Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
zanzie
QUOTE(eugeniuz2004 @ 21 Dec 2011, 14:22)
...hrana noastra vine in proportie covarsitoare din vegetale si prin urmare ... e verde!

Pe naiba, e plina de E-uri si chimicale.
espacern
QUOTE(b76bgaarh @ 21 Dec 2011, 12:10)
cand vor taxa si masinile electrice?

Electric-full este subventionat adica primesti nu dai...dar pentru hybrid vor fii ceva taxe in curand.
La masinile cu motor electric este problema cu incadrarea la valoarea asigurarii si a impozitului pentru ca nu exista capacitate cilindrica....

@+
luci_bce
Pana una alta, ieri cand mi-au dat numerele noi de la politie, a venit in discutie si taxa asta celebra, si chiar tipa de la ghiseu mi-a spus asa: E simplu, nu plateste nimeni taxa, se face procura de utilizator si se circula asa... Numai ca o sa ajunga lumea sa tina legatura cu fostul propietar mai des decat cu rudele:))
T.rac3Er
pui o sticla de cola in portbagaj si gata ai capacitate cilindrica radmasa.gif
Diac
QUOTE(clr @ 19 Dec 2011, 17:37)
Fa o intrebare, daca nu ma insel la vanzarea intre rude de gradul unu nu mai e obligatoriu autentificarea la RAR.
Stiu ca la trecerea de la leasing pe numele utilizatorului nu mai trebuie, iar acolo unde am citit scria ceva si de rude de gradul I daca-mi aduc bine aminte.
*



M-am interesat, nu se poate. mad.gif Trebuie RAR chiar si pentru membri aceleiasi familie. Bunica-miu a facut autentificarea la Symbol chiar daca era vorba de mostenire de pe urma bunicii mele.
In alta ordine de idei, am facut pana la urma autentificarea la RAR. Am obtinut o modificare a programarii pentru aceiasi zi. Chiar fara nici un fel de spaga. smile.gif Am intrat in audienta la cineva, habar n-am cum il cheama si s-a rezolvat. Adineauri tatal meu a depus actele la Pipera, deci am scapat. smile.gif Acuma mai trebuie sa vorbesc la CASCO sa recuperam din banii pe care i-am platit acu mai putin de o luna si sa facem un nou contract.
waly_2006
Pentru Toyota Prius din 2006 aveti idee daca se plateste sau nu taxa?
espacern
Pentru Prius platesti 0 Euro.
Daca este specificat in CIV ca este hibrid...bineinteles.

@+
waly_2006
Multumesc!

Pai este hibrid, doar e un... Prius. biggrin.gif
argon
Aiurea treaba asta, asa hibrid cum e polueaza la fel ca oricare alta, chiar mai mult, pentru exista hibride euro 4, si pe langa euro 5-urile ce sunt de ceva vreme , si in curand vor scoate exlusiv benzina sau motorina euro 6.
espacern
QUOTE(waly_2006 @ 21 Dec 2011, 16:33)
Pai este hibrid, doar e un... Prius.

Lasa ce este....trebuie sa si scrie ca este.
In CIV de catre RAR.

@+

21 Dec 2011, 16:39:
La producerea unui Prius se polueaza cu CO2 mai mult decat emana in toata durata de viata masina.

@+
razvan_smart
Salut!

Dar daca maxina a fost inscrisa dupa 2007, si am platit taxa dar am recuperat-o, mai e nevoie sa fie replatita de noul cumparator? Nu am gasit nimic legat de situatia asta.
tatabobu
Da.
espacern
QUOTE(razvan_smart @ 21 Dec 2011, 18:37)
am platit taxa dar am recuperat-o, mai e nevoie sa fie replatita de noul cumparator?

Nu se mai plateste....inca odata.

@+
eugeniuz2004
QUOTE(waly_2006 @ 21 Dec 2011, 17:33)
Multumesc!

Pai este hibrid, doar e un... Prius. biggrin.gif
*



si cei cu prepelitele care trebuiau sa dovedeasca autoritatior ca acestea sunt pasari .... cum s-au simtit?
clr
QUOTE(Diac @ 21 Dec 2011, 15:53)
M-am interesat, nu se poate.  mad.gif Trebuie RAR chiar si pentru membri aceleiasi familie. Bunica-miu a facut autentificarea la Symbol chiar daca era vorba de mostenire de pe urma bunicii mele.
In alta ordine de idei, am facut pana la urma autentificarea la RAR. Am obtinut o modificare a programarii pentru aceiasi zi......
*



Nasol. Oricum, bine ca ti-ai rezolvat problema.
Pana la urma care mai sunt vestile? A fost promulgata? Ca banuiesc ca trece si pe la Base intai nu? Cand se estimeaza a fi publicata?
the_darkman
QUOTE(razvan_smart @ 21 Dec 2011, 19:37)
Salut!

