juma din timp sunt la Timisoara.
*




Si cand esti pe drum intre?
bion
Doctoru-i bujetar tre sa-l mai tina parintii sau muierea pana gata cu scoala si pleaca la ingleji. Argonu parca e la privat asa ca... rolleyes.gif
PS Ha am prins tataru` ; dr. are mentalitate de bujetar sta numai jumate din timp la iskola la spital rolleyes.gif
Andy_ACS
Pai daca acum i-au luat 25% din salariu, ma mir cum de mai e prin .ro

Bafta!
b76bgaarh
de fapt andy acs e mai aproape
Andy_ACS
Dar eu nu am nici limuzina super rapida, nu sunt nici micul schumacher sa merg foarte repede, asa ca tot ei ar ajunge primii smile.gif
Edit: daca ma uit pe harta tot Deva e mai aproape, depinde si pe ce drum vin, ca inteleg ca unele sunt mai proaste
argon
Deva nu are periferie bre radmasa.gif doctoru sta mai in mijloc unde-s numa betoane si multe blocuri tongue.gif
Andy_ACS
I-auzi, eu credeam ca nu are centru smile.gif
bion
Acu` si tu. nu toate-s Craiova
dr_mKe
Blocu' lu' argonel' este mai mare si mai urat decat al meu tongue.gif
bion
Tu esti la scoala sau acasa unsure.gif
vis-a-vis
bioane, tu ai de gand sa vii, sau doar iti place sa strici topicu'?
Deja ma agasezi...
bion
Te agasez biggrin.gif
dr_mKe
La scuala si vreau un citric de la tine tongue.gif
bion
Pai nu-ti spusei ca pan dupa 1 sunt pe plantatie si la stat si la buana. Noroc cu ploaia ca n-a mai venit nici drec la dugheana si am mai rasfoit netu . Daca ai timp hai rapid pana la dugheana mai zac p`aici pan la 9.
argon
de ce a disparut toata discutia cu localizarea Ranca si Transalpina?
cristio_79
QUOTE(dr_mKe @ 28 Jul 2010, 19:51)
Blocu' lu' argonel' este mai mare si mai urat decat al meu  tongue.gif
*


Da' are garaj la parter?
Inseamna ca e bloc de jmekeri.
FAN DCI
QUOTE(dr_mKe @ 28 Jul 2010, 19:34)
La scuala si vreau un citric de la tine  tongue.gif
*


Doctore sa treci pe linga mine pe transfagarasan cu asa viteza de era sa imi iei antena radmasa.gif
radian
QUOTE(Saint666 @ 27 Jul 2010, 20:59)
Drumu ala se asfalteaza mai repede decat se fura banii tarii. Portiunile cele mai naspa, care si alea sunt chiar ok sunt fostele trepte de pe muntinu si partea din padure la coborarea spre obarsie. Toate sunt netezite, iar asfaltul (unde exista) este foarte bun.
Pozele sunt de saptamana trecuta.
*



Argon intreba de portiunea dintre Petrosani si intersectia cu Transalpina din apropierea Cabanei Obarsia Lotrului. De la ramificatia din drumul Petrosani - Rusu, drumul este greu practicabil (asfaltat...), urca prin Cheile Jietului catre Cabana Groapa Seaca (portiunea unde pe timp de vara cei din zona iesim la un gratar la iarba verde), apoi, singura portiune neasfaltata este una de exact 4 km, imediat dupa trecerea in judetul Valcea (apropo, esti sigur ca pozele postate se refera la drumul in discutie? Pe creasta nu exista portiuni neasfalatate). Si urmeaza o portiune de drum pana dupa Obarsia Lotrului distrusa de utilajele grele care se ocupa cu defrisarea padurii. Mai sus de Groapa Seaca nu am fost de vreo doi ani, stiu doar ca se lucreaza la drum, insa pana acolo drumul e jale rau de tot.

QUOTE(argon @ 28 Jul 2010, 08:45)
cel mai din zona e mister radian rolleyes.gif
*



Coane, noi cica suntem conjudeteni, iar Ranca este mai la sud in vechiul regat...
dr_mKe
DCI-ule, dar cand am trecut io pi langa matale ? huh.gif

Poziliii lu' argonel sunt la deruta, va zic io tongue.gif
argon
Eu am impresia ca si StefanT a trecut deodata cu noi pe acolo,dar neavand la noi nici un monitor ne-a ignorat sleep.gif link de luni.
corbex
Localizarea parca a ramas Ranca, insarcinat ad interim a ramas Markos, treaba e ca si facuta !
Pentru gratar, cel mai frumos loc e imediat inainte de coborirea spre Lotru, e un platou neted, in buza unei caldari, privesliste superba, loc sa joci si fotbal, numai lemnele sau carbunii trebuiesc adusi . Idem apa.
Andy_ACS
Super si un fotbal mic la munte, abia astept smile.gif
Minge pot sa aduc eu

Bafta!
argon
si eu am vreo 3 mingi Adidas castigate la cocacola, eu nu servesc, ci colectam dopuri de la toti radmasa.gif

Sa neingelem, sper sa nu dispara subit si asta, drumul cel mai bun e din Sebes in jos spre Novaci? macar vad toata Trasalpina, ca am inteles ca prin Petrosani e de evitat.
radian
Argoane, drumul de care vorbeai matale e de evitat, dar, daca-i musai il poti face, in schimb pe Transalpina nu prea ai ce cauta cu masina personala.

