Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
PaulT
Hai sa revenim la ce facem vineri smile.gif ... Pensiunea trebuie anuntata astazi(15Aug) pana dupa amiaza(seara) despre intentiile noastre din data de 20 aug. Pana acum sunt confirmate ferm 2 camere(eu si cdadan) + vis a vis(un loc).
Merced
Bai gata, cu centrala sa zicem ca am scapat, cu nunta de fitze la fel, acum ce bani au mai ramas sunt pentru Ranca, de preferat vineri seara sunt acolo. Am vorbit si cu visu', in caz ca vine singur, ne bagam trei la o camera, eu nu am treaba cu dormitu' pe jos, daca vine cu altis, aceeasi poveste, dorm pe jos de vis. Ma culc ca maine vreau sa ajung in Mioveni sa vad si eu Daciile 1300 ale lui Danut. Pusca si cureaua lata, bla bla, am stat pana a numarat ginerele banetu' la nunta... wacko.gif
corbex
Trebuia sa-ti tragi un comision wink.gif
PaulT
up...
argon
daca nu s-a mai anuntat nimeni pe vineri, da-i bice...spuneau daca mai vroiau, de exemplu eu cu Radian venim sambata.
cdadan
QUOTE(Merced @ 15 Aug 2010, 05:15)
de preferat vineri seara sunt acolo. Am vorbit si cu visu'
*


Si preferi sa va fac rezervare sau cum? Nu o mai lalaiti, hotarati-va si dati un raspuns 100%. blush.gif
vis-a-vis
Pai, da...
radian
Sambata la 11, cel tarziu 11.30 promit sa beau prima bere la Ranca. Daca nu intarzie Argon... biggrin.gif

Ca tot venii vorba, cei care ajungeti vineri seara poate reusiti sa postati in timp util cate date practice: cum se ajunge la pensiune si daca exista internet wireless in zona.
cdadan
Pentru vineri:

cdadan o camera
PaulT o camera
Merced/visul o camera

Pentru sambata e valabila lista veche.
Markos
Sambata dimineata apar si eu cu Banatul.
DannyY
Mitu.
Lostboy
QUOTE(radian @ 15 Aug 2010, 17:17)
.... daca exista internet wireless in zona.

Nici în weekend nu faci pauză bre? tongue.gif
radian
Pai, musai sa informam boborul despre evenimente in timp real. biggrin.gif
Lostboy
Vrei să faci și streaming? biggrin.gif
corbex
Ceva mai demult voiati sa stiti daca Markos e sau nu grec. Inca nu s-a aflat, dar se stie deja ce meserie are.
E electrician. Uitati-va, daca aveti dubii, cit de profesional minuieste patentul:
AR-18-MOS
QUOTE(BZN @ 2 Aug 2010, 21:41)
... primita cadou de la nea Bulan...

Ce stii de el?
Scuze de off.
*


La ce-a patit, e de mirare ca s-a retras atat de tarziu ...
corbex
Adresa si telefoanele pensiunii Belvedere:
Strada Cornesul Mare 3
0765.449.320
0722.608.830
Sint de pe net, sper sa fie bune. Scriu ca ar fi asezata linga "bazinele de apa". Ei stiu ce-or fi alea.
Markos
aha, deci sa-mi iau slipul.
vis-a-vis
Ce, nu merge la soricu' gol?
corbex
Poates-s bazinele de alimentare cu apa potabila, asa li se zice in Oltenia icon_mrgreen.gif
In Turnu Severin asta e "bazinul de apa" !
Andy_ACS
Baieti, cred ca a venit timpul sa decidem ce aduce fiecare de mancare.
Eu ma gandeam sa aduc 2 caserole de mici, o paine mare feliata, 1 sticla de Cola, 1 bidon de 5l de apa plata, 1 sticla de alt suc (fara acid ca poate sunt doritori).
Daca e cazul in urma discutiilor de aici pot sa mai schimb cate ceva, important e sa vorbim sa vedem clar necesaul de mancare si bautura si ce aduce fiecare.

Bafta!
corbex
Eu aduc (simbata dimineata) o duzina de beri, doua sticle de suc (cu si fara cofeina), doua piini feliate. Daca o sa-mi placa cum arata o sa iau si mici, chestiile enuntate la inceput sint certe. Aduc si un mustar icon_mrgreen.gif Si ceva dulce (de productie industriala, ca nu stiou sa fac icon_mrgreen.gif
argon
eu aduc nevasta.
Marty
Deci io o sa viu de simbata. Si o sa plec duminica. Deci n-o sa beau. Deci voi fi in starea mea naturala. Deci artagos si irascibil. Deci feriti babele si copiii cu mãsa-n brate!
Merced
Eu o sa iau o cutie de vin la trei litri, am luat si data trecuta si n-am apucat s-o bem, Val Duna alb demisec ca a fost chiar super-ok(l-am baut dupaia tongue.gif ), vreo 12 beri, niste carne de porc de pus pe gratar, sa vad ce gasesc mai ok, si eventual o caserola de mici, desi cred ca d-astia vor fi din nou, in exces, mustar d-ala de i-a placut tura trecuta lui b76bgaarh, niste apa minerala pentru spritz, si paine.
Martinezule welcome back!
Cum sa nu bei, nu vii cu grecu' cu masina? Sau nu te lasa prietena, ori si mai grav, Mutu? unsure.gif
corbex
Deci o sa maninci si o sa bei putin.
Era vorba de Argon, ca el vine cu nevasta.
Marty
Deci da! Ca io oricum am metabolismu' scazut in w/e.
Andy_ACS
Pai pastreaza-te si tu de acum, cica poate vine si ainstain si va stiu amici buni biggrin.gif
Marty
Ce, vine ala? Pa bune? nedumerire.gif
argon
nici el nu stie, sau ne tine in suspans, se coieste ca o fata mare.
Merced
Iar incepeti ma?
Marty, te intrebasem ceva mai sus. 04.gif
corbex
QUOTE(Merced @ 16 Aug 2010, 13:26)
Cum sa nu bei, nu vii cu grecu' cu masina? Sau nu te lasa prietena, ori si mai grav, Mutu?  unsure.gif
*


