Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
Eu Alex
Ok, merci de info! Eu am luat masina de la un fost coleg ce a avut-o/ o are pe BG si vreau acum sa o trec pe RO ca sa scap de calvarul asta si ma gandeam ca vezi Doamne el sa mi-o vanda mie si fratelui meu dupa care noi sa facem partajul! maine am sa ma interesez la Tg-ul Vitan de acte si daca stiu aia ceva sau daca au vreun notar ok!
TRK
Se mai poate recupera taxa de prima inmatriculare a unei masini ce a fost platita anul trecut in decembrie (decembrie 2012). Daca da, o recomandare a unui avocat bun din constanta.
hepea
De cand intra in vigoare?
akileon
1 septembrie
cristiV
astazi s a publicat in monitorul oficial sad.gif
Raul07
eu nu inteleg cum ***************** (autocenzura) isi aleg numele astea ministerele, ce dracu "schimbarii climatice" ????? da ce face el? aduce ploaie cand e seceta sau soare cand e furtuna???? peste ceva timp vom avea "absortiei solare" ,,, "ministerul ratatilor mental" si alte porcarii de genu,mai e si ministru cu nume de plumb,cred ca numai in romania se poate asa ceva


acum am sunat la 3 notari si 2 au zis ca se poate 1 nu,dar sa revin luni... probabil va trebui platit retroactiv si aici ca doar suntem in romania si pe astia ii duce capu cand e de furat populatia.
ealex
Salut. Recunosc cu nu am citit tot topicul, asa ca va rog sa ma indrumati corespunzator. Este vorba de masina mea, un Logan 1,4 din februarie 2007. Masina a fost achizitionata de la o firma si reinmatriculata de mine in ianuarie 2011. La acea data, nu am platit nicio taxa de mediu sau altceva. Cum as putea afla daca s-a platit taxa in 2007, pentru ca firma respectiva numai are sediu in Romania.
Aco
Faci contract de V-C cu cineva si respectivul se duce la finante sa ceara adeverinta care atesta daca s-a platit sau nu taxa pentru masina respectiva.
ealex
Mersi!
cristiandoru2000
Deci am luat masina in octombrie 2012, nu l-am intrebat pe fostul proprietar daca a platit taxa sau a recuperat-o. Masina a fost inmatriculata in 2011 eu fiind al doilea proprietar. Mentionez ca masina este un Clio 2 phase 1 din 1998. Trebuie sa platesc taxa eu daca vreau sa o vand? Si daca vreau sa o tin tot trebuie sa platesc acea taxa? Cum pot sa stiu daca sa platit taxa si sa ori nu sa recuperat acea taxa. Deocamdata nu vreau sa vind masina. Doar sa ma informez. Mersi mult.
cristiV
@cristiandoru2000
http://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx cauti dosarele primului propietar
cristiandoru2000
cristiV
Am cautat si nu mi-a dat nici un dosar, poate nu am cautat bine. Deci pe portal am ales judetul si tribunalul Timisoara, la dosare am bagat doar numele ca atata stiu ( si adresa). Nu am gasit nimic cu acest nume. Sa inteleg ca nu a recuperat taxa si ce pot sa mai fac sa stiu ceva concret? Mersi again.
BannedHost
Mai merge faza cu partajul pt inscriere ? Si daca documentele sunt facute la notar se pot respinge la politie ?
cj98czh
Din ce am auzit, la Cluj sunt oprite programarile la RAR momentan ... oricum au gasit solutia si a fost publicata in MO, nu stiu de cand se inchide portita ..
pit-bull
Din ce am inteles s-a inchis portita de marti 06.08.2013 la politie iti pune in fata legea negru pe alb si gata! Oricum merita facut un drum totusi poate nu in toate judetele este la fel smile.gif
BannedHost
Deci e clar ... Nu mai merita ... pana umblu dupa acte si pierd bani apoi imi zice nu si gata .... O mai ducem unpic pe bulgaria si asta e, la dezmembrat cu ea
UXE
O mica paranteza.. ce n-as da sa avem si noi:

