Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
andri1940
Dati-l incolo de site! Ideea e ca ieri astia de la CCR au amanat discutiile pentru vineri privind constitutionalitatea legii care elimina cele 102 taxe, inclusiv timbrul de mediu.
Nu mai vedem padurea din cauza copacilor?

Daca legea nu era atacata de presedinte la CCR era in vigoare de la 1 ianuarie!

PS: faptul ca si maine stirea o sa treaca ca trenul prin gara este altceva, dar cine vrea sa urmareasca un subiect o poate face foarte bine. Se plang apoi samsareii ca aoleo, au ramas cu masinile nevandute, pentru care au achitat x taxa, dar niciunul nu e in stare sa citeasca si sa interpreteze o stire!
StefanT
Se parece ca CCR a decis: Legea este constitutionala.
argon
Si ce ma sfătuiți, să mai aștept, sau să încep procesul în instanță? Am de recuperat 5700 de lei din 2 timbre..nu e o suma așa mare, dar e vorba de principiu..si la 500lei ma băgăm , ținând cont că avocatul a zis ca recuperez si cheltuielile de judecata, adică cam 600 lei.
Cypry Brasov
Ei nu scot taxa auto poluam....dar padurile ca se taie intr-o veselie nu vad...si carnatul asta de presedinte am crezut ca o sa schimbe ceva...dar este ca toti ceilanti..o apa si un pamant sad.gif(
traffictours
Ba da, e o suma foarte mare ca sa o dai deodata, ca masina polueaza in timp, asa trebuie luati si banii, in timp si daca circuli, e posibil sa trimita legea inapoi in parlament, daca nu se bagau pe politic, se inlocuia cu siguranta de la 1 ian, asa se contreaza intre ei, desi chiar si asa se va inlocui, insa trebuie sa o incaseze altfel si nu stiu daca sunt pregatiti, daca au procedura concreta.
StefanT
QUOTE(argon @ 16 Dec 2016, 15:29)
Si ce ma sfătuiți, să mai aștept, sau să încep procesul în instanță? Am de recuperat 5700 de lei din 2 timbre..nu e o suma așa mare, dar e vorba de principiu..si la 500lei ma băgăm , ținând cont că avocatul a zis ca recuperez si cheltuielile de judecata, adică cam 600 lei.
*


Eu am 5674 de recuperat si am apucat sa platesc avocatul inainte de a trece legea de parlament.
Oricum fiind vorba de plata pentru transcriere nu pentru inamtriculare, ma astept ca sansele sa creasca in contextul actual.
Este greu de spus daca e vreo diferenta....

QUOTE(Cypry Brasov @ 16 Dec 2016, 15:35)
Ei nu scot taxa auto poluam....dar padurile ca se taie intr-o veselie nu vad...si carnatul asta de presedinte am crezut ca o sa schimbe ceva...dar este ca toti ceilanti..o apa si un pamant sad.gif(
*


blink.gif
Diac
Deci s-a decis la CCR, e constitutionala legea.
VladSoare
Da' pe Iohannis ce-l durea? De ce-l freca pe el atît de tare grija de taxa asta, de s-a gîndit s-o conteste?
andri1940
Iohannis a reactionat politic, important e ca CCR nu i-a dat dreptate! Deci de la 1 ianuarie pa taxa!!!
argon
Vezi sa nu-ti stea bucuria in gat cand o sa platesti 2000 lei imposit anual..ca taxa nu dispare..se transforma wink.gif
StefanT
Si desigur ca a retrimis-o in Parlament....sunt curios care este termenul pe care il au pentru a dezbate si repropune o forma (modificata sau nu).
Stiu ca apoi insa, Presedintele are la dispozitie 10 zile pentru a promulga legea.
andri1940
QUOTE(argon @ 16 Dec 2016, 16:42)
Vezi sa nu-ti stea bucuria in gat cand o sa platesti 2000 lei imposit anual..ca taxa nu dispare..se transforma  wink.gif
*