Prietena-l lasa (inca), papucii se scot din dulap abia dupa primarie. Mai zburda si el putin.
Andy_ACS
Vine in functie de starea de spirit pe care o afiseaza Mary aici pe topic zilele astea premergatoare... wink.gif
cdadan
Eu vad doua posibilitati:
- ne organizam pentru cele 3 mese (gratar, cina, mic dejun), cu lista de cumparaturi si decont la final, impartit pe numarul de adulti
- se decurca fiecare pe cont propriu
Cu bauturile (alcoolice si nonalcoolice, carbogazoase si ne) nu ai cum sa rezolvi la comun, parerea mea. Aici e pe gustul fiecaruia, unii beau bere, altii nu, unii beau carbogazos, altii doar apa ... Ok, poate ca aduce cineva (sa spunem) o sticla de tuica si-i serveste si pe ceilalti, dar e alta poveste.
Cu mancarea, eu prefer prima varianta. Desi pot sa apara mai multe dificultati: cine gateste (mai ales cina), ce anume, sa fie pe gustul tuturor. Cine face lista, cine face cumparaturile.
Mai mult de atat, eu am propus la un moment dat gratarul si micul dejun ca mese comune, iar cina sa fie mancare gatita la o pensiune in vecini, insa ideea nu prea a prins.
vis-a-vis
Eu ii dau bani lu' Merced sa ia ce vrea pvla lui, ca eu n-am unde sa le duc blush.gif
corbex
Un kil de tuica aduc eu.
Cdadan: ce zici tu suna bine, dar complica lucrurile. Mai simplu e ca la sosire, partea destinata mesei comune, adusa de fiecare, sa fie predata la frigider, in folosinta comuna. Ce vrea sa-si pastreze fiecare pentru uz ulterior, treaba lor !
Markos
QUOTE(vis-a-vis @ 16 Aug 2010, 13:41)
Eu ii dau bani lu' Merced sa ia ce vrea pvla lui, ca eu n-am unde sa le duc blush.gif
*


apare ala cu doua fetite... blush.gif
vis-a-vis
Ma sacrific, ce sa fac?
Marty
QUOTE(corbex @ 16 Aug 2010, 12:38)
Prietena-l lasa (inca)
*

M-a lasat deja, stai linistit!


16 Aug 2010, 12:46:
La gatit cina ma bag io. De fapt ma bag la gatit in general.
Acu', daca vine si Cuzinet Tasat, nu stiu daca va dati seama da' vi-l imbat penis. Chiar daca asta-nseamna sa-l leg si sa-i torn pe git.
vis-a-vis
Pai si ce s-aducem? Cartofi, rosii, castraveti, ceapa?

16 Aug 2010, 13:49:
Un lighean d-ala mare de plastic sa facem o salata mare? biggrin.gif
Marty
Aduceti ce vreti sa mincati. Doar sa ziceti dinainte ca sa stiu ce chimicale sa iau: pui, peste, gaina, etc.
corbex
Rosii, uite ca mi-am adus aminte c-ar mai trebui ceva ! 2 kg e bine? Si sare... radmasa.gif
Daca nu dau de voi, ma duc la biserica aia din Deva si dau acatiste.
Marty
Pai daca vine si Popa Tiuning nu mai avem nevoie de lighean pentru salata, il rugam s-aduca el un cazan da botez d-ala de la Emag, cu leduri si muzica.
vis-a-vis
Pai poate sa-l aduca direct cu mancare gatita de pe la pomeni...
corbex
Il ajutati sa ia o decizie? radmasa.gif
Marty
Ca ajunseram la capitolu' potol. Prevad ca cina se va desfasura in stilu' prinz, adica gratar. Pentru micu' dejun ma sacrific si va aghezmuiesc c-o omleta d-a mea. Numa' ca-mi trebe niste chestii, cum ar fi ciuperci, ceapa, nijte brinza, nijte costita, nijte ardei gras/ardei copti.
Pentru salata am nevoie de: ceapa, rosii, ardei gras. Daca mai vreti si altceva in salata, aduceti. Asta o sa fie baza.
Ciuperci proaspete sa mai luati, ca vi le bag la cuptor, umplute cu cozile proprii (tocate marunt) si brinza/cascaval.
Sa veniti pregatiti pentru taiat si tocat, ca cu astea nu le am. 04.gif
Markos
io aduc patentul.
cdadan
La gratar e clar ca trebuie carne, si langa ea paine, mustar, o salata rosii-castraveti si gata.
Cu micul dejun iar e simplu. Niste oua (sa faca Marty omleta), cativa cremwursti, o bucata de telemea, ceva de intins pe paine, legume si gata.
Ramane de vazut ce balotam la cina.

E ok sa aducem fiecare cate ceva si sa punem la comun, dar nu stiu ce o sa iasa. Vorba lu' nu mai stiu care de aici, cate o caserola de mici de caciula si nici un mustar.
Marty
M-ati convins, eu vin cu senvijuri d-acasa!
Merced
In cazul asta, daca o dam pe chestii complexe, o sa aduc si niste oua de tara proaspete, daca ajung pe la tara, macar vreo 10. Mai aduceti si voi de tara daca aveti sursa, la oua chiar merita fata de alea din comert. Si niste costita afumata, ori bacon ceva. Hai ca ne descurcam pana la urma.
Grecule, mai vrei ciorba aia de burta? radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.