Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: TRANSFAGARASAN 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
PaulT
http://www.turistinfo.ro/ranca/cazare-ranc...iei-c34299.html

Si asta e interesanta. Si la ocupare integrala pretul e chiar foarte convenabil vis a vis de cum arata....
Andy_ACS
Personal nu sunt pretentios la cazare, adica mie nu imi trebuie lux. Doar ceva decent, curat, cu baie.
E mai greu sa luam o vila intreaga, caci nu stim exact cati ne strangem si daca vom fi putini vom plati toata vila si va iesi mai scump.
Din cate vad tarifele sunt OK, cu max 100 ron dormi o noapte si mai si mananci cate ceva.

Bafta!
PaulT
Exact , sunt preturi decente in Ranca. Daca s-ar umple ar fi 1000ron impartit la 38 oameni... Adica ar iesi pe la 26ron de persoana..
DannyY
Pana acum:
QUOTE(Markos @ 27 Jul 2010, 20:15)
Ranca, 3-5 septembrie

1. Markos
2. corbex
3. Andy_ACS
4. b76bgaarh
5. DannyY (plus jumatea buna)
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana
9. cdadan
10. argon
11. radian
*



Si jumate de kaspersky.

Eu zic sa puna fiecare numarul de suflete, ca sa stim cum stam per total.
Saint666
@radian - da, sunt sigur ca sunt de acolo pozele...
situatia se prezinta exact cum a zis Paul
Am vazut acolo si masini gen Insignia si Avensis nou. E drept ca mergeau incet pe portiunea prin padure, dar nu era ceva tragic.
Andy_ACS
Dar eu daca vin dinspre SUD nu am de ce sa imi fac probleme de drum, e totul asfaltat pana la Ranca, corect?
DannyY
Tu poti sa mergi Filiasi-Tg. Jiu - Novaci sau pe unde mi-am propus eu. Se pare ca sudistii-s ceva mai vrednici la capitolu' drumuri wink.gif
argon
completati si numarul de persoane daca e mai mult de 1.


1. Markos
2. corbex
3. Andy_ACS
4. b76bgaarh
5. DannyY - 2 persoane
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana
9. cdadan
10. argon - 3 persoane
11. radian
PaulT
QUOTE(Andy_ACS @ 29 Jul 2010, 12:57)
Dar eu daca vin dinspre SUD nu am de ce sa imi fac probleme de drum, e totul asfaltat pana la Ranca, corect?
*




Corect.

L.E. Sigur ramane 3-5 septembrie? Nu ar fi fost mai indicat sfarsitul lui august? Ranca e la 1600m....
Andy_ACS
In primul rand trebuie sa stabilim clar data, sa fie batuta in cuie, sa nu se mai mute. Unii dintre noi mai avem altele de facut si trebuie sa organizam din timp lucrurile.
Apoi legat de numarul de persoane - e greu de spus de acum la fiecare, dar o sa incercam sa facem o estimare.

Legat de data eu momentan nu am preferinte, ma pliez dupa ce decideti voi, insa as vrea sa stim exact in 1-2-3 zile cand va fi, ca sa stiu sa imi organizez 'afacerile' wink.gif

Bafta!
b76bgaarh
1. Markos
2. corbex
3. Andy_ACS
4. b76bgaarh - 2 persoane
5. DannyY - 2 persoane
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana
9. cdadan
10. argon - 3 persoane
11. radian
cdadan
QUOTE(PaulT @ 29 Jul 2010, 13:07)
L.E. Sigur ramane 3-5 septembrie? Nu ar fi fost mai indicat sfarsitul lui august? Ranca e la 1600m....
*


E intre 1600 si 1800m. Eu am zis ca septembrie e cam tarziu, posibil sa fie destul de frig, plus ca mai sunt ploile de toamna. Dar oricum, majoritatea decide.
La mine, in caz de vreme buna, +1. In caz de vreme nasoala, -1. Prognoza meteo nu se vede decat cu 2 saptamani inainte.
PaulT
Stiu... Problema cu prognoza pe 2 saptamani e ca se schimba de la o zi la alta si poti avea surprize mari cu 1-2 zile inainte. Inceputul lui septembrie s-ar preta mai mult unei intalniri pe litoral... Pentru Ranca ar fi bine undeva cel tarziu imediat dupa 20 august.. Si la mine vor fi 2+1/2 (de data asta imi iau concediu sa fiu sigur ca nu mai intervine nimic si pot veni) dar inainte de septembrie.. Pe 6sep plec la Markos in tara(daca nu mai continua astia grevele in stilul actual...).
ageana
QUOTE(PaulT @ 29 Jul 2010, 12:35)
http://www.turistinfo.ro/ranca/cazare-ranc...iei-c34299.html

Si asta e interesanta. Si la ocupare integrala pretul e chiar foarte convenabil vis a vis de cum arata....
*



Pensiunea asta era la 20 m mai jos de cea in care am stat eu. Am salivat dupa bicicletele alea toata dimineata.
Din punctul meu de vedere e mai bine sa inchiriem o pensiune doar noi, dar cum s-a mai spus, majoritatea decide.