Am de recuperat aproape 6000 lei pentru taxa auto, cred ca este suficient sa acopere orice impozit. Important e sa nu mai fi nevoit sa platesti o taxa ilegala!
andri1940
Legea a trecut din nou de Parlament, presedintele este obligat acum sa o promulge:

http://www.ziare.com/politica/lege/legea-d...ohannis-1448221
bobo77
Probabil de la 1 februarie putem considera taxa eliminata.
rue
Deutschland! Wir kommen!!!
Bicicleta galbena
Adica taxa se anuleaza asa, sine die, sau trebe niste norme de aplicare?

axabrt
Nu se anulează, se transforma...S a mai discutat. De data asta o plătim toți
chris_t
Asta inseamna adio Rabla? Daca da, ar fi pacat. Eu am luat o masina noua asta, si aveam in plan si pentru la anul una. Asa, se duce dracului tot plan, o sa fim invadati de cotetele nemtalailor.
sobolan
QUOTE(chris_t @ 28 Dec 2016, 22:32)
Asa, se duce dracului tot plan, o sa fim invadati de cotetele nemtalailor.
*



nu cred sa cada taxa auto,psd-ul se bate cu caramida in piept si neamtu' nu vrea,ca asa e el,neamt ! biggrin.gif
treaba asta e cu dus-intors.....un cotet nemtesc din anii 95 poate fi mai ok decat un logan ......si invers,am vazut masini cu numere "straine" dupa 2005 care scoteau fum cat maneca si aratau ca dracu',pericole publice....
Da' nici nu mi se pare normal sa platesc o taxa de kkt la inmatriculare sau sa scad naibii asa de mult din pret la o vanzare....ti/vi se pare normal sa platesc 800E ca sa inmatriculez un LOGAN MPI E3 ?
Bwwlan
Elăsaț, ca nu mi-i jena nici de exemplarele de colectie Megane phase 1 si Passat 3B cu numere de Franta, sau cu Lagunele 2 ori Vauxhall-urile cu numere de Angliea si volan pe dreapta..
sobolan
Daca te referi la mine eu am numere de Romania pe masinile mele....ce sa lasam ? taxa de inmatriculare trebuie sa dispara,libertatea de a cumpara tre' sa existe,pana la urma controalele RAR isi fac treaba bine pe strazi....
StefanT
QUOTE(bobo77 @ 28 Dec 2016, 19:40)
Probabil de la 1 februarie putem considera taxa eliminata.
*



Președintele are termen maxim 10 zile pentru a promulga legea, in care este stipulat ca intra in vigoare cu data de 1 a urmatoarei luni dupa pubicarea in monitorul oficial.
Cel mai probabil va fi eliminata cu 1 februarie.
argon
Transformata, nu eliminata, o sa gaseasca o solutie sa plateasca toti, anual, sau benzina la pret de Turcia. Sa vezi ce o sa tipati pe aici cand va fi 7 lei litrul. Mai e loc de acciza Dragnea, pe langa acciza Ponta.
StefanT
Argon, deocamdata discutam despre eliminare pentru ca asta se intampla acum. Ca la un moment anume se va introduce in carburant si/sau impozit diferentiat sau naiba stie ce alta forma, o vom discuta atunci.
Este posibil sa dureze 6-12-24 luni, nu stie nimeni.
Stii ceva concret, diferit?
argon
Nu trebhie sa stii ca e foarte previzibil, mai ales ca suntem patiti cu Ponta in trecut. O sa se trezeasca cu deficit major dupa atatea taxe anulate, si o sa bage alte taxe in nesimtire.
darksleep
Abia astept sa bag benzina cu 8 RON litrul.
espacern
Poti sa bagi cu 4 RON...jumatea! wink.gif
MoneyTalks
QUOTE(darksleep @ 29 Dec 2016, 09:59)
Abia astept sa bag benzina cu 8 RON litrul.
*


