Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din nou despre taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103
Markos
QUOTE(Eu Alex @ 6 Jan 2012, 22:23)
sa iesim in strada cand se plublica in M.O
DESTEAPTATE O DATA ROMANE>
*


Nu trebuie sa iesi în strada (desi poate vrei sa cumperi paine, si oricum iesi).

E suficient sa te deplasezi în noiembrie pana la sectia de votare.
tgmzes62
off pt Alex pt. ca nu ma lasa sa dau PM

apesi butonul din dreapta jos "+quote" la postul cui vrei si pe urma normal mai departe
Eu Alex
Da si asta, dar tu ai mai astepta pana atunci, cand astia se bat la inmatriculari si au morcovu' in cur cu tot cu iepure? cred ca de saptamnana viitoare am sa ma asez si eu la rand!
Si daca il votam pe X-ulescu care promite marea cu sarea suntem siguri ca exact asa va fi?
Offtopic: cum citatti fratilor alt user?

Merci mult


<span class='edit'>6 Jan 2012, 22:59:</span>
QUOTE(tgmzes62 @ 6 Jan 2012, 22:53)
off pt Alex pt. ca nu ma lasa sa dau PM

apesi butonul din dreapta jos "+quote" la postul cui vrei si pe urma normal mai departe
*


Merci mult!

Da si asta, dar tu ai mai astepta pana atunci, cand astia se bat la inmatriculari si au morcovu' in cur cu tot cu iepure? cred ca de saptamnana viitoare am sa ma asez si eu la rand!
Si daca il votam pe X-ulescu care promite marea cu sarea suntem siguri ca exact asa va fi?
Offtopic: cum citatti fratilor alt user?

Merci mult
tgmzes62
QUOTE(Eu Alex @ 6 Jan 2012, 22:48)
Omu' are dreptate!! Ar trebui sa iesim in strada in momentul publicarii ei in M.O.!! Eu unul as lipsi si de la munca daca ar fi sa iesim!
*



daca jumatate ar fi pentru, cred ca si cealalta jumatate ar prinde curaj
claudyyu89
deci sa inteleg ca pt toate masinile se aplica taxa? inclusiv pt cele care au platit deja o taxa de prima inmatriculare?
bobo77
Nu, citeste si tu ce naiba.
claudyyu89
Gata.. am inteles .. se aplica celor inmatriculate inainte de 2007 respectiv cele care n-au platit taxa de prima inmatriculare biggrin.gif nu disperati... circulati cu masina inscrisa pe vechiul proprietar si n`au ce sa va faca pt ca nu or sa stie niciodata de cat timp circulati cu masina
tgmzes62
QUOTE(claudyyu89 @ 6 Jan 2012, 23:15)
Gata.. am inteles .. se aplica celor inmatriculate inainte de 2007 respectiv cele care n-au platit taxa de prima inmatriculare  biggrin.gif nu disperati...  circulati cu masina inscrisa pe vechiul proprietar si n`au ce sa va faca pt ca nu or sa stie niciodata de cat timp circulati cu masina
*



gresesti!
sigur traiesti la oras...
claudyyu89
QUOTE(tgmzes62 @ 6 Jan 2012, 23:26)
gresesti!
sigur traiesti la oras...
*



pai ce pot sa iti faca? nu au de unde sa stie ca tu ti-ai cumparat masina si nu-ti pot interzice sa circuli cu masini inmatriculate pe alt nume... pana la urma fratilor inmatriculam in bulgaria..
the_darkman
1. Taxa se va plati si pentru masinile inmatriculate dupa 2007, la care nu s-a platit nici o taxa. Si sunt multe, pentru ca Tariceanu a dat atunci o exceptie care chipurile trebuia sa protejeze Dacia, cum ca masinile noi, Euro 4, cu motor pana in 2000 cmc, sunt scutite de la taxa. De asemenea, Euro 5 au fost scutite.

Deci sunt multi proprietari de masini fabricate dupa 2008, care la vanzare, cumparatorii vor fi nevoiti sa plateasca taxa.

2. Legea 50/2008 se abroga, asa scrie in noua lege. Din 2012, masinile se vor inmatricula conform noii legi. Sunt foarte multi care au dat statul in judecata si si-au recuperat taxa in baza vechii legi. Vor avea o surpriza cand o vor vinde, pentru ca asa cum spune legea noua in baza careia noul proprietar o va inmatricula, daca pentru masina respectiva statul nu a luat bani in baza vechii legi, atunci va lua in baza noii legi.

