Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote si scartaieli Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
asus
aia nu-i vata care se pune la peretii de rigips? daca da...stiu pe cineva care a lucrat la un logan cu vata respectiva, mi-a placut cum a iesit, dar saracu a tusit vreo saptamana dupa operatiune...se ridica,ca un praf de la vata respectiva, ceva de speriat.
lau_swat
Dar macar a avut vreun efect, adica insonorizeaza? sau ramai numai cu tusea biggrin.gif ?
yulla
In legatura cu scurgerea de ulei de la cutia de viteze tin sa va anunt ca problema era cauzata de meseriasii din service.La ultima revizie mi-au slabit surubul care da drumul uleiului si l-au lasat asa.
Aseara am crezut ca innebunesc cand am vazut.A trebuit sa bag 2 litri de ulei.
P.S.
Va sfatuiesc sa fiti de fata cand va lucreazaastia masina.
bassfreak
QUOTE(asus @ 20 Jul 2006, 20:11)
aia nu-i vata care se pune la peretii de rigips? daca da...stiu pe cineva care a lucrat la un logan cu vata respectiva, mi-a placut cum a iesit, dar saracu a tusit vreo saptamana dupa operatiune...se ridica,ca un praf de la vata respectiva, ceva de speriat.
*



mare grija, vata aia e foarte daunatoare sanatatii, particulele alea raman in plamani! nu se foloseste la automobile asa ceva!
lau_swat
Sper din tot sufletul sa nu fie din aceea, ca o sa ramana cu ea pe stoc baiatul, asa ceva nu cumpar...
QUASAR78
Ha
Nu sunt paranoia dar , acum am un trancanit undeva in bord in dreapta , intrebare : Aveti habar ce poate trancani in dreapta in zona canalului de ventilare ?

Apare la turatii de peste 3000 sau hopuri succesive , deci la vibratii mai puternice mellow.gif
IRONICK
cablul de antena . . . .
asus
QUOTE(lau_swat @ 20 Jul 2006, 21:10)
Dar macar a avut vreun efect, adica insonorizeaza? sau ramai numai cu tusea biggrin.gif ?
*



de avut a avut, a bagat la greu sub mocheta, in portiere, in plafon...pot spune ca e diferenta (nivel fonic) fata de a mea de exemplu. acuma cat de buna e si ca izolator termic, nu stiu, ca oricum la el e ca-n cuptor (verde cameleon ambiance)
intr-adevar, nasoala treaba cu particulele alea, da vad ca n-a patit nimica pana la urma (3 luni)
QUASAR78
Da buna idee cu cablul !
IRONICK
QUOTE(QUASAR78 @ 21 Jul 2006, 16:24)
Da buna idee cu cablul !
*
QUASAR78, vezi ca se poate ajunge la el si fara bord dat jos: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=481589
escobar
Am observat ca atunci cand folosesc viteza I se aude din cutia de viteza un zgomot intens specific folosirii treptei de mers inapoi. Daca calc ambreiajul zgomotul motorului dispare dar acel zgomot din cutie persista. Daca scot din viteza I zgomotul dispare , iar la introducerea in treapta I se aude si un huruit prelung
Vreau sa stiu daca e normal sa faca asa sau e zgomot tehnologic?
Laureate plus 2000 km
C@talin
la viteze mari nu intra in 1 oricat ai incerca si daca fortezi se aude acel huruilt sau carr
rattlesnake
asa e si la mine, de cand am luat-o...acum am 3000km

