Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
vijelie
Pai daca mergem pe ideea ca un impozit e hotie curata, hai in strada sa cerem restituirea impozitelor pe salarii.
argon
Impozite exista in toate tarile dezvoltate, taxe nejustificate nu. Daca lasau vechile grile de impozitare, probabil nu baga taxa auto ca sa acopere bugetul.
andreiutzu
QUOTE(vijelie @ 10 Jan 2008, 14:50)
Pai daca mergem pe ideea ca un impozit e hotie curata, hai in strada sa cerem restituirea impozitelor pe salarii.
*


pai asta e marea problema....aici nu e un impozit este o TAXA!
Norris_Chuck
Din pacate la noi cam asa este , ne cer impozite pentru orice , dar nu ofera serviciile pentru care ne impoziteaza , sau daca le ofera sunt facute ca sa nu zici ca nu au facut si ei ceva.
body
Se pare ca nu intelegi !
Imbecilii astia de guvernanti au zis ca e o taxa de mediu . Cate hectare de padure au plantat din banii astia , sau cate indiguiri sau mai stiu eu ce chestii de mediu au realizat astia ?In fapt probabil ca banii s-au dus la marirea pensiilor sau mai stiu eu la ce ajutoare , ca si asa romania a ajuns o tara de asistati!
Probabil ca nimeni nu contesta impozitele dar daca este o taxa "cu dedicatie" sa spunem pt mediu , pai atunci sa fie utilizata exact in acel scop.
vijelie
QUOTE(andreiutzu @ 10 Jan 2008, 13:52)
pai asta e marea problema....aici nu e un impozit este o TAXA!
*


Nu e nicio mare problema, in domeniul fiscal (taxe, impozite, tot aia e), cetatenii Romaniei nu au drept de initiativa legislativa, conform Constitutiei, deci...

LE @body: ai pus boticul prea mult la declaratiile din presa, taxa a fost bagata prin Codul Fiscal, deci nu are nicio legatura cu declaratiile despre mediu. wink.gif
body
Constitutia ca de altfel orice , se poate schimba........
Vorbeam de vechea taxa.
argon
alt exemplu...asa ca aiba de unde plati pensiile cu care se tot lauda ei... mare realizare http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2...e_romania.shtml

QUOTE
La nivel mondial, România este întrecută ca număr de taxe și impozite ce trebuie plătite de o firmă, de trei state - toate din fostul bloc comunist: Belarus - 124 de taxe, Uzbekistan - 118 și Ucraina - 99.
body
Cu taxa asta mai da de lucru si la niste birocrati ca si asa erau putini la noi .
Norris_Chuck
Ultima solutie , inca o revolutie! Oricum eu unul sunt plictisit de tot ceea ce se intampla pe aici , multa mizerie , multa lume care asteapta , numai ei stiu ce , in general genul de loc in care fiecare suspecteaza pe fiecare ca face ceva.
Slabe sanse sa se schimbe ceva , asa ca mai bine ne facem bagajele si ii lasam sa se guverneze pana nu or mai putea.
ionutctn
QUOTE(vijelie @ 10 Jan 2008, 13:55)
Nu e nicio mare problema, in domeniul fiscal (taxe, impozite, tot aia e), cetatenii Romaniei nu au drept de initiativa legislativa, conform Constitutiei, deci...



Nu e totuna. Tocmai aici e diferenta. O taxa este o contributie care are o destinatie speciala, Banii pe o taxa se duc exact la un anumit fond si de acolo se preleveaza mai departe fonduri pentru anumite lucruri (asa cum se specifica). Exact cum intreba cineva mai devreme: ce lucrari pentru mediul inconjurator s-au facut din taxa asta?
Un impozit este o contributie fara o destinatie clara. Contributiile sunt folosite in functie de necesitatile stabilite, destinatia folosirii nefiind de dinainte stabilita. De aceea se si spune ca Taxa pe Valoare Adaugata este un veritabil impozit (inainte vreme se numea "Impozit pe circulatia marfurilor") deoarece desi se cheama "taxa" destinatia sumelor prelevate nu se cunoaste dinainte.
Asta ar fi o mare diferenta intre cele 2 notiuni. De obicei autoritatile instituie anumite taxe pentru a proteja/dezvolta/ocroti anumite chestii. Dar numai ca in cazul nostru nu prea e taxa de mediu pana la capat oricum am suci-o pe toate fetele.
andreiutzu
nu stiu de ce tot va puneti problema asta pt ca intr-o emisiune la realitatea tv ministrul mediului a spus clar ca nu a ajuns nici un ban colectati prin intermediul taxei de prima inmatriculare!
Norris_Chuck
Tocmai citeam pe un alt topic de unu' care nu iese la dezapezit ca asa se facea pe vreme comunistilor si ca el sta in casa.Se pare ca avem tara care o meritam cu mentalitatea redusa la maxim.Domnilor , pe vremea comunistilor curatati strada pentru ca te fortau sa o faci , iar in democratie este normal sa cureti zapada din simnt civic si pentru ca ai o legatura cu ea.La noi prostia si nesimtirea domneste linistita....
andreiutzu

