Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
akileon
am vandut acum cativa ani o masina si dupa un an ma suna cel care a cumparat-o ca el nu a inmatriculat inca masina pe numele lui si daca e nevoie sa facem alt contract de vanzare-cumparare, am stat cu ceva frica sa nu ma trezesc cu vreo amenda luata de el dar cum masina inca era pe numele meu imi venea mie smile.gif
Merced
QUOTE(betamax @ 8 May 2013, 18:54)
Despre care fisc vorbesti, argoane ? Ca io dupa ce m-am dus la primarie (Pitesti) cu contractul de vanzare-cumparare + ce acte mi-au mai dat aia de la biroul de copiat, am platit impozitul pe primul trimestru si pa! Am intrebat daca va mai fi vreo problema legata de masina si au zis ca nu.


*



Confirm!
cj98czh
Habar nu vaeti voi /// in Muncipiul giratoarelor este altfel ...

Comfirm si eu ca la Cluj este la fel cum a scris betamax.
bossake
Amenzile vin chiar si daca scoateti masina de la fisc. Asta trebuie sa intelegeti.
De asta nici daca o scoti de la fisc nu esti total scutit de probleme. Dar discutia a plecat de la altceva. Zicea cineva ca nu isi poate vinde loganul. Eu doar i-am demonstrat ca POATE! Cu niste riscuri e drept, dar se poate. E drept si la pret mai mic decat ar fi fost normal...

Inclusiv aici pe forum sunt destui care au cumparat solenze, logane si inca nu le-au transcris pe numele lor si probabil ca nu o vor face niciodata din cauza taxei. Si oamenii merg legal cu ele. In momentul asta inca se poate merge asa, peste un timp nu se stie!
Merced
Pai si ce ma fwte pe mine ca vin amenzi? Sa vina! Eu le arat ca am vandut-o alora de la politie, si sa-si vada de treaba de ce n-a trecut-o ala pe numele lui in termenul legal. wink.gif
bossake
Daca iti vine amenda de genul sa declari cine a condus masina in data de xx ora yy pe Dn zz atunci e ok, ca le trimiti inapoi contractul de vanzare cumparare si ai scapat de problema.

Dar multe din amenzi (gen roviniete, parcari) vin direct pe numele proprietarului de la politie. Adica CNADR iti va trimite direct instiintare ca ai fost sanctionat, ai in plic direct PV-ul. Banuiesc ca stii care e singura metoda de contestare a unui PV, nu?? In instanta. Iti vin 5 amenzi trebuie sa deschizi 5 procese smile.gif
Cautati pe google despre problema asta si veti vedea cati s-au lovit de problema asta in special cu rovinieta.
Dar cum ziceam, deviem de la discutie.
betamax
bossache, daca iti asumi riscul sa vinzi masina fara toate actele cerute de lege, tre' sa-ti asumi si riscurile. Chiar daca asa obtii un pret mai bun, eu n-as face-o. Dar asta e punctul meu de vedere.
vasile82
Si in Bucuresti este cum a zis betamax. Pentru linistea mea, la o luna si ceva de la data vanzarii loganului, am dat o fuga in Pipera sa intreb daca a fost inmatriculata de noul proprietar, cu gandul ca daca nu sa si fac pe loc o reclamatie/instiintare cum ca auto cu nr... a fost vandut. Dar nu a fost cazul, masina fiind inmatriculata in alt judet.

Si eu sunt de parere ca daca faci vanzarea/cumpararea ca la carte, adica oficial, nu sunt probleme.
bossake
Tu daca mi-o vinzi mie chiar si daca facem contract, chiar si daca imi scrii pe talon tu nu ma poti obliga sa o inscriu decat prin judecata. Eu cand sunt oprit de politie le zic ca am uitat talonul acasa. In felul asta ei nu vor sti ca masina s-a vandut(nu au de unde sa vada pe talon daca nu-l arat). "smecheriile" astea sunt f cunoscute printre oamenii de buget mai redus, calitate morala mai indoielnica etc......

