Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
argon
el zice asta, dar altii nu cumva sa ma bag pe portiunea aia ca e dezastru..de la Petrosani ma refer.
vis-a-vis
Asteapta nitel si-ti spun exact. Daca mai e cineva interesat de starea diverselor drumuri din zona, sa zica biggrin.gif
argon
deci cu rosu e unul, cu albastru altul, daca stii care e mai ok, nu ma intereseaza lungimea.

user posted image

vis-a-vis
Pe portiunea Petrosani-Obarsia Lotrului, nu-s terminat reabilitarea inca. Mai sunt portiuni de "off-road", la fel si pe portiunea Obarsia Lotrului-Ranca.
Drumul cel mai bun e ala din postul lui PaulT. Mergi pe DN66 pana-n Targu-Jiu si apoi spre Novaci.
argon
dintre cele doua variante ma interesa care e mai OK, nu Targu Jiu. Sebes - Obarsia cum e?
vis-a-vis
"Amice, esti idiot..." Caragiale
radian
QUOTE(argon @ 11 Aug 2010, 10:15)
... degeaba e scurt si prost, cum prefere Radian...

*



mad.gif

Bre Argoane, ai de ales intre un drum scurt si prost si unul lung si foarte prost...

Varianta pe care ti-am propus-u eu este: Deva - Petrosani - Sadu (pe Defileul Jiului) - Novaci - Ranca. E drumul cel mai scurt si cel mai putin prost. Daca vrei off-road du-te la Sebes apoi suie-te pe Transalpina (Sebes - Obarsia Lotrului - Ranca).
argon
ramasesem ca mi-ai propus 7A, nu ce zici acum.
corbex
Despre partea asta ne poate spune Radian cite ceva, doar e din petrosani.
Partea din poza 2 e in stare excelenta, chiar si pentru limuzine. Cu semnul intrebarii ramin zonele incercuite in poza nr. 3
Primul marcaj din poza 3 reprezinta urcarea prin padure, era perfect utilizabil, al doilea marcaj reprezinta urcarea de sun Urdele, care trebuie sa fie si el terminat la ora asta si avea doar 1-1,5 km.
radian
A fost o discutie despre 7 A nu propunere. Cred ca a fost o neintelegere. Eu nu merg pe acolo.
argon
ok, atunci m-am linistit, ramane cum am stabilit tov. radian.
cdadan
Dau cu copy/paste ce a scris recent un baiat care a trecut prin zona:
precizari: postat in Aug 3 2010, masina Golf IV 1.6.
am parcurs weekend-ul trecut urmatorul traseu: Cluj Napoca - Alba Iulia - Sebes - Obarsia Lotrului - Novaci - Rm. Valcea - Curtea de Arges - Sibiu - Cuj Napoca.
Cu alte cuvinte Transalpina si Transfagarasanul in totalitate, cu masina din semnatura, 2 persoane. Precizez ca masina nu are nimic modificat in afara de jantele Santa Monica de 17". Intradevar peisajele sunt superbe si mertita vazut. Drumul de la Sebes pana la Obarsia Lotrului este foarte bun si se circula,sunt cateva portiuni inca neasfaltate dar se merge fara nici o problema. In schimb de la Obarsia Lotrului pana la Ranca a fost greu, in jur de 32 km i-am facut in 3 ore si ceva. Am intalnit un golf IV care s-a intors si nu a reusit sa treaca, dar eram prea entuziasmat ca sa renunt. Problemele sunt intradevar multimea utilajelor si noroiul din zona impadurita. Dar precizez, ca am urcat in tronsonul acesta dificil,cei care vin din directia Ranca coboara si e mult mai usor. Dar odata trecut de noroi toate bune in continuare pana sus la Pasul Urdele si de acolo pana jos la Novaci deja mi s-a parut o joaca. Deci parerea mea,ca se poate parcurge linistit traseul in totalitate din orice directie cu cateva conditii: sa fie vreme buna fara ploi multe nici in zilele anterioare; multa multa rabdare, prudenta si atentie maxima; nu in ultimul rand: curaj, pentru ca veti fi motivati de peisajele uluitoare. Adevarat ca am fortat un pic masinuta: am simtit miros de ambreiaj de cateva ori si am murdarit-o rau, se uita lumea la mine sus la Urdele de numa numa . Dar merita pentru acele peisaje superbe si pentru faptul ca nu sunt asa de multi ca pe transfagarasan.
vis-a-vis
Pai omu-i zice ca sunt portiuni naspa de la obarsie la ranca, el betmen, betmen...
corbex
QUOTE(cdadan @ 11 Aug 2010, 12:01)
Dau cu copy/paste ce a scris recent un baiat care a trecut prin zona:
precizari: postat in Aug 3 2010, masina Golf IV 1.6.
[i]am parcurs weekend-ul trecut urmatorul traseu: Cluj Napoca - Alba Iulia - Sebes - Obarsia Lotrului - Novaci - Rm. Valcea - Curtea de Arges - Sibiu - Cuj Napoca.
am murdarit-o rau, 
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ce inseamna portiune nashpa pentru unul care se plinge ca si-a murdarit masina? radmasa.gif radmasa.gif
Daca numai de noroi s-a plins, inseamna ca drumul e parfum. Pe vreme uscata nu e noroi, e praf!
Cind ai pe cineva in fata, mai bine sa fie noroi.
radian
Sebes - Obarsia Lotrului - Novaci este asa numita Transalpina. Il recomand celor care doresc sa vada peisaje frumoase superbe.

