Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesiri cu bicicleta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148
atentat_cu_bomboana
QUOTE(VladG @ 11 Sep 2008, 20:53)
Nu mai plec in Apuseni pe 20, ca nu pot sa-mi iau concediu vineri, asa ca in sambata aia sunt al vostru. [...]


Ne-a pacalit! Ne-a pacalit! A scris trei vorbe mestesugite si a fixat singur ca e vorba de simbata si nu de duminica iar noi nici nu ne-am prins!
VladG, nu mai ai "treaba aia" simbata? smile.gif
Fie.
Si multumesc pentru locul "by default" in caleasca ta. Trebuie sa vad si eu cum evolueaza treburile pe aici, la mine. Mai am citeva reglaje de facut si citeva semne de intrebare de lamurit...

Sa stiti ca as vrea cindva sa mergem si in Dobrogea la doua zile, pentru rezervatia geologica de la Cheia, care e o frumusete: http://www.mediu-constanta.ro/cheia.htm
Va spun cit mai din vreme, ca sa va aranjati si voi treburile si sa putem sa ne hotarim la o data.

L.E. Daa, vad ca hefee a venit cu ideea pentru simbata...
Iertaciune.
kokosmin
La crosuri participati? Chiar pe 21.. Crosul Petrom
atentat_cu_bomboana
Eu mai alerg citeodata, dar la cross n-am mai fost din scoala generala.
E o aiureala crosul asta, alergam cu picioarele si primim bicilete si benzina, ne pun aia sa ridem si fac misto de noi ca cica sa luam aspirina de a doua zi! Ce mai e si asta?
Ne bagam? biggrin.gif

VladG
Frumos la Cheia (din Dobrogea)...

Pentru Baiului nu am preferinta, pot merge si duminica.
atentat_cu_bomboana
Nu, las-o simbata, ca asa a propus hefee si deja incep sa vina confirmarile.

Mergem la cros duminica de dupa Baiului? Ca pentru fiecare participant fac astia un metru de pista de biciclete.
Cine nu alearga face o poza la microbuzul ala de corpul diplomatic de pe Kiseleff, ala de se tot parcheaza pe pista de biciclete. Asa, sa ii facem de rusine!
hefee
daca vreti cros, ar fi bine sa va antrenati pana atunci. sa nu faceti febra musculara. sa aveti deja febra cand va prezentati la cros. luni la asfintit veniti sa dam 3-4 ture de cocioc in parcu tineretului. vorbesc serios.
senna
Cate ore estimati ca ar dura acest traseu (Baiului). Daca am putea fi inapoi in Bucuresti cel tarziu la 9 seara ma bag!
corrado83
pentru tura la baiului

1. hefee
2. atentat_cu_bomboana ( in masina la vladg)
3. vladg (masina cu 2 suporti, full)
4. kokosmin
5. corrado83 (masina 2 suporti full)
6. bogdana (in masina la corrado)
7...
Axe
mai oameni buni, nu vreau sa indispun pe nimeni dar se pare ca vremea devine cacacioasa si nu prea mai e de plimbarici pe munte, mai e si frig nevoie mare(asta se mai rezolva) !
kokosmin
Asa-i cu vremea; astazi a plouat slab toata ziua in zona Vidraru (pana am plecat, pe la 14.00). Si un frig de dardaiam. Pe baraj 4 grade.
atentat_cu_bomboana
Si presupun ca nu ti-ai gasit de inchiriat nicio bicicleta pentru Transafagrasan...

