Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote si scartaieli Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Mich@el
cred ca scartaitul iti vine totusi de la balamale, curata vaselina de pe ele ca nu are nici un rost.
apoi cu o pipeta ulei fin, in nici un caz ulei de gatit. mai bine ulei de motor daca n-ai altceva.
vezi ca sunt balamale superioare si inferioare si cele de sus din cate tin minte sunt duble. picuri ulei pe toate tijele balamalelor, incepand de sus din capatul tijei.
apoi imediat cateva miscari ale usii.
Radel
Eu vorbesc despre tija care este prinsa de stilp si intra in usa printre doua role. Acolo pocneste si scartaie. E un scartait gros. Zici ca e o rabla de 20 ani nu 3. Am vecini cu Logan si la ei nu scartaie.A mea a facut asa din prima zi. Am fost la service si mi-au indopat-o cu vaselina. Era la inceput usa din stanga spate. Acum fac toate. Mai ales cand masina sta in soare si se incinge.
Alte sugestii?
-Scorpio-
QUOTE(FILter @ 18 Jun 2008, 10:29)
Singurul lucru care bazaie urat pe piatra cubica, e parasolarul dreapta pe care mi l-a terminat prietena, ca se oglindeste de 10 ori in juma' de ora.
*


prietena nu poti sa schimbi pe garantie?
eXtenSion
La mine se aude ceva zdranganit (ca o moneda pe tabla) sus, in zona plafonului. unsure.gif Stiti ce poate fi? Se aude incontinuu si incet. Nu e deloc suparator, trebuie sa fii atent ca sa il auzi, dar totusi sunt curios ce e...
sorin_tcm
As vrea sa imi spuna cineva daca stie care ar putea fi cauza pentru urmatoarea problema (eventual si niste poze) as vrea sa imi rezolv eu problema fara sa ma duc in service pentru ca aia se uita la asa ceva doar daca zdrangane de sta sa pice altfel zic ca ei nu se pot ocupa de asa ceva......

1) in usa de la sofer exista un zumzet din cand in cand , nu foarte tare indiferent ca ii geamul deschis sau inchis. Am observat ca daca in timpul mersului tin cotul presat pe geam nu mai face. Banuiesc ca ii ceva in interiorul usii.....nu are cineva vreo poza cum a desfacut panoul de la usa, nu ma intereseaza procedura de desfacere ci m-ar interesa care dintre piese ar putea fii cauza....

3) cand accelerez sau franez se aude din usa din dreapta fata asa ca 2-3 pocnituri care HABAR nu am de unde vin.... astept ceva solutii

Va multumesc pentru sugestii
bogdan_90
mai fratilor am postat si mai sus si acum revin, la mine zdrangane rau in bord exact in zoba airbag-ului de la pasager si nu stiu ce poate face asa.
driverx
QUOTE(bogdan_90 @ 22 Jun 2008, 12:09)
mai fratilor am postat si mai sus si acum revin, la mine zdrangane rau in bord exact in zoba airbag-ului de la pasager si nu stiu ce poate face asa.
*



Is niste cleme care prin airbag-ul. La mine zgranganea cu sunet metalic de fiecare data cand se racea de la teava aeratorului dreapta. Ma termina psihic. Am stat mult cu capul pe pedalier si cu culoana pe prag de mi-a venit rau pana am identificat problema. De fapt, in ziua aia n-am mai fost bun de nimic. M-am culcat.
IRONICK
Sorinele nu iti place deloc sa citesti. Ca de obicei s-a mai explicat ...