fortati sau nu trotuarele erau curate. simt civic..hmm nu stiu cat exista. apoi sincer la ce taxe si impozite platim catre comunitatea locala as putea avea pretentia sa fie strazile ok iar iarna sa fie curatate alaturi de trotuare.
apoi in cadrul fiecarei primarii exista un departament de ajutor social...acei oameni care primesc acel ajutor social ar trebui sa presteze o activitate pt acei bani!
ionut.tanase
Dupa parerea mea, in noua forma taxa asta de prima inmatriculare nu mai are nici o logica ... Cum protejezi mediul introducand rable in tara cand guvernul are "programul rabla" blink.gif Bai, suntem o tara de idioti .. sau cum a zis unu de-a murit : "stupid people" mad.gif Pai sa se hotarasca mah ce vor de fapt ... ori protejeaza Dacia ori mediul ca nu exista nici o logica in tot ceea ce incearca sa faca cu taxa asta.

De ce nu fac EI in felul urmator:
var. 1- pentru toate masinile aduse din afara care sunt mai fabricate dupa 2004 sa nu se plateasca nici o taxa iar pentru cele fabricate inainte de 2004 (indiferent de gradul de poluare) sa bage o taxa super mare ===> astfel vor intra in tara numai masini fabricatie recenta;
var.2 - pentru toate masinile indiferent de anul de fabricatie dar care au minim EURO 4 taxa sa fie 0 EURO iar pentru restul taxa sa fie extraordinar de mare ==> astfel vor intra in tara numai masini nepoluante ceea ce "se doreste" de fapt si anume sa nu mai poluam tara. wink.gif
var.3 - sa ramana asa cum este ===> protejeaza si DACIA si mediul.
var.4 - sa dea drumul la toate petardele din occident si sa devenim cimitirul Europei ==> s-a dus dreaq si mediu si DACIA. ( scuzati expresia mediu, vorba lui Prigoana biggrin.gif )

... ce ziceti?
cum e mai bine?


PS: Pentru ce platim ROVIGNETA??? wink.gif smile.gif
vijelie
Simt civic exista si pe vremea aia, eu dadeam la zapada nu scos de Partid ci de teama ca nu cumva mama sa-si rupa vreun picior din cauza comoditatii mele wink.gif
Simt civic exista si acum cand nu vreau sa alunec pe trotuar cu copilul in brate.
Insa acum platesc o gramada de impozite si tot ce primesc este o ciorovaiala fara final despre cum sunt gestionati banii de catre niste clovni.
Norris_Chuck
Mie mi se pare de bun simnt sa imi curat singur in jurul locuintei , sau in cazul unui bloc in jurul lui si parcare.Nu zic ca nu platesc impozite , insa as fi mult mai fericit sa stiu ca spitalele , gradinitele si scolile sunt dezapezite si nu exista pericole , insa la noi asteapta ori sa vina americanii , ori jandarmii ca de , jandarmii sunt multifuntionali.Nici acum nu pot sa uit imaginile in care jandarmii scoteau apa din curtile oamenilor , iar propietarii se uitau cu mainile in sold , sau erau la crasma.
Pentru mine acelasi lucru este si cu zapada , nimeni , dar absolut nimeni nu simnte nevoia sa isi curete aleia , sa isi duca gunoiul la tomberon , nu mai zic sa il si sorteze , sa curete scarile de bloc , etc.
Lasa ca vine statul sa iti curete aleia de zapada....
CGB
QUOTE(ionut.tanase @ 10 Jan 2008, 14:16)

PS: Pentru ce platim ROVIGNETA???  wink.gif  smile.gif
*



ca sa nu ne opreasca garcea si sa ne dea amenda. io alt motiv nu vad.
ionut.tanase
EXACT ... dar o sa fie surprins garcea cand ma va opri si-l voi intreba pentru ce imi trebuie rovigneta wink.gif probabil si mai mult ca sigur nici el nu stie! ... ducea-s-ar draq de hoti cu taxele lor cu tot!
vijelie
Dupa ce iti va comunica amenda, o sa ti se taie cheful de tango cu el smile.gif
grosse inkultur
QUOTE(ssilviu @ 10 Jan 2008, 13:04)
Eu am facut afirmatia pe baza urmatorul pasaj citit in articol:
Si nu este vorba ca UE vrea sa scape de masinile SH doar de flori de mar, ea vrea sa scape de cele SH pentru ca cei care le detin sa-si cumpere una noua in schimb, ca sa dea de munca la muncitorii din fabricile de masini din Vest. Daca neamtu sta cu golful 3,4 in curte nu o sa-si cumpere o masina noua. El trebuie sa scape de masina aia si in nici un caz nu e mai ieftin sa o dea la topit.
*