In alta ordine de idei,
1. Markos
2. corbex
3. Andy_ACS
4. b76bgaarh - 2 persoane
5. DannyY - 2 persoane
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - 2 persoane
9. =if(weather=good,cdandan+1,0)
10. argon - 3 persoane
11. radian
PaulT
Corect, si astia am vazut ca au 1000ron/noapte pentru toata pensiunea. Daca se umple zic ca e mai mult decat convenabil... Si la 30 persoane si tot iese ca la restul cabanelor/pensiunilor care nu au conditiile astea.
L.E. Dar sa vedem perioada..
cdadan
Ageana, apropo de lista, eu am zis ca daca tine vremea cu noi, +1. Adica 1+1. Si daca e nasoala, -1. Adica 1-1=0. biggrin.gif
Accesul din nord e de evitat, pe ploaie. Cam asta am retinut din mai multe posturi.
ageana
Multumit acum? tongue.gif
Markos
Ok, putem rediscuta perioada, pe baza listei actuale de amatori.

Reamintesc ca am propus 3 uikenduri. Sa scrie fiecare ce uikend prefera (ca atunci poate, ca-i mai cald, etc).
FAN DCI
QUOTE(dr_mKe @ 28 Jul 2010, 23:28)
DCI-ule, dar cand am trecut io pi langa matale ?  huh.gif

Poziliii lu' argonel sunt la deruta, va zic io tongue.gif
*


Doctore numele se spionu ice iti aduce amint radmasa.gif radmasa.gif e
argon
14-15 aug, 21-22 aug sau 28-29 aug, intradevar septembrie e cam tarziu pentru la munte. Numa' sa se hotarasca cat mai repede, ca face lumea si alte planuri. VOtez 21-22, chiar si mai repede nu ma deranjeaza.
ageana
In principiu eu-s disponibil oricand in uichend, nu ma deranjeaza ca-i mai repede sau mai tarziu.

<<Mi-ai facut asa o pofta de seinfeld argoane, ca iar o sa revad cel putin un sezon. Schimba avatarul ala>> biggrin.gif
Andy_ACS
Disponibilitate perioada, din cate am inteles eu:


1. Markos - de acord si la finele lui august
2. corbex
3. Andy_ACS - de acord cu ce decide majoritatea
4. b76bgaarh
5. DannyY
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - de acord cu ce decide majoritatea
9. cdandan
10. argon - de acord si la finele lui august
11. radian

Markos
argon avea parca un uikend cand nu poate veni ca merge la mare.
vis-a-vis
Eu zic ca data sa o stabileasca in primul rand cei care au fost pe Transfagarasan. Fara suparare, pe ceilalti nu se poate pune baza (inclusiv pe mine).
PaulT

Disponibilitate perioada, din cate am inteles eu:
1. Markos - de acord si la finele lui august
2. corbex
3. Andy_ACS - de acord cu ce decide majoritatea
4. b76bgaarh
5. DannyY
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - de acord cu ce decide majoritatea
9. cdandan
10. argon - de acord si la finele lui august
11. radian
12. PaulT - august, de preferat pana pe 21-22
Markos
se contureaza un 20-22 august. pentru mine e ok.
argon
Si pentru mine 21-22 august, eu la mare ma duc pe neve, si nu in uichenduri, gasesc acolo pe loc, nu am contractat nimic inainte.

De acolo plec direct la mare, daca mai sunt doritori.
cdadan
QUOTE(ageana @ 29 Jul 2010, 20:35)
Multumit acum? tongue.gif
*


Aproape perfect. tongue.gif =if(weather=good,cdandan+1,0)

14-15 sau 21-22. Saptamana viitoare un coleg zice ca se baga la o Transalpina, de la Sebes. In functie de ce va scana pe acolo, vedem daca starea vremii va fi sau nu decisiva.

