Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomote si scartaieli Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58
Andy_ACS
Acolo nu e normal sa frece. Ori e reglata prost, ori e ceva stramb/schimbar dupa vreun accident.

Bafta!
mariuscond
Măi Andy... măi... cum le stii tu pe toate...
Eu nu am vazut Logan la care sa fie "intacta" portiunea respectiva si nu e vorba de accidente sau altceva.
vi_escu
QUOTE(mariuscond @ 24 Oct 2008, 11:41)
Eu nu am vazut Logan la care sa fie "intacta" portiunea respectiva si nu e vorba de accidente sau altceva.
*



Si te-ai uitat la multe? La mine e intacta!
Andy_ACS
Si la mine e intacta. Din descrierile lui Zcorp se intelege ca s-a "mancat" din metal, nu doar zgariat. Asa ceva nu e normal.

Bafta!
mariuscond
Pe ale voastre nu le-am vazut... ohmy.gif
Cert este ca in zona respectiva loveste ceva, iar in timp se zgirie/toceste cuiul ala.
Andy_ACS
Se poate, a mea e relativ noua (sub 20.000km), inseamna ca e greseala de proiectare atunci.

Bafta!
Mich@el
pare ca si cum usa ar fi "cazuta" din balamale.
cu siguranta usa necesita o repozitionare/reglare.
tkx
daca pilesti e posibil ca usa sa "cada" si mai mult. tu trebuie sa inlaturi cauza nu efectul
klaus
se mai poate lasa in jos un pic si cuiul percutor dar greu. E prins pe un platband are se deformeaza un pic la apasare, nu are miscare mai mare.
Iar usa pe fata se regleaza daca se da aripa jos, ,ca nu prea e acces la suruburile balamalei
Zcorp
In desen am exagerat, nu ii mancata, se vede si se simte ca freaca, am pus vaselina si am vazut mai clar.
MAsina are 16900 km
vali2
am facut-o lata !!
sad.gif
am dat cu silicon pe chedere ( silicon pentru anvelope ) si m-am pricopsit cu niste sunete de toata frumusetea : scartaie, geme, icneste, paraie din toate incheieturile
si nu scap de ele cu nimic.
am dat cu glicerina boraxata si s-a facut liniste doar pt. cateva zile
am dat cu crema de maini de-a sotiei si scartaie in continuare
am spalat chederele cu sampon auto concentrat si am reluat operatia de ungere cu glicerina : efect bun dar de foarte scurta durata.
as incerca cu ulei siliconic dar contine si asta silicon si nu am curaj...

va rog sa ma ajutati cu idei cum scap de belea fara sa schimb chederele ( banuiesc ca sunt destul de scumpe ) si aveti grija :

nu dati cu silicon pe chedere
vi_escu
Cand iti mai vin astfel de idei, da intai o cautare si vezi daca au patit-o altii inaintea ta.

http://www.daciaclub.ro/zgomot-ciudat-in-u...-t82852-s0.html

E drept ca din greseli se invata, dar mai bine din greselile altora.
IRONICK
QUOTE(vali2 @ 25 Oct 2008, 14:37)
va rog sa ma ajutati cu idei cum scap de belea fara sa schimb chederele ( banuiesc ca sunt destul de scumpe )
Nu exista nici un remediu! Decat cel periodic ...
Lord Hades
QUOTE(vali2 @ 25 Oct 2008, 14:37)
va rog sa ma ajutati cu idei cum scap de belea fara sa schimb chederele (
*




Felicitari smile.gif cat de bine s-or impaca cu benzina si in general cu solventii organici?

