Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
argon
Cu 7k iti iei o mica masina cu euro 6, perfecta de oras. Logan 1.0sce. De stat blocat in trafic e perfecta.
Diac
Chiar, daca ma mut cu domiciliul la casa de vacanta si trec masina pe PH, n-ar trebui sa am treaba cu stickerul asta?
argon
Daca ai numar ro..probabil o sa ai treaba. Pentru numere straine posibil sa nu fie obligatoriu, ca in DE. Sunt curios daca o sa fie restrictii, ca acolo..adica sa nu ai voie cu diesel euro 3 in oras.. Dar nu cred...scopul e sa stranga bani..si o sa aiba voie toate cotetele..daca platesc.
Highwayman
Nou proiect: praguri maxime de emisii de CO2 ale autovehiculelor pentru achiziția cărora se poate obține prima de casare, plecând de la 130 g/CO2/km în anul 2017 până la o valoare de maxim 95 g/CO2/km în anul 2019.
https://www.agerpres.ro/economie/2017/03/13...oiect--18-47-24
argon
Am auzit ceva la radio, 10.000 euro prima de casare la electrice. Nu de alta dar sunt electrice sub 10k, deci mai raman si bani.
St
Twizy se incadreaza sa primeasca prima oare? Daca ar fi asa, un Zoe ar ajunge la 12000 eur, nu e rau deloc. Modelul nou are autonomie ~300km. Daca ai unde sa-l incarci acasa/la munca, e de cumparat ca masina de oras.
Altele care sunt sub 10k?
axabrt
Daa sigur. La care mai adaugi chirie la baterie. Nu renteaza.

Cică la tichetul rabla adaugă ecobonus de 2500 pt hibride.
Mai bine hibrid decât electric.

Pt electric peste vreo 10 ani așa....
espacern
QUOTE(argon @ 14 Mar 2017, 17:56)
Nu de alta dar sunt electrice sub 10k,

Link....urgent ca vreau si eu!
argon
Ti-ar sta bine in twizy mai ales ca ar fi gratis, daca se incadreaza.
espacern
Acum cativa ani cand i-ti explicam despre masinile electrice nu considerai Twizy masina.....dar chiar si acolo tot fara baterie este sub 10000.
Se vede treaba ca cu trecerea anilor capeti ceva experienta.....sau ma insel?
uadiv
(Buna ziua,

Renault TWIZY este considerat monociclu si nu masina, astfel nu beneficiaza de programul Remat Plus. In schimb, Renault ZOE beneficiaza de 20 000 lei [4444€] prin Remat Plus. In atasament aveti fisa produs pentru ambele.



Pentru informatii suplimentare va stau la dispozitie.



Va multumesc,

Cu stima, )



Cam asta este raspunsul celor de la reprezentanta Renault di Sf, Gheorghe-CV primit anul trecut cand ma gandeam si eu la un twizzy...

14 Mar 2017, 21:45:
zoe life 20200 euro...
espacern
Eu astept in continuare link de la argon cu masina aia electrica noua la 10000.....sper sa nu dureze prea mult asteptarea.
MoneyTalks
QUOTE(espacern @ 14 Mar 2017, 21:19)
Eu astept in continuare link de la argon cu masina aia electrica noua la 10000.....
*


Parca era prin praktiker ceva masina electrica de frezat sau taiat pe la pretul asta... radmasa.gif Si garantat ca e noua laugh.gif
traffictours
Despre recuperarea taxelor, de poluare, de mediu, vad ca nu se mai zice nimic.
Inseamna ca instanta de judecata ramane solutia...
rue
cu grija maxima pentru timbrul de poluare am fost saptamana trecuta la nemtia si mi am tras mobila sh in sufrageria din garaj.
Am tot asteptat si masurat ofertele de masini noi dar in 8000 eur gaseam cele mai mici oferte probabil si cu compromisuri trebuia sa iau un clio, c elysee sau iar logan.
Asa ca am luat un sh la aproape jumatate de pret, mult fier, 7 scaune la nevoie, multe airbaguri, fara accident, revizii la reprezentanta, ultima facuta in februarie cand a trecut TUV ul (itp ul lor).
Squirrel
QUOTE(uadiv @ 14 Mar 2017, 22:39)
(Buna ziua,

Renault TWIZY este considerat monociclu si nu masina, astfel nu beneficiaza de programul Remat Plus. In schimb, Renault ZOE beneficiaza de 20 000 lei [4444€] prin Remat Plus. In atasament aveti fisa produs pentru ambele.

