Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
dantes
In forma adopatata de senat...vezi la http://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=17060

Se mai adauga un pct dupa pctul d al aliniatului 1 art.3...care sunt exceptiile de la taxa...
argon
QUOTE
Caracterul legii: Ordinară


Au nimerit-o si eu cu ceva macar.
dantes
Deci...cum e? Ca in oug ala zice de promovarea r@hatului verde si reinnoirea parcului..bla bla bla... aka nu imi dau seama...
Sa fie cumva vorba de masinile achizitionate de stat si au gpl sau cum vine...
Marso
"Senatorii au adoptat, OUG prin care se instituie timbrul de mediu pentru mașinile poluante, exceptând de la plata acestei taxe autovehiculele destinate transportului școlar și pe cele nepoluante, eficiente din punct de vedere energetic, alimentate cu GPL, achiziționate de autoritățile publice. " mad.gif

Presupun ca daca se referea la cetatenii de rand, aparea pe site-ul anaf calculator timbru si pentru GPL huh.gif
klaus
Din alt topic.

QUOTE(cj98czh @ 27 Jun 2013, 11:31)
http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-1507...ui-voluntar.htm

Stiu 2 cazuri de masini inmatriculate saptamana asta la Cluj, deci este adevarat 100% .. cu specificatia ca masinile erau deja inamtriculate in RO, s-au schimbat proprietarii, su nu aveau nici una din ele taxa platita vreodata ... una este din 2004 si una din 2005, ambele cumparate de noi din tara ..
*


Din articol:
QUOTE
Un anume autoturism este cumpărat din Germania și apoi vândut în România la doi proprietari, pe baza unui simplu act de mână. Apoi, cei doi se prezintă în fața unui notar și solicită partajarea bunului comun, în favoarea unuia dintre ei, adică a adevăratului proprietar. Cu actul notarial din care rezultă partajul, omul se prezintă la Serviciul de Înmatriculări
:
Există un principiu de drept potrivit căruia nimeni nu este obligat să rămână în indiviziune, adică să dețină un bun în proprietate alături de alte persoane. Dacă luăm cazul prezentat, cei doi proprietari ai autoturismului se prezintă în fața notarului, declară cota de contribuție a fiecăruia la momentul cumpărării mașinii, valoarea sultei care va fi plătită în favoarea celui care renunță și cine este noul proprietar, ca urmare a acțiunii de partaj voluntar

Atat am de zis pentru baietii astia care au descoperit smecheria: aplauze.gif respekt.gif

cj98czh
Citeam in presa ca in MM sunt inmatriculate vree 800 masini deja prin "aceasta" formula ... in Cluj vreo 25 .... si aproape 0 in sud ... deci cred ca cei din MM au gasit portita ... oricum nu pot decat sa worship.gif worship.gif in fata lor.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/romanii-au...iu-1044355.html
b76bgaarh
QUOTE(CRY 79 @ 24 Jun 2013, 15:22)
Ce e asa greu de inteles? Am dat Prefectura in judecata, am castigat si mi-au inmatriculat masina fara plata taxei, precum a fost obligata de instanta.
*



colegu se lauda cu asta. el a cumpart masina inainte de 1 ianuarie dar a facut actele acum.

din pacate nu a dat mai multe detalii.
UXE
Cred ca merge si pentru masinile inscrise in Romania pe o firma cu doi actionari. Se solicita partajul in favoarea unuia la trecerea pe PF..

boeru_laurentiu
Daca acest timbru ar fi fost mai de bun simt , nu s-ar fi ajuns la situatii din acestea ! Asa cand statul iti cere 1500 de euro sa inmatriculezi o masina de 2-3000 de euro , faci si pe dracu' in patru sa-l fentezi !
Sosocj
Si eu mi-am inmatriculat prin partaj, m-a scutit de aprox 5000 de lei taxa, dar din cate am inteles pana ieri s-a putut doar...procedura a fost relativ simpla..
octaviacar
o inmatriculezi prin partaj,ok sa zicem..desi nu cred

dar, tot nu poti sa o vinzi mai departe,ca tot nu are taxa platita,si eventualul cumparator,tot trebuie sa plateasca

sau iar o cumpara doi,si...