Benzina poate sa ramina la pretul actual. Bani multi face dragnea daca baga 8 lei motorina... laugh.gif
argon
Nu poate face diferenta intre ele, acciza e pe carburant. Si daca se scumpeste motorina, cresc toate preturile, la orice.
axabrt
Până la urmă o sa fie ok. Offtopic. Daca a ar face 8 lei benzina ar putea să mărească și salariile cat au promis, că o sa fie tot aia pentru ei. În schimb noi ăștia care lucram la privat o sa ne cam doară
argon
Daca mareste substantial minimul pe economie, cum s-a promis, desi unii au impresia ca asta e un lucru bun, in situatia actuala a tarii si la randamentul economiei...e pe dos... o sa fie gata tara, poate sa intre direct in faliment. O sa ramana pe drumuri sute de mii de oameni, ce pana acum tineau in spate incopetentii din institutiile bugetare.
AR-18-MOS
Multumesc Argon, ca imi sustii serviciul.
Totusi, imi doresc sa-ti mareasca minimul pe economie. E bine ca de sarbatori sa fim mai buni, sa reuseasca lumea sa-si plateasca creditele la cele 2 camere, sa-si mai repare Grandturul...
axabrt
Nu mai rade tu, Argon probabil are dreptate... Vom vedea

comanr
eventuala introducere a timbrului de mediu in carburant va duce la o crestere mica a pretului nicidecum la 8 lei pe litru, ma gandesc undeva la 0.2-0.4 ron/ litru. Pana la urma cu ce poluam noi, cu benzina deci daca vom arde benzina vom polua iar daca nu vom arde nu vom polua, mi se pare fair, astfel adevaratul poluator plateste, adica cel care arde mai multa benzina si produce dioxid de carbon mai mult.
AR-18-MOS
QUOTE(axabrt @ 29 Dec 2016, 18:34)
Argon probabil are dreptate
*


coffee_spitsk.gif

29 Dec 2016, 19:40:
QUOTE(argon @ 29 Dec 2016, 14:34)
sute de mii de oameni ce pana acum tineau in spate incopetentii din institutiile bugetare.
*


user posted image
VladSoare
QUOTE(comanr @ 29 Dec 2016, 18:58)
mi se pare fair, astfel adevaratul poluator plateste, adica cel care arde mai multa benzina si produce dioxid de carbon mai mult.
*

Oare? Pîinea pe care o cumperi tu tot cu mașina a ajuns la magazin, că doar n-a adus-o Moșu' cu sania trasă de reni. Ia ghici cine plătește toate taxele din motorina aia? Pe poluator îl doare-n pix, că-ți transferă ție problema. happy.gif
george_scala_2004
QUOTE(comanr @ 29 Dec 2016, 18:58)
eventuala introducere a timbrului de mediu in carburant va duce la o crestere mica a pretului nicidecum la 8 lei pe litru, ma gandesc undeva la 0.2-0.4 ron/ litru. Pana la urma cu ce poluam noi, cu benzina deci daca vom arde benzina vom polua iar daca nu vom arde nu vom polua, mi se pare fair, astfel adevaratul poluator plateste, adica cel care arde mai multa benzina si produce dioxid de carbon mai mult.
*



http://www.economica.net/analiza-cu-cat-se...zei_130834.html
MoneyTalks
QUOTE(VladSoare @ 29 Dec 2016, 18:49)
Oare? Pîinea pe care o cumperi tu tot cu mașina a ajuns la magazin, că doar n-a adus-o Moșu' cu sania trasă de reni. Ia ghici cine plătește toate taxele din motorina aia? Pe poluator îl doare-n pix, că-ți transferă ție problema. happy.gif
*


O parte din problema se transfera si poluatorului. Sau vrei sa zici ca el nu maninca, nu se imbraca, nu are masina personala sau nu isi cumpara chiar nimic? blink.gif Poate doar daca traieste in pestera, se hraneste cu radacini si vineaza animale pentru hrana, atunci nu plateste. laugh.gif
traffictours
Ala cu painea, n-are decat sa fie mai eficient, pt ca o sa vanda mai putina daca o scumpeste, si o sa vanda altu care e mai eficient, din cauza concurentei...
Intr-adevar introducerea timbrului in combustibil e una din cele mai bune variante pt toata lumea.
VladSoare
QUOTE(MoneyTalks @ 29 Dec 2016, 20:04)
O parte din problema se transfera si poluatorului. Sau vrei sa zici ca el nu maninca, nu se imbraca, nu are masina personala sau nu isi cumpara chiar nimic?
*

