Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote si scartaieli Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Zetu
Am fost la service... a auzit si dom mecanic zgomotu acela de clanc (cu masina pe elevator) problema e ca zgomotul nu se face simtit in mers. A facut cineva un test de amortizoare pana acuma? unde ? si care tre sa fie limitele in care sa se incadreze?
cosming
Eu am un zgomot de la centura pasagerului din dreapta soferului. Partea metalica se tot izbeste de plasticul cu care e acoperit stalpul cand virez brusc sau mai prind cate o groapa pe santierul cluj-napoca. Are cineva o solutie pentru asta?
DFA
Dacă ai centurile cu reglaj pe înălțime încearcă să le ajustezi astfel încât să nu se mai balanseze prea mult.
Sau poți pune o bucată de velur/burete în zona "de impact".
catap
Am "Rezolvat" la service zgomotul de la geamurile electrice fata. Nenea de acolo a dat cu un spray pe cheder (gaz, motorina nu stiu ce era in ala) problema rezolvata partial in mers tot se aude cum zdrangane geamul.
Una dintre solutiile date de ei a fost sa merg saptamanal la o vulcanizare si sa-mi sufle cu aer chederele de la geamuri....( "Noi asa facem la Loganurile noastre")

Zgomot centura siguranta pasager dreapta - merge la categoria "asa fac toate" se introduce mult buret si nu se mai aude zgomotul - nu stiu pt cat timp
klaus
S introduce mult burete unde?
catap
QUOTE(klaus @ 19 May 2006, 10:52)
S introduce mult burete unde?
*




In stalpul dintre usi unde intra centura
klaus
Pai unde in stalp? In zona inferioara, pe la mecanismul centurii, sau in zona superioara?
Au pus cumva mecanismul pe un suport de pasla, pe o bucata de cauciuc ceva?
Au bagat burete si in zona mediana a stalpului?
Daca au bagat in zona inferioara, in jurul mecanismului, nu incurca mecanismul?
bogdy33
Dupa mai multe incercari nereusite de a scapa de zgomotul facut de geamul de pe partea stanga fata, m-am dus la DacoServ. Foarte amabili m-au intrebat despre cum si cand se aude zgomotul (numai cu geamul intredeschis) dupa care au spus ca stiu despre ce este vorba si au incercat prin diverse variante (chit, mastic, strans suruburi, etc) sa-l elimine. Nu au resit prin nici o metoda sa rezolve problema si in final au ajuns la concluzia ca trebuie schimbata macaraua. Din spusele mecanicului care s-a ocupat de masina, au mai avut doua cazuri asemanatoare la care nu au reusit sa elimine zgomotul prin metodele traditionale si a trebuit schimbata macaraua.
Bafta la toata lumea.
catap
QUOTE(klaus @ 19 May 2006, 13:16)
Pai unde in stalp? In zona inferioara, pe la mecanismul centurii, sau in zona superioara?
Au pus cumva mecanismul pe un suport de pasla, pe o bucata de cauciuc ceva?
Au bagat burete si in zona mediana a stalpului?
Daca au bagat in zona inferioara, in jurul mecanismului, nu incurca mecanismul?
*




Da au bagat in zona inferioara cel mai mult si niste bucati mai mici in zona mediana.
A desprins chederul de la usa iar in spatiul dintre tabla si masca de plastic a indesat burete. Centura nu mai se retrage inapoi chiar asa de bine trebuie ajutata putin. Astept sa se gasesaca alte solutii. Momentan au zis ca este singura solutie.
florinel_lva
QUOTE(dragosmanea @ 25 Apr 2006, 12:28)
La mine pe ultimii 5 cm pana la inchidere se aude un scartait, ca si cum ar freca geamul de ceva de cauciuc, habar nu am ce sa ii fac...
*


incearca sa curati praful de pe cheder si da si cu nishte silicon pe acolo .cu timpul isi dfa drumul.daca te duci in service iti spun ca e normal sa faca asa

spuneti-mi si mie masinile voastre cum merg ca a mea cateodata face ca o caruta. in special cand e frig afara. logan 26000km se aud tot felul de scrtieli
alteori nu se aude nimic.ce se intampla cu masina asta?

nu stiu daca s-a mai discutat,dar la voi se aude zgomotul pe care il face benzina in rezervor?mai ales cand este mai multa
la mine se aude in interior.Parca se agita apa intr-un pet.asa fac toate?
Codrin
QUOTE(florinel_lva @ 21 May 2006, 15:53)
nu stiu daca s-a mai discutat[...]
*


In cazul asta foloseste SEARCH cu incredere. Functioneaza.

Da, asa fac toate.

