Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote si scartaieli Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
bae
QUOTE(cosming @ 13 Jan 2007, 10:51)
Scartaitul este produs de la frecarea intre materialul de la tapiteria scaunului si partile laterale din plastic.
*


Chestia asta o aud de fiecare data de la "meseriasi" cand merg la service cu problema scartaitului scaunului. Asa ca sincer LASA-NE! La scaun sunt destule care pot sa scartie: la mine, de exemplu, scartie arcurile de la sezut. Au uns "meseriasii" ceva pe acolo la insistentele mele: rezultat nul. O sa merg din nou cand oi avea timp si chef. (Pentru cei interesati si mai ales priceputi: are klaus un post in care explica pe indelete ce trebuie uns si cum.)

QUOTE(mihaix82 @ 13 Jan 2007, 11:14)
cam slabutze pneurile continental pe zapada
*


In caz ca n-ai aflat, pe zapada se merge cu cauciucuri de iarna. Dar nu-i inca tarziu, afli acum!
mihaix82
da bae,

deja daca imi spui ca trebuiesc si lanturi,nisip si lopata.........,fug acum si imi cumpar:))

am condus laureatul lui fratemiu cu Kormoran (all season) si se comportau mai bine

asta e tot ce vroiam sa spun,nu ca nu as stii ca exista cele de iarna

ddddddaaaaaaaaaaaaaaaa
fizzo
QUOTE(sdobre @ 12 Jan 2007, 20:19)
Mai degraba este planetara din dreapta. Si a mea face cand brachez stanga si  plec de pe loc, dar si daca ma invart cu ea in cerc tot face. Se pare ca nu am scapat de clasica problema cu planetarele de la daciile vechi. Nu mi se pare normal ca dupa numai 2 ani sa-mi apara aceasta uzura a planetarei.
*





A mea nu face la curbe sau cel putin n-am sesizat eu, face doar cand plec de pe loc si cu rotile bracate la maxim spre stanga. Se aude un clonc din zona rotii dreapta si cred ca este vreo bucsa de la amortizor....
Klaus, poti sa ne luminezi?

thx,
wacko.gif
constructorul99
stie cineva de postul lui klaus referitor la rezolvarea scirtielilor scaunelor?ce spray siliconic spuneti voi?
andrei_2006
Asta e?
Dorin Z
la loganul meu, inca de cand l-am luat de la reprezentanta, am observat ca scaunul soferului are un joc mic , adica ma balansez usor in fata si in spate, nu am fost la service pt aceasta problema pt ca m-am obisnuit cu acest joc !!!! la voi cum este scaunul fix??? fara un joc usor spre in fata si in spate???
klaus
La ce alte masini nu ai observat nici un fel de joc la scaun cand te balansezi fata-spate?
florinel_lva
m-am saturat de scartaituri
KOSTY
Dorin,cam la toate fac scaunele asa.E ceva normal sa aiba joc ptr. ca au niste roti dintate si daca ar fi fost fixe nu ai mai putea lasa scaunu sau sa il ridici.La unele e mai mare la unele mai mic.Asta e.
Salut all
florinel_lva
am si eu o intrebare
de ce la masina mea se aud tot felul de zgomote in partea din spate iar atunci cand ploua toate dispar?
adica atunci cand ajunge apa pe la suspensii pe acolo
cand e uscat face ca o caruta prin denivelari
stie cineva ce are?
ady85btz
m-am programat pt sambata la service pt scartaieli scaun sofer.o sa postez impresiile dupa.sper sa fie de bine wub.gif
florinel_lva
chiar nu stie nimeni ce are ciurul meu?
C@talin
si la mine este acel joc da daca il ridic pe prima pozitie nu mai are joc acela care il au toate cand este jos ,din ce cauza oare??,oricum merg cu el jos de tot chiar daca am 1 88, ma simt prea sus cu el ridicat tongue.gif
klaus
florinel_lva, cel mai probabil este de la suspensia spate (bucsi tendoane in special). Mai verifica si limitatorul spate.
florinel_lva
klaus da de ce atunci cand spal masina sau cand ploua si ajunge apa pe la suspensie nu se mai aude?
eu cred ca trebuie gresat ceva pe acolo prin spate,deaorece atunci cand sunt umede articulatiile alea e ca si cum ar fi unse cu ceva
oare repartitorul?
klaus
De obicei scartie bucsile care intra in suportii (2) si (3), prinse cu surubul (11) si piulita (12).
Si ar mai putea sa scartaie si limitatorul/repartitor.
O alta sursa, dar cu probabilitate mai mica, este arcul spate care are ceva mizerii pe la platan si teaca roasa.
florinel_lva
mersi mult .si bucsele alea daca doar scartie si nu au joc trebuie schimbate ?
nu se pot lubrifia cumva?
la limitator se baga vaselina dupa burduful ala de cauciuc?
lapescuit
QUOTE(klaus @ 16 Jan 2007, 09:17)
...
Si ar mai putea sa scartaie si limitatorul/repartitor.
...