Pe pasajul acela ai perfecta dreptate, ma indoiesc insa de informatiile de acolo. Unii ziaristi chiar evita documentarea si corelarea faptelor cu bunul-simt. Astept cu nerabdare comunicatul oficial - am un feeling ca va fi o prostie majora, indiferent de partea in care se exagereaza.
ionut.tanase
S-o plateasca el, eu nu semnez nici un proces verbal pe tema asta cu garcea!
vijelie
Si tu faci parte din Grupul Manechinelor Blonde care confunda semnatura de luare la cunostinta cu semnatura de acceptare?
ionut.tanase
biggrin.gif hai ma vijelie ca intelegi la ce m-am referit ...
adip
Norris_Chuck, emigrarea e o solutie. Te apuci de acte pt. australia si eu te astept la aeroport in melbourne, cu v8-ul de 5700cmc, sa moara de oftica toate ecologizdele responsabile de ciordeala asta cu taxa biggrin.gif
cf09dsm
si totusi eu cat am de platit (taxa) la o laguna euro 3 moto 1900cmcubi din feb 2005???
Norris_Chuck
QUOTE(adip @ 10 Jan 2008, 21:37)
Norris_Chuck, emigrarea e o solutie. Te apuci de acte pt. australia si eu te astept la aeroport in melbourne, cu v8-ul de 5700cmc, sa moara de oftica toate ecologizdele responsabile de ciordeala asta cu taxa biggrin.gif
*



Nu zi de doua ori ca vin! Asa ca te rog sa nu uiti de promisiune smile.gif
adip
Mate, m-a indexat deja google, cuvantul e dat, deci asa ramane. Ca n-o fi V8 ci doar V6, asta e, imi asum greseala radmasa.gif
Alexu7
am ramas putin in urma cu stirile despre taxa, am auzit azi in fuga la tv cum ca s-a schimbat denumirea si ca a crescut pt msinile noi laugh.gif
ionutctn
http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php
ssilviu
Am si eu o intrebare. Taxa este valabila si pentru camioane?
sqryn
Daca are peste 3,5t nu se plateste taxa
dantes
Asa...si aspectul discriminare unde e? Adica masina sh inmatriculata RO si una adusa? Sa faca in primul rand taxa egala si la masinile inmatriculate in RO apoi sa umble unde vor... Problema lor insa e ca daca vor face asta se vor intampla niste lucruri printre care:
1.Cei cu masini decente (logan/clio/etc) care vor sa-si ia de ex...Citroen tongue.gif nou, nu vor putea sa faca banul sa-i dea pe masina noua ca nu vor fi cumparatori
2.Sigur vor iesi scandaluri...bine ca e ca in treaba aia, cainii urla caravana (taxa) trece!..Bine ca daca sunt si f. multi caini...
...etc...

Oricum imi era scarba de ei.....
daciafan
daca voi mai intelegeti ceva din toata treaba asta cu taxa... va felicit, eu unul nu mai inteleg nimic
vijelie
E nevoie de bani la buget.
Ce e asa greu de inteles?
daciafan
ok e nevoie de la bani la buget asta-i clar ca lumina zilei
dar sa spui ca e taxa de mediu si apoi sa cresti de 4 ori taxa pt prima inmatriculare a masinilor euro 4... wacko.gif
adip
QUOTE(daciafan @ 14 Jan 2008, 15:09)
daca voi mai intelegeti ceva din toata treaba asta cu taxa... va felicit, eu unul nu mai inteleg nimic
hotnews
Bugetul asigurarilor sociale va fi subventionat in 2008 si 2009 cu bani de la buget, a recunoscut luni Varujan Vosganian, ministrul Economiei si Finantelor. "In 2008 avem o subventie de 1,3 miliarde de lei, iar pentru 2009 avem in vedere un transfer de 5,9 miliarde de lei, aproximativ 1,5 miliarde de euro", a spus Vosganian, confirmand astfel criticile din 2007 privitoare la incapacitatea sistemului de a sustine o majorare a pensiilor.
Mi se pare destul de clara una din posibilele destinatii ale banilor din taxa lui tariceanu, era clar ca jegurile de la guvern nu aveau cum sa scoata bani de pensii din cresterea economica radmasa.gif
laguna_2_interceptor
- daca au nevoie de bani la buget sa ia cate 1000 EUR de la dealerii de masini noi pentru fiecare masina vanduta... ups... am uitat... tocmai pe aia i protejeaza taxa...
ssilviu
Esti chiar naiv daca tu crezi ca banii aiai ii iau de la dealer. Banii aia tot in pretul platit de client se vor regasi.
ANTIdacie
http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php
acum chiar ca te incurajeaza sa iei masini cat mai vechi!
nu cred ca e corect acest calcul!
schluppi
Taxa de prima inmatriculare nu este in concordanta cu legislatia UE, indiferent cum s-ar numi ea si indiferent de faptul ca Dacia da sau nu faliment. Noi (persoane fizice) trebuie sa putem cumpara de oriunde din UE marfuri in aceleasi conditii ca si din Romania. Atat marfuri second hand cat si marfuri noi. Noi am acceptat sa ne adaptam legislatia acestor reglementari europene. Mai sunt si alte reglementari (acces la fonduri, cote de productie, drepturi la emisii poluante si multe altele) de pe urma carora putem profita sau pierde. Din moment ce am intrat in UE, trebuie sa le acceptam pe toate. Din moment ce am vrut sa intram in UE, inseamna ca per global am socotit ca iesim bine. Asta e tot.