Asta vreau eu sa subliniez, ca inca mai exista cumparatori si pt masinile cu taxa mare. Ei vor lua masinile si NU le vor transcrie. Cumparatorii astia au un anumit buget,la masini de 3000eur nu va accepta nimeni asa dar vinzi un logan la care trb sa ii platesti taxa cumparatorul te va aburi ca domne lasa-l la 1200-1500eur ca sa ii platesc eu taxa. Dar el de fapt nu ii va plati niciodata taxa smile.gif.

Inca mai tine treaba. Nu se stie pt cat timp pt ca ei vor sa bage in codul rutier ca atunci cand o scoti de la impozit, cei de la impozit sa trimita notificare la politie si atunci intr-adevar se va radia. In mom de fatza NU este asa.
mitzone
bossake. Esti in ilegalitate atunci.
Am promis ca pun legea. Am cautat destul aseara si iata.

Uite mai jos :

http://www.mitzone.ro/acte/CODUL.FISCAL.pdf
http://www.mitzone.ro/acte/NORME.METODOLOG...ului.fiscal.pdf


Conform art.264 din Codul fiscal si Partea 264, pct. 116 aln. 4 si pct. 118, lit. b si lit. c - pct. 1; pct. 119 lit. b; pct. 122, aln. 1 si pct. 126, aln. 1 din NORME.METODOLOGICE.de.aplicare.a.Codului.fiscal, Administratia publica locala unde este inregistrat vanzatorul unui autovehicul, trebuie sa dea la scadere de la impozit autovehiculul vandut: pe baza contractului de vanzare-cumparare si a Certificatului fiscal SAU pe baza certificatului de radiere de la politie
Politia de pe raza careia este vanzatorul autovehiculului, trebuie sa radieze acel autovehicul, daca vanzatorul prezinta contractul de vanzare-cumparare si Certificatul de atestare fiscala, eventual si dovada scaderii de la impozit (pe ultima am pus-o de la mine, nefiind cuprinsa in extrasele legislative de mai sus) - baza: pct. 122, aln. 4, lit. a si c din NORME.METODOLOGICE.de.aplicare.a.Codului.fiscal


SAU,
Daca vanzatorul constata ca cel care a cumparat-o este nesimtit, o da furata.

SAU,
Vanzatorul se duce la Remat si face o factura ca a dat masina la fier vechi si iar cumparatorul nesimtit o sa aiba probleme.

Hai ca deja ma doare mintea de la atatea articole de lege. Eu nu mai continui polemica pe tema asta.

Daca vinzi o masina LEGAL nu are nimeni ce sa-ti faca.
Legal inseamna contract ve vanzare-cumparare, copie fisa de inmatriculare, atestat fiscal. Cu astea e de ajuns sa radiezi FISCAL masina. Tu din momentul ala nu mai ai nimic de-a face cu ea.

Noroc.
tatabobu
QUOTE(bossake @ 9 May 2013, 10:30)
.. ei vor sa bage in codul rutier ca atunci cand o scoti de la impozit, cei de la impozit sa trimita notificare la politie si atunci intr-adevar se va radia. In mom de fatza NU este asa.
*




Si zi asa, ai? In codu' rutier vor sa bage treaba asta? radmasa.gif
Aco
QUOTE(Aco @ 7 May 2013, 23:31)
Cererea se face de cumparator in localitatea de domiciliu. Daca prezinta, odata cu cererea, si o dovada a platii, treaba merge mai repede.
De exemplu eu am aratat o factura, n-au vrut s-o ia in seama pentru ca nu aveam si OP-ul cu care s-a platit. Niste cretini...
O persoana din interior, care are acces la baza de date, va poate da contra unei "cafele" raspunsul in 20 secunde. Are nevoie doar de seria de caroserie a masinii. Apoi asteptati raspunsul oficial, care vine cand vine.
*



Revin cu noutati:
In momentul in care faceti cererea sau atunci cand ridicati raspunsul trebuie sa aveti cu voi un timbru fiscal de 2 lei.
Desi legea da ca termen de rezolvare 5 zile lucratoare, mie mi-au dat termen 3 saptamani. Dupa 2 saptamani (perioada care a inclus si liberele de paste) am inceput sa-i sun. Dupa al 2lea telefon (dat in aceeasi zi) m-au chemat, s-a rezolvat miraculos. Pe loc!
Concluzia: trebuie batuti la cap cu telefoane, se rezolva relativ repede.