Si problema este ca poate tu esti al treilea proprietar, si cand o vinzi, constati ca primul proprietar al masinii si-a recuperat taxa, si uite asa fara sa stii, ai mai pierdut din valoarea masinii peste noapte.

Si asa o luam de la inceput, alte procese, alti ani pierduti, etc. etc.
klaus
@the_darkman: poate mai citesti noua lege inca o data. La pct. 1 gresesti.
La pct. 2, va fi discutabil, pentru ca multi au achitat taxa, dar apoi si-au recuperat-o. Probabil vor iesi aia de la finante cu niste norme, dar au sanse reale sa o ia in mana cu astia de si-au recuperat-o dupe ce o platisera.
the_darkman
Prietene, citeste te rog legea si o sa vezi ca este valabila pentru ORICE masina la care nu s-a platit taxa, indiferent de anul inmatricularii. In lege sunt doua variante, specifica chiar ca se plateste taxa si pentru cele inmatriculate dupa 2007 pentru care nu s-a platit taxa.

http://image.stirileprotv.ro/media/document/60539616.pdf


(3) Obligația de plată a taxei intervine și în cazul autovehiculului înmatriculat pentru prima dată, în
România, după 1 ianuarie 2007 care întrunește cumulativ următoarelor condiții:
a) pentru el nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme și autovehicule sau taxa pe poluare pentru
autovehicule;
b ) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, după intrarea în vigoare a prezentei
legi.


Adica masinile noi inmatriculate dupa 2008 cand a triplat Tariceanu legea, si pentru care nu s-a platit taxa, in speta cele Euro 5 si cele Euro 4 pana in 2000cmc.

Cum ar fi toate Loganurile noi de dupa 2008. Pentru un Logan 1.5dci din 2008, taxa va fi cam 600 euro respectiv 700 euro pentru 1.6

Dupa ce ca Loganurile se vand cu 3500 euro pe autovit, mai scazi si taxa, se mai devalorizeaza si masina, ramai cu ea pe viata ca si Dacia 1310.
romeodr
in 2008 am cumparat un logan si an platit taxa de prima inmatriculare 165 euro!!!

1.4 mpi euro 4 blush.gif
the_darkman
In 15 decembrie 2008 a triplat Tariceanu taxa si a introdus exceptia pentru cele noi, deci masinile noi inmatriculate ulterior.

romeodr
inseamna ca te poti intepa...prin targurile auto... wacko.gif si cu 2008-2009
ca daca a fost scutit..acum plateste
alinbum
Nici eu nu am inteles mare lucru cu noua taxa auto. de exemplu am o solenza din 2003 cand a fost inmatriculata pentru prima data. pe numele meu este trecuta din august 2007. daca as vrea sa o vand, cel care o cumpara trebuie sa plateasca acea taxa de 2000 si ceva de euro?
Markos
Evident.
CRY 79
Cei ce au platit taxa si au recuperat-o in instanta pot vinde masina, cumparatorul nu va mai plati taxa. Masina figureaza la finante si la prefectura cu chitanta taxei de poluare platita. Ce s-a intamplat dupa aceea nu mai conteaza.
romeodr
pai nu figureaza si cu chitanta ,prin care au primit banii inapoi..??de la ANAF blush.gif

CA DOAR NU AU DAT BANII INAPOI JUDECATORII.. wacko.gif
CGDBZ
Si bani recuperati tot de la finante provin iar la inscrierea masinii presupun ca se cere un act care sa dovedeasca plata taxei act ce probabil tot de la finante se va obtine de aceia cred ca trebuie platita taxa.
CRY 79
Nu aveti dreptate, chitanta exista. Si este cea de la momentul inmatricularii.
the_darkman
Daca la politie, pentru inmatriculare ti se cere de la ANAF o adeverinta ceva, ca masina are taxa platita? Si te duci la ANAF si nu iti da pe motiv ca taxa a fost recuperata, ce faci? Gandeste-te ca poate tu ai luat masina de la Iasi si o inmatriculezi la Pitesti, ala de la Iasi si-a recuperat taxa, ANAF-ul local de la Pitesti nu are nici o chitanta de la Iasi, poate se uita in calculator si acolo apare taxa platita apoi recuperata, si spune, uite, masina asta la ora actuala nu are nici o taxa de poluare achitata, polueaza fara sa plateasca.

Eu nu zic ca asa se va intampla, dar la cazuri din astea, statul nu tine niciodata cu noi, intotdeauna noi vom fi cei patiti, nu statul.