Dar daca maxina a fost inscrisa dupa 2007, si am platit taxa dar am recuperat-o, mai e nevoie sa fie replatita de noul cumparator? Nu am gasit nimic legat de situatia asta.
*




QUOTE(espacern @ 21 Dec 2011, 20:00)
Nu se mai plateste....inca odata.

@+
*




Am pus un pariu pe un alt forum.

Pe viitor, si astia care si-au recuperat taxa, cand isi vor vinde masina, noul proprietar va trebui sa plateasca. Nu m-ar mira la mintea astora de la guvernare.

Sa ne invete minte guvernu sa nu mai dam statu in judecata ....
clr
Interesanta chestia asta. Acum, am si eu o nelamurire: inteleg ca taxa va fi platita si de masinile inmatriculate dupa 2007 care nu au taxa achitata din diverse motive (au prins scutire in perioada aia, sau s-a castigat in instanta sa zicem). Cum vor fi identificate? Exista o baza de date care poate fi consultata?
Sa zicem ca eu vreau sa-mi iau o masina. Vanzatorul imi spune ca nu are dovada ca s-a platit. El sustine ca a platit-o, dar n-a pastrat dovada pentru ca nici prin cap nu i-a trecut ca o "minte creata" se va mai lega vreodata de acest aspect. Eu ca si potential cumparator cum verific + cum dovedesc la inmatriculare?
akileon
nu prea ai cum, doar sa te intelegi cu omu sa ii dai banu pe masina cand va fi pe numele tau, mers impreuna la politie etc
Filip
Deci eu am o dacie fabricata in 1993. Inmatriculata prima data in 93. A avut mai multi propietari. Ultimul sunt eu. La mine pe talon apare ca inmatriculata in iunie 2009. Daca e sa o vand, se plateste taxa? Ca nu e inmatriculata inainte de 2007. laugh.gif
bossake
QUOTE(clr @ 25 Dec 2011, 00:22)
Interesanta chestia asta. Acum, am si eu o nelamurire: inteleg ca taxa va fi platita si de masinile inmatriculate dupa 2007 care nu au taxa achitata din diverse motive (au prins scutire in perioada aia, sau s-a castigat in instanta sa zicem). Cum vor fi identificate? Exista o baza de date care poate fi consultata?
Sa zicem ca eu vreau sa-mi iau o masina. Vanzatorul imi spune ca nu are dovada ca s-a platit. El sustine ca a platit-o, dar n-a pastrat dovada pentru ca nici prin cap nu i-a trecut ca o "minte creata" se va mai lega vreodata de acest aspect. Eu ca si potential cumparator cum verific + cum dovedesc la inmatriculare?
*


Asta e un lucru foarte interesant. In mod normal ar trebui sa se mearga pe principiul; Masina e prima data inmatriculata in Romania dupa 01.01.2007 inseamna ca automat s-a platit taxa(indiferent daca a fost noua, SH etc). Asa ar fi cel mai simplu. Daca iti cere chitanta cum ca s-a platit taxa atunci e foarte nasol ca poate masina aia a mai trecut prin 2 proprietari si 5 maini pana a ajuns la tine smile.gif.
clr
Tocmai ca nu e asa. Sunt anumite masini cu anumite norme de poluare care au fost scutite o perioada de taxa undeva in perioada 2008-2009 daca imi aduc bine aminte.
argon
QUOTE(Filip @ 25 Dec 2011, 01:59)
Deci eu am o dacie fabricata in 1993. Inmatriculata prima data in 93. A avut mai multi propietari. Ultimul sunt eu. La mine pe talon apare ca inmatriculata in iunie 2009. Daca e sa o vand, se plateste taxa? Ca nu e inmatriculata inainte de 2007. laugh.gif
*



Deci 1993 nu e inainte de 2007? interesant. Cand o vinzi plateste cumparatorul taxa, asta teoretic, ca nu plateste nimeni 5000 de euro pentru o masina de 500.
Filip
Deci se tine cont de prima inmatriculare... naspa. smile.gif
bossake
QUOTE(clr @ 25 Dec 2011, 12:42)
Tocmai ca nu e asa. Sunt anumite masini cu anumite norme de poluare care au fost scutite o perioada de taxa undeva in perioada 2008-2009 daca imi aduc bine aminte.
*


Cred ca ai dreptate, probabil masini gen primele modele de euro5. Insa in cazul asta ce fac daca eu cumpar o masina adusa din afara in 2009 si inmatriculata de altcineva si apoi vanduta mie. Eu nu as avea chitanta pt plata taxei, trebuie sa il caut pe ala. Daca ala a murit, plecat din tara?
klaus
Referitor la faptul ca s-ar putea cere dovada platii taxei de inmatriculare efectuata pentru inmatriculari dupa 2007:

Sunt eu singurul, sau cumva procedura standard la politie era depunerea "la dosar" a chitantei de plata IN ORIGINAL in vederea inmatricularii?
Deci acum proprietarul nu are cum sa demonstreze ca a platit-o, caci chitanta nu mai e la el...