Da, vremea e cam rea. Foarte probabil ca n-o sa iesim in Baiului. Daca a inceput sa dea cu lapovita, s-a cam terminat cu plimbarile la munte pe bicicleta.
Cine are echipament de iarna si vrea sa urce Valea Alba pe picioare la prima ninsoare? biggrin.gif
hefee
mai e pana sambata. pe carpati.org, la ghid - meteo zice ca n-o sa ploua sambata. n-avem de unde sa stim pana atunci, nici daca am fi reumatici. eu oricum sunt hotarat sa nu stau acasa. in cel mai rau caz gasesc alt traseu. da' frig sigur o sa fie.
VladG
Cum afara e frig, hai sa va incalzesc putin cu ceva poze din we din Bucegi (made by zax):

La iesirea din Sinaia, spre Moroieni:
[attachmentid=1627471402]

Doc:
[attachmentid=1627471404]

De la stanga la dreapta: axe, doc, its, senna, vladg si zax:
[attachmentid=1627471405]

Aproape de saua Dichiu:
[attachmentid=1627471406]

In saua Dichiu:
[attachmentid=1627471407][attachmentid=1627471408]

Coborare spre Zanoaga:
[attachmentid=1627471409]

Hidratare, dupa efort biggrin.gif :
[attachmentid=1627471410][attachmentid=1627471411]

[attachmentid=1627471412]


Spre Pestera, a doua zi, pe malul stang al Ialomitei:
[attachmentid=1627471413]

Echilibristica lui Doc:
[attachmentid=1627471414]

Coborare de la Babele spre Piatra Arsa si apoi sub Cota 2000:
[attachmentid=1627471415][attachmentid=1627471416]

[attachmentid=1627471417][attachmentid=1627471418]

[attachmentid=1627471419][attachmentid=1627471420]

[attachmentid=1627471421][attachmentid=1627471422]
atentat_cu_bomboana
Aualeu! Despuiatilor! smile.gif

Frumoase poze. Imi pare rau ca n-am putut merge si eu cu voi (despuiatilor!).
Vroiam si eu sa vad peisajul ala, sa ma dau si eu cu bicicleta printre jnepenii de pe platou (imi imaginez ce repede se face drumul ala cu bicicleta), sa beau si eu vin la foc, sa il aud si eu pe ITS vorbind (la Comana a tacut tot timpul), sa ii fac si eu fotografii lui zax cind pozeaza ciini si drumuri (si biciclisti despuiati!)...
Acum ce ma fac? Daca se face vremea urita si ramine urita pina la anu'? Eu cu Comana am inceput sezonul si tot cu Comana sa termin? unsure.gif

Frumoase poze, frumoase locuri (....!) biggrin.gif
VladG
biggrin.gif

E foarte posibil ca asta sa fi fost ultima excursie cu bicicletele de anul asta. Dar si la anul tot aici vom fi, nu? wink.gif

@a_c_b: Vin la foc... tu ai vazut mai multe poze decat s-au publicat biggrin.gif
atentat_cu_bomboana
Da, sunt membru cu antene. Tu crezi ca antene au numai aia cu "Alo, colega, avem vreun radar pe DN1 pin' la Tincabesti?" biggrin.gif
Stiu si cite sticle ati avut si cita apa calda ati consumat. Stiu tot. Si-n poza aia trebuia sa fiu si eu (nu aia cu despuiatii, aia cu bicicletele insirate). Ce rau imi pare...

Na, vorba ta. Vom fi si la anul tot aici. Unii cu biciclete noi, altii in rol de soferi pe masini de asistenta, altii... cine mai stie! Si mai multi, sa fim mai multi. Si sa reinvie vis-a-vis si toti cu care am inceput in mai.

Dar zile frumoase trebuie sa mai avem anul asta. Poate nu sus pe munte, dar pe aici sigur o sa mai avem. Adica septembrie trebuia sa fie cald si cu cerul ala inalt, nu? Si octombrie trebuia sa fie cu frunze colorate. Gresesc? Ar trebuie sa mai putem iesi. E doar un val de aer rece. Sa-i goneasca pe aia care ridica praful cu gipurile si pe scuteristii DESPUIATI!
Axe
QUOTE(VladG @ 15 Sep 2008, 14:40)
biggrin.gif