Lasa samponul auto si treci pe dero cu apa fiarta. Dar fa intai un colt sa vezi ce efecte are, sa nu il strici mai rau. Daca a intrat in profunzime, cred ca doar cu solventi o rezolvi, in general astia se evapora rapid si poate ai noroc sa o rezolvi.
IRONICK
Eu am incercat cu tot ce am gasit in casa. Detergent de rufe (solid si lichid), detergent de vase (solid si lichid), sapun, spirt, etc ...
Nici un efect!
l@u
QUOTE(vali2 @ 25 Oct 2008, 14:37)
am facut-o lata !!
sad.gif
am dat cu silicon pe chedere ( silicon pentru anvelope ) si m-am pricopsit cu niste sunete de toata frumusetea : scartaie, geme, icneste, paraie din toate incheieturile
si nu scap de ele cu nimic.
am dat cu glicerina boraxata si s-a facut liniste doar pt. cateva zile
am dat cu crema de maini de-a sotiei si scartaie in continuare
am spalat chederele cu sampon auto concentrat si am reluat operatia de ungere cu glicerina : efect bun dar de foarte scurta durata.
as incerca cu ulei siliconic dar contine si asta silicon si nu am curaj...

va rog sa ma ajutati cu idei cum scap de belea fara sa schimb chederele ( banuiesc ca sunt destul de scumpe ) si aveti grija :

nu dati cu silicon pe chedere
*



Pe chedere se da cu pudra de talc .........asa vin si din fabrica.
vali2
se pare ca nu am multe sanse sa scap de zgomote .
am sa incerc cu un solvent organic si apoi cu pudra de talc, poate cu smirghel fin sau...
l@u
Nu da cu smirghel ca ai sa le strici.
je_design
eu am patit o faza asemanatoare, imi scartaiau chederele de credeam ca se rupe masina in 2 la fiecare denivelare. problema era un praf fin care s-a adunat pe "perisorii" chederelor superioare de la usi. am curatat praful respectiv si am dat cu o crema de maini hidratanta cu glicerina si s-a facut liniste. deja am vreo 2 luni si nu suna absolut deloc. incercati si varianta asta (crema de maini). bafta!
vali2
am dat si eu cu crema de maini si s-au redus zgomotele temporar dar in schimb eu am facut greseala de a da cu silicon pe chedere, nu a fost din cauza prafului.
azi am dat cu un ''spray de service'' ,chiar asa scrie pe el, de la service Renault, si surpriza : liniste deplina
sper ca aceasta stare sa dureze muuuuuuult

wd 40 are cam aceleasi caracteristici ca acest spray, nu l-as putea folosi in cazul ca apar din nou scartaieturi ?
bobo77
QUOTE(vali2 @ 27 Oct 2008, 14:51)

azi am dat cu un ''spray de service'' ,chiar asa scrie pe el, de la service Renault, si surpriza : liniste deplina
sper ca aceasta stare sa dureze muuuuuuult


*


Se ne spui si noua daca au aparut dupa 2-3 luni acele zgomote sau chiar este eficient acel spray.
g_dani
As avea o problema..poate cineva a mai intampinat-o..am o scartaiala destul de enervanta in cutia de viteze/tija/maciulie..nu mi-am dat inca seama..in primu an scartaia foarte rar..acum de cand mi-am pus cotiera...ma gandesc eu ca mi-am schimbat putin stilul de a schimba viteza ..scartaie tot mai des in vitezele 1 si 2..de intrat in viteze intra ok..doar ca scartaie..are cineva vreo explicatie ? mersi
YRX
Trebuie unsa bucsa de cuplare intre tija schimbatorului si tija care duce la cutie. Se poate face usor, cu acces pe sub masina.
zgribulici^.^
Salutare . Am si eu o problema "cred".