Cam asta este raspunsul celor de la reprezentanta Renault di Sf, Gheorghe-CV primit anul trecut cand ma gandeam si eu la un twizzy...

<span class='edit'>14 Mar 2017, 21:45:</span>
zoe life 20200 euro...
*


Chiar Renault îl descrie drept cvadriciclu de prin 2014, sau se livrează doar cu o roată, restul fiind opționale?

Din ce știam, motociclu L7e este încadrarea în talon pentru Twizy.
Highwayman
"Noi lucram la un memorandum comun prin care să returnăm banii celor care au achitat timbrul de mediu. În urma evaluării s-a stabilit că ar fi vorba de o sumă totală de aproximativ 6,4 miliarde lei. Trebuie găsită soluția economică, adică de unde vin banii, și cea politică, adică modul prin care îi rambursam. Dacă nu vom face noi această ramburase, și îi lăsăm pe cetățeni să acționeze ministerul în instanță, există riscul ca această sumă să crească cu 20%, ca urmare a taxelor judiciare", a declarat fostul ministru al Mediului.(Daniel COnstantin)"
http://www.promotor.ro/masini-noi/news/cum...-video-16220442
rue
Daniel C-tin - fost minstru, actual remaniat?
george_scala_2004
stiri proaspete... excl.gif
george_scala_2004
a aparut...
argon
De ieri se poate depune cererea de restituire, are cineva un link, pentru a downloada cererea?
Ma3x
imbratisare.gif
valikris2002
e valabil si pentru taxa de prima inmatriculare auto noi din 2007?
MyKe89
Degeaba a apărut modelul cererii dacă nu există încă o procedură definită.

https://www.avocatnet.ro/articol_45553/Rest...-returnare.html
argon
Pana in 1 sept 2018 de cand incep restituirile la timbre au timp sa se hotarasca, cererea se poate depune deja.
cozo
Cei care am primit diferenta dintre taxa de prima inmatriculare si taxa de poluare,primim si restul?
Daca depun actele si chitanta cu plata taxei de prima inmatriculare,oare au o evidenta cum ca mi-au platit diferenta?(poate imi dau intreaga suma inapoi 04.gif )
Intreb pentru ca nu am decat chitanta cu care am platit taxa de prima inmatriculare si nu mai am decizia prin care mi-au restituit diferenta.
Merci.
argon
Am depus la ANAF cererea cu actele necesare pentru 2 masini, cica pana in septembrie 2018 am banii in cont. 5800 lei+dobanzi, sunt curios.
andri1940
Si eu am depus pentru doua masini, dobanzile cica ar fi de 0.02%/zi, deci 7%/an, pana in momentul platii. La 2500 + 2800lei + dobanzi ar fi ceva...

Apropo, cei care au apucat sa depuna dosarul pe legea veche si care trebuiau sa ia banii in rate, primesc deja diferenta pana la suma totala!
MuciX
E valabil si pentru timbru?
argon
Pentru timbu am depus. Dar se plateste la urma, de aia trebuie sa astept un an. Inainte se dau taxele anterioare.
george_scala_2004
Salut,

Au ei la administratia financiara formularele cererii sau trebuie sa te duci tu cu el?