bafta
Victorine
Probabil ca sunt off topic, dar m-am speriat de ce am citit mai sus! Nu folositi la insonorizarea masinii vata minerala sau vata de sticla! Atat la montaj cat si dupa aceea in exploatarea masinii va fi inevitabil sa inhalati particule foarte fine, de fapt ACE, care datorita faptului ca sunt inerte chimic nu se dizolva in plamani, si duc la aparitia de tumori cancerigene! Mare grija, mi-e mila de baiatul ala care a tusit o saptamana dupa ce a lucrat cu vata aia la insonorizare, dar si de posesorul masinii respective....
elegant
Au impresia ca sunt doua probleme diferite cu vibratiile astea la 2000-2500 de ture
una de la turometru pe care nu o cunosc si alta de la ambreaj pe care o cunosc.
mie imi vibreaza pedala si intradevar zbarnaie tot bordul pe dedesupt pe undeva dar este precis de la ambreaj.
L-am reglat in service si o luna n-a mai facut acum s-a agravat????????
turometrul, in situatia mea doar constata ca la 2000 de ture vibreaza.........nu vibreaza din cauza lui
Bobo1973
Am un Logan Ambiance cu 7000 km. Pe la 6500 mi-a aparut un scartait la ornamentul argintiu de pe consola centrala. Se aude in situatia in care merg, de exemplu, pe piatra cubica. Am suspectat butoanele de comanda a aerului si de caldura, dar se pare ca nu sunt ele de vina. Daca apas pe el nu se mai aude. Mai are cineva aceasta problema, sau cum s-a rezolvat intr-un caz identic.
Multumesc.
Codrin
Il dai jos ca sa vezi exact punctele de prindere, apoi in gaurile care au joc pui pe margine fîºii mici de hartie sa umplii golul.
DeJax
salut....am si eu o problema....cand sta masina la relanti...si fara sa fie in viteza sau sa tin ambreiajul apasat...face ca un diesel...daca apas ambreiajul...nu mai face...stie cineva ce are ? sa ma duc cu ea in service ? e normal sa faca asa ? masina are 2000 km...o am de o luna (tin sa precizez ca nu am gasit nimic cu functia search biggrin.gif ) multam fain
rattlesnake
salutare, desi ma bucuram ca nu aud zgomote de prin bord sau alte aparti, chiar daca in primii 500km scaunul din dreapta vibra, apoi i-a trecut.acum am 3300km si m-am ales cu un zgomot ce vine din usa din stanga sofer, mai exact, cred ca provine de la sistemul ge sustinere a geamului...zgomotul este sesizabil la mici denivelari, piatra cubica etc, mai ales daca stau cu geamul deschis...

tind sa cred ca este de la macaraua geamului, deoarece atunci cand pun mana pe geam si misc de el se aude acel zgomot, ca si cum ar crapa ceva, un plastic etc

stie careva? ati mai avut asa ceva?

mersi
escobar
Dejax acela este un zgomot celebru pe logan discutat si paradiscutat inca se asteapta solutii la el
DeJax
mda....multumesc celor care mi-au raspus...o sa astept si eu o rezolvare...vroiam sa stiu daca ma duc in service...dar deocamdata nu ma duc...multam
adip
QUOTE(DeJax @ 26 Jul 2006, 23:58)
mda....multumesc celor care mi-au raspus...o sa astept si eu o rezolvare...vroiam sa stiu daca ma duc in service...dar deocamdata nu ma duc...multam

Salutare,
sunt de putin timp pe forum, nu am cautat thread-ul cu folfaitul de diesel, si sper sa nu aberez. Daca te referi la zgomotul care dispare, sau cel putin se atenueaza, cand apesi ambreiajul, pot veni cu cateva amanunte. Cu ani in urma, cand Novita mea '97 avea doar vreo 7000km, am fost cu ea in service tocmai fiindca aparuse un zgomot ciudat, regulat, care disparea cand debraiam, si se auzea cel mai puternic chiar in pozitia in care incepea debreierea, sau invers, cam cand incepea sa prinda ambreiajul la ridicarea piciorului de pe pedala. La service problema era cunoscuta, din categ. "asa face toate", si mi s-a zis: "dom'le, stim de asta, e <zgomot tehnologic>". Raman mut cateva secunde, si cand imi revin cer detalii, iar mecanicul, care in nestiinta mea imi parea ca stie ce zice, mi-a zis ca-i pb. de dilatare de materiale prin ansamblul placa de presiune / rulment / disc ambreiaj. Piese proaste in esenta, ceva de genul...
Ulterior am auzit acelasi zgomot si la berline, supernove, solenze si m-am obisnuit cu el. Am observat ca cel putin la nova si berlina se aude tare in special vara, pe caldura mare.
In fine, daca e vorba de asta si la tine, nu trebuie sa-ti faci griji, "merge si asa" mult si bine smile.gif
Ah, si cred ca daca loganul era bine insonorizat nu-l auzeai asa tare wink.gif

Bafta,
Adi
Alinu'
QUOTE(cataline @ 27 Jul 2006, 09:29)
Eu am fost in service si mi'au schimbat macaraua la geam...apoi dupa 2 luni iar l'a apucat...asa ca luat una bucata spray unsoare....bagat furtunelul pe langa gheder geam(pe dinauntru, cu geamul inchis) si dat cu unsoare pana a iesit pe scurgerile de la usa si zgomotul a disparut (si de o luna nu mai a aparut). Sper sa ajute solutia asta....
*



