Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
argon
Trebuiau sa-si pastreze chitanta, aia demonstra ca e platita odata taxa.
cosmin_angh3l
eu am fost ieri la taxe si impozite si la politie pentru a trece un matiz fabr in 2005 dar cumparat sh in 2008 printr-o firma de leasing(leasingu-l se termina peste o luna si m-am rugat de cei de la leasing sa-l inchid mai devreme si sa nu ma lalaie cu actele) pe firma care era utilizator. Peste tot era nebunie. Astazi am fost sa ridic cartea si talonul de la politie(ieri nu se mai dadeau inapoi in doua ore ca de obicei si foarte multe persoane care au schimbat si numerele si venisera cu masina au trebuit sa le lase acolo pana azi). Domnul care elibera actele mi-a spus ca exista sansa ca timp de o saptamana sau doua sa nu mai faca inmatriculari deoarece ei nu au primit nici o norma referitor la noua taxa si pana nu se clarifica situatia nu o sa se mai poata face inmatriculari. O nebunie totala.....................
T.rac3Er
incredibil. pur si simplu.
pai omul lui dumnezeu. ai o lege actuala si una viitoare. daca aia viitoare nu are cum sa se aplice folosesti sistemul curent. aia viitoare, nu e actuala pentru ca .... diverse motive
nu, ca e legea noua.
da co**e, aia INCA NU se aplica, ca nu existe norme metodologice, si alte rahaturi. folosesti ce ai acum valabil.
nu, nu! e alta lege
wtf?!
the_darkman
De fiecare data s-a intamplat asa cand s-a modificat taxa, a fost nebunie peste tot, inamtriculari, finante, RAR. Romanul pe ultima suta de metri le face pe toate, am vazut pe unii care ziceau ca au cumparat masina prin vara si n-au avut timp sa o treaca pe numele lor. Bai frate, in 6 luni n-ai gasit o zi libera? Sau ai zis lasa ca merge si asa. Pai atunci nu te mai plange nene.
ciocrosu
O zi buna tuturor
Am si eu o nelamurire cu noua taxa. Din cat am citit eu legea se plataeste taxa pentru toate autoturismele pentru care nu s-a platit intr-o forma sau alta una din taxele aberante inventate din 2007 pana azi.
De aici eu deduc ca se plateste taxa si pentru urmatoarele categorii:
- cei care si-au recuperat banii in instanta sau nu au platit-o castigand in instanta
- si pentru daciile scutite de taxa in anii 2007-2009 ( daca nu ma insel )

Art.4
(3) Obligația de plată a taxei intervine și în cazul autovehiculului înmatriculat pentru prima dată, în
România, după 1 ianuarie 2007 care întrunește cumulativ următoarelor condiții:
a) pentru el nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme și autovehicule sau taxa pe poluare pentru
autovehicule;
-) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, după intrarea în vigoare a prezentei legi.
Deci nu numai pentru cele inmatriculate inainte de 2007 cum toata lume spune ci si pentru Loganurile mai vechi de 2009 ( asta nu sunt sigur pana cand au fost scutite cele autohtone ).
Va rog sa scuzati daca bat campii, dar as dori ceva lamuriri de la cei mai avizati.
Multumesc.

bucatzel
QUOTE(slider2 @ 13 Jan 2012, 01:00)
sau legea se refera la prima transcriere a dreptului de proprietate de la intrarea in vigoare a legii??
*



Mie asa mi s-ar parea normal.