Din acest motiv, organul fiscal care sustine altceva decat era normal la data respectiva (plata) trebuie sa aduca dovezi in acest sens, proprietarul fiind prezumat ca a platiti taxa resepectiva, pentru ca altfel nu-si putea inmatricula masina.
S-ar putea ca in practica sa fie niste situatii interesante...
ydaniel
Astept sa vad cand se publica in MO si cand intra in vigoare:(
bygy007
eu din cit imi aduc aminte in 2009 nu se platea taxa de prima inmatriculare nici la euro 4 , eu atunci am luat masina si nu am platit nimic la inscriere
QUOTE(bossake @ 25 Dec 2011, 18:05)
Cred ca ai dreptate, probabil masini gen primele modele de euro5. Insa in cazul asta ce fac daca eu cumpar o masina adusa din afara in 2009 si inmatriculata de altcineva si apoi vanduta mie. Eu nu as avea chitanta pt plata taxei, trebuie sa il caut pe ala. Daca ala a murit, plecat din tara?
*


PaulT
Eu nu am platit pentru E4 la sfarsitul lui 2008. Masina luata in noiembrie si inmatriculata in decembrie, pe la jumatatea lunii...
george_scala_2004
este la promulgare:
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.lista?cam=2&anp=2011
forma pentru promulgare:
http://www.cdep.ro/proiecte/2011/500/80/0/pr580_11.pdf
smailmiami
Parca in lege scrie ca se aplica masinilor inmatriculate inainte de 2007, deci cei care au inmatriculat dupa 2007 si au fost scutiti sau au castigat-o nu cred ca trebuie sa-si faca griji.
klaus
La art. 2 legea defineste:
QUOTE
j) taxa specială pentru autoturisme și autovehicule – taxa prevăzută la art. 2141-2143 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, în vigoare până la data de 1 iulie 2008 (de la 1 ian 2007 - n.n.);
k) taxa pe poluare pentru autovehicule – taxa așa cum a fost prevăzută de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, aprobată prin Legea nr. 140/2011, cu modificările și completările ulterioare;( de la 1 iulie 2008 - n.n)

Dupa care spune la art. 4:
QUOTE
Art. 4.
:
(2) Obligația de plată a taxei intervine și cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat și pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule și care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării.


Deci:
- ar trebui sa plateasca toti care aveau obligatia de plata dar dintr-un motiv sau altul nu au platit (dupa 2007)
- cei care au inmatriculat si erau scutiti de taxa (euro 4, euro 5 etc) nu vor trebui sa plateasca taxa acum.
Axe
Aceasta taxa poate fi evitata in cazul unei masini deja inmatriculate ?
Daca vreau sa vand masina, pot face la notariat o fituica prin care "incredintez" masina unei alte persoane ? Acolo scrie clar ca auto cu numarul ...., a fost incredintat la data .... , presoanei X.
In acest fel evitam plata taxei si amenzile sosite ulterior pe numele fostului proprietar.
argon
Nu o poti incredinta ca nu esti persoana juridica.
Axe
Si daca nu-s nu pot imprumuta cuiva masina pe perioada nedeterminata facand totusi dovada ca toate belelele ulterioare apartin acelei persoane ?
Problema ar fi ca ramai totusi agatat cu impozitul la administratie sad.gif
argon
Daca ar fi asa simplu, taxa asta ar fi degeaba, toti ar face hartie la notar.