Păi tocmai. Pînă la urmă plătește toată lumea. Nu mai are nici o legătură cu poluatorul. Plătim toți, la grămadă.
Atîta timp cît întreaga noastră viață, așa cum o știm, depinde de arderea benzinei și a motorinei, că alte soluții nu există, să taxezi benzina și motorina e ca și cum ne-ai taxa pentru că trăim. Mai bine pui taxă pe aerul respirat, că tot aia e. happy.gif

QUOTE(traffictours @ 29 Dec 2016, 20:07)
Ala cu painea, n-are decat sa fie mai eficient, pt ca o sa vanda mai putina daca o scumpeste, si o sa vanda altu care e mai eficient, din cauza concurentei...
*

Care concurență, că și concurența tot cu duba o transportă, tot pe motorină. N-o să vîndă mai puțină, pentru că și concurența o va scumpi.
traffictours
Ba da, isi va scadea profitul daca vrea sa mai vanda, nu si-l scade, o va face altul, insa discutia e doar principiala, nu au ce cauta astfel de taxe discriminatorii intr-o tara ce se vrea europeana, si nu toata lumea are bani de masina noua, iar cei care au banii poate nu vor sa-i dea pe masini noi cand e vorba de a 2a sau a 3a masina a familiei, care ruleaza cateva mii de km pe an, de exemplu.
VladSoare
Care altul? Acel altul trebuie să plătească și el taxa asta, așa că nu-și va permite nici el să scadă din preț.
Orice taxă din benzină sau motorină afectează totul, pe toată lumea, fără excepție, indiferent dacă are mașină sau nu, indiferent dacă vrea să polueze sau nu. O astfel de taxă ajunge să fie plătită de toată lumea. Poate că ești cel mai mare ecologist din lume, mergi numai pe jos, mănînci numai iarbă bio, îți reciclezi singur gunoiul, etc. Dar în clipa în care ai cumpărat o cămașă sau te-ai dus la frizer ai plătit taxa din carburanți. Principiul cu "poluatorul" e praf în ochi, n-are nici o legătură cu realitatea.
traffictours
Asa si, care este solutia? Sa se mentina astfel de aberatii? Nu cred, si uite ca nu se poate decat pe termen scurt.
VladSoare
Eu sînt pentru desființarea taxei de înmatriculare. Și nu văd de ce ar trebui introdusă vreo altă variantă în locul ei. Prețul carburanților este deja 70% taxe. Nu văd de ce ar mai trebui una în plus. Că s-au învățat cu banii și acum ar avea bugetul de suferit... ghinion.
Faptul că atît de mulți dintre noi ar fi de acord cu introducerea unui impozit mai mare pe criterii de "poluare" arată cît de bine ne-au dresat.

Pînă-n 2007 nu se plătea taxă de înmatriculare. Au introdus o taxă ilegală, iar acum ne spun că "dacă o scoatem, rămînem fără buget, dă țara faliment". În consecință, toată lumea caută variante de transformare a taxei. Nu vi se pare ceva dubios aici? Mie logica asta îmi dă cu virgulă. Să se descurce acum fără taxa aia la fel cum se descurcau atunci.
traffictours
Nu au solutii pt ca economia e la pamant.
Insa variantele alese nu trebuie sa discrimineze, mai ales in mod aberant, cu taxe de mii de euro...
kato
place la mine treaba cu poluatorul plateste........ nici nu va puteti inchipui..... daca comparam autoturismele cu vapoarele, avioanele si de ce nu , fabricile, cam da cu virgula mare........ da mare rau.....
MoneyTalks
QUOTE(kato @ 29 Dec 2016, 20:44)
cam da cu virgula mare........  da mare rau.....
*


Am inteles, tie iti da cu doua virgule radmasa.gif
kato
ai probleme cu intelegerea unui text simplu? smile.gif zi drept acu, se intampla des sa razi singur la glumele tale? smile.gif
axabrt
Offtopic. Daca taxează prea tare fabricile alea or sa plece in parte(India, Pakistan, Turcia, bulgaria) și noi o luam in freza. Vapoare n avem că le a vândut băieții...
kato
aham.... da bapoarele tot vin pe la noi smile.gif ca platim taxe de inmatriculare aiurea, taxe incluse in combustibil aiurea, nu e tot luat in freza? smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.