QUOTE(sorin_tcm @ 22 Jun 2008, 09:19)
1) in usa de la sofer exista un zumzet din cand in cand , nu foarte tare indiferent ca ii geamul deschis sau inchis. Am observat ca daca in timpul mersului tin cotul presat pe geam nu mai face. Banuiesc ca ii ceva in interiorul usii.....nu are cineva vreo poza cum a desfacut panoul de la usa, nu ma intereseaza procedura de desfacere ci m-ar interesa care dintre piese ar putea fii cauza....
De la macarale. Gresat ...
QUOTE(sorin_tcm @ 22 Jun 2008, 09:19)
cand accelerez sau franez se aude din usa din dreapta fata asa ca 2-3 pocnituri care HABAR nu am de unde vin.... astept ceva solutii
Trebuie sa gresezi cuiele. Scoti cuiul, scoti bucsa de plastic, bagi vaselina si pui cuiul la loc. Posibil sa mai fie de la centuri, bilele ... dar la astea nu prea ai ce sa le faci.
sorin_tcm
trebuie sa bag vaselina intre bucsa aceea de plastic si cui ? Ce se intampla daca desfac cuiul acela...trebuie reglat apoi ceva ? Cuiul pur si simplu il desfac cu o cheie, cand il remontezx nu trebuiue tinut nimic contra din interiorul stalpului ??
IRonick Multumesc pentru toate raspunsurile promte si la la subiect biggrin.gif ai un 10+ de la mine
vijelie
Dupa ce mi-am murdarit nadragii cu vaselina murdara, am facut asa:
QUOTE(mario1980 @ 18 Jun 2008, 11:16)
Bucsa o inlocuiesti cu un furtun de 8 cu insertie de ata, pe care-l gasesti pe la orice magazin de materiale de constructii...
*
IRONICK
QUOTE(sorin_tcm @ 23 Jun 2008, 11:47)
trebuie sa bag vaselina intre bucsa aceea de plastic si cui ? Ce se intampla daca desfac cuiul acela...trebuie reglat apoi ceva ? Cuiul pur si simplu il desfac cu o cheie, cand il remontezx nu trebuiue tinut nimic contra din interiorul stalpului ??
It desafci un un torx, bagi vaselina si il strangi la loc. Atat. Nu ai nevoie de nici un reglaj.
sorin_tcm
Pentru macaraua de la usa nu exista in manualul service ceva desen? Are cine asa ceva, ca am desfacut usa si nu prea stiu ce sa ung pe acolo
DMP
E descris pe la inceputul acestui topic. Sper sa te ajute ce a fost scris aici.
tumpi
Mai nou, a inceput sa scartaie pedala de frana. Minunea a tinut 5 luni, de acum trebuie sa ma inarmez cu unsoare, ulei si rabdare!
Zcorp
Asta ii ceva la ordinea zilei pedala de frana...astept revizia sa vedem ce se poate face, este si un remediu "by home" .....
Zcorp
Zdrangane ceva in usa ...foarte putin , dar fiind langa ureche ma enerveaza in timpul mersului, am pus vaselina grafitata (spray) pe piesele care ridica geamul....dar nimic. Nu stiu de unde ar putea sa vibreze... cand deschis usa (de la manerul din interior) se aude asa ca si cum ceva ar zdranganii...exact cand trag de maner....oare poate sa fie de la tija care actionaeaza deschizatorul de la usa, cuce s-ar putea izola chestia aia ?
NicuEne
QUOTE(eXtenSion @ 21 Jun 2008, 18:51)
La mine se aude ceva zdranganit (ca o moneda pe tabla) sus, in zona plafonului.  unsure.gif  Stiti ce poate fi? Se aude incontinuu si incet. Nu e deloc suparator, trebuie sa fii atent ca sa il auzi, dar totusi sunt curios ce e...
*


sa nu fie antena lasata si sa atinga in caroserie !!!!
Mich@el
QUOTE(Mich@el @ 13 Jun 2008, 17:47)
am un cloncanit pe spate-dreapta. imi fac griji ca ar putea fi telescopul, dar tin minte la revizie cu mecanicul a luat o mana de grease si a bagat la greu la repartitorul spate spunandu-mi ca daca inca nu bate, cu siguranta va bate.
daca ma las cu greutate pe portbagaj, de la un anumit nivel de coborare se aude un "clonc".
ce parere aveti, am motive de ingrijorare? sa se fi dus telescopul asa repede?
desi masina e din 2005, am doar 26k km si am mare grija cu gropile si nici greutati nu am carat. suntem 2 adulti si un copil de 13 ani.
*


imi bate in continuare, n-am avut timp de service inca...chiar nu a patit nimeni cele de mai sus?
poate sa cloncane repartitorul? repartitorul este situat in dreapta-spate?
"cloncanitul" se aude ca si cum ar trece ceva de un prag...
sad.gif


tkx
si eu aud un cloncanit inca de la 8000km dupa un drum la munte pe gaesti/targoviste, acum am 20000, insa nu imi dau seama daca e de la repartitor, amortizor sau plasticarae. un lucru e sigur, se aude decat in mers daca apas pe spate masina nu se aude nimic.

