Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
kog
e altul. ainjtainul din discutie are frijider
M.C.
Da ,ai dreptate! biggrin.gif
Eroare gresita! icon_mrgreen.gif
Ce sa-i faci,batrinetea bat-o vina! wise_guy.gif
radian
In final, data se poate pune indiscutie sau ii batuta in cuie? Nu de alta dar, in 24-25 iulie voi face plaja la bulgari...
C a t a l i n
Acum serios, indiferent de data, daca iese bine prima intalnire, probabil se vor organiza si altele, poate chiar o data pe luna, si in locatii diferite, functie de sezon. smile.gif
Merced
Eh, am fost p-acolo. Am impresia ca abia s-a deschis tunelul, era destul de aglomerat. La Piscu Negru nu prea avem ce face, p-acolo-s doar hoteluri/cabane mari, nimic sa poata fi "umplut" de noi. Nici macar n-am oprit, nici nu prea puteam tinand cont ca am fost oarecum simplu pasager, eventual ghid.
Dar ce am vazut nu prea mi-a placut dintr-un punct de vedere. Foarte aglomerata zona.
Eu nu stiu ce vreti voi sa faceti p-acolo, unde vreti sa fie intalnirea, dar as spera ca nu vreti sa ne lungim la vreo masa a unui hotel de genul asta. E aglomerat, nu e nimic iesit din comun, si nu prea e nimic interesant.
De aceea inclin sa ma intorc la ideea initiala, si as dori sa stiu, cam cati insi sunt dispusi sa stea cu cortul.
Adica daca s-ar forma un nucelu de X persoane care sa campeze undeva, ar incurca pe cineva daca ne-am aduna acolo sa stam la gratare, povesti si toate cele? Ma refer la cei care din anumite motive nu pot/vor sa stea cu cortul.
Cunosc vreo doua locuri pe un drum forestier, oricum mai ferite de aglomeratia penala care-i in weekend acolo, unde sa putem sa ne desfasuram in voie.

Cel putin pe partea sudica, daca aveti propuneri mai ok pe cea nordica, si mai bine. Dar sa nu fie chiar jos de tot, ca asa gasim pensiuni garla pe la Capataneni, ieftin, dar zici ca-i la tara, nu mai e acelasi farmec..
Bulldog
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Jun 2010, 13:03)
Revenind offtopic, se impun niste poze, pentru racorire... smile.gif
*



user posted image
http://www.daciaclub.ro/galerie/displayimage.php?pos=-808
dr_mKe
Pe mine personal nu ma incurca ori deranjeaza deloc sa vin sa stau la gratar oriunde se sta cu cortul. Eu doar prefer sa nu dorm in cort, nici o data nu mi-a placut si nici n-o sa-mi placa vreodata tongue.gif

Ideea este sa nu stam la o pensiune la distanta de 30-40 km de "ground zero", in speta tabara de corturi, de exemplu. Tot ca idee de baza a acestei intalniri este parcurgerea drumului in grup cu masinile, eventual o mica drumetie daca sunt amatori tongue.gif Doar pentru drum si colegii de pe forum mergem in primul rand biggrin.gif

Eu readuc in discutie Cabana Capra, intr-o zona libera, renovata, cu preturi ok, pentru cei care sunt amatori de cazare "conventionala". Dat fiind ca-i chiar in inima muntelui este usor de ajuns oriunde de acolo.

PS > multumim pentru informatii, Merced !
Merced
Cabana Capra e mult prea sus si crede-ma, acolo e omor in w/e, am vazut azi pe propria piele. Pusesei niste linkuri cu locatii ok pe la inceputul topicului, am si zis eu ca am fost in trecere pe la cineva la o cabana d-asta, da' nu mai stiu exact cum ii zicea si-s prea obosit sa frunzaresc topicul la ora asta. Oricum eu am incredere ca mai ajung o data p-acolo in urmatoarele doua saptamani, si gasesc ceva, un pic mai jos si la preturi ok. Ar mai fi fost ok ca plasament si Cabana Valea cu Pesti, dar surpriza, lucreaza de zor acolo, vad ca maresc complexul simtitor, nu se va deschide zic eu inca doi ani de-acum incolo.
Recomand chiar si pentru drumetii zonele ceva mai joase, nu golul alpin de la Capra. De panorama superba te plictisesti repede, mai misto e o plimbare pe o poteca intr-o padure care ti-e complet necunoscuta.

Am inteles cu corturile, deci se poate sa ne adunam si la ele daca e cazul, oricum asta e doar o idee, in caz ca ar fi cumva dintre participanti, mai mult amatori de stat sub cerul liber decat in cabana. Si pentru asta trebuie evident sa fie si cabana/hotelul/pensiunea unde stau ceilalti destul de aproape, nu la zeci de kilometri.