Numai daca il stii pe om, si umbla la intelegere cu actele tale. Daca nu-l stii sau nu ai incredere ai 30 de zile legal sa si-o inmatriculeze.
Axe
Daca ar fi din familie nu ar mai trebui nicio formalitate, i-o dai, iti da banii si gata ! smile.gif
Totusi impozitul te poti asigura ca ti-l plateste anual pt ca altfel radiezi masina si s-a lins pe bot. Deci cumparatorul nu poate fi de rea credinta.
Victorine
Comodatul sau imprumutul de folosinta poate oare sa fie o solutie viabila pentru evitarea acestei taxe? Evident, in conditiile in care cunosti si ai incredere in cumparator, respectiv un membru al familiei/ prieten. Eventual in contractul de comodat sa fie precizata si obligatia de a achita contravaloarea operatiilor de intretinere/ revizii, a impozitului anual, etc.
florinel_lva
am si eu o intrebare

am cumparat un peugeot 206 sedan din reprezentanta in decembrie 2008, prima inmatriculare apare in februarie 2009.
anul de fabricatie este 2007, dar masina a stat pe stoc pana am cumparat-o.
trebuie sa platesc taxa acum la revanzare?
ma intereseaza pentru ca masina e pusa la vanzare
Axe
QUOTE(Victorine @ 27 Dec 2011, 11:24)
Comodatul sau imprumutul de folosinta poate oare sa fie o solutie viabila pentru evitarea acestei taxe? Evident, in conditiile in care cunosti si ai incredere in cumparator, respectiv un membru al familiei/ prieten. Eventual in contractul de comodat sa fie precizata si obligatia de a achita contravaloarea operatiilor de intretinere/ revizii, a impozitului anual, etc.
*


Cazurile in care vinzi "in familie" sunt extrem de putine, ideea ar fi sa gasim modalitatea prin care s-o vinzi oricui punandu-te la adapost de amenzile luate ulterior de cumparator si impozitele ce vor trebui platite.
CGDBZ
@florinel_lva in 2009 cand ai inscris masina se platea taxa doar daca a fost scutita de taxa nu ai platit si in ambele cazuri daca o vinzi cumparatorul nu plateste nimic.
florinel_lva
mersi.
pai cred ca a fost scutita sau inclusa in pret k eu nu imi amintesc sa fi platit asa ceva separat
argon
@CGDBZ, Nu tocmai ce s-a spus ca se plateste daca a fost scutita?? Daca a platit-o dealerul, cum era promotie la mai multe, nu se mai plateste.
CGDBZ
citeste postul lui @klaus de mai sus si poate intelegi ceva.
Axe
Problema de fond este alta, daca ne uitam putin in viitor, sa spunem ca facem acum imprumuturi peste imprumuturi pe care le platim cu sudoare ca niste hamali ai societatii ce ne aflam, pe cand s-o inventa Euro10, Euro 15 etc., peste vreo 8-10ani, ca sa-ti vinzi masina cumparata azi cu efortul de care va vorbeam, cumparatorul va plati ca acum sume de-ti muta capul din loc ! sad.gif Sau mai rau, sa o dai de pomana.
Adica platesc 5-10 ani rate pentru un bun proprietate personala ca statul prin rahatul asta de lege/taxa sa-i anuleze valoarea ?!!!
Eu Alex
O sa le vindem fratilor, vecinilor, verilor, etc ca sa-i avem cat de cat aproape pt a-si plati impozitele la fisc! Eu am dsn-ul pe numele nasului si la inceput de an ma prezint la el cu banutul pt impozit! Evident ca amenzile le platesc eu si daca vine vreuna prin posta ma anunta!
Daca la "vindem" prin donatie, merge?(parca erau scutite de taxe)
Executron
Din ce-am inteles din legea respectiva nu sunt excluse de la taxa aceasta de poluare nici inmatricularile ca urmare a dobandirii proprietatii prin mostenire LEGALA.. Nici nu poate fi vorba de scutire prin donatie... Pai asa toti s-ar duce la notar, as face un contract de donatie care costa 1 mil si in privat s-ar intelege la pret.
klaus
Pai in lege scrie clar "transcrierea dreptului de proprietate". Care e si ca urmare a mostenirii, si ca urmare a donatiei.
O lege pe care o meritam, ca doar noi, poporul, i-am votat!
smailmiami
Avand in vedere ca legea a inceput pe vremea PNL(+PSD in culise) si apogeul il atinge acum, in vremea PDL, cam ce solutii de vot ai mai fi gasit tu ?
TRK
Pffff. Azi am facut RAR-ul, maine vin numerele, am scapat biggrin.gif. Pana la urmatoarea tampenie de lege.... care o fi, Dumnezeu stie.
Garett
QUOTE(smailmiami @ 27 Dec 2011, 22:47)
Avand in vedere ca legea a inceput pe vremea PNL(+PSD in culise) si apogeul il atinge acum, in vremea PDL, cam ce solutii de vot ai mai fi gasit tu ?
*


Eu tin minte ca piticania ne facea capul mare cat de nedreapta este taxa si cum o s-o scoata el in secunda doi! Asa ca indiferent cine promite ca o va scoate va fi acelasi vechi BS!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.