Nu mai posta consecutiv. Vezi regulamentul.
yle81
si eu am un logan..aproape un an,23000km parcursi..e prima zi a mea pe forum si ma bucr ca nu sunt singurul care are probleme...de aprox.o luna mi-am schimbat total parerea despre marca autohtona..zgomote in usi pe denivelari,far ars,planetara schimbata, march-arriere-ul nereusit,geamurile se inchid aiurea..etc..problema nu este asta pentru cat dai atata face,dar cel putin sa mai lucreze la capitolul SERVICE,PRIMIRE CLIENTI,SERVICII DE CALITATE s.a.m.d.DE CE?pentru ca in service esti tratat ca pe un infractor..pentru planetara a venit comisie de la fabrica:concluzia:ridicarea garantiei pentru ca am geamurile ionizate si paravanturi cumparate si montate de dealer...in rest,masina e ok..
klaus
Draga yle81, eu traiesc cu impresia ca nu spui chiar tot, si "uiti" sa mentionezi niste chestii...
florinel_lva
va intreb si eu ceva:filtrul de aer nu era prins rigid de motor ci avea un mic joc.aprea un huruit pe la 3000ture.i-am adaugat cate o saiba la fiecare surub,are ceva daca este fixat rigid de motor?
Codrin
@florinel_lva:

QUOTE(Codrin @ 21 May 2006, 15:56)
In cazul asta foloseste SEARCH cu incredere. Functioneaza.
*


catap
Am si eu o intrebare - Cum se aude cand este amortizorul stricat? Cred ca am o problema cu amortizorul din dreapta dar nu prea ma pricep.
la orice denivelare se aude un zgomot puternic in spate. In momentul in care apas tare pe portbagaj si fac balans se aude sub masina un zgomot puternic.
Aveti vrei idee ce ar putea fi. Zgomotul a aparul azi dupa ce am mers pe un drum de tara ff prost.
florinel_lva
am si eu un zgomot pe dreapta fata pe drumuri de tara.face ca si cum ai lovi doua sticle intre ele.sa fie de la amortizor?
yle81
Ce uit mai Klaus? Dap tot dreapta fata imi bate si mie,dar se aude in panoul usii..

QUOTE(catap @ 21 May 2006, 21:14)
Am si eu o intrebare - Cum se aude cand este amortizorul stricat? Cred ca am o problema cu amortizorul din dreapta dar nu prea ma pricep.
la orice denivelare se aude un zgomot puternic in spate. In momentul in care apas tare pe portbagaj si fac balans se aude sub masina un zgomot puternic.
Aveti vrei idee ce ar putea fi. Zgomotul a aparul azi dupa ce am mers pe un drum de tara ff prost.
*


Nu stiu sigur,dar la dacia model mai vechi exista o aparatoare a rotii,pe interior..sar putea sa fie de acolo(daca are asa ceva)...
IRONICK
yle81, se referea la pierderea garantiei . . . doar pentru ionizare si paravanturi nu se pierde garantia.
Slider
Cam ciudata treaba asta cu pierderea garantiei din cauza geamurilor si paravinturilor...mai ales ca au fost montate la dealer....oricum ce treaba are planetara cu geamurile....deh...Yle81 ar trebui sa ne dea cevasilea lamuriri ...
VeNoM386
Garantia nu se pierde asa de usor si mai si trebuie specificat la ce se pierde (partea electrica, motor ...).
Boggy
aceeasi problema pe care o are catap o am si eu ... cand merg pe un drum cu denivelari si fundul masinii ajunge iar in pozitia cea mai de jos (dupa ce sare in prealabil ... bine ... nu desprins de pe sosea icon_mrgreen.gif ) se aude un scartait gros de tot ... ca atunci cand se freaca 2 cauciucuri intre ele unsure.gif
yle81
Pai lamuriri: treaba sta cam asa-merg la Dacia Service:baieti am si eu o mica mare problema:la viraj total stanga bate ceva in roata dreapta fata.Test drive,intradevar nenea de la garantii imi da dreptate planetara!Mai astept vreo ora ca sa aud ca pentru scoaterea planetarei din magazie este necasara aprobarea fabricii de la Pitesti...astept raspunsul si astept cam inca o ora pana ma enervez si plec..stabilesc ora 13 pentru a doua zi,iar pe drum sunt sunat si sunt rugat sa ma prezint la ora 9.00 am,pentru ca vine o comisie de la fabrica...sa vedeti acum surprize...
vead
QUOTE(yle81 @ 22 May 2006, 23:39)
Pai lamuriri: treaba sta cam asa-merg la Dacia Service:baieti am si eu o mica mare problema:la viraj total stanga bate ceva in roata dreapta fata.Test drive,intradevar nenea de la garantii imi da dreptate planetara!Mai astept vreo ora ca sa aud ca pentru scoaterea planetarei din magazie este necasara aprobarea fabricii de la Pitesti...astept  raspunsul si astept cam inca o ora pana ma enervez si plec..stabilesc ora 13 pentru a doua zi,iar pe drum sunt sunat si sunt rugat sa ma prezint la ora 9.00 am,pentru ca vine o comisie de la fabrica...sa vedeti acum surprize...
*