unde e repartitorul asta? ce rol are? cum trebuie reglat(daca e cazul)? o poza...ceva? merci.
lau_swat
Este situat pe puntea spate, daca te bagi sub masina o sa-l vezi(are un burduf de cauicuc in care e pistonasul, o tija prin care e actionat si mai multe tubulete prin care circula lichid de frana), mai trebuie uns din cand in cand ca poate face zgomot, eu nu de mult am facut operatia si acum e ok.
aly_u
salut fratilor.am un logan 1,4 mpi preference 2006.ajutati ma si pe mine cu ceva sfaturi care sunteti patiti pls.am un zgomot,usor clantanit in portiera d la sofer,zdrangane ceva suparator pe interior.e stresant si parca a sarit vreo tija ceva ,nu stiu.de asemenea zdrangane si cutia de acte ,indiferent daca e goala,face usa zgomot.ce considerati ca trebuie sa fac?
lungan
Relaxeaza-te, e doar inceputul. smile.gif.
In cutia cu acte vezi sa nu vibreze capacelul de la mufa pt. diagnosticare. Banuiesc ca in portiera e ceva slabit, ar trebui sa te duci in service daca te streseza prea tare zgomotul. Eu zic sa stai linistit, zgomot in usi au toate.
zfmflorin
Poate suntem noi prea atenti. Intradevar dupa 7000 de Km se mai aude una alta dar mai ales cand circul pe unele "drumuri". In rest ff multumit.
Sa auzim de bine.
DigitalScribe
Ok... am gasit de unde-mi canta greierul (de vreo cateva luni de zile caut si nu gasesc).
Plasticul de sub coloana volanului s-a largit si joaca. La fiecare hop se atinge de plasticul bordului si troncane nasol. Aveti vreo idee cum se desface sau cum sa-l fixez fara sa fac o vizita pana in service ?
In acelasi timp am constatat ca am si un joc in scaunul sofer (se misca cu totul, nu exagerat de mult dar este un joc clar, se vede, se aude, ma gandesc ca poate m-au ratat atunci cand au facut verificarea aia cu scaunul).
migabryel
QUOTE(DigitalScribe @ 20 Jan 2007, 13:48)
Ok... am gasit de unde-mi canta greierul (de vreo cateva luni de zile caut si nu gasesc).
Plasticul de sub coloana volanului s-a largit si joaca. La fiecare hop se atinge de plasticul bordului si troncane nasol. Aveti vreo idee cum se desface sau cum sa-l fixez fara sa fac o vizita pana in service ?
*


am fost in service cu problema asta, dar nu mi-au facut nimic mad.gif . am pus o bucata mica de burete jos unde batea in bord, si e ok nu mai face zgomot de atunci
klaus
@DigitalScribe
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=771069
ady85btz
Am fost azi la service pentru problema cu scartaitul scaunului sofer.Vine unu din sefi,se suie in masina si in 10 secunde concluzia: asta e boala lor generala-nu au remediu.Ii zic ca am discutat cu persoane carora li s-au rezolvat aceasta problema fara remediu(traiasca daciaclub).Dupa ce ma rastesc nitel la el il conving sa-l dea jos si sa-l rezolve.Cheama 2 mesteri si-i pune la treaba-unu avea cam 22 ani si altu vro25!!!.Mesteresc aia la scaun,in ung,il aranjeaza si il monteaza(cam 40minute a durat).Cand ma sui fericit ca am "scaun nou" hopa surpriza: scartaia la fel ca inainte ohmy.gif ! Vine si explicatia: corzile metalice de la spatar sunt de vina(erau unele maronii).A zis ca poate sa le inveleasca in burete si asa n-o sa mai scartaie.Am renuntat pentru ca eram stresat de timp si a ramas ca sa revin alta data sa le inveleasca in burete sau le schimba pe garantie!
mache2k
Eu am masina din 04-2006 si singurele momente in care am avut astfel de probleme au fost acum recent de la frig cand nu pot sa dau in treapta intai daca nu e oprita aproape masina... dar am inteles ca asta e un fenomen normal din cauza frigului ...