Aaaa, reformulez, pana nu-mi sare lumea-n cap. Normal din punct de vedere legal, nu moral, emotional, sau mai stiu eu ce.
Amedeus
@ ciocrosu
Nu prietene (de doua zile tot spun de chestia asta), daca a fost scutit sau exceptat de la plata in momentul inmatricularii, nu plateste nimic acum.
the_darkman
Cred ca n-ai citit normele metodologice. Platesc si cele scutite.
ciocrosu
@Amedeus
Multumesc pentru lamurire, dar nu vad unde scrie in lege sau regulament exceptia despre care vorbesti.
Daca nu apare la excepti intra sub incidenta Art.4 lit. a si b. ( eu cred ca aici este teapa adevarata )
Multumesc.
b06fcn
Manifestatie de la piata universitatii spre Cotroceni, din cauza legii sanatatii...Basescu a zis ca ii cere lui Boc sa o retraga...nu se poate face si in cazul asta la fel? Ca sunt(em) multi afectati de legea asta idioata...
klaus
QUOTE(the_darkman @ 13 Jan 2012, 19:26)
Cred ca n-ai citit normele metodologice. Platesc si cele scutite.
*


Daca alea vor fi normele care vor fi aprobate, astia sunt varza, sunt atacabile de n-or sa aiba aer.
Normele alea sunt in contradictie cu legea pe care o aplica la partea cu masinile carorla li se aplica cu euro 5:
QUOTE
le corespunde norma de poluare Euro 5, au fost înmatriculate până la 31 decembrie 2010, iar pentru ele nu a fost platită taxa specială pentru autoturisme și autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, deoarece, la momentul înmatriculării, cuantumul rezultat în urma calculării acesteia a fost egal cu „0”

In primul rand, daca alea euro 5 au fost scutite, intra la cele scutite, iar daca nu erau scutite dar din calcul dadea 0, suma aia a fost platita (suma rezultata din calcul).
Cred ca o sa fie norma atacabila pe articolul ala de o sa le-o dea petitionarii prin toate gaurile.
the_darkman
Pe ce baza? Ca normele se contrazic cu legea? Nu cred.

Daca absolut toate masinile din Romania platesc o taxa de poluare, pe ce baza sa ii mai dai in judecata? Unde mai e discriminarea.

Ok, ii dai in judecata, castigi, iei banii. Vinzi masina, cumparatorul nou, trebuie sa plateasca din nou, conform legii.

Ce facem, mergem toti la tribunal ca sa ne inmatriculam masinile?
klaus
Una e conform legii si alta e conform normelor.
Normele nu pot contrazice sau adauga la lege.
E suficient o singura hotarare judecatoreasca in acest sens si normele se duc la culcare la propriu.
the_darkman
Eu zic ca a spune conform legii, include si conform normelor. Nu poti sa le separi.

Si ce ai rezolvat? Daca pana la urma cumparatorul tot va trebui sa plateasca, pentru ca tu ti-ai recuperat-o?
ydaniel
la ARO e jale:la motor de 3,2 taxa e 28.000,la ARO 10 cu motor 1,4 de 12 ani taxa e 7100e.Aberant e putin zis,taxa este dubla decat pretul masinii de noua.
mircea_aq
ARO e masina de colectie, normal sa o suprataxeze.
Prevad ca o sa vina cu "updates" la lege cat de curand, in forma actuala au sanse mari sa piarda procesele pe cel putin 2-3 articole
Yan78
QUOTE(b06fcn @ 13 Jan 2012, 19:31)
Manifestatie de la piata universitatii spre Cotroceni, din cauza legii sanatatii...Basescu a zis ca ii cere lui Boc sa o retraga...nu se poate face si in cazul asta la fel? Ca sunt(em) multi afectati de legea asta idioata...
*


Asta nu este a lui Basescu . E al domnului cu padurile ( alea taiate din Covasna si Harghita ) .