Am avut si eu o problema asemanatoare, la viraj maxim stinga daca vroiai sa intorci dintr-o bucata , se auzeau niste zgomote la roata fata dreapta, ca si cind ar fi un plastic desfacut....un fel de zdranganituri care se auzeau destul de tare.
Ca sa inteleaga toata lumea, era un zgomot, ca si cum ar fi bara fata complect desfacuta intr-o partesi ar zdrangani pe denivelari. Mentionez faptul ca acest zgomot se aude doar cu rotile virate mazim stinga , pentru a intoarce dintr-o bucata si doar pe un asfalt sau beton mai stricat!
Pentru asta am fost la service de 4 ori, 4 zile de concediu pierdute, mail la vocea clientului, dupa care mi-au schimbat bratul cu totul.
Zgomotul a disparut pentru o perioada.....acum a revenit, dar parca nu se aude atit de des.
Parerea mea este ca acel zgomot vine ori de la bucsa de la bara de toesiune, ori de la bucsa de la caseta de directie....in nici un caz de la planetara sau brat.
Am uitat sa spun ca zgomotul nu este ritmic <planetara bate ritmic>
Am mai testat citeva masini.....si nu bate.
Ce am mai observat, ca bataia este mult accentuata daca nu sta nimeni pe scaunul din dreapta fata si drumul trebuie sa aiba ceva denivelari. Pe asfalt perfect drept nu face!
Te rog tine-ma si pe mine la curent cu amanunte despre aceasta problema....deoarece mai am garantie pina prin mijlocul lui iunie!
clan
@ boggy, catap: mergeti cu incredere intr-un service agreat (mai ales daca mai e masina in garantie) si scrieti pe foaie tot ce vi se pare ciudat la masina, nu semnati de rezolvat decat dupa ce intr-adevar au rezolvat. Si loganul meu avea diverse zgomote mai ales in spate si in spate-dreapta. Au strans suruburile cu masina urcata pe elevator si nu se mai aude nimic acum.
Si nu costa nimic, doar ceva timp petrecut in service.
Zetu
Eu am un zgomot la roata stanga, dar nu l-am observat decat cu ea ridicata se aude un clank cand invart roata (si cand ajunge ea in acelasi loc). Mie mi-au spus ca nu e nici o problema deocamdata, daca se accentueaza si daca incepe sa se auda si in mers ..problema e ca iese din garantie masina ..sa mai merg la alt service?
clan
Toate problemele le rezolvi in perioada de garantie sau atat timp cat ai casco, in masura in care intra sub incidenta lor. Altfel,…platesti pentru orice privire aruncata de mecanici la masina.
yle81
..si sa continui cu povestirea mea..ajung la service in jur de 9.30 si iar astept faimoasa comisie..astept pane pe la 10.30 si apar trei neni,care mai de care mai plini de ei..nici nu au stat de vorba cu mine macar si se urca toti trei in masina..dau un tur si decid sa se uite p dedesubt ...o fac si se retrag toti impreuna cu baiatu de la garantii intr-un birou lasandu-ma sa fierb ptr.ca nu stiam ce se intampla..pana la urma saaud ca sunt in pericol de a-mi pierde garantia!motive :linie audio neautorizata;paravanturi;geamuri ionizate! linia audio-cd player JVC,boxe alpine si jvc,toate montate la service ca si restu de altefel..explicatii:produsele respective nu sunt autorizate! dar care sun autorizate?sony care la dealer e 6 mil,iar din metro il cumpar cu 2?etc. a trebuit sa ma cert ca pana la urma sa rezolv treaba cu bine! 190 euro-o planetara cu tot cu manopera! Sfatul meu:orice faceti la masina faceti la service Dacia si pastrati fiecare hartiuta cu care plecati de acolo..are dreptate si CLAN..
yle81
QUOTE(Zetu @ 23 May 2006, 20:55)
Eu am un zgomot la roata stanga, dar nu l-am observat decat cu ea ridicata se aude un clank cand invart roata (si cand ajunge ea in acelasi loc). Mie mi-au spus ca nu e nici o problema deocamdata, daca se accentueaza si daca incepe sa se auda si in mers ..problema e ca iese din garantie masina ..sa mai merg la alt service?
*