ca sa fiu on topic trec si eu in revista zgomotele de la loganu din semnatura:
-scartait scaun sofer
-zbarnait parasolare
-scrasnit geam sofer numai la ridicare (parca ar freca de o piatra <a mai descris cineva pe aici zgomotul asa>
-zgomote spre spatele masinii, atat de multe si variate ca n-as putea spune de unde provine fiecare
-un zgomot prin bord

toate astea de la drumurile rele, suspensia care mi se pare f rigida (e bine macar ca nu e barca tongue.gif). de asemenea suspectez si cauciucurile care imi lasa impresia de aspect mai mult plastic decat elastic.
Zcorp
Am desfacut usa, am uns pe acolo tot ce se putea, am izolat si tija cu care deschisi usa (din interior) dar bazaitul acela enervant nu dispare....nu conteaza ca ii geamul in chis deschis ......Am rezolvat si para solarele....nu mia misca nimic ...dar bazaitul acela nu dispare...vine de undeva dinspre usa
DMP
Poate vine din stalp. De la o tabla de la mecanismul ala de te ajuta sa iti reglezi centura de siguranta (prinderea ei de stalp) pe verticala.
Incearca sa citesti pe la inceputul acestui topic (adevarata Biblie a zgomotelor de Logan smile.gif ).
eXtenSion
QUOTE(eXtenSion @ 21 Jun 2008, 18:51)
La mine se aude ceva zdranganit (ca o moneda pe tabla) sus, in zona plafonului.  unsure.gif  Stiti ce poate fi? Se aude incontinuu si incet. Nu e deloc suparator, trebuie sa fii atent ca sa il auzi, dar totusi sunt curios ce e...
*




QUOTE(NicuEne @ 26 Jun 2008, 20:43)
sa nu fie antena lasata si sa atinga in caroserie !!!!
*



Iti multumesc pentru raspuns, dar nu e antena. Trebuia sa ma spun de la inceput ca m-am utiat sa nu loveasca in plafon si nu loveste.
je_design
cablul de la antena sau stalpii de la luneta
hammer
Aveam zgomote gen galeata lovita de perete in zona usilor fatza, la treceri peste denivelari, dupa un drum mai accidentat prin Apuseni. Dupa citirea topicului, am incercat varianta ungerii cu vaselina a bucselor de plastic de pe cuiele de blocare ale usilor. Zgomotele au disparut.
bogdan_90
la mine se simte un joc in volan stiu ca nu e tocmai bn unde postez dar nu stiu unde si aici sigur o sa gasesc si raspunsuri. deci problema e asa se simte o bataie in volan mai ales pe drumuri cu pietris sau la gropi si se si aude ca un joc. ce poate fi? caseta de directie?
Steel Tormentor
vibratia in volan la astfel de drumuri se simte si la mine, probabil e un pic normal.
am sesizat asta la ultima revizie si dupa verificarile lor mi-au zis ca nu am jocuri si nu trebuie inlocuit nimic.
tkx
la fel si la mine. eu o percep ca si cum volanul ar fi prins pe un rulment cu bilele sparte. nici la mine nu au gasit jocuri, dar parca la inceput nu se simtea chiar asa.
Lord Hades
QUOTE(hammer @ 2 Jul 2008, 13:49)
...galeata lovita de perete in zona usilor fatza, ...
*