In schimb cei celor care opteaza pentru drumul cel mai scurt si mai putin prost (sa nu zic mai bun ca totusi suntem in RO...) varianta este Simeria - Petrosani - Sadu (drumul spre Tg. Jiu).
cdadan
32 de km in 3 ore si ceva ...
fortat masina, miros de ambreiaj ...
Mie mi se par date suficiente.
Radian, pentru mine (din Cluj) drumul cel mai scurt e Sebes, Obarsie, Ranca. Pe la Petrosani si Novaci ocolesc vre-o 100 de km.
Argon, nu rezolvi nimic daca mergi pe la Petrosani si apoi Obarsie. Portiunea Obarsie - Ranca (cei aprox. 32 de km) e de departe cea mai dificila.
vis-a-vis
Drumul in sine e un forestier asfaltat urmat de un drum alpin cu serpentine foarte abrupte si foarte stranse. Problema e cand treci podul si urmeaza padurea. Acolo nu s-a terminat asfaltarea inca pentru ca se defriseaza in padure si trec des utilaje. (m-a cam durut inima cand am vazut macelul). In portiunea aia mereu a fost noroi sau sleauri. Nu e de netrecut dar pierzi vreme, mai ales pe urcare. Dupa ce ai ajuns in golul alpin deja nu mai sunt probleme, bate soarele si majoritatea drumului e asfaltat.
argon
QUOTE(cdadan @ 11 Aug 2010, 11:16)
Argon, nu rezolvi nimic daca mergi pe la Petrosani si apoi Obarsie. Portiunea Obarsie - Ranca (cei aprox. 32 de km) e de departe cea mai dificila.
*



pai nu merg pe ala(7A), asa credeam initial , dar ma duce radian pe alt drum.
cdadan
Mai pun 1 sau 2 cu copy/paste, sper sa fie utile, macar sa lamureasca problema drum dificil = doar masina murdara.

postat in Aug 4 2010, masina Octavia 2
Cum descriau si colegii de mai sus, drum superb si excelent de la Novaci pana sus in Pasul Urdele de unde incepe nebunia. Este drum terasat insa in multe locuri, denivelari facut de utilaje si trebuie mers cu mare atentie - nu mai zic de senzatiile tari pe care ti le dau peisajele si mai ales, cand realizezi pe unde treci.
Am atins de cateva ori cu burta de pamant insa nimic serios - ca sa spargi baia de ulei trebuie sa dai tare rau de tot de ceva, insa in conditiile in care mai mult de a intaia, a doua, n`ai cum sa mergi - e greu s`o spargi.
Cineva mai sus zicea de namolul din padure - eu am intalnit o singura portiune, nu mai mult de cateva sute de metri prin care am trecut fara probleme. Eu am trecut pe acolo Sambata. Era soare si frumos.