Teoretic, nu masina si-a castigat in instanta dreptul de a polua, ci proprietarul care a platit taxa, ca nu da masina statul in judecata, ci el ca individ. Cand ajunge masina la tine si vrei sa o inmatriculezi, deja e alta poveste si evident, o alta lege.

Ala a castigat procesul contra unei legi care s-a abrogat. N-a castigat dreptul ca acea masina sa polueze forever pe gratis, ci ca el sa nu plateasca o taxa in baza unei legi discriminatorii.
tgmzes62
QUOTE(claudyyu89 @ 7 Jan 2012, 00:16)
pai ce pot sa iti faca? nu au de unde sa stie ca tu ti-ai cumparat masina si nu-ti pot interzice sa circuli cu masini inmatriculate pe alt nume... pana la urma fratilor inmatriculam in bulgaria..
*



salutare tuturor!

pai uite cum sta treaba...
daca locuiesti la comuna,adica la tara, si nu ai masina pe numele tau,"militienii" te vad o data de doua ori si daca ai "norocul" sa te opresca de fiecare data nu o sa poti spune ca este masina lu' cutare de fiecare data.
si am inteles ca cel care figureaza in talon este pasibil de amenda in cazul in care cel care circula cu masina ramane fara talon din diverse motive.
gresesc?
the_darkman
Nu gresesti deloc, mai mult decat atat.

Pe langa taxa asta, anul asta s-a modificat si Codul Rutier.

Noile reglementari spun ca atat vanzatoru catl si cumparatorul, au un termen de cutare zile sa declare vanzarea respectiv cumpararea. Daca pana acum, intarzierea la inmatriculare se solda cu o amenda de 100 lei si plata retroactiva a impozitului, mai nou, amenda ar fi crescut pana la 8000 (opt mii lei).

Cu alte cuvinte, cam greu sa mai circuli cu masina fara sa o treci pe numele tau. N-ar fi greu ca dupa ce vanzatorul a declarat-o vanduta (ca doar nu vrea sa plateasca impozitul si amenzile tale), sa primesti o amenda prin posta sau de ce nu, in trafic, la o eventuala verificare prin statie a masinii.

Pe de alta parte, masinile inmatriculate in alte tari, si care nu sunt inmatriculate pe numele soferului/proprietarului cu procura, au drept de circulatie 90 de zile. Se poate face si asta usor, la iesirea din tara esti trecut in sistem. Aia la vama sunt in stare sa identifice pe cei dati in consemn, si nu pot transmite in sens invers iesirile unei masini din tara? Suntem in 2012 ce naiba.

Deci s-au dus masinile de Bulgaria. Eventual sa iti faci acolo rezidenta si sa iei masina direct pe numele tau, nu cu procura.
klaus
QUOTE(the_darkman @ 7 Jan 2012, 01:40)
Prietene, citeste te rog legea si o sa vezi ca este valabila pentru ORICE masina la care nu s-a platit taxa,
*


Prietene, io zic sa incerci sa citesti LEGEA APROBATA, nu un proiect de acum 6 luni, care a suferit ceva modificari la trecerea prin parlament. Poate linkul oficial de la camera deputatilor cu forma trimisa spre promulgare ajuta: http://www.cdep.ro/proiecte/2011/500/80/0/cd580_11.pdf
Recomand citirea CU ATENTIE a art. 4 al. 2.

QUOTE(the_darkman @ 7 Jan 2012, 17:39)
Noile reglementari spun ca atat vanzatoru catl si cumparatorul, au un termen de cutare zile sa declare vanzarea respectiv cumpararea. Daca pana acum, intarzierea la inmatriculare se solda cu o amenda de 100 lei si plata retroactiva a impozitului, mai nou, amenda ar fi crescut pana  la 8000 (opt mii lei).
*

Daca nu sunt prea insistent, unse se regasesc aceste "noi reglementari"? O lege si un citat din ea, ma refer, nu proiecte propuse de mai stiu eu care.
the_darkman
Ai vrut sa fii ironic sau te simteai ranit in amorul propriu si vruiai sa dai si tu o replica?

Link-ul meu era dintr-o stire de alaltaieri, nu de acum 6 luni : http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/f...a-viitoare.html

Articolul de care zici tu:

Art.4 pct 2. : Obligația de plată a taxei intervine și cu ocazia primei
transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui
autovehicul rulat și pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru
autoturisme și autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările
și completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule și care
nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la
plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul
înmatriculării.

Cele exceptate sau scutite sunt cele ale ambasadelor, pompieri, armata, ambulante, handicapati, istorice, sportive, confiscate etc.