http://www.incont.ro/auto/adio-taxa-auto-t...-emisii-de.html
VladSoare
Măi, să fie, da' repede mai mănîncă algele alea... Și mănîncă așa, non-stop, tot codoiul pe care-l întîlnesc, oricît de mult ar fi... radmasa.gif
Codoiul ca codoiul, dar ce te faci cu oxizii de azot? Denumirea de "noxe" tocmai de-acolo vine, de la NOx; alea-s adevăratele "noxe". Și-s mai toxice decît codoiul. Dar cu porcăriile alea împuțite pe care le scoate orice dizel pe țeavă (chiar și alea cu DPF), ce facem? Le mănîncă și pe ele algele? biggrin.gif

Ce mizerie de articol. Alea șapte milioane care mor din cauza poluării (apropos, cum le-au numărat?) sigur din cauza dioxidului de carbon mor, nu-i așa? rolleyes.gif
A descoperit indianu' apa caldă, care o să omoare mașina electrică din fașă, cu doar 45 de dolari. Siiigur că da... radmasa.gif
BannedHost
n-ai da 234$ pe an tongue.gif ca se schimba de vreo cateva ori pe an ......

Asta e ... ce ma mira este ca: De ce cand a aparut euro 5 era ultra eco friendly si acum e poluant :| oare cand ne oprim la euro 69 ? pana si masinile electrice vor fi poluante pentru simpla frecare a rotorului

p.s sper sa nu o dam in offtopic
Raul07
http://www.incont.ro/transporturi/o-romanc...e-justitie.html



cei de la finante chiar nu vad ca e un esec total taxa auto sau cum se numeste ca le tot schimba cretinii, poi daca ei au adunat de la populatie 100 milioane si trebuie sa despagubeasca peste 400 milioane,cum dracu sa-i ia mai continua cu idiotenia asta? pe cuvant nu inteleg care e logica, decat cei 100 mil intra in buzunarele unei maini de oameni si cei 400 mil merg din banii publici,ai tuturor,alta explicatie nu am
boeru_laurentiu
Cred ca in procesul de fabricare a masinii se produc destule '' noxe '' , asa ca abureala asta cu masina nepoluanta e vrajeala.... a poluat destul pana sa se invarta roata !


Raul07 , spune-mi si mie un proiect coerent facut de guvernul asta sau de celelalte... totul e facut pe genunchi , carpit , la plesneala , fara a fi gandit pe termen mediu si lung ! Cat tine , bine , cat nu mai merge smecheria , schimbam legea si tot asa... Suntem condusi de niste amatori , incompententi , oportunisti ...deh ! doar traim in Romania RO_flag.gif
Bwwlan
QUOTE(pit-bull @ 7 Aug 2013, 14:15)
Din ce am inteles s-a inchis portita de marti 06.08.2013 la politie iti pune in fata legea negru pe alb si gata! Oricum merita facut un drum totusi poate nu in toate judetele este la fel smile.gif
*



Pe 02.08.2013 s-a publicat in MO iar legea se modifica la 30 de zile de la publicare.
E stupid sa crezi ca legea se aplica in unele judete iar in altele nu.
yhattori
QUOTE(UXE @ 7 Aug 2013, 14:39)
O mica paranteza..  ce n-as da sa avem si noi:

http://www.incont.ro/auto/adio-taxa-auto-t...-emisii-de.html
*




ala e un fel de aer by corneliu - filtre supraaspirante.
B71KOX
Cunoaste cineva vre-un caz de recuperare a "timbrului de mediu", nu a "taxei", a ultimei variante ma refer. Merci.
Sosocj
din cate am auzit eu, s-a castigat 1 proces pe tara....
george_scala_2004
QUOTE(Bwwlan @ 7 Aug 2013, 23:57)
Pe 02.08.2013 s-a publicat in MO iar legea intra in vigoare la 3 zile de la publicare.
E stupid sa crezi ca legea se aplica in unele judete iar in altele nu.
*


B71KOX

<span class='edit'>9 Aug 2013, 13:34:</span>
QUOTE(Sosocj @ 8 Aug 2013, 11:04)
din cate am auzit eu, s-a castigat 1 proces pe tara....
*