boeru_laurentiu
QUOTE(Sosocj @ 27 Jun 2013, 17:42)
Si eu mi-am inmatriculat prin partaj, m-a scutit de aprox 5000 de lei taxa, dar din cate am inteles pana ieri s-a putut doar...procedura a fost relativ simpla..
*


De ce pana ieri ? dry.gif
Sosocj
pai daca eu iti zic ca am inmatriculat-o prin partaj, tu zici ca nu se poate? cat despre vandut mai departe, ori asa, o cumpara doi si fac iarasi partaj, desi nu stiu cat o sa ma tina treaba asta, din cate am auzit nu se mai poate, ori cand o vand o vand la pret de neinmatriculata, mai scade si taxa la ea pana la anul, ma si folosesc de ea, pot sa fac altceva cu banii de pe taxa, si la urma urmei, la anul nu se stie ce o sa se intample cu taxa, sunt alegeri si 99% o sa schimbe ceva...

27 Jun 2013, 18:51:
QUOTE(boeru_laurentiu @ 27 Jun 2013, 18:49)
De ce pana ieri ?  dry.gif
*


Asa am auzit, ca au modificat legea si ca nu se mai poate, nu stiu sigur, mi-a zis cineva din politia rutiera....
octaviacar
esentialul,in problema aceasta cu taxa,este urmatorul

simplu,o masina care nu are taxa platita,la TRANSCRIERE,asta insemnand schimbarea proprietarului in acte

CUMPARATORUL plateste taxa,sau cel care vrea sa fie in actele masinii ca proprietar

chestia cu partajul,acum o aud,si tot nu inteleg ce legatura are cu transcrierea ,schimbarea proprietarului in acte la politie

pe bune ca nu inteleg
Sosocj
In lege scrie ca autoturismele dobandite prin partaj nu platesc taxa de prima inmatriculare sau cum s-o numi, eu de exemplu am vandut tatalui si surorii mele, sora mea i-a cedat prin partaj tatalui si am inmatriculat-o pe tata, nu se poate intre soti face partajul decat in cazul divortului, la vanzare, noul proprietar ori plateste taxa, ori o vand iarasi la 2 persoane, dintre care una cedeaza partea celeilalte, si iarasi e dobandita prin partaj....asta cat timp mai e valabila treaba
cj98czh
QUOTE(Sosocj @ 27 Jun 2013, 19:50)
Asa am auzit, ca au modificat legea si ca nu se mai poate, nu stiu sigur, mi-a zis cineva din politia rutiera....
*



O sa-ti comfirm sau infirm luni ... mai merg 2 masini ... maine sunt la RAR si notar si luni dimineata la politie.
Sosocj
daca vrei te trimit eu la un notar care e si ieftin, si nici nu cere atatea acte ca si altii....mie cu 62 de lei mi-a facut partajul in conditiile in care la altii era 200-300, si erau nevoie si alte acte.....
cj98czh
Era si normal sa nu tina mult ... biggrin.gif

http://www.stiridecluj.ro/social/notarii-d...brului-de-mediu

Eu sunt curios daca ii faci la un notar plangere pentru abuz in serviciu ce se intampla .... lege este lege si ei trebuie sa-ti faca actele de partaj daca intrunesc conditiile legii ..

Soso cred ca ai dreptate, o sa revin mai tarziu cu detalii suplimentare ..
Sosocj
QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2013, 07:50)
Era si normal sa nu tina mult ... biggrin.gif

http://www.stiridecluj.ro/social/notarii-d...brului-de-mediu

Eu sunt curios daca ii faci la un notar plangere pentru abuz in serviciu ce se intampla .... lege este lege si ei trebuie sa-ti faca actele de partaj daca intrunesc conditiile legii ..