A... si momentele in care vreau sa bag prea "flegmatic" din a 2-a in a 3-a tongue.gif
prody
Sa nu reusesti sa bagi in viteza intai cu masina mergand este un fenomen normal cum zici tu, dar nu din cauza frigului ci a constructiei cutiei de viteze.
Oricum, nu mai baga viteza I decat la plecarea de pe loc sau atunci cand abia se taraste, cam cu 1-2 km/h si n-are rost sa o tii din ambreiaj in a II-a. Chiar nu inteleg de ce sa incerci sa bagi in treapta intai la viteze mai mari.
iulian88rs
Au inceput si la mine scartaieli ...la 2300 km cu un dci ...plasticele de pe stapii parbrizului au inceput sa zdrangane . si ventilatorul de la incalzire produce ultrasunete biggrin.gif in rest numai bine ..si am vaga banuiala ca o sa mai inceapa si alte zgomote avand vedere drumurile noastre toate! Numai bine
router
am si eu o intrebare pentru toti cei ce au Logan:

zgomotele produse de diferitele defecte se compara cu cele pe care le facea Supernova sau nu exista grad de comparatie?
klaus
Parerea mea este ca sunt mai reduse astea de pe logan.
router
eu azi am vadut supernova si sapt viitoare iau loganul si nu vreau sa am surpriza neplacuta
DannyC
Stai linistit, si eu am avut SuperNova si situatia e mult mai buna acum! smile.gif
Prin eliminarea hayonului si a banchetei rabatabile s-a obtinut o imbinare rigida pe spate(eu la DSN acolo aveam mereu probleme nasoale cu zgomotele).
Mai la concret, Loganul meu implineste astazi 22000 km fix! si crede-ma ca ascult toate sunetele (din reflex) dar inca nu scartaie nimic in habitaclu si am incasat gropi si drumuri grele cu el.... smile.gif
Deci, se poate!! smile.gif
bloodem
de ceva vreme se aude in usa dreapta spate, la acel buton de inchidere (nu stiu cum se numeste) un zdranganit de fiecare data cand merg pe drum mai accidentat. Zdranganitul se aude din interioriorul usii, se aude si cand sunt in masina si inchid usa, dar daca tin cu degetele butonasul acela nu se mai aude. Exista vreo rezolvare rapida pentru asa ceva? ca nu as vrea sa ajung prin service (mai ales ca ma vor expedia rapid spunand "e plastic domne, e normal sa se mai auda cate ceva"
mirceateodorescu683
Butoanele respective se află la capetele unor tije de metal care fac legătura cu mecanismul de încuiere/descuiere a ușilor. Tijele intră în contact direct cu metalul ușii. Ca soluție, eu am dat fețele de uși jos și am interpus niște bureței între toate tijele și metalul ușii. Acum nu mai face.
tavis81
Salut,

Am si eu o problema cu zgomotele la Logan. smile.gif

De la o vreme se aude un zgomot ca si cum as avea o piatra in roti (parca ar fi o potcoava), m-am uitat la roti si nimic nici urma de pietre...

Are cineva idee de la ce ar putea fi?
ngttrr
Dupa ce am citit topicul de "zgomote" am reusit si eu sa identific problema care incepuse sa ma duca in pragul unei depresii rolleyes.gif