Rezistati si voi un an radmasa.gif si or sa o retraga pana la urma .
ciocrosu
Din pacate ii doare exact in pix de procese si altele. Oricum dureaza peste un an un proces si in decembrie sunt alegeri, asa ca pana atunci isi umple visteria.
"Nu este vorba despre retroactiv pentru ca nu retroactiv platesc aceasta taxa, ci la prima vanzare. Eu nu sunt obligat sa vand masina si nu oblig pe nimeni sa-si vanda masina. Daca nu vrea sa-si vanda masina, nu-si vinde masina. Dar daca fiecare se hotaraste sa-si vanda masina este obligat sa plateasca taxa, dar nu retroactiv, ci incepand de acum. Am fost duminica trecuta intr-o piata de masini si vreau sa va spun ca poti sa cumperi o masina de 3-4 ani vechime pentru care nu trebuie sa platesti taxa de inmatriculare, sa zicem un VW Passat, care este totusi o masina bunicica, la 6-7.000 de euro. Deci, pe piata auto, vor fi de acum incolo mai multe masini care nu sunt mai vechi de zece ani sau de opt ani. Ne orientam spre masini care polueaza mai putin", a explicat Borbely.
Asta nu-i intreg la minte, dar ce daca stiam ca trebuie sa platesc inca 1100 euro pe Logan mai lua dracu masina asta !
Singura solutie rapida si eficienta: vezi cazul Arafat !
jas2
Am creat un precedent cu Legea Sanatatii..Am iesit,am luptat si am castigat.

Sa iesim la lupta !!! Sa blocam strazile cu masinile noastre in toata tara.

Off-topic(scuze )


Referitor la pretul carburantilor...Sa blocam strazile si sa ne scuzam "Nu mai am benzina sunt la munca pentru a mai face bani ca sa-mi pot termina drumul"
La lupta oameni buni...In stada...Suntem puternici doar daca suntem uniti.

Puterea este in mana poporului...M-am saturat !




M-am saturat de atata scumpire !!!
Amedeus
QUOTE(ciocrosu @ 13 Jan 2012, 19:29)
@Amedeus
Multumesc pentru lamurire, dar nu vad unde scrie in lege sau regulament exceptia despre care vorbesti.
*



Aici scrie:

QUOTE
(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.
the_darkman
Si apoi vin normele metodologice si detaliaza ce inseamna masini scutite, si rezulta ca cele Euro 5 care au fost scutite, supriza, de fapt nu fac parte din categoria celor scutite.
Yan78
QUOTE(jas2 @ 13 Jan 2012, 20:35)
Am creat un precedent cu Legea Sanatatii..Am iesit,am luptat si am castigat.

Sa iesim la lupta !!! Sa blocam strazile cu masinile noastre in toata tara.

Off-topic(scuze )
Referitor la pretul carburantilor...Sa blocam strazile si sa ne scuzam "Nu mai am benzina sunt la munca pentru a mai face bani ca sa-mi pot termina drumul"
La lupta oameni buni...In stada...Suntem puternici doar daca suntem uniti.

Puterea este in mana poporului...M-am saturat !
M-am saturat de atata scumpire !!!
*



Hai sa lasam basinile ! Noi nu suntem sustinuti de mafia din spatele sistemului sanitar .
Axe
Ma gandeam si eu la solutii radicale dar in cazul taxei oamenii sunt afectati "pe rand", adica nu toti deodata vor sa-si vanda masinile si pana nu se lovesc sunt dezinteresati wink.gif
Sanitarul lovea bine si de-o data pe toata lumea de aia s-au strans ca in '89.
Amedeus
QUOTE(the_darkman @ 13 Jan 2012, 20:42)
Si apoi vin normele metodologice si detaliaza ce inseamna masini scutite, si rezulta ca cele Euro 5 care au fost scutite, supriza, de fapt nu fac parte din categoria celor scutite.
*


Era vorba de un Logan din 2009 care nu cred sa fie E5 sleep.gif Eu zic ca daca pentru vehiculul respectiv nu s-a platit taxa, e clar ca era scutit ca altfel nu avea cum sa-l inmatriculeze fara dovada platii taxei.
Cum spunea si klaus, normele de aplicare nu pot contravenii legii. Ii dai in judecata si castigi lejer in cazul asta.
ciocrosu
@axe
Dar macar pentru pretul benzinei am putea face ceva.
Si benzina loveste bine si de-o data pe toata lumea ! dar
@Yan78 are dreptate, daca nu sta cineva cu biciul sa-i scoata in strada, degeaba.
Eu Alex
QUOTE(Axe @ 13 Jan 2012, 20:48)
Ma gandeam si eu la solutii radicale dar in cazul taxei oamenii sunt afectati "pe rand", adica nu toti deodata vor sa-si vanda masinile si pana nu se lovesc sunt dezinteresati wink.gif
Sanitarul lovea bine si de-o data pe toata lumea de aia s-au strans ca in '89.
*