Cand mai plec cu viteza sau ma grabesc, mi se aude foarte aiurea pe sub masina. Un "fashait" de parca sar fi deplasat toba sau ..... ! Iar cand merg normal , se aude sub capota ca si cum sar amorsa pompa de benzina, sunetul ala. (clacanit de 3 secunde)

Deci...astept raspunsuri ! Multumesc .
bogdan1
am si eu de ceva vreme baai de cap cu zdranganelile in stalpi de al centura, cand am fost al revizie am sesizat problema dar surpriza zgomotele disparuse , acu au revenit! am inteels ca ar fi o tablaita care sta aiurea pe acolo ! imi poate da cienva niste sfaturi ?detalii?multumesc anticipat
vic24
Salut ! Am masina de 1 luna si jumatate. Intreb ceva despre zgomotul amortizoarelor/pneurilor la trecerea peste denivelari/gropi mici si multe (gen asfalt foarte crapat pe portiuni mai mari). Se aude practic o huruiala infundata continua (rrrrrrrrrruuuuuurrrrruuuu). La berlina (baba) cea veche nu se auzea atat de tare. Ce provoaca aceste huruieli (de batut nu bate nimic, toate rotile fac la fel, uniform, dar destul de tare). Parca in prima mie de km nu se auzea asa de pregnant.... dry.gif Merci !
-Scorpio-
probabil in prima mie mergeai mai incet prin gropi. ca sa ti-o scoata in banii astia dacia a cam facut rabat la antifonare.
tkx
QUOTE(vic24 @ 11 Nov 2008, 08:34)
Salut ! Am masina de 1 luna si jumatate. Intreb ceva despre zgomotul amortizoarelor/pneurilor la trecerea peste denivelari/gropi mici si multe (gen asfalt foarte crapat pe portiuni mai mari). Se aude practic o huruiala infundata continua (rrrrrrrrrruuuuuurrrrruuuu). La berlina (baba) cea veche nu se auzea atat de tare. Ce provoaca aceste huruieli (de batut nu bate nimic, toate rotile fac la fel, uniform, dar destul de tare). Parca in prima mie de km nu se auzea asa de pregnant.... dry.gif  Merci !
*



eu cred ca e de la profilul cauciucului si/sau materialul acestuia. am mers cu cineva cu abs+ care are pneuri michelin si sunt mult mai silentioase decat kormoranele mele. tu de care ai?
vic24
Continental EcoContact3. cu ABS. (masina nu pneurile smile.gif )
Chiar se simte diferenta acustica intre diferitele tipuri? Mai sunt Continentale care fac zgomot? (sau cine a mai observat astfel de diferente...?)
Mich@el
habitaclul e slab sau deloc antifonat fonic si am impresia ca forma caroseriei chiar produce o acustica mai pronuntata in interior, ca si pesterile unde se mai tin concerte unplugged. tongue.gif

si eu am impresia ca odata cu trecerea timpului amortizarea masinii devine parca tot mai rigida si astfel se aud toate vibratiile produse de roti.
calin22
salut!
am si eu o problema. De ceva timp am un zgomot pe partea stanga fata ,ca o frecare metal pe metal.Asta se intampla numai cand sunt in panta cu masina.Chiar daca misc stanga-dreapta de volan zgomotul persista.m-am uita sub ea,nu are nimic. Dar acest zgomot nu se intampla tot timpul cand sunt cu masina in panta. Un sfat va rog.

mercic
Zcorp
Am si eu o intrebare, as vrea sa desfac semicochiliile pentru ca suna acolo ceva ingrozitor, as vrea sa pun ceva burete acolo. Intrebarea mea ar fi daca se pot desface cele doua semiicochilii fara sa iau volanul jos .... multumesc de informatie
klaus
da
dydycom
din pacate nu cred ca vei scapa de zgomote...alea vin mai degraba dinspre coaja de bord.pt a te edifica cand paraie( de regula cand e rece in masina) trage de gurile de dezaburire spre tine... si daca se atenueaza zgomotul...ma tem ca trebuie sa desfaci tot bordul...si atunci tre sa dai volanul jos
Zcorp
Este adevarat , cand este rece zdrangane ceva si am pus mana pe cele 2 semicochilii si nu mai suna , acum ii posibil sa fie si din bord. O sa incerc sa le desfac pe cele 2 , iar daca probleme nu este de acolo atunci o sa ma duc in service .. la desfacut tot bordul nu vreau sa ma bag....