Soso cred ca ai dreptate, o sa revin mai tarziu cu detalii suplimentare ..
*


recomandarea aceasta era in vigoare si cand mi-am facut eu, uite, suna la http://www.ionut-popa.ro/
intri la notar asociat si suni la Iustina Dorobantu, aici mi-am facut eu. Doamne da sa poti rezlva
cj98czh
Multumesc, am notat si transmis mai departe. Baietii erau deja la notar acum cand i-am sunat ... cica le facea actele ... daca nu exista back-up ...
Sosocj
Sa ma tii si pe mine te rog la curent daca rezolva ca sunt curios daca se mai poate
cj98czh
Comfirm ca inca se poate inmatricula cu "partaj" fara plata taxei. Azi fratele meu a inmatriculat una ...
Sosocj
super
Brainie
Pe un alt forum („moale”) se zice că notarii au primit indicații de la șefii lor (uniunea notarilor) să nu mai facă astfel de acte - partaje pentru auto.
Habar n-am dacă e adevărat sau nu, doar colportez zvonuri.

(Notă: după unele dicționare, ”colportez zvonuri” nu e pleonasm)
cj98czh
Notarul poate primii ce indicatii vrea ... el trebuie sa face ceea ce trebuie ... adica sa respecte legea ... si nici o indicatie nu poate sa-l opreasca ... nu are dreptul sa-ti refuze intocmirea acttelor de partaj ..
b76bgaarh
a fost dimineata o emisiune in care prezenta noile tarife pt partaj auto - 700 lei de la 70 de lei. cerinta facuta de anaf etc etc.
cj98czh
Vineri a costat 150 ron, ca acuma au marit ... nu am de unde sa stiu ... tot ce se poate .. doar traim in RO biggrin.gif

Oricum mici tarifele in comparatie cu taxa de inmatriculare care trebuie platita la unele masini ...
george_scala_2004
intre timp prea minunatul nostru guvern in foamea lui dupa bani a marit taxele!!!

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...l#axzz2XrkZzcTK

[attachmentid=1627895362]

QUOTE
  Art. 5. - (1) Cererile în materia partajului judiciar se taxează astfel:
  a) stabilirea bunurilor supuse împărțelii - 3% din valoarea acestora;
  cool.gif stabilirea calității de coproprietar și stabilirea cotei-părți ce se cuvine fiecărui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;
  c) creanțe pe care coproprietarii le au unii față de alții, născute din starea de proprietate comună - 3% din valoarea creanțelor a căror recunoaștere se solicită;
  d) cererea de raport - 3% din valoarea bunurilor a căror raportare se solicită;
  e) cererea de reducțiune a liberalităților excesive - 3% din valoarea părții de rezervă supusă reîntregirii prin reducțiunea liberalităților;
  f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
  (2) Dacă cererile în materia partajului judiciar prevăzute de alin. (1) se formulează în cadrul aceleiași acțiuni, aceasta se taxează cu o singură taxă de 5% din valoarea masei partajabile.

Sosocj
eu am platit 62 de lei saptamana trecuta, taxa era peste 1000 euro, altii economisesc si mai mult
Bwwlan
OUG privind timbrul de mediu e valabila in continuare, nemodificata si necompletata, in forma initiala:

[attachmentid=1627895364]