Poti fi mai explicit?
argon
Basescu.. si-a recuperat la Dastar.
Squirrel
…mai ales că nu a plătit, fiind 0 la momentul respectiv…
Sosocj
nu stiu detalii, mi-am intrebat avocata daca se poate recupera, si ea asta mi-a raspuns, deci depinde de instanta.....detalii nu stiu...
B71KOX
QUOTE(argon @ 9 Aug 2013, 13:55)
Basescu.. si-a recuperat la Dastar.
*


Raspunsul tau mi-a fost de mare ajutor, insa ma interesa daca cineva a castigat in instanta in afara de basescu, boc sau mickey mouse restituirea timbrului de mediu.
argon
Cei care vand masinile fara taxa platita spun ca o gramada, dar eu nu am reusit sa aud de cineva de cand s-a modificat legea. Nu mai e nici o discriminare , se plateste de toti, pe ce motiv s-ar putea castiga?
cj98czh
Pe simplu motiv ca acelasi gram de CO2 este impozitat diferit la bezina si diesel... aia nu este discriminare .... ca doar un gram este un gram ...
corbex
Dieselul mai scoate si alte grame. Pentru simplificare, lumea s-a oprit doar la CO2. Dar, din punct de vedere strict legal, nu-i frumos ce-au facut.
akileon
aia care vand masini sunt in stare sa zica orice, ma interesam si eu de o masina acum cateva zile inmatriculata de noua in ro in 2009, cand am intrebat de taxa a zis ca el crede ca e platita dar nu poate dovedi cu acte, taxa fiind acum 1500 euro am zis pas
cj98czh
Eu nu contest asta.

Dar noua "lege" spune ca impoziteaza emisiile de CO2 ... si atunci de ce platesti diferit acelasi gram de CO2?
Sosocj
tot discriminatorie este, difera pretul la gramul de co2, difera pentru benzina si pentru diesel...tot aceeasi chestie, in plus scrie clar in textul legii ca este bazata pe vechea lege, deci doar a fost modificata metoda de calcul
postasu
nu mai merge treaba cu inmatriculare la partaj?
clr
QUOTE(akileon @ 13 Aug 2013, 15:23)
aia care vand masini sunt in stare sa zica orice, ma interesam si eu de o masina acum cateva zile inmatriculata de noua in ro in 2009, cand am intrebat de taxa a zis ca el crede ca e platita dar nu poate dovedi cu acte, taxa fiind acum 1500 euro am zis pas
*



Asta nu inseamna neaparat ca te minte. A mea e din 2008, deci probabil o are platita. Dar la vremea cand am luat-o nu m-a interesat pentru ca nu era legea actuala in vigoare. Era inmatriculata in Romania de 3 ani, am transcris-o pe numele meu si sanatate. Acum, cand ma voi decide sa o schimb, daca legea va mai fi in vigoare va trebui sa aflu ce si cum. Bine, ca la momentul cand o voi scoate la vanzare voi avea deja informatia e alta discutie.
Smiley
daca ai luat-o in 2008 si era deja inmatriculata de 3 ani, atunci nu are cum sa fie platita vreo taxa de prima inmatriculare.
akileon
din cate stiu au fost cativa ani in care masinile noi erau scutite de plata taxei de poluare, scutite atunci, acum platesti
B71KOX
QUOTE(argon @ 13 Aug 2013, 13:24)
Cei care vand masinile fara taxa platita spun ca o gramada, dar eu nu am reusit sa aud de cineva de cand s-a modificat legea. Nu mai e nici o discriminare , se plateste de toti, pe ce motiv s-ar putea castiga?
*