De drum o sa va plictisiti repede, eu nu mai pun botul de-acum incolo la ce zic cunoscutii "Au facut ba drumul...". Au facut o pwla. Sunt niste portiuni, destul de sus, asfaltate proaspat, asta cand mai sunt vreo 35 de km pana la Balea. Si-s intrerupte des, ca oricum de la Capra in sus n-au pus un cm de asflat, drumul fiind ok acolo, probabil pentru ca nu vede sare si alte chestii de genu' asta.
Dar cam de la Curtea de Arges in sus, nu prea-i ok, chiar si prin comunele dinainte de Vidraru sunt portiuni nasoale, iar de la baraj vreo 15 km sunt numai plombe, cei cu mila de masina vor fi dezamagiti.

Vorbesc strict de partea sudica, aia nordica probabil ca-i mult mai ok, cel putin ultima oara cand am coborat pe acolo nu exista termen de comparatie.
dr_mKe
Partea sudica imediat sub cabana Capra a fost mai mereu dezastru. Partea nordica a fost mai mereu ok. Pana la baraj, de la Capra este dezastru, drum plombat unde mergi cu 50 la ora si in plus foarte aglomerat. Anul trecut m-am jurat ca nu mai merg dincolo de Capra spre baraj. Cred ca am spus pe la inceputul topicului ca drumul era naspa in bucata respectiva.

La Capra trebuie sa facem rezervarile din timp. Nu se sta la cabana, acolo doar se doarme si se face dush. Ideea de baza este sa nu fie la prea multi km, dupa cum am mai spus.

Drumetiile sus pe munte au farmec mai Merced, nu cele pe poteci in partea de jos tongue.gif In cel mult o ora se ajunge la Balea Cascada, traseu realtiv usor. Se poate urca fara mari eforturi pe crestele din jurul lacului Balea pentru poze si panorama de vis wub.gif

Desigur fiecare este liber sa faca cum doreste si evident cum poate. Insa spre seara ar da bine adunarea ori la un restaurant ori in jurul gratarului in tabara de corturi tongue.gif


vis-a-vis
Bai astia, eu dorm afara, fac focu', beau, mananc, dar nu merg pe jos. tongue.gif
Merced
Eu azi m-am cocotat destul pe anul asta pe la Balea Lac p-acolo. Mie personal nu-mi place, doar ca exercitiu merge, dar nu-mi place sa merg in gol alpin, prefer sa ma plimb pe un drum forestier si pe drumurile adiacente acestuia, e liniste, e si un pic de umbra, mai curge un rau, mai vezi cate ceva.

Deci vorba lui vis-a-vis, prefer sa stau in zona corturilor, am "traseele" mele p-acolo, plus o curiozitate legata de capatul unui drum, poate cu "mobra" din dotarea colegului nostru, si cu amabilitatea lui de a lua un porc in spate, aflu care-i capatul. icon_mrgreen.gif
dr_mKe
Mai Mercede, cum n-ai ce sa vezi de sus ? blink.gif

In timpul zilei nu are sens sa impunem un anumit program. Adunarea dimineata la ora X, eventual o mica masa impreuna dupa care imprastierea pe grupuri si readunarea dupa masa/seara la un gratar la foc de tabara. Mie personal asa mi se pare cel mai ok. Nu ?
nelu_1985
Daca schimbam data ma trec dinnou in pomelnic, chiar as vrea sa particip la intalnire, doar ca in 24 tre sa merg la nunta mad.gif
Merced
Doctore, am vazut de sus de acolo privelistea, si ziua, si noaptea(sa privesti inspre Transilvania de la Balea intr-o noapte senina e superb, la fel si cerul acolo, nu stiu in cate locuri mai poti vedea atatea stele), eu unul ma plictisesc repede de peisaje d-astea marete. 04.gif
Uite azi am fost "ghid", pentru ceilalti a fost o placere, pentru mine mai mult plictiseala. Doar mi-a placut senzatia mersului prin zapata in tricou, in timp ce mori de cald. In vreo doua saptamani cred ca nu se mai poate trai experienta asta, o sa se topeasca in mare parte, raman "petice" pe care nu prea poti sa le iei la alergat. Insa azi erau cu placa sau schiurile, in tricou oamenii.

Programul evident il vom discuta p-acolo. Pe mine nu m-ar deranja compania celor care-s interesati de cazare la cort, oricum p-acolo dupa ce ridicam tabara nu putem lasa nesupravegheat. Eventual daca intra la gramada si o lada de bere, eu ma ofer sa-l ajut pe vis-a-vis sa "pazeasca" camp-site-ul.