tot in directia aia o iau si eu saptamana viitoare. la 6000 km geamul dreapta fata face ca toti greierii de pe imas, iar ala din stanga fata se pare ca incepe si el. daca nevasta-mea si eu n-am fi fumatori...n-ar fi asa deranjant. dar asta e. macar daca ii fac ceva sa tina inca 6000. cat e pe garantie tot inainte !
cataline
Te duci si le arati. Eu am fost la AMG si schimbare macara a durat 15 minute iar hartogaraia alte 15 min....fara programare fara nimic.
Ge0rge
Salut
Imi spune si mie cineva unde se afla pozitionat acest minunat cablu de antena , am un sunet in bord ca un scartait usor, zornait ,ca si cum ar freca ceva de ceva ,sau ca un plastic pierdut pe acolo si parca se aude mai tare cand accelerez
Am Renault Clio dar banuiesc ca amplasamentul este ca la Logan
Hai bafta si multumesc
Loganutz
Probleme cu cablu de antena am si io, am incercat sa ii aplic o banda peste dar degeaba ! Poate aveti solutii mai fiabile. Insa problema mea este ; am un DCI si de ceva vreme in momentul in care trec peste denivelari, nu neaparat gropi, ci in momentul in care este solicitata suspensia spate se aude un scartit in momentul in care lucreaza amortizorul ca o frecare, aveti idee vreo ???
marksman
daca ai versiunea fara abs atunci zgomotul vine de la repartitorul de franare
Bobo1973
Am scos ornamentul argintiu de pe consola centrala a bordului (multumesc pentru sfat), dar nu am constat sa aiba joc in sistemele de prindere. Ce am observat in schimb ca are o deformatie - paranteza - spre interior in zona butonelor de comanda a aerului. Dupa de l-am torsionat putin la rece si l-am fixat cateva zile nu s-a mai auzit nici un scartait dupa care zgomotul a reanceput. Se poate fixa pe el cu ceva adeziv o bucata de postav? Dauneaza cumva?
Pentru cei cu probleme la ornamentele de pe stalpii parbrizului fata eu am rezolvat problema in felul urmator: le-am scos si la piciorusul de prindere in bord am inlaturat cu un cater putin material astfel incat sa-i dau un mic profil V (sau asa zisa buza) - profilul original, pe linia de fixare, era drept. La prindere va garantez ca nu va mai iesi.
nicobaia
Am si eu 2 mici probleme. De 3 luni am un laureat plus. In acest moment am 950 de Km facuti. Deci inca un pic si ies din rodaj. Inainte 5 ani am condus un Oltcit. Deci cand m-am urcat in Logan mi s-a parut silentios. Dupa ce am inceput sa umblu cu Loganul mi-am dat seama ca nu e chiar asa (chestie de obisnuinta). deci ce probleme am(poate ca sunt eu paranoic, mentionez ca am citit toate topicurile de pe aici referitoare le problemele Loganului):
1. De cateva zile am inceput sa am un greier in compartimentul motor. Daca scot motorul la liber, si sta pe relanti se aude un scartait metalic de sub capota.Zgomotul are loc si daca motorul e in sarcina. Nu e constant. Nu imi dau seama de unde ar putea proveni. Recunosc ca inca nu am deschis capota ca sa localizez exact sursa zgomotului. Idei, pareri va rog daca se poate.
2. Tot de cateva zile, in reprizele de accelerare (undeva la 2000-3000 ture. doar inca e in rodaj motorul) se aude ca un muget (dar nu tare) de sub masina. Banuiesc ca e undeva pe traseul de la evacuare. Sa fie slabit ceva surub? Si nu totdeauna face chestia asta. Doar cateaodata, deci pot spune ca e aleator. Are zile cand face si are zile cand nu face asa. S-ar putea sa am eu acum urechea mai sensibila la toate zgomotele pe care le face masina.
Toate cele bune
vlad p
loganul meu a inceput sa faca un zgomot ciudat la franare (vibratii si zgomot de parca am agatat ceva sau am pana), mai ales la viteza mica. la franari mai energice nu se aude

enervant este ca nu pot localiza zgomotul ... parca dreapta fata, nu sunt sigur
lau_swat
Ai cumva un zgomot de oala sparta? Daca da te anunt dupa ce rezolv problema, daca o rezolv biggrin.gif si eu am un zgomot interesant la franare, la viteza mica si daca sunt denivelari mici pe carosabil...
vlad p
sa zic ca ar fi de oala sparta, la franare la viteze mici ... mai ales daca e subturata