Legat de ceea ce li s-a indicat notarilor sa faca sau sa nu faca e irelevant, fiindca li se solicita aplicarea legii, nimic altceva, deci practic, nimic nelegal sau ilegal.
piku_edy
buna, daca a facut cineva sau stie unde in Cluj, la ce birou notarial, m-ar interesa si pe mine. va multumesc anticipat
Sosocj
http://www.ionut-popa.ro/ aici e pagina notarului, dai la notar asociat doamna iustina dorobantu, da-i un telefon maine la birou sau treci pe la ea pe napoca 25 la ap7 mi se pare, sus la etaj, cum intri in gang pe dreapta
piku_edy
mersi mult Sosocj, dau de baut daca iese faza
Sosocj
sa nu uiti doar smile.gif
piku_edy
PT CEI DIN CLUJ, AZI AM FACUT (PARTAJ VOLUNTAR) LA FEURDEAN, IN SPATELE CENTRALULUI, M-A COSTAT 465 LEI, DIN CATE AM INTELES E SINGURUL CARE MAI FACE DIN CLUJ
Sosocj
unde te-am indrumat eu ai incercat?
piku_edy
am incercat doar telefonic si mi-au zis ca nu fac
Sosocj
ciudat...oricum, bine ca ai rezolvat
piku_edy
pt BWWLAN, (scuze nu pot da PM)
daca masina e pe numele tau acolo trebuie contract vanz.-cump. intre tine si cei doi din tara precum si traducere de pe briefuri. dar se duc cei doi cu contr. la notar si de acolo fac ei tot
Bwwlan
Am rezolvat cu un notar din Cluj. 60 lei smile.gif

Multumesc olegilor de pe forum; aici am citit prima data despre posibilitatea de a economisi 780 Euro dupa care m-am documentat, am intrebat, am rezolvat.
Sosocj
unde ai rezolvat cu 60 de lei? la ce notar?
Bwwlan
La BNP Ionut Popa smile.gif
george_scala_2004
QUOTE
Statul a emis un Ordin prin care legiferează crearea unei baze de date care să cu prindă informații despre autovehiculele înmatriculate sau transcrise care intră sub incidența timbrului de mediu pentru autovehicule.

Ordinul, emis de Ministerul de Finanțe, Ministerul Mediului și Ministerul afacerilor Interne, a fost publicat în Monitorul Oficial la finalul săptămânii trecute.

Baza de date se gestionează informatic de Ministerul Finanțelor Publice prin Agenția Națională de Administrare Fiscală, de Ministerul Afacerilor Interne prin Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor și de Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice prin Administrația Fondului pentru Mediu.


http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/184040.html

CRY 79
Iata acum ce vor sa faca:

http://ro.stiri.yahoo.com/taxa-auto-%C8%99...-080606044.html
Sosocj
era stiuta treaba asta, ca vor sa scoata scutirea pentru masinile dobandite prin partaj
george_scala_2004
QUOTE
S-a creat un mecanism de eludare a platii timbrului prin achizitionarea unui autovehicul second-hand din spatiul comunitar in coproprietate, iar anterior inmatricularii acestuia coproprietarii fac partajul pe cale notariala, prin buna invoiala, asupra autovehicului respectiv. Prin urmare, prin neplata timbrului de mediu de catre coproprietarul dobanditor, se creeaza atat o discriminare intre beneficiarii exceptiei si cei care sunt obligati la plata timbrului prin achizitionarea autovehicului second-hand tot din spatiul comunitar, cat si un prejudiciu adus bugetului general consolidat.


http://0-100.hotnews.ro/2013/07/30/guvernu...artaj-voluntar/

mai bine ar face ceva cu traficantii de tigari netimbrate de la gurile statiilor de metrou, din tirguri si din piete...evaziunea e ametitoare - vreo 40 de miliarde euro pe an...
Bwwlan
Azi am facut actele la notar, 62 lei a costat.

Partea proasta e ca mi-am facut programare la RAR pentru eliberare CIV si certificat de autenticitate si pe net, prima data disponibila mi-o da in CLUJ ca fiind 28.08; cam tarziu, mai ales ca de la 01.09 nebunii astia vor sa inchida si portita asta. Ce-i ciudat, e ca pe site-ul lor, Clujul figureaza cu 40 programari; Salaj, cu 12 programari, tot pe 28.08 imi dadea ca fiind prima data posibila pentru RAR. Care-i faza?