postat Jul 31 2010, masina ? posturi succesive ale aceluiasi user
Am parcurs traseul ... Novaci -Ranca - Obarsia Lotrului ...
Drumul pana la Ranca este foarte bun. Pana la Ranca imi amintesc doar o portiune de aproximativ 200m (un pod) pe care nu era asfalt, doar pietris si o denivelare mai mare, dar nimic complicat nici pentru o masina mai joasa. De la Ranca in sus pana la altitudinea de ~2138m drumul este bun, apoi se termina asfaltul, si de aici se mai poate merge putin apoi drumul devine foarte foarte prost. Eu l-am parcurs pana la sfarsit, dar nu l-as recomanda decat celor cu 4x4 si PDG. Din fericire nu am intampinat nicio situatie neplacuta, in zona sunt foarte multe utilaje care lucreaza la drum, dar dupa altitudinea mentionata mai sus drumul incepe treptat sa coboare, iar in padure pietrisul se transforma in noroi si sunt multe sanse sa ramana masina acolo.
...
Poti sa incerci si cu o masina cu suspensie normala, dar tine de noroc pentru ca noroiul din padure este mai mare decat garda la sol a unei masini cu suspensie normala. Cu Golful nici nu se pune problema. Am fost atenta la traseu pentru ca poate data viitoare voi merge si eu cu Golful. Poti sa mergi putin cu el dupa ce se termina zona asfaltata, dar nu mult.
...
Erau multe denivelari in macadam umplute cu apa, iar prin padure era noroi foarte mult. Nu as recomanda nimanui sa se aventureze prin padure daca se vede noroi. Am vazut doar o dacie papuc cu 4x4 (a muncitorilor de acolo) si un Jeep Grand cherokee... In rest doar utilaje...
PaulT
@argon- Pe dn7A se poate trece fara probleme, dar cu grija si viteza mica. De la Petrosani pana in pasul Groapa Seaca, desi sunt zone destul de urate, peste tot ai o trasa fara gropi. Dar trebuie atentie. Dupa pas e portiunea de 4-4,5km pregatita de asfaltare care iar nu ridica nici o problema, decat viteza redusa si, din nou, atentie. Problemele adevarate apar la urcarea prin padure dinspre Obarsie spre Ranca. Cel mai bine o iei pe V.Jiului pana la Sadu si apoi Novaci.
@cdadan- Si pentru tine ar fi valabil cam acelasi lucru. O fi cu 100km mai lung, dar e pe asfalt. Ca timp sunt 100% sigur ca faci mai putin ocolind decat luand-o direct pe dn 67C . La capitolul consum nici nu ma gandesc.. Sigur consumi mai putin pe drumul mai lung. biggrin.gif Si sunt si peisaje frumoase chiar si pe acolo.
Andy_ACS
Daca tot am ajuns la recomandari de trasee de urmat, de la Craiova care e drumul de ales?
1. Craiova - Tg Jiu - Novaci - Ranca
2. Craiova - Horezu - Novaci - Ranca

Pe primul e drum destul de bun pana la Tg Jiu, dar mi se pare ca e plin de politie si foarte circulat. Pe al doilea pana la Horezu am mai fost si e OK, de acolo mai e putin.

Daca mai merge cineva cu masina din Craiova (DannyY???) poate aranjem sa plecam impreuna la drum.

Bafta!
cdadan
Pana la sfarsitul saptamanii trebuie sa finalizam lista cu cei care vor ajunge de vineri. Pana acum s-au anuntat:

1. cdadan (o camera)
2. PaulT (o camera)
3. vis-a-vis
Merced
Eu vreau pe saltea, ca stau prost cu banii. Oricum cred ca o sa fim multi, deci camerele se ocupa sigur. icon_mrgreen.gif
cdadan
Oricum trebuie sa te "combini" cu niste colegi la camera, pe urma impartiti cum doriti. Ia zi, ajungi si tu de vineri?
Andy_ACS
O chestie vreau sa spun - ar fi de preferat ca sa nu avem surprize la cazare, adica cine si-a manifestat din timp dorinta de a veni, insa vine de sambata sa nu gaseasca loc smile.gif
Ne-om mai ingramadi noi daca e cazul, insa ar fi bine sa vedem exact cate persoane, cate camere, etc.
In sensul asta cred ca ar fi bine sa refacem lista aia mare cu cine vine si cand.