Asta ma intereseaza, pt ca mai exact peste 4 luni se termina leasingul la cazanul meu inmatriculat in decembrie 2008, perioada de gratie cand prietenul nostru cu duster, domnul basescu a intervenit pe langa prietenul boc sa scuteasca masinile noi sub 2000 cm cubi de plata taxei de poluare. Deci a mea la vremea ei a fost scutita iar eu cand voi vrea sa o transcriu pe numele meu voi plati timbrul de mediu. As vrea sa stiu daca ma agit sa-i dau in judecata sau nu. Nu stiu in ce temei se mai poate contesta, daca se mai poate contesta.
argon
La maisnile ce au fost scutite am inteles ca se plateste taxa, aici ar fi un motiv de judecata, nu ai cerut sa fie scutita la momentul ala, cand altele plateau, nu ar trebui sa te puna la plana nici acum, cel mai bine vorbeste cu un avocat si-ti spune daca are sau nu rost.
B71KOX
Sincer nu am chef de asa ceva, o s-o platesc si apoi vad ce si cum, daca ma distrez sau nu.
clr

QUOTE(Smiley @ 13 Aug 2013, 21:11)
daca ai luat-o in 2008 si era deja inmatriculata de 3 ani, atunci nu are cum sa fie platita vreo taxa de prima inmatriculare.
*



Poate incerci totusi sa citesti ce am scris

QUOTE(clr @ 13 Aug 2013, 20:36)
.... A mea e din 2008, deci probabil o are platita. Dar la vremea cand am luat-o nu m-a interesat pentru ca nu era legea actuala in vigoare. .....
*



Am spus ca masina e din 2008, nu ca o am eu de atunci. Ca e din 2008 se traduce an de fabricatie 2008.
george_scala_2004
pe rolul curtii europene de justitie se afla cauza ciocoiu contra romania - http://iaduer.ro/?p=1049

http://portal.just.ro/87/SitePages/Dosar.a...4708&id_inst=87

http://www.euroquod.ro/ue/files/pubs/ciocoiu.pdf

Pentru aceasta Guvernul, in sedinta de miercuri, am aflat din surse foarte sigure si bine informate, va aproba un Memorandum pe baza caruia se va formula pozitia Romaniei in aceasta cauza. De acceptarea sau respingerea punctului de vedere depinde restituirea sau nu a sumelor incasate pina acum. Maimult, daca se va aproba restituirea Romania risca sa intre in procedura de deficit excesiv.

Tineti aproape!
B71KOX
Se mai aude ceva referitor la timbrul lui peste prajit?
akileon
da, se incaseaza cu drag si spor si faza cu partajul nu mai functioneaza
george_scala_2004
contre intre stroe si vosganian pe tema timbrului de mediu:

QUOTE
Întrebat dacă programul Rabla este un ajutor de stat, Stroe a precizat că acest program nu intră în această categorie, întrucât statul câștigă din această măsură adoptată și de alte state europene.

“Eu aș scoate programul Rabla pentru că și-a pierdut efectele favorabile. Acum Rabla are un volum mic de vouchere și a creat un fenomen de așteptare. O piață neagră care face mai mult rău decât bine”, a spus Stroe în cadrul Conferinței CAPITAL cu tema "Industria de componente auto din România".

“Dacă astăzi dai unui om o mașină mai ieftină cu 1.500 de euro, el se obișnuiește așa. Când se va termina programul constructorii vor trebui să vândă la un preț atât de mic încât nu vor mai avea niciun produs sau ar urca prețul și clientul nu ar mai cumpăra. Statul nu face eforturi cu programul Rabla”, a mai spus președintele ACAROM. Potrivit lui, statul câștigă TVA, taxe și impozite de la salariații din industria auto, taxe locale. “Avem un calcul în care la 100.000 de tichete, statul câștigă 104%. Nu pierde nimic”, a adăugat Stroe.


http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...tat-186091.html

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...rus-186084.html

QUOTE
Ministrul economiei, Varujan Vosganian, a declarat, la conferința organizată de CAPITAL, că populismul de care dă dovadă clasa politică împiedică România să aibă o legislație corectă în ceea ce privește timbrul de mediu.

“Există un grad de populism la nivelul clasei politice, care ne împiedică să avem o taxă de mediu corectă. Când o să ne lecuim de populism, o să avem o taxare potrivită”, a spus oficialul.


http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ect-186085.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.