astept sa rezolvi
vead
De cind a venit caldura si am inceput sa caut locuri de baie pe drumuri neasfaltate am observat ca din spatele masinii se aude un croncanit urit la trecerea peste denivelari mai mari.
Acelasi zgomot se aude si cid trec cu masina peste dimburi de asfalt si masina este mai incarcata.
Zgomotul este asemanator cu cel de spire arc, care freaca de semiaripa sau poate de tija strimba la telescop?
A mai patit cineva? Dati-mi si mie un sfat va rog!
dragosmanea
Pentru cine mai are zgomote si scartaieli la usile si gemurile din fata
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=642852
marksman
QUOTE(vead @ 1 Aug 2006, 12:09)
De cind a venit caldura si am inceput sa caut locuri de baie pe drumuri neasfaltate am observat ca din spatele masinii se aude un croncanit urit la trecerea peste denivelari mai mari.
Acelasi zgomot se aude si cid trec cu masina peste dimburi de asfalt si masina este mai incarcata.
Zgomotul este asemanator cu cel de spire arc, care freaca de semiaripa  sau poate de tija strimba la telescop?
A mai patit cineva? Dati-mi si mie un sfat va rog!
*



Repartitorul de franare neuns. Asa am patit si eu, am crezut ca e de la telescop.
Loganutz
OK am inteles repartitorul, dar se poate sa explicati putin unde trebuie uns, ca io m-am uitat la el si el n-a zis nimik. Unde se produce frecarea ? Poze ?
Ieri a intrat un cretin in mine in aripa fata dreapta,crede-ti ca exista posibilitatea ca cei de la asigurari sa nu accepte sa schimbe aripa ( e infundata rau de tot dar n-a sarit vopseaua de pe ea ), a lovit un pic si in janta fata , crede-ti ca ar fi putut creea ceva stricaciuni, ce ma sfatuiti ??????
Multumesc mult, de cand am gasit site-ul asta nu mai i-mi pare rau ca mi-am luat Logan !!!!
powerx
despre partea cu accidentul, iti va schimba aripa. Am avut accident similar: aripa stanga fata, cauciuc, spoiler schimbate. Nu se obosesc sa indrepte, ca oricum e cam greu sa le iasa. Si nu s-a stricat nimic in rest.
marksman
subscriu la cele spuse de powerx. In privinta repartitorului, cel mai bine e sa mergi in service (mai esti in garantie? daca da, atunci e musai sa iti rezolve gratis problema). se ridica masina pe elevator, se scoate siguranta (colierul) burdufului si se injecteaza vreo 5-10 ml de ulei in zona aia protejata de burduf. Se pune colierul la loc, se da masina jos de pe elevator si in cateva sute de metri de drum romanesc uleiul o sa intre unde trebuie. Sa nu bagi vaselina, ca revii in cateva zile, maxim doua saptamani. Mie mi-au bagat ulei si de atunci (cam o luna) nu mai am treaba. Data trecuta mi-au pus vaselina si in 10 zile deja se auzea din nou.
kodrix
Deci de la repartitor am zgomotul acela! ph34r.gif
In urma cu 5 luni am fost in service pt. ca in momentul in care luam picorul de pe frana sau dadeam drumul la frana de mana se auzea un scartait. Mi s-a spus ca e de la repartitor----au batut cu ceva din fier in el si gata nu m-ai scartia.
Acum iarasi am zgomotul respectiv plus zgomtul de arc care se aude la hopuri mentionat de domnul Illusi0n. Ma duc peste ei......! mad.gif
99AIM
Mai nou am capatat un mic clanc in scaunul sofer dupa o frana mai violenta,se aude la mici balansari resimtindu-se in rotita de reglaj a spatarului,ce e de facut?
La service sigur vor spune ca asa face toate....
magmarip
QUOTE(mem @ 18 Oct 2004, 17:51)
Si mie mi s-a parut la inceput ca scartaie scaunul din dreapta, dar pana la urma m-am convins ca de fapt scartaie suportul in care se infige centura de siguranta.

Dupa ce am ajuns la concluzia asta deja nu mi se mai pare asa de agasant sunetul ala. Pana atunci am tot incercat sa umblu la scaun - l-am dat mai in fata, mai in spate, am umblat la spatar.
*




Am si eu un Logan de 1 luna. de cateva zile se aude un scartait la scaune. Eu zic ca se aude la scaunul soferului, soferul zice ca se aude la mine. E un scartait enervant. Nu se aude chiar tot timpul. Se aude cand e drumul mai cu gropi.

Ce se poate face? blink.gif
coyote
salut,

am si eu o problema pe partea stanga, in exteriorul masinii, se aude cand sunt cu geamul deschis, altfel nu se aude, dar nu pot sa-mi dau seama daca fata sau spate, si anume: la denivelari se aude ca un pufait(ceva care ar pierde aer prin presare). am fost la service si au uns la repartitorul de frana insa face la fel. ce ar putea sa fie?