Si ca fapt divers, la ce am pus eu scrie: PARLAMENTUL APROBA URMATOAREA LEGE.

Si la cel pus de tine scrie: Camera deputatilor aproba urmatorul PROIECT DE LEGE

Cine a fost inainte, oul sau gaina?
claudyyu89
si din ce data intra in vigoare noua lege? si am inteles ca in termen de 15 zile dupa ce apare in monitorul oficial inca mai poti sa o inscri fara taxa
the_darkman
Au nevoie si de norme metodologice ca sa o puna in aplicare, si au maxim 30 de zile sa le publice. Altfel ANAF-ul o sa dea din umeri, cum s-a mai intamplat.
claudyyu89
am gasit un golf 4 la un pret foarte scazut si ma bate gandus sa-l cumpar insa e inmatriculat din 2001 in romania si nu a platit taxa si mie sa nu o patesc x( taxa vietii ca numai in romania vezi asa ceva
magelan_explorer
QUOTE(claudyyu89 @ 8 Jan 2012, 14:25)
si din ce data intra in vigoare noua lege? si am inteles ca in termen de 15 zile dupa ce apare in monitorul oficial inca mai poti sa o inscri fara taxa
*





ar fi interesant sa aflam asta de la cineva care a cumparat o masina zilele astea...
romeodr
inchipuie-ti ca cine cumpara o masina zilele acestea,nu se risca sa ia una inmatriculata inainte de 1.01.2007 in Romania blush.gif
eu nu m-as risca..!!!
4x4
QUOTE(the_darkman @ 8 Jan 2012, 14:15)

Cele exceptate sau scutite sunt cele ale ambasadelor, pompieri, armata, ambulante, handicapati, istorice, sportive, confiscate  etc.

*



O posibila portita?
dandee
eu am o idee, ce ziceti de exemplu eu cetatean al Romaniei vand unui bulgar masia din dotare (inamtriculat&restul), apoi el o vinde unui roman care o inmatriculeaza pe numele sau?
klaus
QUOTE(the_darkman @ 8 Jan 2012, 14:15)
Link-ul meu era dintr-o stire de alaltaieri, nu de acum 6 luni :
Linkul tau este de la pielea stromelencului, unii care se ocupa cu stirile, nu cu actele oficiale.
Eu am pus link de pe siteul OFICIAL (luat de la http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...cam=2&idp=12323 ), cu forma legii care a mers la promulgare (care ce sa vezi, pana la promulgare e ...proiect), nu cu vreo hartie igienica postata pe un site de stiri.

Si imi permit sa fac niste sublinieri:
QUOTE(the_darkman @ 8 Jan 2012, 14:15)
Art.4 pct 2. : Obligația de plată a taxei intervine și cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat și pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule și care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării.
*

Cum ar veni, trebuie platita taxa pentru auto care nu fac parte din cele exceptate sau scutite la momentul inmatricularii. Cu rationamentul per a contrario, pentru cele scutite sau exceptate nu trebuie platita taxa.


Si ca o curiozitate personala, dat fiind ca ai analizat forma postata de tine: cate legi aprobate ai vazut tu cu expunerea de motive anexata? Ca eu am vazut numai proiecte.
C a t a l i n
Deci Euro 5 înmatriculate în 2010 nu au plătit și nu vor plăti. Mi se pare corect. biggrin.gif
the_darkman
E discutabil, pentru ca in momentul in care se termina exceptia sau scutirea, legea spune ca se plateste taxa. Pentru respectivele s-a terminat exceptia de mult.
C a t a l i n
Unde spune legea asta?

Că mai sus scrie " potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării."
Markos
Oricum, pentru Honde ale personalului navigant e exclus sa se plateasca!
C a t a l i n
Așa e bine atunci, la restul taxa poa' să fie cât prețul de catalog al mașinii.
danut81
Ne meritam soarta atata timp cat ne lasam calcati in picioare de niste "politicieni de carton"",analfabeti cu liceul la seral,facultatea la ID, care isi urmaresc doar interesul personal sau al grupului politic. Cred ca este momentul sa luam atitudine si sa aratam ca nu suntem multi si prosti.
klaus
As dori sa insist totusi asupra unei afirmatii:
QUOTE(the_darkman @ 7 Jan 2012, 17:39)
Noile reglementari spun ca atat vanzatoru cat si cumparatorul, au un termen de cutare zile sa declare vanzarea respectiv cumpararea. Daca pana acum, intarzierea la inmatriculare se solda cu o amenda de 100 lei si plata retroactiva a impozitului, mai nou, amenda ar fi crescut pana  la 8000 (opt mii lei).
*