zetule du-te la service si insista sa-ti rezolve problema..
cristian scintei
Apropo de ce zice yle81. Cand si-a luat taicamiu Loganul prin septembrie 2004 (cu banii jos nu in rate) si a fost in service pentru o problema legata de aprinderea continua a martorului galben de la benzina chiar daca avea plinul facut, in service-ul respectiv se aflau si vreo cativa "meseriasi" de pe la Pitesti care au venit la masina, sau prezentat cine sunt si l-au intrebat pe tata "D-le da dumneata cine ti-a dat voia sa pui ulei in praguri, portiere si sorturi? Ai cerut aprobarea un service omologat Dacia? Chiar daca dumneata ai achitat masina cash aceasta nu este inca proprietatea dvs." Pai dupa o asemenea idiotenie care a putut iesi din capul lor, ce a zis yle81 pare deja sa se incadreze in cotidian. blink.gif
johnx
Eu am o problema mai ciudata.
Cand afara era sub 5 grade nu imi intra in trapta 1 decat din a patra incercare.
La 30 de grade nu am mai simtit nici o diferente (se comporta normal).
Acum ca s-a mai racit putin imi intra mai greu in treapta 1.


Asta se intimpla pana se mai incalzesta motorul ( 3-4km) dupa care merge ca unsa.

Ce este interesant e ca la prima si la doua incercare imi intra in viteza fara nici o problema oricat de frig ar fi afara,
dar imediat dupa aceea incepe sa intre greu in treapta 1.

Are cineva idee ce ar putea fi?


Inca ceva : eu am 2200km parcursi,dar numai in oras doar 150km am mers in treapta 5 si asta la inceput.

Sa nu se fi rodat cutia din cauza asta?
prody
Cum adica, acum cand s-a mai racit? Adica a scazut temperatura de la 30 la 25 de grade si au reaparut problemele? Hai ma, ce naiba, du-te in Service ca sa nu ne mai dam pe aici cu presupusul aiurea!Cutiile de Logan, in general, par niste piese destul de reusite.
skp
si eu am avut astfel de probleme cu agatatul intre trepte. Intr-adevar se simte o diferenta dependenta de temperatura, insa la diferente mari, nu de cateva grade celsius. Adica intr-un fel se comporta la 10 grade afara si altfel la 30.

In schimb probleme mai dese am cu intratul in treapta de marsarier
cicos
Si treaba asta, cu agatatul cand afara e ceva racoare, este sigur din cauza uleiului prost
Sony
Fusei saptamana trecuta pe la Meridian si dacotec-ul m-a aburit ca treapta intai e sincronizata.
Lostboy
Am o problema care pare sa ma bantuiasca. Se aude un zgomot din partea portierei dreapta ca si cum ar juca geamul sau asa ceva. Am fost la service de trei ori pt chestia asta: au desfacut de fiecare data panoul portierei si au stransa toate suruburile, au gasit o chestie de plastic negru (in care unul dintre ei zice ca o sa fie airbag lateral pe viitor) care are niste cleme slabite si care avea un joc si au pus o solutie intre el si panou.
Problema este ca se aude la denivelaturi mici si dese si cateodata la drum intins, in special dimineata.
Cand am fost cu unul din mecanici in masina sa asculte si el nu mai facea deloc (pe la ora 16).
Dupa ce am citit aici ma gandesc ca poate nu este de la portiera-sa fie de la scaun sau de la centura.
Am uitat sa precizez ca a venit unul si a spus ca este de la partea de plastic care acopera stalpul, in care este si centura. este atasat de chestia asta de plastic o bucata de metal in dreptul unei loc liber din stalp si a lipit niste burete acolo.
Vad ca tot face si ma exaspereaza pur si simplu.
Va rog ajuuuuuutor!!!!!!!
catap
la orice denivelare se aude un zgomot puternic in spate. In momentul in care apas tare pe portbagaj si fac balans se aude sub masina un zgomot puternic.


Am fost la service si zgomotul era de la repartitorul de frana. Rezolvare - multa vaselina. Eu cred ca a mai strans si ceva suruburi pe acolo dar nu a vrut sa spuna. Prima intrebare a fost unde am facut revizia, iar cand am spus ca la ei a tacut din gura si s-a apucat de treaba.
Intrebarea mea este acea vaselina in timp nu se duce? Deci o sa faca la fel....