Cred ca ceva de genul asta am si eu. Cu anume ai uns cu vaselina? Puri si simplu ai dat peste ele sau ai vreun procedeu mai special? Merci.
bogdan_90
mecanicu' a zis ca nu are jocuri dar totusi am mers cu mai multe masini si nu fac asa si cu un logan bn ca e nou dar nu face. eu suspect ceva pe la caseta de directie.
Zcorp
Nu mai pot, am dat de capat la unele zdranganeli sau bazaituri....dar la asta nu mai stiu ce si cum......defapt sunt 2 dar sa va spun:
-prima ar fi un bazait in usa, prin geam habar nu an de unde dar ii un bazait incet si enervant ca si remedieri am incercat sa desfac panoul de la usa sa ung tot pe acolo dar bazaitul se tot aude apoi am desfacut cuiul si l-am uns cu vaselina grafitata si inchietoarea atunci nu s-a mai auzit vreo 3-4 zile apoi iar a revenit......acum am descoperit ca daca imping partea din spate a usii (cea cu bumbicul de inchidere) nu se mai aude, dar cand o las sunetul revine....,si nu imi dau seama de unde si cum se poate remedia.....
-a doua problema ar fi cand pun frana sau accelerez se aude din usa din dreapta ca un troznit incet...am uns cuiul si broasca cu vaselina grafitata......si doua trei saptamani nu s-a mai auzit ...dar acum a revenit din nou.....
Banuiesc ca de la broasca aia suna dar nu imi dau seama cum sa remediez...ca doar broasca se inchide pe un tubulet din platic ...nu freaca nimic metala pe metal
Va multumesc.....

6 Jul 2008, 09:11:
Nu mai pot, am dat de capat la unele zdranganeli sau bazaituri....dar la asta nu mai stiu ce si cum......defapt sunt 2 dar sa va spun:
-prima ar fi un bazait in usa, prin geam habar nu an de unde dar ii un bazait incet si enervant ca si remedieri am incercat sa desfac panoul de la usa sa ung tot pe acolo dar bazaitul se tot aude apoi am desfacut cuiul si l-am uns cu vaselina grafitata si inchietoarea atunci nu s-a mai auzit vreo 3-4 zile apoi iar a revenit......acum am descoperit ca daca imping partea din spate a usii (cea cu bumbicul de inchidere) nu se mai aude, dar cand o las sunetul revine....,si nu imi dau seama de unde si cum se poate remedia.....
-a doua problema ar fi cand pun frana sau accelerez se aude din usa din dreapta ca un troznit incet...am uns cuiul si broasca cu vaselina grafitata......si doua trei saptamani nu s-a mai auzit ...dar acum a revenit din nou.....
Banuiesc ca de la broasca aia suna dar nu imi dau seama cum sa remediez...ca doar broasca se inchide pe un tubulet din platic ...nu freaca nimic metala pe metal
Va multumesc.....
hammer
QUOTE(Lord Hades @ 3 Jul 2008, 22:02)
Cred ca ceva de genul asta am si eu. Cu anume ai uns cu vaselina? Puri si simplu ai dat peste ele sau ai vreun procedeu mai special? Merci.
*


Fara un procedeu special, cu o spatula elastica de plastic si cu degetul, pe cui si la imbinarea cu bucsa din plastic pe care am rotit-o de cateva ori pentru ca vaselina sa poata patrunde la imbinari
Zcorp
Chiar nu stie nimeni....
Zcorp
u mai pot, am dat de capat la unele zdranganeli sau bazaituri....dar la asta nu mai stiu ce si cum......defapt sunt 2 dar sa va spun:
-prima ar fi un bazait in usa, prin geam habar nu an de unde dar ii un bazait incet si enervant ca si remedieri am incercat sa desfac panoul de la usa sa ung tot pe acolo dar bazaitul se tot aude apoi am desfacut cuiul si l-am uns cu vaselina grafitata si inchietoarea atunci nu s-a mai auzit vreo 3-4 zile apoi iar a revenit......acum am descoperit ca daca imping partea din spate a usii (cea cu bumbicul de inchidere) nu se mai aude, dar cand o las sunetul revine....,si nu imi dau seama de unde si cum se poate remedia.....
-a doua problema ar fi cand pun frana sau accelerez se aude din usa din dreapta ca un troznit incet...am uns cuiul si broasca cu vaselina grafitata......si doua trei saptamani nu s-a mai auzit ...dar acum a revenit din nou.....
Banuiesc ca de la broasca aia suna dar nu imi dau seama cum sa remediez...ca doar broasca se inchide pe un tubulet din platic ...nu freaca nimic metala pe metal
Va multumesc.....