Avantajele unei eventuale locatii unde sa stea o parte din grup in corturi:
- cel putin in doua locuri pe care le cunosc, daca apucam sa le "ocupam" din timp, vom fi singurii pe o raza suficient de mare, cat sa nu ne deranjeze altii cu muzica lor, si asa mai departe, intr-unul din locuri putem trage o masina sa blocam accesul la o adica si s-a rezolvat problema.
- ambele locuri sunt pe malul unui parau, paraul e rece, se pot tine berile, eventual lazile frigorifice in el ok, noi asa procedam de ani de zile;
- ne facem gratarul nostru, eu chiar nu vad de ce am sta la un restaurant daca tot ne-am dus la munte. Eu o sa fac tot posibilul sa iau cate scaune pliante reusesc, daca vin singur in masina, sau eventual o persoana in plus cu mine, o sa fie loc destul, iar scaune as avea de unde sa imprumut. Astfel se rezolva, in caz ca exista oameni nemultumiti ca stau pe cate un bustean.
- atmosfera ar trebui, cel putin din punctul meu de vedere, sa fie mult mai buna, serios, parca n-ar avea acelasi farmec daca mergem la vreun restaurant si strigam dupa chelneri sa ne aduca o bere, in cazul asta cred ca-i mai smecherie sa ne ducem intr-un oras, cum ar fi Sibiul, dupa ce toata lumea a "savurat" Transfagarasanul

Daca nu se concretizeaza nimic cu corturile, as fi preferat sa gasim o cabana mica pe care s-o umplem, care sa aiba doua frigidere acolo, in curte niste mese, un gratar, si sa ne desfasuram in liniste.
Si cam asta e parerea mea despre asta, am spus-o de acum si o s-o mentin. smile.gif


In final ma mai gandesc ca poate cei care vin de la mare distanta ar face bine sa plece de vineri la drum, in caz ca timpul le permite evident. Eu unul n-as vrea sa vin sambata de la sute de km distanta, si duminica sa si plec inapoi. Trebuie aranjata si faza asta. In principiu 99% eu voi fi de vineri acolo sa-i intampin pe cei care prefera programul asta, daca-mi confirma macar o persoana ca o sa vina.
dr_mKe
24-25 iulie, Transfagarasan, Hotel Piscul Negru, Cabanele Capra, Balea Cascada, cort

1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke & marksman / 2 pers / 2 Loganuri
3. BZN / 1 ins
4. Merced
5. vis-a-vis
6. bygy007 ?? lucrez , daca imi pot lua co merg si eu
7. kog 3 persoane + un metrosexual


Lista este deschisa inclusiv modificarilor de data pana saptamana viitoare.
Merced
Cu data majoritatea poate decide, eu am impresia ca tre sa merg la o nunta weekend-ul dinaintea astuia, si s-ar putea inca una prin august. In rest nu cred ca voi pleca mai departe de 100km anul asta in "concediu.
bygy007

1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke & marksman / 2 pers / 2 Loganuri
3. BZN / 1 ins
4. Merced
5. vis-a-vis
6. bygy007 , mi-am luat co (pe grafic) 90% 4 pers (2 sigur)
7. kog 3 persoane + un metrosexual[B]
dr_mKe
Evident Merced, majoritatea decide. Deocamdata insa nimeni n-a inceput lista cu alta data . . .
PaulT
Merced, cam ce locatii ar fi disponibile la o distanta rezonabila de locurile pentru corturi pe care le stii? Si eu consider ca ar fi mult mai ok in sanul naturii decat intr-un restaurant. Stabilim ce ne trebuie pentru un gratar, doua... si gata.
argon
n'ai fost demult pe acolo in uichend de zici de sanul naturii tongue.gif daca-i vorba de sanul mamei naturi, clar vin.
Merced
argon, sunt locuri mai ferite, important e sa le ocupam noi inainte. Si facand asta de vineri se rezolva super ok.
Paul, este o cabana dar habar n-am cum ii zice, oricum parca a fost pus link catre ea mai devreme prin topic si eu am zis ca am fost p-acolo si parea super ok. Nu cred ca sunt mai mult de 4-5km de acolo pana la locurile de care zic eu. Ceea ce mi se pare super ok.
dr_mKe
Argon ne dovedeste aptitudinile in manuirea "iiiii" -urilor radmasa.gif

Totusi, sanul apartine mamei natura
argon
sanii nu sanul, asta e mama natura, nu le ai deloc..
dr_mKe
Argoane, daca nu vii cu ea la intalnirea noastra, dejaba pui poze ca nu te credem icon_mrgreen.gif
marksman
QUOTE(bygy007 @ 13 Jun 2010, 23:33)
1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke & marksman / 2 pers / 2 Loganuri + 2 persoane, ca vine Motanu cu nevasta-sa  icon_mrgreen.gif
3. BZN / 1 ins
4. Merced
5. vis-a-vis
6. bygy007  , mi-am luat co (pe grafic) 90% 4 pers (2 sigur)
7. kog 3 persoane + un metrosexual[B]
dr_mKe
Tommy the Cat ? tongue.gif Show garantat laugh.gif
dr_mKe