Pai da, dar aia au stat putin de vorba pe Facebook si pe Causes dupa care li s-a pus pata si hai afara!!! Noi doar stam de vorba, interpretam legi, cautam portite si cand se iveste ocazia ne mai si intepam cate putin! Astia cel putin au iesit in strada fara sa stea prea mult pe ganduri si fara a se consulta prea mult!! Au zis ca nu vor asa ceva ca s-au saturat, ca s-a umplut paharul,etc!!

Si referitor la inmatriculare: Un prieten a platit taxa vreo 2000Ron pt un Golf, an2001 din care fiscul tre' sa-i dea inapoi vreo 500, s-a dus s-o inmatriculeze si aia i-au zis ca nu se poate ca n-a platit Noua Taxa in conditia in care fiscul a zis ca e OK!

13 Jan 2012, 21:26:
Deja cred ca ma duc si eu la Cotroceni!!
the_darkman
QUOTE(Amedeus @ 13 Jan 2012, 21:18)
Era vorba de un Logan din 2009 care nu cred sa fie E5 sleep.gif Eu zic ca daca pentru vehiculul respectiv nu s-a platit taxa, e clar ca era scutit ca altfel nu avea cum sa-l inmatriculeze fara dovada platii taxei.
Cum spunea si klaus, normele de aplicare nu pot contravenii legii. Ii dai in judecata si castigi lejer in cazul asta.
*



Cu ce naiba te incalzeste pe tine daca castigi lejer?

Gandeste-te ca tu iti recuperezi taxa, si apoi o data si o data vinzi masina aia. Desi tu ti-ai recuperat taxa, cumparatorul e obligat sa o plateasca din nou. La randul lui da statul in judecata si castiga dupa 2 ani procesul. O vinde la urmatorul, si urmatorul o ia de la inceput, alt proces.

Cu ce te incanta pe tine ca ii dai in judecata si dupa X ani tu recuperezi taxa, cand la vanzare cumparatorul e nevoit sa plateasca taxa?

Nu te gandesti ca te afecteaza? Cum mai poti cere tu cere pretul pietei, sa zicem 4 mii, cand cumparatorul mai are de dat 1 mie la stat? Asa prost sa fie sa iti dea tie 4 mii si 1 mie la stat? O sa ia alta la care nu are de dat bani la stat, sau eventual iti propune sa iti dea tie 3 mii pe ea sub pretextul ca taxa e 1 mie.
Eu Alex
QUOTE(ciocrosu @ 13 Jan 2012, 21:21)
@axe
Dar macar pentru pretul benzinei am putea face ceva.
Si benzina loveste bine si de-o data pe toata lumea ! dar
@Yan78 are dreptate, daca nu sta cineva cu biciul sa-i scoata in strada, degeaba.
*



Si la capitolul asta suntem pe primul loc in Europa!! Saptamana trecuta sau acum 2saptamani era 58,3eurocenti fara ACCIZE si toate rahaturile aferente iar la nemti 58eurocenti!!!
jas2
Eu sunt la Cotroceni.Veniti si voi...
R19/16v
Si ti-ai luat IPul cu tine?
klaus
Vad multe gemete, ca de ce sa ataci o lege daca ala care o sa cumpere de la tine tot o sa o plateasca?
Mi se par abordarile cam inocente, sale zic dragut. Eu nu prea am vazut multe legi imuabile pe perioade mai mari de 2-3 ani.