In alta ordine de idei, luni inmatriculez masina!!!!! 124.gif
bossake
QUOTE(mitzone @ 9 May 2013, 10:40)
bossake. Esti in ilegalitate atunci.
Am promis ca pun legea. Am cautat destul aseara si iata.

Uite mai jos :


Politia de pe raza careia este vanzatorul autovehiculului, trebuie sa radieze acel autovehicul, daca vanzatorul prezinta contractul de vanzare-cumparare si Certificatul de atestare fiscala, eventual si dovada scaderii de la impozit (pe ultima am pus-o de la mine, nefiind cuprinsa in extrasele legislative de mai sus) - baza: pct. 122, aln. 4, lit. a si c din NORME.METODOLOGICE.de.aplicare.a.Codului.fiscal
SAU,
Daca vanzatorul constata ca cel care a cumparat-o este nesimtit, o da furata.

SAU,
Vanzatorul se duce la Remat si face o factura ca a dat masina la fier vechi si iar cumparatorul nesimtit o sa aiba probleme.



Cred ca nu stii ce vorbesti. Nu poti da FURATA o masina nici macar daca o vinzi si nu faci actele.Cu atat mai mult daca ai contract de vanzare cumparare si eu nu binevoiesc sa o inscriu tu iti dai seama ca rad si cu fundul aia de la FURTURI AUTO daca tu te duci sa o dai furata?! laugh.gif Intr-adevar daca am scris pe talon sunt intr-o ilegalitate dar pot merge asa mult si bine daca nu arat talonul la control smile.gif iau amenda doar pt lipsa acte.




In al 2lea rand, in momentul de fata inmatricularea unui autovehicul este continua. NU SE FACE RADIERE (la politie) in momentul vanzarii unei masini. Bine, poti sa o faci dar asta inseamna sa te duci la politie cu numerele masinii, cartea de identitate, talonul masinii sa le predai acolo si atunci masina este scoasa din circulatie si radiata. Dar tu daca mi-o vinzi mie nu poti face asta pt ca numerele, talonul si cartea sunt la mine.
Citeste aici la punctul g:
http://www.prefecturabrasov.ro/pRadierea-vehiculelor_131.php

Nu te vor baga in seama cei de la Politie daca te duci cu hartia ca ai scos masina de la impozit si le ceri sa radieze masina.

in propunerea de modificare a legii care reglementeaza circulatia pe drumurile publice se mentioneaza ca de acum inainte cand radiezi masina de la primarie, primaria sa anunte automat la politie ca masina s-a vandut. Daca trec 30 de zile de la data vanzarii politia (fiind anuntata de primarie) va proceda la suspendarea inmatricularii (exact asta e termenul folosit). Sanctiunea pt circulatie cu masina cu inmatricularea suspendata este luarea permisului 30 de zile, ti se ia talonul, numerele etc. Deci nici atunci o masina care nu se transcrie nu va deveni masina RADIATA. Masina radiata = dosar penal. Pentru veridicitatea informatiilor din paragraful asta in care am vb despre propunerea de modificare va rog sa consultati linkul oficial : http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparen...%20195_2002.pdf

Sa vedem acum daca va fi aprobat sau nu. Intr-un fel e foarte buna reglementarea pt ca scuteste vanzatorii de multe batai de cap dar in acelasi timp nu mai lasa portita pt evitarea timbrului de mediu la masinile deja inscrise dar lca care trebuie sa se plateasca taxa.
b76bgaarh
pastratul numarului....
mitzone
Mai bossake.