26 Nov 2008, 15:28:
Acum stiu ca o sa "sariti " cu gura pe mine smile.gif smile.gif dar mai am o intrebare asa de nestiutor: m-am uitat si eu ca "vitelu la poarta" aia noua cu cheia in mana sa desfac cele 2 semicochilii. Dedesupt am vazut cele 2 orificii unde se presupune ca sunt cele 2 suruburi dar am tot bagat eu pe acolo cheia (toate diemensiunile din setul de chei cu cap torx pe care le-am avut) dar nu gasesc nici un surub....MAi exista un alt loc ...ca eu nu vad unde ar putea sa fie cele 2 suruburi sau trebuie o alta cheie speciala ?
klaus
tb o surubelnita lunga torx t20
Lostboy
"Am" un zgomot de foarte multă vreme și nu i-am dat de cap. Am crezut că o rezolv dar se pare că nu am reușit. Dacă vă mai amintiți voi sunetul tijei din portieră care lovea tabla de metal. Exact același (cel puțin identic în proporție de 90%) zgomot vine din partea centrală a bordului, spre parbriz. Am luat în calcul cablul de antenă, plasticele exterioare de ghidaj din părțile laterale-jos ale parbrizului, parasolarele....nu știu ce să mai fac.
Dacă mai are cineva aceeași problemă și a rezolvat-o sau a încercat v-aș fi recunoscător.
Ms.
Ivory
Salut... am ceva nelamuriri in legatura cu placutele de franare (precizez ca placutele sunt cele stoc de cand am achizitionat masina), am aproximativ 19.000 km si de la vre`o 18.000 au inceput sa scartaie (un zgomot metalic - fier/fier), nu mereu, cand e umezeala in special.
Un prieten mi`a zis ca ar fi din cauza ca placutele ar avea insertii de fier la un nivel ceva mai ridicat decat cel necesar.
La revizia de 15.000 baietii de la service mi`au zis ca ar fi ok si citez "ne vedem la 30.000" totusi imi este cam teama sa merg cu ele pana atunci. sa nu raman fara discuri sau mai rau sa nu ajung in boscheti cu masina.
Vreau sa le schimb dar nu cu placute de la dacia, pentru ca am vazut cateva posturi pe aici care nu erau tocmai imbucuratoare.

Intre Ferodo si Lucas ce imi recomandati?

App de scartaituri, scaunul din fata stanga scartaie ingrozitor in momentul in care ma misc in el, sau cand ma apas mai tare in spatar, pana acum vre`o luna scartaia doar rar, mai de curand scartaiei aproape non stop.
Cand am fost la service (bineinteles nu mai scartaia) si le`am zis, am primit raspuns ca ar fi de la shinele de sub scaun ca nu ar fi unse calumea si de acolo.
Acum abea astept sa imi fac timp sa dau o tura sa le arat cum scartaie.
App... m`au intreabat inainte si dak am stat 2 odata pe scaunu ala smile.gif
-Scorpio-
hmmm, daca imperechezi dacia cu ferodo ce iese? ai cetit matale aici pe forum sa fi ajuns cineva in boscheti? crezi ca cele de la dacia sunt produse de nea gicu de la scularie in curtea din spate a daciei? astia de la dacia nu se pricep sa aleaga niste placute pt masina lor, trebe sa vina unu' Ivory sa le zica cam ce se potriveste la masina lor...
Ivory
Scorpio, eu am cerut o parere... problema ta care e? nu`mi place sa aud ca`mi scartaie frana.

cineva mi`a recomandat Lucas, am vazut pe forum ca lumea mai vorbea si de Ferodo, Bosch si alte firme, cat despre ce pune dacia am citit la un baiat aici pe forum ca dupa 2-3 mii de km scoteau un zgomot urat placutele, nu`mi plac zgomotele decat cele care ies din player...

cat despre partea cu boschetii era un fel de umor...