Bafta!
cdadan
Andy nici nu cred ca se poate pune problema altfel.
corbex
Pensiunea aia are si frigider pentru peste? rolleyes.gif
Merced
Daca vrea si poate vallyyy sa vina de vineri, venim de vineri. Vrea cineva sa ne gazduiasca cu saltelele prin camera? Dintre "burlaci" ma refer. Si normal, impartim la patru camera.
argon
io inca nustiu cu ce masina sa vin dry.gif ala micu e foarte bun la offroad icon_mrgreen.gif
driverx
Cu aia care o sa aiba coroana intreaga. Logic....
cdadan
QUOTE(Merced @ 11 Aug 2010, 20:31)
Daca vrea si poate vallyyy sa vina de vineri, venim de vineri. Vrea cineva sa ne gazduiasca cu saltelele prin camera? Dintre "burlaci" ma refer. Si normal, impartim la patru camera.
*



Pana acum doar visul e dintre "burlaci". rolleyes.gif
vis-a-vis
Nu se stie biggrin.gif
cdadan
Apropo de ce zicea argon, sunt 98% convins ca merg pe Simeria, Petrosani, spre Targu Jiu si pe urma stanga catre Novaci, Ranca. Chiar daca nu ploua in zona cu doua saptamani inainte. Pentru mine traseul e mai lung cu cel putin 100 de km, fata de Sebes, Obarsie, Ranca. Am PDG si nu ma sperie primul drum rau intalnit in cale, insa din ce am studiat, e nasol frate, mai ales pe urcare.
La intoarcere, in proportie de 90% (daca nu ploua inainte cu cateva zile) vin pe Obarsie - Sebes. Cica de coborat e mult mai simplu si vreau sa prind toata transalpina.
Tu faci cum crezi.
PaulT
Buna alegere. La coborare este intr-adevar mult mai usor chiar si in cazul in care ploua...
radian
cdadan, pe la ce ora estimezi ca treci prin Petrosani?
argon
parca ziceai ca tu vi sambata dimineata, nu?
radian
Eu da.

Te bagi tu repede, poate vreau sa-l invit pe om la o cafea... biggrin.gif
argon
fa-i ce vrei vineri la om, ma gandeam ca te-ai razgandit cu sambata.
cdadan
QUOTE(radian @ 12 Aug 2010, 09:58)
cdadan, pe la ce ora estimezi ca treci prin Petrosani?
*


Vineri seara probabil intre orele 18 si 20. Depinde cat de repede reusesc sa plec, pe drum estimez vre-o 3 ore si jumatate (pana in Petrosani).


LE: fiindca mai sunt unele chestii nerezolvate, gen papa, am gasit din nou un mesaj interesant:
postat pe 9 august 2010
Si daca tot am ajuns la capitotlul mancare sa va zic si de ce nu am avut de ales si sa va recomand sa plecati cu provizii de acasa. Sambata seara cand am ajuns in Ranca singurul restaurant pe care l-am gasit prepara mancare doar pentru cei cazati la ei . Numele pensiunii este TARA. Ne-au dat efectiv afara din restaurant. Probabil banii mei nu erau sufient de buni pentru ei. Am mai asistat la o faza asemanatoare cu alta ocazie cand eram cazat la ei si venisera doi turisti care au avut si ei aceeasi soarta ca si mine acum. Deci va zic sa evitati aceasta pensiune chiar si pentru cazare, calitatea camerelor lasa de dorit. In alta parte in Ranca nu gasiti de mancare, nici macar un magazin de unde sa-ti cumperi niste biscuiti nu exista. Am avut noroc cu niste placinte luate de la OMV din Ramnicu Valcea.
argon
Cume cu rezervarile alea, sa zicem ca as veni de vineri pana sambata seara, deci tot o noapte cum am zis initial, dar decalata, ar fi ok?
PaulT
QUOTE(cdadan @ 12 Aug 2010, 10:49)