QUOTE(jas2 @ 13 Jan 2012, 21:56)
eU SUNT LA cOTROCENI...VENITI SI VOI

SCUZU SCRIU DE PE TEL
*


Serios?
Ciudat, eu stiam ca firma aia de internet de pe care intri tu nu are si internet mobil, pe telefon...
bobo77
QUOTE(klaus @ 13 Jan 2012, 13:27)


Legat de logan, eu stiu ca nu a fost scutit, ca euro 4 a fost introdus exact in anul in care s-a aplicat taxa si pentru euro 4.
*


ba da a fost scutit, eu am masina din noiembrie 2008 si nu am platit taxa.
BZN
+1
August 2009.
espacern

Acum e .......democratie.

@+
the_darkman
QUOTE(klaus @ 13 Jan 2012, 22:19)
Vad multe gemete, ca de ce sa ataci o lege daca ala care o sa cumpere de la tine tot o sa o plateasca?
Mi se par abordarile cam inocente, sale zic dragut. Eu nu prea am vazut multe legi imuabile pe perioade mai mari de 2-3 ani.
*



O intrebare daca imi permiti, ca peste tot vad o urma de superioritate in ceea ce scrii. Cu ce te ocupi? Avocat, jurist, chestii legale? Sau esti romanul ala priceput la toate, ori forumistul atotstiutor?

Un proces si timpul care dureaza ti se pare asa, o chestie simpla, ce mare smecherie, se castiga in instanta taxa. Ai avut tu vreun proces de genul asta pana acum?

Iti spun eu ca in interesul cetateanului, majoritatea legilor poti spune ca sunt imuabile. Taxa asta din 2007 pana acum, numai in interesul cetateanului n-a fost gandita. A, te bucuri ca s-a micsorat cu 25%? Pai dupa ce s-a marit cu 100% in 2009, asta actuala e o simpla amagire.
jas2
A fost mesaj(sms) transcris mot-a-mot.

Obisnuiesc asta pentru ca nu am internet pe mobil din cauza faptului ca nu suport touchscreen-urile si sunt singurele cu ecran mai mare.Pe celelalte ecrane interfata este prea mica si nu ma descurc deloc ...Trebuie sa-mi pun ochelarii(ca de la 44 de ani in sus sunt un accesoriu obligatoriu biggrin.gif ) ca sa ma descurc si ma enerveaza.

Mai bine trimit un sms si sotia sau fiica-mea il salta unde spun eu...

Multumiti ? Bineinteles ca nu...Cui ii pasa ?

Daca trebuie o justificare,asta este....de parca am zis eu ca am folsit ip-ul pentru a trimite mesajul...

Daca ma gandesc bine,l-am folosit, dar indirect...La asta nu v-ati gandit.
Amedeus
QUOTE(the_darkman @ 13 Jan 2012, 21:46)
Cu ce naiba te incalzeste pe tine daca castigi lejer?

Gandeste-te ca tu iti recuperezi taxa, si apoi o data si o data vinzi masina aia. Desi tu ti-ai recuperat taxa, cumparatorul e obligat sa o plateasca din nou. La randul lui da statul in judecata si castiga dupa 2 ani procesul. O vinde la urmatorul, si urmatorul o ia de la inceput, alt proces.

Cu ce te incanta pe tine ca ii dai in judecata si dupa X ani tu recuperezi taxa, cand la vanzare cumparatorul e nevoit sa plateasca taxa?

Nu te gandesti ca te afecteaza? Cum mai poti cere tu cere pretul pietei, sa zicem 4 mii, cand cumparatorul mai are de dat 1 mie la stat? Asa prost sa fie sa iti dea tie 4 mii si 1 mie la stat? O sa ia alta la care nu are de dat bani la stat, sau eventual iti propune sa iti dea tie 3 mii pe ea sub pretextul ca taxa e 1 mie.
*