Multumesc.
cozo
Cererea se gaseste acolo.
klaus
Am depus si eu 2 cereri.
Baba de la ghiseu, colega de banca in scoala primara cu Cuza voda, avea numai smenuri in cap: ca nu aveti originalele, ca la asta nu se poate plati ca ati vandut-o, ca pe vechea ordonanta la astea nu se restituiau deci nu vi se va restitui, ca nu avem norme deci nu pot sa le primesc, d-astea de dambovita.
Scot ordonanta si zic, sa citim impreuna, poate intelegm mai bine amandoi.
Ia uite, aici scrie ca nu trebuie sa depun originalele ci doar copii (si zic, cum ati vrea sa va depun originalele de pe chitanta ca am lasat chitantele la politie?...), ia uite, nu scrie nimic de vreo conditie cu vanzarea masinii, ia uite, ordonanta aia "veche" pe care mi-o invocati e abrogata prin ultimul articol a asteia "noi"... Sa caut si legea cu petitiile sa vedem daca aveti voie sa nu-mi primiti vreo cerere? Ma rog, bine, vi le primim... Zgura ma-sii de baba jegoasa.
Am facut adresa la ANAF sa-mi spuna daca se respecta termenele din art. 77 C.pr.Fisc. (45 zile de le depunere cererii sa se emita decizia, chiar daca se plateste dupa un an).
Raspuns: se va prelungi termenul din motive externe ANAF cu zilele pana la... emiterea normelor.
maho
QUOTE(klaus @ 25 Sep 2017, 09:50)
Scot ordonanta si zic, sa citim impreuna, poate intelegm mai bine amandoi.

Te-ai dus blindat, cu hartoagele la tine, sau ai scos zmartfonu si-ai convins-o sa se uite in el?
Cu anaf-u'... welcome to the club. tongue.gif
UXE
Stiti cumva daca pot recupera taxa la Subaru cumparat in mai 2015 (fabricat in 2006 tongue.gif ) ? Am vreo 2500 de euro de recuperat. Daca da, ce acte trebuiesc? Chitanta nu mai stiu daca e acasa sau am lasat-o la politie? smile.gif

Mersi
klaus
orice la care ai platit un fel de taxa de prima inmatriculare.
Iti trebuie:
- cerere tip
- copie talon
- copie carte
-copie sau original chitanta. La taxele mai noi nu scrie pe chitanta pentru ce e ci doar face referire la un proces verbal prin care s-a stabilit taxa. E bine daca il ai si pe ala.
rusu_i
Actele se depun la Registratura sau e un ghiseu anume?
UXE
Mersi @Klaus. Am gasit chitanta in original + Decizia de stabilire privind calculul timbrului de mediu (sau ceva similar tongue.gif) cu suma de plata in lei.

Pentru sector 6 trebuie sa ma duc la Orizont ?
klaus
Actele se depun la ANAF-ul de sector. Am impresia ca la Orizont e cu taxe locale si ANAF-ul de sector 6 e ala din Popa Tatu.
tatabobu
Ai impresia corecta, ANAFU' sectorului 6 e in sectorul 1.
axabrt
[attachmentid=1628071578]...
I a lăsat pe baietii sa își ia cazane, și acu ii baga la plată
UXE
QUOTE(Highwayman @ 26 Sep 2017, 14:00)



Nu inteleg. Nu se poate recupera in momentul acesta , dar se primesc cereri?
rusu_i
am depus azi actele la registratura Anafului din Timisoara.
Pe langa copiile de talon, carte si adeverinta de plata au solicitat copie dupa buletin si extras de cont. am avut copie de buletin, dar extras de cont nu. au motivat nevoia de extras de ccont si buletin din cauza scrisului de mana al deponentilor (cica in unele cazuri indescifrabil).
klaus
QUOTE(rusu_i @ 27 Sep 2017, 17:09)
au solicitat copie dupa [..]extras de cont. [...]au motivat nevoia de extras de ccont [...] din cauza scrisului de mana al deponentilor (cica in unele cazuri indescifrabil).
*

Da, saracii de ei, indescifrabil....
Da cand pun popriri pe conturi pentru 50 de lei datorii, atunci cum gasesc conturile imediat? Cum de nu se mai impiedica de un "scris indescifrabil", ba chair gasesc conturile fara sa le fie comunicate de contribuabil?
rusu_i
ai dreptate klaus.
important este sa se publice odata normele de aplicare si sa inceapa returnarea sumelor incasate.
kato
am depus si eu azi actele, numai ca la noi au cerut si un dosar cu sina. extras de cont nu a fost necesar, s-au multumit cu ce am scris in cerere, fiind intrebat daca sunt titularul contului. ca idee mi-au cerut si numarul de telefon..... 04.gif se pare ca am succes la doamnele 50+ ( sa moara klaus de ciuda) blush.gif
klaus
numarul de telefon se pune cam pe orice cerere, sa te poata aia gasi daca mai au nelamuriri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.