E foarte posibil ca asta sa fi fost ultima excursie cu bicicletele de anul asta. Dar si la anul tot aici vom fi, nu? wink.gif

@a_c_b: Vin la foc... tu ai vazut mai multe poze decat s-au publicat biggrin.gif
*


Da, tot aici , dar cu un an mai batrani si deci cu inca ceva restrictii la nivelul maxim al pulsului. Hmmmm, stiti, chestia aia trebuie scazuta odata cu varsta huh.gif sad.gif
VladG
Cum starea vremii ne lasa doar sa visam, va propun niste trasee pentru anul viitor (unele deja au fost propuse, dar nu am apucat sa le parcurgem anul asta):

1. Rezervatia Cheia (Dobrogea)
2. Busteni - Campina (Muntii Baiului)
3. Polovragi - Curmatura Oltetului - Petrimanu - Valea Latoritei - Ciunget (Muntii Parang-Capatanii)
4. Campul lui Neag - Herculane (Muntii Retezat - Domogled?)
5. Cabana Voina - Crucea Ateneului - Cabana Voina (Muntii Iezer-Papusa)
6. Rezervatia Buila-Vanturarita

Deci locuri frumoase ne-am mai ramas de vazut destule... smile.gif
hefee
Asa cum am promis, revin cu date concrete despre traseul propus de mine pt. sambata.
Busteni (900m) - Canton Zamora (1400m) - Vf. Baiutu (1800m) - Vf. Baiu Mare (1800m) - Vf Piscu Cainelui (1600m) - Vf. Mierlei (1600m) coborare Vf. Coltul (1000m) facut stanga iesit direct Tesila (fara sa intram in Secaria si trecut peste dealu ala cu drumu de piatra sparta). Pana aci, cam 25 km, de la Tesila la Campina tot cam atat. Daca iesim aici cu bine, dupa aia poate sa vina si crivatu, ca nu mai conteaza. intram pe asfalt.
Busteni - Tesila drum forestier (zice un preten care a facut traseul si scrie si in Muntii Nostri editia 1984/Mihai Ielenicz). Restul datelor sunt orientative.
Deci, ar fi cam 50 km in total, de facut de la ora 10.00 la ora 19.00.
Atasez si o schita cu reperele traseului, pe langa harta de saptamana trecuta.
Despre vreme, eu ma mai uit pe carpati.org, la: http://www.carpati.org/vremea_la_munte_muntii_carpati/ unde zice ca n-o sa ploua. Asta se va vedea sigur la fata locului. Eu, sa fiu sincer, o sa merg daca mi se pare ca se poate. O sa merg cu trenu, asa cum am scris. Daca mai vine cineva cu trenul, ma gaseste la primul vagon de dupa locomotiva. Daca vine cineva cu masina, ne gasim cumva. Stabilim la telef. 0726150834. Mai e pana sambata.
Eu iau la mine pompa, trusa de imbusuri, presa de lant, leviere (astea le pun la comun), o camera si petice. Haine sa faca fata la 0-5 grade, ploaie, lapovita. Si ceva de rontait care are calorii multe. Si bineinteles 2 litri de apa. Dar nu am harta. Ar fi buna si una pe hartie, se vad mai bine curbele de nivel. Si eventualele schimbari de traseu se calculeaza mai bine.
Berea si/sau coniacu cred ca se vor bea la Campina.
Sa speram ca va fi vreme buna (fara ploaie). Peisajele cica merita efortul. Cat despre vreme (asta ca sa ambitionez sovaielnicii), anul trecut vedeam in Alpi, in Austria, vara la altitudini de 2500m si temperaturi d'astea de pana-n 10 grade, indiferent de precipitatii, familiii intregi, cu sau fara bicla, de la 3 ani la 70 de ani. Cred ca putem si noi, astia care se trag din Decebal si Traian, daca nu ninge.
VladG
hefee, esti ambitios, eu deja il trecusem pentru la anul biggrin.gif
Mai vorbim spre sfarsitul saptamanii, sa vedem cum evolueaza vremea.