Prietene deja ai luat-o razna fara sa mai citesti ce se mai scrie pe aici (tocmai despre cumparator si cum si-ar recupera el taxa in cazul in care legea s-ar aplica gresit, era vorba). Nu e vorba de mine sau de masina mea. Nu vreau sa vand nimic, deci nu ma afecteaza cu nimic. Si cand o sa vreau sa vand, peste spe' ani, oricum vor fi alte legi, alte modificari ale acestora si alte rahaturi de metode de aplicare.
klaus
QUOTE(the_darkman @ 13 Jan 2012, 23:31)
O intrebare daca imi permiti, ca peste tot vad o urma de superioritate in ceea ce scrii. Cu ce te ocupi? Avocat, jurist, chestii legale? Sau esti romanul ala priceput la toate, ori forumistul atotstiutor?

Un proces si timpul care dureaza ti se pare asa, o chestie simpla, ce mare smecherie, se castiga in instanta taxa. Ai avut tu vreun proces de genul asta pana acum?

Iti spun eu ca in interesul cetateanului, majoritatea legilor poti spune ca sunt imuabile. Taxa asta din 2007 pana acum, numai in interesul cetateanului n-a fost gandita. A, te bucuri ca s-a micsorat cu 25%? Pai dupa ce s-a marit cu 100% in 2009, asta actuala e o simpla amagire.
*


1. Nu sunt atotstiutor, asta cu siguranta. Insa nu stiu de ce, dar in ultimul timp am avut mai multa dreptate decat tine. Acu eu ce sa-ti fac daca te-ai dat balena in conserva, desi nu aveai dreptate? Si mai erai si ironic la adresa altora care iti atrageau atentia suficient de civilizat ca esti pe drum gresit? Eu ti-am zis, mai uita-te inapoi pe mesaje, ca nu eu am aruncat primul cu piatra.
2. Un proces nu merita pentru o taxa de 200 euro, da'cand se vorbeste de o taxa de 2000 de euro treaba se schimba. Si sunt proceduri incetatenite pentru a evita plata taxei pana la terminarea procesului.
3. Taxa asta nu e din 2007. Pe drum au fost diferite tipuri de taxe, cu diverse forme. Ba mai mult, au fost taxe idioate si inainte de 2007, care s-au tot schimbat. Sa vorbesti de perspective de 4-5 ani a acestei taxe, in forma actuala, pe care sa o conteste tzaspe proprietari la rand, mie personal mi se pare o rupere de realitate.
In ce priveste bucuria, ma bucur la fel de tare ca tine. Poate chiar mai putin.
bossake
QUOTE(bobo77 @ 13 Jan 2012, 22:21)
ba da a fost scutit, eu am masina din noiembrie 2008 si nu am platit taxa.
*


Eu la masina inmatriculata in decembrie 2007 am platit taxa. Vreo 180eur parca. logan 1.6 euro4.
the_darkman
QUOTE(the_darkman @ 7 Jan 2012, 00:48)
1. Taxa se va plati si pentru masinile inmatriculate dupa 2007, la care nu s-a platit nici o taxa. Si sunt multe, pentru ca Tariceanu a dat atunci o exceptie care chipurile trebuia sa protejeze Dacia, cum ca masinile noi, Euro 4, cu motor pana in 2000 cmc, sunt scutite de la taxa. De asemenea, Euro 5 au fost scutite.

Deci sunt multi proprietari de masini fabricate dupa 2008, care la vanzare, cumparatorii vor fi nevoiti sa plateasca taxa.

2. Legea 50/2008 se abroga, asa scrie in noua lege. Din 2012, masinile se vor inmatricula conform noii legi. Sunt foarte multi care au dat statul in judecata si si-au recuperat taxa in baza vechii legi. Vor avea o surpriza cand o vor vinde, pentru ca asa cum spune legea noua in baza careia noul proprietar o va inmatricula, daca pentru masina respectiva statul nu a luat bani in baza vechii legi, atunci va lua in baza noii legi.

Si problema este ca poate tu esti al treilea proprietar, si cand o vinzi, constati ca primul proprietar al masinii si-a recuperat taxa, si uite asa fara sa stii, ai mai pierdut din valoarea masinii peste noapte.