Multam.
eduardve
Salut,

De cateva zile a inceput sa-mi scartaie schimbatorul la cuplarea in treapta a doua.
Din cate am mai citit pe forum problema a mai aparut si la altii dar n-am gasit o rezolvare (in afara de vizita la service).
Stie cineva solutia?

powerx
celebrul zgomot al ambreiajului, dar cu alte simptome. Deci, se aude de afara, de langa motor, un zgomot de parca ar fi un ventilator descentrat, adica dintr-o rotatie completa, se aude zgomot numai pe o portiune. Zgomotul dispare la apasarea ambreiajului. E ciudat sau doar mi se pare mie ciudat? Se aude destul de tare si in general dupa un drum mai lung(100 km+). Sa aiba arcurile joc doar pe o parte a discului?
asus
QUOTE(magmarip @ 8 Aug 2006, 13:47)
Am si eu un Logan de 1 luna. de cateva zile se aude un scartait la scaune. Eu zic ca se aude la scaunul soferului, soferul zice ca se aude la mine. E un scartait enervant. Nu se aude chiar tot timpul. Se aude cand e drumul mai cu gropi.

Ce se poate face? blink.gif
*



sistemul de prindere al centurii, unge-l. s-a mai discutat.
wiorelus
Salutare la toata lumea!
Am un Logan Ambition 1.6 mpi ~ 10000 km la bord si sunt destul de multumit de el, sigur asta cu trecerea timpului ca initial eram cam dezumflat. Singurele probleme legate de zgomote au fost cel de la centura de siguranta care scartia cand era cuplata, am unso dar degeaba insa scartaitul a disparut de la sine ulterior si zgomot in bord in partea dreapta care se pare ca vine de la cablul de antena care vibreaza si atinge bordul undeva. Cum as putea rezolva aceasta problema daca a mai fost intalnita de cineva. Multumesc !
kodrix
Problema cablului de antena e destul de complicata si asta din cauza faptului ca are o pozitie destul de incomoda la care se poate ajunge destul de greu.
Totusi cu putin efort se poate ajunge la el. Mai intai se demonteza unitatea RCS/RCD cu ajutorul a 4 cuie, etc. care se introduc in cele 4 gauri ale unitatii respective, apoi prin tragere aceasta iesind afara. Dupa ce a fost inlaturat RCS/RCD vei observa si cablul antenei a carui traseu prin bord este cel din imagine. Undeva pe la mijlocul distantei dinre RCS/RCD cablul trece printr- un spatiu foarte ingust astfel incat nu se poate avea acces la tot cablul prin gaura de la RCS/RCD. De aceea eu l-am izolat in 2 etape.
1. Mai intai am izolat partea dinspre RCS/RCD cu ajutorul materialului cu care se izoleaza tevile de caldura, introducand cablul prin respectivul material si impingand materialul pana la acel spatiu ingust descris anterior.
2. Apoi am izolat cablul dinspre stalpul parbrizului. Pt. a ajunge la acesta va trebui bagata mana pe sub bord pe dupa torpedou pana se va ajunge cu aceasta la conducta aeratorului din dreapta de langa stalpul parbrizului. Cablu antenei e prins de aceasta printr-o brida si apoi isi continua traseul prin stalpul parbrizului. Aici eu am folosit bucati de burete pe care le-am introdus intre cablul antenei si conducta aeratorului si banda izoliera pt. a-l fixa cat mai strans de acea conducta.



Exista si alte metode de a izola respectivul cablu pe care eu inca nu le-am testat.
Smeagol
Zgomote kilarite !

1. Cablu de antena (imi dau eu cu umila mea parere) de la stalpul stanga fata - se izbea de masca de plastic. Masca de plastic juca putin in punctele de prindere. S-a rezolvat cu burete pentru teava de cupru de 16 (nu am gasit pentru teava de 5 sau 10) din care s-a taiat pe lungime o bucata. Masca sta mai bine fixata, cablu nu se mai zbate.

2. Masca de la volan. De la caldura cred, plasticul cela s-a mai marit ? Oricum, piesa inferioara juca in clema ei de prindere si batea in partea de jos. S-a dat jos, s-a aplicat o banda cauciucata autoadeziva pentru geamuri de nuanta maro in santul in care vine piesa inferioara, mai plata si apoi s-au strans suruburile. Zgomotul a disparut.

Concluzie: vreu' inca 10000 km de liniste...
wiorelus
Multumesc mult pentru detalii ! Sper sa reusesc sa ajung la cablu. Acum macar stiu cam pe unde este, nu il mai caut la ghici. Bafta !! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.