L.E: Pare ca din Poiana Tapului e mai direct accesul.
[attachmentid=1627471706]

L.L.E: O harta la scara mai mare arata totusi ca exista doar un drum, cel din Busteni, marcat cu rosu.

[attachmentid=1627471707]
Doc
M-as baga si eu, ramane sa ne auzim spre sfarsitul saptamanii.
Lucman
Ce spuneti sa facem o sosea weekendul asta?
Nu am mai facut de mult si poate ar fi ok.
atentat_cu_bomboana
Sa stiti ca si pe mine m-ar tenta mai mult un drum pe sosea...
Cumva parca m-am domolit pentru anul asta. Un drum de 50 km la munte in 9 ore mi se pare cam la limita. Pentru mine, zic. E ziua scurta si e frig, iar sa pedalezi incontinuu nu e mare placere.
Ma mai gindesc si eu si va spun miine.

Hefee, tu doar dupa ce te pensionezi mergi pe drumuri la cimpie? smile.gif

Lucman, te-ai gindit la ceva anume? Ai o harta si o mica descriere?
Ce zici: Sa tinem ideea ta ca "plan B" sau sa se formeze doua grupuri?

L.E. Tocmai mi-a venit o idee de traseu de cimpie!
"Mergem cu trenul la Oltenita si ne intoarcem cu bicicletele.
Am gasit:
Tren (P 8081) din Bucuresti Obor la ora 07:40, ajunge la Oltenita la 10:45 (76 km)
Tren (P 8081) din Bucuresti Sud Gr. C la ora 08:12, ajunge la Oltenita la 10:45 (62 km)
Asadar e acelasi tren. Stiti voi unde e Bucuresti Sud Gr. C? Undeva pe centura si mult mai aproape de mine si de Lucman, banuiesc...

Ne intoarcem cu bici’ asa: Oltenita – Budesti – Heresti – Hotarele – Frumusani – Popesti Leordeni – Bucuresti (65 km).
De la Budesti la Heresti mergem pe Arges in sus, pedalam pe dig (lucru interzis...), (nu mai) facem baie, ne abatem prin paduri. Cormorani si stîrci, fara maci etc. "
Does it ring any bell? biggrin.gif
hefee
"Hefee, tu doar dupa ce te pensionezi mergi pe drumuri la cimpie?"
O sa ma gandesc la iarna la drumuri de campie.

Nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga la Oltenita cu trenul personal. Poate pe dusmani. Da aici nu am. Mai bine va ganditi la alta ruta.

Cred ca e suficient timp pt. Baiului. Nu se urca decat la inceput, pana pe "creasta". Cred ca maxim 8 km. Dupa cum arata curbele de nivel, s-ar putea ca aproape jumate sa-i facem pe langa bicle. Adica 2 ore. Restu, la vale, in 4 ore 42 km cred ca se poate, daca nu apar alte chestii. Da' nu vreau sa anticipez, e frumos suspansu'.

Daca vreti sosea, va puteti alege un traseu din atlasul rutier. Va sugerez zona de deal, de exemplu in poligonul Valea Doftanei - Slanic Prahova - Plopeni - Campina unde sunt multe drumuri judetene, comunale. Si sambata/duminica nu sunt foarte circulate.
atentat_cu_bomboana
Ideea cu Oltenita era ca ne puteam intoarce pe biciclete pina la Bucuresti, adica evitam riscul sa n-avem loc in tren la intoarcere, nu mai aveam alte griji (masini, locuri in masini, suporti, traseu in circuit) si puteam sa bem si un vin fiert la sfirsit smile.gif
Noi am fost la Lehliu cu personalul si a fost bine. De ce nu si la Oltenita?
Stii tu unde e Bucuresti Sud Gr. C? (asta vreau de multa vreme sa aflu)
Merci.
Lucman
Bucuresti Sud e la iesirea spre Giurgiu. O halta langa cele 2 vile cu turnulete pa langa care am trecut spre Comana.
Avantajul e ca mergem de la cap la cap.
Dezavantajul e ca pute smile.gif
atentat_cu_bomboana
Aia e Gara Progresu. Nu, ar trebui sa fie mai la est. Eu asa cred.
Stai ca vine hefee si ne zice de ce sa nu mergem cu trenul la Oltenita...
Brohlin
Asta?