Si asa o luam de la inceput, alte procese, alti ani pierduti, etc. etc.
*



Asta a fost primul meu post pe tema asta, la care tu ai raspuns.

Deocamdata, chiar am avut mai mare dreptate ca tine. Pentru masinile celor care au recuperat taxa in instanta, se va plati taxa, si o parte din masinile scutite dupa 2008 vor plati taxa.

Cu ce am gresit? Cu ce ai avut tu mai mare dreptate? Ca eu vazusem un proiect pus de niste jurnalisti idioti? LOL. Rezultatul este acelasi la final, ce am spus eu e valabil, prin normele metodologice.

Deci cu alte cuvinte, sa inteleg ca e departe de tine domeniul asta legal? Doar google si experienta de forumist? Ma asteptam la mai mult de la tine, credeam ca vorbesti in absoluta cunostinta de cauza.

Probabil pe tine nu te afecteaza cu nimic taxa. Pe mine insa da, chiar in momentul asta am inca in desfasurare proces pentru recuperarea a 3 taxe de la masini avute anterior, deja au trecut mai mult de 6 luni si se prevede ca va mai dura un an. Posibil sa nu mai recuperez nimic, posibil sa recuperez tot, insa clar cineva va fi afectat de noua taxa, ma refer la proprietarii actuali ai masinilor respective.

Am acum o masina la care trebuie sa ii platesc taxa, e adusa din Franta recent. Ce sa fac cu ea, sa platesc o taxa pe care sa o recuperez cu chin dupa nu stiu cati ani, si cand vand masina cumparatorul oricum sa imi scada din pret, pentru ca si el va trebui sa plateasca taxa? Din nou sunt afectat de noua lege.

Vrei sa iti mai spun ca atunci cand Tariceanu a triplat taxa, in decembrie 2008, aveam 3 masini aduse din USA la care triplarea mi-a facut taxa totala 15 mii de euro? Sau ca mirificul RAR din Romania a stabilit ca la una dintrele ele, masina din 2008, ca este non-euro? Eu le cumparasem pentru vanzare si deodata legislatia s-a schimbat peste noapte, afectandu-ma grav?

Legea este din 2007, cum sa mai existe o alta lege asemanatoare inainte? Ce spui tu ca exista inainte, este valabila si imuabila in ziua de azi, numai ca nu se mai aplica la bunurile comunitare, pentru ca noi in 2007 am aderat la UE. Pai eu la masinile din USA am platit exact aceleasi taxe ca si la toate masinile aduse in tara inainte de 2007, mai putin acciza, deci cam tot acelasi lucru este. Practic am fost taxat dublu.

Cum sa fie rupere de realitate cand, cel putin eu, schimb masina o data pe an. Si ca mine alti mii de romani. Cand iti iei masina pe viata, da, n-ai nici o treaba.

Deci te rog, lasa-ma cu superioritatea asta si cu usurinta de a spune, mare lucru, ii dai in judecata. Romania nu e tara unde ceva poate fi atat de simplu. Dar evident, totul e simplu cand pe tine nu te afecteaza cu nimic.
Markos
QUOTE(the_darkman @ 14 Jan 2012, 01:21)
Cum sa fie rupere de realitate cand, cel putin eu, schimb masina o data pe an. Si ca mine alti mii de romani.
*