In alta ordine de idei, toata lumea cu cazare, nimeni cu cortul? unsure.gif

QUOTE(vis-a-vis @ 29 Jul 2010, 22:02)
Eu zic ca data sa o stabileasca in primul rand cei care au fost pe Transfagarasan. Fara suparare, pe ceilalti nu se poate pune baza (inclusiv pe mine).
*


Corect, pe ceilalti sa poate pune acid.
argon
1. Markos - 21-22 aug
2. corbex
3. Andy_ACS - 21-22 aug
4. b76bgaarh
5. DannyY
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - 21-22 aug
9. cdandan - 21-22 aug
10. argon - 21-22 aug
11. radian
12. PaulT - 21-22 aug


e ok? mai adaugati si restul.
PaulT
Si cred ca vom fi destui pentru a ocupa o pensiune 100%... Si sa negociem si la mancare eventual...
argon
dupa ce se stabileste data finala, bagam si toate persoanele, maine poimaine, sa fie din timp pentru rezervare?
PaulT
Deadline sambata. E ok?
Markos
QUOTE(argon @ 29 Jul 2010, 22:18)
dupa ce se stabileste data finala, bagam si toate persoanele, maine poimaine, sa fie din timp pentru rezervare?
*


yep.
bygy007
vreti sa stiti vremea , va voi anunta cu 14-15 zile inainte , si cu probabilitate de a se schimba intre timp , sau daca vreti sa cotrobaiti , informaitii aici , deocamdata vad ca pentru mine la mare o sa am vreme buna (9 aug)
cdadan
Aici arata urmatoarele doua saptamani. Dar tot nu e suficient.
radian
QUOTE(PaulT @ 29 Jul 2010, 11:09)
Mai sus de Groapa Seaca se poate circula fara probleme cu orice masina...  Pentru cei ce vin din Deva ar fi ok traseul Deva-Petrosani-Tg.Jiu-Bengesti-Novaci-Ranca(pentru a evita urcarea dinspre Obarsia Lotrului).
*



Stati nitel, n-am zis ca drumul nu poate fi parcurs, doar am incercat sa atrag atentia ca nu-i chiar in stare perfecta.

Daca treci de Petrosani prin Defileul Jiului, dupa dracu sa mai mergi pana la Targu Jiu (eventual daca vrei sa admiri monumentele lui Brancusi) ca sa te intorci apoi la Novaci, cand poti merge pe varianta Sadu (iesirea din defileu) - Novaci.
kog
pe la 23:00 am ajuns si eu acasa. Imi pare rau ca nu am putut sta mai mult cu voi si socializa dar am fost cam legat. Cand rabla ti in in curte pe butuci cu un cost de reparatie ce creste continuu si depinzi de altcineva cu transportul, (nu prea poti zice nimic) pe langa asta am plecat si cu scandal de-acasa in legatura cu perspectivele mele de viitor, asa ca sa am la ce ma gandi cand stau la gratar sad.gif deci cam toata vacanta s-a dus pe pla. Oricum mi-ia placut, oameni de treaba, fete si mai de treaba (am ramas impresionat de indemanarea lor la gratar, totusi merced le-a dat clasa icon_mrgreen.gif ) muttley mi-a parut cam fioros unsure.gif , Mr_devil m-a cam speriat cu SN-ul lui la plecare, argon e intr-adevar un tip de treaba incaltat cu asics wub.gif, pana maine sper sa imi mai amintesc si de restul, acum abia vad monitorul.

Pot spune ca mi-a placut mult mini excursia, ar mai fi trebuit sa tina cateva zile, si sa nu fim tot pe fuga. Sper ca la anul viitor sa nu mai depind de nimeni si sa pot sa ma desfasor in voie
corbex
QUOTE(argon @ 29 Jul 2010, 22:14)

1. Markos - 21-22 aug
2. corbex  21-22 aug
3. Andy_ACS - 21-22 aug
4. b76bgaarh
5. DannyY
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - 21-22 aug
9. cdandan - 21-22 aug
10. argon - 21-22 aug
11. radian
12. PaulT - 21-22 aug


e ok? mai adaugati si restul.
*

argon
QUOTE(kog @ 29 Jul 2010, 23:12)
muttley mi-a parut cam fioros unsure.gif
*


frustrat.gif


pana in 21 august iti faci masina si de data asta nu mai depinzi de nimeni.
Merced
Fi-v-ar augustul, ca-mi vine sa stau tot la cort. Apropo, eu sunt cam chel in perioada asta, asa ca as merge cu altcineva cu masina, sa impartim macar costul drumului. Eu nu pot spune nimic exact pana la sfarsitul saptamanii viitoare. sad.gif
DannyY
1. Markos - 21-22 aug
2. corbex 21-22 aug
3. Andy_ACS - 21-22 aug
4. b76bgaarh
5. DannyY - 21-22, 28-29 august sau 4-5 sep. Exclus orice alta perioada.
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - 21-22 aug
9. cdandan - 21-22 aug
10. argon - 21-22 aug
11. radian
12. PaulT - 21-22 aug

Intrebare pentru oricare w-e: O singura noapte sau doua si venim de vineri seara?