Auzeam un zgomot ciudat, de genul plastic pe plastic din torpedou. Am scos tot ce era acola dar zgomotul persista... Azi, dupa ce am terminat cu cititul l-am identificat, era zgomotul produs de mufa airbag care are un anumit joc. Inca nu m-am apucat sa mesteresc la el, sa-l izolez cu burete caci mi-e teama sa nu stric ceva la el cand i-l scot. Asta e sunt eu mai paranoic. Oricum momentan, am proptit sub mufa respectiva o agenda si zgomotul a disparut intr-un mod miraculos. Cei care au scos mufa respectiva poate i-mi dau niste lamuriri cum au procedat caci si eu a-si dori s-o izolez cu burete. Cred ca ar fi bine sa fac acelasi lucru si cu intrerupatorul airbag de pe partea dreapta fiindca am observat sa si el are un anumit joc. Daca puteti da detalii va multumesc mult
Mich@el
@tavis81: posibil sa ai o piatra in fipta in profilul; cauciucului sau mai rau,ceva metalic infipt in cauciuc si inca nu a penetrat. ruleaza cu viteza mica intre blocuri cu geamurile deschise,impreuna cu un prieten si incercati sa aflati de la care roata vine,apoi faceti cercetari.
bafta!
@ngttrr:posibila sursa de zgomot in zona de care spui mai poate fi si capacul de plastic din lateralul bordului dreapta,se vede doar cu usa deschisa.acel capac are joc.
cibocip
Logan Laureate 05.2006, 11000 km, fara probleme majore pana in prezent, doar........un zgomot. A aparut la cca 7000 km - apas frana -ok, cand ridic -zgomot metalic (scartiit), La dealerul local Deedman -Bacau s-au demontat rotile spate , curatat tamburii.... si cam atat( disparut zgomotul). A doua oara (9000 km) acelasi zgomot la frana de serviciu dar in plus si la actionarea franei de mana , mers la dealer ridicat pe rampa, umblat pe la roti (nu am vazut ce au facut) si cam atat 1/2 ora masina retur . Acu am km de mai sus , iar a aparut zgomotul. nu mai inteleg nimic , ce are oameni buni?
Necesita oare schimbarea repartitorului ( zgomotul fiind pe spate), sau ce?
Va rog ..........HELPPPPPPPPP
prody
Mie imi zdrangane de vreo saptamana ingrozitor bordul, undeva deasupra cutiei de acte, unde am locul gol de airbag, sau cel putin acolo se transmite, desi cred ca e mai de sus. Daca apas cu mana tare pe bord spre parbriz, tace. huh.gif
Alergic
Fratilor imi zdangane bordul AJUTOR !!!!!!!!!
Am 7400 si ceva si pe drumurile noastre "bune" imi zdangane bordu undeva in spatele volanului langa parbriz. Ce sa string si cum ?????????????????????? dry.gif
andrei_2006
Te-ai uitat aici si n-ai gasit? dry.gif
gabriel_TMF
pentru cei cu scartaitul la scaune, daca nu le desfaceti singuri si le ungeti, tehnologia este descrisa pe undeva pe aici, nu va lasati, insistati, eu am vazut pe unul in service cu un logan caruia i-au schimbat armatura scaunului de la sofer. Am inteles ca si el facuse scandal. mad.gif
bae
Mare scofala ca schimba armatura! Le-am schimbat eu (am scris pe undeva pe forum) si scartie la fel. Cred ca ar trebui mai degraba ca tandalaii aia de prin service sa invete pe unde si cum trebuie unse ca sa nu mai scartie.
Asu
la franare in panta se aude un troznet masina fiind scoasa din viteza ...mentionez ca are 900 de km de la ce ar putea fi ?
Mich@el
e posibil ca la o franare fina in panta sa se auda momentul in care placutele prind sau lasa aderenta pe discuri.e normal.masina fiind noua placutele sunt foarte aderente inca.
se aude ca un parait.
Asu
da asa e ca un parait..vroiam sa ma duc cu ea la adras ca nu stiam de la ce poate sa fie . Ms de raspuns
andrei_2006
Da, si la a mea se aude paraitul acela, si la mai multe pe care le-am condus. Deci "asa face toate".
han_1.6 mpi
QUOTE(Asu @ 17 Feb 2007, 06:09)
la franare in panta se aude un troznet masina fiind scoasa din viteza ...mentionez ca are 900 de km de la ce ar putea fi ?
*



e normal sa se auda asa.ca sfat :sa nu mai cobori cu masina pe liber ca uzezi franele aiurea si ai si consum mai mare decat in frana de motor
tavi79
QUOTE
Scuze ptr majuscule.....sa trecem la subiect.Cand introduc treapta a 5-a si accelerez se aude un suierat usor ca la o turbina,cand iau picioru de pe acceleratie nu se mai aude,cehstia asta o face la orice viteza(60-....180km\h).In rest merge foarte bine si alte zgomote nu face.Bafta


Mai stie cineva cum s-ar rezolva cu zgomotul asta ca a inceput si a mea sa faca asa si e extrem de enervant sad.gif

Si scuze daca s-a mai dat vreun raspuns... eu nu l-am vazut

PS A inceput de vreo saptamana iar in urma cu 2 sapt i-am facut a II- revizie unde i-au schimbat bieletele amandoua ca aveau joc => reglaj directie, etc..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.