Offtopic: esti de un real ajutor pe acest forum scorpio, nu stiu ce m`as fi facut fara ajutorul tau... credeam ca pt un sfat sau pt schimb de pareri este forumul, dak simteam nevoia sa fiu ironizat ma duceam in alta parte
-Scorpio-
e zgomot tehnologic. e normal ca in anumite conditii sa faca zgomote. si daca voiai masina silentioasa trebuia sa pui mai multi bani decat ai dat pe logan...
paultaxi
a mai patit cineva ca la 30000 etrierele sa aiba joc din bolturi ? Cand merg pe drum de tara troncane iar daca apas putin frana nu se mai aude zgomotul.
Mich@el
la frane, nu...in schimb se aude ceva de la ambreiaj cand masina e calda bine...ceva ca un tacanit fin si cand calc ambreiajul sunetul dispare.
am sesizat acevst lucru la revizie si am primit binecunoscutul raspuns "asa face toate" biggrin.gif
-Scorpio-
pot sa-ti confirm ca si a mea face la fel. oricum, m-ai linistit ca "asa face toate".
JmEk
eu am PH2 si aceeasi problema ca a lui VIC am......zdrangane..dar m-am obisnuit.e antifonata prost si mai este o pb.....arcurile la inceput sunt mult prea rigide pentru gropile noastre...asa ca isi vor reveni
dutzu
salut
am si eu o problema cu un logan abs plus fabricatie mai 2007
inca de la vreo 5000 km am auzit un zgomot dreapata fata, ceva de genu o bucsa veche de dacie uzata
m-am dus la revizia de un an nu sh ce au facut aia acolo (nimic special caci nici ei nu stiau ce e) si cam o luna nu s-a mai auzit
de prin august anu trecut iar a inceput si parca face si mai rau
parca e un zgomot plastic pe plastica sau bucsa dusa....
zgomotul apare numai pe drum denivelat , gropi, si la franarea pe denivelari e cel mai accentuat, pe drup bun nu se aude nik
m-am mai dus la astia la dacia inca de 2 ori mi-au zis ca nu are nik la directie, suspensii..... ca e zgomot de habitaclu nu mai stiu ce (ca m-am si luat de gat cu ingineru de acolo ca dupa o tura - "poti sa mergi linistit nu e de la directie sau ceva"), dar pe mine ma scoate din sarite
masina are acu 15500 , si a iesit din garantie si nu stiu ce nasiba sa-i mai fac
ati mai intimpinat vreunu din voi problema? ceva sugestii?
Victorine
Scutul?

Am avut aceeasi problema. La denivelari auzeam o bataie sub masina, uneori chiar o simteam in pedalier. A aparut tot asa ca la tine, de timpuriu. In service au constatat ca-mi lipsea un surub de la scut si restul erau slabite. Data urmatoare mi le-am strans singur.
dutzu
nu e de la scut
problema cu scutu a avut-o un prieten si s-a rezolvat
mi-au dat astia scutu jos, aripile interioare de plastic (nu mai stiu termenul...) dar se auzea la fel,
Lord Hades
QUOTE(paultaxi @ 4 Dec 2008, 00:46)
a mai patit cineva ca la 30000 etrierele sa aiba joc din bolturi ?    Cand merg pe drum de tara troncane iar daca apas putin frana nu se mai aude zgomotul.
*



Incearca sa schimbi placutele de frana. Poate scapi de zdranganit.

Acum ceva timp am avut o problema cu un scartzzz venit din partea drepta a masinii. Dupa indelungate ascultari am gasit sursa: cuiul in care se inchide broasca, cel care este fixat pe stalpul B al masinii. Initial am dat cu sprey cu ulei, o luna a fost OK, pe urma s-a scurs uleiul, a inceput iar scartzzz ... am revenit cu pulbere de grafit si de atunci totul e PERFECT. Am repetat preventiv operatia la toate usile. Sunt cam 5-6 luni de atunci smile.gif
johnnybegoode
Cu aceeasi problema ma chinui si eu. De unde ai luat (unde se gaseste) pulberea asta de grafit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.