Eu in argumetatia mea ti-am dat textele de lege. Daca citeai era o treaba. Desigur, functionarii din diferite judete, probabil le aplica dupa o discutie la toaleta sau ceva de genul asta. Nu ai cum sa le ceri sa gandeasca si sa fie dedicati muncii lor pe 800 RON pe luna. Cu datul masinii furate/remat sunt solutii de ultima instanta; si nu ti-am sa te duci acolo cu contractul de v-c.

Daca toti ciumpalacii isi cumpara masini si nu le inscriu nu este responsabilitatea vanzatorului. Eu am argumentat cu legile pe masa si nu vorbind din burta cum faceti unii pe aici. Gata, eu ma opresc aici.

Ca si sfat general, nu-i vindeti lui bossake masini tongue.gif . Informati-va cat de cat inainte de a avea de a face cu institutiile statului si conduceti prudent wink.gif.

A, si vad ca faci confuzie cu radierea. Eu vorbeam de radiere fiscala si nu radiere din circulatie.
VladSoare
QUOTE(mitzone @ 9 May 2013, 12:52)
Cu datul masinii furate/remat sunt solutii de ultima instanta; si nu ti-am sa te duci acolo cu contractul de v-c.
*


Și cînd poliția îl găsește pe respectivul, cum te gîndești să justifici că are în posesie ambele chei, talonul, plus un exemplar de contract cu semnătura ta pe el și cu datele tale personale? De unde știa "hoțul" CNP-ul și seria ta de buletin? Dar dacă mai are pe deasupra și un martor care a asistat la vînzare?
Dacă ai ghinionul să dai peste un polițist mai prost dispus, te poți trezi rapid cu un dosar penal pentru fals în declarații, bașca dacă te mai dă și ăla în judecată pentru denunț calomnios și îți cere daune pentru că l-ai adus la poliție prin declarații false.
Nu mai da sfaturi din astea, că poate te aude vreunul mai slab de înger și chiar te crede. nono.gif
mitzone
Da, ai dreptate. Este destul de drastica solutia asta. Ce voiam eu sa zic este sa faci asta daca ai vandut masina fara acte, iar cumparatorul este de rea credinta. Sunt cazuri de vanzare a masinii intre rude, fara acte, iar cumparatorul sa ia amenzi si etc, sa nu declare masina la fisc si sa plateasca vanzatorul toate ponoasele. In cazuri de genul asta ziceam ca merge; si merge. Stiu ce vorbesc.

DAR,

NU faceti asta!!

Ar trebui un disclaimer la posturile mele tongue.gif.
piku_edy
A platit cineva timbrul de mediu pt 1.6 an 2005/7 E3 ? ma intereseaza cat ati platit, la mine in carte nu este trecut CO2 si nu pot calcula pe site-ul anafului
bossake
Ce masina ai?? Daca ai logan co2 ul este undeva la 165-170, adica taxa undeva la 1600-1800. Daca ai meganeul din semnatura e posibil sa fie chiar mai mare co2-ul, deci mai mare taxa.
mergi in continuare asa cu masina fara sa o treci pe numele tau si asta e. sper ca macar nu ai dat mult pe ea.
mitzone
50 de ron la RAR si le trec ei.
Merced
QUOTE(bossake @ 8 May 2013, 21:36)


Dar multe din amenzi (gen roviniete, parcari) vin direct pe numele proprietarului de la politie. Adica CNADR iti va trimite direct instiintare ca ai fost sanctionat, ai in plic direct PV-ul. Banuiesc ca stii care e singura metoda de contestare a unui PV, nu?? In instanta. Iti vin 5 amenzi trebuie sa deschizi 5 procese smile.gif

*



Pardon? Eu sa ma duc sa-i dau in judecata? Sa ma dea ei pe mine, eu le trimit actul de vanzare-cumparare si ma pis pe viata lor.
bossake
Tu crezi ca eu vorbesc aiurea? smile.gif Asta e situatia de fapt. Ce e interesant e ca acasa iti vine deja Procesul Verbal, nu ai ce sa le trimiti lor nimic, ei doar te instiinteaza ca te-au amendat. Din data primirii ai 15 zile sa contesti procesul verbal. In instanta.

http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...eta-171248.html

http://www.realitatea.net/rovinieta-zeci-d...ini_942169.html

https://www.google.ro/#hl=ro&sclient=psy-ab...iw=1024&bih=629
Merced
O fi cum zici tu, da' eu nu as consuma un ban ca sa contest asa ceva.
bossake
Pai e ca orice amenda luata. O sa o ai la impozit mereu.
Merced
Aia de la rovinieta ma indoiesc ca va fi la impozit.