Partea buna e ca am reusit sa rezolv cu o cunostinta din CJ care lucreaza la dealerul VW si care se ocupa cu inmatricularea masinilor. I-am cumparat bunavointa si disponibilitatea cu 100 lei si martea viitoare am CIV-ul si cert. de autenticitate in mana, iar ca pe miercurea viitoare, am numerele negre montate pe masina. Dupa aia, ura si la gara. smile.gif
Eu Alex
Bwwlan poti explica putin procedura? Eu am luat un ford de la un fost coleg de servici si acum cand voi face contractul de vanzare-cumparare vreau sa-l trec si pe fratemiu in el dupa care sa facem "partajul"!
Merci!
Bwwlan
Treaba sta in felul urmator: din cate am inteles, notarii analizeaza fiecare caz in parte. De regula, cazul clasic "proprietar roman vinde la 2 romani autoturism inmatriculat deja in RO, dupa care cei doi fac partaj in favoarea unuia dintre ei" e fie refuzat la procesare, fie costa cca. 400-700 lei (care, oricum e mai putin decat timbrul de mediu).

La mine a fost asa: am luat un VW Vento din Germania de la un mosh, l-am trecut pe mine cu numere de Zoll (eu am resedinta in Germania) si i l-am vandut pe contract nemtesc mamei mele si unui prieten. Ei au fost azi la notar cu respectivul contract, tradus legalizat, si li s-au intocmit actele de partaj la 62 lei. Inteleg (insa s-ar putea sa fi priceput gresit) ca actele de V/C facute pentru masini cu numere straine, aflate la prima inmatriculare in Romania, sunt procesate pe partaj mai usor decat cele pentru masini deja inmatriculate in RO; nu-mi cere sa-ti justific decizia asta, ca n-am pregatirea necesara smile.gif
george_scala_2004

Autovehiculele dobândite prin partaj nu mai sunt exceptate de la plata timbrului de mediu, tocmai pentru a evita situațiile abuzive, a anunțat, miercuri, Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice.


QUOTE
Conform sursei citate, în cadrul ședinței de Guvern din data de 30 iulie 2013 a fost aprobată Ordonanța pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare, în care este prevăzută și modificarea articolului 8 și a articolului 15 din Ordonanța de Urgența a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, scrie Agerpres.

Astfel, articolul 8 se abrogă, iar la articolul 15, alineatul (1) și (3) se modifică și prevede că pentru achiziționarea de vehicule noi, nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic, persoanele fizice, persoanele juridice, unitățile administrativ-teritoriale și instituțiile publice care achiziționează autovehicule electrice noi beneficiază de un tichet cu valoare nominală, pentru fiecare autovehicul nou achiziționat, denumit în continuare ecotichet.

Totodată, "criteriile de eligibilitate, modelul ecotichetului prevăzut la alin. (1), modalitatea de utilizare, precum și metodologia de finanțare, se stabilesc prin Ghid de finanțare a Programului aprobat prin ordin al ministrului mediului și schimbărilor climatice".

În prezent, conform prevederilor legale privind timbrul de mediu pentru autovehicule, sunt exceptate de la plata taxei autovehiculele dobândite prin partaj.

Ministerul de resort consideră că, în acest fel, s-a creat un mecanism de eludare a plății timbrului prin achiziționarea unui autovehicul second-hand din spațiul comunitar în coproprietate, iar anterior înmatriculării acestuia co-proprietarii făcând partajul pe cale notarială, prin buna învoială, asupra autovehicului respectiv.

"Prin urmare, prin aplicarea excepției prevăzută la art. 8 lit. f) din OUG nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule (neplata timbrului de mediu de către coproprietarul dobânditor), se creează atât o discriminare între beneficiarii excepției și cei care sunt obligați la plata timbrului prin achiziționarea autovehicului second-hand tot din spațiul comunitar, cât și un prejudiciu adus bugetului general consolidat", menționează MMSC.


http://www.rtv.net/ministerul-mediului-aut...ediu_91658.html

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.