LE: Sau poti sa alegi Transport -> Gari CFR si le vezi pe toate ca sa vezi cam pe unde pica in raport cu celelalte gari.
hefee
"Stii tu unde e Bucuresti Sud Gr. C?"
E fosta halta 23 August, vis-a-vis de metrou Republica, de fosta Faur, Republica.
In trenurile alea merita sa vezi ce inseamna saracia. 80% tzigani. Stie vreunu romales? Va intalniti cu tiganii care fura in Piata Obor, complex Europa, care cauta in gunoaie la Glina, care cauta in tomberoane. Daca vreti experiente extreme, mergeti. Da' nu cu biclele. Asa, de plimbare. Sa te simti bogat, daca pana acu te-ai simtit sarac. Ai inteles, bombonica? Pari cam delicata pentru aventuri d'astea. Mai bine pe munte. Cu trenu. Sa vezi ce bine e.
atentat_cu_bomboana
Multumesc, Brohlin.

'nteles, hefee! Merci de informatie. Vom schimba planul, ca sa nu imi porti de grija.
bombonica_fara_frica
VladG
Confirm cele spuse de hefee despre trenul de Oltenita. Si inca ceva, ala nu e tren, e maxi-taxi. Fiecare trage semnalul de alarma unde vrea sa coboare, adica la el in poarta, ca la gara coboara doar "romanii". sad.gif

Eu votez cu Baiului. Daca nu se poate, imi agat bicla in cui pana la primavara.
corrado83
si eu sunt pentru tura in baiului. accesul in baiului e prin poana tapului cel mai scurt am fost demult pe acolo. daca vreti ma interesez.
Lucman
Nu o sa fie cam frig pe Baiului?
Daca in Bucale sunt 13 grade, cum o fi pe creasta smile.gif Ca sa nu mai punem la socoteala noroiul facut de ploaia de o saptamana, plus vantul de creasta.
Ultima data cand am fost pe Baiului am cam inghitit ceva vant.
Nu ar fi mai bine sa alegem ceva mai casnic, o Slobozia - Bucuresti sau Giurgiu Bucuresti?
hefee
M-am mai gandit la o varianta:
Campina-Brebu-Alunis-Varbilau-Cocorastii Mislii-Telega-Campina.
Drumuri judetene PH, miros de lemne arse si cazane de tzuica. Bere la MAT.
Ochiometric 75 km.
Cel mai bine se vede pe un atlas rutier. N-am harta care se poate posta.
Cu putin efort se poate vedea pe: http://www.gazonline.ro/planificator_rute.php
Asta e harta interactiva cea mai amanuntita pe care o stiu eu.
E o tura pe care n-as face-o singur.
O pun ca varianta posibila pentru Baiului, in caz de vreme nasoala.
senna
Ma coafeaza bine varianta asta!
VladG
La cum e vremea de rece, cred ca varianta de rezerva propusa de hefee e excelenta. Mai are si avantajul ca putem merge cu masinile.
Baiului pare tot mai departe de mine anul asta, mai ales ca eu am slick-uri, deci pe noroi nu pot sta in sa biggrin.gif

Ce ziceti, o trecem pe asta ca varianta principala?
Gazonline da 62km pentru traseul asta.
Sorin_18
QUOTE(VladG @ 18 Sep 2008, 09:17)
La cum e vremea de rece, cred ca varianta de rezerva propusa de hefee e excelenta. Mai are si avantajul ca putem merge cu masinile.
Baiului pare tot mai departe de mine anul asta, mai ales ca eu am slick-uri, deci pe noroi nu pot sta in sa  biggrin.gif