Io-am auzit doar de nea Romică, atat mellow.gif
dorriinn
mai aberant e ca pentru masina din semnatura taxa e de vreo 2000 si ceva de euro... din cauza faptului ca Renault Romania nu s-a sinchisit sa omologheze motorul ca E4 inca de la aparitia facelift-ului. pentru un E4 taxa ar fi fost de „doar” 500 euro. gun3.gif
klaus
Bine, the_darkman, daca orgoliul matale nu poate dormi, ai avut dreptate.
Pur si simplu nu merita sa ma consum pentru orgoliu tau.
Traieste fericit cu impresia ca ai avut dreptate si eu nu.
the_darkman
Imi cer scuze pentru atitudinea mea, insa subiectul asta chiar ma streseaza, de asta si insistenta mea pe aceasta problema. Iar legat de tine, am vechi reminescente despre moderatorii de pe forumurilor din Romania, in general cand imi cumpar o alta marca de masina imi fac cont pe forumul marcii respective, si am dat de diverse persoane cu atitudini superioare si atotstiutoare. Nu de alta dar am fost moderator ani de zile pe forumul marcii de suflet si stiu cum tratam si eu pe altii. smile.gif Peace.
Geox16v
Poate ma face si pe mine cineva sa inteleg modul de calcul la taxa asta
Ceea ce nu inteleg este faptul ca la o masina din clasa mica (a mea) Skoda fabia de 1,9 SDI euro 3 cu aprox 132 g CO2 din oct 2006 am taxa 3550 euro!!!!!!!!!!! La o alta masina din clasa mica Ford fiesta din iulie 2006 de 1,4 benzina euro 4cu aprox 145 g CO2 taxa e de 385 euro! Chiar am o masina de 10 ori mai poluanta decat una similara la clasa, la ani etc? Sincer cred ca va tine masina mea mai mult decat mizeria asta de taxa desi deja cumparasem alta care are taxa platita si acum sunt nevoit sa o vand ptr ca nu pot vinde fabia.
Cred ca doar putina lume e constienta de taxa asta noua si de valoarea la care ajunge si din acest motiv lumea nu este asa revoltata cum a fost cu sanatatea.
andri1940
Nu ne agitam prea tare pentru ca mai exista si unii care nu aveau de gand sa vanda masinile sau sa faca specula ca The_Darkman
Geox16v
Atitudine tipic romaneasca: "noi astia care nu vrem sa vindem" nu ne intereseaza "si voi aia ca darkman care vreti" treaba voastra
Prietene e vorba de taxe peste taxe peste taxe! Poate taxa asta nu te afecteaza ca nu vrei sa vinzi dar poti sa stii despre urmatoarea? Pe mine ma cam arde ptr ca bunul pe care il am nu mai valoreaza nimic. Daca am avut intentia sa schimb masina cu una cu aceleasi dotari si din aceeasi clasa dar mai noua ma bazam pe banii de pe cea veche ,acum sunt blocat cu ea.
Nu e taxa de poluare ,nu e de inmatriculare e de strans bani ptr jigodii.
Acum ca raman cu masina asta nu mai poluez? Daca nu o vand am scutire de taxa corect?
the_darkman
QUOTE(andri1940 @ 14 Jan 2012, 17:25)
Nu ne agitam prea tare pentru ca mai exista si unii care nu aveau de gand sa vanda masinile sau sa faca specula ca The_Darkman
*



Prietene, e vorba de un SRL cu domeniul de activitate comert cu autovehicule, puteam vinde seminte sau faianta, tot comert se cheama. Eu am platit la statul roman o gramada de bani, taxe vamale, tva, taxe de poluare, impozit etc., si nu numai, ca asta e doar o firma, pe alta am platit si pentru angajati etc. Deci dau darile la stat si primesc ce in schimb? Un sut in fund.

Exact cum spuneam mai sus, atitudine de roman: nu ma afecteaza, ma doare la banana, voi fraierilor sa fiti sanatosi.

Iti doresc sa dea astia o lege sa te faca sa iesi in strada de suparare.
smailmiami
QUOTE(andri1940 @ 14 Jan 2012, 17:25)
Nu ne agitam prea tare pentru ca mai exista si unii care nu aveau de gand sa vanda masinile sau sa faca specula ca The_Darkman
*


Prietene, poate ca eu spre deosebire de tine, n-as vrea sa fiu inmormantat cu masina la cap cum erau haiducii ingropati cu calul si m-as bucura sa mai iau ceva banuti pe ea ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.