Zgomot stalp dreapta centura - dupa interventie service si bagat mult buret acolo zgomotul a reaparut. Alta rezolvare au zis ca nu au. Voi cum ati rezolvat problema?
Lostboy
La fel si la mine - tipul era sigur ca de la chestia cu stalpul facea dar dupa ce a pus burete acolo este la fel.
Din portiera au strans toate suruburiel si tot face. Vreun sfat?
Please!
cicos
cand auzi vibratiile alea, incearca sa te apleci peste scaunul din drepta si sa apesi pe panoul de la usa in partea de jos, unde este boxa montata. De fapt, apasa peste capacul ala de la boxa. La mine ala face zgomote enervante din cand in cand.
P.S. atentie la trafic cand te apleci peste scaun!
dragosmanea
Atentie ca si coltul din dreapta sus de la capacul airbag pasager mai zbarnaie...mi-a luat ceva pana sa ma prind de unde vine zgomotul din dreapta.
lungan
Si nu e asa? Doar marcharierul nu e sincronizat.
bassfreak
de vreo 2 luni am si eu in ambii stalpi zgomote puternice care se aud la fiecare denivelare. initial, si eu si klaus am crezut ca sunt din usi..
yle81
....baieti obisnuiti-va cu zgomotele ciudate...sunt "din fabrica"...e o problema generala,cred...
klaus
QUOTE(bassfreak @ 29 May 2006, 19:24)
de vreo 2 luni am si eu in ambii stalpi zgomote puternice care se aud la fiecare denivelare. initial, si eu si klaus am crezut ca sunt din usi..
*


In stalpi sunt putine surse de zdranganeli:
- mecanismul centurii de siguranta (bila din el)
- acoperitoarea de metal al mecanismului care este prinsa pe ornamentul de plastic
- mecanismul de sus de reglaj al centurii
Recomand o circulatie fara ornamentul de plastic sa verzi daca vine din stalp.
Eu am avut in aceeasi zona un zgomot de la surubul ... opritorului de la usa spate, si se auzea de ziceai ca e din portiera fata.
adiya
Acelasi zgomot il am si eu. Inclin sa cred ca la mine atinge acea aparatoare din metal de stalp.
atoader
Acelasi zgomot suspect a aparut dupa sase luni din partea stanga (usa stanga spate, stalp) care apare numai la trecerea peste denivelari.
Nu este normal sa apara dupa aproape 10.000 de Km si sa se puna problema rezolvarii plroblemei pe cont propiu.
Am luat masina noua pentru ca sa uit ce inseamna sa stai cu cheia in mana (anterior am avut Oltcit la care am demontat motor, cutie si mai stiu eu ce)
Zetu
Am si eu o intrebare daca ma pote ajuta careva. Care este uzura admisa pentru amortizoare? la cat % trebuie sa fie? Ca am fost in doua serviceuri si mi-au dat raspunsuri diferite. La un service mi-a spus ca daca e sub 50% eficenta este stricat si se schimba la celalalt service unde am si facut testul de amortizoare mi-au spus ca daca e sub 40%. Am facut un test si au iesit 3 amortizoare in jur de 51-54 % si unu de 43% (pe fata) si sefu de la garanti mi-a spus ca e bine huh.gif
florinel_lva
QUOTE(lostboy_mir @ 29 May 2006, 09:22)
La fel si la mine - tipul era sigur ca de la chestia cu stalpul facea dar dupa ce a pus burete acolo este la fel.
Din portiera au strans toate suruburiel si tot face. Vreun sfat?
Please!
*


incearca sa dai cu vaselina mecanismul de inchidere al usii ala din (asa din exterior)fara sa demontezi panoul usii.la mine se auzeau zgomote si acum nu mai sunt
cata28
Am si eu o problema cu una dintre masini (logan laureate 1.4; 9000 de km).
Nu prea am mai mers cu ea, este a sotiei, dar ieri am condus eu si simt cand schimb in viteza a doua un clank in pedala de ambreiaj si il si aud, se aude chiar foarte tare. Dar numai in a doua.
In rest intra foarte bine in viteza. Am intrebat si sotia, bineinteles ea pana acum nu si-a dat seama.
Am facut programare sambata la automeridian
Problema este ca vreau sa merg cu ea in grecia peste 3 saptamani, sa nu ma lase pe acolo ceva.
A intalnit cineva problema asta?
clan
De aseara se aude o "bataie" la roata dreapta fata. A inceput ca si cum un pahar de plastic de unica folosinta ar lovi ritmic ceva. Am cautat si nu era nimic. Azi se aude ceva mai tare zgomotul si e dublat de un scartait ritmic din ce in ce mai puternic. Are cineva idee de ce poate fi vorba?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.