OAP
chiar e nevoie de repetarea obsesiva a aceluiasi mesaj???? am inteles nu numai a ta scartaie, nu numai loganul scartaie... mellow.gif
Zcorp
Am intrebat ca nu stiu stiu cum sa le rezolv, NU MA INTERESEAZA ca si la altele suna

OFF TOPIC Ne scuzati....pentru deranj....pentru uzura butoanelor tastaturii ...si ale scartaielilor calculatorului dar repetarea se datoreaza site-ului care merge extrem de "bine"...sa multumim moderatorilor....
doctorasul
Pentru a scapa de greierasii din usi va recomand schimbarea cuielor,cautati modelul metalic(se monteaza pe Sandero si faza 2), ve-ti ramane surprinsi! blush.gif .


PS.Zgomotul la inchidere este mai accentuat dar este acceptabil fata de zdranganelile in mers avute inainte.
tkx
confectionarea unor bucsi de teflon fixe pe cui ajuta?
djxhouse
am cumparat masina in 2008 februarie...
acuma am ~12.000km si usile imi scartaie...
un scartait de ala subtire.. la ambele portiere...

si plus ca imi scartaie si ventilatorul pe viteza 1...

oare la revizie ma rezolva?

va multumesc
Zcorp
Si acele cuie de sandero sau ph2 se gasesc deja de cumparat in magazine
johnnybegoode
Chestia cu scartiatul undeva in partea dreapta (usa, incuietoare, stalp - nu stiu sigur unde ca n-am apucat sa ma dumiresc, odata parea dintr-un loc, alta data din alt loc) l-am rezolvat cu un spray cumparat din Kauffland (12 lei)...E de culoare rosie (tubul), si are un "taspoc" ca sa ma esprim asa (Made in Spain - nu-l am la mine si nu mai stiu cum se cheama) Ideea este ca am dat peste tot pe la portiere cu el si ca primtr-o minune TOATE scartielile au disparut...Scartaieli care se manifestau "culmea" si la drum drept! Cuiele astea de Sandero ce au in plus fata de cele de Logan?
yanos
cind luam viraj maxim si urcam o bordura auzeam un scirtiit din zona rotii, am verificat pivoti,bucse erau in regula am montat pe arc un futun cumparat de la piese auto si am rezolvat problema ,scirtiitul venea cum freca arcul pe talerul de sus [propta arcului]
IRONICK
Am schimbat cuiele de la usi cu unele de tip nou fara bucsa de plastic. Au disparut foarte multe zgomote pe care inainte nu am reusit sa le identific (dadeam vina pe acuator, tija, etc ..). Efectul este deosebit, pe romaneste a luat zgomotele cu mana.
Lostboy
Eu le-am scos și le-am dat cu ceară. Efectul a fost același - muuulte zgomote au dispărut.
Oricum, o să le schimb până la urmă cu cele noi.
IRONICK
Din pacate vaselina bagata sub bucsa nu le elimina pe toate (sa zicem ca raman in proportie de 20%) si trebuie facuta periodic (nici macar o luna nu tine).
bogdan_90
de unde le luam pe alea noi? ceva preturi?
cosming
Cine are niste poze cu cuiele astea noi de la sandero ? Ce sa cer la magazin ? smile.gif
IRONICK
Eu le-am cumparat de la un domn doctor ...
Lostboy
busted biggrin.gif
mariuscond
Eu "am rezolvat" problema inlocuind bucsele cu furtun - idee prezentata pe aici nu mai stiu de cine...
Cum se demonteaza carcasa de plastic a mecanismului de la centuri, aia in care intra "catarama" centurii (intre scaune)? Are doar cleme de plastic?
Am 'dat' cu ulei (spray) in mecanisme, dar fara succes... Dupa 2 zile iar scârțâie.
Multumesc!
IRONICK
Nu ai sanse sa o desfaci fara sa ramana urme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.