1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke / 0.5 din camera
3. BZN / 1 ins
4. Merced
5. vis-a-vis
6. bygy007 , mi-am luat co (pe grafic) 90% 4 pers (2 sigur)
7. kog 3 persoane + un metrosexual
8. marksman / 2 pers / 1 Logani + Motanu cu nevasta-sa, 1.5 camere



Se apropie vremea, acusi mai este numai o luna. La ce pension sau cabana incepem sa rezervam, noi cei care stam intre 4 pereti ?
tribunul
Doctore pe criza asta parca vad ca nu o sa fie inghesuiala mare la cazare.

Ps. mare grija din ce sunt peretii aia, sa nu fie din scanduri.
Mr_Devil83
Ma bag si eu la o plimbare pe transfagarasan biggrin.gif
dr_mKe
1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke / 0.5 din camera
3. BZN / 1 ins
4. Merced
5. vis-a-vis
6. bygy007 , mi-am luat co (pe grafic) 90% 4 pers (2 sigur)
7. kog 3 persoane + un metrosexual
8. marksman / 2 pers / 1 Logan + Motanu cu nevasta-sa, 1.5 camere
9. mr_devil83 / cort



Nu conteaza cum se face cazarea, prezenta este cea importanta. Eu am neamuri in Sibiu, dar costa benzina mai mult decat camera facuta pe din doua cu marksman, plus ca eu nu sunt iubitor de dormit in cort.
Merced
Acum poti fi sigur ca nu vine argon. tongue.gif radmasa.gif
vis-a-vis
Ma, noi mergem la cort, nu? nedumerire.gif
BZN
Care "noi"? unsure.gif
vis-a-vis
Eu si Merced...

1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke / 0.5 din camera
3. BZN / 1 ins
4. Merced / cort
5. vis-a-vis /cort
6. bygy007 , mi-am luat co (pe grafic) 90% 4 pers (2 sigur)
7. kog 3 persoane + un metrosexual
8. marksman / 2 pers / 1 Logan + Motanu cu nevasta-sa, 1.5 camere
9. mr_devil83 / cort

radian
Inca un cuplu fericit... biggrin.gif
Muttley
QUOTE(vis-a-vis @ 21 Jun 2010, 10:48)
4. Merced / cort
5. vis-a-vis /cort
*


Ba, daca voi doi adiposilor umblati cu shuguieli si vreti sa impartiti ACELASI cort, puneti mana si cautati din timp unu' adecvat, ca alea normale nu intra in discutie-n cazu' vostru... unsure.gif

user posted image
vis-a-vis
Am scris eu "acelasi cort"?
Muttley
Ai scris "tu si Merced", iar radian a zis "cuplu fericit".

Deci luati doo ca-n poza.
radian
V-ati si certat deja si gata fiecare cu cortul personal? Of, of...
tribunul
S-au certat care sa stea la margine si care la perete.
Merced
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Defectilor. tongue.gif
Cred ca o sa fim destui cu cortul, cine mai vrea sa-si exprime dorinta. E frumos, daca prindem vreme buna garantez distractie maxima. blush.gif
Mr_Devil83
bine ca ne stabiliram.

Tocmai ce ma uitai si vinerea e zi de salar pentru mine biggrin.gif
tribunul
Esti bujetar?

Ar trebui data sfoara in tara intre cei care vin, poate vine cineva cu un generator.
argon
1. PaulT / 2pers+1/2
2. dr_mke / 0.5 din camera
3. BZN / 1 ins
4. Merced / cort
5. vis-a-vis /cort
6. bygy007 , mi-am luat co (pe grafic) 90% 4 pers (2 sigur)
7. kog 3 persoane + un metrosexual
8. marksman / 2 pers / 1 Logan + Motanu cu nevasta-sa, 1.5 camere
9. mr_devil83 / cort
10. argon / 2pers+1/2 in trecere, eventual 1 camera(nu stiu deocamdata)
dr_mKe
Argoane, fii bun si lasa mistourile-n miez de noapte radmasa.gif
argon
blink.gif
BZN
argon, abia astept sa te cunosc, sincer.
Merced
Vorba ceea "Pot sa te ating?". radmasa.gif
tribunul
Autografe o da!
Merced
Nu stiu, dar am impresia ca primeste pe capota limuzinei. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.