Un alt aspect: Aproape orice masina adusa de dincolo scoate din functie (mai devreme sau mai tarziu) o dacie clasica (conceputa in anii 60 si "inbunatatita" de romani in infinita lor pricepere tehnica). Deci taxa care limiteaza importul masinilor second hand (sau noi) este clar antiecologica.

Un al treilea aspect: Daca Loganul moare in prezenta importurilor second hand de care unii se tem, isi merita soarta. Pentru 100 mii (sau cate or fi) locuri de munca nu o sa moara o societate formata din aproape 20 milioane de indivizi.

Parerea mea
CGB
taman am auzit la stiri, cum varianta de taxa propusa de minunatul nostru guvern, a fost apreciata de UE. urmeaza sa apara normele de aplicare a acestei taxe. asadar....asta e.
daciafan
daca UE a fost de acord cu taxa sa va tineti bine...nici macar idee nu aveti la cat se va cifra
eu banui...sad.gif
Laurentziu83
Deci tot inmatriculatul pe BG va fi o varianta, chiar si dpdv al amenzilor.
ssilviu
QUOTE(schluppi @ 15 Jan 2008, 22:17)
Pentru 100 mii (sau cate or fi) locuri de munca nu o sa moara o societate formata din aproape 20 milioane de indivizi.


Ti se pare ca in tara asta sunt 20 de mil de oameni care vor sa-si cumpere o masina sh si nu pot din cauza tpiului? radmasa.gif
cosmin_cosmin_1
da,se pare ca o sa se aprobe taxa propusa. au anuntat si pe antena3 la stiri. multi o sa mai planga dupa singura masina sport a romanului,numita "urs"
CriSTI68
deci sa o luam asa eu vreau sa imi iau un Golf 1 ca plec in feb in germania el costa 400 euro care il vreau eu cat ma costa taxa asta idioata in tara sa o inmatriculez ? o inmatriculez RO sau BG pana la urma ?
Merced
Peste 1000 de euro probabil.
Oricum toata chestia asta mi-a lasat un gust foarte amar. Speram sa se reduca substantial taxa pentru categoria accesibila romanilor de rand, masini Euro 2 nu mai vechi de 12 ani. Dar de unde.
Adica la masina asta dupa calculatorul din linkul de pe pagina precedenta trebuie sa dau 2234 de euro s-o inmatriculez. Fata de 2900 euro in forma actuala a taxei. In loc sa incurajeze totusi lumea sa cumpere o masina decenta, Euro 2 sau Euro 3 care oricum polueaza de N ori mai putin ca amaratele Dacii 13xx pe carburatie, ei scad taxa la rable, multe dintre ele mai zob deca Daciile cu care unii ne facem drumurile.
Imi pare rau ca am vazut anuntul acum. O mie de euro sa zicem ca ar fi meritat la masina din linkul pus de mine(Vectra 1997, 1.6 benzina, Euro 2 88.000km la 2400 de euro, in caz ca se vinde masina si anuntu' dispare) dar nu inca o data pretul masinii.
Mai degraba decat sa mai inmatriculez pe Bulgaria, cumpar numere provizorii din Nemtia pentru 4-5 luni(si-a luat un vecin un C klasse si cu 50 de euro pe luna numere pentru 6 luni) si apoi o vand in tara la piese, cred ca banii i-as scoate pe ea.
E trist ce se intampla in tara noastra...
BAD_MF
astia is nebuni au aprobat taxa aia cu varianta mai scumpa ????
wtf ???

"Comisia Europeană a fost de acord cu noul nivel al taxei auto propus de România.“


http://blog.iasi4u.ro/comisia-europeana-a-...-inmatriculare/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.