Eu ca om care am vandut o masina cum se vinde, ce sa fac mai mult decat sa le arat dovada vanzarii? Nu inteleg chestia asta, ce vor, sa caut eu cumparatoru' si sa-i pun cutitu' in gat sa o transcrie? Nu inteleg de ce ca vanzator mai trebuie sa faci altceva decat sa arati ca ai vandut troaca...
Smiley
nu zice nimeni ca sistemul este logic sau usor de inteles, dar lucrurile stau cum zice bossake.

le: partea buna e ca nu costa mult: depui contestatia, atasezi copie dupa contractul de v/c si ceri judecare in lipsa.
kxz
plus o chitanta de 1 leu la primarie, si un timbru judiciar, de 15 bani, parca.

amuzant pe topicul asta e mitzone, cel putin doua solutii sunt geniale.
sa dai masina furata, cand ai facut act de vanzare cumparare...
si sa iti dea la remat, masina, sa iti dea certificatul de distrugere.
daca prima solutie e mai credibila, tampiti se gasesc destui, ala de la remat sigur nu e atat de tampit sa faca asta si sa se trezeasca cu autorizatia anulata.
mitzone
traiti intr-o realitate paralela; si cititi printre randuri.

Eu v-am dat textele de lege cu ce trebuie facut ca sa nu aveti probleme daca vindeti o masina LEGAL, iar voi nu ati vazut decat cele 2 solutii la care poti apela daca ai fost tampit si ai vandut masina ILEGAL.
Bwwlan
Am o intrebare, poate este vreunul dintre colegi care ma poate indruma si/sau lumina:
Pot sa cumpar o masina din Germania unde am resedinta, sa o inmatriculez aici (RCA+Casco), sa ii platesc taxele si impozitele aici, sa merg cu ea in tara si i-o las lui maica-mea sa circule ocazional cu ea? Trebuie sa-i fac ceva act ca are voie, sau pot pur si simplu sa i-o las?

Taxa de timbru nu-i mare, vreo 750 Euro, ca-i Euro 1, insa masina merita, ca e o bijuterie (e un VW Vento din '95, 1795 cm3, 58.000 km. originali, 1.200 Euro, nelovita ne-nimic).


Aco
Se poate, trebuie doar sa ai asigurare, vinieta si inspectie valabile.
Bwwlan
Pai da, masina are (sau, ma rog, o sa aiba dupa ce o trec pe mine) Haftpflicht (RCA), Teilkasko (Casco partial), TUV (respectiv RCA) si o sa iau rovigneta pe un an.
god
Daca ramane inmatriculata acolo-Germania- nu are rost sa te mai uiti cat costa taxa de mediu.
Bwwlan
Stiu, sau, ma rog, banuiam smile.gif insa inelamurirea mea era legata de discutiile privitoare la masinile inmatriculate pe BG care circula in Romania; in fond, Bulgaria sau Germania (din punctul asta de vedere) e totuna. Gresesc?
didosdoru
Teoretic e tot una, Bulgaria sau Germania, cel care utilizeaza masina in Romania are nevoie de procura daca nu este proprietar ci resedinta in strainatate. In paranteza mentionez ca daca te loveste unul cu RCA valabil de Bulgaria esti napastuit ,dar daca te loveste unul cu RCA valabil de Germania esti mai fericit.
Merced
Nu e mai rentabil pe termen lung sa ii platesti taxa si sa o inmmatriculezi aici? Cat te costa anual impozitul si asigurarea in Germania? Cand ii expira Tuv-ul tre sa o iei iar la tine sa-l faci... Can complicat si costisitor zic eu.
cj98czh
Cand expira TUV-ul se poate face ITP in Romania chiar daca masina este inamtriculata in alta tara din UE, chestie facuta de mine de un amic francez care are 2 masini aici .... ineptia este ca acel ITP nu are valabilitate decat pe teritoriul Romaniei si nu poate sa fie facut decat la RAR ....
george_scala_2004
238 milioane lei...
Bwwlan
@Merced: ai dreptate, in fond, taxa e doar 780 Euro care nu-i un capat de tara si probabil chiar nu merita stresul sa fac o data la doi ani 2.500 km. numa' pentru TUV.