30 Jul 2010, 08:18:
LE
QUOTE(Markos @ 26 Jul 2010, 23:10)
Promit sa discut si cu zdrentele alea umane banate, Marty si Pictoras.
*



Daca se schimba data, e posibil sa nu mai poti lua legatura cu Banatul in timp util. Sau ai alte metode subversive de comunicatie? Daca nu, se poate obtine 'bilet de voie' temporar, cat sa-si dea si ei cu parerea, iar pe urma sa-i bage inapoi la zdup?
radian
QUOTE(DannyY @ 30 Jul 2010, 07:43)
1. Markos - 21-22 aug
2. corbex  21-22 aug
3. Andy_ACS - 21-22 aug
4. b76bgaarh
5. DannyY - 21-22, 28-29 august sau 4-5 sep. Exclus orice alta perioada.
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - 21-22 aug
9. cdandan - 21-22 aug
10. argon - 21-22 aug
11. radian - indiferent de perioada
12. PaulT - 21-22 aug
*



La intalnirea precedenta din Transfagarasan n-am putut participa fiindca imi facusem inca din martie rezervare la Balcic pentru aceeasi perioada. Ca a fost o experienta ratata si dupa doua zile m-am mutat in Eforie Nord e alta poveste biggrin.gif .
argon
1. Markos - 21-22 aug
2. corbex 21-22 aug
3. Andy_ACS - 21-22 aug
4. b76bgaarh
5. DannyY - 21-22 aug
6. Merced
7. vis-a-vis
8. ageana - 21-22 aug
9. cdandan - 21-22 aug
10. argon - 21-22 aug
11. radian - 21-22 aug
12. PaulT - 21-22 aug


referitor la data, numerele 4 6 si 7 ce parere au?

iar doctorul nu zice nici malc..sau nu vrea sa fie nr. 13.
radian
Argoneata, imi falsificasi declaratia... biggrin.gif

Doctorul, daca da o bere, ii cedez pozitia 11 si ma trec eu pe 13!
PaulT
QUOTE(radian @ 29 Jul 2010, 23:35)
Stati nitel, n-am zis ca drumul nu poate fi parcurs, doar am incercat sa atrag atentia ca nu-i chiar in stare perfecta.

Daca treci de Petrosani prin Defileul Jiului, dupa dracu sa mai mergi pana la Targu Jiu (eventual daca vrei sa admiri monumentele lui Brancusi) ca sa te intorci apoi la Novaci, cand poti merge pe varianta Sadu (iesirea din defileu) - Novaci.
*




Drumul pe varianta Sadu nu l-as recomanda nimanui.... Am facut gresala sa o iau acum vreo 2 ani pe acolo si este praf. Prin Tg. Jiu drumul e ok. Drumul prin Groapa Seaca intr-adevar nu e in stare perfecta, dar e practicabil cu atentia de rigoare. biggrin.gif
Unde e doctorul?
argon
QUOTE(radian @ 30 Jul 2010, 09:06)
Argoneata, imi falsificasi declaratia...  biggrin.gif


*



ce sa inteleg si eu indiferent de perioada? am zis sa nu faci nota discordanta icon_mrgreen.gif
radian
Sadu - Targu Jiu este cel putin la fel de jalnic. Cu doi ani in urma inca era acceptabil, dar intre timp s-a deteriorat rau de tot. Ca tot veni vorba, atentie in Gorj la politia rutiera, sunt foarte zelosi baietii, si stau zilnic cam pe toate soselele care intra / ies din Tg. Jiu.
PaulT
Sadu Tg.Jiu era la limita acceptabilitatii intr-adevar si acum un an(dar de la TG Jiu e impecabil drumul).. Pe varianta Sadu-Novaci, parca in Crasna erau niste zone unde era atat de valurit drumul de semana cu podurile cu probleme de proiectare la rezistenta la vant de pe Discovery.. Dar nu sunt sigur daca e Crasna sau Baia de Fier(dupa Novaci).. Cu politistii de Gorj e interesant, asa e .. biggrin.gif
kog
QUOTE(argon @ 30 Jul 2010, 06:26)
frustrat.gif
pana in 21 august iti faci masina si de data asta nu mai depinzi de nimeni.
*


nu cred ca o sa pot veni, rabla o repar saptamana viitoare, dar de venit sunt sanse minime sad.gif
vallyyy
QUOTE(Merced @ 30 Jul 2010, 07:28)
Fi-v-ar augustul, ca-mi vine sa stau tot la cort. Apropo, eu sunt cam chel in perioada asta, asa ca as merge cu altcineva cu masina, sa impartim macar costul drumului. Eu nu pot spune nimic exact pana la sfarsitul saptamanii viitoare. sad.gif
*






Ureaza-mi si mie noroc cu banii ca de data asta clar nu vei mai pleca singur,asta daca ma iei si pe mine ......incerc sa strang din timp oleaca de bani ......per ansamblu ti-as propune sa fie 4 in masina pentru costuri mai reduse....e buna perioada dupa parerea mea(21-22 aug) ,mai sunt oamenii in concediu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.