Care e legea asta "noua"?
Ca eu nu tin minte sa o fi vazut.
the_darkman
Era vorba de noul cod rutier. Tot o stire jurnalistica, te las pe tine sa cauti legea ...
liviu05
Sunt tare curios cum se va proceda cu masinile care au doi sau mai multi proprietari(mostenitori)?
Am certificat de mostenitor dar in talon este trecut alt mostenitor (mama mea). Si cu toate acestea nu e cazul de transfer de proprietate, eu fiind deja (co)proprietar
Are cineva o idee?
tgmzes62
QUOTE(danut81 @ 8 Jan 2012, 23:26)
Ne meritam soarta atata timp cat ne lasam calcati in picioare de niste "politicieni de carton"",analfabeti  cu liceul la seral,facultatea la ID, care isi urmaresc doar interesul personal sau al grupului politic. Cred ca este momentul sa luam atitudine si sa aratam ca nu suntem multi si prosti.
*



"..... da' multi"

cred ca ne meritam soarta! putini au ochi sa vada ce se intampla, ceilalti trebuie sa "o pateasca" pentu a se trezi... sau spun vorba "ce sa facem... mergem inainte cu Dumnezeu" uitand ca inca nu au ajuns acolo.

eu zic ca pana la Dumnezeu ne mananca "sfintii"


klaus
QUOTE(the_darkman @ 8 Jan 2012, 23:31)
Era vorba de noul cod rutier. Tot o stire jurnalistica, te las pe tine sa cauti legea ...
*


E o performanta sa vorbesti in acelasi post despre 2 legi care nu exista in forma pe care o invoci, trebuie sa recunosc.
Si te mai si ratoiai ca aveai dreptate...
Keep up the good work up.gif
the_darkman
Am observat ulterior ca esti moderator, regula numarul 1 pe forumuri, nu te certa cu moderatorii, e inutil, ei le stiu pe toate ....
CGDBZ
Nu inteleg de ce trebuie sa te certi ? Cand faci o afirmatie trebuie sa o faci in baza unei legi nu pe ce ai vazut la TV. Multi citesc acest forum si poate iau de bun ce zici tu crezand ca stii bine legile neavand de unde sti ca tu habar nai pe ce lume traiesti.
the_darkman
Amice, te rog frumos abtine-te de la comentarii de genul asta si eventual invata gramatica inainte, vad ca ai probleme cu cratima si virgula.

Eu n-am spus ca stiu bine legile, doar am dat un citat dintr-o stire de pe site-ul ProTV, m-am gandit ca astia sunt mai de incredere. Se pare ca nu, si pe de alta parte asta e si scopul forumului, cineva spune ceva, altcineva vine si corecteaza, dar pana la a face afirmatii ca habar n-ai pe ce lume traiesti, mai bine uita-te la gunoiul din ochiul tau.

Nu ma mai contrazic cu Klaus pentru ca vad ca acum incearca sa fie ironic si devine enervant. Daca stie el mai bine, poate cerceta si ne deschide si noua ochii.
klaus
QUOTE(the_darkman @ 9 Jan 2012, 09:16)
Nu ma mai contrazic cu Klaus pentru ca vad ca acum incearca sa fie ironic si devine enervant. Daca stie el mai bine, poate cerceta si ne deschide si noua ochii.
*

Pai asta am si facut, ti-am deschis ochii, ca stiai gresit cel putin 2 lucruri pe care tu le luai de bune (aia cu masinile scutite, si aia cu "noua prevedere" de cod rutier).
Si daca ai sa faci o recitire a mesajelor anterioare, ai sa vezi ca nu eu am fost primul ironic (remember: oul sau gaina?). Atitudinea ta nu te-a enervat? Doar a altora?
argon
QUOTE(liviu05 @ 9 Jan 2012, 00:48)
Sunt tare curios cum se va proceda cu masinile care au doi sau mai multi proprietari(mostenitori)?
Am certificat de mostenitor dar in talon este trecut alt mostenitor (mama mea). Si cu toate acestea nu e cazul de transfer de proprietate, eu fiind deja (co)proprietar
Are cineva o idee?
*



Proprietar esti cand esti trecut in carte sau talon, si nu poti fi co, pentru ca e doar unul. Certificatul ce-l ai demostreaza dreptul de proprietate, are aceasi valoare ca si factura sau certificatul e VC, pe baza lui o inmatriculezi la politie, si nu scapi fara taxa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.