@cj98: auzisem si eu ceva de gen, insa in Germania nu-mi pot face TUV la Polo (expira in 10/2013) decat daca o transcriu. Momentan nu merita, fiindca in Romania-s mai ieftine si RCA-ul si CASCO si oricum merg minimum o data pe an cu masina in Romania, deci mare bataie de cap nu-i.
cj98czh
Stiu ca amicul asta al meu s-a interesat, el a facut aici ITP pentru masina inmatriculata in Franta ... cu valabilitate doar in RO ... cum am scris mai sus ... eu zic ca trebuie sa se poata face si in DE, TUV pentru masina inamtriculata in alt stat al UE.
Bwwlan
Nope, nu se poate smile.gif am fost chiar la TÜV si i-am intrebat, nu telefon sau dealer sau ceva de gen. Mi-au zis limpede: putem face doar pentru masini inmatriculate in Germania.
akileon
eu pot face aici in finlanda itp ul la masina inmatriculata in ro dar mi-au spus ca este valabil doar pe teritoriul finlandei
VladSoare
Deci dacă ITP-ul românesc ți-a expirat cînd erai acolo, înseamnă că mașina nu va mai putea în veci să părăsească Finlanda altfel decît pe platformă? huh.gif
akileon
legal asa e, dar o sa imi asum riscul cand va fi cazul, la cat valoreaza sa mi-o confiste si sa ii dea foc smile.gif
CRY 79
Revin cu o informatie referitoare la noul timbru de mediu.
Am discutat cu un avocat care a dat in judecata sa inmatriculeze o masina fara timbrul de mediu, a avut castig la Tribunalul Sibiu, prefectura a facut recurs la Alba si a fost admis recursul. In concluzie, se pare ca nu prea mai merge cu judecata pe timbrul de mediu. Vom trai si vom mai vedea!
argon
Normal ca nu mai merge, tocmai de aia au facut-o in forma actuala, sa plateasca toti, fara discriminare, si deci motiv de proces.
akileon
daca ue gaseste ceva in neinregula cu legea atunci o sa poata fi atacata in instanta, momentan nu merge, rabdare si om vedea
kxz
QUOTE(VladSoare @ 23 May 2013, 18:15)
Deci dacă ITP-ul românesc ți-a expirat cînd erai acolo, înseamnă că mașina nu va mai putea în veci să părăsească Finlanda altfel decît pe platformă? huh.gif
*


in fieecare tara cand intra, se opreste direct la prima statie itp...

dantes
Am o intrebare...
Am citit pe undeva prin legi si prin forma iesita de la senat ptr mizeria asta de taxa, si am observat acum ceva legat de faptul ca unei masini cu gpl nu i se mai plateste taxa asta...
E corect? Sau mai bine spus...cum se poate interpreta art.3, al.1, pct.e ar veni dupa forma din senat...
kxz
ce punct e, ca nu exista in lege?
george_scala_2004
QUOTE(dantes @ 18 Jun 2013, 08:48)
Am o intrebare...
Am citit pe undeva prin legi si prin forma iesita de la senat ptr mizeria asta de taxa, si am observat acum ceva legat de faptul ca unei masini cu gpl nu i se mai plateste taxa asta...
E corect? Sau mai bine spus...cum se poate interpreta art.3, al.1, pct.e ar veni dupa forma din senat...
*



da: http://www.cdep.ro/proiecte/2013/100/00/7/se172.pdf

nu e pentru noi... ohmy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.