LE: fiindca mai sunt unele chestii nerezolvate, gen papa, am gasit din nou un mesaj interesant:
postat pe 9 august 2010
Si daca tot am ajuns la capitotlul mancare sa va zic si de ce nu am avut de ales si sa va recomand sa plecati cu provizii de acasa. Sambata seara cand am ajuns in Ranca singurul restaurant pe care l-am gasit prepara mancare doar pentru cei cazati la ei  . Numele pensiunii este TARA. Ne-au dat efectiv afara din restaurant. Probabil banii mei nu erau sufient de buni pentru ei. Am mai asistat la o faza asemanatoare cu alta ocazie cand eram cazat la ei si venisera doi turisti care au avut si ei aceeasi soarta ca si mine acum. Deci va zic sa evitati aceasta pensiune chiar si pentru cazare, calitatea camerelor lasa de dorit. In alta parte in Ranca nu gasiti de mancare, nici macar un magazin de unde sa-ti cumperi niste biscuiti nu exista. Am avut noroc cu niste placinte luate de la OMV din Ramnicu Valcea.
*



Bine ca avem bucataria utilata la dispozitie...
argon
sper ca si gratar in curte..cine cum aduce carbunii? pe trans eu am adus 2 saci , carne banuiesc ca fiecare-si aduce cate crede cat sa-i ajunga, si daca se amesteca dup'aia sigur ajunge la toti.
PaulT
Asa ar fi normal. Fiecare stie cat si ce mananca... Gratar este in curte.
argon
si carbuni? sa nu ne trezim ca nu sunt dupaia. Eu am un sac prin garaj dar vreo 3 in total zic ca ar ajunge .
Andy_ACS
Probabil mai aproape de plecare ar trebui sa zicem ficare ce aducem, ca sa nu ne trezim cu ceva lipsuri pe acolo daca aducem toti acelasi lucru.
De exemplu eu m-am gandit sa aduc ceva mici, mustar, paine, carnaciori, ketchup, suc, apa.

Bafta!
argon
nici sa nu fie prea mult, ca data trecuta toti cainii din zona umblau cracanati de satui.

Mercede, adusi si tu grataru tau ala jmecher?
Andy_ACS
Pai cel mai bine ar fi ca saptamana viitoare sa spunem ficare ce aducem si in ce cantitate. Nu e bine sa facem nici risipa, nici sa ramanem flamanzi.
Din experienta mea la gratarele la care am fost mereu s-a cam facut risipa, fiecare a zis sa aduca sa fie.
De exemplu daca vine fiecare cu cate o caserola de mici de caciula e muuuult prea mult.
Asa ca ne calculam si noi in medie cati mici/carnaciori/carene/paine/bere/suc se consuma de persoana si apoi hotaram ce sa luam. Eventual mai crestem, cantitatea cu 10% sa fie de rezerva smile.gif
argon
QUOTE(argon @ 12 Aug 2010, 12:24)
Cume  cu rezervarile alea, sa zicem ca as veni de vineri pana sambata seara, deci tot o noapte cum am zis initial, dar decalata, ar fi ok?
*




up
cdadan
Depinde de restul trupei ...
Avem rezervare ferma (cu avans platit) pentru data de 21. De asemenea, intelegerea cu proprietarul pensiunii e sa rezervam camere suplimentare, pentru cei care vin de vineri, pana la sfarsitul acestei saptamani.
Eu propun sa refacem lista si sa vedem ce iese. Mai ales ca s-au anuntat si alti colegi (adica visul).

1. cdadan (o camera) 2 nopti (20-21.08)
corbex
Eu aduc o duzina de cutii de bere si 2 sticle de racoritoare, una cu cofeina, una fara. E bine?
Cine are alte idei sau propuneri, sa le faca publice.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.