Corbex, locul de gratar nu coincide cu locul de cazare? Pai, si ce facem atunci, dupa ce bem bere chemam un maxi-taxi? Participarea la fotbal sper ca nu-i obligatorie. biggrin.gif
corbex
QUOTE(argon @ 29 Jul 2010, 10:53)
si eu am vreo 3 mingi Adidas castigate la cocacola, eu nu servesc, ci colectam dopuri de la toti radmasa.gif

Sa neingelem, sper sa nu dispara subit si asta, drumul cel mai bun e din Sebes in jos spre Novaci? macar vad toata Trasalpina, ca am inteles ca prin Petrosani e de evitat.
*



Uite drumul complet, cu semne de circulatie: icon_mrgreen.gif

29 Jul 2010, 11:34:
QUOTE(radian @ 29 Jul 2010, 11:16)
Argoane, drumul de care vorbeai matale e de evitat, dar, daca-i musai il poti face, in schimb pe Transalpina nu prea ai ce cauta cu masina personala.

Corbex, locul de gratar nu coincide cu locul de cazare? Pai, si ce facem atunci, dupa ce bem bere chemam un maxi-taxi? Participarea la fotbal sper ca nu-i obligatorie.  biggrin.gif
*



Ziceam si eu asa. Asta hotariti voi, cei cu cazare. Eu vin oriunde.
argon
pai asta ziceam si eu, de la Sebes, da radian zice ca-i de evitat cu maisna personala, da nu se pune ca vin cu Matizu nevesti ca limuzina nu-i offroad..si pe la Valcea chiar nu ocloesc.
corbex
Pina in toamna trecuta drumul de la Sebes era foarte bun. nu stiu cum a iesit din iarna.
Cred ca radian zice de drumul de la Petrosani la Obirsia Lotrului, cel direct. Din ala stiu doar ultima parte, care era buna anul trecut, coborirea de la limita judetului hunedoara spre Lotru (Valcea) era buna si in primavara, la ora asta e si gur si asfaltata, doar ca asta-i partea cea mai mica, grosul , care ar putea fi prost, e de la petrosani pina la granita judetului.
argon
pai nu, ca el a zis ca pe Trasalpina nu ai ce cauta cu masina personala, si din Petrosani mai merge, totusi... Am noutati despre drumul indicat de tine, in data de 22.07.2010, adica acum o saptamana Transalpina mai avea 10 km pana sa fie asfaltata in totalitate.
corbex
Inseamna ca a ramasd doar partea de urcare, prin padure, de la Obirsie pina dinsus de limita padurii.
Eu numai cu masina personala am fost, e inca in viata, sanatoasa si nici plingeri n-are biggrin.gif
tribunul
Nu exista nicio institutie care sa stie de starea drumului respectiv?
vis-a-vis
Ba da, dar o sa va zic atunci aproape de data intalnirii, n-are rost sa intreb tot timpul tongue.gif
corbex
Eram in dubiu, intre mai multe variante, daca ma razgindesc si ajung acolo in WE, va fac luni un raport complet. Aveti putintica rabdare !
Andy_ACS
Super, daca ai timp sa te interesezi si de ceva preturi/posibilitati de cazare ar fi excelent.
Desi mai e o luna, eu zic sa facem echipele de fotbal de acum biggrin.gif

Bafta!
PaulT
QUOTE(radian @ 28 Jul 2010, 23:48)
Argon intreba de portiunea dintre Petrosani si intersectia cu Transalpina din apropierea Cabanei Obarsia Lotrului. De la ramificatia din drumul Petrosani - Rusu, drumul este greu practicabil (asfaltat...), urca prin Cheile Jietului catre Cabana Groapa Seaca (portiunea unde pe timp de vara cei din zona iesim la un gratar la iarba verde), apoi, singura portiune neasfaltata este una de exact 4 km, imediat dupa trecerea in judetul Valcea (apropo, esti sigur ca pozele postate se refera la drumul in discutie? Pe creasta nu exista portiuni neasfalatate). Si urmeaza o portiune de drum pana dupa Obarsia Lotrului distrusa de utilajele grele care se ocupa cu defrisarea padurii. Mai sus de Groapa Seaca nu am fost de vreo doi ani, stiu doar ca se lucreaza la drum, insa pana acolo drumul e jale rau de tot.
*



Mai sus de Groapa Seaca se poate circula fara probleme cu orice masina. Drumul e asfaltat pana in Pasul Groapa Seaca(unde e si granita dintre judete) dupa care incepe portiunea neasfaltata de 4 km descrisa de Radian. Spre deosebire de pana acum 2 ani portiunea asta a fost nivelata si latita anul trecut. Cu viteza mica se parcurge perfect cu orice tip de masina. Eu am fost ultima oara anul trecut. Anul asta la sfarsitul lui februarie am dat o fuga pana la Vidra si am fost dezamagit de starea drumului intre Voineasa si Vidra si Vidra Obarsia Lotrului(pe care am intrat doar cativa km si m-am intors). Transalpina ar trebui sa fie accesibila cu orice auto cu conditia sa nu ploua sau sa nu fi plouat de curand. Cel mai usor e sa urci pe la Ranca, fiind asfaltat. Pentru cei ce vin din Deva ar fi ok traseul Deva-Petrosani-Tg.Jiu-Bengesti-Novaci-Ranca(pentru a evita urcarea dinspre Obarsia Lotrului).
DannyY
Vreo poveste de groaza pentru traseul atasat?
Pana la Rm. Valcea stiu drumul pe de rost, dincolo in schimb...

[attachmentid=1627643853]
tribunul
Si de la Valcea pana la Baia de Fier era drumul bun.
Serje
http://www.ranca.org/
corbex
QUOTE(DannyY @ 29 Jul 2010, 12:17)
Vreo poveste de groaza pentru traseul atasat?
Pana la Rm. Valcea stiu drumul pe de rost, dincolo in schimb...

[attachmentid=1627643853]
*


De la Valcea incolo e chiar mai bun. Nici aglomerat nu e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.