Ce ziceti, o trecem pe asta ca varianta principala?
*


m-as baga si eu la cursa asta,dar bicicleta mea se rezuma la un mtb,dar bun,este necesar mai mult sau este ok ?
Doc
Pai ne organizam pentru weekend? Mergem cu trenu? Nu de alta dar acum am slick-uri pe MTB si trebuie sa mi-o echipez corespunzator daca plecam undeva.
VladG
Alternative:
1. Baiului, cu trenul, fara slick-uri din cauza de noroi, posibil frig si vant, dar peisaje super.
2. Campina, cu masinile, merge cu orice bicicleta (eu ptr asta as vota, daca nu ploua)
3. Traseu la campie, merge cu orice bicicleta.

Votati si voi...
Sorin_18
varianta 2 mi se pare ok
atentat_cu_bomboana
Traseul de Cimpina are 74 km. Poate ai sarit ceva puncte intermediare, VladG.
In fine, nu are mare importanta...
Intr-adevar, si eu cred ca asta e cea mai buna varianta de respirat ceva aer proaspat pentru vremea de care avem parte saptamina asta...
Mai aproape de casa e mai comod, dar mai tern.
Asadar as opta pentru varianta 2, Cimpina, dar mai am doua semne de intrebare. Bat la ele sa se indrepte...
Lucman
2 suna OK
mai ales ca putem merge cu masinile
Sorin_18
pana la urma cum facem??tren sau masina si cand ar fi plecarea??
VladG
Vad ca majoritatea celor care au votat prefera Campina. hefee, mergi si tu pe varianta asta?

Hai sa facem lista, completati si masinile:

1. lucman (2 suporti posibil ocupat pentru Jose)
2. sorin_18
3. doc
4. senna
5. vladg (masina cu 2 suporti, unul ptr a_c_b, daca vine)
6. atentat_cu_bomboana (?)
7. hefee(?)
8. corrado_83 (?)
9. kokosmin (?)
10. axe (?)
11. ...

Plecarea, ca de obicei, sambata la 6:00AM, Petrom Baneasa?
Sorin_18
vin si eu cu masina,dar sa vad de unde fac rost de un porbagaj
hefee
merg. da merg cu trenu. 1745/ora 7.30 la GN. la 8.34 ajunge la Campina (de fapt Poiana Campina). inseamna ca pe la 9 as fi in Campina (oras). daca mai vine cineva cu trenu, am postat deja nr. de telefon.
VladG
Oau! Chiar asa o fi? Feels like -13?!?! wacko.gif

[attachmentid=1627471941]

@hefee: Tii neaparat sa mergi cu trenul? Eu cred ca e mai comod cu masina si mai ieftin...

Atunci poate ar trebui sa dam plecarea un pic mai tarziu de la Petrom, ca sa ne sincronizam cu cei ce vin cu trenul. Cred ca 7:00AM ar fi ok.
Sorin_18
QUOTE(VladG @ 18 Sep 2008, 10:38)
Oau! Chiar asa o fi? Feels like -13?!?!  wacko.gif

[attachmentid=1627471941]

@hefee: Tii neaparat sa mergi cu trenul? Eu cred ca e mai comod cu masina si mai ieftin...

Atunci poate ar trebui sa dam plecarea un pic mai tarziu de la Petrom, ca sa ne sincronizam cu cei ce vin cu trenul. Cred ca 7:00AM ar fi ok.
*


dar o sa prindem aglomeratie
VladG
2 ore sunt suficiente, din experienta iesirilor trecute...
Sorin_18
QUOTE(VladG @ 18 Sep 2008, 11:59)
2 ore sunt suficiente, din experienta iesirilor trecute...
*


ma gandeam la traficul din apropiere de ploiesti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.